Bessen Jenever. Inmaak Kruiden. mms TE GOUDA. AALSESSEN JENEVER. BOEZELAARS KANTOOR. „Nieuwe Winkel", KINDERBOEZELAARS SLOTEfflAKER C". GERARD WOLFS Grootste Hippodrome, Een merkwaardig geval te Gouda. BINNENLAND. AOVI5RTENTIEN 7e ORGELBESPELING NIEUWE Firma C. Lourens. Fantasie-, Huishoud- en Keukenboezelaars. Klinken nit Schoonhoven. Waddings vee nsche praatjes. Poffertjes- en Wafelkraam F. V. VAN DER STEEN. op Dinsdag 1 Aug. 190S, gaarne geplaatst. jn groote verscheidenheid, Harkt 06 en 67. Débé- en llcformschorlcn. C. A.B. Bantzinger. WOLFE Co „Op naar Luik en de Ardennen". WESSANEN LAAN, Wormerveer, Siberische Kameel en een echte Afrikaansche Zebra Extra kleine Paardjes van hel eiland Celehes. Goedkoop rijden van 'l Jaar. GEK Alt» WOLFS. eiland, waar de Japanners ook voet aan wal hebben gezet, is fn 1787 door La Péroase ontdekt. By het kleine Russische station aan de baai (Alexandrowsk II) staat een vuurtoren, die 's zomers door loodsen be wound is. De kust stijgt tot 1540 vjot en is met dichte bosschen begroeid. Vroeger kwam hier in de mooie natuurlijke haven de kabel van Saclralin aan land, die nu tas- schcn kaap Lazaref en I'ogobi gelegd is. De kleine vesting Nikolajofsk die de noor deljjke invaart van de Araoer delta beschermt, is te zwak dan dat zy lang tegen de Japan ners verzet zou kunnen bieden. Reuter seint uit Londen, d.d. 28 JuliBij de beraadslaging over het ontwerp, waarbij de regeering wordt gemachtigd 5,835,000 p. st. voor maritieme werken te besteden verklaar de de civiele lord van do admiraliteit Lee, dat de admiraliteit besloten had voortgang te maken met de werken by Rosyth maar voorloopig de uitbreidingswerken van de dokken te Chatham te staken. Aan de oost kust waren nieuwe inrichtingen noodig, maar nu een aantal onbruikbare schepen buiten dienst was gesteld, waren deze nieu we inrichtingen niet to Rosyth en Chatham beide noodig. L)o admiraliteit nu was van oordeel dat Rosyth grootere strategische waarde had dan Chatham. En deze strategische waren duidelijk voor ieder, nu do volledige plan nen om van Rosyth een maritieme basis te maken waren uitgewerkt. De admiraliteit was niet voornemens de plannen direct in dezen omvang nit te voeren, maar zy wilde 1 in staal worden gesteld om in de toekomst zoo noodig hiertoe te kunnen overgaan. De plannen omvatten den aanleg van een ge sloten en een open dok. Reuter seint uit Stockholm, d.d. 28 .JuliKr wordt verteld dat het plan oin den Ryksdag to verdagen is opgegeven. Do zitting van den Rijksdag zal de volgende week worden gesloten, zoodra oen nieuw ministerie is gevormd. Reuter seint uit Cbristiania, d.d. 28 Juli: De Storthing heeft heden met algemeenc stemmen besloten, in overeenstemming met het voorstel van de bijzondere commissie, den 13on Augustus een volksstemming te doen plaats hebben over de ontbinding van do linie met Zweden. Ken voorstel van den afgevaardigde Kgedo uit Nissen om aan deze volksstemming mede to onderwerpen de be ginselen van de toekomstige grondwet van Noorwogen word met algemoono stommen op één na die van den voorsteller ver worpen. Renter soint nit Stockholm, d.d. 2B Juli Hot besluit van don Rijksdag omtrent liet Unie-vraagstuk is lieden oillcieel aan don voorzitter van don Noorsohcn Storthing, don hoor Horner, modogodoold. Woensdag i3 prins Radolin, do Dnitscho m gezant to Parijs, op eon rccoptio gowoost aan hot ministerie van buitenlandscbo zaken. Daar hooit do gezant langen tjjd gesproken mot minister Rouvier. Do hoeren hebben bot niot alléén over do Marokkannscho kwestie gehad, zegt oon vermoedelijk officious be richt van do Temps. Maar de Marokkuanscho kwostio is dan toch ook besproken. Minister Rouvier had 20 Juli aan prins Radolin het Fransche voorstel doen toekomen, bevat tende de grondslagen van het programma der Marokknanscbe conferentie. Over die door Frankrijk voorgestelde .grondslagen" hebben Rouvier en Radolin Woensdag een gesprek geveerd. Een tegenvoorstel op schrift beeft do Eransche regoering nog niet vau prins Radolin ontvangen. Do onderhan delingen hebben een regelmatig verloop, volgens de Temps. Do Echo do l'uris denkt dat hot nog wel eonigo dagen duren zal voor de onderhan delaars het eens zullen zijn over do plaats en over het programma der conferentie. Het zon wel togen 10 Augustus worden voordat do Sultan in kennis zal worden gesteld met de beslissing van de beide regoerlngen. Dat de Duitsche gezant te Fes, graaf von Tattenbach, ziek zon zjjn en naar Europa torng zon koeren, wordt ten stelligste tegen gosprokon. Wel is er een drogman van het Duitsche gezantschap to Fes ziok, en die ia op weg naar Tahdzjer. Misschien dat dit de grondslag is voor hot gerucht van het heengaan van Tattenbach uit Fes. Volgens oen gerucht te Tandzjcr zon de Duitsche gezant te Fes er in geslaagd zijn den Sultan te bewegen tot hot aannemen van oen geldsom Van vole millioenen tegen zeer lage rente, terwijl daarlegonover de Sultan twen kleine atoombooten besteld had op Duitsche werven, en hij voorts zou hebben toegestaan, dat in twee Marokkuanscho ha vens dicht hij do Algorynsche grens, Saidjn cn Larrache, onderzoekingen zonden wordon ingesteld door ingenieurs, in verband met grooto werken, daar nit te voeren. Er gaan allerlei verhalen over een vijan dige gezindheid die er te Fes tegen de Europeanen zou beerscben, maar deze ver balen zijn niet zeer betrouwbaar.vin Noord- Afrik a nemen zeer onboteekende berichten somtijds wonderlijke afmetingen aan. Zoo is er d'-zer dagen verteld, dat de inboorlingen eer, Fransch jacht, dat aan do kust by Mo- gador aanlei, zonden hebben overvallen. Dit blijkt achterna ook te berusten op een voor val dat lieelemaal niets te betoekenen beeft. Koning Leopold heeft Woensdag den com mandant en de officieren van het Duitsche slagschip Kaiser Karl der Grosse" aan het tweede ontbyt aitgenoodigd; ook de Duitsche gezant graaf W illwiu, prins Albert van Bel gië en eenige bekende leden der Duitsche kolonie te Antwerpen waren tegenwoordig. In /.yn toespraak dankte de Koning den Duitsclien Keizer voor het zenden van een der schoonste schepen van de vloot tor opluistering der onafhankelykheidsfeesten tevens sprak hy den wensch uit, dat België in elk opzicht het vo irbeeld mocht volgen, dat zyn machtige nabuur onder leiding van zyn heerschcr gegeven had. De strijd tnsschen de Fransche cn Duit sche bladen over de samenkomst der keizers by Björkö duurt nog steeds voort, liet on derwerp is ook te mooi in dezen komkommer- ty I en zoo heeft dan ook de Temps de ver zoeking niet kunnen weerstaan om nog eens eeu vry uitvoerige beschouwing to wijden aan de „entrovue de Björkö", waarin het t Fransche blad tegenover de officieuse ver zekeringen van Duitsche zyde bluft volhou den, dat keizer Wilhelm tot de samenkomst den stoot heeft gegeven. Die nachtelyke samenkomst in oen Finsehe baai is juist iets voor keizer Wilhelm en ligt geheel niet in het karakter van Tsaar Nicolaas, die nim mer toonde van zulke plotseling opkomende plannen te houden, Wy zullen do beschou wingen van de Temps ochter voorloopig laten rusten, wellicht dat de antwoorden, die do Duitsche pers zeer zeker niet zal achterhouden, ons aanleiding geven nog na- dor op dezen per.nestryd terug te komen. Intusschen is een nieuw onderworp voor persbeschouwingen op den voorgrond geko- mon. De Japanscho vredosondorhaudelaars zyn in Amerika aangekomen do Russische onderhandelaars zyn onderweg en oen tele gram van gisterenmorgen meldde reeds het programma voor hot vertrok der gedelogeer- den uit New York vastgesteld. In hot begin van Augustus zullen dus do onderhandelin gen kunnen beginnen. Hoe zal do afloop hiervan zyn Uit do door ons reeds meegedeelde be schouwingen van den Russischen gezant tc Washington en van den Japanschon onder handelaar Sato blykt duidelijk, dat beide partyen naar den vrede verlangen, maar of do vrede nu ook werkeluk tot stand zal komen, zal, do Russische gezant wees hier ook op, geheel van Japan afhangen. Stelt Japan te hoogo eischon, dan zal Rusland zeer zeker den stryd voortzetten. Rusland heeft nederlagen goleden, maar is niot ver slagen. Zooals do Temps het uitdruktRas- land's beide schouders hebben den grond nog niet geraakt. Verspreide Berichten. Fiunkkijk Door do jongste stormen hoeft de tc veld staande oogst voel telyden gehad de graan halmen zijn bijna allo zoo neergedrukt, dat do landbouwmachines haur werk niet kunnen doen en men dus allerwegen tot handenarbeid zyn toevlucht moet nemen. De korpscommandanten zyn nu uitgenoo- digd door den minister van oorlog, om de noodige bevelen te geven, dat men, op vor zoek van do burgerlijke autoriteiten om hulp krachten voor het land, daartoe in zoo ruime mate ais mogelijk soldaten zal aanwijzen. Denemarken. Naar uit Kopenhagen aan de Petit Pari- sien gemold wordt, spant keizer Wilhelm «I zyn krachten in om te komen tot de oprich ting van een Skandinavischen bond, omvat tende Zwodon, Noorwegen en Denemarken. Noorwegen. Hot gerucht gaat, dat de regeering voor nemens is aan het Storthing voor te stellen, door een volksstemming te doen beslissen over do afscheiding van Zweden. De volksstemming zou wnarscbynlyk op 13 Augustus plaats hebben. Engeland. Het Kanaal-eskader zal in Aagustus en September in de Oostzee kruison en ver schillende Doenscbe en Noorsphe havens bezoeken. In Zweedsclio kringen moont men, dat dit bezoek ten doel heeft den overwegenden invloed van Duitschland in de Skandinavi- scbo politiek te verminderon. Australië. Het kabinot van Znid-Anstraliö heeft zjjn ontslag genomen tengovolge van een motie van afkenrjng, voorgesteld door den leider der zoo machtige arbeidersparty de quaestie is, dat de eerste minister zelf lid is van de arbeiderspartij. Wy pnbliceeren het volgende geval oindat wy denken dat het voor vele personen te Gouda, die aan dezelfde kwaal lyden, van belang kan zyn. Mejuffrouw H. van WAAS, wonende Baan- straat L 94 te Gouda, meldt ons Het is thans reeds acht jaren, dat ik opgescheept ben met een vlijmende pyn onder de schou derbladen, die menigmaal over den geheelen rug ging en iny zeer veel last veroorzaakte by mijn dagelijksche bezigheden. Het was my bijna onmogelijk geworden, my te bukken en de pijn, die ik te doorstaan had, wanneer ik mij wilde oprichten was gewoon ver schrikkelijk. Zelfs 's naekts liet de pyn mij niet met rust cn moest ik het menigmaal uitschreeu wen, zoo hevig was deze. Ik stond 's morgens vermoeid en lusteloos op en het was voor my werkelijk een straf, myn werk weer op te vatten. Nu en dan had ik last van opgezwollen voeten cn met myn eetlust was het treurig gesteld ik had veel zwee- tingen, die door plotselinge hniveringon ge volgd werden, alsof het koorts was. Daar ik repds zoo lang aan deze ziekte geleden had dacht ik dat dezo ongeneeselyk zou zyn, en dit maakte my zeer melancholiek. Tot myn g.'luk maakte ik echter kennis met Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dadelijk na het gebruik hiervan, bekwam ik verlichting en nog voor ik een enkel doosje geledigd had, was er een ulgeheele verandering in mijn toestand gekomen. Ik ben thans veel flinker en sterker en van de vroegere pijn bemerkte ik zoo goed als niets meer. Mot vertrouwen kan ik dit voortreffelijk genees middel dan ook aan nierlijders recomman- deeren. Ik ondergetookendo vorklaar dat het boven staande waar i3 en machtig U het publiek te maken op elke vvyze die U goeddunkt. De kritieke periode. De tydpork in het leven eener vrouw brengt dikwijls onaange "name en gecompliceerde omstandigheden met zich mode De natuurlijke krachten ver minderen en de afscheiding geschiedt niet zoo goed als voorheen, daar een gedeelte der af te voeren stoffen thans in het lichqam blyft. Het is dan dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen eene bijzondere genezende waarde hebben eu dat zy de natuur behulpzaam zyn om de doorgangen schoon te houden, terwijl zy het gestel verlichten van de onreinheden, die zich daarin opgehoopt hebben. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geoft, dezelfde die Mejuffrouw van WAAS gehad heeft. Zy zyn te Gouda Verkrijgbaar bij de Heeren WOLFF Co., Westhaven 198 Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F 1.75 voor één— of F 10-- voor zes doozen. VII. Al wel 25 jaren tobt men in Schoonhoven met de openbare school. Vroeger, toen de wet van '79 langzaam, te langzaam werd uitgevoerd, zat men men met te weinig on derwijskrachten toen stond één onderwijzer voor 2 leerjaren en bad 90 en meer kinde ren, twee onderwijzers stonden in één lokaal en schreeuwden tegen elkaar op de school to klein, zoodat klassen elders onder dak gebracht moesten worden, allo misères hebben wy met de school beleefd. Maar aan alles koint een einde, zal de lezer zeggen Toch nietOuzo schoolkwestie schijnt onoplosbaarIn 1902 kwam er roering in. Gedeputeerde Staten schreven een dreig brief de Gezondheidscommissie diende een griovenljjst in; de Inspecteur der Volksge zondheid kwam de school sluiten, maar liet zich nog verbiddenplannen tot verbouwen werden ingediend, aangenomen, verworpen do ministerioele beslissing word ingeroepen en op z|j gezetalles lapt de meerderheid van den raad aan haar laars. Wjj zitten en blijven in het moeras. Er moet van jaar tot jaar uitgesteld worden. De openbare school moet dat smerige, onooglijke uiterlijk blijven behouden en inwendig ongezond blijven, zoo dat zelfs voorstanders van openbaar onder wijs enkel ait sanitair oogpunt ban kinderen naar de bijzondore school staren. Daar werkt de raad op aan. Alweder vervliegt deze schoone zomer. Overal ziet go bonwen, met do gasfabriek wordt de grootste spoed gemaakt, maar van de oponbare school komt geen steen van zyn plaats. Ja, Valk durft te zeggen dat „als er geen nieuwe school op de Oude Haven gekomen was, niemand aanmerking zon gemaakt heb ben op dezeer staan bonderden scholen in 'tryk, die slechter zyn." Mijnheer Valk, er zullen stellig nog wel slechter gasfabrieken te vinden zijn dan de onze. Maar ge zjjt toch gaan kijken naar de beste. En toen wy een Watertoren moes- t<n hebben, dan moest Schoonhoven geuren als te hebben, de mooiste Watertoren in Nederland. Als voorstander van bijzonder onderwijs, zoekt gij naar nog slechter open bare scholen Schaam U. Voor onze kinderen is het beste nog niet goed genoeg. Zy zyn de dragers van de Toekomst. Vrees bun oordeelZet geen nienwe lap op een oud kleed. Nu zullen we dan nieuwe banken in de oude lokalen krijgen. Als die er eenmaal zyn, zallen de vroede mannen bemerken, dat in de meeste lokalen de banken niet zallen kannen geplaatst worden volgens de eischen der Wet. Maar wat deert datEr wordt toch lekker niét gebouwd, zie jè Vroeger is pertinent verklaard, dat geen splinter van de oude banken aan de nieuwe zou verwerkt worden, thans zien we in de aanbesteding ook staan „het vermaken van 30 oude banken naar model b." En zoo zullen wjj dan den winter ingaan met op elkaar gepakte kinderen in klassen, waar de Incbtververscbing 's winters onmo gelijk is en die bovendien nog verpest wor den met doorgebrande, stofverspreidende kachels en stinkende privaten. „Zuster Anna, ziet ge nog niemand op bet Torentje P" Zoodra d&Ar een ander persoon, dan de van God gegeven „Lijder" zetelt, hopen wy dat onze Schoolkwestie spoedig tot oplossing zal komen. JAN BAZUIN. Naschrift. Toen wy aan bot eind van onzen brief waren, lazen wy, dat de 183 banken zijn aanbesteed voor f 1226.70, dus nog geen f 7.— per stuk. Dat zullen me de beestjes wel zyn. Een ergerlijke partijdaad. Het Vaderland scbryft De Staatscourant van gisterenavond be vatte de benoeming van den heer J. C. Wirtz te Groningen tot schoolopziener in bet dis trict Winschoten. Deze benoeming is wel een van de brutaal ste, die Minister Kuyper beeft aangedurfd. De provincie Groningen omvat twee on- derwysdistricten, Groningen en.Winschoten. In beide is thans een beslist antirevolutionair tot schoolopziener benoemd, want ook in bet district Groningen is door Minister Kuyper de antirev. beer Ph. J. Kloppers aangesteld als opvolger van jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein. En dat, terwyl in do provincie bet aantal openbare scholen verre overtreft het aantal bizondere, 1 Jan. 1903 waren er 261 openbare scholen met 40,660 leerlin gen, en 69 bizondero scholen met 9912 leerlingen. Heol de provincie is overigens beslist vrij zinnig. Dit bleek weer duidelijk Uy de laatste verkiezing, toen uitgebracht werden 24,317 stemmen links tegen 12,396 rechts. In bet kiesdistrict Winschoten was de verhouding 3333 links tegen 999 rechts. In deze provincie durft Minister Kuyper aan H. M. ter benoeming voor te dragen eerst den partyman Kloppers en thans den partijman Wirtz, redacteur van de N. Prov. Gron. Ct- en bekend antirev. propagandist, die wel eens uit den band sprong, maar by de laatste verkiezing trouw volgeling van dr. Knyper zich toonde. Deze man, die de openbare school genoemd heeft: „Het kind van het bywuf", wordt door de Regeering aangesteld om uitvoering te geven aan art. 192 van onze Grondwet dat zegt: Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Re geering. Voor zulk een ergerlijke partydaad deinst Minister Kuyper zelfs niet terug, nu het volk uitspraak over hem heeft gedaan en zijn partijbestuur beeft veroordeeld. Zijn laatste daad karakteriseert boel zyn bedrijf. Men schrijft aan het Handelsblad In de „Staatscourant" van heden komt de benoeming voor van den heer J. C. Wirtz Ozn. tot schoolopzioner in het district Winschoten. Zoo zyn dan de beide districtsschoolopzieners in de vrijzinnige provincie Groningen, anti- revolntionnairbeiden benoemd gedurende het ministerschap van dr. Kuyper. En wanneer nu nog binnen enkele dagen vóór het nieuwe ministerie optreedt de heer Wirtz in Slochteren, waar bij arron- dissemcnts8cboolopziener was, vervangen wordt door een anderen anti-revolationnair, dan is er dnbbele winste behaald. Natuurlijk is hier geen sprake van partij digheid 1 't Vermakelijke van de benoeming van den heer Wirtz is, dat hy zich meermalen in geschrifte verklaard beeft voor volkomen vrymaking van het onderwijs, los van alle overheidsbemoeiing. En nu legt het noodlot hem tot levemsUuüc op 8chooltoestanden te controleeren en over- heicUbepalingen uit te voeren, die hij ver derfelijk acht. Een niet te benijden positie. L De hooiboQw is zoo goed als afgeloopen. We hebben hier over 't algemeen veel en best hooi gewonnen. Nog nooit zyn de ber gen zoo vol geweest. Voor ons boeren komt er nn, na een tyd van hard en zwaar werk, weer een gemakkelijke periode. Dat hebben we op onze vronwen voor. 't Werk moet eenmaal gebeuren, maar ik heb toch wel eens met mijn wyf te doentweemaal op een dag kaasmaken, behalve de gewone huishoudelijke bezigheden en de kinderen, is geen gekheid, hoor! Maar ze is onder de boeren groot geworden, dus toen ze een boer nam, wist ze wat haar voorlaud zou wezen. Eén ding hindert haar en dat is, dat ik na melkonstyd zoo niks meer te doen heb. Na zei ze van de week„Jan", zeit ze „weet je wat je doen moest? Je moest stukken in de krant gaan schrijven, je ben altijd zoo beredeneerd, dat je dat best kan doen." „Non breekt myn klomp", zei ik, „Wijf, ben je non heelemaal stapel gewor den Je moet weten, we wachten ons achtste en tegen dien tijd is het wel eens meer mis. Maar ze zanikte net zoo lang, dat ik zei: „Maar waar moet ik dan zo) van tijd tot tijd over schrijven P" En toen had ze beet, hoor! „Waar jü overschrijven moet? Wel, over alles wat in Waddingsveen gebeurt en over veel, wat er niet gebeurt, maar dat er toch gebeuren moest. Daar heb je bijvoorbeeld den gemeenteraad. Doen ze 'teens naar je zin, maak dan de menschen eens duidelijk, waarom onze Raad naar jouw oordeel zoo wys handelde en doen ze 't niet naar je zin, vertel dan eens hoe je 't liever bad gezien. In den winter ben je by alle vergaderingen van den Landbouw, van de Coöperatieve, van den Boerenleenbank, van 't Mannenkoor, van 't Fanfare, van do IJsclub, van do Nieuwjaarsbedeeling, van de Brand weer alle politieke sprekers loop je na. Zon je daar niet over kunnen schrijven Gebeurt er in onze goeie gemeente nooit eens wat op een fabriek, aan de Gouwe, op het Dorp, in den Polder, waar je wat over vertellen kunt? Je zit elk jaar in do Feestcommissie, knn je 't daar ook niet eens over hebben Neen, man, aan stof zal het je niet ontbreken, daar sta ik je borg voor." Nou is myn vrouw een best wyf, maar je moet ze niet tegenspreken- Ik zit dus zooveel als aan die krantenschryvery vast en wil bei eens eenige keeren probeeren, maar ik moet zien, dat ik niet uitslnitend voor vreemden schrijfde uitgever moot me kunnen vertellen: „de Waddingsveners hou den wel van je praatjes, want ik krijg er heel wat abonnees." Bovendien zal er steeds gezorgd worden, dat alle plaatselijk nieuws zoo spoedig mogelijk wordt opgenomen. In de hoop, dat bet nog door vele mag gevolgd worden, eindig ik dit eerste Waddingsveen- sche praatjo. JAN WESVEEN. 28 Juli 1905. Gemengde Berichten. Koning Alfonso beeft zyn voorgenomen bezoek aan Berlijn op 4 September afgezegd met bet oog op do verkiezingen voor de Cortes. De Paryscbe Patrie legt dit zoo uit, dat Alfonso, die pas de gast der Fran- schen is geweest, deze niet wil krenken door bet Sedan-feest in Duitschland te gaan bij wonen. De Duitsche pers trekt zich deze goedkoope speculatie op Fransche vader landsliefde en nationale gevoegdbeid nog aan en betoogt, dat Sedan ten eerste op 2 Sep tember valtdat bet feest officieel nooit erkend is en ten slotte ook door de ge meenten al sedert een paar jaren niet meer wordt gevierd. De Patrie heeft nn eerst recht pieizier van haar verzinsel Uit Constantinopel wordt gemeld Nog steeds hebben in verband met den aanslag op den Saltan inhechtenisnemingen plaats, maar een beslist resultaat is nog niet verkregen. De Mahsoesseh Stoomvaartmaat schappij kreeg bevel een stoomboot gereed te bonden, men vermoedt dat de bedoeling is verdachten in ballingschap te voeren. Te Longwy (aan de Fransch-Belgische grens), waar de arbeiders der ijzergieterijen bet werk hebben gestaakt, is de toestand op het oogenblik hoogst bedenkelijk. De sta kers hebben gepoogd een aantal hoogovens uit te dooven, de bedreigden in Hanigny het buis van den fabrieksdirecteur en wierpen met steenen naar de soldaten, die de fabriek bewaakten. Reeds eenige malen is het tot botsingen gekomen en bij doze zijn 15 sta kers ernstig gewond. Twee hoogovens zyn gedoofd. De burgemeester van Hanigny, geen kans ziende de orde te herstellen, heeft ontslag gevraagd. Gisterenmiddag te zes nar ontplofte aan boord van een schip, liggende aan de Wes- tarkade te Groningen, een petroleumstel, doordat de vlam naar binnen sloeg. Het jengdige dochtertje van den schipper kreeg de brandende petrolenin op haar kleertjes, waardoor deze vlam vatten. Ze liep naar buiten, waar een waterverschaffet~..yan de waterleiding haar direct geheel onder water doopte, waardoor de'vlammen dadelijk ge doofd werden Haar toestand was echter van dien aard, dat opneming in bet zieken- hais noodig werd geoordeeld, waarbeen ze dan ook zoo spoedig raogelyk vervoerd werd. Het kind, Harmke Br., beeft ernstige brand wonden bekomen aan de beide armen, bet rechterbeen en aan den bals. Men meldt ons Een eigenaardig incident beeft zich te Uitgeest voorgedaan bij do opvoering van „Boefje", tooneelstuk, door Frans Hart ge trokken nit het werk „Boefje" van Brusse. In het derde bedrijf, dat „Boefje" in de ge vangenis doet zien, zoekt deze kracht in het gebed en roept daartoe de hulp van de Heilige Maagd Maria in. Dit moment gaf dan eenige katholieken, die deze passage blijkbaar niet begrepen, aanleiding tot een fluit-raanifestatie en een zich verwijderen uit den schouwburg. Nadat een dor aanwezigen, daar de directie eerst meende dat de mani festatie van anti-katholieken uitging, hier tegen opgekomen was en het publiek dui delijk bad gemaakt wat de zuivere strekking van „Boefje" was en dat de katholieken geen enkele reden hadden in dezo passage zoo op te treden, stond een katholiek onder wijzer op, die openlijk spijt betuigde, dat znlk een incident plaats vond, nog wel van den kant zyner geloofsgenooten. De directie beeft zich den volgenden mor gen 'direct naar de geestelijkheid begeven, die in de gewraakte passage evenmin reden voor dit optreden kon vinden. Een gruwelijk drama is Donderdag gebeurd te Beveren by Oudenaarde. Een jongeling, Remi De Brabant, zoon van een spoorweg werkman, beeft zyne moeder met eene scbup bijna doodgeslagen. Twist bad aanleiding gegeven tot dit yseljjk schelmstuk. Na zijne misdaad heeft hy zich in de gen darmerie gevangen gegeven. Door den on derzoeksrechter (ndervraagd, verklaarde hü, niet geweten te hebben wat hy deed. Een later bericht meldt dat de moeder in den namiddag overleden is. (H. v. Antw.) Zoonis men weet, verkeert te Amsterdam do roosjesbranche in tegenstelling met de brillantbianche, sinds geruimen tijd in on- gunsligen toestand. Verschillende oorzaken, die wy nu niet zallen nagaan, hebben daartoe medegewerkt. Een der gevolgen van dien toestand is no, dat vele roosjesslypers zich gaan toeleggen op het brillantslypon, vooral ook op het achtkantslijpen, waarnaar steeds veel vraag is. Een vrij groot aantal roosjesslypers zit dan ook reeds achtkant te slypen, of is bezig zich daarin te oefenen, zoodat in do be staande behoefte aan werkkrachten in die branche binnen afzienbaren tijd vrijwel zal zyn voorzien. Of de roosjesbranche weer eens tot bloei zal komen en of zy dan vol doende werkkrachten zal vinden, is een quaestie, die de moeite van een ernstig onderzoek wel waard is. (W. v. d. A. N. D. B.) Men meldt ons uit Middelburg: Hoewel de politie in alle richtingen heeft gezocht, is het nog niet gelakt den Belg, die Woensdag uit het huis van bewaring wist te ontsnappen, te arresteeren. Vooral in de omstreken van den Sloedam is veel politie om te trachten te beletten dat de vluchteling met een visscherman verder een goed heenkomen zon kunnen zoeken. (N. R. Ct.) De ondergeteekende bericht aan zyne geachte Stadgenooten, dat hy met zyne net ingerichte geplaatst is op de Markt, de eerste van al de Korte Tiendeweg, in de plaats van Mej. de Wed. J. C. SIBBES. Hy beveelt zich beleefd in de gnnst zyner Stadgenooten aan en hoopt dezelfde gunst te mogen genieten, die zyn voorgangster in zoo rnime mate heeft ondervonden. UEd. Dw. Dr., Bestellingen worden ten spoedigste aan huls besorgd. in deGrooteofSt. Janskerk des avonds f1/, uur, ter gelegenheid van den Verjaardag ran fl.I. dc Kiningin-ïocèr, door den Heer J. H, B. SPAANDERMAN, met welwillende medewerking van Mej. Cür. van der LAAR (Alt), Mej. H. C. van der MAAS (Cello), Amsterdam en den Heer L. HOFMAN (Bariton), Woerden. Programma's, tevens bewjjzen van toe gang, zyn tegen betaling van 10 cent ver krijgbaar by de boekhandelaars J. van BENTUM ZOON en by den Koster. Een JONDEN, op de hoogte met de moderne talen, benevens vlug kunnende rekenen en schrijven zag zich Brieven onder motto „Kantoor", bureau van dit Blad. Aanbevelend, ONTVANGEN INjDE in alle maten. Aanbevelend, nir.iJWKi Aanbevelend, Ivlccrooad» oa to Timmi MUiagn, ook u 'sHaft, llfé. Ut Prime Schocaapp-ctuur. PccrMc-Gtoa, Sctta, GUnscrlmc cm. li|a dc bette raiddclea voor bet under poetten ven tUc iwtrte gekleurde Heeren, Deuce en Kindereoboenen. Vcr- krilgbnar bt| winkellen In Schoenwerk. GelenteHIn. Drogerijen ene. Men lette goed op bet fabrieksmerk. p,C—.-Agent! w. SWfl—«in, Arnhem. bjj Haven 198. Ieder die de Tentoonstelling te Luik wil gaan bozoeken schaffo zich aan den Gids Rijk geïllustreerd. Gratis verzekering tegen ongelukken. Platte gronden van Lnik, Brussel en de Tentoonstelling. Voorwaarden van aboftnementon op de Belgische Staatsspoorwegen. PrijMf 0.30 f 0.07' porto voor eventueelo verzending. Verkrijgbaar bij den Uitgever W. H. J. DICKE te Amsterdamby de Informatie- bureaux der Staatsspoorwegenby do Kiosken der Kiosk-Ondornoming en Spoorweg- boekhandel by SCHALEKAMP, v/d. GRAMPEL BAKKER to Amsterdam. OPGERICHT 1765. KONINKLIJKE V IIIIIKK KN. Voedert uw Vee met de zuivere murwe merk Steren uitmuntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voedingswaarde. Eere-Dlploma Parijs 1900. Negen Gouden Medailles. is thans weder op de GOUDSCHF, KERMIS geplaatst, goede RIJPAARDEN staan wederom ten dienste van het publiek. Voornl gemakkelijke paarden voor Dames en Kinderen. Ook bevind zich in bet Hippodrome oen gedresseerd en berijdbaar. En voor heele kleine kinderen zyn er deze paardjes worden geleid, de kinderen vastgehouden. Tevens wordt het publiek opmerkzaam gemaakt op bot groote, goheele nieuwe CONCERTORGEL met muslcale Clownsnooit alhier te Gonda gezien. Entree 10 CentsKinderen li Cents. Kinderen betalen aan het bnreao slechts 10 cents rjjtoer met inbegrip van ontrée. Volwassenen betalen 10 cents rjjtoer behalve DONDERDAG, ZATERDAG eii ZONDAGAVOND dan zal 15 cents moeten betaald worden. Couponboekjes te koon tegen verminderd tariel. Zich aanbevelende,

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2