utï zonderlinge ml TS. FER sxtract Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. o J Zaterdag 29 Juli 1905. No. 9784. 44ste Jaargang. I Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETO X. ERK ER van Feestdagen. Inzending van Advertentie» tot 1 uur des midd. I* artikel 125 wordt nrant. Koning Leopold zou gister Autwerpen tKMAN t Zn. (Wordt vervolgd.) j LUIS" 3ARDEMANN ZANDVOORT, OORT, J. S. G, A. DROST JFF. O ets., TA fit s en Drogisten KEKI totterdnm. R, Apotheker Zestliaven 198 Laarzenmaipzijn 30. Klei wegsteeg ING, IA II. ÜRDAM. 2031.- •or de leveran- LD en GE. ers enz. enz. r geheel Ne Idll INIIL COURANT eten werk. rten De Rossis' he bezetting van Alexandrowsk bestond uit een pas aangekomen bataljon, een paar honderd vrijwilligers en acht kanon nen. De Japanners landden in de nabijheid en begonnen 24 Juli den aanval. Twee hon derd Russen werden gevangen genomen. De verdedigingswerken aan de Oostzijde van de stad boden kracbtigen tegenstandzij moesten ten tweeden male worden aange vallen en werden 25 Juli genomen. ertraflen 8 wolhokontl BT-UIXIB Fabrieksmerk). i, radicale en van alle, zelfs kkige Mntew- ontstaan door mgdigen leeftijd i zwakte, Bleek Hoofdpijn Maagpjjn Invermogen enz. üit- rdetoon Ao. 82. De Uitgave «lezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C EN T E N. Generaal Linjewitsj meldt van den 25ste:- Gistermiddag te een uur hebben de Japan- sche torpedojagers een bataljon aan wal ge zet in de baai van Castriés. De Japanners namen den vuurtoren in bezit en heschen de Japansche vlag. De Droit du People, een socialistisch blad in Frankrijk, dat te Grenoble uitkomt, meldt dat een van zyn medewerkers, Briron, leeraar aan een ambachtsschool te Voiron, opgeroe pen is voor den oppersten raad voor het technisch onderwijs, omdat hö, »by openbare betoogingen en in krantenartikelen zich niet in die mate heeft weten in te toornen als Telefoon Ao. 82 A D V E RT N TIE N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wonlen berekend naar plaatsruimte. Koning Leopold is te Antwerpen gekomen voor de onafhankelykheidsfeesten. antwoord de op de toespraak van don burgemeester „Het doet'^mjf genoegen In dit raadhuis te hooren bevestigen, dat allo Antwerpe naren zonder uitzondering do havi r.plannen der regeering toejnichen Laat ons daarom hopen, dat do Kamers do ontwerpen zullen goedkeuren”. In antwoord op do toespraak van de ver tegenwoordigers van den handel zeide do Koning „De regeeringpontwerpon zyn een uit vloeisel van de nieuwe eischen en worden eenstemmig aanbovolon door do ingenieurs. In België is men vry wantrouwendhet wantrouwen is er een openbaar kwaad. Een volk dat niet vooruit streeft, gaat achter uit on dreigt to verzinken in oen slaap, dio aan den dood gelyk is. Wilt gij medegesleept worden op den noodlottigen weg naar bet verval? (Geroep: „Neen, neen! Leve de KoningWelnu, sluit dan den weg tot het verval af. De regeeringontwerpen zullen Antwerpen maken tot de grootste haven ter wereld en zullen den voorspoed van de stad en van geheel België verzekeren". In het Vlaamsch voegde de Koning er nog by„Voor Antwerpen en bovenal voor België". voor een ambtenaar en onderwijzer past.” Er zyn in Frankrijk verscheiden onder wijzers, die niet onder stoelen en banken steken dat zjj over den oorlog denken zooals Hervé. Dikwijls wordt in deniet-socialistische pers aangedrongen op maatregelen om de anti-militaristische uitlatingen der onderwij zers tegen te gaan. De Droit du People, waarin Voiron pleegt te schrijven, on ook do afdeeling Grenoble der socialistische party, zyn felle tegenstanders van al wat militair is. Nog onlangs hebben de socialisten van Grenoble, in een vergadering van 23 Juni, een motie aangenomen, waarbij ZÜ verklaren, dat de vyand van hot proletariaat niet is het proletariaat van een ander land, maar er is slechts één proletariaat en de vyand daarvan is het kapitalisme. In het Engelsche Lagerhuis is de liberaal Markham nog eens weer den aankoop der kolenvelden van Whitworth ter sprake ko men brengen. Hy vroeg of de regeering wist, dat een Zuid-Afrikaansch financier bezig was een maatschippy tot ontginning der myn te vormen on of zij van plan was deel te nemen in die maatschappij Pretyman, de financioele secretaris der Admiraliteit, antwoordde, dnt do Admiraliteit niets wist van zoodanige plannen van een Zuid-Afrikaanschen financier en overigens geen plan bad aandeelhoudstor eener op to richten maatschappij te worden. Op sommige plaatsen in Spanje in do pro vincie Cadix, San Lucar, Arcos, Bornos, is de nood hoog gestegen. Een groot deel der bevolking lydt gebrek. De mensebeo plun deren bakkerswinkels, cn broodkarren zyn op straat in ’t geheel niet meer veilig. Op de vergaderingen te Madrid, belegd tot be spreking van den treurigen economischer) toestand, worden zeer wyzo dingen gezegd en zeer wijze plannen geopperd, en op den duur kan het ook nog wel eens tot maat regelen komen, maar do honger is die maat regelen een heele sprong vooruit. Voor de tweede maal hebben de afgevaar digden van de Kamers van Koophandel en de spoorwegmaatschappijen een vergadering gehouden te Madrid. Ook de minister van landbouw was daar tegenwoordig. De ver gadering hield zich bezig mot besprekingen over de wenschelykheid om de belasting op het vervoer van goederen op te heffen, over de tarieven voor het vervoer van personen en van vee op do spoorwegen en dergelyko hoogst belangrijke onderwerpen. Het is te wenschen, dat do ministers hot De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 21 Juli 1905 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot wijziging der Al- gemeene Politie-verordening voor do gemeente Gouda. EENIG ARTIKEL. In de Algemeene Politie-verordening voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 1 Sep tember 1896 cn afgekondigd den 24en dier maand, worden de volgende wijzigingen aan gebracht: 1. in het eerste lid van artikel 52 worden tusschen de woorden „Aaltje Baksteeg” en „en” gevoegd de woorden „de Kui perstraat” 2. het eerste lid van gelezen als volgt „De houders dier huizen zyn verplicht „deze des middernachts te sluiten en ge- „sloten te houden tot des morgens zes „uur, uitgezonderd op de wekelijksche „marktdagen en op de dagen der voor „en najaarsvee en -paardenmarkten, als „wanneer die huizen .des morgens vier „uur mogen geopend worden.” Zynde deze Verordening aan do Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 24/27 Juli 1905, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. gansche menschdom ingeplant is. Geen vrouw had zich ooit tevoren tusschen my en myn bedoelingen, myn bezigheden, myn vermaken geplaatst. Geen vrouw had ooit tevoren my gewaarwordingen ingeboezemd, als die my nu vervulden. Terwyl ik my rekenschap trachtte te geven van myn toestand, was er een vraag, die myn overweging vorderde was ik nog sterk genoeg om weerstand te bieden aan de ver zoeking, die een toeval my in den weg had geplaatst? Ik had dezen éénen prikkel tot het bieden van tegenstandde overtuiging, dat ik, indien ik er voor bezweek, wat myn vooruitzichten betrof een geruïneerd man zou zijn. Ik kende het karakter myns vaders goed ik wist in hoeverre zyn toegenegenheid en zyn vooringenomenheid sterker zouden kun nen zyn dan zyn vooroordeelen dan zyn grondbeginselen zelfs - in enkele bijzondere gevallen en deze wetenschap zelve over tuigde my, dat de gevolgen van een ver nederend huwelijk, door zijn zoon aangegaan (vernederend ten opzichte van den stand), verschrikkelijk zouden zynnoodlottig voor een van ons, misschien wel voor beiden. Elke andere verkeerdheid elke andere beloe- diging zelfs zou hy vroeger of later kun nen vergeven. Maar deze verkeerdheid, deze beleediging nimmer nimmer, al brak ook Een detachement, dat te Mugatai landde, maakte 40,000 tons steenkolen en licht spoorwegmatcriaal buit. dubbele fleech sgte, Zaltbomme »t ter dam. Cxn. Rotterdam 19) Slechts één dag geleden, en hoeveel eer zucht, hoeveel hoop, hoevele van de dier baarste gewaarwordingen myns harten en van de verhevenste gedachten van myn geest huisvesten er in die eenvoudige papieren bladen, in die kleine verwarde trekken van pen en inkt! Nu kon ik er onverschillig op staren, bijna eveneens als een vreemde er. naar gekeken zou hebben. De dagen van rustige studie, van bestendigen gedachten- arbeid schenen voor immer voorbij te zyn. Verhevene gedachten, voorraad van weten schap, geduldig opgezameld, gezichten van betere tooneelen dan deze wereld kan opleve ren, frisch en zonnig in de bladzijden van myn eerste boek weergegeven, dat alles was voorbijgegaan, verdord door den ver zengenden adem der zinnen, gedoemd door een beuzelachtige zaak, wier kiem in het voorval van een vluchtigen dag gelegen was! Ik legde het handschrift ter zyde. Myn onverwacht gesprek met Clara had de on- zyn hart in den stryd. Ik was daarvan op dat oogenblik even zeker als ik van rnyn eigen bestaan was Ik beminde haar! Al wat ik voelde, al wat ik wist, was begrepen in deze weinige woordenAl oefende ook myn hartstocht een nadeeligen invloed uit op het gebruik van myn verstandelijke vermogens on op myn oprechtheid en plichtgevoel in myn ver keer met mijn huisgenooten, zoo was het toch een rein gevoel ten opzichte van haar. Dit is waarheid. Indien ik op het tegen woordig oogenblik op myn sterfbed lag en wist, dat ik in den Oordeelsdag naar de waarheid of leugen van de pas geschrevene regels zou geoordeeld worden, dan zou ik voor myn laatsten ademtocht nog kunnen zeggen: Het zy zoo: laat ze blyven staan! Doch wat baatte mij mjjn liefde voor haar Ofschoon zjj deze ook waardig mocht zyn, was die liefde by my toch misplaatst, omdat het toeval haar in een stand geplaatst had ver, te ver, beneden den myne. Ware zy de dochter var. een gentleman geweest, dan zon myns vaders welkomstgroet, myns vaders genegenheid, haar geschonken zyn, wanneer ik haar als echtgenoote in myn huis voerde. stuimige gewaarwordingen van dien avond bedwongen doch de noodlottige invloed der schoone bleef my nog bjj. Hoe kon ik schryven Ik ging voor het open raam zitten. Het bevond zich in het achtergedeelte van het huis en had bet uitzicht op een klein tuintje een echt Londensch tuintje een dicht gesloten kerker voor de natuur, waar in bun groei belemmerde boomen en kwynende bloe men in hun roetigen dampkring, temidden van hun gevangenis van hooge steenen muren, blykbaar smachtten naar de vrye lucht en den zonneschyn van het land. Doch het plekje gaf aan de lucht toch gelegenheid om er zich in te verspreiden en verwijderde het rumoer van de drukke staten De maan was opgegaan en goot haar bleek geel schijnsel over het aardrijk uit- Voor haar licht ver bleekte de glans der sterren die aan den onbewolkten hemel pryken. Een voorgevoel rees er in my op, dat ik in dit stil en eenzaam uur den beslissenden, laatsten kamp met myzelven zou strijden. Ik gevoelde, dat het leven of de dood van myn hart in dien nacht zou beslist worden. Deze nieuwe liefde, die in my was, deze invloedrijke gewaarwording van een enkele dag, was een eerste liefde. Tot dusverre bad myn hart nog geen liefde gekend. Ik had niets geweten van dien hartstocht, die het bezoeken on men is voornemens hem daar een 'Schitterende ontvangst te bereiden. De Antwerpenaars weten welk een grooten in vloed koning Leopold heeft geoefend op do indiening der nieuwe havenontwerpen voor hunne stad en zy willen den vorst hiervoor een bljjk van waardeering geven. Jammer, dat deze ovatie nu juist zal komen, nadat de Koning in zekeren zin in de Kamer een echeo heeft geleden. Nog slechts voor enkele dagen heeft de Koning in een van zyn re devoeringen ter gelegenheid der nationale feesten op een spoedige afdoening van de ontwerpen betreffende de groote maritieme en militaire 'werken te Antwerpen aango- drongen. Toch heeft de Kam r Woensdag tot uitstel der behandeling besloten. Het verzet tegen de plannen betreft in hoofdzaak niet de havenontwerpen hier voor is ongetwijfeld een meerderheid te vinden maar de in het regeeringsontwerp aan de havenwerken vastgeknoopto mili taire werken kunnen geen genade vinden, ook niet bij de meeste leden der regeerings- party. De heer Hellcputte stelde daarom voor de behandeling der militaire ontwerpen uit te stellen en een afzonderlijke wet in te dienen betreffende den aanleg der nieu we havenwerken. Hiertegen verzette do mi nister-president, de heer De Smet zich met kracht en hy handelde hierbjj zeer zeker gehtrd in den geest van koning Leopold, die eveneens reeds fiadrukkelyk had te ken nen gegeven dat van splitsing van het ontwerp geen sprake mocht zyn, daar de militaire voorstellen voor België van niet minder belang waren, dan de voorstellen in zake de AntwetfSche haveninrichtingen. De heer Woeste trad als redder in den nood op. Ook hy verklaarde zich tegen split sing der ontworpen en deed het voorstel het geheel der plannen voorloopig te laten rus ten en in October op nieuw in behandeling te nemen. De schyn was nu gered en het voorstol Woeste werd aangenomen. Antwerpen zal dus geduld moeten oefe nen en het is wellicht te verwachten, dat deze teleurstelling op de hartelykbeid van do gister don Koning te brengen ovatie een eenigszins ongunstigen invloed zal hebben. Thans is bepaald, dat de Russische en de Japanscho vredesonderhandelaars in den ochtend van 5 Augustus van New-York zul len vertrekken aan boord van twee kruisers, zy zullen by president Roosevelt te Oyster bay het tweede ontbijt gebruiken en in den namiddag de reis voortzetten naar Ports mouth, waar zjj 7 Augustus zullen aan komen. In diplomatieke kringen wordt verteld, dat graaf Kamara, voordat hy den post van gevolmachtigde by de vredesonderhandelin gen aanvaardde, de voorwaarde stelde, dat de conferentie eerst zou bijeenkomen, nadat de nieuwe Japansche leening was geplaatst, opdat de oorlog zou kunnen worden voort gezet in geval van mislukking der onder- handelingen, nadat Sachalin bezet was, de opmarsch naar Wladiwostock was begonnen en den Russen in Mandsjoerye een beslis sende slag was toegebracht.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1