WISCHCOSTIMES BINNENLAND. MANTELS, Societoit „Ons Genoegen". Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Algemeen Stemrecht. St. Jans Klokke to ren. Posteryen en Telegraphic BEURS VAN ROTTERDAM. ONTVANGEN M4/vrfis sjmawre/* AIJVKKTKNTIKN gesloten zijn. FLINK HUIS, bestuur der Bank en de algeraeene verga dering te Bern gehouden worden. Eergister is ee Zweedsche Rijksdag bijeen gekomen. De leden, die Stockholm reeds verlaten hadden om de parlementaire vacantie buiten door te brengen, waren door het besluit van den Noorschen Storthing ge noodzaakt hunne bijeenkomsten in Stockholm te hervatten. Noorwegen heeft de Unie opgezegd, en de Rijksdag staat nu voor de beslissing, wat Zweden hiertegenover dient te doen. Het is merkwaardig om even na te gaan, hoe de partijverhouding en de stemming in den Zweedschen Rijksdag is. Dat kan een verklaring zijn voor de besluiten, die de eerstvolgénde dagen zullen worden genomen Er is een rechterzijde, een conservatieve club, die de aandacht trekt door haar onver zoenlijkheid. Met volkomen voorbijzien van alles wat aan de breuk voorafging, plaatst deze zich op het standpunt dat de Zweed sche eer gehoond is, en dat de Unie met kracht moet worden hersteld. Een deel dezer party wil zelfs het vroeger verzuimde goedmaken door Noorwegen niet weer als een gelijk, vry, onafhankelijk rijk aan Zweden te verbinden, doch het met geweld van wapenen te onderwerpen, om het dan als „provincie" te behandelen. Die meening vindt onder de staatslieden weinig instemming, maar onder den indruk der eerste verontwaardiging heeft wel een deel van het volk zich er by aangesloten, geprikkeld als het werd door de houding der sociaal-de mocraten. Deze uiterste linkerzijde van den Rijks dag spreekt openlijk en met onverholen in stemming sympathie uit voor de onbloedige Noorweegsche revolutie. Tu8schen deze beide uitersten staan de democraten, de radicalen, de liberalen en de gematigd conservatieven, in een groote party- groepeering die bij de besluiten wel den doorslag zal geven. Deze groepen keurende houding van Noorwegen niet goed zy zien daarin een krenking van Zweden, en meer nog van den ouden en over het geheel be minden Koning, en zy roeenen dat het op zeggen van een contract of overeenkomst, want als zoodanig beschouwen zij de Unie, niet zoo bruusk en zonder medewerking van Zweden geschieden mocht. Doch daartegenover erkennen zy, dat Zweden in zijn verhouding tot Noorwegen vele fouten heeft begaan. En zy erkennen tevens, dat op den duur de betrekkingen toch niet kunnen worden gehandhaafd, en dat Zweden in geen geval Noorwegen moet pogen te dwingen en daarvoor materieele en persoonlijke offers moet brengen Deze groepen in den Rijksdag zullen er naar streven een vredelievende oplossing te vinden, hetzij om de unie tijdelijk te doen voortbestaan, hetzy om de scheiding door minnelijke afwikkeling te verkrijgen. In de troonrede, by de opening van den Zweedschen Rijksdag gehouden, protesteert de Koning tegen de beschuldiging, dat hy door schending dor Grondwet de maatrege len van den Noorweegschen Storthing had uitgelokt. Den Rijksdag zal een wetsontwerp worden voorgelegd, waaruit blijken zal dat Zweden er niet aan denkt met dwangmaat regelen te antwoorden op het door Noorwe gen begane onrecht. De Unie is de offers niet waard, die van dwangmaatregelen het gevolg zouden zijn. Het Zweedsche volk moge zich laten leiden door den geest van kalmte en voorzichtigheid. God moge het kracht en eenheid schenken, opdat het bin nen de eigen grenzen herwinnen moge, wat het door de ontbinding der Unie verliezen zal. In het wetsontwerp, dat de Regeering gis teren by den Rijksdag indiende, verzoekt zij machtiging om met den Noorweegschen Storthing te onderhandelen om te komen tot een voorwaardelijke regeling dor zaken, waar van de vaststelling noodzakelijk geacht wordt in geval van scheiding. De president van den ministerraad ver klaarde, in de zitting van den ministerraad waar dit ontwerp werd opgesteld, dat het geenszins in het belang van Zweden ii, over te gaan tot dwangmaatregelen. Hy stelde daarom onderhandelingen voor, omdat het wenschelyk is dat door een conventie waar borgen verkregen worden voor een vreed zaam samenleven. In elk geval zijn onder handelingen noodzakelijk voor de afwikke ling en de eindregeling eerst na deze voor waardelijk regeling en nadat de Rijksdag die zal hebben goedgekeurd zal Zweden zich hebben bezig te houden met de vraag of het zijn goedkeuring zal hechten aan de ont binding eu de opheffing van de actie van Unie. De overige leden Tan den Staatsraad wa ren het met deze opvatting van den minis ter-president eens. De Koning bracht als volgt zijn advies uit: „Het is een moeielyke stap, dien de Staats raad my aanbeveelt te nemen. Mijn gewe ten zegt mij, dat ik gedurende mijn lange regeering steeds gestreefd heb naar het doel, dat ik my by mijn troonbestijging voor nam het welzijn der beiden broedervolken. „Het is werkelijk moeilijk voor my, mede te werken tot oplossing van een Unie, waarin ik een waarborg voor de onafhankelijkheid, de veiligheid en het geluk der vereenigde koninkrijken meende te zien. „Indien ik echter bereid ben aldus te handelen, dan is het, om een nog grooter kwaad te voorkomen en in de overtuiging, dat een Unie zonder wederzydsche over eenstemming voor Zweden geen enkel wer kelijk voordeel hebben zal." De opening van den Rijksdag werd ook bygewoond door den kroonprins en een aantal andere prinsen. De president van de Eerste Kamer vertolkte den wil van de Kamer om mede te werken tot een voor Zweden ge ruststellende oplossing van de quaestie, die aanleiding had gegeven tot het bijeenroepen der Kamer, en betuigde daarop de gehoor zaamheid en de onwrikbare trouw van de Kamer. De president van de Tweede Kamer stelde in het licht welk een pijnlijke verrassing het voor Zweden was geweest, toen het de tijding kreeg, dat Noorwegen den band wilde verscheuren, die eens tot welzyn van beide volken was gelegd. In de ure der be proeving zou het volk zich scharen om den Koning. Frankrijk. Een nieuwe groep heeft zich in de Ka mer gevormd, n.l. oen die zich zal belasten met het onderzoek naar de belangen der koopvaardij. Voorzitter is de ex-admiraal Bienaimé, nationalistisch afgevaardigde. In naam van het Fransche vredesverbond heeft de voorzitter Emil Arnaud een oproep gepubliceerd ten gunste van een internationale Marokko conferentie in het belang van het behoud van den vrede en de integriteit van Marokko. De Temps publiceert een breedvoerige correspondentie van zijn medewerker te Berlijn, die een onderhoud had met professor Schiemann, den vriend van keizer Wilhelm, die door zyn artikelen reeds zooveel onrust had gewekt. Nu echter verklaart de pro fessor dat de Marokkaansche quaestie een eenvoudig incident is en dat Duitschland niets anders vraagt dan een toenadering tot Frankrijk. Zweden. De Staatssecretaris zonder portefeuille dr. K. S. Husberg is in de plaats van den overleden minister Karl v. Friesen belast geworden met de leiding van het ministerie van eeredienst. Italië. De politie heeft van het Italiaansche ge zantschap te Washington de waarschuwing gekregen, dat twee „gevaarlijke" anarchisten naar Italië zyn vertrokken. Zy zouden een aanslag in den zin hebben. De politie heeft de noodige voorzorgsmaatregelen 'genomen. ea Tu8schen "Rome en Londen zal waar schijnlijk een telefonische verbinding tot stand komen. Proeven zijn genomen met oen microfoon van den Italiaanschen pro fessor Majorani en dezo proeven moeten goed geslaagd zijn Ondanks den grooten afstand (waarbij nog een deel langs een onderzeeschen kabel) waren de stemmen goed te verstaan. Griekenland. Roma, president van de Kamer, heeft ge weigerd als minister-president op te treden. Waarschijnlijk wordt nu weer genoemd een ministerie-Rally. Turkije. De toestand in Yemen wordt ernstiger. De opstandelingen rukken op naar Mekka en maarschalk Fezi-pacha, die te Hodeida is aangekomen, verklaart, dat het onmoge lijk is den opmarsch tegen te houden. In het paleis te Konstantinopel heeft het nieuws groote onrust gewekt. Naar „De Stand." verneemt is door het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen aan de districten Amster dam III, Leeuwarden en Zaandam geadvi seerd bij de komende herstemmingen in die districten de candidaten Eland, Thomson en De Boer te steunen. Zaterdag is een milicien van het korps pontonniers te Dordrecht een ernstig onge luk overkomen. By de zwemoefeuing inde garnizoenszwemplaats bemerkte de sergeant- zwemmeester, dat genoemde milicien op eenigszins vreemde wyze dook. Een ongeluk vreezende, sprong de sergeant onmiddellijk te water en hoewel deze slechts een paar seconden onder water was geweest, was hy reeds bewusteloos. Hy kwam spoedig bij, maar bleek gedeeltelijk verlamd, ten gevolge van een inwendige kwetsuur aan de hals wervels, waarom hy in het militair hospi taal werd opgenomen. Hier is hy Dinsdag morgen overleden. De man behoorde te Rotterdam thuis en was sedert eenige weken gehuwd. jl Men schrijft ons uit Rotterdam Met het e-s. Gedé werd gistermiddag ge vankelijk te Rotterdam aangebracht een fuse lier die wegens subordinatie was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf en daarvan nog 3% jaar moet ondergaan in de strafgevangenis te Leeuwarden. Tevens weiden aangebracht twee marine matrozen die voor Indië dienstweigering ge pleegd hadden en hun geweren over boord hadden geworpen. Men schrijft aan het Vad.Te Apeldoorn werden in den laatsten tijd proeven genomen met het stofvrij maken van wegen. Ter ver vanging van het vry kostbare Westrnmiet bezigde men daartoe een teer-emulsie, uit afval van de gasfabriek samengesteld, zoodat het middel bijna niets kost. De -proeven hebben aanvankelijk zoo goed voldaan, dat zy geregeld zullen worden voort gezet. De vorige week werden de markt en het gameenteplein met de emulsie be sproeid het opdwarrelen van stof heeft daar sedert opgehouden en de grindwegen zyn er zelfs harder door geworden- Het Utr. Dgbl. scbryft o. m. Men zal zich herinneren hoe onlangs door de Utrechtsche politie te Utrecht is aange houden een zekere dr. Joseph Gottwald, alias Philipp Immick, als verdacht van diefstal van oen bedrag van rnim duizend gulden in een hotel te Deventer. Na de arrestatie bleek weldra dat onze vriend veel meer op z'n kerfstok had dan het misdrijf hiervoor genoemd. In het Oldenburgsche waren kort te voren twee vrouwen op afschuwelijke wnze vermoord, terwijl hun woning was in brand gêstoken om alle sporen van de daad te doen verdwyne'n en bovendien alles van waarde was meegenomen. De dief-moorde- naar-brandstichter bleek dezelfde persoon als Immick te zyn. Na door de Nederlandsche justitie alvast tot 3 jaar gevangenisstraf te zijn veroor deeld, volgde zyn uitlevering aan Duitschland en thans is dit geïncarneerde monster 15 16—17 Juni „abgeurtheilt". Het was een opzienbarende zaak, die in het Oldenburger land veel sensatie 'verwekt heeft. Ongeveer 100 getuigen zyn gehoord, waaronder de hoofdinspecteur van politie te Utrecht, de heer J. J. v. Leeuwen, die persoonlijk de arrestatie heeft uitgevoerd. Gisteren is be richt ontvangen, dat de beklaagde ddor de jury is schuldig bevonden en verooj-deeld is tot levenslange tuchthuisstraf, zoodkt de Nederlandsche staat thans van allen last ont heven is. Poging tot vergiftiging. In het ketelhuis van de fabriek der firma A. C. Smulders te Schiedam, waren Zaterdagmorgen o. m. de werklieden Klaas Oord, wonende te Rotter dam en Hendrik Van Vlijmen, te Krimpen a. d. Lek woonachtig, aan het werk. Eerstgenoemde vroeg omstreeks 11 uur aan Van Vlijmen of hy niet wat voor hem te drinken had, waarop deze antwoordde, dat hij wel een bakje water voor hem zou halen. Deze heeft daarop Van Oord een bakje drinkwater gegeven met phosphorus door- raengd, welke laatste stof v. V. in een fleschje op zak droeg. Gelukkig, dat O. de zaak niet vertroawde en zoodoende voor ernstige gevolgen bewaard bleef. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, de dader gearresteerd en op het bureau van politie in bewaring gesteld. Gisteren werd in het ketelhuis door de politie een gedeelte zand, waarop van VI. den inhoud van het drinkbakje had uitge stort, verzameld, ten einde scheikundig te worden onderzocht. Wat de drijfveer van deze poging tot ver giftiging is geweest, is een raadsel. Van Oord was heden weder op de fabriek aan het werk gegaan en schijnt geen ernstige gevolgen van de vergiftiging te hebben onder vonden. (Maasbode.) De 100 kolenwerkers te Rotterdam in dienst der Steenkolen-handels vereeniging directie Van Beuningen die het werk staak ten, hebben het heden weder onder de oude voorwaarden hervat. Men meldt nit Rotterdam Nadat Zaterdag de graveur Presman, ver dacht van valsche munten, weder was vrij gelaten, is hij gisternacht opnieuw gearres teerd met zijn haishoudster en een stalhouder. Zy waren bezig met nieuwe vormen te maken. Ook de beide andere bleken in het bezit te ffn Tan valsch geld. In den laatsten tyd moeten zy omstreeks 400 valsche guldens hebben uitgegeven. Het vrouwelijk lijk dat door de politie wordt gesignaleerd als g-vonden in een sloot nabij de Maliebaan, is herkend als te zyn de 20 jarige dienstbode S. D., woonachtig in de Willem-Kuiperstraat te Scheveningen en dienstbode in een café aan de Loggerstraat. Zondag, haar uitgaansdag, heeft men haar om halftien neg gezien in de Spuistraat in Den Haag. Aan een'onzer stembureau's. „En hier heb je een stembiljet; maak nu een der drie hokjes zwart en werp het dan in de bus." Na deze woorden, door een lid van het stembureau gericht tot een nieuwbakken kiezer, steekt deze zyn biljet in den zak en begeeft zich naar den stemlessenaar, waar hy met arendsblikken elk hoekje doorzoekt Eindelijk komt hij zeer terneergeslagen weer te voorschijn en zegt„Ik heb overal gezocht, maar nergens een hokje kunnen vinden om zwart te maken." Tableau (Historisch Men meldt uit Den Haag In de laatst gehouden bestuursvergadering der 's Gravenhaagsohe Winkeliorsvereeniging is besloten te trachten - vaksgewyze door overreding vervroegde winkelsluiting te ver krijgen. De eerste poging hiertoe is reeds gelukt, zoodat van Maandag af een drietal firma's des avonds hunne magazijnen om 9 uur zullen sluiten. De rijkspolitie die naar Steenwyk gedeta cheerd werd is voor een groot deel weer naar hare standplaatsen teruggekeerd. De orde is te Steenwyk niet meer verstoord. Een rijke heer te Brussel houdt voor zijn vermaak een leeuw en een leeuwin. Hy had deze wilde dieren gekocht toen zij nog zeer klein warende eigenaar trad nu en dan in de kooi en nooit was hem een ongeval overkomon Vrijdag nu is de leeuw op zijn meester toegesprongen en heeft hem met zyn klauwen erg aan het gelaat en den buik gekwetst. Een vriend van den eigenaar kreeg de goede gedachte den vork te grijpen, waarmede de leeuw gewoonlijk zyn eten toe gestoken wordt. De leeuw, denkende dat hy zyn dagelyksch voedsel kreeg, liet zyn slacht offer los de eigenaar kon uit de kooi ont snappen, doch viel in bezwijming. Men meldt uit Groningen In den afgeloopen nacht is in het naburige Helpman.de wiud-korenmolen van de firma Dooyen8 geheel afgebrand. Een bok kwam in de vlammen om. De spuit van de gemeente Haren verleende assistentie Het personeel van de vlak bjj den molen gelegen stoom- worstfabriek van de firma E. Noack heeft een paar maal een begin van brand in die fabriek door brandende overgewaaide stuk ken hout ontstaan moeten blusschen. Te kwart voor vier is de brand ontdekt, te kwart na zes was men hem meestar. Oorzaak onbekend. De molen was verzekerd. Het driemaandelykscke rapport van een Amsterdamschen Gezondheidsdienst vermeldt dat de ziektekiem-bacterie vrye, onder con trole staande melk van 28 melkinrichtingen daar ter stede is onderzocht en dat 18 bleken aan matig gestelde eiscben te voldoen, 1 op de grens was en 9 onvoldoende bleven niet tegenstaande herhaalde waarschuwingen. Het minste der onderzochte monsters bleek ontroomde melk te zyn gekookt op een petroleumstel en dan in niet zeer reine fles- schen gegoten. Te Parys had een| kantoorbediende zonder werk gehoord dat een van zyn kennissen tengevolge van een automobiel overriding een schadevergoeding van f 15000 had ont vangen. Zonder aarzelen liet ook hy zich overriden door een automobiel. Hy kwam er vry goed af, want alleen zyn rechterbeen was gebroken. Vol van gedachten over toekorastigen rykdora liet hg zich naar het hospitaal brengen, maar weldra kwam de ontgoocheling. De chauffeur van de auto mobiel was een dief, die den wagen gestolen haden nóch de dief nóch de bestolen eige naar bleken geneigd, het slachtoffer schade vergoeding te betalen. De Vereeniging tot veredeling van Volles- vermaken te Utrecht, die tot heden slechts éen onderufdeeling heeft, Floralia, wil haar taak uitbreide^, en ook in andere richting dieastbaar zyn. Zy wil trachten ook in hygiënische richting te werken. Op hare laatste vergadering besloot zij te beproeven de zwemkunst meer populair bjj het volk te maken. Na machtiging van burgemeester en wet houders zal zy aan de openbare zwemplaatsen in de gemeente Utrecht het volk gelegenheid verschaffen om te leeren zwemmen en zich te oefenen in alles wat aan de zwemkunst verbonden is. Voorts bestaat het. voornemen aan het einde van het badseizoen een wed strijd in het zwemmen enz. te organiseeren. In verband met den moord op H. d. W., te Hei en Boeicop gepleegd, meldt men ons, dat de verslagene ruim 30 jaar oud is. Met een scherpe zicht is hem door zyn stief- schoonvader een wond in den buik toege bracht, waardoor de ingewanden naar buiten puilden. De verslagene en de dader v. d. B. had den vooral voel ongenoegen naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen, waarbij d. W. aicb als liberaal, v. d. B. zich als antirevolutionair deed kennen. (N. R. Ct.) Tegen den 35-jarigen handelsfeiziger J. P- B. uit Meers.sen,^uie een brief met een aan gegeven geldswaarde van 10 000 francs uit Brussel 'aan zyn eigen adres te Meerssen verzond en bjj aanbieding weigerde dien te ontvangen, voorgevende dat de brief ge schonden was, waarna bjj opening is ge bleken, dat hy slechts waardelooze papieren bevatte, heeft het O. M. te Maastricht 1% jaar gevangenis geëischt. B., die volledig bekende, geeft voor dat hjj naar een betrekking van f 200 's muands gedongen had en daarvoor f 4000 moest storten. Hjj had^het voornemen, 't geld later terug te geven. Een telegram uit St. Petersburg maakt melding van de ontdekking eener bommen- fabriek te Hiwerskaja op twee uur sporens van de hoofdstad. Achttien bommen waren klaar en aan honderd en twintig werd de laatste hand gelegd. Twee jongelieden zyn in hechtenis genomen. Omtrent Kalajef, den moordenaar van grootvorst Sergius, onlangs ter dood veroor deeld en terechtgesteld, worden de volgende bijzonderheden meegedeeld. Kalajef was de zoon van een politieambtenaar te Warschau. Hy ontvjng onderwijs aan een zeer reactio naire school te Warschttu, waar uitsluitend zoons,van ambtenaren en orthodoxen werden toegelaten. Later aan de universiteit toonde hjj revolutionaire neigingen, hetgeen reden was dat hy van de universiteit werd weg gejaagd. Hjj schreef toen in couranten en vluchtte eindelijk naar Pruisen. Maar de Pruisische autoriteiten leverden hem uit en hjj maakte kennis met de Russische gevan genissen. Spoedig na zjjn invrijheidstelling gelastte een revolutionair comité hem de „terecht stelling" van grootvorst Sergius. Kalajef nam „met "vreugde" deze opdracht aan. Zooals wjj reeds meedeelden heeft Kalajef Cot het laatst toe zich gelukkig en verheugd getoond over den afloop van zjjn aanslag. Dat hjj berouw zou hebben gehad, sprak hy zelf beslist tegen. In de gevangenis ont ving hjj, zooals ook reeds bekend is bezoek van grootvorstin Sergius. Omtrent dit be zoek wordt verhaald, dat het onderhoud tusschen den moordenaar en de weduwe van zjjn slachtoffer zonder eenige haat plaats had. De grootvorstin zelve onderscheidde wel degeljjk dero waren aard van den moord. Zjj gaf Kalajef een •heiligenbeeldje en zeide hemIk zal voor u bidden. GOUDA, 22 Juni 1905. Bjj Koninklijk besluit is, met ingang van 3 September 1905, benoemd tot Jeeraar aan de ryks hoogere burgerschool alhier, J. L. Walch, thans leeraar aan de hoogere burger school te Kampen. De christen-democraten in dit district heb- ben besloten bjj de a. s. herstemming zich van aanbeveling te onthouden en de kiezers vry te laten. De handelingen der antir. party bij de verkiezing te „Den Helder" hebhen hun getoond, dat de leuze „tegen de Revolutie het Evangelie" niet meer voor de antir. party van kracht isalsmede de houding der antir. party in dit district in zakë de candidaatstelling van den heer A. P. Staalman. Aan de universiteit te Utrecht is geslaagd de heer A. van IJsendyk voor het propae- deutisch examen geneeskunde. Gouderak. Benoemd tot ambtenaar der centrale secretarie te Rotterdam, de heer H. Gautier alhier, die onlangs het diploma der Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen verwierf. MARKTBERICHTEN. Gouda, 22 Juni 1905. GRANEN. De kleine aanvoer ruimde tot vaste prijren langzaam op. Alleen mais be langrijk hooger. Tarvre: Zeeuwsche 8.10 k 8.40 Min dere dito 7.60 k f 7.90. Afwijkende 7.10 7-4°- Polder 7,40 J 7.90. Rogge: Zeeuwsche 5.60 k f 5 80. Polder 5.25 k 5,50. Buitenlandsche per 70 kilo 5.— k f 5 25 Gerst: Chevallier 6.25 A 6.75. Bmtenl. Voer- gerst per 5 KG. 4 2<jj A 4,50. Haver, per heet. 3.70 k 4 per 100 Kilo 8,—, k i 8 50. Hennepzaad: Buitenlandsche pfer 50 Kilo 7.k f 7.50. Kanariezaad: 13.25 k 14.50. Erwten Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 610 i 6.30. Boonen bruine Boonen 11.50 k 12.- Paarde Boonen 6.60 k f 6.90. üuive Boonen 8 k f 8 50. Mais per 100 Kilo: Bonte Amorikaansche 6.60 k 6.75. Odessa 7.— a 7.50, Veemarkt Melkvee, red. aanvoer, handel en prijzen vooruitgaande. Vette varkens, red. aanvoer handel matig 21 k 24 ct. per halt K. G. Biggen voor Engeland weinig aanvoer handel flauw 19 21 ct. per half K, G Magere Biggen goede aanvoer handel stug 1.40 i 1.70 per week. Vette Schapen weinig aanvoer handel matig 18.i 26.—. Lammeren weinig aanvoer handel flauw 12.— k 14 Nuchtere Kal veren goede aanvoer handel matig ƒ9 k f 12.Fokkalveren 10 k f 16. Kaas aangevoerd 130 partijen handel vrijwel, ie kwal. 26.— a 27 50 2de kwal. 21 4 24.Zwaardere 29 k f Noordhollansche Boter, 1380 stukken van een halt K G. handel kalm. Goeboter 1.15 k f 1 25. Weiboter, o 95 A i.ro. I N G E Z O N D E N. Hebben de leden van de a.s. nieuwe ka mer hun stem uit te brengen over „Alge meen stemrecht" Wat zegt de grondwet daaromtrent P Art. 80. De leden van de 2e Kamer wor den rechtstreeks gekozen door do mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die door de kieswet te bepalen kenle kenen van ge schiktheid en maatschappelyken welstand bezitten, en door die wet te bepalen leeftyd, welke niet beneden 23 jaren mag zjjn, heb ben b'ereikt enz. Dit artikel moet dus geheel wegvallen of vervallen en aan den gewonen wetgever de beslissing overgelaten worden of en in hoe verre uitbreiding van kiesrecht gewenscht is. Hoe geschiedt nu eene verandering der grondwet P Art. 194 der grondwet zegt Elk voorstel tot verandering der Grond wet wyst de voorgestelde verandering uit drukkelijk aan De wet verklaart dat er grond bestaat om het voorstel zooals zjj het voorstelt, in overweging te nemen. Zooals wy weten, moet een wetsontwerp, wil het tot wet verheven worden, aangeno men worden door de 2e kamer, door de le kamer en goedgekeurd door de(n) Koning(in). Is nu dit wetsontwerp, waarbij verklaard wordt, dat er grond bestaat om het voorstel, zoonis zy het vaststelt, in overweging te nemen, tot wet verheven, dan worden na afkondiging dier wet, de Kamers ontbonden, zooals geschreven staat in artikel 195 der Grondwet, de nieuwe Kamers nu (in ver eenigde zitting) overwegen dit voorstel en kunnen niet dan met twee derden der uitge brachte stemmen de aan haar overeenkomstig voornoemde wet voorgestelde veranderingen aannemen. Dit is do eenige weg om een grondwets artikel veranderd te krijgen, en ieder moet nu voor zich zelf maar weten, of het mogelijk zal zijneen voorstel tot verandering van art. 80 der Grondwet tot wet verheven te zien worden, en waarover de a.s. nieuwe 2o Kamer alsdan zyn stem zal uit te brengen te hebben. In ieder geval de leden der a.s. nieuwe 2e Kamer hebben hnn oordeel niet uit te spreken over „algemeen stemrecht". Mr. P. L. BEGRAM van EETEN. Gouda 22'6 -05. Vraagt U: Stemt VAN DOORN 1 Kuyper loert en waakt Tot hij mij tot zyn eigendom hoeft gemaakt. Dus verhoor mijn bee En ga met VAN DOORN mee. bis. J. Te zingen op de wjjs van het Brautlied uit Lohengrin, 't welk ieder uur door het carillon wordt Benoemd: 16 Juni, tot adsistent te Delft, C. C. A. Kraamer, thans kantoorknecht aldaar1 Juli, tot directeur van het post en telegraafkantoor te, Smilde, de cQmmies der posterijen 2de klasse L. de Boer van der Ley te Tieltot directeur van het post en telegraafkantoor te Oud-Gastel de com mies der posterijen en telegrafie 3de klasse H. R. Jansen te Amsterdam (spoorwegpost kantoor No. 1). Bevorderd: 1 Juli, tot opzichter der telegrafie 1ste klasse, de opzichters 2de kl. J. Aanstoots, C. E. de Haas, A. Hoene veld en R. Plasschaert. Vorplaatst: 1 Juni de klerk dér pos teryen en telegrafie 1ste klasse P. H. Zweers van Utrecht (postkantoor) naar Bodegraven; 2 Juni, de klerken der posteryen en tele grafie 2de klasse T. J. K. Kuiler, van Am sterdam (bypost en telegraafkantoor „Hob- bemastraat") naar het hoofdtelegraafkantoor aldaar en I. van Wïngaarde, van Amster dam (telegraafkantoor) nahr het bypost- en telegraafkantoor „Hobbemastraat" aldaar; 15 Juni, de klerken der posteryen en tele grafie 2de klasse J. Braam, van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Arasterdam (telegraaf kantoor) en W. Vijfhuizen, van Amsterdam (telegraafkantkoor) naar Rotterdam tele graafkantoor; 16 Juni, de vrouwelijke klerk der posteryen en telegrafie 1ste klasse L. M. Elze, van het postkantoor naar het tele graafkantoor te Amsterdam de klerken der posterijen en telegrafie 2de klasse J. A. M. Beasker naar Klundert en J. Wiarda naar Sliedrecht, beiden van Amsterdam (telegraaf kantoor) en mejuffrouw J. G. C. Schepp, van het postkantoor naar het telegraafkan toor te Amsterdam de bureelambtenaar der posterijen en telegrafie 3de klasse K. Swaak, van Leeuwarden (bureel inspecteur) naar Groningen (bureel ingenieur)1 Juli, de hoofdcommiezen der telegrafie P. Weyers, van Rotterdam (bypost- en telegraafkantoor „Veerkade") naar 's Gravenhage en belast met het beheer van het bypost- en telegraaf kantoor „Conradkade" aldaar en P- C. Uit- tenbogaard, van Roermond naar Amsterdam; de commiezen der telegrafie lste klasse W. F. J. M. van de Wukker, van Leiden naar Nijmegen en F. G. Loder, van Deventer naar Amsterdam de commiezen der telegrafie 2de klasse N. W. F. Jansen, van Haarlem (by post- en telegraafkantoor „Plein") naar Roer mond, C. R. E Becher, van Almelo naar Deventer en J. H. Belgraver, van Hoorn naar Amsterdam de commiezen der poste ryen en telegrafie 4de klasse J. K. Rak horst, van Almelo naar Amsterdam (post kantoor) en G. Hofman, van het telegraaf kantoor naar het postkantoor te L"euvvarden; de klerk der posterijen en telegrafie lste klasse M. H. Muller van Knkhuizen naar Amsterdam (telegraafkantoor)de klerk der posterijen en telegrafie 2de klasse N. W. Enserinck, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Enkhuizen. Tydelyk belast mot het be heer: 16 Juni, van het bypost- en tele graafkantoor „Bloemgracht" te Amsterdam, de-oorfimies der telegrafie 2de klasse J. Lobman, onder ontheffing van het beheer van het bypost- en telegraafkantoor „Han delskade" aldaar 1 Juli. van het bypost- en telegraafkantoor „Veerkade" (e Rotter- da^ $e hoofdcommies der telegrafie H. Tjebbes, onder ontheffing van het beheer van het bypost- en telegraafkantoor „Goud- sche Singel" aldaar. Ingetrokken: 1 Juni. do tydelyke werkzaamsteliing by het Hoofdbestuur van den klerk der posteryen en telegrafie 2de klasse A. Walrave en tydelyk geplaatst te 's Gravenhage (telegraafkantoor). Eervol ontslagen, op verzoek: 1 Juni, de vrouwelijke eerste klerk ter di rectie van de Rijkspostspaarbank te Amster dam, T. Tuyn. Eervol ontslagen: 25 Mei, de tele foniste E. M J. van der Zwet te Utrecht. Amsterdam 20 Jnni 1905. Volgens het Weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zyn in de week, ge ëindigd 20 Juni, door tusschenkomst dier bank verhandeld de navolgende minder courante Fondsen Aand. Pretoria Hypotheek My. 185 pCt. Landbouw My. Getas 100 Cultuur My. Goemoel Djogo- nallan 65 Landbouw My. Tjiseureuh 50 Bandoengsche Kininefabriek 130 M.. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij 51 Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij 143 Batavia Electrischa Tram Maatschappij 20 My. tot exploitatie van On roerende Goederen „Buiten Atnstel" 51 5 pCt. Hyp. Oblig. Bouwgrond Mij. Nieuwerschie 40 Aand. Exploitatie My. Scheveningen 50 Tilburgsche Waterleiding My. 74 Opr. aand. Javasche Cultuur Maat schappij F 75—80, My. tot Exploitatie der Suikerfabriek Kalibagor F 160, Bew. v. Deelger. Nederlandsch In dische Landbouw My. 49, Loten Concertgebouw te Amsterdam 5, 4 pCt, Pandbr. Kennemer Hypo theekbank 95 pCt. De Effectenveiling van de Cömmissiebank te Amsterdam, zal gehouden worden op Donderdag 29 Juni e.k. De catalogus is vanaf 22 Juni verkrijg baar ten kantore der Bank, Beursgebouw Kamers Nos. 7 en 8. ZATERDAG 3 JUNI. L.K. H. K Staats leemnqen Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59s/,6 Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59s/,, Rusland.Iwang Dombr. Obli- gatieu 4% 90% Azie. Japan Obligation 1899 4 74% 74% Columbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 IV, 24%, - Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 97% Pandb. Standaard Hypb. 41 100% Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99% Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100V< Pandb. Znid-Holl. Hypb. 499% Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4VS 100% Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb, Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewy/en van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99s 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99% Pandb. Nationale Hypb. 3% 98s/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansclie Spw.-My. A.H. 367% - Premieleeninqen. bwLGiE. Loten Stad Antwerpen 1887 2 102% Scheepvaart-Maatschappijen- Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/j 3en groot assortement LINNEN en andere jenres en BL0U8TSN. 'den tot veel verminderde pryzen aan- oden- Burgerlijke Stand GEBOREN20 Juni. Dirk, ouders D. van der Pool en C. W. van den Broek. Diderica Johanna, onders I. de Bruin cn H. van Leeuwen. OVERLEDEN: 20 Juni. M. J. van Kers bergen, 9 m. GEHUWD21 Jnni. L. J. Zyleman en G- Dortland. A. van Leeuwen en J. R. de Graauw. Reeuwijk GEBOREN Pieter, ouders A. Burger en J. van den Heuvel. Barend Jan, ouders B. Hoogendyk en C. M. van Wijngaarden. OVERLEDEN J. Rynbeek, 20 j. GEHUWD A. Nahon en E. Kuyf. Ingevolge besluit der Algemeene Ver gadering zal de Sociëteit op Z/%TERIIA4^ 1 «R1JL.I van af 12 uar Namens het Bestuur, PRINS VAN DOESBURGH, Secr. WORDT GEVRAAGD üoo mogelijk met TUIW. Brieven te bezorgen b(j den Uitgever van dit blad, onder letter R.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2