WtSCHCOSTllIES MANTELS, BINNENLAND. Stadsnieuws. PosterUen co TelegraphFe Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAK ROTTERDAM ONTVANGEN AIIVEKTENTIKN JOHAN DAVID EMEIS, urn jij uuuti Correspondenten te Qouda de Heeren DQRTLAND en Co. king der regeering te stellen. In de Eerste Kamer wezen de vroegere directeur-gene raal Akerman en de heer Almstroem er op, dat dit voorstel een uitvloeisel was van groot wantrouwen in do regeering, die de belan gen van het land niet heelt behartigd. In de Tweede Kamer waarschuwde de hoer A. Hedin tegen een politiek van op hitsing by gaf den raad het voorstel te ver werpen en het te verzenden naar een speciale commissie, daar het in stryd is met bet ar tikel uit de Grondwet, dat bepaalt dat in een buitengewonen Rijksdag slechts zulke quaesties mogen worden behandeld, die ver band houden met de quaestie, voor welke hy bijeen is geroepen. Prof. Hjaerne en anderen kwamen op te gen de bewering van den heer Hedin, maar ten slotte werd het voorstel in beide Kamers naar een speciale commissie verwezen. Uit Atheno wordt d <1. 28 Juni een nieuwe vermetele daad van do insurgenten gemeld. Een hunner benden vertoonde zich op't mid den van den dag in do haven van Soede, voor het fort Izeddin, dat op 't oogenblik voor politieke gevangenis dient. Reeds by den eersten aanval gelukte het de vesting binnen te dringen, het garnizoen daaruit to verjagen en de opgesloten insurgenten te bevrijden. Een andere afdoeling revolutionairen slaag- do er in zich meester te maken van Castelli de Kissamos. Het garnizoen van Italianen en gendarmes moest den aftocht blazon. Het bericht van de toetreding van den heer Koundouros, den afgetreden minister van Financiën, tot de insurrectioneele beweging wordt heden bevestigd. In het voorloopig bewind zal hem naast den heer Venizelos een plaats worden ingeruimd. Intu8schen wordt aan The Times d.d. 30 Juni geseind Een ernstig gevecht, dat verscheidene uren duurde, had heden plaats tusschen de insur genten cn de Russische troepen. Ongeveer 100 soldaten met een kanon waren dien mor gen op wog naar Kolymbori, om die plaats te bezetten. Even vóór Platania trachtten do insurgenten hun den weg te versperren. Do Russen openden het vuur en bezetten bet dorp Platania. Tegelijk beschoot een Rus sische kanonneerboot de reede van Azia Marina, - Ziehier een Russische overwinning voor de bevelhebbers in Mandsjoerye om jaloersch van te worden. Zaterdagmiddag werd te Boedapest oene bijeenkomst gehouden van de leiders der coalitie, bye/ingeroepen door den Hongaar- schcn minister-president, graaf Fejervary. Do minister getrouw aan zyn belofte om te trachten een vergelijk tot stand te bren gen tusschen de kroon en de oppositie, had in overleg met den keizer-konirig een ont- werp-overeonkomst opgemaakt, waarin do volgende bepalingen voorkomen Do Hongaarscbo parlementaire meerder heid krijgt de vrye hand betreffende do binnenlandscbe hervormingen. Wat de scheiding van het tolgebied betreft is de kroon bereid de voorstellen der coalitie tegemoet te zien, en deze goed te keuren, wanneer Oostenrijk daartoe zyn toestemming geeft. Op militair gebiod wil do kroon in de militaire rechtszaken hot facultatieve gebruik der Hongaarsche taal goedkeuren, en de vol ledige invoering van bet territoriale systoem toestaan. By de vertegenwoordiging in bet buiten land zal steeds do chef of diens plaatsver vanger een Hongaar zzn Het gemeenschappelijk ministerie van financiën zal naar Boedapest worden over geplaatst. De Fidors der coalitie weigerden deze concessies in overweging to nemen. Z\j verklaarden in de meening verkeerd te hebbou, dat grnaf Fejervary hen' een koninklijke boodschap zou mededeelon. Zulk een boodschap aan te hooren, achtten zy plicht. Maar tot onderhandelingen met een ongrondwettigo regeering waren zy niet geneigd. De conferentie had dan ook een snel ver loop. Want na het aanhooren der uiededee- ling van Fejervary verklaarden zy, dat de voorwaarden, zelfs wanneer vooraf het kabi- not-Fejervary ontslag gekregen had, geen grondslag voor een overeenkomst konden vormen. Hiermede is voorloopig bet terrein der onderhandelingen afgesloten. Verspreide Berichten. Frankrijk. Nog slechts twee paragrafen van het scheidingsontwerp moeten behandeld worden; dan zullen, naar het in Frankryk heerschend parlementair gebruik, nog eenige leden hun stem motiveeren en dan zal de wet met groote meerderheid worden aangenomen. Zelfs de tegenstanders van de scheiding erkennen, dat de wet een liberalen geest ademt en volstrekt geen antj-godsdienstig j karakter heeft. DuiTSCHLANI). Zaterdag is door vorst Von Bülow de Pruisische Landdag gesloten nadat de re- J geering in het Huis van Afgevaardigden nog geïnterpelleerd was over de voorgenomen wijziging der spoorwegtarieven. Minister Badde gaf uitvoerige ophelderingen over zyn plannen. Door den Bremenschen Lloyd is met de Russische regeering eon overeenkomst ge sloten voor het overbrengen van Russische gevangenen uit Japan voor den prys van 155 roebels per man. Italië. Na goedkeuring van alle wetsontwerpen is Zaterdag de Kamer voor onbepaalden tyd verdaagd. Zweden. Het Stockholmeskader kreeg bevel zich voor tc bereiden om, zooals gewoonlijk, met de voor den zeedienst opgeroepen manschap pen een driemaandelykschen zeetocht te maken. Het eskader bestaat uit het kust- pantserschip „John Ericsson", do pantser-" kanonneerbooten „Sölve", „Berscrk", „Ulf en een aantal kleinere schepen. In Maart was deze reis reeds bepaald en ze staat dus in geen verband met de politieke omstan digheden. Griekenland. De Kamer zal Vrijdag a. s. weer bijeen- komen. Men gelooft algemeen, dat het tegen woordig kabinet aan zal blijven. De meer derheid der Delyanisten heeft zich geschaard om Mavrozomichali. Rally zal met een keine groep Delyanisten en dissidenten het ministe rie steunen. Men schrijft van het Loo Zaterdag 1 Juli was de heer W. B. Stee vering, fourier van H. M. de Koningin, die dien dag bovendien zyn 70en verjaardag vierde, 50 jaar in dienst van het Koninklijk Huis. II. M. de Koningin heeft den jubilaris Zaterdagochtend in tegenwoordigheid var. Z. K. H. Prins Hendrik, van den opper hofmaarschalk en van het personeel aan welks hoofd de heer Steevering staat, por- soonlyk het Kruis van Verdienste in de huisorde van Oranje overhandigd. H- M, deed het vergezeld gaan van haar hartelyke geluk- wenschen. Do jubilaris ontving verder van uit de hofhouding verschillende blijken van sym pathie. Onze correspondent te Batavia seinde ons gister De radja van 3oni weigerde ons ultima tum. Het land is dadelijk voor in- en uitvoer gesloten. De radja van Goa retourneerde de terug gezonden poesakagoederen aan den gouver neur. De Hertog Hendrik ligt geboeid aan een rif. N. R. Ct. Uit den Haag wordt geseind Uit Soerabaja zyn schepen met materieel naar de Straat van Sandjai gezonden ten einde te trachten het pantserschip Hertog Hendrik te lichten, dat op reis naar Boni op een rif is geloopen. Het Hbld. ontving van zijn correspondent to Batavia de volgende telegrammen De vorst van Boni heeft al onze eischon afgewezen. De in beslag genomen kostbare Poesaka's behoorende aan de prinsen van Goa, inder tijd door de stoomboot De Zwaan aange houden, op last van don gouverneur van Celebes, zyn weder aangeboden aan den vorst van Goa. Deze weigert echter beslist ze in ontvangst tc nemen. De min van binnenl. zaken heeft, daar do heer L. F. Duymaer van Twist voor deze zitting heeft opgehouden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zyn en mits dien eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Steenwyk, goedgevonden te bepalen dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 11 Juli e k.de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 18 Juli, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 Juli e. k. (St. Ct. Gemengde Berichten. Zondagmiddag is te Wmterswyk een 18- jarigo jongen by het baden verdronken. Te Renkum is een 13 jarige knaap by het baden verdronken. Men meldt uit Barneveld Zondagnamiddng ontlastte zich boven deze gemeente een hagelbui, als in geen jaren is voorgekomen. Stukken ys, ter groote van daiveneieren vielen in menigte neder. Behalve andere vruchten, heeft vooral de boekweit hierdoor erg geleden. Te Cnlemborg was Zondagmiddag halfvyf een windhoos waar te nemen, die circa zeven minuten aanhield. Mer. kon zich op straat slechts met moeite staande houden. Ze ging gepaard met een regenbui en ontwortelde buiten de stad eenige booinen. De kersen hebben zeer veel geleden. Ook te Everdingen (Z. H.) was er op het zelfde oogenblik een windhoos, vergezeld van stortregen en hagelbui, die veel ruiten ver brijzelde. Men meldt uit Haarlem Door onattentheid van den haltechef bleef gisteravond de lange beugel, die gebruikt wordt op de lyn Haarlem—Amsterdam staan op een wagen van de electrische spoor naar Zandvoort. By Bentveld liep de beugel er af en sloeg een paar scharnieren stuk, waar door een oponthoud ontstond dat eenige duizenden passagiers te Zandvoort ophield. De laatste tram via Amsterdam kwam eerst te 2,20 binnen. Vrijdagavond heeft boven de stad en de provincie Antwerpen een onweer gewoed, dat belangrijke schade heeft aangericht. Te Lierre heeft de bliksem eenige kostbare beschilderde ruiten van de kerk Saint-Gom- mairo doorgebroken. Te Dail zijn twee boerderijen afgebrand. Te Westmalle, Ber- lair en Boom is ook schade van allerlei aard aangericht en zyn veel boomen ontworteld. Te Qaaeregnon sloeg de bliksem driemaal in de kerk en vernielde een gedeelte van den toren. Te Thieasies is een hoeve en to Bray zyn twee huizen afgebrand Overal is onberekenbare schade aan den oogst toe gebracht. Te Gent ging het onweder ver gezeld van een geweldigen stortregen. De terrassen der koffiehuizen zyn verwoest, daken ingestort en tallooze ruiten gebroken. Op het St. Bavoplein zijn bijna alle boomen door den bliksem geveld. De oudste bewo ners van het Land van Aalst herinneren zich niet ooit zulk een onweer te hebben bijgewoond als dat van Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur. De oogst is tot op een derde verwoest en honderden boomen zyn oit den grond gerukt. Te Ninove zijn de daken van twee huizen ingestort en op den wog van Ninove nanr Grammont is het verkeer ge stremd door de vele boomen, die daar ont worteld zijn. Te Hekelgem sloeg de bliksem in een koestal en doodde zes koeien. Ook boven Luik heeft het onweer gewoed en is de bliksem in een der huizen van Oud Luik op de tentoonstelling geslagen- Binnen 20 minuten was men het vuur meester, maar het huis brandde geheel af. De bekende Amerikaansche milJiardair John Rockefeller heeft weder 10 millioen dollars beschikbaar gesteld voor hoogere onderwijs-inrichtingen, vooral in het Westen der Vereenigde Staten. Het aantal der naar Europa reizende Ame rikanen is, naar uit New York medegedeeld \irordt, grooter dan ooit. Alleen uit deze stad zyn 200,000 personen naar Europa ver trokken. Daarbij komen dan nog talryke reizigers, die Boston, Philadelphia en andere havens als uitgangspunt nemen. De .curateele over Prinses Louise van Koburg is nu definitief opgeheven. De echt genoot der Prinses, Philip van Koburg, heeft eon eisch om echtscheiding ingediend en zal, tot de beslissing gevallen is, verder gaan met de betaling van 72000 kronen per jaar, die hij de Prinses tot dasver zond.' De heer J. v. d. B.f fabrikant van da meshoeden te Utrecht, heeft voor den kan tonrechter gestaan wegens 62 overtredingen van de Arbeidswet. Hem werd ten laste gelegd, in Mei en Juni eenige atelier-meisjes langer te hebben laten werken dan volgens de Arbeidswet is toegestaan. Er waren 7 vrouwelijke getuigen, waar onder 2 k decharge, en een adjunct-inspec- trice fcan den Arbeid te Amsterdam, van wie de aanklackl is uitgegaan. Deze verklaarde de toedracht der zaak aldus Een meisje van 18 jaar, te Amsterdam thuis behoorende, was door den heer v. d. B. weggestuurd, hetgeen by de ontslagene kwaad bloed gezet moet hebben. Zy wendde zich althans op 6 Juni tot de inspectrice en deed verschillende onthullingen in zake overtreding der Arbeidswet ten nadeele van haar gewezen patroon. Na Paschen zou voortdurend later dan 10 nur 's avonds gè* werkt zyn, behalve op Zaterdag, wanneer om 10 uur geëindigd werd. Des morgens werd om 8 uur aangevangen. Een tweede meisje zou deze verklaringen voor een groot deel bevestigd hebben. De inspectrice voeg de hieraan toe, dat de opzichter van den Ar beid reeds den heelen winter vermoedens had gehad. Het was echter moeilyk, het bewys te leveren, omdat de ateliermeisjes tegelyk in den winkel dienst deden. Het eerstbedoelde meisje, daarna als ge tuige gehoord, deelde in bijzonderheden mede, dat gearbeid werd van 's morgens 8 tot '8 avonds 8, met 1 uur en later nog een half uur pauze. Na 8 uur werd het gewone ateliersvertrek achter den winkel verlaten en werden de werkzaamheden tot 10 uur voortgezet in de keuken en na 10 uur tot middernacht en later, Vrijdags zelfs wel tot half 3 in den nacht, in het atelier en in den winkel. Den patroon schetste getuige als iemand, wien men niets naar den zin kon maken. Haar verdiensten waren f 3.50 per week en Zaterdags bovendien f 1.35 voor de reis naar Amsterdam. Verder deelde getuige nog mee, dat de patroon zeer goed van het nachtelijke werk afwist, al had hy zich gewoonlijk reeds ter ruste begeven. Het tweede meisje nog by v. d. B. in be trekking, deed minder stellige verklarin gen, hoewel zy zich wel wist te herinneren, dat op Vrydag gedurende vier achtereenvol- gende weken des nachts gewerkt is. Ook werd wel eens van 8 tot 10 gewerkt, maar niet geregeld, zei ze. Een meisje, dat de leiding der werkzaam heden in handon heeft en reeds 7 jaren by v. d. B. in betrekking is, beweerde van overwerk niels af te weten. Voor zoover haar bekend, was nooit iets van dien aard voorgekomen. De beer v. d. B wilde hier van zelfs niets weten- Eens op een avond had de patroon persoonlijk een hoed van ge- tnige's zuster aan het eerstgenoemde meisje ontrukt met de woorden „Na 8 uur wordt niet gewerkt 1" Deze laatste, hierop onder vraagd, zei dat zulks geschied was met de woorden„aan dien hoed wordt toch niets verdiend." De getuige k décharge was zeer gereser veerd in naar vei klaringen en wilde niets loslaten, indien dit eenigszins tot nadeel van haar patroon kon strekken. De kantonrechter sprak als zyn persoon lijke meeulng uit, dat, toen hy de stukken onder de oogen had gekregen, zich by hem de overtuiging van een zeer ernstige over treding gevestigd had en het O. M. eischte 62 boeten van f 3. Over 't inslaan van den bliksem in een elektrische-tram te Amsterdam schryft 't „N. v. d. D.": Op een tram met aanhangwagen ontlaadde zich in de Hobbemastraat de elektrischè vonk. De passagiers een onzer bevond zich toevallig op het voorbalkonhoorden opeens in een mengeling van verblindend licht, zware slagen, kletterenden regen, een hard. knappend geluid, en de wagen stond stil. Onderwijl het trampersoneel bezig was, maar vruchteloos, de machinerie van den wagen in orde te brengen, volgde nog twee malen een dergelijk geluideen weinig rook kwam van onder deu wagen, maar verdween spoedig. Hoogstwaarschijnlijk is de elektrische straatgeleiding getroffen, waarna de vonk door den beugel op den wagen overging en de contactdeelen deed smelten, zoodat de lei ding niet meer dienst kon doen. De werking van elektriciteit en geleiding ia nog wel niet ten volle bekend, maar mis schien zon men toch kannen beweren, dat men bij onweer nergens veiliger is dan in een elektrische tram, waar men omringd is door afleiders. De onhandelbare wagen werd nit de in middels opgehoopte trams voortgeschoven door een ongedeerde en op het zijspoor naast het Concertgebouw gebracht. Daar vond men een lotgenootdeze was onder gelyke om standigheden onklaar geraakt. In het ge heel werden drie traras, alle in den omtrek van het Museum-kwartier, dopr den bliksem getroffen. Het Amsterdamse!» Politierapport meldt Een Duitscber en een Deen zyn over de grenzen des ryks verwijderd, als zijnde zonder voldoend middel van bestaan. Door hen was op de Regnliersgracht opgericht een premie- lotenhandol onder den naam „Internationale Genossenschafts Bank". De Deen had een passief van ongeveer 200 gulden en een actief van 16 centon. Men meldt nit den Haag In het Westeinde waren gisterenmiddag relletjes met de leerlingen van het gymtyi- sinm, die op straat het oogenblik stonden af te wachten dat zy binnen het gymnasium- gebonw zonden worden toegelaten tot het vernemen van den uitslag der overgangsex amens. Zulk een dag waarop de groote vacantie intreedt, is altyd een van groote vreagde en levendigheid onder de jongelai, waaraan vroeger uiting werd gegeven door het in massa rondstrooien van papieren snip pers over de straat, een gebruik dat inden lateren tyd vervangen werd door het werpen van met krnit gevulde klappers, die by aan raking met den grond een harden knal gevenj De politie scheen daarin gevaar te lies, zoodat een agent het werpen met die knal projectielen verbood. De gymnasiasten gin gen echter voort met dit h. i. onschuldige spel. Er kwam een inspecteer by te pas die om assistentie telefoneerde, waarop niet minder dan 8 politiedienaren opdaagden, die de tot een groep verzamelde scholieren uit- eenjoegen en hun gelastten door te loopen. Enkelen, die daarbij uitlegging van hnn handelen wilden geven, werden naar het bnrean opgebracht, maar onmiddellijk weer vrijgelaten. Te Berlijn heeft een vorstenzoon terecht gestaan, Akwa, een zwarte prins. In 1902 maakte koning Akwa, die ergens in Kame roen een negerdorp regeerteen reis door Daitschland, en toen hy naar zyn staten terugkeerde, bleef zyn zoon achter. Maar zyn vader verzuimde geregeld, hem zyn toe lage te zenden, zoodat prins Akwa geen andere bron van inkomsten had dan schul denmaken. Voor den rechter hield deze prins een uitvoerige uiteenzetting omtrent den slech ten politieken toestand in het ryk van zijn vader, waarvan bet gevolg was dat de vader hem zyn toelage niet kon overmaken. Te gelijk stelde hy liet Uuitsche koloniale be- stnnr verantwoordelijk voor het ondermijnen van zyns vaders koninklyk gezag. De rechtbank sprak den beklaagde, die reeds drie maanden in voorloopige hechte nis had doorgebracht, vry, omdat het be drog, waarvan hy beschuldigd was, niet be wezen kon worden. Naar men zich herinnert, werd voor eenige weken gemeld, dat notaris G. H. van Haas- trert te Leetiwen, thans te Hilversom, een klacht had ingediend bij den officier van justitie te Tiel naar aanleiding van het op treden van den gemeente-veldwachter Huis man te Wamel, die in de vergaderlokalen der kiezers een soort van toezicht op hen scheen te oefenen door de namen te noteeren van hen, die de candidatunr der hli. Van Nis pen tot Sevenaer en Bogaert ondeiteekenden. De officier acht dat optreden niet straf baar, doch heeft naar wy vernemen, den betrokken persoon erop gewezen, datderge lyke handelingen het prestige der politie niet verhoogen en daarom nagelaten behooren te worden. Boven enkele provincies blijkt Zondag wederom een hevig onweder te hebben ge woed, vergezeld van regen en hagel. Aan de „Zw. Ct." ontleenen we de volgende be richten Zondagmiddag, even voor zessen, trok een onweersbui over Nyverdal, die met znlk een geweldigen hagelslag gepaard ging, als hier sedert menschenhengenis niet is voorgekomen. Steenen, dikker dan daiveneieren, sommige kleine kippeneieren gelijk, in allerlei vorm, rond en scherp, vielen in massa neer. De weg was bezaaid met bladeren en takken van boomen, honderden glasruiten werden vernield, vogels vond men dood of verminkt. Vooral de gewassen, rogge, aardappelen, vrachten enz., hebben veel geleden. Te Daarlerveen was het vooral een ge duchte hagelbui- D« hagelsteenen ter grootte van daiveneieren, vernielden een groot deel van de te veld staande vruchten, terwijl by de ingezetenen, die wonen aan de oostzijde van het Overyselsche kanaal, hais aan huis ruiten werden verbrijzeld en groote water schade werd toegebracht. Uit Deventer meldt men Ouden van dagen beweren nimmer zulke zware hagelsteenen te hebben zien vallen als gisteren. Behalve de schade toé"gebracht aan te velde staande vrachten, hebben een baitengewoon groot aantal rniten het moeten ontgelden. De tuin lieden aan den linkerijseloever hebben groote schade geleden aan hanne broeikasten Ook in de stad-xyn veel ruiten vernield. In de gemeénte Westdongeradeel werd protest aangeteekend tegen de plaatsing van iemand op de kiezerslijst, die zich had aan gegeven als eigenaar van een schip, dat volgens den meetbrief niet aan hem toebe hoorde. Door de gemeentepolitie werd op last van den burgemeester (antir.) een onder zoek ingesteld, dat in 't nadeel van den kiezer uitviel, doch in weerwil daarvan bleef by op do kiezerslijst. Het geval kwam ter oore van de rijkspolitie, die proces-verbaal opmaakte wegens valsche aangifte. Dit ver baal werd, naar gewoonte, door bemiddeling van den burgemeester, aan de bevoegde antoriteit opgezonden met eene bijvoeging van den burgemeester, dat de rijkspolitie bier was opgetreden „nit partyhaat". Door de antoriteit is nn het optreden der rijkspolitie volkomen correct bevonden, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. (A- Ct.) GOUDA, 4 Juli 1905. In de gisteren avond gehouden hnishonde- lijke vergadering van de Soc. Democratische Arbeidersparty der aideeling Gouda, is met nagenoeg algemeene stemmen besloten de Liberale noch de Klerikale als vereeniging te steunen bij de a. s. Gemeenteraadsver kiezingen. maar de leden vrij *e laten. INGEHOUDEN Geachte Heer Redacteur Een klein plaatsje s. v. p. voor 't volgende. In de laatst verschenen „Nieuwe Conrant", niet de Haagsche, maar 't U misschien wel bekende Gondsche antirevolntionnair week blaadje, komt onder meer ook voor een artikeltje, waarin den lezers verteld wordt, dat de vrijzinnigen nn (hier) wel het grootste getal stemmen op ban candidaat hebben weten te vereenigen, maar dat dit resultaat door de vrijzinnige party is verkregen met verlies van hare eer. Ja, meneer de Redacteur, die Nienwe Courant durft ver bazend veel te zeggen. Dat zegt maar zoo klakkeloos, ja klakkeloos, „met verlies van bare eer". En waarom dat nu. Wel, door de vrijzinnigen is op de aller gemeenste manier de kerk in den slag betrokken door het verspreiden van drie ongeteekende strooi biljetten. Ik geloof, dat de Nienwe Conrant belooft, deze beruchte strooibiljetten nader met de lezers te znllen bespreken. Nn ik hoop ook van die nadtre bespreking te ge nieten. Nn eyenwel eerst dit nog. Ik heb de bewering van de Nienwe Conrant „met verlies van hare eer", klakkelooB genoemd. Ja, en m. i. terecht. Ik zal U zeggen waarom. „Weet de schrijver van de verloren eer niet dat er een Sybrandi bestaat" P Weet de schrijver niet wat de Heer Doymaer van Twist te Steenwjjkerwold gezegd heeft in een vergadering op den liden Jnni 't Vol gende, Meneer de Redacteur„Ik ken in en b(j den Haag tal van openbare onderwijzers, die van hnn 600 gld. salaris 300 gld. uit geven voor kost en inwoning en de rest besteden voor schouwburg, opera, enz Van alle kanten riepen de hoorders „leugen, laster. Handenwringende, zoo leest men verder in verschillende bladen, die de schrij ver in de Nieuwe Conrant zeker niet gelezen heeft, stotterde genoemde heer Duymaer van Twist toen de woorden„na, ja, ook een beetje voor kleeding, maar Me dunkt, misschien is de meerderheid van 29 dan wel verkregen door deze ver dachtmaking van openbare onderwijzers by de Steenwykerwoldsche kiezers. Stel u eöns voor mynheer de Redacteur, dat ik u kwam vertellen„Ik ken een officier die zyn gansche vermogen verspeeld heeft", (dat was meer dan 300 galden misschien)zoudt u dan in gemoede durven zeggental van af ficieren verspelen hnn gansche vermogen Zon de heer Duymaer van Twist dat dur ven Hoeveel openbare onderwijzers zouden den heer D. v. T. bekend zyn, die hun 300 galden (op een „beetje" na voor kleeding) besteden voor schouwburgen enz. enz. Een of heeleraaal geen P Mag een party, die misschien voor een deel haar plaatselijk succes beeft te danken aan handelingen als boven, mag zop'n partij den treuri- gen moed hebben om te zeggen, dat de vrijzinnigen de overwinning behaalden met verlies van de eer der "partijMag iemand, die o. a. zegtstel je eens voor, dat wij anti revolntionnairen gingen vertellen, dat de Heer van Doorn vrijmetselaar is, mag zoo iemand trachtten een vlek op de heusch nog wel bestaande eer van de vrijzinnigen te werpen P My dunkt, dat wanneer iemand in een blad als de Nieuwe Conrant schryft stel je eens voor dat wy den Heer van Doorn als vrijmetselaar bekend maakte, mij dunkt dat zoo iemand in een blad (ik herzeg) als de Nienwe Courant ongeveer 't zelfde zegt als hadde hy gesproken de Heer van Doorn vrijmetselaar en dat zal toch zeker niet zyn om den Heer v. D. by de Gondenaren, die het blad de Nienwe Courant lezen, een pluimpje te geven. Dat is verdachtmaking, die aantoont, dat de schrijver in de N. Crt. een vreemd begrip van eer heeft. Gelnkkig knnnen we nit het geschrijf in de Nieuwe Conrant nog een ding begrijpen, dat in hooge mate geruststellend is. Hebben de vrijzinnigen dan nu geen eer meer, ze hebben ze dan toch volgens de Nienwe Conrant gehadWie hebben we nn in de vrijzinnige kampen nog noodig om de ver loren eer weer terug te krygen. Een Sy- brandy, een Dnymaer van Twist of iemand als meergemelde schrijver in de Nieawe Conrant? Daarover znllen we eens denken. Meneer de Redacteur, ik dank u voor de aan deze regelen verleende plaatsruimte. Q. R. Benoemd: 1 Juli, tot commies der posteryen en telegrafie 4de klasse, de sur numerairs der posteryen en telegrafie A. Plantenga en H. Menaldatot brievengaar der te Born, E. H. Pernot. Verplaatst: 1 Jnli, de klerk der pos teryen en telegrafie 2de klasse G. de Ridder, van Zntphen (postkantoor) naar Zieriksee. Tydelyk belast met bet be heer: 1 Ang. van liet by post- en telegraaf kantoor „Gondsche Singel" te Rotterdam, de directeur J. A. Valentyn, onder eervolle ontheffing van het beheer van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht. Dinsdag 4 Juli 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prjjzen waren voor iste kwal. 35,2de kwal. 32. 3de kw. «7 cents per'half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 27, 2de kw. 24, 3de kw 20 cent per half kilo. Vette varkens red. aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 24, 2de kw. 23, 3de kw. 19 cents per half kilo. Schapen en lammeren redelijk aangevoerd. Handel in vet vee stug, vette kalveren en var kens traag, lager in prijs, schapen en lammeren prijshoudend. ZATERDAG 1 JULI. L.K. H. K Staatsleemnqen Portugal, üblig. 3e Serie fr. 050 3 59®/,6 - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59a/14 Rusland.Iwang Dombr. Obli- gatien 4l/s 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74®/4 747/g Columbia. Geconsolideerde Bni- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 IV, 24>/u - Hypotheek-Banken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101®/,, -k- Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/« Pundb- Standaard Hypb. 41 1001;, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99®/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100V, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997 8 Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/» 100'/» Pandb. Neder). Hyp. Pand- briefbank 4 99*/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41', 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/3 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99® 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99®/4 Ppndb. Nationale Hypb. 31/! 98®/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorweg leeningen. Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A.H. 367'/4 Premieleeninqen. btiLGiE. Loten'Stad Antwerpen 1887 2102 Va - Scheepvaart- Maatschappijen Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89 V« een groot assortement LINNEN en anderf genres 4 en BLOUSEN. ;n tot vael verminderde prjjzen aan en- Burgerlijke Stand GEBOREN 29 Juni. Tenntje, ouders A. Bos en J. W. Karreman. 1 Juli. Anna Maria, ouders P. J. G. de Jong en A. H. Teenwisse. 2 Cornells, ouders J. de Jong en L W van Eijk. -- Willemyntje Geertrui, ouders J. Slobbe en S. van Dongen. 3. Philiippns, ouders A. Burghoorn en H. J. van der Wolf. Cornelis, onders A. T. van Oosterom en J. M- Veerman. OVERLEDEN: 30 Juni. W. C. de Boer, 1 m. A. Hey, 6 111. M. H. Sevenhoven, 6 m. - E. Zandyk, 3 m. 1. Juli. M. C. Rosier, huisvr. van M. L. Beckers, 33 j 2. L. Bnjjtelaar, huisvr. van G. J. Bol, 2 Ij. M. Hendriks, 10 m. ONDERTROUWD 30 Juni. H. J. Lijster en J. van den Heuvel. B. A. Reebeen en M. Zeverboom. L. Buitenhuis te Zeven huizen en J. W. van Oei. A. H. T. Bon tekoe en P. van der Waeter. H. J. P. Questro te Delft en M. A. van Nahnys. Heden overleed na oen kort stondig lyden onze geli,efdo Echtgenoot, Vader, Behuwd Groot- en Overgroot vader iiV den ouderdom van ruim 81 jaar. Uit aller naam Wed. C. EMEIS— Hornes. Gouda, 3 Juli 1905. Ondergeteekenden betaigon hiermede hannen welgemeenden dank aan allen, die hun voor en op 16 en 28 Juni zoo krachti- gen stenn hebben verleend en tevens voor de vele bewijzen van belangstelling dezer dagen ondervonden. Mr. M. M. SCHIM van der LOEFF. 1. IJSSEL de SCHEPPER. Dooi tieneesh. algemeen aanbevolen. VUlTriT^'fAl'fl Met Eere-DInlonia en Ooud Bekroonde f Met Eere-DIplonia en Ooud Bekroonde r>RAEPARATEN VAN flllfna I nrnrhp 1,0 krachtige en versterkende KIN A-WIJN u^en zwakte, V£UI1i<V'L*<M UV-llv xoowel bil kinderen al* volwassenen, gebrek aan eetlust, «lechfc e spijsvertering, zenuwhoofdpijn, ter versterking na ziekte of kraambed, koorta en hare gevolgen. QUINA-LAROCHE FERRUGINEUX in het bijzonder tegen Bloedgebrek, Bleekzucht, l kwalen van Kritiachen leeAjjd, enz. Verkrijgbaar in flacons a 1.90 en 1.— HÏItaI voedzaam,versterkend,aangenaam V.msmaak,voordagelljkschgeb uik, 1—voora] Vrtor kinderen, zwakken en klierachtige geitellen zeer aan te be- velen. Als geneeskrachtige drank bil stoornissen der spijs verter inzaorganen en dlarrhée, ook voor zuigelingen en kleine kinderen. Prijs )>er bus Kgr ƒ1.70, A Kgr./O.öO, A Kgr./Q.RO. D K Kgr./0.90, Chemisch Kil £>11/-ci til/'Pr Speciaal voor Kindervoeding, in b zuivere iTlCllVaUllVCl Kgr j o.60, Kgr 0.26. A cffirtta PJ/yo PpHpfl Hel rooken eener halve Cigarette is voldoende ter bestrij- r\atllllla vItvi' ding van hevigste aanvallen van Asthma etc. In doosje* A f 0.80 cn f (J.60. TamarinHp Rntlhon^ FRUIT. PURGATIEF, tegen Verstopping, Aam- I II 'tl» beien,Migraine, Congestiesctc, vooralookal&launa voor kinderen, bewijzen de Tamarinde Bonbons van KRAEPF.LIEN HOLM belangrijke diensten, daar de vorm voor het kind begeerlijk en de smaak aangenaam w. Frijs per doosje 0.90 en/0.60. Cn|«tliQcfl 11 PC algemeen erkend als het BESTE hniimiddel JdlIlllflA I awllva bij Hoest, Verkoudheid en Keelp#n, het u een slijmoplossend en verzachtend middel bij uitnemendheid, uitsluitend in fleschjcs verkrijgbaar. Prijs 0.20 per fleschje. i'twpai-nlen ran KRAEPCLIEN ft HOLM te Ze Ut, tq'n aften roor nit n ran e/if/uettrn, waarop de naam en handler kening nn verkrijgbaar bij de meen/n KRAUPELIEN HOLM, Hofleveranciers, ZEIST. Geeft Directeuren Mr. A. W- F. H SANGER en J. DE WAARD. 4'Pandbrieven nit verkrijgbaar a ÏOU

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2