Iltï IDEM Hl» N THEE. ur cao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda Omstreken. en Bullcnlaadscli Overzicht. ^FEVILLETOX. GASFORNUJZfll, LOOIT, en Spreekbuizen. .I2STQ-, ENTEN, ZONEN, No. 9778. 44ste Jaargang. Zaterdag 22 Juli 1905. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des inidll. >t 108 Voss. Ztg.” irant. i n toepassingen lerde for- rit. Zjj geven rs niet kunnen geen imitaties a 0.35 m Neder - TEN, Gastafeltjes vak behoort. aantal ouge- op aanvraag. its <e co. <T, n modellen te de Echtft m, teMmton- □gen ia don naam d« vervaardigd wereldbe- )br* Steil-1 reletoon Aio, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. AR. irdam. 2031.- or de leveran- LD en GE- srs enz. enz. geheel Nb- Door de enquête-commissie belast met het onderzoek naar de levrantie-schandalen, in verband met den Zuid Afrikaanschen oorlog, ia in het begin van deze week de vroegere minister van oorlog Brodrich ge hoord. Veel belangrijks is nog niet aan hot daglicht gekomen. Brodrick trachtte, ook voor deze commissie, de namen geheim te houden van de beide officieren, die verant woordelijk gesteld werden voor het tekort van 300,000 pond uit de kantine-kas. Ten slotte gaf hij toe dat een dezer officieren overste Morgan was. Hy, de minister van oorlog, had indertijd -den bevelhebber aan geraden de beide officieren te dagvaarden voor een krijgsraad, doch lord Roberts achtte een berisping voldoende. Deze quaestie werd overigens niet voldoende opgehelderd, daar -MAGAZIJN dster”, U 13, I, e modellen Electra Branders, enz. )EN Franje, te geëmailleerde KUKELEN, Arnold Forster, de Engelsche minister van oorlog, heeft aan den afgevaardigde Sir Henry Seton-Karr geantwoord op e»n des betreffende vraag, dat de aanmaak van het weinig verbergt zy van de vrouw, als de man haar waarlyk liefheeft. Wy waren byna tot het laatste punt ge komen, waarheen de omnibus ons zou bren gen, toen zy en haar gezellin het rytuig verlieten. Ik volgde haar behoedzaam en op eenigen afstand Zy was lang, lang ten minste voor een vrouw. Er waren niet veel menschen op den weg, dien wy langs gingen, maar, zelfs al waren zy er geweest, zou ik haar, ofschoon ik ook ver achter haar liep, toch nooit uit het oog hebben verloren, nooit iemand anders voor haar aangezien hebben. Ofschoon wy elkander vreemd waren, gevoelde ik reeds dat ik haar zou herkennen, byna op iederen afstand, alleen aan baar gang en houding. Zy stapten voort, totdat wy een voorstad van nieuwe huizen bereikten, waar nog ver schillende plekken onbebouwd waren. Onvol tooide straten, onvoltooide plantsoenen, on voltooide pleinen, onvoltooide winkels, onvol tooide tuinen omgaven ons. Eindelyk hielden zy stil op een nieuw plein, en schelden aan een van de nieuwe huizen aan. De deur werd opengedaan, en zy en haar metgezellin ver dwenen. Het huis stond slechts aqn deeene kant naast een ander. Er stond geen num mer op maar alleen de naam Noorder Villa. Het plein, onvoltooid, evenals alles in den omtrek, heette Hollyoake Square. U) In de trekken van haar gelaat was iets, dat deed vermoeden, dat zy reeds ouder was, maar de uitdrukking daarvan bleef toch meisjesachtig en onbestemd. Als zy sprak, was het vuur in haar groote, donkere oogen niet zichtbaar. Als zy zweeg, was hun kwynende uitdrukking, die aantrekkelijke uitdrukking, aan zwarte oogen eigen, toch vluchtig en onbestendig. De glimlach om haar dikke lippen (aan andere oogen zullen zy misschien te dik voorgekomen zyn) streefde er naar om welsprekend te zyn, doch durfde het niet. By vrouwen schynt er altyd iets onvolmaakts te blijven, dat liefde alleen tot ontwikkeling kan brengen, en dat eerst verder volmaakt wordt, als zy moeder wor den. Toen ik haar aanzag, dacht ik er aan, hoe de voorbijgaande kleur zich heerlijk op haar ronde wangen zou vestigenhoe de uitdrukking, die nog iets onbestemds had, eindelyk vastheid zou krijgen en zich in den vollen glans barer schoonheid vertoonen, als zy de eerste woorden hoorde, als zy den In Frankryk is de zitting der Staten- Generaal gesloten, maar dat neemt niet weg, dat sommige commissies gestadig doorwerken, om met October de werkzaamheden van de openbare vergadering niet op te houden door zelf nog niet klaar te zyn. Zoo komt de commissie uit de Kamer voor de begrooting van 1906 dagelijks byeen. De leden dezer commissie denken pas 25 Juli vacantie te nemen. Van den Senaat is de commissie voor het wetsontwerp op de scheiding van kerk en staat nog niet naar huis gegaan. De werk zaamheden dezer commissie worden met belangstelling gevolgd. Immers, de meeste voorstanders van de scheiding hopen, dat de Senaat bet ontwerp aan zal nemen zooals hy het ontvangen heeft van de Kamer. Er bestaat dan geen bezwaar, dat de wet op de scheiding vóór 1 Januari 1906 wordt afgekondigd. Maar als de Senaat veel gaat wijzigen, en het ontwerp moet dan by de Kamer terugkomen en dan weer naar den Senaat woéden gezonden, en dat in de drukke eersten kus ontving van den man, die zy liefhad. Terwijl ik haar nog aankeek, zooals zy tegenover my met haar metgezellin zat te spreken, ontmoetten onze blikken elkander. Het was slechts voor een oogenblik, maar de gewaarwording van een enkel oogenblik doet dikwijls de gedachte van een geheel leven ontstaan, en dat eene oogenblik deed nieuw leven in myn hart ontwaken. Zy deed haar voile dadelijk weer voor haar gezicht haar lippen bewogen zich onwillekeurig, terwijl zy dit deed. Ik meende door de voile heen te kunnen onderscheiden, dat uit de onmerkbare beweging een glimlach ont stond. Toch was er genoeg overgelaten om te zien, genoeg om te bekoren. Daar was de kleine strook van fijne witte kant, die den lieven, molligen hals omgafdaar werd het figuur zichtbaar, waar de sjaal een weinig afgezakt was, tenger, maar reeds goed ont wikkeld en bijzonder buigzaam daar was het middel, op de plaats en van den om vang, door de natuur daaraan gegeven daar waren de sieraden, die zy droeg, vrjj een voudig en alledaagsch op zichzelve, maar toch had ieder daarvan wat schoons, ieder wat kostbaars, nu zy door baar gedragen werden. Dat kon nauwkeurig gezien worden niettegenstaande de voile. De voile 1 hoe drie; laatste maanden van het jaar, dan is het nog zoo zeker niet, dat de wet in be houden haven is vóór 1 Januari. Ab de commissie zich met den tegen woor- digen tekst kan vereenigen, dan is dit na tuurlijk bevorderlijk voor de kans, dat de Senaat het ontwerp van den herfst vlug afwerkt. De Senaatscommissie voor het scheidingsontwerp vergadert onder voorzit terschap van den senator Vallé. Dinsdag heeft zy de eerste 11 artikelen ongewyzigd aangenomen. Gisteren kwam zy vermoedelyk met haar arbeid gereed. Artikel 2 van het ontwerp bepaalt, dat de staat, het departement of de gemeente voor het vervolg nog wel uitgaven mogen doen voor den eeredienst, wanneer die noodig mochten zyn in het belang van de gods dienstoefeningen in openbare inrichtingen, als gymnasia, scholen, hospitalen, gevange- nissén enz. De commissie besloot, dat in het rapport moest worden gezet, dat de scholen waarop in dit artikel wordt gedoeld, geen lagere scholen mogen zyn. Zoo z|jn er meer uitspraken gedaan over de beteekenis van sommige bepalingen, maar de tekst der eerste 11 artikelen is niet ver anderd. De Koning van Engeland zond den minis- terfMtident Bouvier een telegram, om bom u_ dank te zeggen voor de wyze waarop de Engelsche vloot ontvangen was. Rouvier verklaarde in zyn antwoord, dat de Regeering der Republiek zich gelukkig gevoelde over het bezoek der Engelsche vloot, en zich zelven geluk wenschte met de bestaande wedorzydsche sympathie tusschen Engeland en Frankryk. elk gekookt □k voor <h- eolepeb van «late) A la geval van i gebruiken. nat» H. ’Z verkondigen en duizenden zaadkorrels uit strooien. Maar dat is in Rusland onmogelyk. Elke kiespropaganda is verboden, en de pers blyft gekneveld. Er is slechts een houding denkbaarbestrijding van het plan- Boelyghin, dat een werktuig ter ondersteu ning van het stèlsel-Trepof zal worden Een ander meende, dat het wenschelyk is in alle districten propaganda te maken voor het denkbeeld niet aan de verkiezingen deel te nemen. Een derde berekende, dat wan neer de aangesloten vereenigingen zich com- bineeren met de Zemstvo gedelegeerden, er wel kans zal zyn, dat er in de Ryksdoema een groot aantal democraten gekozen zullen worden, die dan den stoot tot verbetering kunnen geven. Dit denkbeeld werd van vele zijden be streden. De democraten beschouwen do Zemstvo-mannen te veel als conservatieven. Zy meenen, dat aansluiting van de demo cratische burgerparty by de sociaal-demo cratie de aangewezen weg wezen zou. Wy deelden reeds mede, dat do politie ook de bijeenkomst te Terjioki niet met rust gelaten heeft. Tijdens de pauze kwam een commissaris van politie by den hotelhouder, in wiens huis de bijeenkomst plaats had, en vroeg om,de naamlijst der deelnemers. De hotelhouwr kon of wilde die niet geven. Toen deed de politie een inval in de zaal, en verzocht de aanwezigen uiteen te gaan. De voorzitter weigerde, waarna procos-ver- baal werd opgemaakt. Maar de vergadering werd voortgezet. ERE te letten VAK i. worden afgele- i pakjes van vijf n een Ned. one an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo- roering van ge selende IIJL, RT Lz. Een correspondent van de „Voss. Ztg.” heeft gelegenheid gehad de vergadering van het centraal comité der democratische bur gerpartij in Terjioki in Finland bij te wo nen. Die party telt op het oogenblik 18 aangesloten vereenigingen van advocaten, landbouwers, veeartsen, geneesheeren, spoor weg ambtenaren, zemstwo afgevaardigden, in genieurs, handelsbedienden, leeraren en onder wijzers, professoren, journalisten en auteurs, apothekers, houtvesters, machinisten, vrou wen en joden, en telt te zamen 30,000 leden. In de vergadering werd een doorloopende critiek geoefend op het ontwerp-Boelyghin. Een der leden zette uiteen hoe in 2$n district 2567 personen kiesrecht zouden verkrijgen, terwijl zyn vereeniging dat voor 457,000 personen eischt. Hieruit blijkt reeds, dat bet kiesrecht zóó weinig uitgebreid zal zyn, dat bet slechts een nieuw wapen in de hand der bureaucraten worden zal. Er bestond nu nog maar de vrijheid van vereenigen en vergaderen en de vryheid van de pers, dan kon de verkiezing een heerlijk agitatie-middel worden. In kies-vergaderingen kunnen dozijnen redenaars hunne denkbeelden In het Engelsche Lagerhuis werden gister verscheiden vragen gesteld aan de ministers betreffende de berichten over een aankoop van een steenkolen-terrein in Zuid Wales door een Duitsch syndicaat. Het antwoord luidde, dat het steenkolen terrein ip quaestie gelegen was buiten het gebied waar de steenkool, geschikt voor scheepsverbruik, tot dusver was aangetroffen. Bovendien was de aankoop in quaestie er een van, geringe beteekenis. Op de vraag of de regeering stappen dacht te zullen nemen in verband met het contract van de Cafnadeesche regeering met de Atlantic Trading Company te Amsterdam inzake den invoer in Canada van landverhuizers van het vasteland van Europa, werd geantwoord dat de q.uaestie er een was, welke behoorde tot de binnenlandsche politieke aangelegenheden. De Engelsche regeering had niet het recht zich daarmee te bemoeien. Ik merkte by die gelegenheid niets anders omtrent dit oord op. De nieuwheid en de verlatenheid daarvan stonden my toen zeer tegen Ik wist nu genoeg omtrent de pinals, waar het huis stond, en ik wist tevens, dat zy daar woonde, want ik was, toen de deur opengedaan werd, dicht genoeg genaderd om haar te hooren vragen, of er gedurende haar afwezigheid iemand een visitie gemaakt had. Voor het tegenwoordige was dit voldoende. Myn gewaarwordingen hadden rust noodig ik rfioest myn gedachten verzamelen. Ik ver liet Hollyoako Square onmiddellyk en wan delde naar Regents Park, waarvan het noor delijk gedeelte niet ver verwyderd was Was ik verliefd verliefd op een meisje, dat ik toevallig in een omnibus ontmoet had P Of gaf ik slechts toe aan een oogenblikke- lyke opwelling, was het gevoel, dat zich van my meester maakte, slechts de warme bewondering van een schoon gelaat, die by de jongelieden zoo spoedig opgewekt wordt Dat waren vragen, waarop ik toen geen antwoord kon geven. Myn denkbeelden waren in de uiterste verwarring, al myn gedachten waren verstrooid. Ik wandelde voort, op klaarlichten dag droomendeik had geen hoofd om ergens anders aan te denken dan aan de schoone onbekende, die ik pas gezien had. (Wordt vervolgd.) een tweede getuige Sir Edward Ward betoogde dat overste Morgan alleen wegens het begunstigen van bloedverwanten een berisping ontvangen had. Verder wees de beer Brodrick er op dat lord Kitchener door zich te vergissen in de waarde van de voorraden, waarover nog be schikt kon worden aan het einde van den oorlog, mede aanleiding gegeven heeft tot het groote deficit. Hy raamde, om een voorbeeld te geven, de waarde der paaiden en muilezels op 40 pond per stuk, terwjjl zy by den verkoop slechts 20 pond opbrachten. Het prikkeldraad taxeerde, hy op 3 pond 6 shilling per myl, terwijl de contractprijs in Engeland 32 shilling is De quaestie van de leverancier Meyer, die goedkoop van de regeering kocht, om het gekochte duur aan dezelfde regeering te verkoopen, werd niet opgehelderd door de verklaringen van den heer Brodrick. Hy beriep er zich op dat de voorgeschreven rap porten uit Zuid-Afrika weggebleven waren, was echter niet te bewegen de namen te noemen van hen, die zich aan dat verzuim schuldig maakten, Een lid der enquête commissie maakte de opmerking dat het wel vreemd is dat men, na bet uitblyven van het eerste maandelyksche rapport, in plaats van krachtig in te grypen, kalm wachtte of ook het tweede maandelyksche rapport zou uitblyven. Telefoon No. 82 ADVERT EN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naaj plaatsruimte. Het „Russische Telegraaf-Agentschap” meldt uit St. Petersburg, dd. 20 Juli Het in de stad verbreide en ook door de dagbladen opgenomon gerucht over een aan slag, welke gisteren zou zyn gepleegd op den procurator der Heilige Synode, Probje- donostzef, is geheel ongegrond. Het gerucht vond zyn oorsprong in het feit, dat een jongeling, die op het perron van het station Tsarskoje Selo in opgewonden toestand heen en weer liep toen Probjedo- nostzef den trein verliet, gearresteerd werd. Op den in hechtenis genomen persoon werd niets verdachts aangetroffen. De zitting van gister van het Zemstwo- congres te Moskou werd door de politie niet gestoord. Het door het congresbureau uit gewerkte grondwetsontwerp werd in eerste lezing onveranderd aangenomen, waarin het congres zyn afkeuring te kennen gaf over de schending van de algemeene rechten der Russische burgers door regeeringsambte- naren, en waarin de voor de publieke zaken optredende mannen worden- verzocht de in dit opzicht-benadeelde personen in bescher ming te nemen en bewyzen byeen te brengen voor de rechtsverkrachting waaraan de autoriteiten zich schuldig hebben gemaakt.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1