ING F f. MR. W. r. C. VAN DOORN. I EERSTE WINST. der j ten P/ extract Isler”, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9755 FEUILLETON. r@r gaan. en vrij- dx dochter van den scheeps kapitein. GASFORNUIZEN, iHTEIW, ?nz. TIKELEN. LOOIT, glijders rerkelgke hulp 9 Maandag 36 Juni 1905. 44ste Jaargang |l U Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. d M dat bg wilde omhelzen. Hg had haar toe- I is zeer groot, dr. Kuyper in gebracht. IUIS” SARDEMANN Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. EN, astafeltjes vak behoort. dAGAZIJN B 13, modellen lectra Branders. EN Franje i geëmailleerde 1 Spreekbuizen. (iO«HE (MEANT ZANDVOORT, OORT, J. S. G,A. DROST; JFF. Voor de herstemming voor een lid van de Tweedè Kamer der Staten-Gene- raal in het Hoofdkiesdistrict Gouda op WOENSDAG 28 JUNI bevelen wij ten zeerste aan 77) „God zy is myn kind nietI” En Duprat stortte voorover met het hoofd tuBschen de rozenstruiken van Quéquéle de heilige iriefkaart wordt gezonden door bom mol. vallig op zgn pad ontmoet. Hjj kende haar niet, zy hem nog minderHy heeft haar willen omhelzen, haar portret willen maken zonder dat zy er iets van bemerkte, want Miquéleof Charl Juist, dat is ’t, Charlottewant Charlotte mocht niet weten niemand mocht vermoeden Ja, ja, zoo is ’tZy zou geschandvlekt wezen, als iemand bekend ware geweest met het gedrag van haar moederen ik, ik zou gestorven zyn van verdriet. Zoo is ’t immers JuistToen, betrapt, heeft hy zich eerst liever willen laten beschuldi gen dan Maar stervend, opdat ik niet zou denken, dat het kind was aangerand, riep by uitWelnu, neen En na een paar zware ademhalingen ver volgde Duprat steeds byna overluid sprekend „Ja, dat is alles volkomen waar 1 En ik - Ik heb een man gedood om niets. Byna een ander laten doodenom niets Myn vermogen verloren, myn goeden naam, mjjn eer, het recht te mogen blijven in mijn land om niets- - Ik heb Madelac opge offerd om Toen stond hy weer op en zag naar het weiland om zich heen, naar de boomen, die 't begrensden, naar de zon, die gloeiend aan den hemel stond Hy was verschrikkelijk om aan te zien „Ik F” riep hy uit, „Bedrogen door haar F” telefoon iïo. S2. I De Uitgave dezer Courant geschiedt dadelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F CEN T EN. De partijen der linkerzijde kunnen dank baar zijn voor den uitslag van den eersten stembusgang. Vrijdag 16 Juni bracht een eerste en niet geringe winst. Reeds het feit dat, niet als in 1901, reeds dadelijk de beslissing viel ten gunste der kerkelijke coalitie moet een voordeel worden genoemd. In verschillende bladen der rechterzijde werd er reeds aan her innerd dat herstemmingen zeer zelden in het voordeel der kerkelyken zijn, die im mers reeds in eersten aanloop al hun mannetjes plegen te mobiliseren. Waar tegenover staat dat de vrijzinnigen her haaldelijk bij herstemmingen nog een achterban wisten in het geweer te bren gen die de overwinning kwam verzekeren. „Niet zonder kleerscheuren,” schreef „de Standaard” boven haar artikel ge wijd aan den uitslag der stemming. Te recht. De antirevolutionaire partij kwam er reeds aanstonds niet zonder averij af. Gorinchem ging verloren aan mr. Pierson, en Staalman viel in den Helder. En al stond deze niet meer in het partijverband, al werd zelfs een officieele antirevolu tionaire candidaat tegen hem gesteld, de overwinning van den vrijzinnig-democra- tischen veteraan Gerritsen kost toch aan rechts een stem in al die gevallen, waar de antithese te voorschijn komt. Het zal niet het eenige verlies blijven. Amsterdam IX kan wel als verloren wor den aangemerkt, zoo goed als ’s-Graven- hage I dat mr. Limburg een bijna zekere Maar de eerste gedachten, die zich tegen wil en dank aan hem opdrongen, waren van vriendelyken aard. „Juist, de doperwtjes moeten ja, nu weet ik hetEn den oudsten jongen noemen wy Miquél Pierre, Miquel, omdatUw Quequèle Duprat richtte zich een weinig op. In den geopende koffers nalist hem, zag hy de herinneringen aan Què „Neen o God -• neen!” riep hy uit en stond eensklaps met een schok recht over eind.” Met de handen door de lucht zwaaiend, waggelend als een beschonken mensch, om hulp roepend als een krankzinnige, liep hy weg van die onheilsplek en, alsof hy blind was, hier en daar tegen een boom aan Hy wist niet waarheen hij liep. Hy liep maar voort op goed geluk en weldra zonk hy neer op een weiland, met de beide handen het hoofd omklemmend, alsof hij zich zeil wilde dwingen om tot bezinning te komen. „Wacht eens,” mompelde hij. „Droomen we niet F, Ik ben Duprat, ik, de man, die bedrogen werd door zyn vrouw, door Miquéle doorJuist, dat is ’tl Juist, ik heb iemand vermoord, omdat het monster het kind wilde omhelzen Maar wie was dat monster Een vader’t Was zyn kind, zinnig-democraten mot twee bekwame le den versterkt in de Kamer zullen te- rugkeeren. Een] gestadige vooruitgang dus sedert 1901. Want wel ging Alk maar in het ongelukkige voorjaar van 1903 onder zeer ongunstige omstandig heden verloren en kon het ook thans niet worden herwonnen, maar Assen bracht reeds de vergoeding. En thans klimt hun aantal van 9 tot 11, terwijl in enkele andere districten vrijz.-democratische can didate» stemmen-cijfers verkregen die goede hoop geven voor de toekomst. De Liberale Unie ging het niet zóó goed. Franeker werd verloren daar komt de sociaal-democraat in herstemming met vrij zekere kans tegenover een Friesch- christelijk-historisch candidaat. Gorinchem staat daar echter tegenover en wel zal in menig district nog hard door hen en hun bondgenooten moeten worden ge streden, maar er bestaat daarin Am- sterdam II bijv. Gouda, Enkhuizen, Zie- rikzee, en vooral Leeuwarden, dan ook goede kans op winst. Voor de oud-liberalen was de dag niet slechtgeen verlies, winst in Amsterdam VI waar de andere vrijzinnige groepen mr. W. II. de Beaufort ongehinderd lieten; voorts goede hoop op Amsterdam VIL Daarentegen bestaat gevaar voor Haar lem, Leiden, Rotterdam IV en de beide Utrechtsche districten, indien de sociaal democraten hier hun stem onthouden, wat mogelijk is, nu de oud-liberale Commissie van Advies al dadelijk besloot, waar een sociaal-democraat met een kerkelijke in herstemming komt, zich van advies tot steunen nadrukkelijk te onthouden. Welk een onverdedigbare houding. Intusschen zullen de kiezers zich aan die onthouding wellicht niet veel storen. Maar dan nog zuilen de sociaal-demo- craten verzwakt in de Kamer terugkeeren. Lochem zijn zij reeds kwijt, en Leeuwar den zal ongetwijfeld volgen, wanneer de clericale stemmen (wat verwacht mag worden) overgaan op den liberaal Thomson. Franeker zullen zij wel bij winnen. Ook „het roode district”, Amsterdam Ill, bleek voor hen niet zoo vast als wel Ik nooit door iemand bemind Ik een man, dien men heeft beschimpt en bespot, om wien men zich vroolyk heeft gemaakt achter den rug P” O, waarom was hy niet omgekomen by dien storm, toen hy al zyn illnsie’s nog bezat, toen b(j nog geloofde aan zyn heilige P Nooit zou hy dan die ontzettende waarh rid geweten hebben Was er voor hem een grooter geluk denkbaar P |Hy viel op zyn knieën, uit gewoonte. Hy bad en vroeg de ónmogelijkste dingen. „O myn God, zorg toch, dat het niet waar is 1 ’t Is al te verschrikkelijk. Ik zal in een klooster gaan, monnik worden, als gy dal wilt, maar laat al het gebeurde een droom wezen, of zorg voor het minst, dat het uit myn geheugen verdwijnt, dat ik het niet meer weet I Laat het niet lang duren, o God, ik heb onmiddellijk hulp en redding noodig Maar hjj bleef natuurlijk wel denken aan de vreeselyke onthullingen, die hem helaas nog niet ten volle waanzinnig hadden ge maakt. Driftig stond hy op, stampvoette en balde zyn vuisten naar den hemel. Hij liep weer voort en kwam by een pad, waar een kruis stond van ruw hout. Met God lasterende woorden trapte hjj dat kruis om ver. (Wordt vtrvolgd). kans biedt. En voor de kerke.lijken niet minder zwak staan Amsterdam VII, Enk huizen, Gouda en Zierikzec, waartegenover slechts kleine kansen op winst komen in Lelden en Utrecht. Op tal van plaatsen ging voorts het antirevolutionaire stem mencijfer bedenkelijk achteruit. Kampen en Sliedrecht (Kuyper’s veste!) brachten eeir liberaal in herstemming in Ridder kerk daalde de meerderheid van bijna 1000 stemmen in 1901 tot een 20-tal in 1905; in Steenwijk zelfs van 731 in 1901 tot 9 thans. Waarlijk, de anti-revolutionnaire partij kwam er niet zonder kleerscheuren af. En haar bijwagen, de christen-democraten, maakte droevig fiasco. Staalman bij eerste stemming zwaar gevallen en overal elders slechts luttel stemmen. Neen, dan ging het den christelijk- historischen beter, die reeds 6 der hunnen herkozen zagen, onder wie de. heeren De Savornin Lohman en de Friesch chris- telijk-historische dr. Schokking. Helaas voor hen, dr. de Visser komt wel op drie plaatsen in herstemming, maar overal met groote kans niet te worden ver kozen. Het beste staan de katholieken er voor. Op winst werd hunnerzijds niet gerekend. Dat had het „Huisgezin” reeds uiteenge zet en alle katholieke bladen namen deze uiteenzetting zonder commentaar over. Slechts vreesde men voor Beverwijk, dat nochthans voor hen een sterk district bleek te zijn geworden. Maar overigens behouden de katholieken hun vierde part der Kamer, alleen gewijzigd hier en daar, wat de personen betreft. Winst valt er dus voor de rechterzijde niet aan te teekenen. Wel verlies Gorinchem en Den Helder. En gaat men den stand der herstemmingen na, dan is wederom de kans op verlies grooter dan op winst, zoodat nu reeds met zekerheid kan worden voorspeld, dat de partijen der rechterzijde hun meerderheid zullen zien jSÜnken tot weinige stemmen, misschien wel tot een minderheid. En dat noemt de „Maasbode” een bevestiging en bekrachtiging van wat 1901 Geruimen tyd bleef hy daar liggen, met gesloten oogen, met half geopenden mond, als een schjjndoode. Het werd zeer warm in de lucht. Langzaam keerde zyn denkvermogen terug. Hy durfde zich niet verroeren, hij hield zyn oogen dicht, zyn mond half open, en zoo hy iets had kunnen verlangen op dat oogenblik, zou ’t zyn geweest, daar altyd soo te blyven liggen, zonder tot bewustzijn te geraken. Hij voelde eensklaps een hevige pyn in ’t gelaat. Een wesp had hem gestoken. Toen .kwam er beweging in het lichaam en toen deed hjj de oogen open. Maar onmiddellijk daarop sloot by die oogen weer, uit vrees van zich te bewegen te moeten zien, te moeten denken. Telefoon No. #2 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. aan de christenen brachtdat heet de „Noordbrabander” een volledige, een be sliste* een vernederende nederlaag voor de ja, het staat er, voor de libe ralen. Hebben deze redacteuren soms bij vergissing de lijst van 1901 voor zich gehad ,,De Tijd” ziet het beter in. De uitslag is het katholieke hoofdorgaan niet mede- gevaHen, en nu reeds houdt het ernstig rekening met de vermoedelijk sterke in krimping der kerkelijke meerderheid in de Tjweede Kamer. Er moet hard worden gewerkt om te zorgen, dat de meerder heid, welke in de tegenwoordige Kamer niet minder dan zestien bedraagt, niet lager kome dan tot zes, niterlijk tot vier, het laagte cijfer, waarmede het blad re- geeren mogelijk acht. Het is of „De Tijd” reeds een terugtocht der katholieken uit de coalitie zoekt te dekken, bijgeval de Kamer op het doode punt mocht ko men 51 om 49 of misschien zelfs 50 tegen 50. Ook de „Standaard” rekent niet meer op een flinke meerderheid. Houdt rechts de Uoogerhand, dan daalt de meerderheid bijna zeker van 57 tot 54, meent het blad. Het zal nog wel wat minder zijn, denken wij, en de kans dat bij de herstemmingen de minderheid zal worden Gaan wij nu even na, hoe de zaken links staan, dan blijken de vrijzinnig- democraten de grootste reden tot tevre denheid te hebben. Amsterdam V, Deven ter, Winschoten en Assen dadelijk be houden, en met mooie getallen, Den Helder veroverd. In den Haag zal mr. Limburg zoo goed als zeker district I voor zijn partij veroveren in ruil voor III, waar een Unie-liberaal goede kans maakt, terwijl Amsterdam IX in mr. Van Deven ter een waardig opvolger van den heer Pijnacker Hordijk naar de Kamer zal zenden. Ook Amsterdam VIII, Rotterdam V, Groningen en Veendam geven geen aanleiding tot overgroote bezorgdheid. Zoo laat het zich aanzien dat de vrij-

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1