T 1 I r Gouda en Omstreken, BINNENLAND. sextract LOOIT, Nieuws- en Advertentieblad r I Isler”, Donderdag 27 Juli 1905. No. 9782. Bultenlandsch Overzicht. I WORNIM, INTEM, ectra Branders. ?nz. TIKELEN, kl>EN De oudste inwoner onzer Stad 44ste Jaargang. T- f le gratis ge- (handelaar Inzending van Adverfentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. RUIS” SARDEMANN CHE- - tGE - - Men deelt ons mode, dat de Koningin den 3en Augustus van Soestdgk niet naar h t buitenland zal vertrokken, dock met het oog op de crisis naar het Loo terug zal koeren. toss. ZANDVOORT, fOORT, J. 8. IG, A. DROST UFF. O ets., T5 et s en Drogisten ’KBB! Rotterdam. R, Apotheker Vesthaven 198 SN, as tafeltjes vak behoort. modellen EN Franje, geëmailleerde i Spreekbuizen. Mil IN IIE flU RlM Firma n KNAL atis geknipte eurde plaat. AKER it patroon. CHILD- Bijvoegsel. voorkomende PATRONEN p. p. tegen 1 verkrijgbaar Haag. Telefoon Ito. S2 A D V E R T E N/T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ER Het Engelscbe Lagerhuis behandelde gis teren opnieuw de lersche begrooting en bleef daarmede bezig tot middernacht, toen een motie tot verlaging der begrooting als protest tegen het bestuur van Ierland werd verwor pen met 260 tegen 200 stemmen. De uitslag van de stemming werd door de oppositie met daverende toejuichingen begroet. Daarop werd in behandeling genomen de kredietaanvraag van 5,835,000 voor ver schillende maritieme werken. kan rich het oogenblik niet herinneren dat nierziekte niet heerschende was. Zoo was het ook te Den Haag totdat een geneesmid del ontdekt werd, dat door openhartige ver klaringen, gelyk de volgende, aan de lyders aangeboden werdt. De Heer J. VALKEN, wonende van der Duinstraat 182 te 's Hage, doelt ons mede Gedurende vyf en twintig jaar heb ik zeer veel last gehad met de urinede loozing was onvoldoende en zeer pynlyk en ofschoon ik hiervoor reeds ontelbare malen onder behandeling was geweest, kon men my naar het scheen, niets verder brengen. Toen men mij Foster’s Rugpijn Nieren Pillen noemde, als een afdoend middel tegen nierziekten, liet ik dadelijk een doosje komen en het ver heugt my zeer dat ik van dit eene doosje een groote beterschap ondervond. De water lozing is nu veel geregelder en geschiedt zonder pijn. Ik ga thans nog eenigo dagen door met dit heilzame middel en vertrouw dat ik dan geheel beter zal zyn. Gaarne geef ik U bovenstaand bericht ten dienste van anderen en U kunt hiervan naar genoegen gebruik maken. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziekten, met uitzondering van tuberculose. De reden hiervan is, dat men meestal geen notitie neemt van verschijnselen der nier ziekte of, dat deze verschijnselen verward worden met andere ziekten terwijl de nier ziekte zich meer en meer uitbreidt en zich ongemerkt complicaties voordoen, totdat zy zich diep in het gestel ingeworteld heeft. Let dus op de eerste verschijnselen van pyn in de zy, neem Uw maatregelen nog heden, want morgen is het misschien te laat. Verzeker U dat men U de échte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer VALKEN gehad heeft. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren WOLFF Co Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel F 1.75 voor één-- of F 10— voor zes doozen. De gister te Berlyn ontvangen’ berichten uit Rusland luiden weder allertreurigst. In Warschau, Hoszyze Kalisz en Sosnowice werden gisteren politiebeambten vermoord. Aan den Don zyn zes gemobiliseerde kozak- ken-regimenten aan het muiten geslagen. Zy weigeren politiediensten te verrichten en gaven hun hetman per telegraaf kennis van hun besluit. Deze seinde dit telegram door naar den minister van oorlog, die terugseinde dat de hetman de orde moest herstellen. Generaal de Lacroi^, de militaire gouver neur van Lyon, die onlangs|by gelegenheid van het huwelyk van den kroonprins de gast is geweest van den Duitscben Keizer en eenige oefeningen van het Duitsche leger heeft mee - gemaakt, heeft na een inspectie van de troe pen onder zyn bevel een rede gehouden, waarin hy het gehalte der Fransche en Duitsche troepen vergelijkt. Soldaten, zeide hy, by myn laatste reis naar Berlyn heb ik nauwkeurig de Duitsche soldaten waarge nomen. Ik heb bevonden, dat zy goed gedrild en gedisciplineerd zyn en gevaarlijke tegen standers voor eiken vijand. Naar huis terug gekeerd heb ik vergelijkingen getrokken deze zyn geheel in uw voordeel uitgevallen. In militaire eigenschappen staat gy niet ten achteren by de Duitsche soldaten. De Duitsche soldaten zouden in u waardige tegenstanders vinden.” Generaal de Lacroix praat over een bot sing van twee legers, alsof het een voetbal- wedstryd gold en of de beide partijen niets liever zonden willen, daq eens een mooien Zondagmiddag wat tegen elkaar te gaan bakkeleien om eindelijk eens uit te maken wie per slot de sterkste blijken zou. reletoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Frankrijk. Paul Déroulède is Zondagavond te Weenen aangekomen, waar hij zich -- zoo- als verklaard werd aan oen journalist; voor langen tijd denkt te installeeren, om dat de hoofdstad van Oostenrijk hem bij zonder bekoort. Over de uitgestelde amnes tie was Paultje niet te spreken. Vóór het weder bijeenkomen der Kamer zal hy echter niets ondernemen. Bblgib. Heden zal te Luik een zoogenaamd „boomfeest” plaats hebben als herinnering aan de 75en verjaardag van de onafhan kelijkheid. By die gelegenheid wordt een eik gepjant, waarby een toepasselijke inscripte ook op de wereldtentoonstelling. Het opschrift sluit met de aanbeveling Luikenaren, bewaart een vromen eerbied voor dit gedenkteeken van een jaar, dat roemryk was voor de stad en gelukkigen invloed uitoefende op haar lotsbestemming. rx Duitschland. Het schy'nt, dat de reeds gemelde geval len van overtreding dor discipline aan boord van het oorlogsschip „Franenlob” o.a. heeft bestaan in bet verwijderen van een moer van een stuk geschut. Ontstemd- heid tegen den kapitein beschouwt men als de aanleiding. De enquête is nog niet ge sloten. niet achter met beschouwingen. Jaurès meent in de Humanité dat keizer Wilhelm een zware verantwoordelijkheid op zich heeft geladen. Daar ieder weet dat de zwakke wil van don Tsaar geen weerstand kan bieden aan den sterken wil van kei zer Wilhelm, zal de wereld de beslissingen van den Tsaar toeschryven aan den invloed van keizer Wilhelm. De Siècle vreest voor den invloed van den sterken geest van keizer Wilhelm en zoo doen eigenlijk de meeste Fransche bladen en ook de Engelsche pers, voor zoover deze de ontmoeting bespreekt, toont zich in het algemeen niet gerust. Slechts enkelen oor- dcelen als de Daily Chronicle, die meent, dat in de tegenwoordige omstandigheden de Tsaar van niemand beteren raad zou kunnen krygen, dan van keizer Wilhelm. De toekomst zal ons moeten leeren, welke beschouwing de juiste is geweest. De Revue de Paris heeft een artikel, vol lof, over de Duitsche vloot. De schrijver waarschuwt tegen een onderschatting van die vloot, omdat zy nog nieuw is en pas na eenige jaren tot volle ontwikkeling kan komen. Nu reeds is zy een factor van betee- kenis, omdat de krijgstoerustingen van het Duitsche rijk ter zee op juiste militaire op vattingen berusten. De Duitsche zeemacht is geconcentreerd, logisch en bezield door con geest van offensieve taktiek en ver metelheid. Duitschland heeft de meeste vraag stukken van de organisatie eener zeemacht beter weten op te lossen dan Frankrijk, dat den last van een lang verleden als zeemo gendheid en van sleur heeft te torsen en bovendien lijdt onder het heerschende voor oordeel tegen den militairen geest- Als een van de beste bewijzen voor de betere orga nisatie van de Duitsche zeemacht, in verge lijking met de Fransche, voert de schrijver het volgende aan Een operatiebasis is niet, gelyk men ge woonlijk aanneemt, een versterkte plaats, een verdedigde havende uitdrukking „steun punt” versterkt die misvatting niet een punt is noodig, maar een lyn. Anders kan een aanvallende vloot in een haven het verdedi gende smaldeel gemakkelyk opsluiten of van zyn basis afsnijden, indien het buitengaats is. Dat is met Port-Arthur bewezen. De Duitschers hebben zich daarom niet tevreden gesteld met Wilhelmshaven in de Noordzee en Kiel in de Oostzeezy hebben in elk van deze zeeboezems voor twee andere steunpunten van ondergeschikt belang gezorgd, die nochtans onvoldoende zyn om een eskader te beschermen en te herstellen. Dit zyn Bremerhaven en Cuxhaven voor de Noordzee en Swinemünde en Dantzig voor de Oostzee. Frankrijk diende dit voorbeeld te volgen ten aanzien van Brest en Toulon. Men vergete niet, besluit de schrijver, dat het succes van de vloten zoo goed als dat van de legers nauw samenhangt met de stille voorbereiding voor de opening van de vijandelijkheden. Hertog Karel Eduard van Saksen- Koburg-Gotha heeft Zondagmiddag te Ko- burg zynj intocht gehouden. De opperbur gemeester deelde hem mede dat, ter herinnering aan zyn troonsbeklimming, een fontein zou opgericht worden, welke den zondvloed zinnebeeldig voorstelt, Oostbnrijk-Honüarije. Bladen van do Hongaarsche oppositie hadden gemeld dat Fejervary binnenkort nieuwe onderhandelingen met haar zou aanknoopen om tot een vergelijk te geraken. Officieus wordt dit gelogenstraftFejervary, zoo heet het, denkt er niet aan, van zyn kant den eersten stap te doen. Sbrvib. By de gisteren gehouden verkiezingen van de steden verkregen de radicalen 29 zetels, de gematigd-radicalen 4 nationa listen 3, de socialisten 2, de progressisten 1 zetel. Elf herstemmingen moeten plaats hebben. Volgens hetgeen reeds thans omtrent den uitslag bekend is zullen de radicalen 47 ze tels bezetten, de gematigd-radicalen 23, de nationalisten 7, de socialisten 2 en de pro gressisten 2. Van 75 verkiezingen is de uitslag nog niet bekend- [AGAZIJN B 13, De ontmoeting tusschen Tsaar Nicolaas en keizer Wilhelm heeft Maandag plaats ge had. Uit de telegrammen hebben we verno men welke heeren de eer genoten van deze samenkomst getuigen te mogen zyn en ook op welke wyze de ontmoeting geschiedde, maar van wat er tusschen beide vorsten is besproken, vernamen we natuurlijk niets. Welke raadgevingen de krachtige keizer zyn zwakken, aarzelenden, vorstelyken vriend heeft gegeven, zal men wellicht later uit de daden van den Tsaar kunnen afleiden. Intusschen geeft de buitenlandscbe pers, zooals wy Maandag reeds voorspelden, de on vermijdelijke commentaren, eigenlijk gissin gen. Een punt van gewicht is daarby voor de verschillende schrijvers de vraag, of de Tsaar zelf de ontmoeting heeft voorbereid dan wel of zy is uitgelokt door den Duit- schen keizer. Gisterenmorgen deelde men reeds de meening mede van den Petersburgschen cor respondent van den Matin, volgens wien in Russische kringen de opvatting zou hecr- schen, dat het denkbeeld van een samen komst van keizer Wilhelm was uitgegaan. De heer Leroux en zyn zegslieden staan in deze opvatting niet alleen. Ook de Frankf. Zeit. deelt in deze meening. De ontmoeting had plaats in de Russische wateren en men kan dus zeggen dat de Keizer den Tsaar een bezoek bracht, schrijft dit blad en het gaat dan aldus voort: „Het is niet recht duidelijk met welk doel deze samenkomst plaats heeft. Wil keizer Wilhelm den Tsaar overtuigen van de noodzakelijkheid spoedig vrede te sluiten Dat gaat ons toch niet onmiddellyk aan en zou ook niet vereenig- baar zyn met de steeds uitgesproken onzij digheid van Duitschland. Bovendien moeten de Russen toch zelf het best weten wat zy te doen en te laten hebben. Het oefenen van invloed op Rusland in een of anderen zin zou daar zeker niet vriendelyk worden opgeVat, daar het licht tot misverstand aan- leiding'zou kunnen geven. Of wil de Duit- sche Keizer het den Russischen Tsaar dui delijk maken, dat deze zyn heerschappij slechts kan versterken door het verleenen van een liberale staatsregeling? Wy zien overal ongeloovige gezichten.” Uit deze woorden van het Frankfortsche blad blykt duidelyk, dat dit met de ontmoe ting tusschen beide Keizers niet zeer is in genomen en wy zien dit nog duidelijker in de slotwoorden van het blad„Men behoeft geen profeet te zyn om te voorspellen, dat men van zekere zyde bet wijten zal aan de raadgevingen van den Duitscben Keizer als de Tsaar zich gaat verzetten tegen de eischen der Russische liberalen of als de vredeson derhandelingen tusschen Rusland en Japan «ouden mislukken.” V Dat in Rusland nog wel andere verwach tingen worden gekoesterd, blijkt uit hetgeen da Novoje Vremjja schrijft, die, er op wij lende dat keizer Wilhelm de eerste was, die nadruk legda op den ernst van het gele ge vaar, van oordeel is dat .het onderhond een bewijs is, dat de hoofden der Europeescho regeeringen zich rekenschap beginnen te ge ven van den toestand, ontstaan door Rusland’s moeilijke worsteling tegen het gele gevaar, dat thans Europa nadert.” De Fransche en de Engelsche pers blijven Het speciale comité van den buitenge wonen Zweedschen Ryksdag voor de Unie- quaestie stelt in haar gister ingediond rap port voor het regeeringsontwerp niet aan te nemen in den voorgestelden vorm, maar onderhandelingon aan te knoopen over de ontbinding der Unie, wanneer het nieuwgo- kozen Storthing oen voorstel tot ontbinding zal doen of het Noorweegsche volk door een plebisciet zich voor de ontbinding verklaart. Het comité stelt verder verschillende eischen voor by aanneming der ontbinding, onder meer dat Zweden geheel ontslagen wordt van elke verantwoordelijkheid voor Noorwegen jegens vreemde Staten. Het ministerie heeft zyn ontslag ingediend. Het rapport van de Unie-commissie werd gistermiddag by den Ryksdag ingediend. Niemand vroeg naar aanleiding daarvan het woord. Het rapport on het bericht van het aftre den van het ministerie zyn door de bevol king kalm ontvangen, vooral omdat men verRomen heeft dat Noorwegen bereid is het honden van een volksstemming goed te keuren De bladen te Christiania verklaren dat zy nadere berichten over de beraadslagingen over de voorstellen van de Zweedsche Unie- commissie zullen afwachten, voordat zy de gestelde voorwaardon aan grondige bespre king zullen onderwerpen. De meeste bladen wyzen er echter reeds op dat do voorwaarden moeilyk aan te nemen zyn.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1