j thee. 8 Ift'f ZONDERLINGU HUWELIJK. PER TS. extract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 36 Juli 1905. No. 9781. 44ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. FEUILLETON. □iisrGh Aamnpzijn 30. 9 !».O ERK ZONEN, Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. i ioa De officieus ingelicbte „Kölnische Ztg.” ge was juist ouraöt. Wordt vervolgd.) WIS’ SARDEMANN oering van ge- ivelende :ijl, RT Lz. AAR. ERDAM. 2031.- oor de leveran- 1LD en GE- ners enz. enz. or geheel Nb Kleiwegsteeg ZANDVOORT, .’OORT, J. S. IG, A. DROST UFF. leEchtA tesamun- en ia don naam des srvaardi^d woreldbe- r* Stoll- rten (dlI IN IIE COURANT eten werk. «roftneje. o. 0l3& B Neder- ■Hik te letten AN worden afgete- pakjes van vijf a een Ned. om in Nommer en n nevenstaand Wet gedepo- Telefoon Ao. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. aan. „Daar, Pietje riep zij lachende, ,gy hebt het klontje suiker gepakt, en nn moogt gy het houden 1” Nog een oogenblik stond zy naar de kooi te kgken toen ging zy op de teenen staan, stak haar lippen liefkozend aan de kanarie toe, en verdween in het inwendige van het vertrek. De zon ging onderde avondschaduwen daalden op het doodsche plein nederhet gaslicht werd overal opgestokenmenschen, die de deur nit waren gegaan om een luchtje te scheppen in dg vrye natuur, liepen my op hnn terugweg een voor een of twee aan twee zachtjes voorbij en nog toefde ik in de nabijheid van het huis, in de hoop dat zij nog eens voor het raam zou komen maar zij kwam niet terng. Eindelijk bracht een meid kaarsen binnen en liet de jalouziën vallen. Daar ik nu wist, dat het vruchteloos zou zyn om langer te wachten, verliet ik het plein. Ik wandelde in een opgeruimde stemming naar huis. Die tweede maal, dat ik haar gezien had, voltooide wat de eerste ontmoe ting had begonnen. De indrukken, daardoor achtergelaten, maakten mij een tijdlang onge voelig voor alle onheilspellende gedachten, onbekommerd, om het geringste zelfbedwang uit te oefenen. Ik gaf myzelven over aan de worden, tjilpend alsof zy er pleizier in had, dat zij haar party van het spel met haar meesteres zoo goed speelde Wat zag zy er lief uit 1 Haar zwart haar was zoo geschei den, dat haar wang en een gedeelte van haar oor zichtbaar bleef, en van achteren eenvoudig opgestoken, zonder een kapsel of iets van dien aard. Zy had een eenvoudige witte japon aan, die haar nauw om den hals sloot en waarvan het lyf tallooze plooien vertoonde. De kooi hing juist boog genoeg om baar te noodzaken om er naar op te kyken. Zy lachte met al de luidrnebtigbeid van een kind, terwyl zy het klontje suiker onophoudelijk ergens anders hield. Ieder oogenblik namen haar hoofd en haar bals een nieuwe en lieve houding aan, ieder oogen blik kwam haar figuur in zulk een positie, dat de evenredigheid van haar lichaamsbouw daardoor aan het licht kwam. De laatste gloed van de avondzon bescheen haar, de afscheidsgroet van de vorstin des dags aan de baar verwante vorstin in schoonheid en jeugd. Ik hield my verscholen achter een pilaar van het tuinhekik keek naar haar, terwyl ik my nauwelijks durfde bewegen of adem halen; want ik vreesde dat zy, als zy my zag of hoorde, het raam zon dichtschuiven. Na verloop van eenige minuten raakte de kanarie het klontje suiker met haar bek Het lydt geen twijfel, dat de ontmoeting der beide sonvereinen tot vele en velerlei eommentaren aanleiding zal geven. En het groote belang dezer ontmoeting kan dan ook niet worden ontkend. De heer Arthur LevyMohn merkte in het „Berl. Tagebl.” naar aanleiding der loopende geruchten reeds op, dat het gewicht van deze samenkomst grooter is dan die van gewone vorstelijke bijeenkomsten. Hij acht het zeer begrypelyk, dat de Tsaar verlangend is eens te kunnen praten met iemand van wiens volkomen belangeloosheid hy verzekerd is. De binnenlandsche toestanden in Rusland en de aanstaande vredesonderhandelingen met Japan moeten het den alleenheerscher aller Russen wenschelyk doen achten raad te halen by zyn machtigen nabunr. Optnerkeiyk is de opvatting die men te Weenen omtrent deze ontmoeting heeft. Men acht haar een poging om een bres te maken in het Russisch Fransch verbond. Men acht zulks gerechtvaardigd, zoowel van Russische als van Duitsche zyde, door de Fransch Engelsche overeenkomst, en voor de Russen bovendien door de weigering der Fransche kapitalisten om voort te gaan de noodige gelden aan Rusland te verschaffen. En niet minder opmerkelijk is in dit ver band een artikel van de „Post”, het bekende conservatieve Duitsche blad, dat zich aldus uitl<ftt „Rusland bevindt zich in een moeilijke positie en is blootgesteld aan het gevaar geïsoleerd te worden, want to Petersburg moot men begrypen dat het vertrouwen van Frankrijk geschokt is en de Russische regee- ring had reeds dikwijls gelegenheid Frank rijk verwijten te doen over do steeds nauwer wordende betrekkingen van dit land met Engeland. De ernstige staatslieden, zoowel in Frankrijk als in Rusland, hebben in het Rnssisch-Fransche verbond nimmer een blij vende instelling gezien en aan beide zyden begint men het verbond te beschouwen niet als een noodzakelijkheid, maar veeleer als een last voor beide landen. „Bovendien geeft het Russische volk zich meer en meer rekenschap van de voordeelen van een verbond met Duitschland, zelfs al moest dit ten koste van groote offers tot stand komen.” Tot zoover de Post. En nu de ontmoeting officieel plaats heeft, zal het dergelyke com mentaren stroomen. De liefhebbers in „hooge politiek” kunnen thans eenige dagen smullen. 17) Ik wist niet waarheen te gaan, wandelde de straat een eind op en neer, en daarop, terwyl ik al myn weifelingen tot zwygen bracht en het aan myn neiging overliet om my te geleiden werwaarts zij wilde, richtte ik myn schreden voor de derde maal op dien dag weder naar Hollyoake Square. De schoone zomersche dag begon reeds ten avond te neigen de zon stond nog vnrig maar reeds laag aan den onbewolkten ge zichteinder haar laatste liefeljjke straal ver dween aan den helderblauwen hemel, toen ik het plein bereikte. Ik ging op het huis af. Zy stond voor het raam het was hoog opgeschoven. Een vogel kooi hing een weinig in de hoogte vlak voor het raam. Zy stond daarbij en was bezig aan de arme, gevangene kanarie een klontje suiker te geven, dat zy haar nu eens voor hield en dan weder wegtrok, nu eens aan den eenen kant der kooi, dan weder aan den anderen. De kanarie sprong en vloog in haar kooi op en neer om het klontje machtig te schryft over de ontmoeting tusschcn keizer Wilhelm en den Tsaar „Het ligt zeer voor de hand, dat de Tsaar de behoefte zou kunnen gevoelen om met den Duitschen Keizer, zyn vertrouwden bloed verwant en vriend, over den moeielyken toe stand van Rusland van gedachten te wisselen. By de warme en oprechte vriendschap die keizer Wilhelm voor keizer Nikolaas ge voelt, is het verder slechts natuurlijk, dat de eerste bereidwillig toestemt in een wensch naar een onderhoud. Daarentegen lykt het voorbarig, om nu reeds vermoedens te uiten over hetgeen tusschon beide vorsten by een ontmoeting verhandeld zal worden. Dc Duitsche politiek is in hare positie tegenover den Russisch-Japanschen oorlog door ondub belzinnige verklaringen gehouden, om zulk een bepaalden weg te volgen dat groote verrassingen ons onwaarschijnlijk dunken”. Kardinaal Lecot, aartsbisschop van Bor deaux, heeft zich gericht tot de geestelijken van zyn aartsbisdom, om hen er op te wijzen, dat de scheiding van kerk en staat allerlei voorzieningen noodig maakt. Het is waar schijnlijk, dat voor 1 Januari 1906 het ont werp op de scheiding wet zal worden en daarom moet de geestelijkheid vooruit weten, waaraan zy zich te houden heeft. De aarts bisschop vraagt, of de Paus de vereenigingen voor den eeredienst zal kunnen erkennen, zooals deze zullen zyn ingericht naar de be palingen van het ontwerp F Dat is een ernstige vraag, waarop de Heilige Stoel niet zal antwoorden voordat de wet zal zyn afge- kondigd. Tot nader orde moeten wy ons dus houden aan de wet van 1901, meent kardinaal Lecot. Naar de beginselen van die wet van 19QJL moeten de parochiale vereenigingen worden ingericht. De kardi naal zet uiteen, hoe de oprichting van die vereenigingen moot plaats hebben, wie men moet vragen om deel uit te maken van de vereenigingen. De kardinaal wil ook die genen opnemen, die al plegen zy niet ter kerk te komen en al laat de vervulling van de kerkelyke plichten hem koud, eerlyke en ernstige menschen zyn, als zy er op gesteld zyn op de lyst te worden geplaatst van de leden der vereeniging. De eenige beteekenis van het plaatsen van z(jn naam op de leden lijst is, dat men de katholieke kerk in Frankryk wil behouden, en de vrijheid voor de uitoefening van zyn eeredienst wil ver zekeren. flank van den vijand dwong de Japanners bun stellingen te ontruimen zonder verzet. De Russen bezetten daarop de Japansche loopgraven, terwyl de Japanners terug trokken op een versterkte stelling ten wes ten van de Yoelangtse. Hun bewegingen werden gedekt door een dal, de operaties der Russen werden zeer bemoeilijkt door de terreinhindernissen, waardoor ze genood zaakt werden tot een terugtocht naar de streek ten noorden van Liaupoenof. De taak van den heer Witte zal verre van gemakkelyk zyn en hy zal al zyne talenten als diplomaat en financier noodig hebben. Ook als financier, want geheel zonder oor logsschatting zal Rusland er zeker niet af komen. De eenige vraag is maar of deze schatting niet zoo hoog zul worden gesteld, dat de oorlogspartij in Rusland zal kunnen gaan redeneeren Hetgeen Japan van ons eischt is zoo buitensporig, dat het goedkoo- per zal zyn den strijd voort te zetten. Maar wat er ook moge gebeuren, welke ook de uitslag der onderhandelingen moge zyngeld is er noodig en de heer Witte schynt reeds met hot oog hiefop onderhan delingen te hebben geopend Op zyn reis van Petersburg naar Berlyn werd hy vergezeld door den chef van het Berlynsche bankiershuis Mendelsohn, dat in nauwe financieele betrekking met Rus land staat en de veronderstelling is zeker niet te gewaagd, dat gedurende de lange spoorreis financieele aangelegenheden zyn besproken. Men beweert zelfs dat als grond slag der vergoeding zou worden aangenomen dat Rusland de door Japan voor den oorlog aangegane leeningen overneemt. Reeds eenigen tyd geleden dook het ge rucht op, dat de Tsaar voornemens was een zeereisje te ondernemen met het doel in een der havenplaatsen van de Finsche Golf een ontmoeting te hebben met keizer Wilhelm. In de Fransche pers werd aan dit gerucht het eerst een meer vasten vorm gegeven de Tsaar zou in het laatst der vorige week reeds aan boord zyn gegaan. Het Peters- burgsche Telegraafagentschap haastte zich een tegenspraak te geven maar reeds gister morgen berichtte een telegram uit Peters burg, dat de Tsaar wol degelyk aan boord van de Standart uit Peterhof is vertrokken om een ontmoeting te hebben met keizer Wilhelm. De tegenspraak van het Petersburgsche Telegraafagentschap bleek dus ook in dit geval weer eens onjuist. k gekookt t TOOT «h- ilepela tm> .te) Ah eval ’nm gebruiken, ito H. 1. Telefoon Ito. Sï ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. By de verkiezingen van de steden in Servië verkregen de radicalen 29 zetels, de gema- betoovering, die zich van my meester ge maakt had. Voorzichtigheid, plicht, herinne ringen en vooroordeelen van huis werden allen verzwolgen en vergeten door de liefde een liefde, die ik aanmoedigde, waaraan ik my geheel overgaf in de eerste onbekom merde weelde van een nieuw gevoel. Ik trad ons huis binnen, en dacht over niets anders dan haar morgen te zien en te sprekenik mompelde haar naam nog bij myzelven, toen myn hand reeds aan de kruk van de deur van myn studeerkamer geslagen was. Op het oogenblik, dat ik in de kamer kwam, schrikte ik onwillekeurig en bleef ik sprakeloos staan. Clara bevond zich daar Ik was niet alleen ontsteld een gevoel van koude en machteloosheid maakte zich van my meester. De eerste blik, dien ik op myn zuster sloeg, gaf my een gewaarwording, alsof ik by het plegen eener misdaad ontdekt geworden was. Zy stond by myn schrijftafel en was juist gereed met innaaien van do losse bladen van myn handschrift, die tot dusverre los in een lade gelegen hadden. Er werd ergens een groot bal gegeven, waar zy dien avond zou heengaan. De japon die zy aan had was van lichtblauw krip (de lievelingskleur van myn vader). Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldt Do gouverneur van Sachalin seinde gis teren van half negen v. m-, dat aan den zuidelijken horizon van de Tartaarsche zeestraat by den post Alexandrowski eenige Japansche schepen en torpedobooten zyn gezien. Twee van deze stoomden in noor delijke richting, de andere schaarden zich in linie in de nabijheid van den post Done en losten vier schoten zonder schade aan te richten. Om elf uur werden in zuidelijke richting eenige groote schepen gezien. Een tweede telegram van den gouver neur, afgezonden in den namiddag, meldt dat twee Japansche torpedobooten voor anker gingen in de monding van de rivier de Arkoff, twaalf wersten ten noorden van den post Alexandrowski, van daar de kust beschoten en zich vervolgens in znidooste- lyke richting verwijderden. In dezelfde richting vertrokken een kruiser en vier tor pedobooten die zich in de nabijheid van den post Done hadden opgehouden. Generaal Linjewitsj seinde Zaterdag In de streek van Hailoengtsjen rukte in den ochtend van 20 Juli te 10 uur een Russi sche afdeeling in twee colonnes op tegen de vyandelyke stellingen vier wersten ten noorden van de Yoelangtse. De rechter- colonne rukte tegen het front van den vijand opde linker colonne trok den rech tervleugel der Japanners om. Het plotseling te voorschijn treden van deze colonne op de Gisteren hadden te’Nisjni-Noygorod ern stige onlusten plaats. Gedurende vyf uren, tot het invallen van de duisternis, woedde het gepeupel tegen de hoogere klassen. Het aantal slachtoffers is aanzienlijk. Onder de oogen van den gouverneur, die de menigte tot kalmte wilde brengen, duurden de on lusten voort. De menigte drong in de huizen om nieuwe offers te zoeken. In de stad heerscht een paniek. Een Reutcrtelegram uit Petersburg meldt Nadat de beide Keizers afscheid hadden genomen begeleidde de Poolster de Hohcn- zollern een eindweegs naar Wisby. Keizer Nicolaas keert hedenavond te Peterhof terug. In leidende Russische kringen wordt deze keizer bijeenkomst met ingenomenheid be groet en maakt ze een zeer gunstigen in druk. 8

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1