tN thee. s» i ^extract I tnn ïVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 3 Juli 1905. No. 9761. 44ste Jaargang. LANDWEER. r" I lELILLEIOX dedocïïtee van den scheeps kapitein. Rust? Neen, nogmaals op ten strijde 11 J's Inkt de BESTE CHADE.LI.iK LLAND. >N I I i 1RUIS" 1 I Maandag' •t r ZONEN, K. ile gratis ge- 'c handelaar der gemeente I 3°. (Wordt vervolgd.) Firma REAL ■atia geknipte eerde plaat. 'AKER >t patroon. CHILD- HO ets., rs Ct ers en Drogisten HKER! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. I. ZANDVOORT, JVOORT, J. S. ING, A. DROST JIJFF. zacht. „We laten.” 81} „Terug, als ’tu blieft I De deur dicht.” - SARDEMANN I Bijvoegsel. voorkomende RATRONEN ■.p. p. tegen I verkrijgbaar 1 Haag. ICHE-- tGE- Wat na den uitslag van de stemmingen op den zestienden Juni zelfs door den meest optimistische!! politicus niet kon vermoed, veel minder verwacht worden, is thans gebeurd. Overal in denlande weerklinkt nog de juichkreet, die op den van den acht-en-twintigsten aan- hül IIM HE COURANT Burgemeester bij aangoteekenden brief teruggezonden. Art. 25. Do verlofganger van de Landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na don dag, waarop hy komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hy zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zyn verlof pas voor gezien teekene. Art. 27. De verlofganger van de Landweer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan ge durende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toe stemming, wanneer zy gevraagd wordt en blykt noodig te zyn ter zake van uitoefe ning van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tyden niet ge weigerd. Btf de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in art. 11 vermeld, tot het bywonen van het by ar tikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelyken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in beUng vaa.ulcn dienst noodig worden geoordeeld. Art. 28. De verlofganger van de Landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet r.aleeft, wordt in werkelyken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehou den. sDe duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aan- wyst waarby de werkelijke dienst moet worden vervuld. Gouda, den 1 Juli 1905. Do Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. o Telefoon No. S2. De Uitgave dezèr Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco, per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. einde een flauwe poging aan te wenden om ook ongemerkt binnen te sluipen, maar als de portier hem dan zag, droop hij weer af, niet evenwel zonder den man te hebben aangezien met den smeekenden blik van een ongelukkig dier- Telkens op nieuw ging de deur voor zyn neus dicht. Eens kwam de portier naar buiten met potlood en papier, om Duprat te vragen naar den naam, de voornamen, den leeftijd en de geboorteplaats van .het jonge meisje, door hem on den voerman aan het gasthuis afge geven. Geruimen tyd dacht Duprat na, alsof hy zyn geheugen slechts met inspanning kon raadplegen. „Ja, ik weet het wel,” antwoordde hy, toen de portier een weinig ongeduldig scheen te worden. En aarzelend voegde hy er by „Charlotte Griffonny, geboren- te Lormant, naby Bor deaux in Frankryk.” „Weet gy ook, of zy nog'ouders heeft?” vroeg de portier verder. Langzaam haalde Duprat de schouders op. „Ik weet het niet,” luidde zyn antwoord. En de gasthuisdeur werd weer gesloten, terwijl Duprat op nieuw naar zyn oude plekje liep en daar weer ging zitten. Omstreeks vier uur begon hy te spreken, geheven werd als uiting van de algemeene vreugde onder de vrijzinnigen bij den val van het ministerie Kuyper. Gejubeld heeft men bij de overwinning Allerwegen verblijdt men zich in ’t voor uitzicht een regeering te krijgen, die niet meer zooals de huidige zal zijn een coa litie van twee partijen, die „zich zelf” op, den gemeenschappelijke!! wortel des ■J NEUK te letten VAM Q worden afgele- le pakjes van vijf en een Ned. one van Nommer en van nevenstaand e Wet gedepo- tvoering van ge- bevelende BIJL, EBAART Lz. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. verwijderde Duprat zich eindelijk. In een bosch overviel hem de duisternis. Dat bemerkte hy plotseling. In de verte hoorde hij de heldere klanken van het Angelus-klokje en in ’t noorden, heel in de verte, was hot, alsof de witte toppen der bergen langzamerhand verdwenen, reusach tige altaar kaarsen, die de een na de ander uitgingen. Duprat bleef staan. Met den besten wil van de wereld bad hy nu niet meer de stad kunnen terug vinden, maar daaraan dacht hy wellicht niet eens. Naar ziel en lichaam was hy een gebroken man. Hy had ook honger, of verbeelde hy zich dat maar Hy strekte zich languit op het gras neer. Een oogenblik kwam het hem voor, dat de stammen der boomen ontzettend hoog werden en rechtop de lucht in gingen, alsof ze met hun takken de enkele sterren, die reeds aan het uitspansel zichtbaar werden, wilden gry'pen. Een wilde appelboom liet zacbtkeus de fijne bloesems neervallen op zyn gezicht gelyk de koorknapen rozenblaadjes strooien op den heiligen Sacramentsdag. Duprat glimlachte zachtkens dien goeden appelboom toe en, afgetobd van vermoeienis, viel hy in slaap. zullen. Kalm en vertrouwend, al tracht men ook van rechts een wanklank te doen ontstaan in den jubel der vrijzinni gen, al probeert men van clericale zijde ’t vertrouwen op een nieuwe regeering reeds eeïugszins aan t wankelen te bren gen. De Standaard, ’t hoofdorgaan der anti-revolutionnaire partij schrijft onder meer „De liberaal-socialistische coalitie heeft haar aanvankelijk succes van 1G Juni op gisteren met zulk een alles over weldigende kracht voortgezet, dat de meerderheid in de Tweede Kamer mifi- derheid is geworden en het Kabinet geen stand kan houden. Van 58 is de coalitie rechts op 48 teruggebrachtvan dit oogenblik wordt zeeweer oppositie.” Nu, dat is in orde. Maar sprekende over de behaalde overwinning vraagt de Standaard o. a. „Wat de overwinnaars met hun trofeeën zullen doen Met an dere woonden, de vrijzinnigen of zoo men wil de liberaal-vrijzinnig-democratische- socialistische groep heeft nu een over winning, een meerderheid boven de cleri- calen, maar ze hebben er eigenlijk niets aan. t Nu, fth d?tt waar is, dan hebben eigen lijk de crericalen ook geen reden tot klagen. Dan zijn zij de overwinnaars. Enfin, de vrijzinnigen hebben dan in elk geval de geruststellende gedachte, dat de politiek van dr. Kuyper voorbij is. Dat is een feit, en nogal een feit, dat iets waard is. In clericale kampen heeft men vóór de stemming er zich bij voorbaat al zoo wat op beroemd, dat de groote «leans bestond, dat ’t Ministerie Kuyper meer dan vier jaar zou zitten en dus van langer duur zou zijn dan een der vorige kabinetten. Eigenaardig, dat nu na de herstemmingen1 de Standaard de lezers troost met de gedachte, dat ’t toch eigen lijk een regel zonder uitzondering is, dat een kabinet ’t hier te lande maar vier jaar uithoudt en dat verreweg de meeste ministers nóg geen vier jaar gebleven zijn. ’t Is onzes inziens nog al eenvoudig dat de man, dr. Kuyper, die zoo kalmpjes tot kamerontbinding overging, die aan kwam met wetten, die bijna reeds aange- eerst in zich zelf, maar later ook tegen de menschen, die uit- en ingingen en die hoe genaamd niets van hem begrepen. „Ja, dat doet de gewoonte, ziet ge1” zeide hy. „Achttien jaar lang, verbeeld u, achttien jaar, had ik altyd gedacht, dat ik haar vader was, en ’t is dus wel te begrij pen, niet waar En tegen een ander „Och, mynheer, zoudt u niet zoo goed willen zyn, my te zeggen, of zy daarbinnen naar my gevraagd heeft, of zy om my roept I Het gaat me wel niet aan, ziet ge, want ik ben niets van haarMaar ik zou het toch zoo graag willen weten I” En tegen een vrouw, die naar binnen ging „Weet ge, wat ge doen moest Ge moest haar vragen, of ze my -niet een vlokje zou willen geven van haar blonde lokken, of desnoods iets anders, wat zy bij zich draagt Zeg haar maar, dat het is voor den kapitein Duprat, dien zy wel kent en dien zy er zoo’n groot genoegen moe zou doen.” En tegen een priester, die het gasthuis verliet „O niemand weet, hoe ik naar haar ver lang 1 Als ik haar nog maar eens hoorde zeggen Neen, neen, dat mag niet meer, dat wil ik zelf ook niet meer hebben De dag spoedde ten eindeer scheen zwaar weer pi aantocht te zyn en langzaam geloofs verheven hebbende, m0 alles be halve Christelijke liefde hebben ntulwge- zien op hen, die niet als zij een wapen hadden, dat dienen kon om *’t Neder landsche Volk in twee deelen te verdeden, in twee deelen, die door opzweeping eenerzijds voortdurend scherper tegenover elkander kwamen te staan. Vol vertrouwen zien de' partijen, die gezamenlijk de over winning Bevochten, uit naar het nog te vormen nieuw kabinet. Èn liberalen, èn vrijzinnig-democraten èn socialisten weten zeer goed, dat ze niet steeds op het Binnen hof in broederlijke eensgezindheid zullen samen zijn, doch dat weet men ook, dat nu de tijd gekomen is van een gèzondere politiek, een politiek, die de vraag „Zijt gij al dan niet geloovig”, niet op de lippen zar dóén nemen, een politiffr-fdtrlrracht^irs de vrijzinnige beginselen de vrijheid zal handhaven van het vrije Nederlandsche volk. Wars van het kweeken van on verdraagzaamheid zal de nieuwe regeering de edele taak te vervullen hebben de fel bewogen gemoederen tot ruste te bren gen door in een milderen geest het gan- sche Nederlandsche volk werkelijk als één volk te regeeren en door zelf een voor beeld te geven, zij het ook elkaar be strijdende, van wederzijdsche waardeering. Geen partijwetten meer, die slechts een deel (zij het ook niet het grootste men zie den uitslag der stemmingen) van het volk ten gerieve kan zijn. Hoe het gaan zal met de samenstelling van pen nieuw Ministerie Hoe de juiste samenstelling zal zijn Ziedaar vragen, waarop ’t antwoord nog moeilijk valt te geven. Misschien is het ’t beste zich daaromtrent nog niet al te veel in gis singen te verdiepen en kalm en vertrou wend de dingen af te wachten, die komen De BURGEMEESTER Gouda Gezien het 3de lid van 10 der Land* weerinstructie I; brengt ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat 1°. de dienstplichtigen by de militie te land, die in den loop van dit jaar een acht jarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zyn in het alge meen zy, die behooren tot de lichting van 1897, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de landweer echter gaan niet over naar de landweer de plaats vervangers, de nummerverwisselaars, zy die behooren tot een der bereden korp sen of tot het Korps Torpedisten en zy, die in het genot zyn van ontheffing van den werkelyken dienst; 2°. zy, die overgaan naar de Landweer, moeten zich vóór 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden by den Burgemeester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas de verlofgangers evenwel, die buitenslands verblyf houden, behoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakbeekje met daarin gehech ten verlofpas by aangeteekenden brief (met duidelyke vermelding van hun vol ledig adres buiten het Ryk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Ryk zy, die overgaan naar de Landweer, zyn van af tl .Augustus a.s. onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven vestigt met nadruk de aandacht op de navolgende bepalingen der Landweerwet: Artikel 24. De verlofganger van de Land weer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zyn overgang naar de Land weer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, by den Burgemeester zyner woonplaats aan, ten einde deze den ver lofpas, hem by de Landweer of laatstelijk by de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene*. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblyf houdt, of die zich bij zyn vertrek met verlof buiten het Ryk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in bet vorig lid omschre ven, binnen den daarin vermelden termyn z0n verlofpas by aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemees ter zyner laatste woonplaats binnen het Ryk. De verlofpas wordt hem door dien avond r moet -.cht.” „Maar, mynheer, ik heb toch rechtik dien toch te weten „Zyt gy den vader van dat meisje Duprat beefde over het geheele lichaam. „Ik Of ik de vaderNeen, myn heer, haar vader ben ik nietzeide hy zeer zacht. „Welnu, dan mag ik u ook niet binnen laten.” De deur ging Duprat voor den neus dicht. Toen ging hy zitten, naast de poort, op een van de schuin in den grond staande paaltjes, die daar geplaatst waren ter be scherming van den hoekkant tegen de rijtuig wielen. Lang bleef hy daar zitten, al de menschen die daar voorbij kwamen, meestal met een onnoozel gezicht aanstarend. Van tyd tot tyd werd de kleine deur van het gasthuis geopend om iemand uit- ot in te laten. Na en dan stond Duprat op, ten Telefoon No. S? A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1