HET ZONDERLINGE HUWELIJK baar en [extract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 44ste Jaargang. FEVILLETOX, ler k I» B N No. 9773. Maandag 17 Juli 1905. De Herstemming en nog wat, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Ie gratis ge- handelaar (Wordt veroolgd.) HO ets., 7/5 et irs en Drogisten WKBRJ Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198 RUIS” SARDEMANN l’VT, Hen modellen te Firma KNAL atis geknipte einde plaat. AKKR »t patroon. CHILD- Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. dtlytate «a f» kfalvoorHMHO tderaclKMtnnrki iden toepassingen ilderde ^or- aerts. Zy geven kars niet kannen :h, geen imitatie^ jn. een aantal onge* tw op aanvraag- ERTS Co. GOUN IIE COURANT ZANDVOORT, WORT, J. S. 1G, A. DROST [JFF. ICHE- [QE -- rrietM. te. M». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers VIJF CENTEN. voorkomende PATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar i Haag. sterven, dat men haar het best kon gade slaan on het meest kon beminnen. Dan ver toonde zich inzonderheid de bekoorlijkheid, die er enkel in tegenwoordigheid van het lieve, vriéndelijke, gelukkige Engelsche rnoisto dat in ieders zaken belang kon stellen vodr ieders liefde dankbaarheid botoonen, gelegen was. By maaltijden, buitenpartijen, samen komsten van allerlei aard was zQ altyd de ziel van het gezelschap, die hot meest toebracht tot het algemeen genoegen. Zelfs dat letten en vitten op kleinigheden, dat men op het land zoo dikwijls aantreft, werd minder door haar ongemaakte vrooljjkheid en onweerstaanbare goedhartigheid Zy wist altijd een middel te vinden niemand wist ooit boe om de stijfste menschen hun stijfheid te doen vergeten en voor hel overige gedeelte van den dag ongedwongen te doen zijn. Zelfs een dom, lomp en vervelend land edelman wist zy te ontdooien. Zy deed haar best om hem op zyn gemak te brengen, als niemand anders die taak op zich wilde nemen zy kon geduldig zitten luisteren naar zyn vervelende praatjes over honden, paarden en de vooruitzichten van den oogst, als er andere gesprokken ge.oerd werden, waarin zy werkelyk belang stelde. Telefoon No. A D V ER TENTIEN worden gepl latst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een zoogenoemde mannelijke loszinnigheid in haar gevoelens aanleggen er zich op toe om die openbaringen van gevoel, die door gaans onder den naam van sentimentaliteit begrepen worden, belachelijk te maken. Niets vervult, beweegt, vermaakt of verrukt haar op een oprechte, natuurlijke, vrouwelyke wijs. Medelijden, als zy het ooit gevoelen, schynt een zaak van berekening, of een dwaas heid, uf een ongeluk te zyn. Met dergeljjke vrouwen leverde myn zuster Clara een volkomen contrast op. In dit con trast was het geheim gelegen van den invloed dien zy uitoefende, van de vrijwillige schat ting van liefde en bewondering die haar op al hare schreden volgde. Weinig mannen zyn er, die niet heimelijk hun oogenblikken van diep gevoel hebben, oogenblikken, waarin, temidden van do alle- daagschheden en de onoprechtheid der wereld hun het beeld voor den geest komt van onbedorvene onschuldige, lieftallige, op« rechte vrouwen, wier hart nog voor zachte aandoeningen vatbaar is, wier gemoedstem ming zich nog in haar daden kan vertoonen en een rjchting geven aan haar gedachte vrouwen, in wie wy even volkomen vertrou wen kunnen stellen, alsof wy kinderen waren, die wy niet kunnen hopen aantetreffen te midden der wereld; die wij bijna nergens anders kannen verwachten dan op afgelegen plaatsen op het land, inXkleine landelijke verblijven, afgescheiden v;ti de wereld, te midden van bosschen en vellen en eenzame heuvelen. Wanneer een vrouw er in slaagt om een dergelyk beeld te veiwezenlyken of byna te verwezenlijken, dam bezit zy dien algemeenen invloed, dien gooi mededoeling haar ooit kan ontrooven. Aan haar komt werkelyk dat recht toe op dl ongeveinsde hoogachting en bewondering Wer mannen, waarop de macht der geheele sikse gebouwd is, een macht, zoo dikwyls door velen voorgewend, zoo zelden slechts door zoo wei nigen bezeten. Zoo was het mot myn zuster. Ofschoon zy zich er niet op toelegde om te schitteren, stelde zy toch vrouwen, die haar in schoon heid, in talenten, in beschaafdheid van ma nieren en conversatie overtroffen, in de schaduw, terwijl zy door geen ander waren overwonnen dan door de echt vrouwe lyke bekoorlijkheid van al wat zy zeide en van al wat zy deed. Maar het was niet temidden van de vroo- lykheid en de grootschheid van het Lon- deusebe leven, dat haar karakter op het voordeeligst uilkwam. Het was, ais zy leefde waar zjj zich zoo gaarne ophield, op het aloude buitenverblijf, temidden van de oude vrienden en de oude dienstboden, die ieder om harentwil duizend dooden zouden willen „Wel zoeten honing zuigt Uit geurig bloem en kruid”, enz. Zoó begon het versje, dat eens mijn leermeester mij in de schooljaren leerde. Toen ik het Goudsche Nieuwsblad van Maandag 10 Juji in handen kreeg, trof me al dadelijk eeltig geschrijf onder den titel t,I)ankbaarheid’’ en al lezende scho ten mij bovenstaande regels te binnen, ’t Is evenwel niet over de nijvere bijen, dat ik hier zal spreken. De bij zuigt honing, maar ik wensch thans te spreken, niet over het zuigen van honing, maar over het zuigen van gif, ja van gif. Wat is het geval. Men had gelezen in het Dagblad van Gouda een dankbetuiging van de Heeren Schim van der Loeft’ en IJssel de Schepper aan allen, die bij de stemmingen op 16 en 28 Jiuii zulk een krachtigen steun heb ben verleend. Nu zou iemand, llie de zaken! nuchter bekijkt zeggen: „I^at is dus èen bedankje aan propagandisten, aan de Jonge Garde, kortom aan allen, die vin Liberale en Vrijzinnige zijde hun best gedaan hebben, al wat kiezer was en natuurlijk „goed” voor de partij, op te wqkken den kiezersplicht te gaan ver vullen!. Neen, zegt het Goudsche Nieuws blad, dat was nu een dankbetuiging aan de „pomes en neefjes”, (hoe in-vervelend wordt die uitdrukking al), voor de nobele assistentie bij de campagne tegen het Christelijk ministerie. En dan achter nobel een vraagteeken nu, ook dat is een oud liedje, dat ook al vervelend gewor den ik. Zou nu waarlijk de schrijver in het Goudsche Nieuwsblad t oog hebben op de Socialistische stemmen, die den Heer van Doorn zijn ten deel gevallen Maar dan moet die schrijver toch m. i. één f>ogenblik ’t misschien heel doodge wone menschelijke verstand niet tot zijn beschikking gehad hebben om te kunnen denken, dat de Voorzitter en de Secretaris van de Goudsche Vrijzinnige Kiesvereni ging in een advertentie hun dank zouden brengen aan degenen, die wel liever een socialist in de kamer hadden gehad, maar nu dan toch den Heer van Doorn maar hebben gestemd. Misschien zal zich de schrijver van „Dankbaarheid”, dan ook nog gaan verbeelden, dat de neefjes en oomes heel erg in hun nopjes zullen zijn met de dankbaarheid. Ja, zie maar, vooral de neefjes zegt hij. zullen de erkentelijk heid allerliefst vinden en bij voorkomende gelegenheden zullen ze gaarne andermaal aan de H.H. IJssel de Schepper en Schim van iler Loeft’ hun diensten toezeggen Neen, geachte schrijver in het G. N., daar valt nu nog niets van te zeggeïi vyn die later te bieden bijstand Maar in heldere oogenblikken zult gij moeten be grijpen, dat de dankbetuiging gericht was tot degenen, die hun best gedaan hebben kiezers op te sporenOok van den rorht- schen kant heeft men hard geloopen en nu is men U van liberale zijde voor ge weest, wel een openlijke dankbetuiging, niet aan „neefjes” maar aan partijge- nooten En Uw mannen hebben wch ook een pluimpje verdiend al is de uitslag voor U niet schitterend geweest. Nu over wat anders De gemeenteraadsverkiezingen in onze Góe-Gemeente zijn voor de Christelijke Partijen evenmin gunstig geweest, als de Kamerverkiezingen. Veel was ook van de rechterzijde gehoopt, misschien wel alle zetels, één zetel is nog maar ver kregen en de. tweede, daarover straks. Van de rechterzijde had men candidate!! genoeg, daar lag het niet aan Maar de kiezers, lezers, de kiezers! Onder den titel „de Herstemming”, geeft de Nieuwe Courant aan die kiezers heel wat te slik ken. Nu ze kunnen veel slikken, wat hier nn weer gelukkig blijkt te zijn. De Nieuwe Courant van Vrijdag 14 Juli zegt dan onder meer, dat in de districten waar de katholieke candidate!! gevallen zijn, de kiezers zelve er de schuld van zijn dat die heeren gevallen zijn. Dat is nog al eenvoudig, ’t Ligt juist aan de kiezers, die vergaten, de heeren Luger en Ooster ling te stemmen. „De kiezers zegt het blad, „vragen niet meer allereerst naar het beginselals ze met hun biljet voor zich, het potlood in de hand in het stem hokje staan, dan spelen allerlei spook beelden hun voor de oogen, waarvan de liberalen de voordeelfen genieten en die op min eerlijke manier in verkiezings dagen weten op te roepen.” Die spook beelden hebben het dus gedaan. Verder zegt, de N. C., als ’t alleen van onze overtuigd antirevolutionnaire en roomsch katholieke kiezers, tegenover de overtuigd liberale kiezers afhing, dan was er geen nood”. Maar, vragen wij nu, wat baat nu al dat gepraat van de Nieuwe Cou rant De roomsch-katholieke kiezers kun nen er gevoeglijk buiten gelaten Worden en dan blijft overantirevolutionnaire kiezers en liberale kiezers en nu overtuigd of niet overtuigd, de antirevolutionnairen hebben een bewijs gegeven dat ze in dezen van <e Ruomsch-Katholieke Heeren niet gediend waren, of dat nu spookbeelden waren of wat dan ook, 't feit bestaat dat df IU K. candidate!! niet in de smaak van het antirevolutionnaire kiezerscorps zijn gevallen. En dat dus hier geconsta teerd mag worden, dat de samenwerking tusschen Calvinisme en Roomsch-katho- licisme op nul is uitgeloopen (nl. voor de Roomsch-Katholieken. ('alvijn moet vol gens de Nieuwe Courant gezegd hebben, dat hij bij een keuze tusschen een Room- sche en een Libertijn, met den eerste mee zou gaan. De anti-revolutiohnaire kiezers hebben hun eigen weg gekozen en den Iloomsche links latende liggen, den Calvinist gekozen Dat is zeker, dat van Roomsch-Katholieke zijde in geen enkele courant een dankbetuiging zal komen in den zin als de meergemelde schrijver in ’t Goudsche Nieuwsbblad be doelde, aan 't adres van de antirevolu tionnaire kiezers, neefjes, oomes of hoe men ’t noemen wil. De Nieuwe Courant zegt in het num mer van Vrijdag ook nog dit, op de tweede bladzijde, tweede kolom dat het haar vaste overtuiging™, dat in ’t ver volg betere afspraak omtrent wijze van 9) 1 De invloed, die mijn zoster aldus uit oefende, en onbewust uitoefende op iedereen waarmede zij in aanraking kwam, inzonder heid op mannen, kan, dunkt mg, in weinig woorden zeer eenvoudig verklaard worden. Wij leven in een tjjd, waarin maar al te veel vrouwen zich er op schonen toete- leggen om de eigenaardigheden barer sekse te verloochenen, door de taal en de manie ren der mannen na te apen, inzonderheid in die verderfelijke zacht tot oprechtheid, die er naar streeft om het verraden van alle warmte van gevoel zorgvuldig te vermijden, die er zich van onthoudt om de minste geest drift ivoor eenige zaak te doen blijken; die in een woord er zich op toelegt om de onbe- wegeljjkheid van het gelaat tot de getrouwe afspiegeling van de onbewegeljjkheid van het gemoed te maken. Vrouwen van die nieuw modische soort honden er van om zich in haar gesprekken van dubbelzinnige uitdruk kingen ta bedienen nemen een zoogenoemde mannelijk eongegeneerdheid in haar manieren, werken enz door de Antirevolntionnairen en Roomsch Katholieken moet plaats heb ben. opdat de Kiezers niet misleid worden. Natuurlijk, de Kiezers zijn weer misleid Dat is het oude liedje. De Nieuwe Courant moet nu nog maar zeggen dat alle Kiezers van (loigla eigenlijk Antire- volutionnairen of Katholieken zijn en dat allen die een Vrijzinnige stemmen, ilit doen omdat ze misleid zijn Hoor, wat de N. C. nog meer zegt „Passen onze Kiezers nu op hun tellen en werken de R- K. ondanks hos verlies ook trouw mede, dan kan tenminste de zetel van den Heer Jonge, nburger behouden blijven Anders spinnen de liberalen er nog wol bij." Dat is het slot van een artikeltje in de N. C. en nog wel een slot, dat pakt, of liever, dat pakken moet. Nog maals „samenwerking" dus, maar dan toch nu zeker „samenwerking" van zui verder kaliber dan bij de eerste stemming. De Katholieken hebban nu de keuze tus schen twee mannen, die niet van hun geloof zijn. Om nu te maken dat de Liberalen w geen wol bij spinnen moet men den Heer Jongenburger trachten te behouden. En Katholieke „hulp" zal hierbij geenszins versmaad worden. De Katholieken moeten hier al heel sterk doordrongen zijn van de bekende spreuk Het is zaliger te geven dan te ontvangen! Vrijzinnige Kiezers van Honda, uw hulp wordt natuurlijk niet gevraagd door de Antirevolutionnairen. Dat zou te dwaas zijn. Neen, uw plight is het, den Heer Jongenburger uwe stem te onthouden en die te geven, krachtens uw beginsel aan den Heer N. A. van der Ree. Deze candidaat is voor II geen onbekende. Waar het ware belang van de gemeente gediend moet worden zal de heer N. A. van der Ree een der eersten zijn, om dat belang te dienen met alle krachten, die in hem zijn. Waar de bloei en de welvaart van Gouda en zijn inwoners bevorderd moeten worden, zal hij een voorvechter en waar het welzijn van londa in gevaar mocht komen zal de Heer N. A van der Ree ongetwijfeld met de overige liberalen schouder aan schouder s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1