WASCIICOSTIilIES EEN1Q DEPOT WKTB& MANTELS, „Nationaal Grondbezit" „De Avondster", M. M. v. LOOIT, Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM Veemarkt te Rotterdam. ONTVANGEN DORTLAND Cie., MODEBLADEN WELDON GNSORNNMENTEN, Ballons, enz. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, BADEN, GEISERS, GASOVEI, GASFORNUIZEN, M. ItAVENSWAAY ZONEN, Verspreide Berichten Frankrijk. Het leidende Fransche blad te Tanger, de „Journal du Maj;oc", breekt met beslistheid een lans voor de deelneming van Frankrijk aan de conferentie. Bklgik. Het wetsontwerp betreffende de nieuwe havenwerken van Antwerpen zal op 8 Juli in de Kamer komen. Heel mooi staan de kansen niet, daar een deel van de clericale party r.iet met het ontwerp meegaat. Italib. Donderdagmiddag had in do grootc zaal van het Collegio Iiomano hot herdenkings feest plaats voor Guiseppo Mazzini, dat bij gewoond werd door den Koning, de voorzit ters der Kamers, de ministers en een aantal autoriteiten. In de Kamer stelde de minister-president Fortis voor de zitting op te heffen ter ecre van den voor honderd jaar geboren grooten patriot. Aldus geschiedde Voor het borstbeeld van Mazzini op het knpitool werden tal van kransen gelegd. Door geheel het land wordt het herdenkings feest mot goostdrift gevierd. Spanjb. Daar de Fransche onderhandelaar in Ma rokko ook op zyn program heeft de oprich ting van een uitsluitend Fransche staatsbank te Fez, heeft do regeering er by de Bank op aangedrongen thans onverwijld te zorgen voor agenschappen to Tangor, Ceuta en Melilla, al was het alleen maar om het terugvloeien van Spaansch zilver te stuiten. Gemengde Berichten. Uit Egraond a/Zee schroef men Zaterdag avond Zaterdagavond omstreeks zeven uur kwam de groentehandelaar H., van Egmond a/Zoe met een wagen volgeladen mot allerlei groen ten en vruchten, van Alkmaar ryden. Onder weg komt hem oen stoomflots tegemoet en vliegt hem in volle vaart voorbij. Het paard schrikt en springt van den weg in de sloot. Do voorman en zyn jongen springen van don wagon, maar de wagen stort op het paard, Do man kon don wagen niet lichten, zoodat bot paard in den modder stikte. Wagen stuk, paard dood en een groot gedeolto van de groonto weg. Do bostunrder van de stoomfiets is niet bekend. Ann do Kamper Ct. hebben we onlangs een bericht ontleend omtrent minder aange name ervaringen, die oen automobilist uit Kampen te Bontheim zou hebben opgedaan. Dat bericht hoeft ook zyn weg naar som mige Duitsche bladen govonden. Maar nu komt de Benthoimor Zeitung van het geval een andore lezing geven. „Een reserve band", zoo schrijft dit blad, „kan zonder het betalen van donanerochten in Duitschland ingevoerd worden, maar do Kamper auto mobilist had niet twoe, zooals het Noder- landscho bericht zoide, maar'niot minder dan v y f reservebanden by zich, welkö by zonder douanerochten te betalen wou invoeren. Dat mochten de boambten natuurlyk niet toelaten. Er werd don reiziger die slechts enkele dagen in Duitschland te blijven dacht, in overweging gegeven, het bedrag der dou anerechten to (leponeeren, de banden zouden dan van een stempel worden voorzien, en als hy zo dan toonde by zyn terugkeer naar Nederland, zon hem het bedrag wordon terug betaald. Daarop, in 't bijzonder op de stem peling der banden, wilde do reiziger niet ingaan. Het schynt, dat do beambton voor- past, dat hoeft zyn lichtzijde, want do prac- tyk is als een vuurproef. Maar dat de godsdienst daarin wordt gesleurd, om tydelyk dienst te doen ten einde door haar tot heerschappij te komen en dat men do onkieBchheid heeft, ja, de godslastering begaat met te bekennen dat men, als 'tnoodig en nattig is, weer een andere leuze in zyn vorkiezingsvaandel zal schryven, als de godsdienstige heeft afgo- dunn -- dat is bedroevend, jammerlyk, iets ongehoords. Ik wil eerbied hebben voor een party die uit innigo overtuiging haar godsdienstige beginselen en inzichten, haar dogma's des noods, in 't Staatsbestuur overhoerschcnd tracht te maken, al weet ik dat de vereeni- ging van Kerk en Staat voor beiden een ramp zou zyn, maar rayn eorbied wordt afkoer als by wyzo van reclame, 't regeeringspaleis tydelyk met een christelijk uithangbord is gesierd. Zulk een ckristondom komt niet voort uit een innig geloof, een hartelijke liefde tot God. De dryfveeron daarvan zyn andere dan die Jezus ten kruise brachten. Het is een christendom, Waarbij heerschzucht en eigon- belang vooraan zitten. Ziet, ik acht het geen bezoedoling als in een kerkgebouw de bede om een christelyk bewind omhoog stijgt, al weet en betreur komend genoeg zyn geweest jegens den automobilist en dat deze de onaangenaam heden, welke hy heeft ondervonden, aan zyn eigen gedrag te wijten heeft." Een EngelBch werkman Edgar Wilson, bijgenaamd Edgar de Arend, had bekend gemaakt, dat by op de Westminsterbrug te Londen een vliegproef zou afleggen. Hy verscheen, trok zyn jas uit, maakte over zyn hemdsmouwen twee vleugels vast, klauterde op de brugleuning en sloeg zyn vleugels uit, maar zoo hoog was hy nog niet gevlogen, of twee politieagenten konden hem nog by zyn beenen grypen, want de Lon den8che politieverordening verbiedt het vliegen. Sedert jaren, zooals men weet, worden er met luchtdicht gesloten flesschen proeven., genomen om do richting der zeestroom en) in 't bijzonder die van den Golfstroom te leeren kennen. Door den natuuronderzoeker Ch. Rabot wordt er thans een ander middel beproefd om tot de wetenschap van de diepere stroomen te geraken. Kabeljauwen, van medailles voorzien, worden door bem op verschillende punten aan de zee toevertrouwd. Zoo een dier visschen door een visscher wordt gevangen, wordt dezo verzocht, hem daarvan kennis te geven, ten eindo op die wyzo met de richting der onderzeesche stroo- mon vertrouwd te worden. GOUDA, 26 Juni 1905. Op verzoek van eenige geabonneerden zullen wy heden en morgen de toespraak van den WelEerw. Heef H. van Assendelft, die gisteren gehouden werd in de Remon- strantscho kerk, als feuilleton opnemon. Naar wy vernemen zullen door de Anti revolutionaire kiesvorceniging tot candida- ten voor leden van den gemeenteraad wor den geproclameerd de hh. H. M. Dercksen, P. Blaazer en R. U. Jongenburger. Do heer P. A Both is aan do universi teit te L'trecht geslaagd voor het doctoraal geneoskunde, le ged. Moj. J. H. Hofs, commies der posteryen en tolegrapbie, onlangs van hier naar Tilburg vertrokken, is thans weer verplaatst naar het postkantoor to Leiden. Gisteren speeldo „Olympia" haar eerste cricket match in dit seizoen on wel tegen Achilles uit Rotterdam. Door do vele regen kon 'tspol eerst om li1/, uur beginnen. Olympia batte eorst en inaakto 120 runs. Achilles bracht 't daarna slochts tot 55 runs. Daar dezo verecniging niet voor do 2de koor in wilde gaan, won Olympia toen do wodstryd om 4 uur, die "eindigde mot 65 runs. Zaterdagavond is in 't café van R. aan de Vierde Kade een woordenwisseling ont staan tji8schon eenige bezoekers, wolkc zoo hoog liep, dat het op een vechtpartij uitliep. Een zekere P. B. werden door een zekere Do H- eenigo verwondingen aan het hoofd toegebracht, welke aan het gasthuis zyn verbondep. In do gisteren gehouden huishoudelyko vergadering der Soc. Democratische Arbei dersparty afd. Gouda is met algemeeno stem men besloten, dat, gezien de vorklaring van den Heer ik dat het offtcieol christelyke gewoonlijk van kerkotyken bloede is maar wol is het bezoedeling als die bede en die naam niets anders zyn dan hulpmiddelen ter victorie. Dan huichelt men de eere Gods, terwijl men in zyn hart de eere der werold zoekt. En wie eenmaal op dien valschen bodem staat, grijpt vanzelf naar oneerlijke wapens, voelt ten slotte 't verschil niet moor tusschen waarheid en leugen. Die politiek bederft het karakter, demo raliseert. Dat gedoe is Gode ten droefheid, den mensch onwaardig. Geen politiek op den kansol, geen propa ganda voor oen of ander partystelselmaar wél op den kansel een blik op alle men- schelyk werk en elke menschelyke verhou ding en dan gevraagd of de belangen van 't koninkrijk Gods worden gebaat of geschaad. Als wy dan met die vraag ons richten tot de hedendaagsche christelyke partijpolitiek, ziende op haar werken en bedoelen, dan kan het niet anders of wy moeten, bejammerende den haat en verdeeldheid dio er door gozaaid zyn, ons bedroevonde over ^en weinigen eerbied waarmee Gods naartr 'is gebezigd, geërgerd door d^ wyze waarop een bepaald christendom als het ware is gemonopoliseerd wy moeten den vurigen wensch koesteren en zyn verplicht te zorgen dat die koers van Doorn omtrent het kiesrecht, de afdee- ling als vereeniging den Heer van Doorn niet zal steunen, maar dat de leden vrijge laten worden. Omtrent de gemeenteraadsverkiezingen werd besloten, zoo men er in slagen kon genoeg onderteekenaars te vinden voor de candidatenlysten, voor elk district één kan didaat te stellen, en wel voor I E. v. d. Werf, voor II Job. Mulder en voor III P. A. Quint. By de eindexamens der Polytechnische school zyn o. a. geslaagd de heerenA. M. Schippers (Scheepsbouwk. ingenieur)J. C. Heyno (technoloog)M. Eikelenboom. P. Drayer, L. Mok, W. H. D. Segboer (werk- tuigk. ingenieur)allen oud-leerlingen 4er rijks h. b. s. alhier. De kapiteins jhr. E. A. Teding van Berkenp hout en J. M. F J. Latour, beidon vajyÜet reg. grenadiers en Jagers, worden eerstdaags benoemd tot majoor. Bodankt voor het beroep by de Gerefor meerde Kerk te Oostkapelle door den heer A. M. van den Berg, candidaat te Delft. Moordrecht. Zaterdagavond trad alhier als spreker op de heer K. Reine ter aanbe veling van de candidatuur van Doorn. Spreker begon er op to wyzen, dat in deze verkiezingsdagen de clericalen er zoo op afgeven, dat de vrijzinnigen de handen ineenslaan om Dr. Knijper en de zijnen uit het regeeringskasteel te verjagen. Zy laten het voorkomen als bestaat er by de vrijzin nigen zooveel verschil van meening dat sa mengaan onmogelijk is. Maar, vraagt spreker, hebben de regeeringspartyen dan geen ver schilpunten P Hoe kan Dr. Knijper samengaan met do R. Kath., van wien hij vroeger zeide, dat die stemmen van de anti-revolationaire candidaten moesten geweerd worden. En ging spreker voort, al schynt Dr. Knyper zyno woorden vergeten te zyn, by de coalitie vrienden zyn er toch nog wel, die dit sa mengaan met Rome afkeuren, men leze slechts het ingezonden stuk van Ds. Wagenaar uit Leeuwarden in do N. Rott. Courant. En al zwegen ook allen, zei spreker, wijst do prak tijk er niet op, dat samengaan met Rome nu niet zal en nooit zal kunnen. Men zio toch slechts wat er gebeurt als er door dit christelijk ministerie, zuiver Ze delijke vraagstukken wórden behandeld. a. De doodstraf. Hoe groot is niet het verschil van meening in dezen tusschen den anti-revolutionairen heer Lucasse en den Roomsch-Katholieken minister van Justitie. b. De Eedvraagstukken. Wy wijzen slechts op het groote verschil van opvatting hier omtrent tusschen de heeren Lohman en den minister-president Dr. A. Kuyper. c. De Hooger Onderwijswet. Men leze slechts het krachtige protest van Dr. de Visser en do Ned Herv. predikanten. d. De drankwet, waarvan de beste bepa lingen er nog gekomen zijn met behulp der socialisten, En wat de lasterlijke beschuldiging aan gaat, als zouden de liberalen tegen de gods dienst zyn, spreker wil slechts verwijzen naar de artikels 167—169 van de Grondwet waar juist door de Liberalen vrijheid van godsdienst is gogeven voor allo gezindten. Of zyn dan soms in den laatsten tijd de liberalen onchristelijk geworden, want in 1894 kwam Dr. Knyper zelf toch in Gouda spreken ter aanboveiing van de zeer voor uitstrevende heer Valette, tegenover den, ook wel liberale, maar toch meer Christ.» Hist, candidaat den Heer v. Bylandt. En het ging toen toch ook volgens Dr. Knyper voor de glorie van God» naam. Zeker was dan niet bestendigd worde. Ging het om andere dingen, bv. om uit breiding van hot kiesrecht, ik zóu zwijgen want dat is politiekóf 'k zou zeggen „handel naar uw beste weten, zóó dat gij „het voor God kunt verantwoorden." Toen volgens het verhaal uit Lucas XII iemand tot Jezus kwam met de vraag om hem te helpen ten einde zyn broeder te dwingen tot het deelen eener erfenis, gaf Jezus ten ant woord „Wie heeft ray tot rechter of scheids „rechter over uliedon aangesteld P Ga heen „en wees niet hebzuchtig". Een dergelyk antwoord zou Jezus ook in onze dagen geven op vragen omtrent practisch politiek beleid. Als een vryhandelaar en proteclio- nist tot hem kwamen om zyn oordeel te weten of zyn steun te winnen, zou hy bei den geantwoord hebben„ga heen en doe „wat in 't belang is uwer raedemenschen. „Denk ni6t om uw persoonlijk, maar om het „gemeenschappelijk welzijn." Maar als diezelfde Jezus onze dagen eens beleefde hy zou spreken, getuigen hy zou andermaal een boetrede houden tegen de leidslieden van 't volk die 't„Heere, Heere" wél op de lippen hebben, maar Gods wil niet volbrengen. Hy zou toornen, en andermaal, als tot de Farizeeën uit zyn tjjd zeggen.... maar leest gy zelf Mattheus XXIII er eens op na. toen de Liberale party wel, de Christ. Hist. niet voor die rerheerlyking van God. Omtrent de arbeid van het ministerie merkte de heer Reine op, dat die arbeid niet alleen de vrijzinnigen niet voldeed, maar toch zeker ook niet aan de anti-revolutionairen zelf, zij toch hadden op de Deputaten-vergadering van 17 April 1901 opgesteld het Program van Urgentie, waarin .een zestal van de dringenste punten werden opgesomd en van dat alles is niets terecht gekomen als mis schien punt 1, de schoolkwestie. Nadat deze nog nader was behandeld,kwam spreker op de belasting-politiek, waarby hy wees op het schadelijke van de tariefwet, wat met öyfers werd bewezen. Ten slotte kon spreker niet nalaten een woord van protest te laten hooren over do minne en ergerlijke wyze waarop de tegen- party in de Nieuwe Courant de candidatuur van Doorn bestreed. Na eene opwekking om de candidaat v. Doorn met eene groote meerderheid uit de stembus te voorschijn te doen komen, sloot de voorzitter de vergadering. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun my s.v.p. een kleine plaats in Uw veel gelezen blad, voor het volgende, by voorbaat hiervoor mijn dank. Aangezien ik geen kiezer kan zyn, kryg ik van zelf ook geen strooibiljetten of ver- kiozingsconranten te lezen, doch heden heeft dit eens een uitzondering gemaakt en heeft men my „de Nieuwe Courant" eens laten lezen, dit blad nu gaf mij den indruk, dat het is een blad, niet geredigeerd door Chris tenen, maar door mannen, die, alles te baat nemen wat hun goeddunkt, om andersden kenden, te belasteren, en te beliegen, op de grofste manier, een kloin staaltje tot over tuiging. In de N. C. dan, van 23 Juni jl. komt een stukje voor, getiteld „Uw Keus", schrijver hiervan begint te zeggen, ieder die Mr. de Vries gehoord heeft moet zeggen, het is een eminent man, hy beleedigt niet, hy prik kelt niet, by verdraait niet. Het oordeel van hen die hem hebben gehoord in openbare ver gaderingen waar hy sprak, en nooit anders heeft gedaan als op liberalen en socialisten afgeven, Ap een wyze die door zyn eigen partijgenooten zeer werd afgekeurd en die dan ook beslist hun stem, aan hem zullen blyven onthouden, kan niet anders dan on- gunstg zyn. En verder Mr. van Doorn is een zeer slecht ontwikkeld man in de Politiek, ieder die den Heer van Doorn heeft gehoord by zyn optreden voor do kiezers, moest getui gen dat hy was vol eerlijkheid, die weet wat hy wil, niemand naar de oogen ziet, zeer goed begrijpt wat van hem gevorderd wordt indien hy gekozen mocht worden, in een woord, allen lof werd van Doorn toe gezwaaid, by het eindo zyner lezing, zoo wel door tegenstanders als liberalen. En wat heeft Mr. de Vries nu in die vier jaar voor U arbeiders in de Kamer gedaan lees de Handelingen der Staten Generaal van September, over de interpel latie der Steenfabrieken, waar hy in plaats mede te werken tot afschaffing van alle arbeid voor gehuwde vrouwen, dit heeft be stendigd, let hier op arbeiders. En den Heer van Doorn Wat liet hy in zyn rede, gehouden in Ons Genoegen U hoo ren, arbeiders Veel dient verbetert, o. a. afschaffing van overmatigen vrouwenarbeid, dat kwam van de slecht ontwikkelde van Doorn, van den dillotant tegenover de knappe Mr. de Vries, die voor de Speetwet stemt. Mr. de Vries is een vakman, en zoo dik wijls als ik de verslagen der 2e Kamer heb nagegaan, is my menigmaal de zucht ont snapt Mr. de Vries waar zyt gy en dan spreekt men van kranig ingewerkt. Zeker 't Gaat in onze dagen om heilige beginselen, om de vraag of de tegenstelling van chris tendom en heidendom door ons volk wordt aanvaard of verworpenof aan partybelang mogen geofferd worden vrijheid, verdraag zaamheid, broederliefde. Uit dat oogpunt bezien wy hier den naderenden strjjd. En dan moeten wy erkennen dat de belangen van 't koninkrijk Gods ernstig worden be dreigd, dat de waardigheid van de godsdienst is aangerand, en dat als officieel christendom wordt gehuldigd en gedecreteerd, wat niets meer is dan een kerkelyk-dogmatische vorm ervan. x Krachtens die overwegingen, rijst in de harten van allen die de vrijzinnig-godsdien stige beginselen liefhebben, de wensch op, dat de toekomst daarvan niet verduisterd moge worden, maar dat de dagen die komen, 't bewijs mogen geven dat de hinderpalen slechts tydelyk waren. Dat wy zulke dingen hier uitspreken is, omdat de tijdsomstandigheden er ons vanzelf toe brengen, omdat de nood ertoe dringt, en de liefde tot de godsdienst het gebiedt. Omocht onze volkseenheid terugkeeren mochten de leugen en verblindheid weer uit ons midden wijken. Mocht men de gods dienst weer vrij laten opdat zy terugga tot haar eigen tehuis, vanwaar zy haar hooge en heilige beginselen als engelen kan doen dat heeft hij, maar nogmaals de vraag wat heeft de Vries gedaan voor de arbeiders, totaal niets en aan dergelijke afgevaardigden hebben wy, arbeiders, niets. Daarom stemt dan ten minste op den can didaat die heeft gezegd, voor afschaffing van vrouwenarbeid te zijnden Heer van Doorn, hij moge dan slecht ontwikkeld zyn, we hopen dan toch, dat hy niet de brand kast vol en de broodkast leeg zal pompen, arbeiders denkt daar aan. Laat U niet door de (eerlijke?) zuivere christelyke Nieuwe Courant van de wijs brengen. Dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, G. Gouda, 26-6 05. N.B. Gaarne had ik in de N. C. dit ge plaatst, maar zij komt jammerlyk niet uit voor de herstemming. Mijnheer de Redacteur! U is zeker, evenals ik, verrast geworden met de ontvangst van het, laat ik maar zeggen herstemmingsr.ummer, van „de Nieuwe Courant", Orgaan der Anti-Revolutionnaire party voor Gouda en Omstreken. Als het geschrevene in dit nummer moet zyn een uiting van Christelijkheid en naasten liefde, dan kryg ik daar geen hoog idee van. Het zou waarlijk niet veel kunst vorderen al het daarin voorkomende te weerleggen maar le lust my dit niet en 2e een party die zulk geschrijf de wereld in durft zenden, veroordeelt zich zelf. Maar noodig is het te wyzen op een daarin voorkomende onwaarheid nl. als zou de naam van een kiezer te Oaderkerk a. d. IJsel zonder diens voorkennis onder een aanbeveling voor de candidatuur van Jhr. Mr. van Doorn geplaatst zyn welk feit door de Redactie der N. Ct. in een commentaar wordt bestempeld „als een bedriegelyk han delen in strijd met de eer der Liberale partij in Ouderkerk". Ik ben zoo vry daarvoor te wijzen op een tweetal annonces in de Schoonhovensche Courant waarvan de eene een ongeteekende in het nummer van Woensdag 14 Juni) luidt Verkiezing Ouderkerk. Schipper Jan Stouthart verklaart aan P. C. Weggeman geen toestemming te hebben gegeven zyn naam als aanbeve ling te plaatson voor den Liberalen Candidaat Mr. van Doorn. Hjj begrijpt niet waartoe zulke oneerlijke praktijken dienen. Een party die met zulke mid delen stry'dt toont hare zwakheid. Maar in het nummer van Zaterdag 17 Juni van diezelfde courant komt een getse- kende annonce voor luidende Ondergeteekende Jan Stouthart ver klaart de Candidatuur van Mr. van Doom ten zeerste aan te bevelen en geon vergunning te hebben gegeven aan anderen om zyn naam te betrekken in een ongeteekende advertentie voorko mende in do Schoonhovensche Courant van 14 Juni 1905. J. Stouthart. Oaderkerk a. d. IJsel. Welnu M. de R. aan welke zyde wordt nu gestreden met oneerlijke middelen De schrij ver van het stukje in de N. Ct. heeft na tuurlijk beide advertenties ook gelezen maar blijkbaar van de verklaring van Stouthart maar geen nota genomen. Het komt my nattig en noodzakelijk voor den kiezers hierop te wijzen en er nogmaals bjj te voegen een partij di0 tot dergelijke middelen zyn toevlucht moet nemen veroor' deeld zichzelve. Met dankzegging voor de plaatsruimte. V. D. Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen VEILING 26 JUNI 1905. Ten overstaan van Notaris H. GROENEN- DAAL, te Gouda. Woonhuis met Kantoor, Loodsen en open Terrein aan den Bleekersingel R No. 265, 265a en 266, f8620.—, kooper de heer P. A. Merks te Gouda. ZATERDAG 3 JUNI. U.K. H. K Staateleeninqen. Portugal, öblig. 3e Serie fr. 050 3 59s/18 - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59s/14 RüSLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4l/, 9614 Azie. Japan Obligation 1899 4 74s/4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 I»/, 24i/, Hypotheek-Ban ken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101s/14 Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/g Pandb. Standaard Hypb. 41/, 100V, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 997, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/» Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/8 Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99s/« Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 967, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99' Paydb. Hollandsche Hypb. 4 998/* Paffiib. Nationale Hypb. 37ï 98*/; Paitro. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorwegleeningen t alie. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A.H. 3677* - Premieleeninqen. Buloie. Loten Stad Antwerpen 1887 27, 102V, - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 - Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdorvoort 1902 897a Maandag 26 Juni 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35, 2de kwal. 32, 3de kw. 17 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 27, 2de kw. 24, 3de kw. 20 cent per half kilo. Vette varkens red aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 24!/,. ade kw. 23, 3de kw. 20 cents per half kilo. Schapen en lammeren tedelijk aangevoerd. Handel in vet vee, vette Varkens traag. Vette Kalveren lager in prijs. Schapen en Lammeren prijshoudend. VERSCHEIDENHEID. Een zonderlinge geschiedenis wordt uit Kortrjjk gemeld Een persoon nit die stad had verscheidene brieven aan den Belgischen minister van financiën gezonden, meldend dat er in die stad een bende valsche munters bestondde briefschrijver stelde voor, de bende te ver klikken, op voorwaarde dat de minister hem eon som van duizend frank zou geven. Het antwoord moest gezonden wordenpost restante te Sweveghem maar er moest eerst in het Brusselsch blad „XXe Siècle" een bericht verschijnen dat de minister het voor stel aannam. In 't nummer van Dinsdag van gemeld blad, verscheen een aankondiging, onder de letters „A. B. C. 446," dat het antwoord naar Kortryk zou gezonden worden onder de letters „C. D. F." Woensdag zond de persoon in kwestie een 15-jarigen knaap, wien hy 50 centiemen gegeven had, naar het postbureau om den brief af te halen. De knaap word door do politie aangesproken hy duidde eerst den man aan, en deze werd op zyn beurt aangehouden. een groot assortement LINNEN en andere genres en BLOUSEN- worden tot veel verminderde pryzen aan geboden. MfC/ri/fmN De Heer en Mevrouw Dr. H. IJSSEL de SCHEPPER— Bussemaker betuigen bun dank voor de bewijzen van deelneming, na het overlijden van Mevrouw JANNINK Bussemaker ondervonden. Gouda, 26 Juni 1905. Naamlooze Vennootschap gevestigd te 's-GHAVEN 11 AGE- Do DIRECTIE bericht dat de op 1 Juli 1905 verschijnende COUPONS der 4% Obligation en de op 1 Augustus 1905 verschijnende COUPONS der 47, Obligation betaalbaar zyn te 's-Gravenhageten kantore der Ven nootschap, dor Firma P. J. LANDRY en der Haagsche Commiasie- C* 1 bank imsterdambjj de Heeren PRAE* TOKIUS ZOON te Rotterdambfl (1e Firma C. DE RUY,TER, te Gouda bjj de Heeren en elders bij de Agenten en Correspondenten der Vennootschap, alwaar ook 4 pC'ts. Obligation in stnkken van t 1000.— en f 250.— pari verkrijgbaar zijn. 1 DE GOEDKOOPSTE I DE MEEST PBACT1SCHE DE MEEST VOLLEDIGE zyn beslist die der Firma TUE LADIES J OVEN AL met minstens drie gratis geknipte patronen en een gekleurde plaat. THE ILL. DRESSMAKER met een gratis geknipt patroon. THE BAZAAR OP CHILD REN'S FASHIONS (Kindermodes) met vele gratis ge knipte patronen. VRAAGT Uw Hook hand el a ar 1 Proefnummers. Alle met hostel. Holl- Bijvoegsel i Van allo in deze bladen voorkomendo modeller, zyn GEKNIPTE PATRONEN met Holl. verklaring fr. p. p. tegen vooruitbetaling van f 0,50 verkrijgbaar by MILLY SIMONS, Den Haag. Tn het VERLICHTING-M AG AZIJN Dubbele Buurt B 13, TELEF. 117, zyn voorhanden de nienwsto modellen Gasgloeihohtbranders. Gas lileclra Branders, KRALEN en ZIJDEN Franje Enorme keuze t/iflvrije gcëmailleerdo deugdzaam cn zindelijk. KOO KAPPARATEN, Wnndroml'umi, Salon Gastalelljes on vorder all6s wat tot hot vak behoort. Aanbevelend, Aanlegger van Gas-, Water- 011 Spreekbuizen. (Men wordt verzocht op 't JN tilt li te letten uit hbt Magazijn van GOR1NCHEM. Deze THEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half eu een Ned. ons met vermelding van Nommer er. Prya, voorzien van Bovenstaand Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J. C. BIJL, voorheen J. BREF.BAART Lz. uitgaan, naar elke menschelyke levenssfeer. Want dat is immers de taak van de gods dienst overal haar zegeningen te bren gen, overal haar invloed te doen gelden niet door de wisselende vormen waarin zy verschijnt, maar door haar eeuwige godde lijke en menschelyke beginselen, niet als een christendom, maar als het christendom dat rust op den grondslag van onbegrensde liefde. Niet de vorm bepaalt ten slotte de waarde van ons geloof, maar het wezen, de begin selen, de idealen ervan en de liefde waar- meê wy deze dienen. Ik heb niets tegen christelyke scholen of een christelijke regeering -- 'k verlang er zelfs naar en stel aan elke school en elke regeering den eisch dat zy christelyk zyn; maar dan bedoel ik niet een christen dom in de vormen, maar een christendom in de beginselen, niet een christendom in de leer, maar in 't karakter. Een ruim veld ligt er open voor de chris telijke beginselen; er is nog genoeg te doen op elk gebied van samenlevener zyn nog genoeg verhoudingen en toestanden te ver beteren naar den maatstaf van rechtvaar digheid en humaniteit, en genoeg wanver houdingen uit den weg te ruimen. 'tEind ligt eeuwen ver in de toekomst, terwijl dank verdient ieder die naar zyn beste krachten ons nader brengt tot 't ideaal der samen leving, en een welverdiend oordeel gaat over allen die machtsmeerderheid zoeken en gebruiken ter voldoening aan kleinzielige, in 't oog loopeude, persoonlyke eerzucht en eenzijdige partywenschen. Wy bewaren in onze historie de onsterfe lijke namen van grooten ik noem alleen en met den diepsten eerbied dien van Willem van Oranje wier idealen de weerspiege ling zijn van een edele ziel. Zy waren groot hun christelijke zin, ruimte van blik en breedheid van opvatting hebben ons meer zegen gebraeht dan een overstelpende vloed van naam-christeudom. En als ik in onzen godsdienstigen liede renbandel blader en daar vind de bede da het vereenigd Nederland maar recht ver eenigd zyóf de opwekking„komt, zweerl uw veeten afweest één in Godes kracht dan keert d'aloude roem, want nog maakt eendracht macht" óf het„blijf één, blijf één, myn Vaderland, „blijf één en ongeschonden 1 „Geen Staatsparty, geen godsdienst twist „Verscheure door geweld of list, „Wat God heeft saamverbonden 1" dan vind ik daar voor een groot deel in weergegeven wat ieder woldenkende hoopt, wensebt en bidt voor ons lieve vaderland, en door welken geest het behouden kan blyven. Juister gezegddoor welken geest een betere toekomst bespoedigd kan worden, want voor de toekomst vreezen wy niet, al werd er een tienvoudig verbond gesloten want de geschiedenis is een gericht en geen macht ter aarde kan de goddelijke machten weerstaan. Wat uit God is, blijftwat uit den booze is, verdwijnt. Dat is een van onze geloofsartikelen, en tegelijk de bron van onze troost en onzen moed. Wanhopon doen wy nimmer, al zyn we niet altijd vry van kleingeloof- Wy meenen juist geloovig te zyn, in zooverre onze persoon, ons werk, onze daden getuigen van ons vertrouwen op de hoogste beginselen. En wij meenen juist dat wy 't goede voor hebben met menschheid en menscb, in zooverre wij zoeken naar een samenleving waarin die begingelen worden toegepast, terwy'l een regeering ons meer sympathiek is naar mate zy ernstiger tracht dien geest in haar wetten neer te leggen. Als wjj dus wenscben dat 't Schip van Staat in aqdere richting worde geleid, dan is dat hier aan deze plaats ter wille der waarachtige vroomheid die ons lief is, ter wille van de godsdienst naar onze beginselen, wier goed recht wy meenen, dat vaststaat, omdat zy in overeenstemming zyn met het echt-menschelyke on blijkens do Evangelie- berichten volkomen dezelfde als die van Jezus van Nazareth. Als Jezus zegt dat do wereld eon akker is, dan is hot zaad dat daarop in de voren moet worden gelegd geen ander dan dat van hooge beginselen, en dan is zyn bedoeling dezo dat juist in de maatscbappy, in do samenleving dus ook in de politiek die beginselen moeten worden binnengeleid en tot heerschappij gebracht. Van waarheid, rechtvaardigheid, ,lja hangt 't welzijn dor maatschappij af de humaniteit, menschenwaardeerinÉT*' bevordering van bet individueel en geï schappelijk geluk, die by do beoordS»^^ van het regeeringsbeleid 't meest gewiclï? in de schaal leggen. (Slot volgt.)

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2