li Het Bestuur der Centrale Liberale Biesvereeniging in het lloofdkiesdistriet Gouda. Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district GOUDA. op DINSDAG 2 JIM 1905. in de Zaal „KUNSTMIN" der Sociëteit „ONS GENOEGEN". M". E. E. VAN RAAIiTE, Debat gewenschl» i. ijssei^deIsc^^ Zeeuwsche Hypotheekbank, Oude Jenever. Inschrijving op 500.000.- 4% Pandbrieven BRONWATEREN. Toegang voor kiezers en voor leden der Vrijzinnige Propaganda-Vereeniging „Vooruitgang". HULSTKAMP Firma C. Lourens. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken des avonds ten HALF NEGEN, SPREKER: de Heer dit ROTTERDAM. CXPELLE MIDDELBURG. legen den kners ran 99s/, in stukken van f iOOÖ.-, I 500.- ea f 100.-. GUEDEWAAGEN ZONEN) te GOUDA, VICHY EMSER KARLSBADER Urua IIBIIMIV 4 ZOO.V. No. 9755. Maandag SO Juni 1905, 44ste Jaargang. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM STEMT OPMRE~m£MHG •JóïH RHEUMATIEK i Verkrijgbaar in flesschen 90 cta., f9 ot. en f 1.29 b|j H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANKRRl F. AD. RICHTER A Co., Rotterdam. To Gouda: b|j C. LUGER, Apotheker llarkt en b|j WOLFF A Co. Westhaven 198 Verschijndag van de oouponB 1 Juni en I December. De inschrijving kan geschieden van Woenatlng 98 Juni tot frytlag 98 Juni 1088 ten Kantore van de Hoeren alwaar prospectussen en exemplaren van bet laatste jaarverslag verkrijgbaar zyn. De Directie Mr. A. A. DE VEER Ga. H. WORST Jr. Gonda. Drnk van A. BRINKMAN A Zn. NATUURLIJKE Aanbevelend, TELEFOON No- »8- 1)0 HIIStHE Uit MVT. relctoon 1*0. 82. Dc Uitgave (lezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.86, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CEN T E N. d, Telefoon So 82 A D V L R T E N T 1 EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. TWEEDE BLAD. GOUDA, 24 Juni 1905. Naar men ons meedeelt is de heer J. H. B. Spaanderman nitgenoodigd, om bij de a.s. examens der Nederl. Toonk. V. te 's Graven- liage op te treden Voor orgel en piano als examinator of in de examen-commissie zitting te nemen. Naar wy vernemen zullen op Dinsdag 27 Juni de medailles worden nitgereikt aan hen, die op de banen met cylindergeweer in het Hotel „de Romein" gebonden wedstrijd van wege de afd. Gonda van Volksweerbaarheid werden behaald. Ie prijs W. Sliedrecht met 571 p. verguld zilv. med. 2e C. A. Groenendaal met 565 p. zilv. med. 3e J. L. Hulleman met 538 p. bronzen med. Deze medailles werden behaald in lOseriën, elk van 5 schoten telling 1—12. Verder kunnen wy mededeelen dat de gewone oefeningen met geweer M. 95 en cylinder morgen op de schietbaan aan den Rotterdamschen dyk van 3—5 uur weder zullen annvangen. Zaterdag 24, Zondag 25 en Maandag 26 Jnni wordt in een perceel van den heer W. Erberveld aan den Langen Tiendeweg alhier een Konynententoonstelling gehouden, uit gaande van de Vereeniging. De collectie, hier samengebracht is wel de moeite waard bezichtigd te worden. Heden middag hadden de bekroningen plaats, die uitviel als volgt No. 1 J. Kelder, 2e prys. 3. L. Erberveld, le 4. E. van Mild, Z. E. V. 7. J Kelder, le en Eeroprys. 9. J. Looyaard, Z. E- V. 10. W. v. Reenen, 11 P. Boegheim, 2e prijs. 15. L. Erberveld, 3e 16. J. Steenbeek, 3e 17. A. Kelder, le „18. W. v. Reenen, 2e 19. N. J. Montagne, 3e 21. A. Kelder, le 22. C. J. v. Velzen, 2e 23. A. Kelder, le 24. L. P. Kulik, le 25. J. A. Kelder, 3e 26. E. V. 28. L. P. Kulik, le prys. 29, 2e 30. J. Kelder, Z. E. V. 31. J. Steenbeek, 33. A. Plomp, le prys. 34. J. Steenbeek, Z. E. V. .35. 36. E. V. 38. C. J. v. Velzen, le prys. 39. L. Erberveld, 2e 40. Z. E. V. 42, C. J. van Velzen, Z. E. V. 43. L. Erberveld, le prys 9 2e 45. Z. E. V. 47. A. Kelder, le prys. v 48. C. J. van Velzen, 2e Als Jury fungeerde de heer Joh. H. v. Piggelen van Utrecht. Tot voorzitter van den polder Breeveld te Woerden is in plaats van den heer J. G. Knyff benoemd de heer L. de Vroom te Woerden. Door ds. C. B. Holland te Moercapelle is het beroep aangenomen by de Ned. Herv. Kerk te Den Ham (toez.), Moordrecht, 23 Juni. De heer S. de Knegt, onderwijzer alhier, is benoemd tot eerste onderwyzer te Spykenisse. Krimpen a. d- Lek, 23 Jnni. Door den heer K. Smit Jz, ond-industriëel, is een nieawe machine uitgevonden om de schepen, wanneer zy aangegroeid zyn, schoon te ma ken zonder te dokken. Het heeft den vorm van een schroef en wordt in beweging ge bracht door het water, wanneer het schip zeilende of stoomende is. Hier op de rivier geprobeerd, heeft het nitmnntend voldaan. Nn zal er nog-een proef mee genomen wor den, met een schip van den reeder P. v. d. Hoog, dat eerstdaags binnen komt. Wy wenschen den heer Smit gelnk met zyn uitvinding en hopen dat hy de tweede proef even glansrijk ten uitvoer brengt als de eerste. Stolwijk, 22 Jnni. De landman A. T. V. in Benedenhenl alhier was gisteren bezig een voer hooi te loggen, toen hy eensklaps door het verplaatsen van den wagen het evenwicht verloor en naar beneden stortte. Do waar schuwende stem van den arbeider, die den wagen naar eene andere plaats zoti brengen, had hy nl. niet gehoord. Natuurlijk werd direct geneeskundige hnlp ingeroepen en toen bleek gelukkig, dat er niets gebroken was. Wel heeft hy veel pyn op de borst en zal voor eenigen tijd en dat juist in den hooi bouw I het bijltje er bij moeten neerleggen. Gemengde Berichten. Het autocratische schrikbewind. Het Moskonsche blad Wetsjernaja Potsjia verhaalt de gebeurtenissen, voorgevallen op 16 Jnni in de fabriekstad Iwanof, in het gouvernement Jeniseisk, waar de stakingsbeweging zich zeer heeft uitgebreid. De stakers hielden een byeenkomst in de voorstad Talka, tyen zy onverwachts zonder eenige sommatie gechargeerd werden door de kozakken, die er met de zweep op insloegen en velen gevankelijk meevoerden. De anderen, waaronder vrouwen en kinderen, vluchtten in het bosch, waar de kozakken een ware klop jacht hielden en schoten op de vluchtelingen, ze neervellend als wilde dieren, tot de onge- lukkigen waren opgedrongen tegen de hoogte van den spoorweg. De opgewondenheid der bevolking had vreeselyke gevolgen- Toen er denzelfden" dag een brand ontstond irt de spin nerij van Gandoerni, wilde de menigte arbei ders waarvan velen gewond waren door de kozakken, de brandweerlui beletten de vlam men te dooven, terwijl allerwegen wraak- kreten oprezen tegen de barbaarschheid der troepen. Een officier werd gesteenigd "door het volk> Hierop verschenen weer de kozakken, aan gevoerd door den commissaris van politie. Een verschrikkelijke botsing volgde. De ko zakken sloegen als woedenden met hnn zweepen, de werklieden verdedigden zich met steenen en hontblokken. Er vielen ettelijke slachtoffers, waarop de kozakken de vluch telingen tot in hnn woningen achtervolgden en ze daar op ongehoord wreede wijze mis handelden. De paniek was algemeen. De stad lijkt na uitgestorven. Niemand dnrft bniten komen, alle winkels zyn gesloten en de weinige voorbijgangers worden mishan deld door de patrouilles kozakken en dragon ders. Gedurende de onlosten en de klopjacht zyn 38 menseden gedood en een 100 tal gewond. Eenige landbouwers in Friesland hebben aan den minister van Oorlog een adres ge richt waarin verzocht wordt, voortaan de jaarljjkscbe inspectie van de milicien-ver lofgangers op een anderen tyd van het jaar te doen honden dan in den hooitijd, wjjl jnist in dien tijd op het land geen arbeids krachten kannen worden gemist. Te Zürich gaat men een volks-sterrenwacht oprichten, een instelling naar het voorbeeld van da Berlynsche Urania, 's Nachts kan men er de merkwaardigheden var. den sterrenhemel zien, o.a. door een goeden kijker van 300 mM. opening, overdag is het gebouw als pitkyktoren te gebrniken. De shah van Perzië had, tijdens zyn ver blijf in Weenen, in een hotel met zyn gevolg 46 kamers en daarbij behoorende vertrekken in gebruik Zyn rekening beliep, by het ver trek. dan ook f24.000. De secretaris, met de betaling belast, vond dit wel wat hoog en brilde gaan handelen Do hoteleigenaar merkte echter op, dat hy voor den shah een aparte keuken had laten inrichten, en dat het eten hem alleen f 9000 gekost had. Na veel over en weer praten werd ten-slotte met 122 000 genoegen genomen. Uit de rivier do Maas te Maastricht is opgevischt het lyk van den klerk bij het telegraafkantoor aldaar K., die by het baden in de rivier is verdronken. De Italiaansche hoogleeraar Majorana heefjt een verbeterde microfoon uitgevonden, die dezer dagen is toegepast tot het ver krijgen van rechtstreeksche telefonische ver binding tusschen Rome en London. Do stem werij verzwakt maar duidelijk vernomen. Over een afstand van 1500 kilometers is dit zeer opmerkelijk, want tusRchen Londen en Parys is het telefonische verkeer, door onduidelijkheid wegens den verren afstand, meestal gebrekkig. Men schrijft nit Haarlem aan de Tel. Gisterochtend 81/» uur sprong aan de boterfabriek de leiding van de ijsmachine met een hevigen knal uiteen en dadelijk verspreidde zich een groot volame ammo- niakdampen, dat het onmogelijk was de eerste aren in de nabijheid te komen. De ammoniakdampen hebben nogal wat schade aangericht, daar de machines er door zyn aangetast en gedeeltelijk vernield. Ook van den botervoorraad is verloren gegaan. De heer Brandau, de leider van den bonw der Simplontnnnel, verklaart in een brief aan de Corriere della Sera, dat de vertraging van het werk in parallel tnnnel voornamelijk is te wijten aan warme bronnen, waaruit in de seconde 400 liter water stroomt. Intns- sclien hoopt hij, dat de opening van do spoor lijn door de tnnnel op 1 Januari van het volgende jaar zal kunnen plaats hebben. Verworpen werd gister door den H. R. het cassatieberoep, ingesteld tegen het arrest van het Hof te 's Hertogenbosch, waarbij door het Hof ontkennend was beantwoord de vraag of iemand, die van een der erfgenamen koopt diens aandeel in de onroerende goederen eener nalatenschap, van de overige erfgenamen kan vorderen,, dat deze met hem, kooper, over gaan tot scheiding en deeling dier nalaten schap. De H. R. was met het Hof van oordeel, dat de onr. goederen eener nalatenschap niet uit maken een zelfstandige gemeenschap, maar met de overige goederen dep nalatenschap te zamen de nalatenschap nitéaken. Waaruit volgt, dat noch de erfgenaajh-verkooper, noch de kooper de overige erfgenamen kan dwingen om alleen tot scheiding van dat bepaald deel der nalatenschap over te gaan, terwijl het van de toebedeeling by de scheiding der nalaten schap zal afhangen, of de erfgenaam-verkoo- per al of niet recht krijgt op de onroerende Verworpen werd eveneens het cassatie beroep tegen een vonnis der Arnbemsche Rechtbank, waarbij het de volgende qnaestie gold Een gedaagde komt in verzet tegen een tegen hem b{j verstek gewezen vonnis, waar bij hy ten behoeve van den oorspronkelyken eischor is veroordeeld. Op de dagvaarding in verzet virschynt de eischer niethet ver zet wordt gegrond verklaard en de oor spronkelijke gedaagde ontheven van zyn ver oordeeling. De oorspr. eischer komt nn tegen dat laatste vonnis op zyn beort in verzet. In dat geval zoo beslisto de Rechtbank is het verzet van den oorspr. eischor niet-ontvankelyk. De H. R. overwoog dienaangaande dat, waar hot middel van verzet door de wet alleen is toegekend aan een niet verschenen gedaagde, de qaaestie alleen biervan afhangt, of by, die in verzet komt, gedaagde bijjtt ot daardoor eischer wordt. Deze vraag in eerst gemeldm zin beantwoordend, oordeelde de H. R. het vonnis der Rechtbank juist gewezen. Nog werd verworpen bet cassatieberoep eenor Nanmlooze Vennootschap van onroe rende goederen, tegen het vonnis der Am- 8terdam8che Rechtbank, waarbij ongegrond was verklaard het verzet tegen een dwang bevel van den ontvanger der regislralie tot betaling van overgangsrecht, wegens over gang onder bezwarenden titel van onroerende goederen aan die N. V. Tusschen partyen, nl. degeen, die de goe deren aan de N. V. overdroeg en deze laat ste, was wel een overeenkomst te dezer zake aangegaan, waarbij was getracht ann die overdracht den schyn van inbreng in de N. V. te geven, doch de II. R. achtte door de Rechtbank feitelijk beslist en dus in cas satie onaantastbaar, dat door de N. V. was erkend, dat dio overeenkomst slechts aldus was aangegaan om het evenredig registra tierecht te vermijdt n, en dat de onroerende goederen in de N, V. zyn overgegaan onder bezwarenden titel en niet zyn ingebracht. Atjeh. De gonvornenr van Atjeh seinde 26 Mei naar Batavia Marechaussee-afdeellng onder luitenant Vastenou overviel van 8 tot 17 dezer in boven-Tennom en Wajla vyf vijandelijke schuilplaatsen, by welke gelegenheden vijand 34 doodon, 3 beauraonts en 2 voorladers in onze banden liet. Infanterie-patrouille onder luitenant Rnempol verraste 's nachts in bet Boewah- sche kleine bende en doopde 2 vijanden buit 2 achterladers, w. o. een geweer model 95. ZATERDAG 3 JUNI. L.K. H. K Staataleemntjan PoBTtraii. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59'/,, Oblig.Se Serie ir. 2600 3 59'/,, RosMHD.Iwang Dombr. Obli gation 41/, 96' Azie. Japan Obligation 1899 4 74'/, 74'/, Columbia. Geconsolideerde Bni- tenlandsche Schnld. Recepis. L. 100 I'/, 24'/,, - Hypotheek-Banken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 97'/, Pandb- Standaard Hypb. 41,, 100V, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Weatlandsche Hypb. 4 lOO'/j Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499'/, Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hynb. 41/, 100'/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99'/, Pandb. Nod. Scheeps-Hypb. 41', 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank t 96'/, Pandb. Bataalsche Hypb. 4 100

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 3