BIT ZONDERLINGE HUWELIJK. tcap iPPE. <1 Maandag 24 Juli 1905. No. 9779. Bullcülandsch Overzicht. IlilILLETOX rer sextract (glijders Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, kexxisgevixg. AI>EI 44ste Jaargang- ERS Jz. I1 ele gratis ge- k handelaar was en le Jenever en kerkbrand *e RUIS” SARDEMANN ZANDVOORT, 700RT, J. S. flG, A. DROST IJFF. briefkaart w or Jt «gezonden door t bom mei. 3',, dubbels flearh Vegto, Z.iUbomiuu lotturdain. bago. J. Can. Rotterdam werkelijke hulp GIIIINIIE COURANT Bijvoegsel. voorkomende PATRONEN r. p. p. tegen J verkrijgbaar n Haag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de In gezetenen, dat de Rekening van de Inkomsten en Uitgaven der Gemeente, over het dienst jaar 1905, gedurende veertien dagen, de« Zon- en Feestdagen uitgezonderd, op de Secretarie ter lezing voor een ieder is ne- dergelegd, van des morgens tien tot des namiddags ten één ure, terwijl bovendien, tegen betaling van kosten, afschrift dier Rekening kan worden verkregen. Gouda, den 21 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon Uh». 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, Iranco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. houden van veel opmerkingen. Maar wel deze. Er zyn twee verrassende dingen al vast te slaven. Ten eerste de hartstochte- lijke verkleefdheid van dit kabinet aan het regeeringgezag, die blijkens de telegrammen, een man als Balfour nóg niet kan nopen om nu eindelijk het manmoedig besluit te vatten om een plaats te "verlaten, van welke de openbare meening hem al lang wenschte verwijderd te zien. Ten tweede het on danks al liet sedert maanden gebeurde toch nog plotselinge van de nederlaag. Als men nagaat, dat de Vreemdelingenwet er by de lezing eergisteren is doorgegaan met een meerderheid van negentig stemmen dan is het haast onbegrijpelijk hoe zulk een steun de regeering binnen ruim een etmaal kon ontvallen, temeer waar de Vreemdelingenwet toch ook felle bestrijding had gevonden. Maar hoe dit zy, het feit is er eenmaal. Het unionistische kabinet heeft eindelijk een klap gekregen. Dat het niettemin toch trai ht aan te blijven is misschien niets anders dan een logische consequentie van zijn gansche avontuurlijke bestaan. V Uit de telegraphische berichten blijkt, dat de Japanners thans met alle kracht zich gereed maken voor het beleg van Wladiwo- stok. De Russen schynen nog al optimistisch te zyn. De volgende beschouwingen van militaire zyde uit Wladiwostok gezonden aan de Nat. Ztg. spreken althans voor dit opti misme. De Japanners zullen by het beleg weinig succes hebben omdat lo. in de buurt van Wladiwostok geen tweede Dalny is met werkplaatsen, dokken, etc., geen basin dus. De meest dichtbijgelegen haven Zaroega is 480 mijlen van Wladiwostok verwijderd. 2o. het onmogelyk gemaakt is de in de nabijheid gelegen baaien te gebruiken 3o. de toegang tot de vesting voldoende versperd is 4o. dichte nevels zeer dikwijls optreden, zoodat op 100 meters afstand niets te zien is; 5o. verschrikkelijke tyfoons het de schepen SCHE- - >IGE - - t Firma 011 JRNAL ratis geknipte leurde plaat. 1AKBH pt patroon. F CHILD- het meisje nog eens te zien, of ten minste uit te vorschen wie zy was. Ik deed myn best, ja, ik kan eerljjk zeggen, ik deed mijn best om die begeerte te onderdrukken. Ik trachtte er om te lachen als om iets .dat dwaas en bespottelyk was, ik trachtte ‘aan myn zuster te denken, aan het boek, waar aan ik bezig was, aan alles behalve aan het eene onderwerp, dat al sterker en sterker op my aandrong, hoe meer ik my er tegen verzette. De schoone sirene had mij geheel betooverd. Ik ging uit, terwyi ik myzelven trachtte diets te maken, dat ik alleen ge dreven werd door een grillige nieuwsgierig heid naar den naam van het meisje, en dat deze my, als zy eens bevredigd was, met rust zou laten en vrij om te lachen over myn eigen dwaasheid, zoodra ik weder thuis ge komen zou zyn. Ik kwam aan het huis. De jalousieën voor de voorramen waren allen neergelaten, om de zonnestralen te weren. Het kleine tuintje lag geheel eenzaam in de zon te stoven en te blakeren. Het plein was verlaten en stil stil zooals alleen het plein van een voorstad zyn kan. Ik wandelde de kleine steenen op en neer, vast besloten om haar naam uit te vinden, alvorens ik die plaats verliet. Ter wijl ik nog niet wist hoe dit aan te leggen, deed een schel gefluit, dat dubbel schel klonk by de stilte die rondom heerschte, my Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. - - 15) Hoe meer pogingen ik aanwendde om mij te herstellen, om de bedaarde, gelijkmatige gemoedsgesteldheid, waarmede ik ’s morgens nitgegaan was, te herkrijgen, des te minder kon ik mij zelven meester worden. Er zijn twee omstandigheden, waarbij de wijste man zich door redeneering van opgewondenheid tot kalmte tracht te brengen, doch te ver geefs de eene, wanneer een vrouw hem voor het eerst heeft bekoord, de andere, wanneer zy hem eveneens voor het eerst beleedigd heeft. Ik weet niet, hoe lang ik in het park gewandeld had, zoo door gedachten overstelpt en toch niet denkende, toen de klok van een nabijgelegene kerk sloeg, en mij te binnen bracht, dat ik met mjjn zuster had afge sproken om ten twee ure met haar uit rijden te gaan. Het zou nog iets meer dan een half uur duren, eer ik thuis kon zijn. Nooit was eenige vroegere afspraak met Clara zoo schandelijk door mij vergeten geworden De liefde had mjj nog niet zelftig gemaakt, zoo- Particuliere berichten aan de Petersburg- sche Telegraafagentuur melden, dat Japan- sche oorlogsschepen gezien zijn aan de kust, in de nabijheid van Nikolajewsk. Vele be woners van Wladiwostok en Nikolajewsk vluchtten naar Chabarowsk. De slotenmaker Okrzcja, die op 24 Juni ter dood werd veroordeeld, omdat hy op 26 Maart op de binnenplaats van het Praga- sche politiegebouw een bom wierp, waardoor 6 personen werden gewond, is gisteren te recht gesteld. ivertroffen tors welbekend CHÏ-1LIXI1 t Fabrieksmerk). de, radicale en f ran alle, milt aekkige fenuiv .1 ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bles!: Hoofdpjjn - Ma.gpjjn Onvermogen -• enz. Uit- onmogelyk maken lang in open zee te ver toeven 6o. er verschillende onderzeesche boeten in de haven zyn 7o. wanneer de Japanners troepen landen en Wladiwostok van de landzijde afsnijden, de geheele land-front door de Russen be schoten zal worden met een kruisvuur van de Amoer en Oessoeri-baai. Of dit optimisme gerechtvaardigd is? Offi cieel werd reeds bericht dat de Japanners noordelijk van Wladiwostok geland zyn, en van het .kruisvuur” is nog niets vernomen. De ^Russen hadden zich ook een andere voorstelling gemaakt van het beleg voor Port-Arthur. ar »nn de n B Pluri- en bjj Witte is vertrokken, om over den vrede te beraadslagen. Volgens den Petersburgschen correspon dent van de .Times” had een persoonlijke vriend van Witte verzekerd, dat de Russi sche gevolmachtigde overtuigd is, dat de onderhandelingen een snel verloop zullen hebben. Witte meende, dat zy niet langer dan drie weken zullen duren. In dat geval kan de vrede reeds in het begin van Sep tember tot stand komen. Mochten echter de Japanners voorwaar den stellen, die Witte onaannemelijk acht, dan zou Witte voornemens zyn de onderhan- delingen onmiddellyk af te breken en naar Rusland terug te keeren. De Petersburgsche correspondent van de Matin” meldt„Ik verneem uit vertrouw bare bron, dat Witte de opdracht heeft met Japan een alliantie-verdrag te sluiten. Een vrede, die tot een verbohd leidt, kan niet vernederend voor Rusland zynaan een vriend kan Rusland de uitgebreidste concessies doen, en zelfs een oorlogsvergoe ding zou geen beletsel zyn om vrede te slui ten, wanneer zy aan een vriend wordt uit gekeerd. Zonder bondgenootschap met Jajian zon Ruslands macht in Oost-Azië volkomen on- beteekenend wordenals bondgenoot van Japan zou Rusland ten minste de illusie behouden, nog iets in het Oosten beteekenen, wyl het de macht van den bondgenoot in zekeren zin als eigen grootheid beschouwen kan,” zegt de Malin”. Het bondgenootschap tusschen Japan en Engeland staat deze opvatting volstrekt niet in den weg, integendeel, men beschouwt het als een voordeel van het eventueels alliantie verdrag met Japan, dat het de ver standhouding met Engeland verbeteren kan. Of deze beschouwingen van den .Matin’) eenigen ondergrond hebben, zal de tyd moe- als zy dit alle mannen, en zelfs alle vrou wen min of meer doet. Tk gevoelde zoowel spijt als schaamte over het verzuim, waar aan ik my schuldig gemaakt had, en spoedde my naar buis. De stalknecht, die er onuitsprekelijk ver drietig en knorrig uitzag, leidde myn paard nog voor het huis op en neder. Het paard van myn zuster was naar den stal terngge- bracht. Ik ging in huis, en hoorde dat Clara, na een nur lang op my gewacht te hebben, met eenige vriendinnen uitgega&n was en niet voor etenstijd terug zou zyn. Er was niemand thuis dan de dienstboden. Het huis scheen my somber, verlaten, onuit sprekelijk ellendig toehet verwijderde ge ratel van rijtuigen langs de straten in den omtrek klonk onheilspellend in myn ooren het open en dicht doen der deuren van de dienstbodenkamers beneden verschrikte en vertoornde myde Londensche lucht scheen zwaarder om in te ademen dan zy mij ooit toegeschenen was. Ik liep een der kamers knorrig en besluiteloos op en neer. Eer.s richtte ik myn schreden naar myn studeer kamer, doch keerde terug, voordat ik haar binnengegaan was. Aan lezen of schrijven dacht ik op dat oogenblik niet. Ik voelde de heimelijke neiging in my aanwakkeren om naar Hollyoake terug te keeren, om een poging aan te wenden om ten leeren. De mogelijkheid, dat de oorlog leiden zal tot een Russisch-Japansch bond genootschap is reeds meer geopperd, en zelfs van Russische zyde. Tevens wordt de mogelijkheid van een wapensiilstlnd besproken. De „Daily Chrc- nicle verneemt uit Washington, dat presi dent Roosevelt daarover met den Japanschen gezant geconfereerd heeft. Deze antwoordde, dat de wyze, waarop de Russische gevol machtigden de Japansche vredesvoorstellen opvatten, beslissend zal zyn voor Japan’s toestemming tot een wapenstilstand. De „Kölnische Zeitung” schryft over de reis van keizer Wilhelm naar Zweden, in Verband met de Skandinavische crisis. Toen de Keizer zoo zegt het blad besloten had, zyn zomerreis dit jaar niet te doen naar de Noorsche maar naar de Zweodsche kust, toen werd terecht de opmerking gemaakt dat (jit in verband stond met den politieken toestand en ook met een wensch van don Koning van Zweden. Had de Keizer, zyn gewoonte van vele jaren volgende, thans weer een reis nftar Noorwegen gedaan, dan had men dit kunnen uitleggen als een partij kiezen ten gunste van de Noren tegen Zweden ten den Koning. Zulk een uitlegging moest bij voorbaat onmogelyk gemaakt worden. Anderzijds kon het ook niet in ’s Keizers bwbollng Hggwi, door een bezoek aan Zweden party to kiezen tegen Noorwegen. Beide landen zyn gelykelyk met Duitschland be vriend wy hebben ons niet te mengen in het geschil tusschen die-twee. Nu heeft keizer Wilhelm aan de Zweed- sche kust koning Oskar ontmoet, en deze samenkomst wordt door eenige bladen op gevat als een teeken, dat de Keizer geneigd zou zyn, zich in de kwestie te mengen. Wy gelooven dat deze meening volstrekt onjuist is De betrekkingen tusschen beide vor sten zyn hartelyk genoeg, dat zy elkaar niet zouden ontwijken, en het spreekt vanzelf, meent het Keulsche blad, dat de politieke toestand wel ter sprake gekomen zal zyn. Maar als socialistische bladen ook de ver schijning van een Duitsch smaldeel op de Zweedsche kust uitleggen als een teeken, dat de groote mogendheden oen woordje willen meepraten by oplossing der Skandi navische crisis, dan is dat een volstrekt ongegrond vermoeden. Zoolang wy het verslag der Parlements- zitting op gisteren, waarin do regeering eindelijk een nederlaag1 werd toegebracht, niet voor ons hebben, zullen wy ons ont- Reuter seint uit Brussel d.d. 21 Juli Koning Leopold, antwoordende op de adres sen hem aangeboden ter gelegenheid van het onafhackelykheidsfeest, betoogde dat naast redevoeringen handelingen noodig waren om het leven der volkeren te waarborgen. Wan neer de mannen van 1830 niet hadden ge handeld, zouden wy thans niet hier zyn. Moge de vyf-en-zeventigste verjaardag van de onafhankelijkheid gekenmerkt worden door de aanneming van het mooie ontweip by de Kamers ingediend (het defensie-ont- werp), bet nuttigste ‘sedert het aanleggen der spoorwegen, omdat het den bloei van handel verhoogt en de veiligheid waarborgt, zonder de belastingen of de contingenten te verzwaren. Dat de Belgen door wyze han delingen hunne onafhankelijkheid behouden mogen. Hedenmorgen werd een plechtig Te Deum gehouden in de Sint Guduluskerk. In ant woord op een vaderlandslievende redevoering van kardinaal Malines herinnerde do Koning aan het overwegend aandeel dat de geeste lijkheid gehad heeft in de stichting van de natie. Hy voegde er aan too dut hy steeds werkte tot het welzyn van het vaderland en dat hy hiermede voort zou gaan zoolang God hem het leven zou geven. Hy dankte de Belgische zendelingen voor het Congaleesche apostolaat. Ter viering van den 75en jaardag van de Belgische onafhankelijkheid, had de regeering opkyken. Een winkeljongen, een van die onmisbare verschijnselen op ’s heeren strateneen van die personificaties van te vroeg gerijpte slim heid, ingewortelden moedwil on onbe schaamde eigenzinnigheid, die groote steden alleen kunnen opleveren, nadorde mij met zyn ledig mandje onder den arm. Ik riep hem toe, dat ik hem iets te zeggen had. Hy behoorde waarschijnlijk in die buurt thuis en kon van eenig nut zyn. Zijn eerste antwoord op myn vragen maakte my bekend, dat zyn meester het huis houden van Noorder Villa bediende. Een fooi van een shilling verzekerde my, dat hy zyn aandacht geheel zou vestigen op de weinige vrag< n van eenig belang, die ik tot hem wenschte te richten. Ik kwam uit zyn antwoorden te weten, dat de naam van den heer des huizes „Sherwin” was, en dat de familie alleen betond uit mijnheer en mevrouw Sherwin, en de jong.- dame, die hun dochter was, De laatste vraag, die ik tot den jongen richtte, was de belangrijkste van allen, of hy namelyk wist, wat het beroep of het ambt van mynheer Sherwin was Zyn antwoord maakte, dat ik geen woord meer kon spreken. Mynheer Sherwin had een groote manufactuurwinkel in een van de groote straten van Londen. Wordt vervolgd.) Telefoon \o. 82 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1