1 hh' zoromiio huwelijk 1A. VAN DER REE. *1 ft'ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ixtract Vrijdag 14 Juli 1905. No. 9771. 44ste Jaargang. - I t m 'I Bultenlaadsch Overzicht. FEUILLETON, H if hW I 1TËÏÏ TH 11° BEKENDMAKING. KENNISGEVING e gratis ge- handelaar urant. De Dinsdag te Moskou doodgeschoten graai KMAN Zn- Wordt vervolgd.) Firma iNAL dis geknipte arde plant. AKER t patroon. CHILD prwfbusjea a 0.35 or Neder- deXchtn 1, ieaunto- gen io don nuun do rerrurdlgd wereld bo bt* Stoll- jIISTG-, UK 5RDAM. 2031.- tor do leveran- ILD en GE- ers enz enz. r geheel Ne ftOIBSCHE COIIRAYT .UIS” ARDEMANN ANDVOORT, 3ORT, J. S. 3, A. DROST IFF. 3HE-- GE -- wUlyk* IO Odel toot Huns odertchotnwerk. I. M Miller ACa Men lette good merk.— Meloon Ao. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonuners V IJ F C E N T E N. Blji>oegnel. 'oorkomende ’ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. De Fransche Minister Rouvier weigert evenals Maandag in de Kamer verdere ex plicaties te geven omtrent de gewisselde nota’s en mededeelingen betreffende de Ma- rokkaansc.be quaestie. De afgevaardigde Denys Cochin, onder steund door de socialisten, behoudt zich voor dan zelf het recht voor explicaties te geven. De Kamer begint met de behandeling van h t wetsontwerp op de belastingen. De heer Véber dient een motie in, waarbij de Kamer wordt uitgenoodigd onmiddelljjk de beraad slaging te hervatten over de artikelen van het wetsontwerp op de belasting op het in komen. Daartegen komt minister Rouvier op en zegt dat de regeering van de Kamer als be wijs van vertrouwen stemming vraagt over do belastingontwerpen. De motie-Véber wordt verworpen met 320 stemmen tegen 222. Men gaat over tot de artikelsgowijze be handeling van de belastingontwerpende twee eerste artikelen worden aangenomen. De Kamer heeft met 481 tegen 45 stem men alle artikelen en daarna bet geheele wetsontwerp op de inkomstenbelastingen aangenomen. en van het internationale evenwicht, maar als een werktuig der reactie en van do dol zinnigste avonturen te gebruiken. Evenzeer heeft het moeten zien, dat de overeenkomst met Engeland veivalscht werd. In plaats van deze te maken tot een grootsche ver binding van vrije en democratische volken in het belang van den algemeenon vrede en van de ontwikkeling, heeft men getracht haar te maken tot het uitgangspunt van oen offen sieve beweging tegen Duitschland, en een nieuw element van twist en tweedracht in Europa, dat toch reeds zucht onder de ver derfelijke dwaasheden van den gowaptnden vrede.” Pressensé verheugt zich, dat do ongeluk kige Marokkaanscho speculatie van Delcassé geliquideerd is; van een coalitie van Frank rijk en Duitschland tegen Engeland wil hij evenmin hooren. Hy wil, dat het Fransche parlement het duidelijk zal uitspreken, dat de drie groote West-Europeesche naties vriendschappelijke betrekkingen met elkaar moeten onderhouden. „Waar prins Bülow door een groote dwaasheid Jaurès belette dit in Berlijn te zeggen, daar zal Rouvier ons niet den mond sluiten en ik geloof zelfs, dat hij het niet zou kunnen, al zou hij het willen.” dwongene manier om myn bedaarde en een tonige levenswpzo lachte, placht hy daar allerlei soort van hatelijkheden op onze jonge vrouwelijke gasten tusschen te werpen. In zijn oog waren haar manieren verschrikke lijk stijf, was haar onschuld slochts aange leerde huichelarij. De blozende gelaatskleur en regelmatige gelaatstrekken, zeide hij, waren niet te verwerpenmaar als een meisje zich niet goed wist voortedoen, als zij iemands hart niet wist in vlam te zetten, als*ztf met haar schoone oogen geen ver overingen wist te maken, dan was het tijd om die regelmatige gelaatstrekken en die blozende gelaatskleur te veroordeelen om aanstonds naar de kinderkamer teruggezon den te worden, van waar zij gekomen waren. Wat hem betreft, bij miste den omgang met zijn gepstige Poolsche gravin, en verlangde naar een eenvoudig souper met zyn gelief koosde grisettes. Het bleek al spoedig, dat mijns vaders laatste proef met Rudolf zou mislukken. Voor zichtige en ervaren moeders begonnen te ver moeden, dat de wijze, waarop hij met haar dochters omging, gevaarlijk en de wijze, waarop hy met haar walste, onwelvoegelijk was. Een paar overbezorgde ouders, door de losheid zijner zeden en gedragingen ver ontrust, verwijderden hun dochters van dien losbol door hun verblijf te bekorten. 'Voor 7) Het was nog erger, toen mijn vader in zjjn wanhoop een poging deed om hem tot een huwelijk te brengen, als de eenlge kans om hem te verbeteren, en bepaaldelijk te zijnen behoeve de helft der huwbare dames van onze kennis te zjjnent noodigde RndoH had, reeds toen bij nog te hals was, nooit veel genoegen gevonden in gezel schap van beschaafde dames. Buitenlands had hjj zoo uitsluitend, als hjj maar kon ge leefd te midden van vrouwen, wier karak ters tot in het oneindige afdaalden, van het geheimzinnig twijfelachtige tot het erkend slechte. De hooggeborene, hoogbeschaafde hoogbegaafde jonge Engelsche dames hadden geen bekoorlijkheid voor hem. Hjj ontdekte al spoedig de huiselijke samenzwering, waar van hij bestemd was het slachtoffer te worden. Hjj kwam dikwijls 's avonds laat boven op mjjn slaapkamer, en, terwijl l>Ü zich vermaakte met mjjn eenvoudige kieede- ren en mjjn eenvoudige toiletbenoodigheden te bespottenterwijl hjj op zjjn oude, onge- ilk gekookt k voor da- elepela vaa >late) Als jeval «n gebruiken, at» H. .U. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt naar aanleiding van art. 13 der Ont eigeningswet ter algemeen© kennis, dat op de Secretarie der Gemeente (bovenlokaliteit) ter lezing is nedergelegd een afschrift van het proces-verbaal der Commissie uit het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland benoemd tot het aan- hooren van de bezwaren van belanghebben den tegen het plan van onteigening van perceelen ten behoeve van den bouw van eeno nieuwe spoorwegbrug over de Gouwe by Gouda en het in verband daarmede ver leggen van een gedeelte van den Staats spoorweg van Rotterdam naar Utrecht, (Wet van 48 Maart 1905, Staatsblad no. 104). Van dat proces-verbaal kan een ieder ten zynen koste een afschrift nemen. Gouda, 12 Juli 1905. De Burgemeester van Gonda, R. L. MARTENS. lu Beieren lubben de verkiezingen voor den Landdag plaats gehad. En dunk zy het daar gesloten monsterverbond tusschen clericalen en sociaal democraten, met het dooi de liberalen uit den Landdag te weren, is voor Beieren thans het centrum troef. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat do zwart-roode coalitie 15 fctels gewonnen en 4 verloren beeft. In den nieuwen landdag zal zy beschikken over 110 zetels, dus meer dan tweederden van bet aantal zetels. In do tegenwoordige Kamer hadden de clerica len 84 zetels, do sociaal-democraten 11. Deze clericale overwinning, zegt de Voss. Ztg., heeft het centrum alleen te danken aan den steun der sociaal-democraten. Juist de uiterste linkerzijde, die steeds het centrum brandmerkte als de meest reactionaire party, heeft het i u de overwinning bezorgd. „Natuurlyk was er geen gebrek aan voor wendsels voor zulk een onnatuurlyk samen gaan. Do sociaal-democraten verweten aan de liberale partyen dat zy tegen een eerlyk kiesstelsel waren, hoewel deze slechts een verdeeling der kiesdistricten hadden bestre den, die ten doel had de heerschappij van het Centrum te bevestigen en uit to broiden.” „Het humoristische van deze geschiedenis is, dat de sociaal-democraten in Beieren geenorlei winst hebben gekregen door bet de overigen bleek die maatregel noodoloos te zjjn. Mjjn vader bemerkte eensklaps, dat Rudolf zich wat al te voel bemoeide met een jonge gehuwde vrouw, die by ons logeerde. Dienzelfden dag had hy een langdurig ge heim onderhoud met rny'n broeder. Wat er tusschen hen voorviel, weet ik niet, maar het moet iets zeer gewichtigs geweest zyn. Rudolf althans verliet de studeerkamer myns vaders, was zeer bleek en zeer stil, beval dat zyn goederen terstond gepakt zouden worden, en vertrok den volgenden morgen met zyn Franschen knecht en zyn verschil lende Fransche goederen naar het vaste land. Er verliep weder een geruime tyd, en toen kregen wy andermaal een kort bezoek van hem. Hy was nog niets veranderd. Mjjns vaders humeur werd door deze herhaalde teleurstelling niet beter. Hy werd gemelyker en stiller, en werd door allerlei dingen spoediger boos, dan tot hiertoe het geval geweest was. Ik vermeld de verandering, die op deze wijze in zyn humeur teweegge bracht werd, zoo uitdrukkelijk, omdat die verandering bestemd was om binnen korten tyd een noodlottige uitwerking op my te hebben. By deze laatste gelegenheid was er ins gelijks een andere ernstige oneenigheid tus schen vader en zoon ontstaan, en verliet Voor de herstemming van een lid van den Gemeenteraad op DINSDAG den 18 JULI in het derde kiesdistrict be velen wij met den meesten aandrang aan, de Heer Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In de Fransche Kamer verklaarde Rouvier, na de mededeeling der gewisselde stukken over de Marokknansche quaestie, daaraan niets meer te zullen toevoegen. Tevreden is een deel der Kamer eigenlijk niet daarmede. Dat blykt uit de ingekomen aanvragen, om de regeering te mogen inter pelleeren. Wanneer men de namen der interpellanten nagaat, dan ziet men dat zy door verschil lende beweegredenen worden geleid. Naast een aantal clericalen en nationalisten bevindt zich daaronder de socialistischeafgevaardigde Francis de Pressensé, een der boste kenners van de buitenlandsche toestanden. Dat hy andere plannen heeft met zyn interpellatie dan Denys Cochin, Lasies en Delafosse is duidelyk. De rechterzijde zoekt steeds wat af te keu ren in een regeering. Doch de Pressensé wil een groot debat, waarin der regeering het standpunt der linkerzijde zal worden uiteenge zet. In de Humanité zegt hy „Rouvier moot niet alleen uitvoerig mcdedeelen, wat de Fransche plannen in Marokko zyn, maar ook wat er van de overeenkomsten mot Engeland en Spanje zal overblyven. En de hoofdzaak is, dat de Fransche democratie gelegenheid vindt open éh rond te verklaren, welke grond stellingen en inzichten zy heeft op het gebied der buitenlandsche politiek. Zy moet er nu voor uitkomen, dat het geen minister meer vergund zal zyn, haar geest te vervalschen, of haar tegen haar willen en weten op avontuurlijke wogen te voeren.” De ervaringen met Delcassé opgedaan zegt de Pressensé, hebben ons voorzichtig ge maakt. „Frankrijk heeft moeten zien, hoe do alliantie met Rusland vervalscht werd, door baar niet als een waarborg voor den vrede Volgens een bericht in de Nordd. Allgem. Zeit. heeft de Rykskanselier v. Bülow in de zitting van gister van de commissie uit den Bondsraad voor de buitenlandsche aan gelegenheden uitgebreide, vertrouwelyke me dedeelingen gedaan over de tusschen Duitsch land en Frankrijk gewisselde nota’s in zake de door den Sultan van Marokko voorge stelde conferentie. De voorzitter, de Beier- sche staatsminister Freiherr v. Podewels en de Saksische staatsminister Metzsch, spra ken daarop in naam der commissie en der vertegenwoordigde regeeringen hun warmen dank uit voor de van den Rykskanselier ontvangen mededeelingen en het volle ver trouwen, dat de verbonden regeeringen in de volgens de opvattingen van den Keizer door den Rykskanselier geleide buitenland- sche politiek stellen. Rudolf Engeland weder geheel op dezelfde wyze als hy het vroeger verlaten had. Kort na dat tweedo vertrek hoorden wy, dat hy zyn levenswijze veranderd had. Hy had een verbintenis aangegaan met oen viouw, ouder dan hijzelf, dip, toon Jiy haar ontmoette, van haar echtgenoot gescheiden leefde. Het was de begeerte van deze dame om mentor en maitres, beiden tegelijk te zyn 1 En zy bewees spoedig, dat zy goed ge schikt was voor haar stoute onderneming. Tot verwondering van ieder, die hem kende, werd Rudolf eensklaps zuinig en zeide spoe dig daarop werkelyk zyn post aan het ge zantschap vaarwel, ten einde uit de verlei ding te zijn I Sedert is hy naar Engeland teruggekeerd heeft hy zich toegewyd aan het verzamelen van snuifdoozen en aan het leeren van de viool, en leeft hy in alle stilte in de omstreken van Londen, nog onder het toezicht van de standvastige vrou- wolyke zendeling, die de eerste oorzaak van zijn verbetering gowcest is. Of hy ooit de trotsche, overdrevene land edelman zal worden, zooals mijn vader zich hem altijd zoo gaarno heeft voorgesteld, is voor mij nutteloos om naar te gissen. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan N. Mogendorff en zijne rechtverkrijgende, tot het uitbreiden zijner aan de huidenzouterij verbonden bewaarplaats van vellen, door verhooging van den bestaanden aanbouw met 3 verdiepingen, achter het perceel aan de Karnemelksloot wijk R no. 361, kadastraal beken.l sectie A no. 3583. GOUDA, den 13 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. Sjoewalo! was de eenige zoon van graal Paul Sjoewalof, die zich naam maakte by de verdediging van Sebastopol en in den slag van Philippoli, tydens den Russisch- Turkschen oorlog een divisie aanvoorde, toen Goerko de Turken versloeg, maar die vooral bekend is geworden als Russisch gezant te Berlijn. De vermoorde zelf was slechts even veer tig jaar oud en had zich reeds naam ge maakt als gouverneur van Odessavandaar ging hy naar Transkaukasië en werd in Mei j.l. te Moskou benoemd, waarschijnlijk in zyn hoedanigheid van gewezen aide de camp van grootvorst Sergius, wiens lot hy nu gedeeld heeft, zy 't ook op andere wyze. Omtrent de identiteit van den moordenaar weet men niets. Hy is als verdacht van re volutionaire kuiperijen vroeger al eens in handen der politie geweest, maar toen ont snapt. Men brengt den moord in verband met de aanstaande komst van T re pof, die den 18den wordt verwacht (wegens het ver boden zemstwo congres op 19 dezer) en van den Tsaar, die tusschen den 25sten en 28sten zou komen. Alle berichten stemmen tot dusver over een, dat Rusland in Sjoewalof een eerlyk en vriéndelijk ambtenaar verliest. Telefoon No. £2 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1