as. Btï ZONDERLINGE HUWELIJK. itcap AM 01JE, 1SPI.IN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. .ctuur Lelscursus trekkingen van Dinsdag 25 Juli 1905. No. 9780. Buitenlandse!! Overzicht. FEUILLETON. EEK GASFORNUIZEN, LOOIT, en Spreekbuizen. 44ste Jaargang. AR: (2 dsler”, Bil TEN, Electra Branders, enz. RTIKELEN, SPELING 9 A f de ide Jenever «r el en kurkbrand- .INKMAN Zn Wordt vervolgd.) ffi NETTO it. OLEN”. 29. URGEMEE8TER Juli a.s. TEN, Gaslafeltjes vak behoort. GOIIMJIE COURANT inden en kiezen, ie ksaanwyzing en is de pyn ver- ton) Rotterdam OOfeDT (Orgel), te Gouda. wijzen van toe kan 10 rent ver- ndeinars J. vaw den Koster. (5 wek lesuren), (4 i 40.— per jatir Naar aanleiding van bet pas geëindigde congres der Zemstvo-gedelegeerden en van de daarop aangenomen, besluiten, zet Temps uiteen, welke houding de Russische aristocraten en de democraten tegenover de regeering en de hervormingsbeweging aan nemen. De Russische adel is grootendeels hervor mingsgezind, maar zy staat op een moeilijk standpunt, want door haar loyalistische en conservatieve opvattingen wordt zij gedreven tot verdediging der autocratie. Toch nemen een groot aantal Russische edelen, onder wie vooral de Troebetzkoi’s, de Galitzine’s, deDolgourouki’s, de Heyden’s en anderen, krachtig deel aan de hervormingsbeweging. Het meerendeel der Russische edelen echter, die zich als woordvoerders der onderdrukte bevolking opwerpen, doen dat uit conserva tieve beginselen, wyl zy zich als bevoorrechte klasse de pleitbezorgers, de beschermers van de boeren achten. Deze opvatting, meent de Temps, zal de Regeering er toe geleid hebben een ontwerp -MAGAZIJN B 13, b e modellen )EN Franje, Ie geëmailleerde Reuter seint uit Petersburg dd. 23 Juli De Tsaar verArtfk hedenmorgen aan boord van de „Stjwidart” nit Peterhof naar Borga in Finland, waar hy den keizer van Dnitsch- land zal ontmoeten. Hy dineert hedenavond aan boord van de „Hohenzollern”. reletoon Ko. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag* el ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Kon dit liefde zyn reine een liefde voor de dochter van een mannfacturier, die ik een kwartier lang in een omnibus gezien had en een kwartier lang naar huis gevolgd was P De zaak was onmogelyk. En toch voelde ik een vreemdsoortigen tegenzin om op dit oogenblik naar ons hnis terug te keeren en myn vader en zuster onder de oogen te komen. Ik wandelde nog altyd langzaam verder, maar niet in de richting van ons huis, toen ik een oud akedemievriend zag van myn broeder en een kennis van my ontmoette, een zorgeloozen, opgeruimden, gezelligen kerel. Hy groette^my dadelyk met overdreven hartelijkheid en drong er by my op aan, dat ik hem zou vergezellen en met hem in zyn club eten. Als de gedachten, die my loodzwaar op het hart drukten, slechts de ontstelde, her senschimmige gedachten van een enkel uur waren, dan had ik hier den man, wiens gezelschap ze zou verdryven. Ik besloot om de proef te nemen en nam zyn uitnoodiging aan. Aan tafel deed ik myn uiterste best om hem in scherts en vroolykheid te evenaren ik dronk veel meer wyn dan ik gewoon was, doch het was vruchteloos. De vroolyke woor den kwamen kwynend uit myn hart en rolden somber over myn lippen. De wyn verhitte Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. 16) De jongen noemde het nummer van het huis en den kant van de straat, waar het stond, en vroeg my daarop, of ik nog iets meer verlangde te weten. Ik kon hem slechts door een wenk te kennen geven, dat hy my kon verlaten en dat ik genoeg gehoord had. Genoeg! Als hy de waarheid gesproken had, dan had ik te veel gehoord. Een manufactuurwinkelde dochter van een manufacturier Was ik nog verliefd Ik dacht aan myn vader, ik dacht aan den naam, dien ik droeg, en ofschoon ik toen reeds op die vraag had kunnen antwoorden, durfde ik toch niet. Doch de jongen kon zich vergist hebben. Misschien had hy my ook alleen uit kwaad willigheid, misleid. Ik besloot om het adres dat hy genoemd had, te zoeken en myzelf van de waarheid te overtuigen. Ik bereikte de aangewezene plaats daar was een winkel en de naam „Sherwin” stond boven de deur. Een kans bleef nog over deze Sherwin en de Sherwin van Hollyoake J anskerk luli 1903, Vi nur, SPAANDERMAN, werking van •aan), Amsterdam Square konden misschien niet dezelfde per sonen zyn. Ik ging den winkel binnen en kocht iets. Torwyl de bediende het gekochte in een papier wikkelde, vroeg ik hem, of zyn heer op Hollyoake Square woonde. Ofschoon hy bij die vraag een weinig verwonderd keek, antwoordde hy toch bevestigend. „Ik heb vroeger een zekeren mynheer Sherwin gekend,” zeide ik, terwyl ik met deze woorden de eerste schakel van de lange keten van bedrog smeedde, die my later zou omklemmen en vernederen, „een mynheer Sherwin, die zooals ik gehoord heb, nu ergens in de buurt van Hollyoake Square woont. Hy was ongetrouwdik weet niet of myn vriend en uw heer een en dezelfde persoon zyn.” „Dat zeker niet, mynheerMynheer is getrouwd en heeft een dochter, juffrouw Mar- garetha, die voor een heel mooi meisje ge houden wordt, mynheer I” En de man grynsde terwyl hy sprak, een gryns, die my ontroerde en schokte. Ik had dan eindelijk een antwoord gekre gen, ik had alles ontdekt Ik had het tot hiertoe nooit een mooien naam gevonden. Nu gevoelde ik een soort van schrik, toen ik my betrapte, terwyl ik dien naam her haalde en een nieuwe, niet ingebeelde poëzie in den klank daarvan vond. Lord Kitchener van Khartoem, de opper bevelhebber van het Engelsche leger in In- dië, had voor eenigen tyd ernstige bezwaren tegen de wyze waarop dat leger werd be heerd, en waarop zyn denkbeelden voor de legerverbetering werden tegengewerkt. En hy had bij St. John Brodrick, den minister voor Indië, een gunstig oor gevonden voor zyn klachten. Deze had Lord Kitchener in het gelyk gesteld, tegenover de militaire raadgevers van lord Curzon, den onderko ning. De minister stelde nu den onderkoning voor, instemming te betuigen met het denk-S beeld van Lord Kitchener om voor Indië een afzonderlijk militair bestuur in te stellen. Het denkbeeld van minister Brodrick werd in de zitting van den Raad van Indië van 18 Juli door Lord Curzon besproken. Hy deelde mede, dat hy een wyziging van. het Engelsche regeeringsbesluit had ge vraagd, omdat hy in den vorm van dat be sluit een gevaar zag voor het prestige van den gouverneur generaal. De voorstellen van Lord Kitchener zyn thans, door den Gou verneur, in overleg met den legercomman dant en in gewyzigden vorm, opnieuw aan de Engelsche regeering onderworpen. Maar Lord Curzon verklaarde in de zit ting van den ïlaad tevens, niet overtuigd te zyn, dat het nieuwe stelsel beter wezen zal dan het thans gevolgde. Daarover kan alleen de toekomst licht geven. Een Renter bericht uit Petersburg meldt In de op een uïir afstands van hier ge legen zeebadplaats Sestrorjesk trachtten gisteren een vyfhonderdtal arbeiders een betooging te houden. Op de eerste sommatie van de landelijke politie gaven ze echter zonder weerstand te bieden een roode en twee zwarte vlaggen af, die ze by zich hadden, en gingen uiteen. In den schouwburg van dezelfde plaats ontstond gisteravond een groote paniek, toen iemand eischte, dat een mis gelezen zou worden voor de op 22 Januari geva’lenen, en toen de dientengevolge ontboden politie de zaal binnendrong. Het publiek, waaron der zich ook kinderen bevonden, vluchtte naar buiten in wilden angst, die nog ver meerderd werd door het verschijnen van de infanterie, daar het gerucht liep, datde troepen bevel hadden terstond vuur te geVen. In Petersburg zelf is tot laat in den nacht de orde niet verstoord, daar voor heden uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen waren. Tsaar verlangt eveneens naar vrede, hy betreurt het dat de vrede verstoord is. maar men moet daarom niet denken, dat Rusland den vrede wil tot eiken prys. Er is by ons een vry krachtige party, die voor de voort zetting van den oorlog is. Men moet den invloed niet overdrijven, dien de binnenlandsche onlusten op den loop van dezen oorlog kunnen uitoefenen. Alle tweedracht zal verdwijnen den dag dat het Russische volk overtuigd zal worden dat het grondgebied wordt bedreigd en dat de toe komst van het gemeenschappelijk vaderland in gevaar is. Óp dat oogenblik zou de ge- heele Russische familie als één man opstaan. Rusland is op militair gebied niet ver nietigd. Dat zal men wel gewaar worden als de Japansche eischen het dwingen tot voortzetting van den oorlog. De hoogste beslissing is ten slotte by den Tsaar zelf, vervolgde Witte even later. Hy ontvangt myn verslagen, mededeelingen en indrukkenhij beslist. Ik doe niet anders dan de instructies volgen die ik van Zyne Majesteit heb gekregen en die ik nog zal krijgen. „Maar,” zeide de onderkoning, „wy heb ben in de laatste jaren zooveel militaire organisatie-plannen zien ontstaan en zien verdwynen, dat het gevaarlijk wordt iets te vóórspellen. Het nieawe schema is niet onze schepping. Alles wat wy er aan kon den doen, was het wegnemen van de op merkelijke anomalieën. Het eenige wat wy, van het begin der gevoerde discussie af, steeds voor oogen gehouden hebben, was het behoud der constitutioneele autoriteit van de Indische regeering. Persoonlijke mee- ningen zyn vaak van geringe beteekenis. Maar wy zyn overtuigd, dat het met oen goede leiding der Indische regeering onver- eenigbaar zou zyn, wanneer een gouver- neur-generaal de controle over de militaire aangelegenheden werd ontnomen of wanneer die controle werd verminderd. Niemand, die zoolang voor de regeering verantwoor delijk geweest is als ik, kan blind zyn voor het gewicht dezer overweging. En de gou- verneur-generaal zou myns inziens ontrouw zyn aan zyn ambt, wanneer hy het niet voor zyn plicht hield de voorrechten hoog te houden, die voor 75 jaren aan de regee ring van Indië werden toegekend”. Dit is de^positie, die lord Cnrzon in het geschil inneemt. Nadat wy de overwegin gen van lord Kitchener en van minister Brodrick hadden besproken, was het nood- zakelyk ook die van den gouvemeur-generaal mede te deelen. Want het thans gerezen geschil tusschen de Indische regeering en die van het moe derland kan zeer ernstige gevolgen hebben. Do Puus moet bij de zielmis voor Leo XIII Donderdag er zeer lijdend hebbon uit gezien. Zgn geneesheeren raden hem drin gend een verandering van lacht aan, omda- ZÖ anders voor een ernstige ziekte vreezent Z»1 Pius X, die getoond heelt te kunntn. breken met begrippen, die onder zgn beide onmiddellijke voorgangers zoo goed als tra dities waren geworden, ter wille van do legende der Vaticaansche .gevangenschap” zgn leven in de waagschaal stellen Ons dunkt, niemand zal zich zeer verbazen als de telegraaf meldt, dat de panselijke hof houding na 35 jaar weer rondwaart in de koele dreven van Gastel Gandolfo aan het meer van Albauo. De uitvoerige berichten van de vree.se- lijke scheepsramp, die de Amerikaansche marine heeft getroffen, geven Verschrikkelijke bijzonderheden. De Bennington is een kleine kruiser van OPPE. baar aan de I yan E Pluri- I m en by I TEKS Jz. I als dat van minister Boelyghin in overwe ging te nemen, waarin het een middending ziet tusschen de aristocratische opvatting en de radicaal-democratische opvatting. Zy heeft thans gezien, dat ook de aristocraten het ontwerp Boelyghin krachtig bestrijden. Niet minder krachtig dan de radicalen, de democraten. Deze hebben in hunne jongste bijeenkom sten het ontwerp van den minister van bin nenlandsche zaken hevig aangevallen. Want zy zien daarin duidelijk de regeerings- bedoeling, een klasse-vertegenwoordiging in het leven te roepen, waarin de adel en de geestelijkheid, krachtens standsvoordeelen, afzonderlijke rechten zal hebben. Dit verouderd beginsel, zoo werd te Ter- jioki uiteengezet, moet worden afgeschaft want het bevat de kiem van den ondergang in zich. De verjonging van Rusland moet plaats hebben in democratischen zin. Wat de bevryding der lijfeigenen bedoelde, maar onvervuld liet, moet thans worden goed gemaakt. En het ontwerp-Boelyghin gaat aan dezelfde font mank. Het schenkt aan den adel hetzelfde voorrecht, dat hy in de Zemstvo’s bezit. Daarin hebben zitting voor 788,OCO edelen 5487 vertegenwoordigers voor 5 millioen niet adellijke bezitters 3160 vertegenwoordigers, voor 59 millioen boe ren 1575 vertegenwoordigers. Deze cyfers geven: éen vertegenwoordiger op 144 edelen, op 3096 niet-adellyke bezitters, en op 18558 boeren. Het ontwerp-Boelyghin behoudt deze zelfde wanverhouding voor de Ryks- doema? Op dien grond, zoo besloot de bij eenkomst te Terjioki, moet het ontwerp- Boelyghin krachtig worden bestreden, en moet worden aangedrongen op een vertegen woordiging volgens het algemeene en gelyke kiesrecht. Tevens dringt dit besluit er op aan, dat de vertegenwoordiging niet alléén een advi- seerende, maar ook een beslissende stem zal hebben in de wetgeving wat ook in het ontwerp-grondwet van de Zemstvo-gedele geerden wordt geëisebt. Witte heeft van Koningsbergen tot Berlyn in den trein gereisd met den Berlynschen correspondent van de „Temps”. Hy heeft by die gelegenheid zich aldus uitgelaten De Tsaar heeft my opgedragen met de Ja pansche gevolmachtigden in onderhandeling te treden om uit te maken of het ook mogelyk zou zyn een vredesverdrag te sluiten. Dat is een scherp omschreven taak en voor de uitvoering dezer taak zyn myn persoonlijke inzichten van weinig belang. Ik ben een overtuigd voorstander van den vredede Telefoon Np. 82 ADV ER TENTIEN worden g-ephatst van 15 reg-els a <50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. mij, maar vervroolijkte mg niet. Nog altijd was het van de schoone van dien morgen het eenige heerschende beeld, dat mg voor den geest zweefde, nog altijd hield de indruk van dien morgen, gunstig en ongunstig tege lijk, post in mijn hart. Ik gaf mijn poging op. Ik verlangde om alleen te zijn. Mijn vriend bemerkte spoedig dat mijn gedwongens vrooljjkheid vermin derde hü poogde mp op te wekken, poogde voor twee tegelijk te spreken, liet een nieuwe flesch komen, maar niets baatte. Terwijl hg eindelijk van blijkbare wanhoop begon te gapen, stelde hg voor om naar de komedie te gaan. Ik verontschuldigde mij,verklaarde dat ik niet wel was, en gaf hem bedektelijk to kennen, dat ik te veel wijn gedron ken bad. Hg lachte met iets verachtelijks zoowel als goedhartigs in zijn lach, en ging alleen naar de komedie, terwijl hij waarschijnlijk gevoelde dat ik nog een even vervelende kerel was, als hjj mij jaren geleden aan de akedemié aangetroffen had. Zoodra wij elkander verlaten hadden, kreeg ik een gevoel van verademing.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1