W ZOmUM HUWELIJK aar TEH ITS. 1 en Omstreken. sextract Nieuws- en Advertentieblad voor Goti Maandag 31 Juli 1905. No. 9785. 'I KLACHTE. FEUILLETON. 'ERK iglijders LI Luirzcnmagazijn 30. Kleiwegsteeg i IH1 44ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. van Ie gratis ge- handelaar Inzending van A<1 vertentiën tot 1 uur de» inidd. klachten past een be- dezen houden zich S’KMAN Zn. (Wordt vervolgd). en toepassingen tierde Por- erts. Zy geven ers niet kunnen geen imitaties n aantal onge- s op aanvraag. /r/’.s co. briefkaart w or Jt «gezonden door tbommol. kabinet met zooveel door de oppositie als De oud-liberalen zelfs meer in hun nopje» met dit liep over den over het rype NT, en modellen te irten Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. geworden waren, stormden nn hrolkomen van eiken band ont- werkelijke hulp ZANDVOORT, POORT, J. S. <G, A. DROST IJFF. Firma RAM L itis geknipte ui de plaat. AKEli t patroon. CHILD- neten werk. RUIS” SARDEMANN 1.01 INIIL C0TR1W 3HE-*- - GE -- telefoon Ao. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt, dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2,5, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers V IJ F CENTEN. Bij voegsel. voorkomende PATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. Telefoon .W. M2 VER T E N-T I E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gebracht, wuarb(j een magazjjn ontplofte en de stad In brand geraakte. Hoe kon ik best het verlangen onderdruk ken om haar den volgenden dag te zien en te spreken Zon ik Londen, zou ik Engeland verlaten, de verzoeking ontvlieden, onver schillig waarheen of tot welken prys P Of zou ik myn toevlucht zoeken by rny'n boeken, die kalme, onveranderlyke oude vrienden van myn vroegste huiselyke uren P Had ik stand vastigheid genoeg om myn hart met moeielyke ernstige, afmattende studie te kwellen Als ik Londen morgen verliet, kon ik dan by myzelven verzekerd zyn, dat ik den daarop volgenden dag niet zou terugkeeren P Terwyl ik gedurende de uren van den nacht aldus een vergeefsche poging deed om kalm met myzelven te overleggen, kwam de lage gedachte in het geheel niet by ray op, die in menig ander in myn toestand zon opgerezen zyn Waarom zou ik met *t meisje trouwen, omdat ik haar bemin Waarom, met myn geld, myn stand, rny'n voorrechten, liefde en huwelyk hardnekkig als een denk beeld met elkander te verbinden, en een moeielyken en gevaarlyken toestand te schep pen, waar deze geenszins zou behoeven te bestaan P Had een dergeltyke gedachte, in den schoonsten, den meest verschoonbaren vorm, myn gemoed doorkruist, ik zou er met afgrijzen van teruggedeinsd zyn, ik zou van myzelven teruggeschrikt zjjn. Welke nieuwe vernederingen mij nog te wachten mogen Dat de verkiezingsstrijd links met na meloos minne middelen zou zijn gevoerd, is eenvoudig een der vele onwaarheden, die gedurende den tijd van spanning die achter ons licht, van christelijke zijde zijn gedebiteerd en met groote driestheid tel- kens herhaald. Wie echter weet hoe de verkiezings strijd werd ingezet van christelijke zijde in de Feestzaal in de Willemstraat in den Haag, wie zich herinnert op welk een diapason daar het christelijk verkiezings- orchest werd gestemd, wie de beweringen onthouden heeft, dat de Tariefwet onge veer alleen op weelde-artikelen zou druk- aan de orde zullen moeten komen. Na het opstapelen van de uitgaven door het christelijk kabinet, zonder dat daar voor middelen zijn aangewezen (behalve door het fameuze Tarief, dat nu natuurlijk weg is), zal er een ontzaglijk tekort zijn op de begrootingoorlog, marine en onderwijs-uitgaven zullen dit te kort doen zwellen. Nieuwe belastingen moeten er dus komen, als niet bezuinigd kan worden. Bezuinigd kan worden op oorlog en marine, door de staatsexploitatie der spoor wegen kunnen ook een paar millioen worden verkregen, maar nieuwe belas tingen zullen daarnaast noodig zijn. Laten deze dan in de eerste plaats niet drukken op den kleinen man. Voor maatregelen als deze zal echter alleen dan een meerderheid te vinden zijnji als allen die van goeden wille zijn, medewerken. De anti-these is nu eenmaal veroordeeld. Het Nederlandsche volk heeft getoond voor de zooveelste maal, dat het niet van een predikanten-regeering gediend is. Verzedelijking bij de wet wenscht het niet zij mislukt altijd/ Waarom zouden nu de predikanten, die naar Thorbecke’s woord den geest meer moeten gericht hebben op het hiernamaals dan op het ondermaansche, zich voortaan niet uitsluitend jijden aan hun herderlijk werk en de politiek laten aan de staats lieden De godsdienst en de staatkunde zullen er beide wel bij varen. Reuter seint uit Tokio, d.d. 28 Juli. Offl cieel. De laatste Russische troepenmacht op Sachalin is zestig mylen ten zuidoosten van Alexandrowsk afgesneden en zal zich wel dra moeten overgeven, waardoor de Japan ners in werkelijkheid meester van het ge- heele eiland zullen zyn. Het welslagen van de expeditie geeft te Tokio groote vreugde. Admiraal Kataoka meldt dat van Alexan drowsk aan de Siberische kust (zestig my len ten noordwesten van Alexandrowsk op Sachalin) uit vier stukken geschut op het Japansche eskader werd gevuurd. De Rus sische kanonnen werden spoedig tot zwygen staan, deze eene vertroostende en heiligende herinnering moet toch de myno bljjven myn liefde voor Margaretha Sherwin was waardig om aan de reinste en volmaakste vrouw, die God ooit geschapen heeft, aangeboden te worden. De nacht liep ten einde, het straatrumoer, dat flauw tot myn ooren doordrong, vermin derde en hield eindelyk op, mijn lamp begon te verduisteren en ging uit, ik hoorde hot rytuig met Clara van het bal terugkeeren, de eerste morgenwolkjes kwamen te voor schijn en bedekten de verflauwde schyf der maan, de lucht was afgekoeld en bad de frischheid van den morgen verkregen, de aarde was verkwikt door den gevallen dauw, en nog zat ik voor myn open raam met gloeiende verliefdheid over Margaretha te peinzen, een poging doende om geregeld te denken, overgegeven aan een kamp, die gedurig vernieuwd, maar nooit veranderd werd, en altyd het eene uur na het andere een vergeefsche kamp bleef. Eindelyk begonnen myn gedachten al min der en minder bestemd te worden, eenige oogenblikken nog, en ik viel in een onrustige, koortsachtige sluimering. Daarop volgde een andere en meer gevaarlijke vuurproef voor my, de vuurproef der droomen. Gedachten en gewaarwordingen, die met ieder volgend uur, dat ik wakend doorbracht, al zwakker De twee Alexandrowsken, het eene aan de Weskust van Sachalin, het andere daar tegenover aan de Castriesbaai op het vaste land, stichten verwarring in de berichten van het noordelyke oorlogslerrein. Zooveel is echter zeker, dut beide plaatsen van dien naam in de macht van de Japanners zyn. De Japanners zyn nu zoo goed als klaar met de verovering van het eiland, dat hun vroeger reeds toebehoord heeft, daar de belangrijke punten in hun hnnden\mi. Eerst bezetten zy Korsakof en den omth^ van die plaats, en het handjevol Russen Hat- daar lag, werd naar het Noorden gedreven, en daarna is te Alexandrowsk, den zetel van den gouverneur, een Japansche afdeeling geland. Het Sachalinsche Alexandrowsk ligt aan een ravyn, dat de groote en de kleine Alexandrowska rivier aan den voet van het gebergte uitgehold hebben. Tussclmn de stad en de zee ligt een moerassige streek. De aanleg van de stad gelykt op dien van een armzalige nederzetting in het Westen van Amerika Elke hut ziet er met hare kleine vensters uit, alsof de bewoners bang zyn voor roovers of de strenge koude. De 6000 inwoners bestaan uit ballingen, ge wezen ballingen, hun vrouwen en kinderen en de ambtenaren met bun gezinnen. Buiten dezen |zyn er nauwelijks een dozyn gewone burgers te vinden, en bezig met koophandel. De heele troepenmacht van do Russen op Sachalin bestond uit enkele afdeelingen, die gevormd waren uit de militaire bewakers van de strafkolonies en vrijwilligers uit de ballingen met een paar kanonnen. Daar alle levensmiddelen van het vasteland moeten komen, zou het de Russen al om deze reden moeilyk vallen, langdurig verzet te bieden. By Korsakof hebben de Russen zich bediend van de kanonnen van den kruiser Nowik, die daar indertyd zwaar beschadigd gezon ken is. Het binnenland van bet eiland is bedekt met ondoordringbare wouden en ber gen, waar de Russische troepen geen hulp middelen kunnen vinden om zich staande te houden. De Japanners zullen ook voor de Europeesche bevolking, die grootendeels uit gedeporteerde misdadigers bestaat, moeten zorgen. Van do 36,000 inwoners moeten 5000 inboorlingen zyn Alexandrowsk, Korsakof en Timof zyn de drie regeeringsdistricten op het eiland, het Russische gezag bepaalt zich echter tot oen gebied om Alexandrowsk aan de Westkust en om Korsakof in het Zuiden. De qastriesbaai aan de overzyde van het en zwakke! op my los, slagen. Myn droom kwam hierop neer Ik stond op een nitgestrekte vlakte. Aan den eenon kant werd zy begrensd door een dicht boseb, welks donkere geheimzinnige diepte my onpeilbaar voorkwamaan do andere zyde door heuvelen, steeds booger en booger ryzendo, totdat zij zich verloren in heldere, schoone, witte wolken, die schitter den door de weerkaatsing van het zonnelicht. Boven het bosch was de lucht donker en betrokken. Het scheen alsof een dichte nevel uit de boomer, was opgerezen en den helderen hemel ran dit gedeelte van het tooneel geheel bedekt had. Toen ik nog op de vlakte stond rond to kyken, zag ik een vrouw uit het bosch naar my toekomen. Haar gestalte was slank haar zwarte lokken golfden vry langs haar hoofd, haar kleed bad de vale kleur van den damp en den mist, die boven de boomen hing, en reikte tot op haar voeten in de breede plooien. Zy kwam snel op my af. Haar gang was zwevendflj liep over den grond evenals wolkschaduwen c korenveld of over bet kalme water? 20) Nu zy de dochter van een koopman was, zou myns vaders toorn, myn vaders ellende, myn eigen verderf misschien nog daaren boven, het noodlottige geschenk zyn, dat een huwelyk haar zou aanbrengen. Wat was de oorzaak van dit geheele verschil Een maatschappelijk vooroordeel. Ja, maar een vooroordeel, dat een grondbeginsel, wat zeg ikP dat godsdienst in ons buis geweest was, sinds myn geboorte, en eeuwen lang te voren. Hoe vreemd is dat vooruitzien der liefde, dat het toekomende in bet tegenwoordige plaatst! Hier dacht ik aan baar als aan myn vrouw, voordat zy misschien een ver moeden had van den hartstocht, dien zy my ingeboezemd hadhier kwelde ik myn hart, vermoeide ik myn gedachten, voordat ik zelfs met haar gesproken had, alsof de ge vaarlijke ontdekking van ons huwelyk reeds op handen wasIk heb later wel eens gedacht, hoe onnatnurlyk ik dit zou gevonden hebben, als ik het in een boek gelezen had. Er rees drieërlei klachte van rechts. Van den beginne aan zou fel zijn op getreden tegen het „christelijk” kabinet. De verkiezingsstrijd zou van links met nameloos minne middelen zijn gevoerd. Nu de overwinning links behaald is, zou men er mede in den war zitten, daar anders wel spoediger een kabinet gevonden zou zijn. Tegen deze drie sliste ontkenning. Nimmer is een courtoisie bejegend het ministerie-Kuyper. waren kabinet en onbegrijpelijkerwijs heeft zich hun inschikkelijkheid zelfs nog voortgezet, toen de partijzucht van kabinet en rechter zijde reeds al te duidelijk gebleken was. Waren Talma en de zijnen, de toen malige democratisch aangelegde^ onder de anti-revolutionairen, wat beter Öpge- komen voor de „kleine luyden”, zoodat het ministerie niet geheel had kunnen afzinken naar den conservatieven hoek, de toestand ware gansch anders geworden. Maar gelijk Schaper het uitdrukte, de democratie van Talma bleek talmi-demo- cratie. kén, dat prof. Treub hot geld van de boeren wilde halen, enz. enz. zal heel wat anders verhalen omtrent de oorzaak, zoo het peil van den verkiezingsstrijd daalde. Wij laten nu nog het deelnemen aan den verkiezingsstrijd van tallooze predikanten in actieven dienst daar. De derde klachte is nog zonderlinger. Wanneer toch kwam het kabinet van den heer Kuyper publiek Immers ook pas 00 Juli. En de leider van de ge- coaliseerde partijen had een meerderheid van sta-vast achter zich, van personen, die zoo ze al niet allen tegen hem op zagen, toch goeddeels verplicht zouden zijn hem te volgenmaar de kabinets- formeerder van links Dank zij het plattdandskiesrecht, waar onder wij leven, heeft hij niettegen staande het volk het Kuyper-régime on dubbelzinnig heeft afgekeurd geen voldoende meerderheid om een kabinet te kunnejn samenstellen alleen uit Unie-libe- ralen en vrijzinnig-democraten. Samen gaan met de oud-liberalen is een gevaarlijk spel en de sociaal-deiuoyraten vallen na tuurlijk buiten de formatie. Bovendien is de Eerste Kamer uit de gematigde sfeer gebracht, waarin zij zich steeds bevond. Voetangels en klemmen genoeg in strumenten, die nog vermeerderd worden door de houding der kerkdijken, die wel steeds geschreeuwd hebbenpast toch op menschen voor de zweep van Troelstra, maar die nu blijkbaar erg veel lust hebben om die zweep op de ruggen der vrijzin nige partijen te doen neerdansen. De klachten van rechts zijn derhalve alle even ongegrond. Ware het kiesrecht behoorlijk geregeld, er z0u een verpletterende meerderheid tegen de kerkdijken zijn verkregen en het eenige, waarmede deze heeren onder de kiezers nog eenig krediet zullen kunnen herwinnen, is dat zij voortaan den gods dienst maar buiten de politiek laten en van harte meewerken aan maatregelen in het belang der kleine luyden, die thans

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1