Hi.T MEM HMJK. tl THEE. Aïettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 9 Augustus 1905. No. 9793. 44ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. i 1 FEU I LLETOX. if Li ZONEN, I» 1:1 KEXXISGEUIXG. KENNISGEVING. van e gratis ge- handelaar Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen uitroep heeft bedoeld. [!v dubbel. flewb I X. By myn komst op Noorder Villa werd ik in een kamer gelaten, die ik vermoedde dat de pronkkamer was. Alles was daar splinter nieuw. Dekenrig geschilderde dear kraakte, toen opengedaan mi Tc wam fes als ge- Firma iNAL dis geknipte arde plaat. IKER patroon. CHILD- de Echte i, teeamtn- gen in den naam des vervaardigd wereldbe- M*StoU- )lk gekookt ik voor da- olepela van date) Ak geval van gebruiken. tatoH. O. welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA, den 8 Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. -■? felykrte en ga del voor Heerea derschoenwetkf M MHIIer Ca -Men lette goed nerk.— «werk, laleetwlM, IKMAN Zn, EKK te letten 'AM worden afgele- pakjes van vijf n een Ned. on» an Nommer en m nevenstaand Wet gedepo- 3HE-- SE- werd, als de knal van een pistoolschothet behangsel aan de muren met zyn zwierig patroon met vogels en bloemen er op, goud rood en groen op een witten grond, zag er uit alsof het nog nauwelijks droog was de prachtige venstergordijnen van wit en hemels blauw, en het nog prachtiger tapijt van rood en geel, schenen eerst den vorigen dag uit den winkel gekomen te zijn; de ronde tafel van rozenhout blonk als een spiegelde in marokijn gebonden plaatwerken, die daarop lagen, zagen er uit, alsof zjj, sedert zij ge kocht waren, nog nooit van hun plaats geweest of geopend waren niet een blad zelfs van de muziek, die op de piano lag, lag, was omgekruld of gekreukeld. Nooit was een rijk ongemeubileerde kamer ongezelliger dan dezehet oog schemerde bjj het rond zien daarin. Nergens kon het op rusten. Het portret der koningin, dat in een zwaar ver gulde Ijjst met een groote kroon er boven eenzaam aan den muur hing, keek u aan het behangsel, de gordijnen, het tapyt keken u aande boeken, de wassen bloemen en glazen kasten, de stoelen met prachtige sit sen overtrekken, de porseleinen platen aan de deur, de blauwe en lichtroode ornementen, op den schoorsteenmantel geplaatst, de over vloedig versierde étagères met allerlei klei nigheden en langhalzige flacons op de boven ste plankjes, -- alles keek n aan. Er was Bijvoegsel. oorkomende ’ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. kill IN III COURANT Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op 5e Augustus 1905 executoir is verklaard Het kohier der Bedrijfsbelasting dienst 1905/6. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en Ttreften s welbekend BT-IHXIB 'abrieksmerk). radicale en van alle, zelfs kkige zenuw- ontstaan door ugdigen leeftyd zwakte, Bleet Hoofdpyn - Maagpijn n vermogen -- enz. Uit- om te zien, welk een indruk uiterlijke ver- tooning op hem zou maken, besteedde ik een ongewone zorg aan mijn kleedingen meer nog, wendde ik my tot een vriend, op wien ik staat kon maken, dat hij mij niet zou uilhooren ik schryf dit met schaamte en droefheidik zeg hier waarheid, al is het ook een zware boetedoening om haar te zeggen ik wendde my, zeide ik, tot een vriend om een zijner rijtuigen te leen te mogen hebben, ten einde mij naar Noorder Villa te brengen, daar ik voor gevaar vreesde als ik het rijtuig van mjjn vader of mjjn zuster te leen vroeg. Ik wist wel, dat menschen van mijnheer Sherwin’s stand gewoor.lijk veel zwak op vertoon van rang en rijkdom hebben en had laaghartig genoeg besloten om daarmede mijn meest mogeljjke voordeel te doen. Mijn vriend was dadelijk bereid om mij zijn rijtuig te leenen. Tengevolge van mijn aanwijzingen nam het mij op'het bepaalde uur op, ineen winkel, waar ik een vaste klant was. Reuter seint uit Tokio De Bayan ver trekt van Port-Arthur op sleeptouw naar Japan omstreeks 15 Augustus, de Poltawa en de Peresviet gaan een week later onder eigen stoom. Gemeld wordt dat de Russen de monding van de Amoer krachtig versterken. Een gemengde divisie is van Khabarovak naar Nicolajeffsk gezonden, ten einde de bezet ting daar te versterken. Het heet dat in de toegangen tot de rivier mijnen zijn gelegd. Telefoon No. M2 ADVERTENTIES worden geplaatst, 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. geneesheer, d(> frissebe Ie n_ga a n )gte, Zaltbomme itterdain. «e. Gzn. Rotterdam I voor oorlogsvloten zoo gezocht. Maar de streek, waar ’t hier om gaat, kan men niet meer rekenen bij het gebied van Cardiff, waaruit die scheepskolen komen. Overigens is het zeer onbegrijpelijk, dat men over dezen koop te Londen alarm heeft geslagen. Zelfs wanneer de Duitsche regeering er deel aan had, was ’t nog niets geweest. Immers, in vredestijd kan iedereen te Cardiff kolen koopen en verschepen, maar in oorlogstijd kan do Engelsche regeering gcmakkelyk allen uitvoer van steenkool verhinderen.” De jongste berichten uit de Duitsche ko loniën zullen er zeker niet toe bydragen (ie begeerte der Duitschers naar nieuwe ge biedsuitbreiding aan te wakkeren. De En- gelschen kunnen zich ook hiermede troosten. Uit Duitsch Oost-Afrika kwam Zaterdag de mededeeling omtrent een opstand onder de inlanders van de Matoembisbergen, die voorloopig nog slechts van weinig beteeke- nis schynt te zijn, maar toch zeker in Duitschland tot bezorgdheid aanleiding zal geven, nu men ervaren heeft welk een ont roering van ge selende HJL, RT Lz. proofbusjee o. 0.35 at Neder- 28) Het zou een moeielyke en kiesche zaak zyn. Ik wist niets van het karakter van mynheer Sherwin, en toch moest ik hem met een geheim bekend maken, dat ik aan myn eigen vader niet durfde toevertronwen. Ieder voorstel om een engagement met zyn dochter te mogen aangaan, zou, daar het van iemand van myn stand uitging, noodwendig aanlei ding geven tot argwaan. Wat kon ik zeggen omtrent een huwelijk? Een publiek, erkend huwelijk was onmogelykeen geheim huwe lijk zon een vermetel, zoo niet een nood lottig voorstel zyn. Hoe ik ook mocht na denken, kon ik tot geen ander besluit komen, dan dat het ’t best voor my was om in alle gevallen oprecht te spreken. Ik kon oprecht genoeg zyn, als dit met myn belangen over eenkwam. Het was niet vóór den volgenden dag, toen de tyd voor myn onderhond met myn heer Sherwin naderde, dat ik my bepaald bezig hield om in de behoeften, die myn stand van my eischte, te voorzien. Besloten Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pwjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C EN TEN. zaggelyken omvang dc eerst ook geringge schatte opstand in Zuid-West-Afrika heeft gekregen. Hier in Zuid-West Afrika schynt de toestand verre van rooskleurig. Hendrik Witbooi. schynt weer een sterke macht om zich verzameld te hebben en nu heet het wel dat generaal Von Trotha met de ver blijfplaats van Witbooi bekend is en plan nen maakt dezen kafferhoofdman met één slag te vernietigen, maar als men zich her innert hoe weinig succes het vorig jaar een poging tot omsingeling van de Hereros bij den Waterweg had, kan men begrijpen, dat deze hoopvolle officieele berichten in Duitschland met een zeker scepticisme wor den ontvangen. En men zal er in Duitschland niet gerus ter op worden, als het, bericht wordt beves tigd, dat de Duitsche regeering voornemens is aanzienlijke versterkingen naar Duitsch- Zuid-West Afrika te zenden. Het gerucht gaat nl. dat weldra weder 5000 man naar Afrika zullen worden gezonden, ter verster king van generaal Von Trotha’s leger, dat thans 15,000 man sterk is. Deze aanzienlijke vermeerdering van de Duitsche troepenmacht zou zeker het beste bewys zyn, d it men in regeeringskringen de kolonie nog lang niet gepacificeerd acht. Eenigen tyd geleden heette het, dat de toestand reeds zoo was verbeterd, dat ge neraal Von Trotha zou kunnen worden te ruggeroepen en een burgerlijk bestuur weder zou kunnen worden ingesteld. Voorloopig zal hiervan nu wel geen sprake meer zyn want al is het bericht omtrent de uitzen ding van 5000 man nog niet bevestigd, ze ker is wel dat reeds over eenige weken 800 man versterkingstroepen Hamburg zullen verlaten. Waar nog zooveel troepen noodig zyn, kan van pacificatie geen sprake wezen. De „Germania” verneemt over het aan- koopen van „kolenmijnen in Wales” door Duitschers van militaire zjjde het volgende „De kolenvelden van Whitworth, die door een Engelsch Duitsch consortium aangekocht zyn, worden bjj een omvang van ongeveer 6000 acres op 400,000,000 ton geschat. Aan gezien deze kolen echter heel ongewoon diep liggen, zal de ontginning zeer kostbaar wezen. De steenkool van Zuid-Wales vereenigt op onovertroffen wjjze drie voordcelenze brandt goed op scheepsketel roosters, heeft hooge hittekracht en geeft zoo goed als geen rook. Het laatste nu is het gewichtigste rookwolken verraden bij dag een eskader reeds van verre. Daarom is deze steenkool Reuter seint uit Portsmouth, dd. 7 Aug. Onder de toejuichingen van een groote menigte, aan de kust van Southsea en Cowes samengestroomd, onder het gebul der der kanonnen van de vloot en de kust- batterijen stoomden hedenmiddag achtiien Fransche ooilogsschepen onder bevel van admiraal Caillard de Sollent op. De Fran sche schepetf brachten het saluut aan den Koning, toen zjj langs het koninkljjke jacht voeren. Onder de honderden jachten blonk de Meteor, het jacht van den Duit- schen Keizer, door zyn vlaggentooi uit. Zoodra de vloot voor anker was gegaan begaf admiraal Caillard zicht aan boord van het koninklijk jacht om den vorst te bezoe ken. De volgende onderscheidingen werden door koning Edward verleend De admiraal Pephau(P), bevelhebber te Brest, .Caillard en Touchard zyn benoemd tot ridder grootkruis, de admiraals Leygue en Pueck tot knigt commanders en dertien kapiteins-ter-zee tot broederh in de orde van Sint Michael en St. George.\ Gisteren is het volgende besluit van den Koning bekend gemaakt „Nu ik, op road van den eenigen tyd rust moot nemen, lucht moet opzoeken en naar de bii'Jenjfpan om myn gezondheid en mjjn krachten te herwinnen, na de ziel en lichaam slopende zorgen van de laatste maanden en daarom thans de regeering overdraag aan myn zoon den Kroonprins, wil ik de dankbaar heid bevestigen die ik reeds openlijk tot myn Zweedsch volk heb uitgesproken. Ik kan niet genoeg herbalen hoe lief my de binnen deze vier zwierige muren niets dat op den voorgrond, niets dat in schaduw trad. Alle omringende voorwerpen schenen zeer dicht by te zyn, veel dichter by dan zy werkelijk waren. De kamer zon aan iemand, die wat zenuwachtig was, voordat hy er een kwartier in geweest was, hoofdpijn bezorgd hebben. Ik behoefde niet, lang te wachten. Een tweede hevig gekraak van de nieuwe deur verkondigde het binnenkomen van den heer Sherwin zelf. ’tWas een lang, mager man, eenigzins rond geschouderd. Hy had spillebeenen en poogde die door zyn wyde pantalon te ver bergen. Hy bad een witte das en ontzettende hooge boorden om. Zyn gelaatskleur was bleek zijn oogen waren ktein, zwart, schit terend en onophoudelijk in beweging. Al zyn trekken waren inderdaad buitengewoon be wegelijk zyn wenkbronwen, zyn mond en zyn wangspieren waren onophoudelijk in een zenuwachtige beweging. Zyn haar was zwart geweest, maar begon nu een aschgrauwo tint aan te nemenhet was zeer droog, borstelig en lang, en een gedeelte daarvan hing bijna loodrecht over zyn voorhoofd heen. Hy had de gewoonte om bet er over heen te halen door het van tyd tot tyd met zyn vingers uittekammen. (Wordt vervolqd.) De Humanité meldt, dat er by het officieele onderzoek, ingesteld naar den staat van zaken van de „Printomps”. onregelmatig heden zyn ontdekt van belang. In de on dersteuningskas van hot personeel zonden alle fondsen ing.-wisseld zyn tegen aandeelen van de Printomps. Deze kas wordt gevoed met de boeten, die aan hot personeel worden opgelegd. Wat met de ondersteuningskas gebeurd is, moet ook gebeurd zyn met do pensioenkas van het personeel. Ook hier niet dan aandeelen van de Printomps in voorraad. Als het bericht van de Humanité juist is, zal het den heer Juluzot dubbel spyten, dat de suiker niet naar boven geloopen is. Zoo niet waar, dan toch mogeljjk is het, wat een Fransche krant dezer dagen van Juluzot vertelde. De grooto suikerspeculant at biefstuk met doperwtjes in een Parysche kroeg. Kelner 1 moet Juluzot geroepen hebben toen hy de doperwtjes proefde, kelner, daar is veel te veel suiker in. De kelner ging naar hot buffel met do boodschap terug dat—rffï woonlyk was bereid. Maar Juluzot was niet van zyn moening af te brengen. II y a beaucoup trop de sucre, il y a beaucoup do sucre! Thans wordt duidelijk, wat hy met dien De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zyne vergadering van den 21n Juli 1905 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot wijziging der Bouw- en Woningverordening voor de gemeente GOUDA. Eenig Artikel. In de Bouw- en Woningverordening voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 5n Juni 1903 en afgekondigd den 27n dier maand, worden de volgende wijzigingen gebracht 1. artikel 12 vervalt. 2. in artikel 21 wordt tusschen het eerste en het tweede lid een nieuw lid gevoegd, luidende „Eigenaren van binnen de bebouwde „kom gelegen openbare wegen of gedeel ten van openbare wegen, aansluitende „aan of ingesloten door aan de gemeente „toebehoorende straten of krachtens be- „sluit van den Raad van harentwege te „bestraten openbare wegen, zyn verplicht „deze hunne wegen of weggedeelten op „last en ten genoegen van Burgemeester „en Wethouders te bestraten in overeen stemming met de aangrenzende bestra ting deze verplichting houdt op zoodra „de eigenaren, onder aanvaarding der „door den Raad te stellen voorwaarden, „hunne wegen of weggedeelten kosteloos „en om niet aan de gemeente in eigendom „overdragen.” Zynde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 31n Juli/4 Augustus 1905, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8n Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. t ioa

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1