BINNENLAND. MANTELS, COSTÏÏIES, BLOÏÏSEN apveivteintii:n en Metaalpoetsextract Onnavolgbaar Klanken uit Schoonhoven. Waddingsveensohe praatjes. Stadsnieuws. BEURS VAK ROTTERDAM es en ROKKEN volgens dit verdrag op de Hawaï-eilanden en de Philippynen ingevoerd mogen worden. /Het is slechts een paar Kilo meters van hier verwijderd, dat zich het volgenda geval voorgedaan heeft. Gij kpnt de stad en de straat, moge lijk kent gij ook den heer Groeneweg, ge pensioneerd Rijks-ambtenaar, wonende Vee markt, te Rotterdam, die ons het volgende meldt Gedurende de laatste zes maanden heb ik veel aan de nieren geleden. Onophoudelijk had ik daardoor hevige pyn in de lenden en rog te doorstaan. Deze was mij op mijn twee en tachtig jarigen leeftijd zeer hinderlijk, zoowel bij het loopen als het zitten en zelfs durfde ik me 's nachts niet in mijn bed om* keeren, uit vrees dat do pijn nog erger werd. De urine liet veeltijds bezinksel na en ik was alles behalve op mijn gemak, wat men zal bogrypen, wanneer men mijn leeftijd in aanmerking wil nemen, teen ik mij op deze wijze al minder en minder begon to gevoelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, word my gezegd, is hèt middel om van een dergelijke ziekte te worden afgeholpen. Ik bestelde een doosje, dat ik geregeld begon in te nemen, en hoe groot was mijn ver wondering, toen ik door het gebruik van slechts een énkel doosje een groote ver lichting ondervond. Dc pijn was bijna totaal genezen, ik voel me veel frisscher en opge wekter en met vertrouwen zal ik dit wel doend geneesmiddel recommandeeren. Ik ondergetekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderden ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaasziekten door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit genees middel verlicht en geneest volkomen de nieren van oude, zoowel als van jongo lui. Hot is een eenig en speciaal middel voor do nieren. Verzeker IJ dat men (J de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Groeneweg gehad heeft. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff en Co., Westhaven 198. Toezendig geschiedt franco na ontvangst van postwissel F. 1.75 voor één of F. 10.— voor zes doozen. iiu-H Men bericht uit Don tfaagr fc Het onderhond van H. M. do Koningin met den heer Goeman Borgesius op Soestdjjk, alwaar zich H. M. nog bovond, moet zeer lang geduurd hebben. De commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Roest, wiens naam genoemd werd in een ministerieele combinatie, was reeds sedert v eenigen tjjd voornemens zijn gewone jaar- ljjksche verlof in het bnitenland door te brengen, in welk plan tot dusver geen ver andering is gekomen. By de gister in het district Den Helder gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vaca- ture-C. V. Gerritsen) is gekozen mr. Z. VAN DEN BERGH (vryz. dein.). Er zijn uitgebracht 6358 geldige stemmen, waarvan op mr. van den Bergh 3420, op den heer A. P. Staalman (chr. dem.) 2938. Hot aantal kiezers in het district bedraagt 7641. IX. Neen maar, het moet weer zoo echt ge weest zyn! ;jWat spijt het my. dat ik er niet heen geweest ben om dat eens met eigen ooren aan te hooren. Maar de lozer zal be grijpen, dat als Jan Bazuin op een verga dering komt van een man of tien en hij gaat daarover schrijven, dat Jan dan gauw de stad rondgebazuind is. Nu moet ik op gegevens van derden af. Maar ik durf bet er toch op wagen. Ze willen dan in Schoonhoven, evenals op andere plaatsen in ons land op 31 Aug. feestvieren. Nu bestaat alhier een permanente com missie voor feestviering, die zichzelf niet permanent beschouwt. En dat schijnt te ko men door het verlies van haar voorzitter, sedert het concours van verleden jaar. Nu als iemand zijn hoofd kwijt raakt, dan kun nen er rare dingen gebeuren. Die onthoofde commissie riep tegen 31 Juli de gemeentenaren op om de plannen tot feestvieren te bespreken. Muar zoo ver is het niet gekomen, wel neenIk heb al gezegd, dat de opkomst treurig waseen man of tien. En waren die dan allemaal nog maar gekoihen om feest te vieren, dan was er nog iets van terecht gekomen. Maar deze gelegenheid werd weer aangegrepen om lucht te geven aan gekwetste majesteit, aan verkropte spijt en wat niet al. Er heerschte een oogenblik een echt fees telijke stemming in de vergadering, toen de oud-voorzitter, Akkerhuys, zyn grieven luchtte tegen den waarneraenden voorzitter secretaris, den heer Geelhoed. Wel mocht deze laatste er in zyn inleiding op wijzen, dat dit feest moest dienen tot verbroedering, op dat oogenblik merkte men van broederzin al bitter weinig. Er werden harde noten gekraakt en bittere tasschen die twee. Akkerhuys had verleden jaar (de man dacht dat bet al twee jaar geleden was) een brief geschreven, waarin hy bedankte als voorzitter en als lid. Na had hem gauw een gedienstig lid der commissie, F. A. Tepe, op den mouw gespeld, dat die Brief van hot naar her onder de leden had gereisd zöiidor geopend te worden. Je begrijpt, als je een bedankje schrijft mot het doel om in de vleiendste bewoordingen aangezocht to wor den op je besluit terug te willen komen, en als die brief dan een jaar" daarna (het lykt wel een politiek testament) pas geopend wordt, je bcgrypt in welk een feestelijke stemming zoo iemand naar do vergadering gaat. Het mondelinge verzoek van Geelhoed om aan te blijven als voorzitter, gesteund door een dergelyken drang van S. van Nooten, die Akkerhuijs by een hiaat vergeleek, had dan ook een tegenovergestelde uitwerking het was olie op het vuur der miskenning. Nu brak de gekwetste majesteit los Hoe kon Geelhoed zóó sprekenHjj had #elf tot Akkerhuys gezegd „je hebt schoon gclyk, dat je bedankt". En nu aanzoeken om te blijven. En dat, nn er zoo n et dien brief, den brief de» heeren Akkerhuijs, is go- sold „Jamaistot straf zal Schoonhoven feestvieren zonder Mij Ook kon hy niet verduren, dat verleden jaar een geacht ingezetene (aldus duidde hy den persoon aan) by hem aan huis par don kwam vragen en na verkregon gratie in een*volle vergadering hem weer hetzelfde verwijt deed. En waarom heeft Geelhoed nooit uitvoe ring gegoven aan het besluit der commissie om het eero-voorzitterschap aan den Burge meester aan te bieden Ieder Schoonlieve- naar weet welk een scherpe pyl dit is naar het hoofd van Geelhoed. En dan te durven zeggen, dat hy mot Geelhoed 32 jaren aangenaam heeft samen gewerkt Men moet wol ijdel zyn, om op zoo ruwe wyze in het openbaar dien band van een te rijten Geelhoed beweerde, dat die brief onge opend is gebleven, omdat niemand ziéh het recht aanmatigde permanente commissie te zyn. Dat met dien brief zoo gesold was, is onwaar. En van Baaren, die daar ook znt om mede te werken tot verbroedering in Schoonhoven, gaf de heilige verzekering, dat hij dien brief niet gezien heeft. Den Burgemeester zal aangezocht worden om het eere-voorzitterschap te aanvaarden, zoodra het vaststaat dat er feest zal gevierd worden. Anders heeft het geen zin. Ge ziet, lezer, de feestelijke stemming zat er heel niet in. Deze verbeterde er "niet op, toen van Rossum bezwaar maakte om nu feest te vieren, op het oogenblik, dat ons land zoo'n crisis doormaakt. En als der dritten im bunde kwam Vinck protesteeren tegen het feestvieren in Schoon hoven, daar zoo'u gelegenheid telken male gebruikt wordt door sommige individuen om zyn medeburgers op het hart te trappen. De mannen van „God, Nederland en Oranje" schitterden door afwezigheid. Geen lust tot feestvieren, omdat de verkiezingen zoo be roerd zijn afgeloopen? Wanneer men, als commissielid nog al, opgeroepen wordt ter vergadering, en men heeft, gegronde roden tot afwezigheid, dan is het toch een kleine moeite om mondeling of schriftelijk zyn af wezigheid te motiveeren. Maar niets van dien aard was er ingekomen Er zal dan beproefd worden om gelden bijeen te krijgen. Lukt dat niet, dan zal er natuurlijk \an feestvieren geen sprake zyn. Schoonhoven draagt niet voor niemendal dan naam van Kijfhoek JAN BAZUIN. II. Wij waren tegen Woensdagavond bijeen- getrommeld om te beraadslagen of wy den verjaardag van onze geliefde Koningin zouden vieren of niet. Het spreekt van zelf, dat de vergadering zich verklaarde voor feestvieren, om de eenvoudige reden, dat ieder, die er tegen was, van de vergadering was wegge bleven. Maar toen de samenstelling van het be stuur 1 Dat gaat op ons dorp nog zoo glad niet, want Jan wil niet, omdat Piet er niet in zit en Kees wil niet, omdat Jaap er wel in zit. Gerard Alblas bedankte voor alle mogelijke functiën en Hayzer gaf er ook don brui vin. We begonnen daarom maar per sonen te kiezen, die niet aanwezig waren; dan krijg je in elk geval eerst den volgenden dag bedankjes. En toch waren er personen genoeg te vinden, die gaarne in het bestuur hadden gezeten. Daar heb je bijvoorbeeld mijzelf. En toch, hoeveel er ook gestemd is, er kon geen stemmetje voor mij over schieten. En dat, als jo zooveel jaar in de feestcommissie hebt gezeten, dat je een gevoel van onmisbaarheid over je hebt gekregen. En hoe het komt Omdat ik mijn aard nooit heb willen verloochenen. Ik heb altijd ge zegd „Harddraverij moet het zyn en als dat niet gaat ringrjjdery dat is je feest en daar moeten alle burgers, handwerkslui cn dag gelders maar plezier in hebben, of ze willen of niet." Zie je, dat heb ik te sterk vol gehouden en nu wreekt zich datnu willen zo ra ij niet moer. O, wat heb ik er spijt van, dat ik vroeger niet wat toegeeflijker ben geweestdan zat ik nu zeker weer in de commissie. Voor de eer, zie je en dan kon ik weer gaan ijveren voor eene harddraverij. Mooi vind ik, dat op den voorgrond werd gesteld, dat er een feest voor de kinderen zoowel van de bijzondere als van de open bare school No. 1 moest zyn. Dat verbroe dert zoo, zeggen ze hier. Neen, dat kan zoo verbroederen, als de kinderen op een flinke terrein met elkaar konden feestvieren en de scheiding tasschen 31ais en Brag en Zaidka en Dorp en Kleika eens wegviel op zoo'n dag. Maar het kinderfeest wordt hier juist altyd gebruikt om die scheiding te demon- streeren. Z'e komen dan aan in statige rij, school voor school, mot den bovenmeester voorop, die angstig waakt, dat van zjjne kudde geen schaapjes verdwaald raken onder de andere benden. By de aubade aan onzen burgervader, bij het bejubelen van onze welig tierende Koninginnelinde, overal en altijd dezelfde scheiding van kinderen, die misschien op één werf wonen. En dan ieder naar zijn eigen school terug om feest te vieren. Dat noemen ze hier nu de verbroedering in de hand werken- Van de volksspelen zie ik ook niet veel komen. Myn daggolder, die altyd naar de vergaderingen van Kazins by Kwaak gaat, zegt, dat door de volksspelen de sociale ruzie gekomen is, want bij volksspelen moet een arm mensch gekke dingen doen om de ryko menschen te doen lachen en do rijke menschen hier in Waddingsveen zyn van den weeromstuit practisch sociaal geworden. Zo zeggon „Die arme drommels hebben gelyk, het is schande, dat wy ze gaan uitlachen, als ze by het sprietloopon half wit, half zwart te voorschjjn komenfof ons een be smoezeld gelaat toonen na liet stroophappen of als een natte poedel over het feestterrein zwerven nu liet tobbesteken. Neen, wy willen ze niet uitlachen, wij zullen ons door hen laten uitlachen wy zullen ons in allerlei bonte kermispakjes steken, die wy voor veel geld huren dan zullen wy ons op een paard laten hjjschen, al verstaan wy van liet paard rijden niets en wij zullen zeggen dit is nu een gecostumeerde optocht, en de arme drommel zal zich vermaken over ons." Myn vrouw is tegen een optocht; ze vindt het wel erg mooi en ze zou er haar laatste centen aan verkijken, maar' zb is zoo bang voor brand. Als wy een optocht houden, dan gaan wy niet door onze gemeente, neen dan trekken wy naar Gouda en iedereen loopt mee en wie zou dan moeten blusschen als er op zoo'n feestdag eens brand k wam P Heb ik wel zoo erg ongelijk met mijn harddraverij P Over het feest ben ik nog lang niet uitgepraat, maar de volgende week zal ik eens vertellen waar wy het in den Raad zooal over hebben gehad. JAN WESVEEN. 4. Aug. 1905. Gemengde Berichten. Men meldt uit Den Haag Gisterenmiddag werd op de algemeone be graafplaats ter aarde bosteld het stoffelyk overschot van den badman A. Toet, dje bij zyn poging om mej. R. uit Borlyn te redden bet loven liet. In den stoet waren hoofd- en onderschei dene beambten der Maatschappij Zeebad. Op den lijkwagen lagen fraaie kransen van het Zeebad, van het personeel der baden en van eenige badgasten. Op de begraafplaats, waar vele belangstellenden aanwezig waren, waaronder tal van vreemdelingen, zoomede de heer J. D. Ruys Th. Az., president van den raad van beheer en gedelegeerd com missaris van de Expl.-My. Scheveningen de heer B. Goldbeck, directeur-generaal van het Zeebad; jhr. M. J. Hnydeeoger, gedelegeeri commissaris der Maatschappij Zeebad, en mr. E. Poles, inspecteur van het Zeebad. Aan de groeve werd door den heer Ruys een woord gesproken, waarbij hy deed uit komen, dat men voor de eerste maal sedert de oprichting van de Maatschappij Zeebad Scheveningen aan het graf van een der trouwe badlieden siaat, die het slachtoffer werd van zyn plichtsbetrachting. Spreker er op wij zende dat in 80 jaren niemand by de baden, eerst van de stedelijke inrichting en later van de Maatschappij Zeebad het leven beeft verloren, meende, dat allen die reeds zoo vele jaren steeds gereed staan hun leven te wagen en die reeds zoovele reddingen met glans hebben bewerkstelligd, weten, dat d inrichting der reddingsmiddelen de eenige juiste is voor het strand en de zee te Sche veningen. Door een noodlottige samenloop van omstandigheden, niet te voorzien en waarbij alle hulpmiddelen te kort moeten schieten, was in dit geval het ongeluk in oen kort oogenblik onherstelbaar. Weldadig en bemoedigend noemde de heer Ruys het in deze oogenblikken te zien, dat het weldadigheidsgevoel van landgenoot en vreemdeling wakker is om de geslagen won den, voor zoover dat mogelijk is te ver zachten. Met een troostwoord 'tot de kinderen en weduwe, waarvan de heer Ruys deed uit komen dat hun toekomst verlicht zal worden niet alleen door de My. Zeebad, doch ook door velen die bereid zyn leed en kommer naar vermogen te verzachten, besloot spr., die ook getuigde hoe bemind en geacht Toet was by het geheele publiek. Namens de familie bracht de godsdienst leeraar den beer Dekker uit Scheveningen dank en deed hy den weldadigen indruk uit komen welke de mededeeling van de heer Ruys had gewekt omtrent de verzorging van de weduwe en haar gezin. Aan het graf werd een psalm gezongen, terwijl aan 't sterfhuis ds. Krull gesproken had. In het dorp was bij het passeeren van den lijkstoet in de verschillende straten veel volk op do been. Op 19 Juli is per Staatsspoor uit Tilburg door Verbunt aan het adres van Eick- bolt te 's Gravenhage, met den goederentrein No. 1640, in een geplombeerde!» wagen via Utrecht verzonden een fust, inhoudende 521/, liter cognac, gemerkt No. 3521. Op 20 Juli. des naipiddags to 2 uur 9 min. spoortyd is deze goederentrein te 's-Gravenhage aange komen. By de ontlading van den wagen bleek, dat er aan de plombeering iets haperde en dat het fust met cognac ontbrak. De trein is van Gouda rechtstreeks zonder te stoppon gereden door Haagsch personeel, dat geen inlichtingen weet te geven. De commissaris van politie der 2e afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt opsporing van bet fust cognac, by de vinding inbeslagneming en onderzoek naar de daders. Te Maastricht hooft zekere E., dio nauwe lijks uit de gevangenis was ontslagen, revol verschoten gelost op de vrouw en den zoon van zyn vroegeren kostbaas Do veroor zaakte wonden zijn van weinig betoekenis. De dader is voortvluchtig. Op de Engelsche badplaats Ramsgate is e-n trmongeluk gebeurd. Terwijl de wagen een bochtigen weg afdaalde, ontspoorde hy, vernielde de leuning aan den rand van een steilte en viel 10 M. omlaag. Er waren gelakkig maar weinig reizigers. De bestuur der werd zwaar gewond en de conducteur en vier reizigers ook vrij ernstig. Te Hilversum zal in de maand September a.s., uitgaande var. de Fotografische Club aldaar, een wedstrijd gehouden worden voor amateur- en vakfotografen. By genoegzame deelname zal aan dezen wedstrijd eeno ten toonstelling verbonden worden. Nog is be sloten, ook in de maand December a. s. een dergelijken wedstrijd te houden in twee af deel ngen. Verplicht zal dan zyn de inzen ding van een herfstgezicht en van een inte rieur, möt een maximum van 6 stuks in te zenden. „Op hinderlijke wijze volgen." Het artikel der Stakingswet van 11 April 1903, dat hechtenis of boete bedreigt tegen den- gene „die wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zyn vrijheid belemmert of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdrukkelijk verklaarden wil blyft opdringen of hem op hinderlijke wyze blyft volgen", heeft dezer dagen als af schrikking gediend voor een geval, waaraan by zyn vaststelling vermoedelijk niet is ge dacht. In een groot dorp werd een persoon, die zich daar eenigen tyd geleden had gevestigd, telkens als hy uitging op kleinen afstand gevolgd door een dame. Het trok spoedig de aandacht ^en dag aan dag werden nu beiden gevolgd door een joelende menigte. De vervolgde wendde zich tot den burge meester als hoofd der politie. De reden, waarom de dame dien persoon aldus lastig valt, komt nu aan 't licht. Zy toont brieven, portretten, gedichten zelfs, ten bewyze, dat zy reden had te verwachten zyn wederhelft te worden, en nu die hoop verydeld is, tracht zy op deze wijze aan haar gevoelens uiting te geven. De burgemeester is van oordeel er is niets aan te doen; de straat is vry, ook voor de van elders gekomen dame, mits zy maar niet beleedigt, belastert of aanvalt. De straattooneelen gaan dus voort, niet gelijk naar ouderwetschen trant in zulke gevallen gebruikelijk was, met ketelmuziek, gieter, trom of ploeg, maar op nieuwerwet- sche wijze, enkel door naloopen. 4? Daar komt echter opeens een eind aan. Van „hoogerhand" was gewezen op het nieuwe artikel 426bis van het Wetboek van Straf recht, dat „op hinderlijke wyze volgen" strafbaar stelt. Zoodra dit bekend is ge worden, wordt het weder kalm in de dorps straten. „Zoo is dr. Knyper toch niet voor niets minister geweest", schrijft onze bericht gever. (Hbld.) Men meldt aan de N. R. Ct. De twee te Kleef aangehouden personen, verdacht van diefstal ten hnize van den heer K. te Nymegen, hebben volledig bekend. Hon uitlevering is aangevraagd. Te Vlissingen en Domburg treft men bij zeebaden niet alleen booten aan, om even- tueele drenkelingen te helpen, maar men heeft daar ook reddingsboeien en -gordels en touwen in voldoende hoeveelheid in daar voor bestemde glazen kasten dicht by het water gereed. Verder bevinden zich daar ook op bepaalde afstanden eikenhouten palen van ongeveer 3 meter lengte in zee. Deze zyn( met sterk touw verbonden, en daarmee wördt aange geven, buiten welk terrein een niet-geoefend bader zich niet kan begeven, zonder gevaar te loopen. Een toegeworpen reddingsgordel en boei en hiermee moet men op een badplaats niet zuinig zyn doet in de meeste ge vallen óók veel nut. Zoolang een drenkeling zich nog van zyn toestand bewust is, zal hy, zoo hy al eens een eerste en een tweede reddingsboei misgrijpt, toch licht een vol gende grypen. Velen meenen, daMiet zwemmen tydens den vloed veel beter is dan met eb. Zeker, is 't, dat met eb een bizonder sterke stroom op onze kust gaat. Het geschenk van den vilder. Als vloer- kleeden worden nogal eens voorwerpen ge bruikt, waaraan een stukje herinnering verbonden is. Jagers op groot wild zetten thuis hun schoenen graag op een leeuwen-, beren-, of bisonhuiden was het, wild niet groot, dan is toch de herinnering aan het jachtavontuur voldoende bewaard in een wolfs-, vossen-, of hertenhuid. Er zyn zelfs hondenliefhebbers, die de herinnering aan den gestorven hond levendig honden door zyn huid op den grond te leggen. Maar wat er op dit gebied bedacht werd, is weer wat heel nieuws. In de salons van den president der Fransche Republiek en in het paleis van den Koning van Spanje zal binnenkort een paardenhuid den vloer dekken. En als de heer Loubet of Koning Alfons erop kyken, zullen zy een stukje her innering voor zich hebben, want de twee huiden behoorden aan de twee kurassiers- paarden, die gedood werden by den aanslag tegen koning Alfons op den hoek van de Rue de Rohan tydens zyn jongste bezoek aan Parjjs. De paarden vingen de scherven van de bom op en redden dus het leven van den president en zyn koninklijken gast. Med kan dus niet zeggen, dat de dieren voor niets naast het galarytuig gedraafd bobben. Een paardenvilder kocht de twee doode paarden en looide hun huiden, waarbij hy wel zorg droeg, dat de gaten, door een der bomscherven gemaakt, goed te zien bleven. En nu heeft de leerlooier een brief ge schreven aan den Koning van Spanje, waarbij by Z. M. een der paardenhuiden aanbiedthet ander krygt president Loubet cadeau. Van den Koning heeft de looier al ant woord gekregenZ. M. neemt het geschenk van den fljngevoeligen vilder gaarne aan. In de St. Jorissteeg te Amsterdam had zich een heer te slapen gelegd. Een zonder linge en ook oen gevaarlijke manier om zich ter ruste te leggen, meent het „Handelsblad". Een handig individu greep deze gunstige gelegenheid aan om den slaper van zyn portemonnaie en horloge te ontlasten, doch werd door eenige burgers gezien, die hem achtervolgden. De vlugge gast zou ontkomen zyn als niet een politieman te paard zich in den wedloop had gemengd en met een lor* schen greep 's mans kraag wist te grypen en gedacht vast te houden. Wy vernemen dat zich in de Kerkstraat te Amsterdam een „voorschotbank" bevindt, die geld leent zonder borgen, doch tegen een rente van tweehonderd-zestig pro cent, namelijk vijf cent van eiken galden per week Bovendien moeten de- „gelukkigen", die aldus uit tydelijken geldnood worden gehol pen, een contractje onderteekenen, waarbij zy afstand doen van hun inboedel ten voor- deele der brave geldschieters, voor 't geval zy een3 in gebreke mochten blijven by de betaling van rente of aflossing. Een wet tegen den woeker kent ons land helaas niet. (Echo). Mem meldt uit Rotterdam Gisterenavond, tydens de beheiing voor het nieuwe station der Zuidholl. electr. spoor achter het Hofplein, brak een schakel van een ijzeren ketting, waaraan eqn heipaal hing. De paal drong een meter in den grond en brak toen af, waardoor hy viel in de Raampoortstraat. Een negen-jarigen knaap die passeerde, werd door den vallenden paal het hoofd verbrijzeld en was onmiddellijk dood, terwijl een 62-jarig werkman, die eveneens voorbijging, de linkerarm verbrijzeld werd en hij inwendige kwetsuren bekwam. Hy werd overgebracht naar het ziekenhuis. Door de politie en' den substituvt-officier van justitie mr. Blok werden de gebroken kettingen enz. in beslag genomen." In de eerst dezer dagen geopende stoom- meelfabriek van de Gebrs. Bots te Leiden had gisteren een ongeval plaats, dat betrek kelijk nog goed is afgeloopen. De 28-jarige molenaar H. werd gegrepen door de spie van een drijfriem en eenige malen daardoor in de rondte geslingerd. Toen na enkele minuten de machine tot stilstaan was ge bracht, kon de man nit zyn weinig benijdens waardige positie worden bevryd. Het bleek toen, dat hy er met eenige niet verontrusten de kneuzingen aan de beide beenen was af gekomen. Per rijtuig werd de patient naar de echtelijke woning vervoerd. Twee heeren, van wie een woonachtig te Leiden, doch uit de omstreken van Appinge- dam afkomstig en daar zeer goed bekend, spraken over de kansen van de beide can- didaten voor de Tweede Kamer, de heeren Schaper en Sybrandy. Beiden waren het "eens, dat de heer Schaper opnieuw zou ver kozen worden. 4 De een, een Hagenaar, was van meening, dat Schaper wel dnizend stemmen meer zou behalen dan Sybrandy, maar dit verschil kwam den ander te hoog voor. En daarover gingen de heeren wedden om f 1000. Boven dien werd de bepaling gemaakt, dat de myn heer uit Leiden voor elke stem die Schaper minder dan de 1000 meer kreeg dan Sybr.in- dy f 10 zou moeten terugstaan, doch voor iedere stem, die het verschil meer zou zyn f10 boven de f1000 zou ontvangen. vMen kent den uitslag. De heer Schaper vferkreeg 4187,* de heer Sybrandy 2818 stem men het verschil was alzoo 1369. De Lei- denaar had dus van zijn tegenpartij te ontvangen f 1000 on 369 maal f 10 is f 4690 en hy heeft dit sommetje in ontvangst genomen. De andere meneer had tegen de betaling geen bezwaar 1 (Tel.) BONI. De „N. R. Ct," teekent by het eergister uit Batavia ontvangen telegram, betreffende 't succes onzer wapenen by Watampone aan Zooals men zich zal herinneren werd den 28n Juli j.l. de landing ten noorden van Badjowe uitgevoerd en betrokken onze troe pen bivaks tusschen Bena, Lonrai en Bad jowe Bena ligt een 5 KM. ten noorden van Badjowetusschen Bena en Badjowe treft men de bijna een KM. lange twee kampongs Lonrai aan. Uit Lonrai deed de vijand een aanval, die echter werd afgeslagen en onzen tegen standers op belangrijke verliezen te staan kwam.* Eenmaal aan land moest uitteraard eerst het bivak iri orde worden gemaakt, en kon daarna tegen het volgende doel, de hoofd plaats van Boni, Watampone of Boni ge- heeten, worden opgerukt. Daartoe kon gebruik worden gemaakt van den eenigen kunstweg in Boni, nl. die, wel ke van Badjowe rechtstreeks naar het 5 KM. verder oostwaarts gelegen Watampone leidt. Deze weg is 4 M. breed en in den drogen tijd uitmuntend voor alle wapens te gebruiken. Hy voert hoofdzakelijk door rjjstvelden. Een groot voordeel is het geweest, dat het zware scheepsgeschut Watampone on der vuur heeft kannen nemen. Wel is de materieele uitwerking op de uit lichte bouw stoffen opgetrokken kampongs niet heel groot, maar de moreele uitwerking zal ge weldig zijn geweest. Hierdoor werd het mo gelijk, Watampone te bezetten, zonder te genstand van den vjjand te ondervinden. Eenmaal zoo gemakkelijk in het bezit van de hoofdplaats gekomen, heeft de opper bevelhebber den marsch laten voortzetten. Onze troepen trokken langs het voetpad, dat van Watampone naar het Oosten voert, voort, en konden Palakka (gelegen op 5 K. M. ten oosten van Watampone of Boni) bereiken, zoodat zy in één dag reeds een tiental kilometers in het vijandelijke gebied zijn doorgedrongen. Het nu betreden pad voert aanvankelijk over zacht golvend terrein. In Palakka ligt het graf van den majoor Kroesen, die daar in 1859 sneuvelde. Dat de geest van de Boniërs niet heel krijgshaftig is, ligt voor de hand. Het zal Wel voor net eerst zjjn, dat die lieden ken nis maken met de moderne vuurwapenen. Het moet op een dergelyken vijand wel een grooten indruk maken, dat schepen, die ze niet eens zien, groote projectielen in ban hoofdplaats slingeren. De kennismaking met ons repeteergeweer zal ook niet zijn meegevallen. Na den tegenslag, by de landing te Patiro ondervonden, bevatten de laatste telegram men zeer opwekkende tijding. Degenen, die reeds riepen van een onherstelbare fout, zullen wel inzien, dat tegenover een minder waardigen vyand als de inlandsche, een fout niet gauw onherstelbaar is. GOUDA, 5 Augustus 1905. Eind-examen H. B. S. Noordelijke Com missie 6de groep. H. Fryda, J. W. van Kuijk, S. M. D. Valstar, J. Ch. van Es, allen van de H. B. S. Bleyenburg te 's Gravenhage. J. H Schreuel, A«. C. A. NieuwenhuyS, W«. P. A. Valstar, Ch". C. van der Wilde, J. A. Kuiler, G. C. J. Kruisinga, J. van Riel, M. M. G. Woensdregt, allen van de H. B. S. Stadhouderslaan te 's Gravenhage. S". van der Tas van Leiden. A. M. Kujjsten, H. Slegt, J. Th. Boer; allen van Gouda. Afgewezen 8 candidaten. Wy ontvingen naar aanleiding van het adres van den Bond van Nederl. Onderwijzers afd. Gouda aan den Gemeente raad inzake geneeskundig toezicht op de lagere scholen eon brochure, bevattende een inleiding over het nut en de noodzakelijkheid van School artsen, wat vooral door de onderwijzerszoo goed ingezien wordt. Verder vinden|wjj in de brochure het adres zelf met de uitvoerige memorie van toelichting, die eindigt met den wensch dat ook de gemeenteraad het nut van schoolartsen inzien zal en daardoor een stap verder zal doen op den weg naar beter onderwijs. Ammerstol, 4 Aug. Een nieuw soort vaster In onze gemeente bevindt zich een per soon die sedert 14 dagen te bed ligt en alle voedsel weigert. Alleen gebruikt hjj nu en dan wat water. Reeds enkele malen heeft men geneeskundige hulp ingeroepen, maar de patiënt weigert beslist eenig antwoord te geven. Stolwijk, 3 Aug. In de vergadering van den gemeenteraad, belegd tegen Maandag avond j.l., werd tot waarnemend burge meester benoemd de heer T. Dekker, wethouder; tot tydeljjk wethouder en tot waarnemend secretaris de heer D> C. Marck, lid van den gemeenteraad. Waddinqsveen, 5 Aug. Door eene com missie, bestaande uit de dames H. Wolters. geb. van den Broek, K. J. Grendel en den heer M. F. J. Wolters, is in deze gemeente eene collecte gehouden ten bate van het Herstellingsoord voor onderwijzers te Lan teren, welke collecte heeft opgebracht de som van f 110.—. -- De heer H. van Drimmelen heeft be dankt voor de benoeming tot bestuurslid van de „Commissie tot feestelijke viering van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina", terwyl de Edelachtbare heer S. C. Tuyme- laar, burgemeester dezer gemeente, het eere voorzitterschap van bovengenoemde commissie heeft aanvaard. - ZATERDAG 22 JDLI. L.K. H. K Staat8leeninqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 B 59#/,« - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59s/lt - RosLAND.Iwang Dombr. Obli- gatien 4'/, 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74J/4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 IV» 24i/,. - Hypotheek-Ban ken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101»/,. Pandb. Rotterd. Hypb. 3977/a Pandb. Standaard Hypb. 4V« 100V8 Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99*/. Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOOVi Pandb. Zuid-Hóll. Hypb. 4Ö97/. Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4 lf9 1001/» Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99»/. Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96*/. - Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbrielbank 4 99»/. Pandb. Hollaridsche Hypb. 4 99»/* Pandb. Nationale Hypb. 31/, 98»/« Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorwegleeningen. Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-MyV A.H. 367'/4 Premieleeninqen België, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 102V« Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gnlf Stv.-My, 35 Diversen. Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'A worden tot zeer lage prijzen OP GERUIMD. yj/ï7U/f/7ÏA Burgerlijke Stand GEBOREN1 Ang. Antonia, ouders J. A. GrootenhHis en C. C. Waltz. 2. Johan nes, ouders W. van Oosten en A. M. van Uunen. Jan, ouders T. Binnendijk en W. M. van Bodegraven. 3. Antonius, ouders J. P. Mul en R. de Jong. OVERLEDEN 3 Aug. S. Hofman, 18 d. E. C. de Raad, wed. J. C. van Asch, 76 j. W. van Oosten, 17 m. C. van den Berg, wed. J. *Verklejj, 78 j. ONDERTROUWD4 Aug. A. van Hoff te Boskoop en M. Zandvoort. L. A. de Brujjn en E. C. Kesper. V* Zeer voorspoedig werd ons heden een Zoon geboren. A. DE GOEDEREN. J. J. DE GOEDEREN— IJSSELSTIJN. 5 Angst. 1905. FABRIEKSMERK. uitgepoBtst merk „ROOD KRUIS" nit de labriek van Firma H. SARDEMANN to Zevenaar en Emmerik tpannen de kroon. Yerkrjjgbaar to Gonda bjj R. ZANDVOORT, M. A. CATS, H. ZANDVOORT, J. S. MOSSEL, Firma L. DE JONG, A. DROST te Woerden by N. DE KRUIJFF. zyn thans door nieuw gevonden toepassingen onze in olieverf ge»chilüerdc Por tretten Peinture- Itof/aertn. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtuige zich, geen imitaties vöor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag Boxtel. H. BOOA ERTS Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bg wien modellen te bezichtigen egn.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2