HH ZONDERLINGE HUWELIJK, :ter ITS. Vrijdag 7 Juli 1905, No. 9765 F iaar soxtract Vwtrw'S- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. k’EHK 44ste Jaargang. I voor dm Buneiilandsch Overzicht. FEUILLETON. F. Herman Fz. I C. W. van de Velde, I F, Rond Pz, en J. Vergeer J. M. Noothoven van Goor, »«r- e» N. A. van der Ree- '9 aftr. 'zifter. dag veiligheid zou- worden I. iNT, ien modellen te len toepassingen iderde Por- ertt. Zij geven :ers niet kunnen i, geen imitaties Voor de verkiezing van zes leden voor den Gemeenteraad op VRIJDAG 7 JULI bevelen wij met den meesten aandrang aan RUIS” SAHDEMANN oon. ZANDVOORT, (VOORT, J. S. NG, A. DROST JIJFF. jn aantal onge in op aanvraag. HTS <e Co. S 30. o Kleiwegsteeg GOIIISUIE COURANT 1) jorten «neten werk. II^KMAN&Zn. schoten zfln EinlelQk week de cavalerie des Saltans terug, al vechtende, op den voet gevolgd door het vyandelyke leger, maar toen kwam de infanterie van den Sultan uit een hinderlaag te voorschijn en de opmarsch van den pretendent was gestuit. Zy stonden even besluiteloos, en toen trokken zy terug tot zy zich vereenigd hadden om het punt waar hun kanon was opgestold. Toen word de aanval van des Sultans troepen natuurlijk gestaakt. De kanonnen hebben daarna op grooten afstand verscheiden schoten gelost, zoodat het de heele Sahara overklonk. De veldslag heeft aan beide kanten het leven gekost aan 3 ol 4 man. Sedert wy in Oost- Azië verwend zijn met veldslagen van tien duizenden dooden en in de straten van de Russische steden de lijken het verkeer be lemmeren, lachen wy om zulke veldslagen. Een veldslag van drie of vier dooden, het is smadelijk Mijn vader scheen een weinig verwonderd over mijn keus te zyn; doch hy maakte er geen aanmerking op, behalve dat hy my eenvoudig zeide, niet te vergeten dat de balie de beste weg was om in het parlement te komen. Het was echter myn streven niet om m(j een naam in het parlement, maar in de letterkunde te maken. Ik was reeds in den moeielyken, maar roemvollen dienst der pen getreden, en was vast besloten daarin te blyven. Het ambt, dat my de meeste gelegenheid bood om myn voornemen te vol brengen, was, datgene, waaraan ik gereede- lyk de vooikour gaf. Zoo koos ik dan de balie. Op die wyze trad ik onder de schoonste vooruitzichten het werkelijk leven in. Of schoon ik de jongste zoon was, wist ik dat hot vermogen myns vaders, buiten en behalve zyn grondbezittingen, mij een onafhankelijk bestaan, ver boven myn behoeften, verze kerde. Ik had geen buitensporige gewoonten, geen begeerten die ik niet kon bevredigen’, zoodra zy in my oprezen, geen zorgen of bekommeren van eenigen aard. Ik kon myn ambt waarnemen of niet, al dat ik verkoos. Ik kon my geheel en onverdeeld aan do letterkunde? wyden, daar ik wist dat het strydperk van den roem voor my in geen geval een stryd voor brood zou wezen. Wordt vervolgd). Dinsdag is te Barrow van de werf der bekende firma Vickers, Sons Maxim te water gelaten het nieuwe Japansche oor logsschip Katori. Begunstigd door prachtig weder had de plechtigheid plaats in tegen woordigheid van prins en prinses Arisoegawa. Op de werf waren een 5000 genoodigden Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage lijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Er is. een veldslag geleverd aan do Algc- ryasch-Marokkaansclie grens, een. veldslag tussimen dc troepen van don Sultan van Marokko en die van den pretendent. Wij hebben een jonge poes en een jonge kraai gekend, die samen opgroeiden in een stadstuin. Die beide dieren konden het vol strekt niet samen vinden, het was een aan houdende oorlog. Wy zyn er echter nooit in geslaagd te zien dat het oone beest het andere kwaad deed. Zy zaten elkaar alleen tfmJF achterna. Als Hans Ka de poos zag kwam hy driftig pikkende tn klapwiekende naar haar toestappen en poes week bang achteruit. Maar als poes een tijdlang was terug geweken, begon haar eergevoel te werken, plotseling zette zy een hoogert rug en begon geweldig te blazen Hans Ka stond stil, in do war door dat vertoon van moed, en dan ging hot tweetal in tegengestelde richting den tuin weer door. De kraai met kleine vlugge sprongetjes achteruit huppelend telkens met de gekortwiekte vleugels klap* pend en voorzichtig pikkend om poes op een afstand te houden. Poes met don buik langs den grond en vuur schietende oogen, met grooto passen, beurtelings haar genagelde klauwen ver vooruit stekend, totdat Hans Ka vónd dat het eindelijk genoeg was en die weer zoo dreigend met de vleugels ging klapperen dat poes hel veiliger vond woer terug te trekken. Dit spelletje spolcn de troepen van den pretendent en die van den Sultan van Ma rokko in Afrika. Hot is oen volledige veld slag geweest. Infanterie, ruitery, zelfs oen kanon kwam er by te pas. De pretendent begon. De troepen van den Sultim anlwoord- den met krijgsmuziek en geweerschoten. Er moeten buitengewoon veel patronen by ver- Ho» algemeen en alledaagsch zulke dingen ook wezen mogen, maak ik toch van deze omstandigheid by myn komst aan de hooge- school gewag, omdat daardoor de eerste grond gelegd word, om myn vertrouwen in de instelling, waaraan ik verbonden was. te verminderen. Ik kwam er dan ook spoedig toe, om de universitcit, waar ik gevormd moest worden, als een soort van noodzake- lyk kwaad te beschouwen, waaraan ik my slechts geduldig had te onderworpen, ik legde my dan ook op geen bijzonder studie vak toe. Ik bestudeerde slechts de litteratuur van Êrankryk, Italië en Duitschland, deed juist genoeg kennis op om een wetenschap pelyken graad te erlangen, en verliet daarop de akademie met den naam, dat ik weinig uitgevoerd en ingetogen geleefd had. Toen ik tehuis gekomen was, werd het noodig geoordeeld dat ik pogingen aan wendde om eenige betrekking te verkrygen, daar ik ^de jongste zoon was, en niets van de grond eigendommen der familie kon erven dan alleen in geval myn broeder zonder kinderen stierf. Myn vader had eenige winstgevende betrekkingen te begeven, en stond op een goeden voet met meer dan één lid der re- geering. De kerk, het leger, de zeemacht en in de laatste plaats de balie, werden mij aan geboden, om daaruit een keus te doen. Ik koos het laatste. Ik ben de tweede zoon van een Engelsch gentleman van een aanzienlijk vermogen. Myn voornaam is Batilius. Onztf familie is, een van de oudste uit dezen omtrek. Van vaderszyde dagteekent zy van voor de tyden van Willem den Veroveraarvan moeders zijde is zy niet zoojjud, maar is de stam boom edeler. Behalve myn oudere broeder, heb ik een zuster, die jonger is dan ik. Myn moeder stierf korten tjjd, nadat zy het leven aan haar jongste kind geschonken had Omstandigheden, die later zullen vermeld worden, hebben my genoodzaakt, afstand te doen van den naam myns vaders. Ik bep gedwongen geworden dien te verzwijgen, ten einde de eer daarvan te redden om dezelfde reden onthoud ik my er van, dien hier mede- tedeelen. Het zal nu, hoop ik, van den beginne af aan, worden begrepen waarom ik myn broeder en zuster nooit anders dan by hun gadering der maarschalken is vastgesteld, en dat door 26 adelsmaarschalken geteckend is. Daarin wordt de ernstige hoop uitge sproken op een vredelievende oplossing der thans heerschende crisismaar die kan alleen gevonden worden, naar in het memo randum wordt uiteengezet, zoo een volksver tegenwoordiging en de noodige hervormingen worden ingevoerd. Wat deze eischon aan gaat sluiten de vertegenwoordigers van den adel zich geheel aan by de adressen, aan geboden door de vertegenwoordigers der sleden en de gedelegeerden der Zem-dvos. De keizer hield, in antwoord op de rede voering Avaarmede prins Troebelzkoi dit adres aanbood, een toespraak waarin hy zyn sympathie uitte met d«*n inhoud van het a Ires en tevens de verwachting uitsprak, dat bet ontwerp-Boelyghin binnen enkele dagen aan zijn bekrachtiging zou worden onderworpen. Of dit nu juist de bedoeling van de adels maarschalken is, mag zeker worden betwij feld. Zy sluiten zich, blijkens hun adres, volkomen aan by de Zemtvo’s en bij de stedelijke vertegenwoordigers. Uit Pretoria wordt gemeld, dat lord Sel- bornc gisteren een deputatie ontving van den Bond „Het Volk” en van de verantwoorde lijke regeeringsparty. Deze heeren kwamen by den nieuwen gouverneur protesteeren tegen de bepaling, dat aan de Engelsche troepen het stemrecht verleend wordt. Zy wezen er op, dat dit een allerzonderlingste opvatting is, die in geeu enkel land wordt gehuldigd, maar die zeker niet kau worden toegepast in een land als Transvaal. De Engelsche regeering zou dan, door het zenden van troepen of het brengen van wijzigingen in de garnizoensveroöeling den grootste» invloed kunnen oefenen op de samenstelling der vertegenwoordiging. Lord Selborne verklaarde, dat hy de wet niet had gemaakt, cn haar moest toepassen zooals hy haar gevonden had. Wat nu be- treft het stemrecht der militairen meende do gouverneur, dat hierover een uitspraak van het Hof kan worden uitgelokt. Maar hy meent, dat het aantal militairen, vol- dom lo aan de wultelyke bepalingen, gering zal wezen en dat het r.iet zoo gemakkelyk zal zyn door wijziging in de troepensterkte invloed up de keuzo te oefenen. De gedelegeerden hadden nog enkele an dere bezwaren tegen do kieswet, maar ook daarop kon Lord Selborne niet ingaan. Hy wil die wel aan de regeering mededeelen, echter zonder hoop op spoedige wijziging van het vastgestelde reglement. Na een langdurig, levendig debat in het Engelsche Lagerhuis werd een door minister Balfour voorgcstelde motie, bepalende dat stedelijke vertegenwoordigers. Maar deze hebben onverhqlen hun afkeuring over het ontwerp-Boelyghin uitgesproken Het is on geveer een week geleden, dat de 117 ver tegenwoordigers der groote steden, te Moskou vergaderd, een motie aannamen waarin ge zegd werddat bet .ontwerp-Boelyghin in geen enkel opzicht beantwoordt aan de eischen die de Russen stellen aan de gewenschto vertegenwoordiging. Want het ontwurp-Boelyghin geeft Rus land een consultatieve vertegenwoordiging, voor het grootste deel bestaande uit be noemde ledendus een lichaam, waarin de bureaucratie den hoofdtoon voeren zal. In den stryd tegen de bureaucratie is dit „par lement” een onnut wapen. En dat zien de adelsmaarschalken evengoed in, als de Zemstvo-vertcgenwoordigers en de stedelyke besturen. Voor een vertegenwoordiging naar het plan Boelyghin zou wellicht by wyze van overgangsmaatregel verleden jaar iets te zeggen geweest zyn. Thans is het te laat daarvoor. Slechts een constitutie, met een constitu- tioneele vertegenwoordiging, kan do revolutie tegenhouden. De Petersburgsclie Telegraafagentuur ver neemt Het pankerschip „Knias Potemkin” is te Feodossia (Kaffa, in de Klim) aange komen de bemanning verlangt kolen en proviand, en een geneesheer. Zy verzocht aan het stedelyk bestuur dat haar voor een verblijf van een dag veiligheid zou worden gewaarborga. De bemani ing van het pantserschip „Po temkin” maakt de volgende verklaring be kend De beslissende stryd tegen de Rus sische regeering is begonnen. Wy deelen dit mede aan alle vreemde mogendheden en achten ons verplicht te verklaren dat wy volledigen waarborg geven voor de veilig heid van vreemde schepen, die zich bevinden in de Zwarte Zee en in de niet Russische havens van die zee. Bij het ministerie’van buitenlandsche zaken te Stockholm zyn telegrammen uit Peters burg ontvangen, waarin met het oog op de algemeene werkstaking der havenarbeiders in die stad aan de hier gevestigde reeders ontraden wordt vooreerst contracten voor vrachten naar Petersburg af te sluiten. De Tsaar ontving gisteren een deputatie van de Adelsmaarschalken, bestaande uit prins Troebetzkoi, den maarschalk van Mos kou en graaf Goedewitsj, den maarschalk van Petersburg. Zy overhandigden den Tsaar een „Memorandum”, zooals dat op do ver- Inzending van «Advertentiën tot 1 uur des midd. DISTRICT 1 DISTRICT II. DISTRICT III. voornamen noem, en waarom de naam myns vaders nergens in deze bladen voorkomt. De geschiedenis van myn kindsheid en jeugd heeft weinig belangrijks, niets ten minste dat ongewoon mag heeten. Myn op voeding was gelijk aan die van honderd anderen van myn stand. Ik werd eerst op een lagere school onderwezen, en begaf my daarop naar een hoogeschool,.om te voltooien wat men een beschaafde opvoeding noemt. Myn leven aan de akademie heeft geen enkele aangename herinnering by my achter gelaten. Ik merkte al spoedig dat pluim strykery daar zeer algemeen was, tengevolge waarvan de meeste achting geschonken werd aan hen., die op straat de meeste pracht in zyn kleeding, aan tafel de meeste weelde in spijs en drank vertoonde. Men maakte my opmerkzaam op den geieerdsten student aan de akademie. iemand wiens gedrag allervoor- beeldigst was, wiens kundigheden zeer uitge breid waren, maar die achteraf gezet werd. Een Gogenblik later wees men my den erfge naam van een graafschap, die by het laatste examen niet geslaagd was, en toch hoog boven de anderen verheven werd, al stond hy by hen ook algemeen als een domoor bekend. Ik was toen pas aan de akademie gekomen en gelukgewenscht met myn komst aan ween eerwaardige kweekplaats van ken nis en godsvrucht.” byeeii; aan den tegenoverliggenden oever waret nog een 10,000 nieuwsgierigen byeen- gestmomd. Prins Arisoegawa hield een rede aan het door de scheepsbouwers aangeboden luncheon, waarin hy er op wees, dat de Kato® in den tegenwoordigen betreurens- waardigen oorlog geen dienst meer zou doen. Maar hy hoopte dat 'het schip een waarborg zou worden voor den toekomstigen vrede in de wateren van het Verre Oosten en het ook door «Vickers, Sons Maxim gebouwde vlag gesebip van admiraal Togo, do Mikasa, waardig. Prinses Arisoegawa kiecg een halssnoer van diamanten en andere edelge steenten, waaraan een model van de Katori. Het nieuwe schip zal 4 kanonnen van 12 duim, 4 van 10 duim en 33 andere stukken dragen. Het pantser is 9 Engelsche duimen dik. De snelheid zal 181/» knoop bedragen. Telefoon No. 82 A D VE RT EN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1