Een Baas, FRADBTIGE MEIEESSEN. WASCIKOSriHKS MANTELS,11 BINNENLAND. Stadsnieuws. De Chrislen-Demokralen id 't District Gouda. PosterUen eo Telegraphic Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAN ROTTERDAM ONTVANGEN AIIVEUTKNTIKN fende het in beslag nemen en doen zinken van Britsche schepen, zeide minister Balfour in het EngelBche Lagerhuis «Het doet mij genoegen het Huis te kun nen mededeelen dat wü op goede gronden mogen aannemen dat de Russische regeering de handelwijze van de Russische kruisers afkeurt en aan de «Dnjeper" te Djiboeti orders beeft gezonden die herhalingen door dit schip van wat wij beschouwen als in breuk op het volkenrecht geheel onmogelijk zullen maken." Verder antwoordende op een vraag be treffende den Knight Commander" zeide Balfour or niet aar. te twyfelen dat genoeg doening zal worden gegeven. Zooals te verwachten was heeft keizer Frans .Jozef do ontslag-aanvrage van baron Fejevary als minister-president in Hongarjje geweigerd. Fejervary zal nu trachten do vrede tus schon de kroon en de meerderheid der Hong aarsche volksvertegenwoordiging te herstellen, en hu baant daartoe den weg door onderhandelingen met gecoaliseerde meerder heid aan te knoopen. Welke concessies hy aan de meerderheid zal kunnen aanbieden is niet bekend. Maar als hy met ledige handen komt, is het zeker, dat een vcrgelyk onmo gelijk is. Do regeoring heeft verklaard, dat zy van den grondwettigen weg niet zal afwykon. Nu do vertegenwoordiging besloten heeft de bij drage voor do gemeenschappelijke uitgaven #der monarchie niet to botalen, heeft Fojer- vary hot voornomen, den keizer geert voor stel te doen voor do vaststelling van het quotum, maar dat naar den thans geldenden maatstaf te bepalen. Kerst in den herfst zal het quotum worden vastgesteld, hetzij door do daartoe aangewezen «quoten-depu tatie" hetzy door den keizer. Oostenrijk, zoo meldt de Nuo freio Prosso, zal zich daarin schikken doch in het Huis van Afgevaardigden is do vraag gerezon of Oostenrijk, ais de koizer de bijdrage van Hongaryo niet vaststelt, door Hongarije niet tot een schending dor grondwet zal worden aangezet. Kan Oostenrijk die bijdrage van do Hongaarscbe regeering aanvaarden, als deze regeering tot de betaling er van niet door het Parlement gemachtigd is, en als voor do bepaling van het quotum niet do wettige regeling wordt gevolgd Het aantal staatsrechterlyko vragen, uit do voortduring van den Ex lex toestand in Hongaryo voortspruitend, noemt met don dag toe. De Hongaarsche crisis is door de weige ring van den Koning, het ontslag van hot Kabinet Fejurvary good te keuren, oen nieuwe nog acuter fase ingotredon Kn toch is hot vooral mot het oog op handelsbelangen van beido Staten tegenover het buitenland, drin gend noodzakelijk dat er eindelijk eens een eind komen aan de crisis. Do Neuo Freio Prosso komt nu voor den dag met het voorstel, do hangende quaestios tot onderworp te maken van directe onder handelingen tnsschen do Hongaarsche en Oostenrijkscho parlementen. Het blad acht het niet goed. dat Oostenrijk tegenovor Hongaryo uitsluitend wordt vertegenwoor digd door de Kroon. Voor den raad van het invloedrijke Weonsche blad zou zeker wel wat to zeggen zijn, ware het niet, dat jnist het Oosten- rykscho Parlement zich zelf In don loop der jaren heeft gemaakt tot hot minst-gerespoc- teordo wotgovend lichaam ter wereld. In dien by do bostaande wryving on hot antagonisme tusschen Hongaren en Oosten- rjjkors, nu ook aan het Huis van Afgevaar digden to Wonnen stem in hot kapittel wordt beeldig huisvader? Wie kan in gemoode gelooven dat hy dat is door een buitonge wont samenvoeging en vordeeling van wat kracht en wat stof? Wio tenzy by de zonde lief heeft kan vyandig staan tegonover de godsdienst? Men noemt zich materialist of atheïst, maar niemand is dat. Iedor monsch zelfs de grootste misdadigor buigt voor 't gees telijke, voor oon hoogere wereld, voor God. Laten wy maar spreken van misverstand en het betreuren om henzelf, dat zoovelon, die 't nu ondanks hun ongeloof toch doen, niet met hoofd on hart gelooven in de wereld dor goddelijke dingen, iu de goddelijke liefdo die ook over hen haar vleugelen heeft uit gebreid. Misverstand ook by hon die godsdienst en kerk vereenzelvigen, geloof en leer, be- ginsol en dogma, en daardoor komen tot de dwaze verkondiging dat de godsdienst buiten de politiek moot blyven. Wat hebben zQ toch voor gedachten om trent de godsdienst? Zien zy haar alleen in vormen, ceremoniën, leerstellingen, in dogmatisch vastgelegde overtuigingen? of houden zy haar misschien voor wat iieflyke verbeelding, wat zelfbedrog? voor de bron van allerlei ellende, of misschien voer een zuchten naar hemelsche zaligheid? maar toch in ieder geval iets vreemdsoortigs, on- verleend, krygt men eerst recht een hope- looze verwarring. Verspreide Berichten. Dt'ITSCHLAND. De oorspronkelijk tot München beperkte uitsluiting in de metaalindustrie is thans ook uitgebreid tot Neurenberg en Augsburghier zyn 15000 en 5000 arbeiders uitgesloten Te München zelf zijn 2134 arbeiders uitgesloten en staken er ruim 500. Het geheelc aantal metaalbewerkers in Beieren wordt geschat op 25000, zoodat, wordt do uitsluiting over het geheele land doorgevoerd, met inbegrip van vrouwen en kindei en, ten minste 75000 menschen broo deloos zullen zijn. Spanje. Naar uit Madrid aan de Koln. Ztg.'be richt wordt, zon do nieuwe kabinetsleider Montero Rios die, tusschen twee haak jes, niet bijzonder vol doet voornemens zyn in de eerste plaats zijn aandacht te wyden aan do hervorming van het rechts wezen. Griekenland. Volgens een telegram uit Weenen zou de nieuwe minister-president Rally voornemens zyn, den door minister Delyannis ingeslagen weg van bezuiniging te verlaten en zou hy het ovenwicht in do begrootiug wenscben te verkrijgen door een verhooging der belas tingen. Men ineldt ons uit Rotterdam Een groep leden van de Ned. Herv. Kerk alhier dienden gister een klacht in by het classicaal bestuur van Arasterdam, inzake het optreden van dr. J. Th. de Visser tegen dr. Van Leeuwen en zyn candidaatstelling voor de Tweede Kamor door de Katholieken. N. Ct. Gemengde Berichten. Do dienstbode van een bowoner van de Laan van Meerdervoort, in den Haag, ver loor Zaterdag een bankbiljet van hon derd gulden dat haar ter wisseling was mcegogevon. Het meisje ging nog eens terug naar don winkel, waar zy het laatst geweest was en daar hoorde zy. dat een werkman was ko men vrageu of er ook iemand in den 4Hnkél was geweest, dio f 100 had verlorenhy had oon bankbiljet van dat bedrag gevon den, en zou vandaag nog wel eens komen hooren. Inderdaad vond het meisje, na terug komst, het biljet by don winkelier gedepo neerd. Do eerlyko vinder, werkman bjj de ge meente-telefoon. werd mild bedacht. Men moldt uit den Haag In de Kurhansbar ging 't Zondagavond nogal rumoerig toe. Hulp van de politie moest worden ingeroepen tegen een troop studenten, dio zich ouhebboljjk gedroegen tegonover andere bezoekers. De rust werd hersteld, maar by het sluitingsuur te mid dernacht kwam 't tot een kloppartij, waarby een inspecteur van politie een slag met een stok op het hoofd kreeg Ken rechercheur; dio den dader vastgroep, moest zyn arres tant weder loslaten, omdat diens kameradon van allo kauten opdrongen en net stokken naar don politieman sloegen en zelfs diens hoed met een degen doorboorden. Een der studenten, die verwond werd aan practise!», ouderwctsch, doms, bygoloqvigs.... gevaarlyks.... niet iets voor menschen met gezondo hersenen Troosten wy er ons dan meê dat grooten on genieën onder de menschenkinderen met ons dezelfde dwaasheid begingen en aan die dwaasheid ontleenden hun moed en levens lust, hun kracht en grootheid. Maar wy hebben geen troost noodig. Wij verJangen alleen dat dat noodlottig misverstand, die keillooze verwarring de wereld uitga. Vormen zyn immers voor ons niet de hoofdzaak, al zyn ze ons verre van onver schillig. Eq wy weten ook wel dat niemand de waarheid heeft en dat hot dogma waarin de één zyn waarheid heeft neergelegd, ten onrechte in dat kleed aan een ander zon wordon opgedrongen. W|j hebbon evenzeer afkeer van priester heerschappij, leerdwang en goosteljjk gezag. Wy hebben ook de vryheid liefdat is juist oen deel van onze godsdienst! Wil men de godsdienst buiten de politiek houden, omdat eon grooto party haar tot een systeem heeft gemaakt en in dat systeem de zelfstandigheid van den Staat tracht dood te drukken? Meent meu dat ernstig? Men weet toch eigenlijk beter, want men weet dat uitslui ting van de godsdienst geljjk staat met uitsluiting van waarheid en rechtraardigheid, het gelaat, werd aan het politiebureel ver bonden. Er hadden geen arrestatiën plaats. Men meldt uit Haarlem By een onzer antiquairs vervoegde zich een paar weken geleden een persoon, die voorgaf uit Friesland te ko.tien, en zeide in staat te zyn oude Friesche klokken te leveren voor niet te veel geld- Er werden drie oude klokken besteld, en zy kwamen aan- De verpakking was zóó keurig, dat geen argwaan werd gekoesterd en, daar onder rembours geleverd was, werd betaald. Doch toen met het uitpakken be gonnen werd, bleek de oudheid der klokken daaruit, dat het niet anders waren dan stokken on brokken die geheel geen klok vormden en niets waard waren. Men deelt mede a an de «N. R Cr": Een kastelein te Drogeham heeft er iets op gevonden, in zyn huis verhuringen te houden zonder zyn bedryf te staken. De notaris zat in een lokaal dat geen gemeen schap heeft met de «vergunningslokaliteit", de oproeper stond voor het opgeschoven raam in het vertrek van den notaris en de gegadigden stonden buiten. Nu en dan werd er pauze gehouden en staan verveelt gauw het publi» k ging de herberg in, om te kunnen zitten en iets te gebruiken. De kastelein had succes van zjjne uitvin ding hy had een goeden dag. Te Oosterbeek is Zondagmiddag een con ducteur van de Oosterstoomtrara op de hoogte van Mariëndaal, by het controleeren van den open wagen gevallen en door de drie volgende wagens overreden. Do ongelukkige, die nog slechts kort in dienst was, was terstond dood. Men schryft uit Winschoten aan de «N. R. Ct.": Do verschrikkelijke brand, die op dit oogenblik nog woedt en reedp sedert een paar dagen in het Brnalsche veen, even over onze grenzen, aan den gang is, sloeg reeds over naar het Rhedervold en nadert tamelyk snel onze grenzen. Aan blU8schen valt niet te denken by vol komen gemis aan water, en slechts oen aanhoudende overvloedige regen zal het ondoraard8che vuur kunnen dooven. Intusschen zyn er reeds voor duizenden guldens in de vlammen opgegaan, groote hoeveelheden rogge, aardappels, boekweit enz. Ook liggen reeds enkele gebouwen in asch. Het geheim van den dokter. Naar het D. v. N. verneemt, is door dr. K. to Gin- neken by de politio een aanklacht ingediend wegens vermoedelykon diefstal van een hoe veelheid van zyn geheim medicament, waar mede hy tuberculoselijders zoo succesvol behandelt. Men vermoedt, dat deze diefstal heeft plaats gehad om het geheim daarvan schei kundig te onderzoeken, hetgeen al meerma len tevergeefs werd beproefd. GOUDA, 27 Juni 1905. Heden worden ingeleverd de candidaten- lysten voor 6 leden van den Gemeenteraad. District I. De heeren F. HERMAN Fz. en C. WITTE VAN DE VELDE gesteld door Dr. H. IJssel de Schepper, Mr. M. M. Schim van der Loeff, Dr. D- W. IJssel de Schepper, beschaving, ontwikkeling, humaniteit. Een godsdienstlooze staatkunde is een onding, tenzy men als doel heeft de vernietiging van don Staat. Staatkunde zonder godsdienst houdt geen rekening met den individu, kent geen men- schenwaarde, jjvert niet voor het gemeen schapsbelang. Staatknnde zonder godsdienst vertrapt het recht, aanbidt de macht, is zelfzuchtig, onbarmhartig, onmenschelyk. Neen, godsdienst is niet uitsluitend een particuliere aangelegenheid. Ja, zy richt zich allereerst tot den individu en wekt hem op tot karaktervorming en zelfontwikkeling; ja, zy droogt zyn tranen, heft hem op uit den druk, zegent zyn hart en doet den adem des vredes waaien over zyn persoonja, zjj geoft de vervuiling aan zyn innigste behoeften wie zal da godsdienst roemen zooals z|j geroemd verdient te worden P Maar godsdienst is meer, want wat wy zyn, bl|jkt uit wat wy doen en zelfverbete ring bestaat juist in vermeerdering van liefde, en onze deugden zyo juist door de beoefening deugden. De wereld is de akker voor de godsdienst, zegt Jezus; di&r komt zy tot haar recht. Er is wisselwerking. De godsdienst vraagt: «wat doet gjj voor anderen? en het leven voor anderen verhoogt juist de waarde van ons bestaan. A. van IJsendjjk, H. E. van der Roer, H' Berljjn, A. J. Djjxboorn, H. J. L. Kamsteeg C. van Veen Az., P. Hornes, J. van der Jagt, T. Crebas, A. Thim, A. van Reedt Dortland' H. Groenendaal, B. H. Groenendaal, F. van der Straaten, A. J. van Dantzig, A. C. Cosijn A. D. van Vreumingen, J. W. P. van Ede van der Pals, F. Weil, A. Willemsen, R. A. van Dam, J. IJpelaar Jr., W. de MoJ, A. H. Teepe, E. Sliedrecht, N. A. van der Ree G. van der Want G Cz. De heeren P. BLAZER en A. J. J. VOS gesteld door P. J. Kolyn, J- J. Cramer, P. de Jong Jz., A- VV. C- du Chatinier, V. Berljjn, E. C. v- d. Klejjn, H. Heistek, R. U. Jongenburger, A. Lotman, J. J. Bik, I. Vujjk, H. fVuyk, J. Bik, W. K. Schneider, E. J. Njjkamp, J. van de Putte, C. J. van de Putte, P. K. van der Burg, N. P. A. Meurs, M. J. Oosterling. J. A. Donker, C. Verkroost, C. H. Koemans, K. L. Reekers, W. Boekraad, M. L. Steen winkel, L. B. Nieuwenhuizen, C. Luger, A. F. Rujjgers, H. M. G. de Moree, J. Rost, A. T. Wildenburg, N. P. A. Meurs, A. van der Harg Pz. C. Bais, F- v. d. Klein, A. Nederhof, G. J. Kinwei, G. Soos en A. A. K&uling. District II. De heeren J. VERGEER en P. ROND Pz. gesteld door H. A. C. Brinkman, J. Smit, F. Janssen Jr., J. Ouderkerk, H- Knuttel, C. P. Duin, J. L. Vos, M. W. Hoffman, R. C. de Bruin, A. Trjjbits, H. Oudorkerk, G. H. Gabrjj, B. G. J. van Deutekom, A. van Wijnbergen, E. Halewyn, J. J. P. den Boer, J. D. van der Want, O. A. van der Want. De heeren H. M. DERCKSEN en M. J. OOSTERLING gesteld door J. van Galen, L, v. d. Hey, E. Rijkaart, J. A. Nieuwenhuizen, K. van Ejjk, J.Hardjjzer, C. Vis, P. A. Lafeber, C. Jongeneel, L.La- feber, J. Vermeulen, A. van der Laan, H. J. Slenters, J. Rietveld, D. de Bejj, G, Riet veld, W. M. van Wingerden. Dr. A. C. A. Hoffman, Th. de Graaf, B. J. van liaajj, C. P. W. Dessing. B. Streef- Jand, K- G. van Buren, M. C- F. Kabel, L. van Wankum, C van der Vlist, C. F- Wilde- barg, W. Erberveld, C. G Dekker, P. A. Merks en J. A- van Leeuwen Jr. District III. De heeren J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR en N. A. VAN DER REE gestold doors C. J. C, Hoogendyk, I. IJssel de Schepper, F. Herman Fz., A. Latenstein, C. R- Ver- looy, J- L Lafeber, J Coster, W. de Ven, H. v- Assendelft, H J. Nederhorst, W. Bok hoven, J. L van Ejjk, J. A- Vermaas, A. P. W van der Hoeven, C. H. Kraneveld, J. M Gretser, G. Schnitemaker, S. D Boon, N. Alblas, W. A. Verbrnggen, K. J- Kljjwog. De heeren R- U. JONGENBURGER en C. LUGER de heeren: A- Vingerling. P« D. Muylwjjk, G- Krook, A. A. C. van Asch, J. F* de Noojj, H. M. Dercksen, H. v- d. End, P- van den End, E. Bout, W. A- Piets, Joh. J, C van der Graaff, W. F. Coumou, P. Ooms, P. M. Both, T. Sap, L van dor Wolf, G. van Dort, P. J. van der Wolf, A- Blok, J. S Langen, A. W. v d. Graaff, J- D v. d. Water, E. Estié Jr. H. van Patten, J. v. d- Nieuwendjjk, H. S. de Groot, C. Verklejj, E. H- Koelman, J, Hoonhout, J. M. Steenwinkel, A. Jaspers Lz., Th. A van Berkel, M M. J. Goorissen, A. H- de Groot, J. G. PotUarst, P. P. Boumans. Zouden wjj dan de staatkunde daarvan uitzonderen, juist dat gebied waar de vrach ten der godsdienst 't talrijkst en 't heerl(fkst kunnen zyndat gebied, waarheen kleinen en grooten zich wenden, waar allen zoeken hun veiligheid, steun en bescherming, waar mannen van verschillenden aanleg, inzicht en krachten geroepen zyn om het algemeen belang te dienen? De wereld is een akker, en van dien akker is de staatkunde misschien de grootste hoek. Ik zal niet opsommen welke vruchten er rjjpen als in dien hoek 't zaad van de godsdienst wordt gestrooid, maar 'kweet wèl dat 'teen genqt zal zyn als daar de volle aren de halmen in wiegeling brengen en de golven voortglijden over die zee van voedzaam gewas. Hoeveel goeds hebben wy te wachten van echt-godsdienstige politiek, die waarachtig zoekt naar de eere Gods, de verheerlijking van Zyn naam en de komst van Zyn ko ninkrijk. Moge, M. Vr. onze staatknnde door dien geest bezield en gedragen worden. Het volksgeluk is dan in veilige handen, de volkswelvaart goed bewaard. Vrede, eenheid en broederzin kunnen dan bloeien't recht ook /an den kleinste is dan welverzekerdvryheid en verdraag zaamheid zyn dan onbedreigde goederen. C. H. Engels, B. Streefland, L. Jaspers Gz., H, Bonmans en G- H. Lakerveld. Aan de Raadsleden zyn de volgende inge komen stukken toegezonden Gouda, 14 Joni 1905. Blijkens de door den Raad goedgekeurde rekeningen over 1904 is van het voor de Volksgaarkeuken beschikbare subsidie uit de gemeentekas van I 3000,.slechts noodig geweest een bedrag van f 1628.39', terwjjl van het uitgetrokken subsidie voor het Hoff man's Gesticht ad f 6738niet meer dan f6015.50 is gebruikt. Van het totaal der renten van het daarvoor bestemde kapitaal gekweekt, is derhalve ten bate der Hoff man's stichtingen niet behoeven te worden aangewend en in de gemeentekas gebleven een bedrag van f 2094.10'. De Raad besloot in 1902 dat dergelijke overschotten zouden worden aangewend tot delging van schulden der gemeente. Wij hebben mitsdien de eer den Raai in overweging te geven te bepalen dat in 1905 op de gesloten geldleeningen f 2000.meer zal worden afgelost dan het daarvoor op do begrooting uitgetrokken bedrag en in ver band daarmede de gemeente-begrooting voor 1905 te wjjzigen als volgt: a. in Hoofdstak I der Inkomsten wordt ge bracht een nieuw artikel 2 «Gedeelte van het vermoedelijk batig saldo der ge wone ontvangsten en uitgaven van het dienRtjaar 1904" (Volgnummer la) ten bedrage van f 2000. b. artikel 2 van Hoofdstak XI der Uitgaven «Aflossingen van geldleeningen" (Volg- nnmmer 192) wordt verhoogd met f 2000.— Gouda, 20 Juni 1905, In Uwe zitting van den 22 Januari 1904 werd een onzerzijds ingediend voorstel om de P. C. Bothstraat kosteloos en om niet voor de Gemeente in eigendom en beheer van den heer J. N. Both overtenemea ver worpen. Uwe vergadering had tegen de overneming bezwaar, omdat de Ijzeren op haalbrug, welke die straat met den Graaf Florisweg verbindt en eveneens door de Gemeente zon worden overgenomen, volgens hare meening van te lichte constructie was en niet beantwoordde aan de eischen gesteld bjj haar besluit van 21 Maart 1902. No. 10. By Uw besluit van 7 April jl. No. 13 is aan den heer J. N. Both vergunning verleend voor den aanleg van eenen tweeden weg in de Onde Gonwe ever.wydig ioopende met de P. C. Bothstraat en evenzoo door middel van eene jjzeren ophaalbrog te verbindèn met den Graaf Florisweg, welke brug zal noeteo voldoen aan voorwaarden eenigs- zins afwijkende van die voor de eerste op haalbrog gesteld doch ovoreenkoraer.de met de bepalingen bij uw besluit van 30 Sep tember 1904, No. 23 aan de bouwondernemers J. Valk en C. Middelkoop opgelegd. Wy achten het billjjk dat de voorwaarden voor de constructie van de eerstgenoemde brng in overeenstemming worden gebracht met die van de beide laatstgemelde brug gen, weshalve wy de eer hebben Uwe ver gadering in overweging te geven, om met wijziging van haar besluit dd. 21 Maart 1902, No. 10, te bepalen, dat de P. C. Bjtbstraat met de ophaalbrug door de Ge meente zal worden overgenomen, wanneer deze brug wordt gemaakt volgens den hierbij gaanden staat van hoofdafmetingen en te gebruiken grondstoffen en volgens' nadere door| of van wege Burgemeester en Wet houders te geven voorschriften, met dien verstande dat, indien de doorvaartwydte niet op 3 M. wordt genomen, de lengte en zwaarte der biermede verband houdende materialen onder goedkeuring van Burge meester en Wethouders kunnen worden gewij zigd ea wanneer door den concessionaris vooraf als gekapitaliseerd bedrag van de voor het hebben van de brug aan den Graaf Florisweg verschuldigde jaarlyksche retributie aan de Gemeente wordt voldaan eene som van f 100. Gisterenavond trad in de zaal «Kunstmin" der Sociëteit «Ons Genoegen" op Ds. Van* dirink uit Hoogeveen- Spr. begon, nadat de Vergadering met gebed was geopend, zyn rede met de bewering, dat by optrad voor die menschen die geljjk met hem staan in de Nederl. Herv. Kerkde vrijzinnigen speculeeren in deze dagen op de wankel- moedigen van die Hervormde Kerk, die zy nu zoo lief hebben en zoo dierbaar vinden. Wy wyzen het van ons af, ging spreker voort dat wjj de Herv- Kerk onder een ministerie Knyper er onder wiijen hebben de Herv. Kerk staat op zich zelf, maar wy willen de godsdienst boven de staatkunde stellen, zonder godsdienst kan er niet gere geerd wordende vrijzinnigen willen schei ding van kerk en staat, zjj hebben de staat boven de kerk gesteld en dit nu juist willen wjj niet. Dit ministerie heeft in het vierjarig tijd vak veel gedaan en zal in de volgende vier jaren nog heol wat wetten tot stand helpen Ook zyn de vrijzinnigen tegen een tarief- wet, maar minister Pierson heeft indertijd zelf een verhooging van de invoerrechten voorgesteld. Wordt de tariefwet aangeno men dan zal er meer welvaart komen. Spreker besprak het pensioen en do on derwijswet. Aan het debat namen deel de bh. van der Voorden uit Capelle a/d. IJsel, Engels nit Reeuwijk en J. van Kranenburg uit Gouda. Ieder werd een kwartier toegestaan. Al deze debaters verschilden met den spreker in allo opzichten. De heer van der Voorden besprak de pensioenwetten en het arbeiders-contract, hy kon dit ministerie niet steunen de hèer Engels behandelde de voor gestelde tariefwet in den breede, ook hy verwachtte van dit ministerie volstrekt geen verbetering van de sociale toestanden. De heer Kranenburg geloofde niet dat de Herv. Kerk zoo veilig was by deze regeeringhet verwijt dat de liberalen arm in arm gaan met de socialiston om dit ministerie ten val te brengen, verwierp hy, daar de anti revo lutionairen in Amsterdam met de socialisten meegaan om den liberaal te doen vallen. Nog sprak spreker over de tariefwet en toonde aan dat in Duitschland waar het optreden van Caprivi, die de tariefwet ver minderde, de welstand was toegenomen en wees op Engeland waar go en tariefwet be staat. Ook de onderwysnovelle werd dooi den debater aangevoerd en bewezen dat de katholieken daarvan het meeste voordeel hebben. Dan vroeg debater naar do waar borgen, die er nu niet zjjn. Daarna nam ds. Vunderink woer hot woord voor zyn repliek. To kwart voor twaalf werd de vergadering gesloten. Mej. Nelly Bonte, alhier, werd heden te Utrecht tot apotheker bevorderd. Zondag 25 Jnni hield de Postdaivenrer- eeniging de Postduif alhier eene wedvlucht met hunne duiven van uit Orlóans (Znid- Frankrjjk) waarby door storm, regen en onweder in Frankryk, België en Nederland vele duiven verloren zullen zijn, en er op dien dag slechts een daif van den He$r A. Jansen 's namiddags ten 7 aar 19 minuten en een van den heer P. J. Rjjnaarts ten 7 uur 33 minuten arriveerde, den volgenden dag heeft de Heer Rjjnaarts nog twee cn Déér willen wjj heen Dé&r moeten wy heen DA&r gaan wy heen We zjjn wel eens ongedoldig, vergetende dat de vooruitgang langzaam is in zyn tocht. Maar wy gelooven, en gaan in dat geloof uit tot den arbeid. Onze stryd is voor een heilige zaak en wjj durven daarom bidden dat God onze wapenen zegenen. Weest dan goedsmoeds. God is met ons. Wjj zoeken niet onszelven, maar Hemniet eigen heerschappij, maar Zjjn koninkryk dat kome, ook in de staatkunde van ons dier baar Nederland. Gelukkig Vaderland, zoo g'op Gods waar heid bouwt En aan Zjjn wond're macht uw ranke kiel vertrouwt! Heil u, heil driewerf u, zoo gjj ten allen tjjd, Vereenigd Nederland, maar recht ver* eenigd zyt O vrijgevochten volk, sta voor nw rechten pal 1 Hond onbesmet nw vlag en toon haar overal Uw woord xjj goed als goudwees trouw, maar niemands knecht! Stryd onversaagd uw stryd voor vryheid en voor recht Uw trouwe Herder waakt, Hy slaapt of sluimert nooit; Hy brengt de kodde saam, die droevig was verstrooid. Komt, zweert uw veeten afweest één in Godes kracht Dan keert d'aloude roem, want nog maakt eendracht macht! H. VAN ASSENDELFT. den Heer Dr. H. IJssel de Schepper nog een thuis gekregen, zoodat vyf duiven van de twintig staks geretoarneerd zyn. Zaterdagavond van een vergadering te Nieuwerkerk a. d. IJsel komende, keerden eenige fietsrijders door den Prins Alexan- derpolder huiswaarts. Daar had een der heeren het ongeluk, Jan Piet v. d. B. in het voorbyrjjden even aan te raken. Jan Piet vloog op den fietsrijder aan, wierp hem met fiets en ai in het gras, sprong boven op hem en bracht hem met een mes over den linkerarm een gedachte wonde toe, zoodat terstond geneeskundige hnip moest worden ingeroepen. Vermoedelijk zal een gevoelige straf voor Jan Piet niet nitblyven. INGEBONDEN. Van verschillende zjjden wordt rajj de vraag gesteld, hoe het mogeljjk is dat door mjj kon worden goadviseerd de candidatuur van Mr. S. de Vries te bevorderen. Mr. S. de Vries, zoo voert men mjj tege moet, is de verpersoonlijking van het puur christelyk conservatisme, te meer in hom te veroordeelen, wjjl bjj is een man nit de volksklasse voortgekomen, die thans zjjn ver leden verloochent en geen ander ideaal kent, dan door dik en dun de coalitie te verheer lijken. Mr. 8- de Vries is de man, die met van Oversteeg en Bjjleveld en Oosten, het meost hont heeft aangedragen om hot onheilig vuur te Heider door Kuyper-vergoders aangelegd, te doen opvlammen. Mr, S. de Vries is de man die reeds vóór twee jaar Staalman poogde verdacht en bo- spotteljjk te maken, door hem in openbaro vergadering uit te spelen in een Ministerie- Troelatra c-s. Om Mr. 8. de Vries te doen slagen hoeft men niet nagelaten do verachtelyksto mid delen aan te wenden om de Goudsche kiezers van Staalman's candidatunr af te houden. En zóo zeer is men van Anti-Rev. zjjde zelfs overtuigd, ook te Helder schandelijk te hebben gehandeld, dat de A. R, Rotter dammer openlyk do vrees uitspreekt, dat do Christen Demokraten weigeren zullen in Goada op Mr. S. de Vries te gaan. Hoe kant gjj dan, zoo vragen mjj de Goodsche vrienden, ons trachten te bewegen op dien candidaat onze stem uit te brengon Eenigen gaan zelfs zóó vor van mjj te be schuldigen vanverraad. Het is thans niet het oogenblik al de aan gevoerde argamenten te bespreken. Politieke overwegingen hebben, in verband met ons Program van Beginselen, het party- bestuur geleid tot het uitgebracht advies. Intusschen, waar de zaken zóó staan en de Christen Demokraten in Gouda bljjkbaar diep gegriefd zjjn door de houding der Anti revolutionairen, zullen dezen het aan zich zelve te wijten hebben, wanneer met voorbjjguan van het advies van het partybestnur, do Christen- Demokraten een andere houding aannemen. De volle verantwoordelijkheid van eiken slag, toegebracht aan de christelijke coalitie, komt voor rekening van hen die de chris telijke demokratie hebben belecdigd, gehoond en gesmaad. Daarop de aandacht te vestigen, reeds vóór de stembus opengaat, is het doel van dit schryven Het Partjj-bestaar deed wat het zjjn plicht achtte, doch de coalitie-vrienden hebben hun eigen zaak bedorven, door en door. De Christen-Demokraten mogen den hoogen ernst van den strjjd verstaan. STAALMAN. Helder, 24 Jani 1905. Da Directeur van het Post- en Telegraaf, kantoor brengt ter algemeene kennis, dat op don dag der herstemming voor do verkiezing van leden van da Tweede Kamer der Staten- Generaal het telegraafkantoor alhier zal ge opend bljjven tot dat alle verwacht wordende telegrammen betreffende den uitslag dor herstemmingen znllen zjjn verzonden of van elders ontvangen. Gouda 27 Jani 1905 Do Directeur voornoemd, M. C. HKNNEQLTN. Dinsdag 37 Juni 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35, ade kwal. 33, 3de kw. *7 cents per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voer iste kwal. 37, ade kw. 35, 3de kw. 31 cent per fjalf kilo. Vette Stieren goede aanvoer prijzen waren voor 1 stek wal. 30, ade kwal. 37, 3de kwal. aa cent per half k»lo. Handel voor alles prijshoudend. ZATEKDAG 8 JONI. L.K. H. K Staatt leent n<jen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 B 59»/1# Oblig.3e Serie fr. 2500 3 69a/u Rusland.Iwang Dombr. Obli gation 41/, 96» 4 Azik. Japan Obligation 1899 4 7i'/i 747/g Columbia. Geconsolideerde Bni- tenlandscho Schold. Recepis. L. 100 1'/, 24i/,- Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/lg Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/t 977L Pandb. Standaard Hypb. 4V» 1Ü01/» Pandb. Stcdeljjke Hypb, 4 99'/4 Pandb. Utrechtscho Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOO'/j Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4997 8 Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/» 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99*/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4V, 101 Bewjjzon van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 967B Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99' t Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/4 -- Pandb. Nationale Hypb. B'/ï 98'/4 Pandb. Ged. Hypotheekbank te VeoDdam 4 100 Spoorweg leen ingen. tal ik. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A.H. 3fi7'/4 Premie leeningen Bklqik, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 102 V, - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gnlf Stv.-Mjj. 35 Divereen Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/» groot assortemont LINNEN en "andero es cn BLOVSKN. rden tot voel verminderde] pryzon aan- odon. M4AT//JS Hurgorltjko Stand GEBOREN24 Juni. Dina, ondora E van der Werf cn W- Alkeraa- Jannetje, ouders E. A- do Knecht on A C. Klootwijk. 25. Arie Pietor Cornells, onders A- Vergeer en C- Vorhoef -—Bernarda, onders G. Rietveld. 26. Lena, ouders G. Bekker en D. van Noort. GEVRAAGD op eene Stoomwasschery i weekloon f 12.— Aanbiedingen met getuigschriften in te zonden franco lettor B, Z. Alg. Adv. Bnr. A. DE LA MAR Az., Amsterdam. J. iff AUHMTZ 4T Uo., Boomgaard A. DANIELS Wayeningen. Verz. franco een mandje br*. 5 Kilo na ontvangst van postw. a f f .AO. w Bekroond* Tonioon- •(•IHntSohoontnakory a'HftC*, Aug. IBM. Wmldborpmnd* Schoen-Appre- tuur.Lipnrin, ftotln mis. syn ds bssto middslsn roor het «onder mooi te ksnrig postsr^ ran «11e «vart an geklaard «pbosnwark. Verkryehaar oy «inkaliura In aohosnwark Galan- ^rian, Drogsryon eu. - Kan latta

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2