ïter HTS. aar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 5 Juli 1905. No. 9763. 44ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. ver FEUILLETON. aglijders dsdochteb van den scheeps kapitein. Laammagazijn 30. e Kleiwegsteeg VERK »EN Kleinhandel In sterken drank. van gratis ge* tandelaar Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des mid.l. (Slot volgt.) >n toepassingen ierde Por- •rts. Zij geven >rs niet kunnen geen imitaties i werkelijke hulp r briefkaart wordt toegezonden door Itbommel. Twee dagen voordat straks de Engelsche vloot het lang voorbereide feestelijke bezoek n aantal onge- j op aanvraag. H TS A Co. 50 ets., 75 et 3rs en Drogisten NKFAl! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. NT, en modellen te Reuter seint uit Stockholm, d.d. 3 .Juli In beide Kamers werd heden behandeld het voorstel om 100 millioen kronen ter beschik- 'irma UAL is geknipte rde plaat. KEK patroon. CHILD- LER oorten ftOUDSCHE lOIRIM emeten werk. HE -- E -- Mhadtlykste m g» imldztalvoorHww® iKtauteraalMMnwwki mC.B. Minor 4 Ca 14.— MonMttcM* UkMnwfc.— rW.aarOMMUM,OH*w bijvoegsel. oorkomende ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. Reuter seint uit Petersburgdd. 3 Juli. Gisternacht verwoestte een troep van 3000 man de meubels in een aantal huizen van de Mjassnya straat. Kozakken onderdruk ten het oproer. Een officier der politie en 4 Kozakken werden gewond. Twintig perso nen werden gevangen genomen. De Vrijdag ten gevolge van de staking in Kroonstad uitgebroken troebelen, van welke werd ge meld, dat er geen botsingen tusschen arbei ders en troepen bij plaats hadden gevonden, zijn feitelijk door militairen, die van maxims gebruikt maakten, onderdrukt- Er vielen een aantal dooden en gewonden. Op het linia- schjp Alexander II werd een muiterij onder de bemanning dadelijk onderdrukt. Op do Poetilofwerken legden heden 12000 arbei ders het werk neder. Bij het jongste matrozenoproer in Liban vielen 200 dooden. Telefoon 5 o. A DVEttTENTiEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gisteren werd op een groot aantal fabrie ken te Odessa het werk hervat. De gouver- neur-generaal liet het verkeer weder toe in alle stadswijken, uitgezonderd op den Nicola- jef-boulevard. Aan 20.000 werkloozen wordt arbeid verschaft by de opruiming in de hav.en. De autoriteiten zullen binnenkort het aantal der gedooden.en gewonden bekend maken. De torpedovernieler Sinctaiwiy kreeg bevel de Potemkin te zoeken en door middel van tor pedo’s te doen zinken. De havencommandant te Constantza begaf zich aan boord van de „Potemkin” en beval dat het schip de haven zou verlaten. Er zijn 700 manschappen aan boord maar geen enkel officier. De opstandelingen vroegen om levensmiddelen en kolen. Gevolg gevend aan uit Boekarest ontvangen orders weiger den de autoriteiten aan dit verzoek te vol doen en gelastten ze den matrozen het schip ongewapend te verlaten, terwjjl ze bun mede deelden dat ze behandeld zouden worden als vreemde deserteurs. Eenige Rumeensche oorlogsschepen hebben bevel gekregen om zoo de Russische matrozen zich niet onder werpen of tot vijandelijke daden overgaan, geweld te gebruiken. De geheimzinnige man bleef zyn gangen nagaan. Zijn weg vervolgend, kreeg Duprat een ander visoen Hy aanschouwde een zeer blank, een zeer zacht gelaat, dat by eerst- tyds te Bax had gekend, een gelaat, dat hem altyd, als hy daaraan dacht, ook nu weer, den indruk had gegeven van een frisschen lentemorgen Dat meisje heette Jeanne 1' Hy had haar liefgehad hoe lang was dat niet geleder.! zooals een aan komende jongen van zestien of zeventien jaar lief heeftEn Jeanne scheen hum van haar kant ook te beminnen, den toekomstigen scheepskapitein „Gabrielle Jeanne 1” Dat waren nu de twee eenige namen, die hem voortdurend door het hoofd gingen O, als hy destijds maar geweten had Slechts enkele uren had hy noodig om te Fontarabie te komen- Met bonzend hart, met oen, voor zoo ver zulks mogelyk was, stralend gezicht, ging hy zoeken naar den appelboom op het kruis punt van twee wegen. Hy kou maar niet vinden, wat hy zocht. Toen vroeg hy aan de menschen, die hy tegen kwam „Weet gy ook, of Gabrielle het goed maakt 4 Telefoon iVo, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt, dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. raadgevingen ontvangen, maar hy heeft de teellenen der tydeu niet verstaan. 83) „Weet ge, wat er van ons geworden is Ongelukkige .stumperds zijn we geworden, ja, en ’t ongelukkigst nog, naarmate wy ’t meest ontwikkeld wareLuistert maar, ge zult het zelf zienlsto Trap der mensch- heid Madelac. Wat heeft hy geleden Zoo goed als niets. Hij heelt tien minuten gehuild by de 'gedachte aan een vrouw, die hij moest verlaten. En tien minuten later lachtte hy weer met een ander, die hy, zooals hybeel goed wist, den volgenden dag weer zou moeten missen I 2de TrapLabanére. Een type van het middelslag der menschheid, van iemand, die wel lief kan hebben, maar toch niet zoo, dat hy aan zyn liefde zyn eigen belangen zou willen opofferen. Wat heeft hy verduurd? Een heel middelmatig lijden, dat hy over een jaar, wellicht over enkele maanden reeds, geheel zal te boven zijn. 3de TrapIkzelf. De type van een hoogere orde, ,een man, die reeds genoeg verwijderd was van het dierlijk instinct, om De interpellatie in het Pruisische Huis van afgevaardigden 'over de tarieven voor het reizen por spoorweg heeft doen zien dat de kanzen voor de hervorming gunstig staan. Het voornaamste voordeel van het plan waarvan wy vroeger eenige bijzonderheden medegedeeld hebben bestaat hierin, dat de tarieven vereenvoudigd worden, dat voor geheel Duitschland eenzelfde tarief geldig zal zyn. Maar, gelyk wy reeds uanduidden goedkooper wordt het reizen over ’t alge meen er waarschynlyk niet door. Vooral het heen en weer reizen wordt voor de hoo gere klassen'duurder, eenige gemakken ver vallen, en de vierde klasse, die natuurlijk het gros van de reizigers omvat, krygt geen prysver’aging. Minister Budde zeide, na de toelichting van zyn planMislukt deze hervorming, dan moot ik my voegen by <ljn voorgangers Maybach en Thielen, die het tot stand bren gen van definitieve hervormingen ook hebben moeten opgeven. Er bestaat geen reken meester, die een tekort kan dekken, zonder iemand iets te ontnemen. Het doel der her vorming is zuiver nationaal, ze streeft naar voltooiing der eenheid van Duitschland, reeds ^oo layg door het geheele volk gewenscht.’ Zondag hebben te Rome gemeenteraads verkiezingen plaats gehad. Er was druk met aanplakbiljetten en dergelijke gewerkt, maar aan de stembus rekende men met het oog op de geweldige hitte op niet al te veel kiezers. De paus heeft zich j.eroonlyk met deze verkiezingen bemoeid en persoonlijk de lyst der vereenigde katholieken en conservatieven, tellende 24 mannen, nagezien en gewyzigd. Pius X beeft bovendien de pastoors in de verschillende parochies opgedragen hun in vloed aan te wenden, dat de kiezers ter stemming zouden gaan. Hoe dit precies te rijmen valt met de vermaning aan de gees telijkheid in de jongste encycliek om zich buiten de politiek te houden, is niet recht duidelijk. Maar mogelyk sloeg die vermaning alleen op de verkiezingen voor de Kamer. Deze rechtstreeksche bemoeienis van den opvolger ,van Pius IX en Leo XIII met ver kiezingen in het derde Rome is intusschen een feit, dat wel aandacht verdient. aan do haven van Brest zal brengen, zal er een Amerikaansch eskader van Cherbourg vertrekken. Frankrijk ontvangt binnen zeer korten tyd de zeemacht van de Vereenigde Staten en die van Engeland. Dat die twee bezoeken byna samenvallen is niet met opzet zoo geschikt. De Amerikaansche schepen, die te Cherbourg zyn binnengevallen do Brooklyn, de Galveston, de Tacoma en de Chattanooga zyn er onder komen om het stoffelyk overschot van een held der Ver eenigde Staten naar de nieuwe wereld over te brengen, het gebeente van John Paul Jones. Jones, een schot van geboorte, was naar Amerika gegaan in de 18e eeuw. In den vrijheidsoorlog vocht hy voor de Ame rikanen. Als kaperkapitein heeft hy buiten gewoon veel kwaad gedaan aan de Engelsche handelsvloot. Zoo groot was zyn roem, dat zijn landgenooten hem den titel gaven van vader van de Amerikaansche vloot. Uitgangs punt voor zyn kaaptochten waren meestal de Franscho havens. Paul Jones is arm gestorven in Frankrijk. Hy werd b‘graven op een protestantse!) kerkhof te Parys. De plaats waar hy begraven lag was echter sedert lang met huizen bebouwd, en het heeft veel moeite gekost, de kist van Jones te vinden. Maar eindelijk is men er in ge slaagd, en nu zal weldra de Amerikaansche vloot haren vader naar diens vaderland overbrengen. Dê Officieren en manschappen van het es kader, dat Ie Cherbourg ligt, worden eerst plechtig ontvangen te Parys, daar zullen do Amerikaansche matrozen met de Franscho soldaten feest vieren tot herdenking van den roemruchtige!) Paul Jones en van den goeden ouden tyd, toen’ Franschen en Amerikanen om ’t felst op do Engelschen gebeten waren. Maar als de Amerikaansche schepen weer goed en wel op den Oceaan zullen zyn, dan is men dien goeden ouden tyd vergeten, dan denkt men aan het heden, dan worden do Engelschen binnengehaald en de jonge vriend schap van Engeland en Frankryk wordt ge vierd. Als men den vroolyken kant van de we reldgeschiedenis maar zien wil, dan is er altyd reden om internationale feesten te vie ren. Wie weet of niet binnen eenige jaren de Engelsche matrozen in Petersburg of Berlyn komen feestvieren. Dat klinkt nu malmaar hoe was een jaar of zeven gele den de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, iü der Drank wet ter openbare kennis; dat bij hen is ingekomen de navolgende aan- vrage^W^vergunning voor den verkoop van ster- ketfclrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop (art. 1, 2e lid man M. Vermaat Jr, voor de benedenlokaliteit en'de zijzaal van het perceel aan de Markt, wijk A no 84. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schrittelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 3 Juli 1905. Burgemeester en Wethoilders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. „Den wagen der revolutie kan men niet tegenhoudenmen moet er opspringen, om hem te sturen”, heeft Mirabeau-tonnerre eena gezegd. En waar verstandige regeerders dat deden, daar kon een vreedzame revolutie tot stand komen wijziging in de staatsvormen, her vorming en verbetering werden daar aan gebracht van boven af, zonder onlusten, zon der bloedvergieten, zonder geweld. In Rusland ziet men de juistheid van het woord van Mirabeau nog niet in. De Tsaar wil hervormen, maar tegelykertyd alleen- heerscher blyven Hy verklaart zich voor vooruitgang en roemt tegelykertyd den „na- tionalen” grondslag van het ryk En zyn ministers verbieden iedere bespre king, iedere interpretatie van zyn woorden, om zelfs het gevaar te voorkomen, dat iemand daarin een aanwijzing zou kunnen zien voor het plan een constitutie in Rusland in te voeren. En nu woedt de revolutie in Rusland. Straatgevechten, moordaanslagen, muitery, beschieting van havenplaatsen door eigen schepen, brandstichtinghet zyn de stemmen der revolutie die daaruit spreken. De autocraat van Rusland staat machte loos en verslagen. Hy weet niet wat hy wil. Dat blykt uit elk zyner daden. Hy vaardigt manifesten en „oekasen” uit die elkaar lijnrecht tegenspreken. Zyn \mge- ving trekt hem naar verschillende zyden. En hij weet niet welken weg hy zal kiezen. Zyn voorvader Nikolaas I was tenminste een autocraat met een wil, een autocraat „de grand style”. Als by van muitery hoorde sprong hy te paard en reed er heen. Een deputatie ontving hy staande voor zyn paleis, en bulderde den mannen toe: „Opjeknieen, wanneer je tot den Heerscher spreekt”. Hy werkte door de macht van zyn sterke per soonlijkheid, van zyn vasten wil, van zyn geheele verschijning. Nikolaas II heeft die eigenschappen niet. Hy heeft van verschillende zyden ernstige om iemand, die dood was, te kunnen ver goden Wat is er van my geworden O, myn vrienden, ziet my maar aan, dan weet ge ’t reeds 4de Trap Miquéle, de type die ’t menschelyke ideaal het meest naby kwam! Wat is zy cp ’t oogenblik Dood Ziedaar nu I” En Duprat ging verder, steeds alles wat hy zag op zyn weg aanbevelend, om toch nooit te streven naar beschaving, om geen nieuwe behoeften, geen nieuw lyden uit te vinden en maar voort te leven met de twee neigingen, waarmede alle dingen oorspronke lijk geschapen zyn, de neiging tot het zelf behoud en de neiging tot voortplanten, zonder zich verder om iets anders te bekom meren. Tegen zonsondergang kon hy niet meer loopen, byna niet meer spreken- Sedert eenigen tyd volgde hem iemand, een man mot iets geheimzinnigs in zyn wijze van doen, misschien wel een agent der ge heime politie. Een vrouw, die Duprat voorby haar woning zag strompelen, had medelijden met den afgeleefden man en gaf hem een stuk brood- Duprat nam het aan en scheen ’t met graagte te verslinden. Tujnyuwu waa io.u ucv uioriyK juBiiiici, um „Verderop, by een beek, ging hy wat iemand, die hy niet meer om of by zich had 1 drinken.” Hij boog zich over de beek heen on zag een grysaard met witte haren, wiens gelaat beefde in ’t spiegelgladde water. Hij herkende zichzelf niet meer en toen hy genoeg gedronken had, wilde hy weer verder gaan, maar dat was hem nagenoeg onmogelyk. De geheimzinnige man bleef steeds in zyn nabyheid. Hy sliep op het land onder wat stroo en zoodra do dag was aangebroken, ging hij, niettegenstaande het regende weer op weg. Hy dacht aan lang vervlogen tyden, aan een getrouwde vrouw, die nu dertig jaar geleden, verliefd op hem scheen te zyn ge weest. Gabrielle heette zy. Zy was heel mooi en» had glinsteren! zwart haar- Hy zag haar nog, onder een appelboom, by de samenvoe ging van twee wegen. Hij zag nog de eigen aardige beweging, waarmede zy zich uitrekte om voor hem de mooiste vrucht af te plukken Ja, zy was allerliefstDat was te Fontarabie. En aan den eersten den besten, die hy tegenkwam, vroeg Duprat, die van tyd tot tyd, nog een paar woorden kon uitbrengen naar den weg van Fontarabie. Het was zeer ver. Men gaf hem enkele aanwijzingen, die hy opvolgde, met een zonderlinge verwachting in het gebroken, maar toch luid kloppend hart.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1