W ZONDERLINGE HUWELIJK .11 THEE. fElili fe letten >aar dster LOON, in Spreekbuizen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 20 Juli 1905. 44ste Jaargang. No. 9776. F E V I L L E T O V. rer vn. (glijders GASFORNUIZEN, EiWTEH, iiecfra Branders, enz >EN Franje e geëmailleerde RTIKELEN. i b» i; v Buitenlandsch Overzicht. ZONEIV, M. Uitloting van geldleeningen, KENNISGEVIlXG Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. van Ie gratis ge- Poker handelaar 4 4 i 1 (Wordt vervolgd.) NEMAN Zn en toepassingen derde Por- ertt. Zjj geven «rs niet kunnen i, geen imitaties MAGAZIJN B 13. briefkaart w or It «gezonden door tbommel. werkelijke knip m aantal onge- 8 op aanvraag. HTS A Co. PEN, Gaslafelljes vak behoort. modellen NT, en modellen te GOWHE COURANT groot f 140000 en 79 GHE-- 'GE - - - - Firing RN AL atis geknipte mide plaat. AKUS I patroon. (Hl LD- Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Bijvoegsel. voorkomende PATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. Zaterdag werd minister Witte door den Tsaar in audiëntie ontvangen anderhalf uur duurde het gesprek, waa-rin Witte gelegen heid had zjjn meening over de vredesonder handelingen uiteen te zetten, en die aan de goedkeuring van den Tsaar te onderwerpen. Rusland, zoo ongeveer was Witte’s ge dachtengang, heeft vrede noodig, maar kan slechts onder eervolle voorwaarden vrede sluiten. Witte wilde van den Tsaar de noodige in structies hebben, voornamelijk ter bepaling van de concessies, die Rusland maken kan, als uiterste termijn. De Tsaar heeft den minister de meest uitgebreide volmachten verleend, doch daarbij den heer Witte op gedragen, slechts in den uitersten nood daar van gebruik te maken. Witte wees er op, dat deze opdracht de moeilijkste is, die hij ooit ontvangen heeftdoch hij hoopt, die tot een bevredigend einde te kunnen brengen. De Nowoje Wremya, die dit een en ander mededeelt, voegt daaraan toeWitte is van meening dat de vrede in het belang van Rusland noodzakelyk is. Van den aan vang af is hy een tegenstander van den oorlog geweest, en nog steeds koestert hij de overtuiging, dat met Japan een overeen komst moet worden gesloten. En toch is Een officier die uit Port-Arthur, te Tokio is teruggekeerd, deelde mede dat de ge zonken schepen minder beschadigd bleken te z(jn dan vermoed werd. Het was bekend, dat de Russen ontplof bare stoffen binnen in de schepen hadden gelegd en men verwachtte derhalve dat ze ernstig beschadigd zouden zyn. Men bevond echter dat de voornaamste scheepsdeelen merkwaardigerwijze weinig hadden geleden. De „Bavan”, die nog al ernstige averij had is naar de haven gesleept, de „Peresviet” voer met eigen machines, beide zullen bin nenkort naar Japan worden gebracht om volledig te worden hersteld zelfs de „Pal- lada”, die zwaar bad geleden, zal vermoe delijk voor half Augustus vlot komen, en de „Retvisan” en de „Pobieda” nog voor de „Pallada”. De overheid heeft het door Kowalewsky geleid congres verboden de quaestie der grondwet te bespreken en bevolen dat het zich zal beperken tot het vastgesteld pro gram. Daar Kowalewsky desniettegenstaande de grondwetsquaestie besprak, werd bevolen dat het congres zjjne zittingen zou staken. Maar het zette toch de besprekingen voort, aan welke 50 personen deelnamen, die 38 corporaties vertegenwoordigen. Onder dezen bleek groot verschil van meening te bestaap. De afgevaardigden uit Midden-Rusland verklaarden geen lust te hebben door de Zemstvo’s op sleeptouw te worden genomen en eischen het opmaken van een eigen program. Toch werden de eerste punten van het door Kowalewsky uit gebrachte rapport met groote meerderheid goedgekeurd deze betreffen ïe\volgens het algemeen kiesrecht gekozen volksvertegen woordiging met twee Kamers. verloren hadden. Avondpartijen bezoek ik bijna even zelden als mijn vader. Clara’s goedhartigheid wordt te hulp geroepen om dit zoowel voor my als voor hem goed te maken. Zy heeft weinig verpoozing in die taak. Oude betrekkingen en vriendinnen, altijd bereid om met haar mede te gaan, vergunnen haar geen veront schuldiging om te huis te blijven. Somtijds denk ik er wel eens over, dat het schande is, dat ik niet wat meer met haar meega, maar myn oude onverschilligheid in dergelyke zaken overmeestert my dan weldra weder. Ik heb de slechte gewoonte aangenomen om ’s nachts te schrijvenen overdag lees ik by’na onafgebroken. Het is alleen omdat ik xir veel van houd om een rytoertje te doen, dat ik altijd gereed ben om myn studiën daarvoor af te breken. Zoo waren myn huiselijke gewoonten, zoo myn geregelde bezigheden en vermaken, toen een bloot toeval een geheele verandering in het doel mijns levens bracht en my onher roepelijk van hetgeen ik toen was, deed worden wat ik nu ben. Dit droeg zich op de volgende wyze toe VAN I worden afgele- e pakjes van vijf en een Ned. one van Nommer en an nevenstaand i Wet gedepo- ivoering van ge- »evelende BIJL, iRT Lz. Ik had juist een kwartaal van mijn zak geld ontvangen, en was de stad ingegaan verschillende wyzen op te nemen, waarop verschillende menschen in het rytuig stappen en gaan zitten, is geen verwerpelijke bij dragen tot de kennis van de oneindige verscheidenheden van het menschelyk karak ter, even verschillend zelfs als de verschei denheden van het menschelyk gelaat. Zoo was bot niet alleen een vluchtige opwelling maar rees ook het denkbeeld in my op om my eens te amuseeren, toen ik het publieke vervoermiddel deed ophouden en het getal der pissagiers met een ver meerderde. Er zaten vyf personen in den omnibus, toen ik er inkwam. Twee dames van middel baren leeftyd, met ontzettende pracht in zyde en satyn gekleed, met paille glacé-handschoe- nen aan en met sterk geparfumeerde zak doeken in de hand, zaten afgezonderd achter in het rytuig. Zy trachten te kyken, alsof zy er tegëh haar zin plaats in had moeten nemen en bewaarden een deftigen ernst en een onafgebroken stilzwijgen. Zy gevoelden waa-schjjnlyk, dat haar pi achtige opschik op een uiterst onwaardige plaats en te mid den van een uiterst ongelijksoortig gezel schap tentoongesteld werd. 12) Somtyds gaan wy zoover, dat wy onze paarden kunnen doen pleisteren aan een herbergje, dat my aan de herbergen in de nabijheid van onze buitenplaats doet denken. Ik zie dan dezelfde met zand bestrooide gelagkamer, versierd met dezelfde tiude kluchtige prenten, voorzien van dezelfde afgesleter.e, donkerkleurige mahoniehouten tafel en dezelfde gewreven stoelen van olm- boomhout, als in onze dorpsherberg. Zoo merkt ook Clara stukken land op, die er uitzien als ons land, en boomen, die bepaal delijk ten haren believe schijnen verplantte *ijn uit ons park- Deze uitstapjes houden wy geheim, wy willen die geheel voor ons zei ven genieten. Bovendien, als myn vader wist, dat zyn dochter 'de versche melk van de herbergier ster, en zyn zoon de oude ale van den her bergier dronk, in de gelagkamer van een herberg aan den grooten weg dicht by de stad, dan zou hy, denk ik, tot het vermoeden komen, dat zyn beide kinderen hun verstand Hardnekkig blyven de geruchten loopen, dat Pius X toch naar Castel Gandolfo zal gaan, het oude zomerverblijf der pausen vóór 1870. Men verwacht, dat de paus op een goeden nacht heimelijk uit Rome zal vertrekken en de wereld voor het voldongen feit plaatsen, dat de’Vaticaansche „gevan genschap” tot het verledene behoort. De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph is te Gastel Gando fo ge weest en was verbaasd over de drukte, die er heerschte. Het heette, dat dit alles was voor Merry del Val, maar de correspondent achtte het niet aannemelijk, dat een schoon maak en restauratie als thans plaats beeft alleen voor den pauselyken staatssecretaris zou geschieden. zyn benoeming nog niet het bewys dat Rus land onder elke voorwaarde vrede zal slui ten. Want Witte zal geen vrede sluiten, die in eenig opzicht vernederend voor Rus land i|> Als vernederertd beschouwt de Nowoje Wremjja afstand'van grondgebied of het betalen van een oorlogsvergoeding. Het blad zegtJapan moet zich dit dui delijk voorstellen, dat het stellen van verne derende voorwaarden tegenover een man als Witte slechts het voortzetten van den oorlog tot eiken prys tengevolge zal hebben”. De Nowoje Wremya verzekert ook, dat de Japansche troepen naar vrede verlangen, doch dat de Japansche officieren den strijd willen voortzettén, totdat het Russische le ger volkomen vernietigd zal zijn. Van de Russische troepen zegt het blad „Onze soldaten hebben zich nog nooit zoo strijdlustig gevoelt als thans bet zou daar om een dwaasheid zyn thans een wapenstil stand te sluiten. De Russische geest, de Russische bekwaamhiid en het breede poli tieke inzicht der Russen moeten in Washing ton getoond worden dan kunnen zy wel licht een bondsverdrag met Japan bewer ken. Maar onze troepen moeten in het bezit blyven van hun wapenen en van hun vrijheid van beweging Een wapenstilstand kan slechts voordeelig voor Japan, slechts nadeelig voor Rusland zijn.” De Nowoje Wremya biykt nog steeds even oorlogszuchtig en even grootsprekerig als vroeger. Dat in het Russische leger een anderen geest heerscht biykt wel uit dq mededeelingdat Linjewitsj het plan om offensief op te treden heeft opgegeven, en dat zyn troepen zich bezig houden met het versterken van hun stellingen. De kelner Meyer is door de gezworenen van Bückeburg, waar hy dezer dagen heeft terecht gestaan, vrijgesproken. Men herin nert zich den kelner Meyer zeker nog wel uit de beruchte zaak, die eenigen tyd gele den in Oldenburg voor den rechter is ge weest, waarby Rnhstrat, de minister van justitie van Oldenburg, dè hoofdrol vervulde. Meyer had staande gehouden, als getuige in het proces tegen het Oldenburgsche blad de Residenzboten, dat hy minister Rnhstrat en nog andere voorname heeren herhaalde- lyk het hazardspel „Lustige Sieben” had zien spelen. Te Oldenburg stond Meyer terecht wegens meineed. Als getuige in het proces-Meyer trad o. a Ruhstrat op, die getuigde dat Meyer hem Qnmogelyk lustige Sieben had kunnen zien spelen. Meyer zou zich dus om den wissel by den bankier myns vaders te inkasseeren. Toen het geld my uitbetaald was, stond ik voor een oogenblik in beraad, hoe ik naar huis zou terugkeeren. Eerst dacht ik er over om te loopen, toen om een kabriolet te nemen. Terwyl ik over die onbeduidende zaak dacht, kwam er een omnibus aanryden in dezelfde richting, waar ik heen moest. In de vluchtige opwelling van het oogenblik riep ik den conducteur aan en stapte er in. Het was toch iets meer dan een vluchtige opwelling. Al had ik in dien tyd geen andere geschiktheid voor de letterkundige loopbaan, die ik intrad, dan had ik toch in allen gevalle deze eene vaardigheid om de karaktertrek ken van anderen te ontdekken, en wat daar van het noodwendig gevolg is, een zeker vermaak om karakters van allerlei soort te bestndeeren, waar ik daartoe slechts in de gelegenheid was. Ik had vroeger dikwijls in omnibussen gereden om my te amuseeren met het op nemen van de passagiers. Een omnibus is my altijd voorgekomen als een beweegbaar tentoonstellingsgebpuw van de wonderlijk heden der npnschelyke natuur. Ik weet geen andere plaats, waar menschen van allerlei standen en allerlei karakters zoo grillig samengevoegd zyn en zoo onwillekeurig met elkander vergeleken worden. Eenvoudig de schuldig hebben gemaakt aan meineed, toen hy vroeger voor den rechter had getuigd, dat hy van den heer Ruhstrat stellig wist, dat die aan dat verboden hazardspel had meegedaan in het Casino, waar hy, Meyer, de heeren als kelner bediende. De algemeene indruk was, dat het eerste strafproces-Meyer, te Oldenburg, niet op on partijdige wijze is gevoerd. Journalisten, die te Bückeburg als getuigen zyn gehoord, verklaren, dat zy in alle jaren, dat zy de straf zittingen bywoonden, nooit hadden mee gemaakt, dat een beklaagde zoo werd af gesnauwd als Meyer. Te Bückeburg is wederom minister Ruh strat als getuige gehoord. De verdediger van Meyer verzette zich sterk tegen de beëediging van Ruhstrat als getuige, maar het hof liet hem desniettemin den eed af leggen. Rnhstrat getuigde, dat hy waarheid had gesproken, toen hy ontkend had, Lus tige Sieben te hebben gespeeld. Vroeger had hy dat wel gespeeld, maar in de jaren, dat Meyer als kelner de spelende heeren bediende, werd er een ander spël gespeeld, Poker genaamd. Ruhstrat gaf echter toe, dat hy indertijd ook al de lyogelykheid had overdacht, dat Poker eveneebs als een ha zardspel kon worden beschouwd. Meyer zal zich dus wel vergdst hebben in den naam van het spel. Dat en in de dagen, toen Meyer kelner was, grof werd gespeeld door Ruhstrat en andere heonen, getuigde o. a. de kastelein van het Casjno. De gezworenen van Bückeburg hebben het heele rijtje vragen, of Meyer hier of daaraan schuldig was», met neen beantwoord. Voor Ruhstrat en voor het gerechtshof van Oldenburg is de zaak uiterst compro mittant. Telefoon lïo. 82 A D V E RTE N T IEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Petersburgsche Telegraafavontuur meldtDe chef van den marine-staf spreekt beslist het bericht tegen, in enkele buiten- landsche bladen verschenen, dat op het linie schip Imperator Alexander II oproer onder de matrozen plaats had. Hy verklaart dat bericht voor volkomen uit de lucht gegrepen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, maken bekend, dat by loting ter aflossing op 30 September a.s. zyn aan gewezen de obligatiën Nos. 12, 23, 24, 49, 100 en 137 van de in 1900 aangegane geldleening groot f 140000 en de obligatiën Nos. 1, 22, 38, 70 en 79 van de in 1902 aangegane geldleening groot f 79000. Gouda, den 18 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, 1. s. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat door Heeren Gedebiteerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hunne beschikking van den 11/17 Juli 1905, G. S. No. 133/1, aan hun College vergunning is verleend tot uitbreiding der Gasfabriek, gelegen aan de Vest wijk O No. 557, kadastraal bekend sectie D No. 2366. GOUDA, den 19 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, 1. s. S

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1