BINNENLAND. m Rechtzaken. MANTELS, COSTÏÏIES, BLOÏÏSEN AöVttüTEfVTiEiN Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. FOSTEB/IJEjIsT BEURS VAK ROTTERDAM Veemarkt te Rotterdam. ALLE en ROKKEN i dA|N-EXPELLER nieuwe indeeling der kiesdistricten, ver klaarde minister Baltour dat hy de voor stellen' zou intrekken, maar dat hy het plan had een op die zaak betrekking hebbende wet in de volgende zitting in te dienen de wyze van handelen door den spreker aangegeven, zou hebben geleid tot langge. rekte discnssiën, die den duur der Kamer, zitting bovenmate zouden hebben verlengd De Hongaarsche minister-president, baron Fejervary, heeft een regeeringsbesluit uit gevaardigd waarin aan de gemeentebesturen wordt kennis gegeven, dat alle besluiten betreffende den passieven tegenstand door de regeering zullen worden vernietigd. Dit besluit heeft in de kringen der coalitie groote opschudding verwekt. In de onaf- hankelykheidspers wordt het uitgekreten voor een „goneraals-bevel", de eerste stap tot de nbsolute regeering. En de bladen dringen aan op volhoudenmet zulke mid delen, zegt Egyetertes, zal de stryd niet worden tegengehouden, en deze moet ein digen met de zegepraal der natie. Zaterdag vergaderde het comité van de coalitie, ter bespreking van het regeerings besluit. Het bleek, dat in het comité ver schil van inzicht heerschte. Er is een ge matigde groep, wier woordvoerder Kar] Eötvös is. Deze groep wenscht voorzichtig heid aan te bevelen, en wel het besluit om geen belasting te betalen vol te houden, maar er tevens zorg voor te dragen, dat de openbare ambtenaren hun tractementen stipt uitbetaald krygen en dat de verplichtingen van den staat met nauwgezetheid worden uitgevoerd. Eötvös waarschuwde voor overdrijving op het gebied van den passieven tegenstand, opdat de natie niet naar de revolutie zal worden gevoerd. Graaf Eugen Zicby stond nu op en begon met de verklaring: „Voor de revolutie be hoeven wy niet bevreesd te zyn. Wy zyn reeds midden in de revolutie. En dat is niet onze schuld. Die is ons door Ween en opgedrongen. Het zou dwaasheid zyn, van de Habsburgers eeuig begrip te verwachten van den toestand. En daarom moeten wy op alles voorbereid zyn, desnoods op krach- tigen tegenstand". Graaf Zichy verklaarde zich bereid, mate- rieele offers te brengen om voor de ambte naren te zorgen, die door deze regeering zouden worden ontslagen. Een aantal aris tocraten hebben zich op eerewoord verbon den om daartoe mede te werken. Baron Wesselenyi hoeft voor dat doel 120.000 kronen geschonken. Een besluit betreffende de houding tegen over Fejervary's dagorder werd nog niet genomen. Er werd een voorstel gedaan om een comité te organiseeren, dat de belasting- penningen in naam van het land zon beliee- ren. Dit zou een revolutionaire stap zyn, w(jl daardoor een nevenregeering zou worden gevormd, en wellicht een revolutiekas zou onstaan. Heden zullen de beraadslagingen worden voortgezetmen verwacht, dat het besluit van het comité in radicalen zin zal uitvallen. De Spaansche conservatieve party is niet gelukkig. Zy Ijjdt onder voortdurende on- eenigheid, die haar het besturen onmogelijk maakt, en ziet bovendien haar beste staats lieden, haar uitstekendste leiders sterven. Voor enkele weken stierf Silvela, thans is zyn vriend en ambtgenoot, de oud-minister Villaverde, hem gevolgd. Na den moord op Canovas del Castillo (8 Augustus 1897) werd Silvela met de lei ding der conservatieve party bolast, en toen hy in 1899 opdracht kreeg een kabinet te vormen, trad Villaverde daarin als minister van financiën op. Hy toonde in die betrek king groote bekwaamheid, en organiseerde de Spaansche geldmiddelen zoo goed als bet met de moeilijke omstandigheden na den Spaansch-Amerikaanschffu oorlog was overeen te brengen. Ook in het tweede kabinet-Silvela was Villaverde minister van financiën doch hy trad spoedig af omdat hy het niet eens was met de clericale politiek van Silvela. Het kabinet-Silvela viel nog in hetzelfde jaar (1900) en werd vervangen door het ministerie-Azcarraga, dat binnen enkele we ken voor een ministerie Sagasta moest plaats maken. In 1902 vormde Silvela zyn derde minis terie, opnieuw met Villaverde als minister van financiën. Reeds na een half jaar was Silvela tot aftreden genoodzaakt en werd Villaverde met de cabinets-formatie belast. In de laatste jaren wisselde deze telkens met Azcarraga en Manra als minister-president af. De conservatieve party in Spanje kan niet aan het bewind blyven, door de ont zettende verdeeldheid die in haar gelederen heerscht. Wy hebben voor enkele maanden daarvan staaltjes medegedeeld, die deden zien, hoe de leiders elkaar heftig bestreden en daardoor de party tot onmacht doemden. Het gevolg daarvan was dan ook, dat op 19 Juni van dit jaar de liberale leider Mon- tero Rios met de kabinetsformatie belast werd. Villaverde was een bekwaam man, een goed financier, en een geziene persoonlijkheid; maar toch kon hy de Spaansche conservatieven niet tot eenheid brengen- Als minister van financiën heeft hy voor zyn land echter veel goeds gedaan. De onverzadelyke goadwolven in Zuid- Afrika aan den Witwatersrand hebben geen rust nu er nieuwe goudontdekkingen op Madagascar zyn gedaan. Er zyn twee syn dicaten gevormd te Johannesburg om de door de firma Julius Weil Co. reeds ver kregen rechten uit te oefenen. „Sir" Aubrey Woolls Sampson, de beruchte Johaönesburg- scbe reformer, Samuel Weil en een aantal ingenieurs gaat Donderdag te Durban naar Madagascar scheep om de ontginning in te wyden. Maar mochten de heeren het daar aan de noodige betamelijkheid laten ontbre ken dan zullen zy spoedig ontdekken, dat het er niet zoo vry en plezierig is als te Johannesburg vóór en na den oorlog. De Franschen zyn niet gewoon ze hebben het reeds getoond zich in hun kolonie de wet te laten stellen door Engelsche of would be Engelsche avonturiers als Woolls Sampson en Samuel Weil. Frankrijk. Ter gelegenheid van het Nationale feest op 14 Juli heeft de president der republiek gratie of verlichting van straf toegestaan aan 64>6 gewone misdadigers, gedetineerd in New-Caledonië, Fransch Guyana en in ver schillende gevangenissen in Frank rjjk en Algiers. Zaterdagavond halfzeven is de shah van Perzië incognito te Parys aangekomen, ver gezeld van zyn jongsten zoon van 10 jaar en een talryk gevolg. Hy vertoeft in een hotel aan de Champs Elysées. Een lid van de Fransche Aeronantenclub, Marcillac, Wil met een luchtballon naar de Noordpool. Om wat vaart achter de lucht reis te zetten, denkt hy zyn ballon te voor zien van een motor, die. eenmaal geladen, 200 uren werken kan. Becqueral, de onvermoeide natuurvorscher, die de streng van het Uranium voor 't eerst waarnam, heeft de Barnard-medaille gekregen van de Columbia-universiteit. In 1900 viel de medaille aan den ontdekker der X-stralen, Konrad Von Röntgan, ten deel. In 't zuiden van Madagascar is 't weer erg rumoerig. Fransche troepen zijn, met de opstandelingen slaags geweest. Engeland. De matrozen der Fransche vloot, die door de Londensche city ontvangen zullen worden, komen den llen Augustus. Te Carlisle is tot lid van het Lagerhuis gekozen de liberaal Chance. De staatssecretaris voor Indië heeft een telegram uit Bombay ontvangen, meldend, dat de pest in de maand Juni weer 28.082 personen in Britsch-Indië heeft weggemaaid. Alle slachtoffers zyn inboorlingen. ZwiTZERLAND Groote overwinning der feministen I Het universitair onderwijs is weder voor een deel opgedragen aan een vrouwaan de universiteit te Bern heeft mevrouw dr. Schwenter haar eerste college gehouden in de leer der huidziekte. Vóór haar bezette mej. Thumarkine aan diezelfde hoogeschool een leerstoel in de wijsbegeerte. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat José Eche- garay de portefeuille van financiën heeft aangenomen. De koning van Spanje zal, zoo weet men aan de „Temps" mee te deelen, half Sep tember een bezoek aan Berlijn brengen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Den Helder zal plaats hebben op Dinsdag 25 dezer, de stemming, zoo noodig, op Vrydag 4 Augustus e. k., en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 16 Augustus e. k. De minister van binnenlaadsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal in het kiesdistrict Zutphen, zal plaats hebben op Dinsdag 25 dezer, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 Augustus e. k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 8 Augustus e. k. Te Chicago is de Jackson-Boulevard bezig t'e verzakken en in twee dagen reeds tien duimen gezonken. Omvangrijke maatregelen zyn genomen om ongelukken te voorkomen, daar geheel Chicago op moerassigeu grond gebouwd is. De Jackson-Boulevard is onge veer 8 kilometer lang en geheel met boomen en plantsoen aangelegd, terwyl er breede straten op uitloopen. Zoogenaamde „hemel krabbers" vindt men er niet, want dezo wyk wordt uitsluitend door rjjke lieden bewoond. De verzakking wordt toegeschreven aan den tunnelbouw voor den ondergrondschen spoor weg, welke tunnels zich 40 voet onder de oppervlakte van de straat bevinden. Zondagavond elf ucr werd te Rotterdam door een burger naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar verbonden een zwaar beschonken Deensche zeeman, wien men by een vecht partij in de Zandstraat aldaar een gat iu het hoofd had geslagen. Te Zuid-Barge had Zaterdag een treurig ongeluk plaats. Een meisje van den land bouwer H. ging op den disselboom zitte» van den laatsten der twee hooiwagens, die aan elkaar gekoppeld waren. Onder het ryden viel ze er af, zoodat de wagen over haar heen ging. Oogenblikkeljjk was ze een lyk. Te Eist (Betuwe) ontstond gistermiddag omstreeks 3 uur brand in de groote tabaks- hofs ede, toebehoorende aan en bewoond door P. Ilermsen. Spoedig stond het geheele perceel in lichterlaaie en was bet onmogeljjk iets te reddeu. Behalve dat de inboedel verbrandde, kwamen ook nog 4 varkens, een kalf en een hond in de vlammen om. Door den wind werden de vliegende vonken op de kapitale boerderij van den heer H. J. C. Burgers overgebracht. Ook dit perceel stond in weinig tjjds geheel in vlammen. Van het groote woonhuis, schuren vol met pas ge wonnen heelgras en klaverhooi, een hooiberg en een gedeelte van den inboedel, bleef niets gespaard. Nog werd door het vuur in asch gelegd de warmoeziershofstede, bewoond door A. Arissen, eigenaar P. Hemsen voornoemd. Hier kon de inboedel nog gered worden. Een iets verder gelegen boerderij van Aal- bers kon met moeite behouden blyven, Alles was verzekerd. Onlangs werd gemeld dat de justitie te Oudenbosch een onderzoek had ingesteld naar een schrijver van een strooibiljet hetwelk in de verkiezingsdagen verspreid was. Thans is door den schryver amende honorable ge daan door hem werd toch het navolgende schrijven aan alle kiezers van Oudenbosch toegezonden Aan de kiezers van Oudenbosch Ondergeteekende verklaart de schryver tc zyn van het schandelijke, onteerend strooi biljet tegen den WelEdelAchtb. hoer Berends, burgemeester van Oudenbosch. By deze herroept hy alle beschuldigingen en lasterlijke aantijgingen, die tegen den EdelAchtb. heer Berends gedaan zyn en betuigt tevens daarover zijn oprecht leed wezen. EMILE DE BIE. Oudenbosch, 9 Juli 1905. Of nu de burgemeester zyn aanklacht zal intrekken, is niet Rokend. De kleine stad Toeketerbes, in het Noord- Oosten van Hongarye is bjjna geheel door brand verwoest Het vuur, door een krach- tigen wind aangewakkerd en dat volop voedsel vond in de vele honten huizen en rieten daken, kreeg een groote uitbreiding en was niet meer te stuiten, zoodat in min der dan drie uren tjjd meer dan honderd huizen en openbare gebouwen in de asch gelegd waren. Er zijn eenige menschen omgekomen en honderden staks vee gingen in de vlammen verloren. By een herziening van hfet proces tegen den kellnor van het Oldenbnrgsche casino, Meyer, te Bückeburg, heeft de jury dezen vrijgesproken van de beschuldiging van meineed Men zal zich herinneren, dat Meyer te Oldenburg gevangen werd genomen en wegens meineed veroordeeld, omdat hy de eenige getuige was, die verklaarde, dat de Olden- burgsche minister van Justitie Ruhstrat ge- harardeerd had. Reizende dienstmeisjes. In de afd. Am sterdam van den Alg. Ned. Dienstbodenbond heeft zich een reisclubje gevormd, dat voor nemens is op Zondag 6 Augustus een uitstapje te maken naar Arnhem. De leden, die hieraan wenschten deel te nemen, hebben daarvoor wekelijks gespaard. Ook niet-leden, doch alleen dienstboden, kunnen hieraan deelnemen. (Volk). In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan het Smidswater te 's Gravenhage' een schildwacht, geposteerd voor de stallen van de Koningin Moeder, naar alle waarschijn lijkheid slaapdronken, te water geraakt. Dadelijk ingestelde pogingen om den militair te redden, mochten niet balen. Door de politie is later het lyk opgehaald. Te Maastricht is Zondag een jongen van 16 jaren, bediende by de firma H. aldaar, by het baden in de rivier de Maas, verdronken. Z(jn lyk is nog niet opgevischt. Men meldt nit Tilburg d.d. 17 Juli Zaterdagavond is alhier een man doty den trein overreden. Zondagmorgen is de ongeluk kige ongeveer qen kwartier buiten de stad dood gevonden. Hedenmorgen is door den trein, die te 8 nar 28 uit Breda hier aankomt, eeu man aan het station aangereden en even eens onmiddellijk gedood. Men meldt uit Amsterdam Zaterdagavond hadden zich a in het secre tariaat der Algemeene Winkeliersvereeni- ging 125 winkeliers voor de 9.uursluiting gedurende Juli en Augustus opgegeven en heden, den uitersten termjjn, waren er nog eenigen bijgekomen en hadden anderen voor de propaganda nog wat sluitingskaarten ge haald. Animo voor sluiting te 9 uur schijnt er dus onder de duizenden* A msterdamsche winkeliers, zelfs in tien zomer hoegenaamd niet te bestaan. By bijzonder mooi weer had in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Gooische heide eeil velddienstoefening plaats van Volksweerbaarheid, waaraan deelnamen de afdeelingen Amsterdam, Weesp, Loenen, Naarden, Bussura en Hilversum, onder lei ding van den 2e luitenant der infanterie Fruyt van Hertog, van Amsterdam. Er was een zuidparty, onder kommando van den 2e luitenant der infanterie Bruins, uit Naarden, en een noordpartij, onder be vel van den reserve luitent van der Zee, uit Amsterdam. De onderstelling was deze: De vijand is meester van de Zuiderzee. De znidparty is na een marsch over Utrecht en Hilver sum in de legerplaats bjj Laren aangekomen. In die legerplaats is de infanterie gebivak keerd. Een afdeeling krijgt in opdracht, daar keukens te maken voor een bataljon, onder de noodige beveiliging, natuurlijk zelf te leveren. In Laren is de artillerie onder gebracht. De kommandant der artillerie, kenbaar door een duidelijk zichtbare groene lantaren, houdt verblijf in Laren aan het 4>egin van den weg naar Eemnos. De afdeeling Hil versum heeft in opdraeht, om half 9 te mar- cheeren van Laren naar Blaricum, teneinde daar ligstroo, brandstoffen en meel te fon- rageeren. Om half 9 bevonden zich de afdeelingen Hilversum en Naarden op der. Brink te Laren en daar deelde luitenant Bruins de verschillende opdrachten mede, die voor Hil versum, onder bevel van den luitenant der weerbaarheid A. Kluyver, de volgende was Marcheer van Laren langs de Torenlaan naar Blaricum onder de gewone beveiliging, vooral dekkende de linkerflank. Zoodra het fourageeren is afgeloopen, langs de Toren laan terag naar Laren en verder naar de legerplaats. Ia geval van groote overmacht zal het algemeene punt van terugtrekken zyn het St. Janskerkhof. Te 9 uur had ook Naarden stelling genomen en een detache ment vooruitgeschoven op het kruispunt van de Meentsteeg en den weg noordwaarts langs Jachtlnst. De moordpartij, die omstreeks 8 uur per trein te Naarden- Bussura was gearriveerd, was vlug opgemarcheerd en had, hoewel vry laat, stelling genomen, uitzendende drie verkenningspatrouilles, waarvan één naar Blaricum, één naar den Tafelberg en één in de richting van de legerplaats. Het gros der troepen vórmde een verkenuings deta- chement, dat, zooals later bleek, de Blari- cummerheide was overgetrokken. Voorafgegaan door een patrouille wielrij ders, die den weg verkenden, marcheerde Hilversum, zich achter het hout gedekt hou dende, naar Blaricum, waar zy circa 10 uur aankwam, zonder door den vijand veront rust te zyn. Na gefonrageerd te hebben, werd vlug op Laren teruggetrokken. Het bleek evenwel, dat er patrouilles van den vijand genaderd waren, want ongeveer half 11 stuitte één daarvan op een patrouille van Naarden, vrijwel in het dorp Laren. Er vielen eenige schoten en de vijandelijke patrouille trok terug. Bussnm en Laren hadden het opgedragen werk, het maken van veldkeukens, uitman- tend ten uitvoer kunnen brengen, daar zy, zich goed gedekt hebbende, niet in het minst door den vjjand verontrust werden. Dat de noordparty niet meer was opge drongen en er van een treffen geen sprake was, vond zijn oorzaak hierin, dat het gros dezer party en de rerkenningspatrouille naar den Tafelberg op de Blaricummerheide verdwaald waren by gebrek aan de noodige terreinkennis. De leider, die inmiddels te Laren was aangekomen, deed kwart vóór 11 „staken manoeuvre" blazen en eenige oogenblikken later klonk het signaal „verzamelen". Er werd gemarcheerd naar de legerplaats, waar de troepen ongeveer half 12 aankwamen. De leider hield een korte bespreking, waar in hij o. m. opmerkte dat de zuidparty' goed gewerkt en haar opdracht volkomen volbracht had, hetgeen ditmaal van de noord- party niet gezegd kon worden. Een woord van afkeuring deed spr. hooren-over het aantreden, dat by enkele afdeelingen meer dan langzaam geschieddevooral onmiddel lijk gehoorzamen aan gegeven bevelen, is eerste vereischte. By middernacht marcheerden de troe pen af. i De1 aanslag, die op 1 Juni gepleegd werd op den koning van Spanje en president Loubet, werd, zooals men weet, op rekening geschreven van zekeren Alesaandro Farras; thans echter is in Spanje gebleken dat deze man, van wiens papieren de eigenlijke dader zich wederrecht^ijk had meester gemaakt, reeds in het jaar 1904 te Barcelona gestor ven was. De ware naam van den dader is Eduardo Enrique José Avino of Avinon. Hy is 17 Januari 1882 te Gracia by Barcelona geboren. De Duitsche werven hebben tegenwoordig volop werk aan oorlogsschepen. In het eerste halfjaar is alleen de kleine kruiser Leipzig, aan de Wözer, te water gelaten, maar in de laatste zes maanden van dit jaar rekent men op het afloopen van niet minder dan zeven oorlogsschepen drie daarvan zyn op rijkswerven gebouwd. Ir. September en November zuilen twee groute linieschepen gereed komen, onder de andere schepen is een gepantserde kruiser. Het is eindelijk gelukt de onderzeesche boot „Farfadet" te lichten. Zaterdagmiddag heeft men met behulp van een dryvend dok de boot uit de modder gehaald. De „Far fadet" is nog- al gehavend, hot voorste ge deelte is met een dikke laag slyk bedekt. Een onverdragelyke lijklucht verspreidde zich rondom het schip, toen het gedeeltelijk uit het water kwam te steker.. Men wilde niet beginnen met het uithalen der lijken, voordat het schip geheel boven water zou liggen. In het Pare du Cinquantenaire te Brussel zyn Zaterdag schitterende feesten gehouden ter eere van de verjaring der Belgische onafhankelijkheid. Voor een publiek van 5000 genoodigden is de eerste uitvoering gegeven van een historische vertooning, een steekspel uit den tjjd der Bourgondische graven. Wel 400 ruiters namen aan de vertooning deel. Als een eigenaardig staaltje van aanbe veling van candidaten zendt men uit Roosen daal (Nr.-Br.) een strooibiljet van den vol genden inhoud Burgers, Boeren en Werkliei Kiest by de a.s. herstemmingen voor den Gemeenteraad niemand dan J. VAN GASTEL en P. VAN OVERVELD omdat hy is omdat hjj is van den vasthou 1 goed bepraat schat ryk zeer begaafd krenterigdiepzinnig openhartigwysgeerig liefdadiglieftallig oratorisch half om half de favorite van ieder, geen water en melk(1) En dan En der vrouwen hebben 'tgérel Beiden zitten er gére in 1 (1) Deze candidaat is melkverkooper. Mr. A. Van der Goes, advocaat en procu reur te Nijmegen, de rechtsgeleerde raads man van den heer B., den vader van het „mishandelde" kind te Groesbeek, spreekt in een ingezonden stukje in N. R. Ct. zyn ver ontwaardiging nit over de leugenachtige berichten die De Gelderlander in de wereld heeft gestuurd en over het feit dat andere bladen dezé zonder controle uit dit blad over namen. De Gelderlander zal, naar hy mede deelt, de wettelijke aansprakelijkheid voor dergelyk lasterlijk geschrijf niet ontgaan. Ten slotte wys mr. v. d. G. er op dat de heer B. slechts onder zyn goedkeuring en met zyn medewerking door de Rechtbank is kunnen worden ontheven van de voogdij over zyn dochter. Een en ander werd om voor nem zwaarwichtige redenen vrijwillig ver leend by een andere houding zon naar de overtuiging van tar. v. d. G. deze onthef fing niet hebben kunnen geschieden bjj gemis aan wettelijke gronden. De berichten over de haringvangst op de noordknst van Schotland zyn, schrijft men van 11 dezer uit Emden, weinig bemoedigend. Zaterdag den 8n lagen in de haven van Lerwick 150 Hollandsche visschers, waarvan er geen enkele een goede vangst had na derhand kenden van 181 schepen 218 ton naar Holland worden verscheept. Op de Hollandsche schepen waren vele lieden, die geneeskundige hulp moesten inroepenop het hospitaalschip „de Hoop" zyn er reeds 200 in bèhandeling genomen. Zes jongens van 13 jaar, die in een paar weken 25 winkeldiefstallen op hun geweten hadden, hebben te Mannheim terechtgestaan. Bij twee of drie tpgelijk gingen zy een winkel binnen, waar één zich verstopte en de anderen een kleinigheid kochten. Was de koopman weer verdwenen, dan kwam de achtergebleven jongen uit zyn schuilplaats en leegde de kas. De gestolen bedragen wisselden tusschen eenige centen en f 60. Eenige jaren geleden werd een stelsel van chèques uitgedacht door den heer M. J, D. Merens, thans hoofdcommies by de Rijks verzekeringsbank. Wy vernemen thuns, zegt het „Hbl.", dat het departement van Openbare Werken in Noorwegen mot ingang van 1 Juli daar te lande een dienst van chèquesboekjes naar dat stelsel in werking heeft doen treden. De eenige wijziging, die werd aangebracht, bestaat hierin, dat de stottidgen slechts kunnen geschieden bjj veelvqpden van kro nen, en dat iedere wissel 100 kronen groot is, waardoor de aanwijzing van het tegoed vereenvoudigd is, met wat minder vryheid voor den houder. Uit de aanwijzingen, in verschillende talen gesteld, blijkt dat, hoewel de instelling nog niet internationaal is of kan zyn (het Inter nationale Postcongres moet ter zake nog beslissen), verondersteld wordt dat deze vooral aan het in Noorwegen reizend publiek ook uit den vreemde ten goede zal komen. Ongeveer 75 kantoren werden voor dezen dienst opengesteld. GOUDA, 18 Juli 1905. De nitslag der heden gehouden herstem ming voor een een lid van den gemeenteraad in District III is aldus Aantal kiezers 830. Uitgebracht.. 727 stemmen. Vail onwaarde 8 Geldige719 stemmen. Daarvan verkregen de hh. R. U. Jongenbnrger 351 stemmen N. A. vau der Ree 368 Zoodat gekozen is de heer N. A. VAN DER REE. Heden werd te Utrecht aanbesteed den gedeeltelijken onderbouw eener draaibrug met remmingwerk met stennjukken en huisje en bijkomende werken in de omgelegde Gouwe nabij Gouda. Ingeschreven werd door Gebrs. Meison te SteenwykQ»»Qnn en E. de Vries te Wolvega T00r 12«800._ W. A. Verbrnggen te Gouda 229394.— H. J. Nederhorst te 229000.— onder voorwaarde dat grond verbetering wordt toegestaan. B. Groenewegen voor f 214870.— My. voorheen W. Arntz Co. te Millingen „212000.— J. Lindenbergh Cz. te We- meldingen 211950.— G. L. Buve te Haarlem 197000 Technisch Bureau Roosen Co. te Rotterdam 178534.— G a s-c o n t r 1 e. 18 Juli, 12 uur middag. Druk 36 m.M. Lichtkracht 14.28 Kaarsen Warmtegevendbm c vermogen Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot adjudant yan het regiment grenadiers en jagers, de kapitein J. H. van der Hegge Zijnen, van dat korps. Men schrijft uit Stolwijk De heer J. C. Kroon heeft met ingang van 1 Aug. a.s., wegens vergevorderden leeftijd, eervol ontslag gevraagd als burgemeester dezer gemeente. De heer Kroon is tevens gemeente-secretaris De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van den persoon te Valkenberg, die door den kantonrechter te Gulpen niet- ontvankelyk verklaard werd in zyn verzoek tot verbetering der kiezerslijst, omdat hy dit verzoek niet had doen beteekenen aan den persoon, die dat verzoek bestreden had; en in welke zaak door den advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad, mr. Noyon, tot vernietiging van de uitspraak des kanton rechters werd geconcludeerd, op grond, dat de persoon, die tegenspraak gedaan heeft tegen een verzoek, als hier bedoeld, niet behoeft bekend te zyn aan hém, die ver zoek gedaan heeft, zoodat by niet als party kan worden aangemerkt bjj het verzoek om verbetering van de kiezerslijst. De Hooge Raad, van oordeel, dat hy die tegenspraak gedaan heeft, wel is te be schouwen als party te zjjr. geweest ei» dus de beslissing van den kantonrechter juist achtende, verwierp het cassatieberoep. In de zaak van den bediende, door het Ge- rechtshóf te Arnhem tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens diefstal (met reci dive) van een kistje, waarin zich f 500 bevond ten kantore der firma, waar hjj werkzaam was, heeft de Hooge Raad, overeenkomstig het pleidooi van den advocaat jhr. mr. F. G. W. J. Backer te 's Gravenhage, en de conclusie van advocaat-generaal jhr. mr. Rethaan Macaré, op grond, dat een extract arrest, waarop ten bezware, van bekl. is acht geslagen, niet wd* voorgelezen, het arrest van het Arnhemsche Hof vernietigd en de zaak' verwezen naar het Hof te 's Hertogenboscb. Verworpen zjjn de cassatie-beroepen van 1. W. J. Boonekamp. cacaobewerker te Amster dam door Rechtbank en Gerechtshof te 's-Gra- venhage tot 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens poging tot diefstal, in vereeni- ging, van goederen ait een pakhuis in de* Da- guerrestraat te 's Gravenhage 2o. K. F. W. Heyst, slager te Amsterdam, wegens diefstal, in vereeniging, van een jekker uit een uitstal ling voor een perceel aan de Geldersche kade te Amsterdam, door Rechtbank en Hof aldaar veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf 3o. een koopvrouw te Rotterdam, door het Hof te 's Hertogenbosch tot 1 jaar veroor deeld wegens heling van een aantal gouden voorwerpen, ontvreemd nit een juweliers- winkel te 's Hertogenboschen 4o. een slager te Hilversum, door het Hof te 's Her togenbosch veroordeeld tot 7 jaar gevange nisstraf, wegens opzettelijke brandstichting (in een hooimijt), waarvan gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor men schen te duchten was. POSTKANTOOR TE GOUDA. LIJST van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke gedurende de le helft der maand Juli 1905, wegens onbekendheid van de go- adiesseerden niet zjjn kunnen worden uit gereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Aangeteekende Brieven door geadres seerden geweigerd en waarvan af zender onbekend. Gemeentebode, Nienwerkerk a. d. IJsel. Gewone BRIEVEN C. C. Kladder, Amsterdam. C. van Wjjnborgen, Giessendam. G. Rost, 'sHage. Frans Sienwen, Rotterdam BRIEFKAARTEN Linders, Amsterdam. H. Kramer, P. Romyn, Rotterdam. Brieven uit het Buitenland J. Peper, Loopstreet 121, Kaapstad. BRIEFKAARTEN Vuik, Post Restant Keulen. Gouda, 15 Juli 1905, De waarn- Directeur v. h. Post- en Telegraafkantoor. G. GREEF. ZATEEDAG 1 JULI, L.K. H. K Staatsleenmqen 'Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59«/,a Oblig.Se Serie fr. 2500 3 598/„ RusLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4'/i 961 4 Azie. Japan Obligatien 1899 4 748/4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 1V> 24»/u - Hypotheek-Banken. Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 1018/u Pandb. Rotterd. Hypb. 3Va 977/8 Pandb. Standaard Hypb. 4V> lOOVg Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/* Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/„ Pandb. le Algera. Groninger Scheeps-Hypb. 41/t lOOVs Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 998/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewijzen van Deelger. North w. Pac. Hyp. Bank f 96l/g Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 998/4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 995/* Pandb. Nationale Hypb. 37» 98'/4 Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorweyleen ingen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-Mjj. A.H. 367- Premisleeninqen. Belqie, Loten Stad Antwerpen 1887 2% 102Vj» Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. *35 Diversen Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89Yö Dinsdag 18 Juli 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35,2de kwal. 32, 3de kw. 27 cents per half kilo. Magere Osseh, Melkvee en Vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede'aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, 2de kw. 24, 3de kw 20 cent per half kilo. Vette Stieren goede aanvoer prijzen waren voor istekwal, 28, 2de kwal. 24, 3de kwal. 20 cent per half kilo Handel voor alles prijshoudend, behalve'"3til!ren die tot lagere prijzeu van de hand gingen. worde» tot aieer Inge prij»en OP GERUIMD. W/Al Burgerlijke Stand GEBOREN14 Juli. Johanna Maria Elisabeth, ouders B Lakerveld en J, C. A. van Kersbergen. Simon, ouders A. Hof man en H. T. de Vos. 15. Alida Maria, ouders A. J. de Reus en S. Dammuller. Wilhelmus Garardus Johannes, ouders W. G. van den Bosch en S C. M. van Dam. 16. Georg Lodewjjk, ouders S. K. Hammer en J. Hei. - Jan, ouders P. Verburg en W. J. Nederberg. Hendriku Emma Helena, ouders D. Bartels en M. M. Nobel. 17. Cornells, ouders J. Idsinga en R. van der Vliet. Petronella Maria Johanna, ouders G. C. van Welzenis en J. J. Stalenberg. Martina, ouders P. A. Verbrugge en J.Schenk. Pieter Maarten, ouders P. Wildschut en S. M. Teepe. Arie, ouders L. de Mol en M. v. d. Berg. 18. Wilhelmus, ouders L v. d. Bjjl en P. Doelen. OVERLEDEN14 Juli. J. J. v. d. Wer ken, 3 w. 15. H. van Koojj, 26 j Th. A. Rademaker, wed. J. C. Reebeen 71 j. KER- P£oÉn fl"EUMftTIE ^^VRK0^HEDEN Verkrijgbaar in flesschen 50 ets., 75 ct •n f 1.25 by H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANKER! F. AD. RICHTER Co., Rotterdam. Te Gouda by C. LUGER, Apotheker Markt pn by WOLFF Co. Westbaven 198

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2