WASCIICOSTIMS BINNENLAND. MANTELS, Buitenlandse!! Overzicht. Stadsnieuws. BEURS VAK ROTTERDAM ONTVANGEN AI) VEI1TËNTI MN nomen waren, voor ze in de Kamer kwa men, dat cjie* man 't vier jaar uithield. Nu, deze troost zij der Standaard gegund, hoe schraal zij ook zijn moge 1 En dan is 't te wenschen, dat de Standaard met de clericalen zich maar niet al te veel verontrusten met de vraag wat (le vrij zinnigen met de trofeeën zullen doen. I)at zullen die vrijzinnigen zelf wel weten en dan hooren de reclitschen 't van zelf ook. Misschien valt 't mee. Vol vertrouwen zijn wij dus, vol hoop op de aanstaande regeering, die de politiek een nieuwe rich ting zal geven. Alzoo is dus de strijd tegen 't Kuyper- ministerie voorhij. Finis coronat opus 't Einde kroont het werk en evenals na 't woeden der elementen de natuur weer tot rust komt, zou ook de rust kunnen terugkeeren in al diegenen, die gestreden hebben. Doch neen, nog is de tijd van rust niet daar. Dat ieder dat begrijpe. Nogmaals op ten strijde, nogmaals voor beginselen op de bres. Nogmaals strijd, zij het ook in meer beperkten kring. De gemeenteraadsverkiezingen zijn aan staande en alle inwoners van Gouda moe ten weten, dat ook hier groote belangen op het spel staan. De liberale meerder heid in den Gemeenteraad moet behouden worden, minstens, versterkt indien het mogelijk is. De Gemeenteraad is het lichaam, dat waakt over de belangen der gehoele gemeente, van aHe ingezetenen. Daartoe is noodig, dat ook in dien Raad nimmer de vraag worde geuit„Wat gelooft gij en dat nimmer de eene partij door haar drijven maatregelen neemt, die den stempel dragen van bevoorrechting van een zekere kleur. Ook hier «dus het vrijzinnige beginsel gehuldigd en den strijd gevoerd met kracht, „een alles overweldigende kracht." Ook hier zullen weer alle zeilen moeten bijgezet worden om te overwinnen. Dat ieiler daarom ijvere voor de goede zaak, dat ieder links en rechts met aan drang de kiezers aanspore oin den kiezers plicht te gaan vervullen. Dat niemand thuis -blijve op den stemmingsdag, aan staanden Vrijdag Dat in den Goudschen Gemeenteraad 't liberale element gehand haafd blijve, dat het zoo mogelijk ver sterkt worde tot heil van ons aller be langen Daarom nu reeds gewerkteerst na den strijd gerustdaarom op, voor de liberale candidaten op, ter ovcrwin- ning Een telegram van den Amerikaanschen consul te Odessa aan het ministerie van buitenlandscho zaken deelt mede dat het eskader uit Sebastopol gisterenmiddag aldaar aankwam. Kort daarna hield hot vuren in de straten op. Do „Knias Potemkin" heelt zich onmid dellijk overgegeven zonder schot te lossen. Volgens een bericht uit Kroonstad zouden do matrozen der Keizerlijke Marine die op het oogenblik geen scheepsdienst doen, ge bruikt worden voor het werk der ontslagen arbeiders. De matrozen weigerden evenwel dien arbeid te verrichten. Toen daarop bevol gegeven werd den matrozen evenals allen overigen werklieden nurloon uit te betalen, verklaarden zy sol daten te zgn, cn geen arbeiders. Hnn levens onderhoud mot werken verdienen konden ze ook wel zonder tot de oorlogsvloot te be- hooren. Ze eischten op de schepen dienst te doen of ontslagen te worden. Een hooggeplaatst officier, die last ge kregen had de matrozen aan het werk te doen gaan, werd ontvangen met steenworpen, waaronder by ineenzonk. Sinds eenige dagen zyn de troepen in Peterhof versterkt. Onder de havenarbeiders is een staking uitgebroken, waaraan vele duizenden werk- lieden deelnemen. Zy eischen loonsver- hooging. Gisteren kwam het tot rustverstoringen de troepen werden te hulp geroepen, doch tot botsingen met de politie of de soldaten kwam het niet. Alle brandewijnwinkels en horbergen zyn In antwoord op een vraag v^klaardo de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken Percy, in het Engelsche Lagerhuis, dat de Britsche consul te Odessa zich in verbinding hooft gesteld met de plaatselijke autoriteiten, die getoond hebben bereid te zyn alles te doen wat in hun vermogen ligt ten einde de Britsche en de andere vreemde schepen te beschermen. Men meent dat geen ervan beschadigd is. De consul heeft aan den „Board of British Ships" medegedeeld dat de kapiteins de vryheid bobben hunne schepen buiten de .haven te brengen wanneer zy dit noodig oordoelen. Do Britsche rogeering vindt het onnoo- dig verdere vertoogen te richten tot do Rnssischo regeoring, die zooals duidelijk blijkt alle maatregelen neemt die in haar macht liggen om leven en eigendom te beschermen en de orde te herstellend Wie het wel meent met de toekomst van het Russischo ryk en het Russische volk mag de Russische Regeering wel een scher per inzicht toewcnschen dan waarvan ze tot nn de blyken heeft gegeven: Nog al tijd is het tot haar niet doorgedrongen dat do tyd voor uitstellen en dralen onher roepelijk voorby is- Het Rassische volk had misschien nog kunnen wachten, het wil thans niet langer. Hoe zon men een «andere gevolgtrekking kunnen maken uit het opwaaien van den vlam des opstands, in Polen on den Kan- kasus, uit de gisting elders in het groote Rassische ryk. Hoe anders te verklaren de snelle uitbreiding van het oproer Een teeken is wat te Odessa is geschied, een teeken van ongezonden toestand ook by de marine, maar meer nog een teeken van gevaar, van oogenblikkelyk gevaar. E.'n schip met muiters komt aau. Ze wor den niet gegrepen, de misdadigers. Integen deel een groot deel der bevolking trekt voor hen party, slaat met hen aan het mui ten. In minder dan geen tijd is Rnslands grootste havenstad in oproer. De buiten landsche bladen, de telegrammen vermelden de ergste buitensporighedener zou zelfs door de muiters op de stad zyn geschoten. Politie en soldaten saMnen niets te vermo gen, van de troepe^wordt verteld, dat vele soldaten weigerden op de opstandelin gera te vuren En middelerwijl beraadslaagt de regee ring te Petersburg dagen en dagen lang ovqr een hervormingsplan, waarvan in den ooijspronkelyken vorm reeds niemand was gediend. En de bnrgemeester van Odessa vorlaat zyn oproerige stad en gaat naar Moskou om daar een door de regeering verboden vorlgadering van Vertegenwoordigers van 117 Rassische steden by to wonen, waar van beweord wordt dat ze in de oade Cza- renstad een nevenregeering willen instellen 1 Is er meer noodig om liet ergste te vree zen voor Rusland t)o socialisten te Genève hebben besloten, by den Zwitserschen Socialistenmond de vol gende voorstellen in te dienen dat er by de volgondo algemcono vorkiezingen in alle districten socialistische candidaten zullen woeden gestelddat er een regloraent zal worden ontworpen voor een fonds tot on dersteuning van soldaten, die weigeren dienst te doou bij werkstakingendat de socialis tische leden van den Nationalen Raad en den Stendenraad togen de militaire befcroo- ting zullen hebben te stemmen, zoolang het niet verboden zal zyn, by werkstakingen militairen op te roepen dat zal worden on derzocht, of het leger en do militaire dienst niet afgeschaft behooren te worden; dat uit voering zal worden gegeven aan het besluit van den bond, een volksstemming uit te lokken over een voorstel om de militaire begrooting tot 20 millioon francs in te krimpen. Uit Simla komt een stellige bevestiging van het bericht, dat Lord Cnrzon zyn voor nemen heeft te kennen gegeven, zyn ontslag te nemen tenzy do wijzigingen, voorgesteld door do Indische regeering, door de regeering te Londen worden aangenomen. In Indiëis do openbare meening bijna geheel op de hand van ittn onderkoning. De bladen konren eenstemmig de nienwe militaire plannen af, maar bovendien goven zy hun afkenring te kennen over de wijze, waarop de orders aan do Indische rogeering werden overgebracht. De Engelsche en Russische troepen op het eiland Kreta maken gestadig vorderingen met hot bezetten van do gewichtigste punten. Na de botsing van de Rassische troepen met do opstandelingen by Melidoni, heeft de Rassische kolonel Oorbanovits een procla matie uitgevaardigd om de bevolking tot ordelijkheid aan te manen, on de menschep te waarschuwen, zich niet aan te sluiten by de oproerige benden. Ook in Kanea zal weldra een Engelsche compagnie worden ge huisvest, om het garnizoen der plaats een internationaal karkkter te geven. De oor logsschepen dor mogendheden krnisen gere geld langs de kusten van het eiland. Een Athcensch blad heeft bericht uit Kreta ontvangen, dat men daar in «afwachting is van een eisch der mogendheden aan de op standelingen, binnen tien dagen de wapenen neer te leggen. Het beste bewijs. Het onde gezegde loert ons dat een profeet in zyn eigen land niet geëerd wordt, doch dit is niet zoo, wanneer wjj ons willen over tuigen van de waarheid van de een of andere bewering. Dan is het zooals in dit geval gem.akkelyker, naar gelang het verlangde bewijs korter in onze nabijheid is. Dit is dan ook do reden dat een Utrechtsche verklaring van veel waarde voor deze stad is. Mejnffrouw van Nimwegen, wonende Riouw- straat 56bis A te Utrecht, meldt ons De laatste zeven jaren werd ik onophoudelijk gekweld door een nierkwaal, welke my vreeselyk deed lijden in den rug, lenden en onderbuik. Ik kon me van de pyn niet meer oprichten nadat ik me bakte en meermalen moest ik myn werk geheel neerleggen. Ik had schemeringen voor de oogen en duize lingen waarbij ik me vasthouden moest om niet te vallen. Altijd was ik lusteloos en in groote mate vermoeid. De nrine was erg troebel en er was een zwaar bezinksel in. Hoewol ik reeds onder verschillende behan delingen geweest was, kon ik geen merkbare beterschap gewaar worden en ik begon de toekomst zwart in te zien. Een mijner ken nissen vestigde myn aandacht op Foster's Rugpijn Nieren Pillen en dit was mijn geluk. Ik stond ten eenenmale verstomd toen ik reeds eenige dagen na hot gebruik verlich ting bespeurde, en toen ik een enkele doos geëindigd had, waren mijn pijnen geheel verdwenen. De urine was weer normaal en ik beu thans weer opgewekt en levenslustig. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is on machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. De kritieke periode. Dit tijdperk in het leven eener vrouw brengt immer onaange name en dikwijls gecompliceerde omstandig heden met zich mede. De natuurlijke krachten verminderen en de afscheiding geschiedt niet zoo goed als voorheen, daar een gedeelte der af te voeren stoffen thans in het lichaam blyft. Het is dAn dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen eene bijzondere genezende waarde hebben en dat zy de natunr behulpzaam zyn om de doorgangen schoon te houden, terwyl zy het gestel verlichten van de onreinheden, welke zich daarin opgehoopt hebben. Verzeker U dat men U de échte Fester's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw vaa Nimwegen gehad beeft. Zy zijn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff Co., Westbaven 198. Toezending gesehihdt franco na ontvangst van postwissel üt F. 1.75 voor één of F. 10. voor zes doozen. Verspreide Berichten. Frankrijk. Do socialistische «afgevaardigden Ronanet en Vigne zullen op 7 Juli den minister van koloniën interpelleeren over wreedheden, die door koloniale ambtenaren in het Fransche Kongo-gebied kpnden zyn gepleegd. Evenzoo over de koloniale politiek in Madagaskar. De pas teraggekeerde gouverneur-gene raal van Madagaskar, generaal Galievi, zal den minister by het debat ter zyde staan. De Kamer nam gisteren mot algemeene stemmen het door den Senaat gewijzigde wetsontwerp aan ter opening van een ere- diet van 268,000 francs voor de buitenge wone missie van De Brazzavilla naar den Kongo. Daarna hervatte men de discussie over het scheidingsontwerp, waarmede men genaderd is tot art 31. Duitschland. Officieus wordt bericht, dat de Pruisische regeering, ten einde tegemoet te komen aan de veelvuldige klachten over do gebrekkige controle op voedings- en genotmiddelen, het plan heeft een centraal onderzoekingsbureau in het leven te roepen, dat belast zal wor den met hot controleeren van alle in den handel gebrachte levensmiddelen. Oostenrijk-Hokoarije. Naar vorluidt, zullen binnenkort de leiders van alle Hongaarsche partyen Frans Kossnth, baron Banffy, graaf Andrassy, graaf Stephan, Tisza e. a. by den koning ontboden worden en zoo mogelyk een conferentie honden, waar maatregelen beraamd zullen worden tot oplossing der crisis. Turkije. De gez«anten vau Oostenryk-Hongarye en Rusland te Konstantinopel hebben die re geering een nota overhandigd, waarin zy wezen op de anarchistische toestanden in het Albaneesche district Ipek, waar Christen- moorden aan de orde van den dag zyn. De gezanten eischen de verbanning der Alba neesche rustverstoorders en een voldoende vermeerdering van het garnizoen. Rusland. Generaal Obolestrof te Lodz heeft alle redacteuren van bladen daar ter stede by zich ontboden en hun verleekt al hun in vloed aan te wenden om het volk tot rust te brengen. Hy verklaarde dat de krijgs wet drie weken van kracht zal blijven. Een deputatie uit de inwoners van Lodz zal zich naar Petersburg begeven om de op- beffing van den staat van beleg te verzoeken. Er loopen hardnekkige gerachten dat wegens de mobilisaties een algemeene werk staking op de spoorwegen is uitgebroken. Omtrent een eventueele oplossing van de te verwachten Kabinet-crisis, doet volgens de „N. Arnh. Ct." in Den Ha«ag het gerucht do rondte dat in parlementaire kringen als vermoedelijke kabinetsformoerder genoemd wordt baron Sweerts de Landas Wybargh, burgemeester van 's Gravenhage. In anti-revolutionaire kringen in het dis trict Snoek loopt het geracht dat mr. Okma zal bedanken, om daar do verkiezing van dr. Knyper inogolyk te maken. (,N. Ct.") Wy vernemen mot'do meest besliste ze kerheid, dat na den uitslag der Kamerver kiezingen de ministers nog niet in minister raad zyn bijeen geweest, ook niet in buiten gewone vergadering. Heden vergadert de ministerraad als ge woonlijk iederen Vrjjdag. Ook wanneer het Kabinet zijn ontslag aan H M. indient, waartoe nog niet besloten is, zal het tijdstip van intreden van den derais- sionairen toestand van het ministerie nog van omstandigheden afhangen. (N. Ct.) Het „Nieuwsblad van het Noorden" heeft zich gewend tot den heer J. H. A. Schaper, lid dor Tweede Kanier voor Appingedam, die als zyn meening te kennen gaf, dat nu een vooruitstrevend ministerie, gevormd door de TInie-liberalon, met stenn van de vrijz.- democraten, soc-democraten en de vooruit- strevenden onder do rechterzijde, veel kans van "slagen zou hebben in het «afwerken yan die wetten welke gerekend kannen worden te liggen in het gebied der neutrale /one. Dat de soc.-dem. partij aan de regeerings- tafel een plaats zoo gaan innemen achlte de heer S. hoogst onwaarschijnlijk. De hofding der party die geen compromis heeft gesloten vóór de verkiezingen, geeft haar nn ook vryheid om zelfstandig te blyven staan. Tot de neutrale zone rekende de heer S. te behooren het Arbeidscontract, dat van twee regeeringen afkomstig is. de Ziektever zekeringswet, de administratieve recht spraak, de Ongevallenwet voor den Land bouw en do visschers en vooral de pensio- neoring van staatswege met misschien een bijdrage der best betaalde arbeiders. De aangenomen Onderwijswet in te trek ken, zon volgens den heer Schaper niet gaan wel haar aan te vullen met toezicht op de bijzondere scholen dat er waarborgen voor goed onderwijs worden gegeven, koste loos onderwijs, uitbreiding van den verplich ten schooltijd. Voor een vooruitstrevend kabinet, rekende de heer Schaper op oen meerderheid als men er van roomsch-katholieke zydo een 10-tal en van anti-revolutionaire zyde een 8-tal democraten by krygt. Een kabinet uit conservatieve of zelfs ond- liberale elementen achtte hy minder waar schijnlijk dan dit. Gemengde Berichten. Tengevolge van de eergisteren door de justitie gedane huiszoeking by G., ambtenaar der posterijen en telegrapbie te Hensden, werd deze voorloopig aangebonden om ter beschikking van de justitie te Rotterdam te worden gesteld. Een berichtgever van de Zutf. Ct. meldt uit de baart van Lochem Een twintig personen staan by elkaar en luide genoeg om door voorbijgangers ver staan te worden, zegt er een: 't Is toch schande, dat ze dien Heil- dingén het brood vear den mond hebt weg e-stootenden man hef neet anders eleerd (nota beno voor Kamerliden is noe broo- doloosen den anderen, den Jannink, hef kind noch kraaie in de wereld, en geld zat. Jao, herneemt een ander, en hee is nog jong, en Helsdingen al mooie gries laot 'm wachten, tot Helsdingen 't wark d'r neerlegt. Feesten te Maastricht. Op handige wyze tracht men in Maastricht te profiteeren van den grooten trek dezen zomer naar Luik en zyn tentoonstelling. Door jnist dit jaar grootsche feesten te organiseeren zal men er in slagen duizenden vreemdelingen die zich nu toch opgemaakt hebben om naar 't zuiden te reizen, voor een of meerdere dagen naar Maastricht te lokken. Want de vreemdelingen zullen er tak op zyn zoo geheel en-passant van een schouw spel te kunnen genieten, wat zoo zelden vooral in ons land geboden wordt. En dit te eer, daar men met opzet de maand Augustus de maand van vacanties en vacantiekaarten gekozen heeft en daarbij nog speciaal een dag, welke voor Maastricht toch reeds een der interessantste is van geheel het jaarde „hooge" Lieve- Vronwo^ag nl, waarop in den ochtend de van oudsher vermaarde Lieve-Vrouwe-pro- cessie met al haar pracht en praal uittrekt in de op echt Zuidelijken trant versierde straten, terwyl dan des middags de groote cortège trekken zal. Het is een historische optocht, die men gaat geven en waar de gryze stad van St. Servaas zoo eenig ryk is aan historische gegevens en men met groote piëteit er naar gestreefd heeft de voor Maastricht meest belangrijke geschiedkundige feiten historie- getrouw weer te geven zoo kan men van de Maastrichtenaren verwachten, dat zy in derdaad een grootsche betooging zullen weten te scheppen. Maastricht toch heeft zich sinds eeuwen een vermaardheid verworven met zijne op tochten. Wellicht geen stad in ons vaderland, waar voor znlk een demonstratie eendrachtiger door patroon en werkman, door wereldlijke en geestelijke autoriteiten wordt samenge werkt. De Maastrichtsche processies zyn daar om deze bewering telken jare te bevestigen en de uitvoerige beschrijvingen van de feesten en optochten door de geschiedschrijvers te boek gesteld, bewijzen 't voor wat betreft het verleden. Hoeveel te meer mag nu verwacht worden; dat de grootsche plannen goed zullen slagen, wanneer men verneemt, dat niet minder dan twee en twintig vereenigingen (waaronder er zyn van meer dan 200 werkende leden) hun dnadworkelyken steun hebben toegezegd. Nu zich een eerecomitè gevormd heeft, omvattende alle autoriteiten van de stad en bovendien nog eenige uit de provincie en van verre, met aan 't hoofd Zyne Excellentie de Commissaris der Koningin. Na het gemeentebestuar ten slotte door een vorstelijke gift het uitvoerend comité heeft in staat gesteld de economisch zwak kere vereenigingen financieel te stennen om toch vooral een harmonisch geheel te vormen. Op 't oogenblik is men verzekerd van pl. m. 1000 deelnemers plas 6 harmonieën en een groot aantal praalwagens, aan sommigen waarvan na reeds maanden is gewerkt. Inderdaad; alles doet voorzien, dat 13 en 15 Augustus, de twee dagen waarop de stoet trekken zal dagen zullen zyn voor Maastricht van groote beteekenis dagen waarop geen bezoeker van de Lniksche tentoonstelling en van Limbnrgsch Geuldal zal verzuimen op te gaan naar de toch reeds een bezoek zoo overwaarde St. Servatiusstad. GOUDA, 1 Juli 1905. Heden morgen bad op de Stearine Kaar senfabriek alhier een buitengewone plech tigheid plaats naar aanleiding van liet zil veren jubilé als directeur van den WelEd. Heer Dr, H IJssel de Schepper. Gisterenmiddag ten 3 uur waren alle machines stilgezet en de werkzaamheden afgeloopendaarna werd aan het personeel gelegenheid gegeven om de fabriek voor dit feest te versieren. Reeds by het begin van het terrein van de Kaarsenfabriek ziet men een drietal schuiten en de sleepboot „de Eveline" in de Tnrfsingelgracht met de vlaggen van alle natiën gesierd, ook de Zeepzie- dery is, van de Veerstal zichtbaar, met ver schillende vlaggen getooid, zelfs de onlangs nieuw gebouwde schoorsteen, die 50 Meter hoog is, is van een vlag voorzien. De ingang der fabriek is ryk versierd met planten en guirlandes, evenals de wryf- kamer, die er keurig uitziet. Ten tien uur, toen alle mannelijke en Trouwelijke beambten aanwezig waren, werd de jubilaris met zyne echtgenoote aigehaald van het kantoor aan de Bleekerskade, voor afgegaan door de muziek der dd. Schutterij, door een commissie bestaande uit de bh. H. Boaters en D. van der Vooren, en aan Mevrouw IJssel de Schepper een bouquet aangeboden door Corrie 'de Gruyl, waarby door Heintje van Waas eenige dichtregelen werden uitgesprokendaarop bood mej C. Burgersdyk eveneens een bouquet aan, ter wijl een groote bloemenmand reeds was nedergezet door de gepensioneerde werklie den aangeboden. De heer C. Arentz, die een 3-tal liederen voor deze gelegenheid had gecomponeerd, bood deze composities den heer IJssel de Schepper aan, waarop het koor gevormd uit een 150-tal mannen en vrouwen een wel komstlied zong. Daarop nam de heer W. F. van Beek, procuratiehouder, het woord en sprak den jubilaris toe, waarby hy vooral deed uitko men, dat dit feest was georganiseerd door allen en dat dit zonder drang was tot stand gekomen, niet alleen alle werklieden, maar ook alle gepensioneerden waren opgekomen om getuigen te zyn van dezen feestdag. Na den heer van Beek voerde de heer Dr. A. C. Geitel het woord tot den jubilaris, zyne eebtgenoote, familie en verder alle aanwezigen. Hy liep het geheele 25-jarig tjjdperk door, waarin de lieer IJssel de Schepper als directeur was opgetreden, noemde de verschillende uitbreidingen die door den heer de Schepper waren tot stand gebracht en bleef lang stilstaan by het on gelukkige jaar 1884, toen een groote ramp dö fabriek trof, maar waardoor toch geen Stagnatie in het bedrijf was teweeggebracht en waarnit de heer de Schepper een goede les had opgedaan om alles van steen en ijzer te laten inrichten, zeodat dergelijke onge vallen bijna niet meer kunnen voorkomen. Ook bracht spreker nog in herinnering de inrichting der zeepfabriek, die een onderdeel der Stearine Kaarsenfabriek is geworden. Hy dankte den heer de Schepper voor het geen hy voor allen had gedaan en bood namens de hoofdbeambten den heer de Schepper het geschilderde portret vanZ.Ed. aan. De werkman D. van der Vooren nam daarop het woord, bracht onder gepaste woorden holde aan den directeur en bood de heer IJssel de Schepper namens het mannelijk en het vrouwelijk personeel het geschilderde portret aan van zyne echtge- noote (deze portretten zyn vervaardigd door den bekwamen schilder Haverman) waarop door het koor weder een toepasselijk lied werd gezongen. De heer I. IJssel de Schepper bood den jubilaris een cadeau aan, een albam met etsen. Daarop trad de heer Schim van der Loeff naar voren, <lie in waardeerende woor den getuigde van de rechtvaardigheid die door den heer IJssel de Schepper wordt toegepast, dat terwyl hy niet alleen hier maar ook in andere landen wordt gehuldigd om zyn groote kennis, hy bood hem een brief opener aan met het beeld der gerechtigheid. Do heer H. J. Nederhorst huldigde den heer IJssel de Schepper en bood den jubilaris aan een album met fotografien van het in wendige der fabriek, vervaardigd door den heer W. J. van Zanen. De heer IJssel de Schepper dankte in zeer gevoelvolle woorden, mede namens zyne vrouw en kinderen, allen die iets hadden bijdragen om bem dit jubilé tot een onver- getelyken dag te maken en hoewel er in de dagbladen vermeld was, dat hy als directeur zou aftreden, verklaarde hy dat dit niet het geval zal zyn, by hoopte even als zyn voorganger, die op 74-jarigen leeftijd was afgetreden tot op dien tyd nog als di recteur te mogen blijven werken om de bloei van de Stearine Kaarsenfabriek te helpen bevorderen, hy hoopte dat hy het jubilé van zyn zoon die heden ook een jnbilè viert, nl. een 5 jarig, te mogen bijwonen. Aan ieder der beambten werd een portret aangeboden. Onder de aanwezigen merkten wy op en kele raadsleden, de Secretaris der gemeente, de vroegere Directenr der Zeepziedery, de heer Viruly, den Secretaris-Commissaris der Vennootschap de Koninklijke Stearine Kaar senfabriek, de heer I)r. J C. Schoneveld van der Cloet, den Inspecteur van den arbeid de heer Kaypers en meer anderen. Heden avond ten 6 nor is er feest voor het mannelijk en vrouwelijk personeel in de Sociëteit „Ons Genoegen", die voor deze gelegenheid is afgestaan. Laten wy hopen, dat het weder uitstekend moge blyven, opdat het personeel naar harte lust kan feestvieren. Heden middag ten ongeveer 2 uur werd Gouda in rep en roer gebracht door het luiden der brandklok; jong en ond spoedde zich weg om naar den brand te gaan zien en toen bleek, dat eenige takkebossen in een gebouwtje der siroopfabriek in brand waren geraakt, de schade is zeer gering, één spuit doofde onmiddellijk den brand. In den namiddag van Vrijdag 7 Juli a.s. zal, tot het houden van oeleningen in deze gemeente aankomen en gedeeltelijk by de ingezetenen tot den volgenden morgen wor den ingekwartierd een rijdende pontontrein, waarby zyn ingedeeld 5 officieren en 77 onderofficieren en minderen van bet korps pontonniers en 32 onderofficieren en minde ren met 53 paarden van de regimenten veldartillerie. Na afloop van de avondoefening, te on geveer 1 nar 's nachts, zal het personeel en de paarden nog eenige uren in de kwar tieren terugkeeren. Met de inkwartiering zullen vermoedelijk worden belast de bewoners der perceelen Wyk A. No8. 160 tot en met 169 en Wyk B. Nos. 1 tot en met 47. De opmerking is' misschien niet overbodig dat al komen de ingekwartierde militairen eerst laat in den namiddag in hunne kwar tieren, zy dan toch recht hebben op warm eten. By kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arroudissemt Rotterdam ter standplaats de gemeente Hellevoetslnis J. van der Knaap, candidaat-notaris alhier. Programma van het 4e Concert, te geven door het Muziekkorps der d.d. Schutterij, op Maandag 3 Juli '05 te 67» uur. Directeur Joh. G. Arentz. No. 1. Lily, Pas Redoublé G. Delfat. 2. Ouverture Cleopatra Schweinsberg. 3. Walzer Sobre las Olas J. Rosas, 4. Polka, Course de Arai- naux Lihoif. 5. Unter dem Sternen- banner Sousa. 6 Ouverture Madeken von V der Spule Sappé. 7. VVaJzer The first Love Holstrager. 8. Potpouri Populaire Renaud. 9. Adieu au 4ème Mann G a s-c o n t r 1 e. 30 Juni, 4 uur namiddag. Druk 40 m.M. Lichtkracht 14.71 Kaarsen Warmtegevendn vermogen 560i Galonen. Aan de Rijkspostspaarbank te Gouda en de daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Jnni 1905, Ingelegd f 27221.22 Terugbetaald f 13530.66 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 12091. In de Volksgaarkeuken Hoffman's stichting werd gedurende de maand Juni in de Zaal gebrnikt 1464 Portiën van f 010 ct. en 510 Portiën van f 0.15 ct. totaal 1974 Portiën. Afgehaald werden 1444 Portiën van f 0.10 en 77 Portiën van f0.15 ct. totaal 1521. Was in ons vorig nummer vermeld dat de heer W. J. van Zanen de eenige Hollandsche inzender was op de tentoonstelling te Genua, hierbij deelen wij mede dat de heer van Zanen de eenige Hollander is, die bekroond(is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ontving op een daartoe door haar gedaan verzoek van den DiVecteur Generaal der Post en Telegraphic bericht dat het Ryks-Telefoonkantoor alhieJ met ingang van 2 Juli a.s. voortaan op Eon- en feest dagen van 12.30 tot 1.30 v.m. geopend zal zyn. De 4e Orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk te geven door den Heer J. H. B. Spaanderman, met welwillende mede werking van Mejuffrouw Henriette Bentfort van Valkenburg (Alt) Rotterdam en de Heeren Dr. S. de Jong (Viool) GoudaM. J. van Uven (Viola) Utrecht en J. K. De Raaf (Violoncel) Gouda, zal plaats hebben op Dinsdag 4 Juli 1905, des avonds 7uur. Het Programma luidt aldus I. Praelndinm et fuga No. 8 (A-moll) J. S. Bach. 2. Aria uit het Oratorium „Samson" G. F. Haendel. 3. Adagio Alb. Becker. 4. a. Intermezzo Joh, Wagenaar. b. Waltbers Preislied (op verzoek) Rich. Wagner. 5. a. „Komm, Gnadenthan" Joh. W. Franck. b. Im Abendroth Fr. Schnbert. 6. Adagio nit Quartet Op. 18 Aug. Bungert. 7. Praeludium und Fuge fiber B. A. C. H. Fr. Liszt. 8. Largo (Recit und Arie) G. F. Haendel. No. 2 en 5. Voor Zang en Orgel. No. 3. Voor Viool, Violoncel en Orgel. No. 6. Voor Viool, Viola, Violoncel en Orgel. No. 8. Voor Zang, Violoncel en Orgel. De majoors P. P. C. Collette en J. van Delft, benoemd by het 11e reg. infkomen te Nymegen in garnizoen. De generaal-majoor A. D. Petter, benoemd tot commandant der 4e div. infanterie, krygt Amersfoort tot standplaats. Onder Hekondorp is gisteren eén paard door den bliksem, doodgeslagen, en gister avond in de Willens twee koeien. Stolwijk, 1 Juli 1905. Trok gisteren na middag te pl. m. 5 uren een hevige onweers bui over onze gemeente, die op sommige plaatsen door het inslaan van den bliksem, gelakkig zonder brand te veroorzaken, en door wind en hagelslag nog al schade toweeg l/racht, gisteren avond ontlastte zich hier weder een zoo hevig onweder, als ouden van dagen zich niet konden herinneren te hebben bijgewoond. Nu evenwel sloeg de bliksem in de bouwmanswoning van H. B- in Benedenkerk, welke woning met de aan. grenzende hooischaar een prooi der vlammen werd. De bewoners konden zich bijtijds buiten gevaar brengen, doch van den inboedel werd letterlijk niets gered, zoo snol grepen de vlammen om zich heen. De brandspniten waren spoedjg ter plaatse, doch moesten zich bepalen tot het beschermen van de naaste omgeving. Naar men verneemt, is alles tegen brandschade verzekerd. Ammerstol, 30 Juni. Heden middag sloeg de bliksem in de hooischelf van den heer Stuurman- Hoewel de brand zich in den beginne ernstig liet aanzien, was deze, dank zy do krachtige hulp der omwonenden en die der brandweer, spoedig geblascht. s Waddingsveen, 28 Juni- Zondagavond jl. heeft Ds B. van der Wal voor een over- talryke menigte zyn afscheidsrede gehouden naar aanleiding var. Jesaja 53, vs. 1. Zyn collega's uit Moerkapelle, Gouda en Waar der en ook- üs. van der Pot alhier spra ken den scheidenden leeraar een hartelijk woord toe. ZATERDAG 1 JULI. L.K. H. K Staatsleenmqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59»/i„ - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59'/h Rusland.Iwang Dombr, Obli gation 47, 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74*/4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 I»/, 24'/u - Hypotheek-Ban ken Pandb. idem idem 4 w 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 9778 Pandb. Standaard Hypb. 41', lOO'/a Pandb. Stedelijke Hypb. 4 997* Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1007» Pandb. Zuid-Hol!. Hypb. 4997/„ Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 47a 1007» Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 997* Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 9672 Pandb. BataafBche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99* 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 9974 Pandb. Nationale Hypb- 3l/ï 987 Pandb. Ged. Hypotheekbank te Vöendam 4 100 Spoorweg leeningen. talie. Oblig. Znid-Italiaansche Spw.-My. A.H. 3677* Premieleeninqen. bELGiE. Loten Stad Antwerpen 1887 27» 1027» - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdorvoort 1902 897» sen groot assortement LINNEN en andere ?enres en BLO VSEN. worden tot veel verminderde prijzen aan geboden. Onzen dank aan allen welke deel neming betoonden by het overlijden van onzen Vader, Behnwd-, Grootvader en Patroon, den HeerJOHANNES UITTEN- BOGAARD. Uit aller naam, A. UITTENBOGAARD. Gouda, 28 Juni 1905. Het beate, onschadelykete en fa. makkelykste poetsmiddel voor Heeren en vooral damea en Kinderschoenwerk, 0is de Appretuur van C. M MUIkr Ca BerlinBenth-Str. 14. Men lette goeó wflilv- op naam en fabrieksmerk.— Varkryikatr ky: Heerea Winkeliers la tohoenwerk, islaatartia, «eseryea mi ei*.- fieaerael-Dayet ky: W.tarSeawaa, Arnhem

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2