BINNENLAND. MANTELS, COSTUMES, BLOUSES NOG EEN OVERWINNING. Slanken nit Schoonhoven. Stadsnieuws. Rechtzaken. m ar 20 379ste s taats-loterij -&.X.X.E en ROKKEN ADVERTENTIES bezit en men haar daarom niet met recht kan verwijten, te weinig gezag te oefenen tot het behandelen van bnitenlandsche en koloniale vragen. (Toejuichingen van de re- geeringsparty). Betreffende de mogelijkheid, dat een liberale regeering aan het bewind zon komen, zeide Balfour dat men in de kanselarijen van Enropa en de koloniën op recht bevreesd is voor de mogelijkheid eener regöeringsverandefing. hoopte, dat die vrees oitgegrond mocht blijken, zelfs al zou een liboraal bewind wellicht niet bijdragen tot den roem on de grootheid van Groot- Briltannië. Het Lagerhuis nam ten slotte de Appro priation bill aan met 197 tegen 87 stemmen. Een deputatie uit de besturen der verschil lende Britsche kerkelijke gemeenten aan den Rand heeft enkele dagen geleden een bezoek gebracht bij lord Selborne, om te protesteeren tegen de uitvaardiging van wetten, waarbij de reqhten van de inboorlingen ten opzichte van het hebben van grondbezit zouden worden verkort. Ir. den loop van het onderhond werd door de deputatie den geheelen „status" van de inboorlingen en andere kleurlingen ter sprake gebracht. De woordvoerders der Britsche kerkgenootschappen kwamen op voor het beginsel van gelijke politieke rechten voor alle beschaafden in Zuid-Afrikazg keurden elke achterstelling van beschaafde inboorlingen af. De leiders der d putatie verklaarden, dat de inboorlingen zich be drogen hadden gezien in de verwachtingen, welke zij zich van het britsche bewind hadden gevormd. Zekere politie- en gemeentelijke verordeningen waren van drukkende onbil ïykheid jegens de inlanders. Lord Selborno antwoordde, dat het hem steeds aangenaam was, de quaesties van elk standpunt te hooren toelichten hy gewoelde zich echter niet geroepen een definitief oor deel uit te spreken over wat by het aller moeilijkste en belangrijkste vraagstuk achtte der Zuidafrikaansche politiek. Wat aangaat de quaestie van het hebben van grondbezit van inboorlingen, was het standpunt der regeering duidelijk uiteengezet door den Attorney-Generalmaar, waar de Wetgevende Raad den wensch had te kennen gegeven, dat alle land van inboorlingen zou worden ingeboekt ten name van den com missaris van de Inboorlingen-Zaken, geloofde de regeering aan dat verzoek te moeten gehoor geven. De Hooge Commissaris keurde het echter zeer sterk af, dat vage beweringen werden geuit over een z.g. algemeene opvatting by de inboorlingen, dat de Britsche regeering minder rechtvaardig zou wezen dan vroeger de Boerenregeering. En hy wees er op, dat het de plicht was van iedereen, wien een feit ter kennis kwam, dat aan die „insi nuatie" kracht zou kunnen bijzetten, dat ter kennis te brenger, van do autoriteiten, die dan stappen zullen doen om de grieven weg te nemen. Verspreide Berichten. FliANKRIJK. De oudminister president Combes bereidt zich voor het politieke strijdperk weer te betreden. Dezer dagen zal hy in de ver gadering van de Republikeinsche Federa tie te Bourges een groote redevoering hou den, waarin hy het programma der radi caal-socialistische party voor de verkiezingen zal ontvouwen. Duitsciiland. Het schrikbeeld van een Engelschen ver overingstocht in de Oostzee heeft een ge lukkige oplossing gevonden. Uit Berlijn wordt aan de „Daily Express" gemeld, dat de „Geuzenbote", een der best inge lichte politieke periodieken, aankondigt dat keizer Wilhelm in zyn qnaliteit als En gelsch admiraal het Engelsch Kanaal-eskader zal inspecteeren..... Zwitserland. Te Genève is Zondag het eerste interna- tionalo congres voor anatomie geopend. Er zyn 260 deelnemers uit alle landen der wereld. Denemarken. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Ko penhagen dat de Zweedsche kroonprins ge heel onverwacht een bezoek van eenige uren aan het Deensche hof heeft aange zegd. Men leidt hieruit af, dat Zweden en Denemarken tot een overeenkomst zullen trachten te geraken inzake de troonsbe klimming in Noorwegen. Spanje. Dc ontbinding van de Cortes wordt te gen 20 Augustus verwacht. De regeering rekent in de nieuwe Kamers op een liberale meerderheid van voldoende sterkte. Vier gemeenteraadsleden van Malaga kregen twist over een zaak, die zoo hoog liep dat zy elkander getnigen zonden. De uitdagingen werden echter niet aangeno men, waarop de uitdagers op hun tegen standers schoten toen zy dezen ontmoetten in hun clubgebouw. De aangevallenen beant woordden het vuur. Eén raadslid werd dood geschoten en twee liepen ernstige wonden op. Onze vertegenwoordiger werden de volgende feiten medegedeeld welke voor het algemeen welzijn gepubliceerd worden. Mejuffrouw L. DROOGENBROEK, Kroon- straat 61 te Utrecht, meldt ons Myn acht jarig dochtertje heeft sedert geruimen tyd geleden aan een zeer lastige en pynlyke ziekte. Zy had erg veel last met de urine, welke zy niet kon ophouden, verschillende malen had ik tot myn grooten schrik, bloed in de urine bemerkt. Er bevond zich steeds veel bezinksel in en ze was erg troebel. Het arme kind werd voortdurend gekweld door vreeselyke pijn en steken in den rug en in de zy. Al het mogelijke hadden we al gepro breed, doch men zeide ons dat er niet veel aan te doen was en ik had een gegronde vrees dat het arme meisje nooit beter zou worden. Toen ik vernam omtrent Uwe merk waardige pillen, ontbood ik een doosje, dio zy dadelijk begon in te nomen. En hoe ver wonderd was ik, toen ze reeds na onkele dagen een groote verlichting kon waarnemen. Haar rug werd met den dag sterker en de pijnen verdwenen. Na verloop van veertien dagen was ze volkomen hersteld. Ik gevool me gedrongen U myn dankbaarheid te be tuigen en hoop dat veel menschen door het bovenstaande bericht totdeovertuigingkomen van de weldoende hoedanigheden van Uw geneesmiddel. Verwaarloos nooit een pyn in den rug. Het is het spit, zegt gij, en gaat van zelf weg, zooals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ernstiger terug. Deze pyn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren hun plicht niet doen en niet op do gewon1 wyze de onzuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze filtreercn moeten. Het boven staande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U dat men U do échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw'DROOGFjNBROEK gehad heeft. Zy zjjn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren WOLFF Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel fi, F. 1.75 voor één of F. 10. voor zes doozen. Men soint ons De te benoemen nieuwe ministers zyn tegen Woensdagmiddag by H. M. op Het Loo ontboden, ten einde over 's lands poli tikken toestand te beraadslagen. (H.) Aan jhr. mr. W. M. van Weede is by Kon. besluit op zyn verzoek, met ingang van heden, eervol ontslag verleend als minister van Bnitenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen. Het beheer van het departement van Bui- tenlandsche Zaken is ad interim opgedragen aan den minister van Marine, den vice- admiraal Ellis By de gisteren in het district Zutphen gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer is gekozen de heer F. LIEFTINCK (L. U.)- Er waren uitgebracht 6801 stemmen, waarvan 3838 op den heer Lieftinck en 2963 op den heer R. P. J. Tutein Nolthenius. X. Verleden week is het de week voor de Jeugd geweest. Op Maandag 31 Juli werd ons Stedeke bezocht door een 40tal kinderen uit Scheveningen, die de merkwaardigheden onzer plaats eens kwamen bezichtigen. Dit bezoek lokte twee contra-visites uitOp Woensdag togen een 70tal leerlingen der School voor Christelijk Volksonderwijs naar Scheveningen en den daarop volgenden dag was het de beurt voor de leerlingen van het zesde leerjaar der Openbare School. Men kon het ouders en kinderen aanzien, dat zulke reisjes, leerrijke ontspanningen ais zy zyn, zeer op prijs gesteld worden. Zingen, smullen, baden, klimmen, het heerlijke zee gezicht laten by die kleinen de aangenaam ste herinneringen achter. Met liefde sparen sommige arme drommels halfje by halfje een jaar lang voor het schoolreisje en wat er dan nog te kort mocht komen wordt door particulieren bijeengebracht Zelfs ons ge meentebestunr laat zich niet onbetuigd en staat daarvoor een f 30 toe. Nu het geld is welbesteed. Een woord van holde aan den heer Kortland, die voor dit doel steeds zyn boot Johan III kosteloos beschikbaar stelt, is hier zeker niet mis plaatst. Maar laat ik eerst nog zeggen, dat den volgenden Vrijdag de leerlingen uit het vijfde leerjaar der Openbare School een uit stapje maakten naar de Rotterdamsche Dier gaarde, waar velen voor het eerst in levende lijve konden aanschouwen, wat zy jaren slechts op plaatjes hadden bekeken. Dat zoo'n bezoek vooral nattig is voor het ver dere onderwijs, behoef ik u niet te zeggen. Waar blijft hier de School met den Bijbel f Ziet het hoofd dier School het nut van zulke reisjes niet in Fafié houdt anders nog al van een lolletje. Of wil zyn bestuur hot niet hebben Het geld is daarvoor toch wel te vinden in dien kring. Wy verwachten stellig, dat het volgende jaar ook die school niet zal achterblijven. Anders zal Jan Bazuin eens uit een ander vaatje tappen. Ik wil nu myn prettige stemming, gevolg van het aan schouwen van zooveel kinderlijk genot,-niet bederven. Houdt het je voor gezegd, hoor O, wy doen nog niet half genoeg voor onze kinderen. En dan bedoel ik met die toij Staat en Gemeente. Zeker wy gaan den goeden weg op, maar niet krachtig genoeg. Het particulier initiatief kan niet alles. In plaats dat de gemeente voorging in dezen, klinkt het steeds uit den mond van sommige vroede mannen laat eerst de particulieren eens doen en dan zullen wy ook wat geven. En als dan do burgerij flink in den zak heeft getast, komt het gemeentebestuur het kren terigst uit den hoek. Wy hebben dat gezien met het zwembad, met kindervoeding, met het terrein voor kinderspelen, afgestaan aan Volksweerbaarheid. Hoe er van kerkelijke zijde al op Volksweerbaarheid gescholden is, het is meer dan treurig. Zelfs waren er, toen verleden jaar de balspolen hun intrede deden, die het roode spook er by haalden en beweerden, dat dit spel socialisten kweekte Kan het idioter Laten die heeren dan een spel bedenken, waarmee zy anti revolutionairen kweeken. Mogelijk weten ValkSybrandy hier wat op. Zoodra zy er wat op gevonden hebben, wordt Jan Bazuin donateur voor een tientje. Maar zy moeten me geen leugens op den mouw spelden, het moet afdoende zyn. Ik wil, om tot een goede oplossing te komen, toch een vingerwijzing geven. En dan roep ik U het van ouds bekende spreekwoord toe Een blijde jeugdmaakt oud verheugd. En tusschen deze twee uitersten ligt het volle, ryke raenschenleven van Christen en paganist. Beiden moeten elkander leeren verdragen, eeren, steunen dikwijls. Waar kerk en school dit reeds tegenwerken, moet gij dan nog in het spel, het onschuldige spel der kinderen de splijtzwam brengen Wee hem, die de Jeugd ergert. JAN BAZUIN. Gemengde Berichten. Gisterenavond heeft de heiwerkersvereeni- ging Broederschap, te Amsterdam, met alge meene stemmen besloten de staking te pro- clameeren. Men wenscht één man meer in de ploeg te hebben 6 in plaats van 5, aan gezien met de tegenwoordige snelwerkende heimachines de arbeiders te sterk worden afgebeuld, terwyl men ook de werkloosheid aldus wil pogen te beperken. De staking omvat ongeveer 100 man op een 20 werken. Byna alle werken staan stil. De aandacht zy er op gevestigd, dat op de groote werken van buitensteedsche aanne mers als De Groot en Kalis wordt doorge werkt, daar hier reeds lang met 6 personen in de ploeg gewerkt wordtaan de Herabrug zelfs met 7. Het zyn alleen de Amsterdam- sche patroons die onwillig blijven. [(Het V.) Uit Amsterdam meldt men ons Hedenavond gebeurde aan de Houtman- kade een ernstig ongeval met de koolzuur- spuit van de brandweerkazerne op het Haarlemmerplein. Er was een brandje gemeld in de Spaarndammerstraat, en de wagen reed, daar de brug tegenover het Nassauplein hersteld wordt, over de brug by de Rogge veenstraat naar de Spaarndammerstraat. Door een onverklaarbare oorzaak trokken de twee paarden de wagen echter in de verkeerde richting, met het gevolg, dat het geheele voertuig met verscheidene man schappen (eenigen waren eraf gesprongen), van den hoogen wal in het water der Hout mankade viel. Het is hier zóó diep, dat de geheele wagen kopje-onder ging, en de brandweerlieden een oogenblik in groot ge vaar verkeerden. Gelukkig werden allen, ook door de hulp van de kameraden, die met de spuit van de Prinsengracht volgden, tijdig op het droge gebracht. Slechts één der mannen was bewusteloos, doch werd spoedig bijgebracht. Maar de koetsier was met beide beenen tegen den walkant gesla-^ gen en zoodauig gekneusd, dat hy naar het Binnengasthuis moest worden gobracht om geneeskundige hulp te ontvangen. De paarden werden door Sinoks toestel nit het water gehaaldde wagen zal morgen, met behulp van een bok, worden gelicht. De uit de villa van den heer H. A. van Andrichem Boogaert te Middelburg onlangs gestolen vier kostbare schilderyen zyn te recht. Zy zyn heden te Brussel door den eigenaar voor ei n belangrijke som teruggekocht, (M. Ct.) Louis Bouwmeester heeft het plan naar Nederlandsch Indië te gaan. Hy deelde gister aan het Hbl. mede, dat hij in "'t begin van October, zoo mogelijk reeds in September ver trekt met een gezelschap van omstreeks acht tien personen - hun namen kon hy nog niet opgeven naar Batavia voor een tournée door Java, Het zyn vooral aanzoeken, dringende uit- noodigingen van menschen in Indië, die hem dit plan hebben doen opvatten, en danrbjj natuurlijk ook de verwachting van financioel gunstige resultaten Het plan van den heer Bouwmeester is een jaar weg te blyven, waarby eerst Batavia, na Januari Soerabaja als dondicilie gekozen zal worden en dartrna nog verschillende andere plaatsen zullen wor den bezocht. Na dit jaar, dat door den tournée- leider eenigszins als een proefjaar wordt be schouwd, zal de heer Bouwmeester beslissing nemen of hy al of niet voorgoed in Indië denkt te blijven. Omtrent de keuze van een répertoire kon de heer Bouwmeester nog weinig meedeelen. Een Nederlander, in Canada gevestigd, schrijft het volgende aan het „Hbld.": Reeds verscheidene koeren ontving ik van kennissen het verzoek hun eenige inlichtingen te verschaffen omtrent Canada. Toch geloof ik, dat er reeds meermalen van hier ge schreven is hoe ellendig velen die hierheen komen het dikwijls hebben en men vaak verstandiger doet door maar, in Holland te blyven, indien men niet over voldoende gold- middelen kan beschikken om zich hier te vestigen. Zooals u zult weten geeft het gouverne ment aan eikéén, die 18 jaar gepasseerd is oen stuk grond wat i/4 section wordt ge noemd en '/4 Engelsche mjjl in't vierkant is. Dit wordt gratis afgestaan, doch wie dit aanneemt, legt zich de verplichting op 36 acres (1 acre 0,4 hectare) in cultuur te brengen en één huis bewoonbaar te bouwen, terwijl men elk jaar minstens 6 maanden op de farm moet vertoeven. Dit wordt drie achtereenvolgende jaren verplicht gesteld. Velen nu komen hier zonder eenig geld, kunnen geen Engelsch spreken, vinden daarom geen werk of er is, zooals het dezen zomer was, niet veel werk te vinden, zelfs voor den Engelschman niet. Een maaud geleden zond ik een Hollander naar Amsterdam terag. Op 't moment zyn er 3-rondloopende in onze stad, twee hebben juist werk gekltógen voor weinig geld en ze werken allen* om naar Holland terug te komen, terwjjl andere Hollanders van de ééne plaats haar do an dere trekken, trachtende zoodoende werk te krijgen. De Canadeesche boekjes, welke door België en Holland werden gezonden, bevatten wel de waarheid, doch deze boekjes zyn reeds 4 jaren oud en destijds had men ge legenheid zich goed te kunnen vestigen. Een man, zich noemende J. Hulsman, Bloklandstraat No. 80 te Rotterdam, ad verteerde den 25 Juli j.l. in een dagblad, waarby h|j personen, geen heeren, vroeg om klanten te bedienen tegen een vast weekloon van f 10. Verschillende personen meldden zich aan, waarby bleek, dat J. Hulsman eigenlijk genaamd is J. M. L en dat zy zigh moesten vervoeg- n in de Zoomstraat No. 30. Hy gaf voor agent te zyn van de firma Joh. M. Verschure Zoon aldaar on zeide dat hun diensten zouden bestaan in het bezorgen van margarine, koffie en thee by de klanten. Voor een aanstelling te krijgen, motst men eerst borg stellen. Drie personen stortten elk f 25 en een tweemaal f 50. Toen men zich daarna volgens afepraak Maandag in de Zoomstraat meldde, stond er een briefje voor de glazen met „niet thuis, afwezig tot morgen". Gisteren hetzelfde, terwyl inmid dels is gebleken dat J. M. L. is verdwenen en met hem het gestorte geld. (,N. R. Ct.") GOUDA, 9 Augustus 1905. Eind-Examen H. B. S. Noordelijke Com missie. 7de groep. Geëxamineerd 24. Afgewezen 6. Geslaagd W«. V. M. Agerbeek, Jü. E. van Amstel, C. G. van Eek, Ch. Th. Groothoff, J, H. E. de Vries, J. Kortenoever, allen van de H. B. S. Stadhouderslaan te Den Haag. J». G. Gratama, L. J. Ch. van Es, Ch. Fr. J. Quarles van Ufford, G. Th. Harloff, M. R. H. A. de Constant Rebecque, allen van de H. B. S. Bleyenburg te Den Haag. J. Peereboom, H. J. Koene, A. A. Spaan, H. J. van Urk, allen van Leiden. F. N. van Vliet, J. C. Begram van Eeten, beiden van Gouda. P. Wolffensperger, Extraneüs. Uit Moerkapelle meldt men Gistermiddag te half vier brak alhier een hevige brand uit, welke vier kapitale bouw manswoningen. een groote tasschuur, tien hooi- of korenbergen en nog vier burger- en arbeiderswoningen, benevens verscheidene schuren in de asch legde. Een groote hoeveelheid hooi en graan gaf het vuur voldoende voedsel om zich in een zeer korten tyd nit te breiden. Met groote moeite heeft men hpt kerk gebouw kunnen sparen. De brandspuiten van Zevenhuizen en Bleiswyk waren op het terrein in werking. Do oppervlakte, waarover de brand ge woed heeft, beslaat ongeveer 2 hectaren. De schade wordt op f 80,000 begroot. Een burgerwoonhuis en een bouwmans- woning waren niet verzekerdde overige goederen laag. Naar men vermoedt, ontstond de brand doordat kinderen met lucifers by een hooi berg speelden. Aan de Raadsleden^zyn de volgonde inge komen stukken toegeze*wlen Gouda. 1 Augustus 1905. De Gezondheids-Comtnissie heeft by ne vensgaand schryven van 16 Juni jl., No. 39 B, onze aandacht gevestigd op de woning Wyk H, No. 14, staande aan do Naaierstraat hoek L. Groenendaal. Volgens haar rapport is het perceel zeer verzaktin het eenige woonvertrek, dat het bevat en dat tevens tot slaapvertrek dient, is de grootste hoogte 2.16 M. en de minste 2.03 M.het privaat bevindt zich in dat vertrek en is niet voor zien van een raam of een luchtkokerde vloer ligt minstens 0.10 M. onder het niveau van de openbare straat, terwijl toetreding van licht en lucht niet beantwoordt aan de geldende voorschriften. De Commissie is van meening, dat de woning niet voldoet aan de bepalingen van de Artt. 92, 93, 94, 84, 111 en 120 der Bouw- en Woningveror dening voor deze Gemeente en door ver beteringen niet in bewoonbaren staat kan worden gebracht, weshalve zij ons in over weging geeft de onbewoonbaarverklaring daarvan aan Uwe vergadering voor te dragen. Uit het van onzentwege ingestelde onder zoek is ons gebleken, dat de door de Com missie aangeduide gebreken inderdaad be staan, doch dat zy niet van zoo ernstigen aard zyn dat de woning daarom afgekeurd behoort te worden. Het komt ons voor, dat in afwijking met het gevoelen der Com missie wel degelijk veranderingen en verbe teringen kunnen worden aangebracht om do woning ter bewoning geschikt te maken en, waar zooals hier blijkbaar het geval is liet hoofdbezwaar gelegen is in de onvoldoende verdiepinghoogte, daar kan, dunkt ons, de termijn, by de Verordening bipaald, worden afgewacht binnen welken zy aan de gestelde eischen zal moeten voldoen. ingevolge het voorschrift van Art. 13, tweede alinea, der Woningwet hebben wij de eer Uwe vergadering nit te noodigen omtrent het al of niet onbewoonbaarverkla ren van het perceel aan de Naaierstraat Wijk H, No. 14, eene beslissing te nemen, terwyl wy haar op grond van het boven medegedeelde meenen in overweging te moeten geven niet over te gaan tot de onbewoonbaarverklaring van die woning, maar ons in de gelegenheid te stellen den eigenaar krachtens Art. 14 der gemelde Wet aan te schryvein de in overleg met de Gezondheids-Commissie noodig geoordeelde verbeteringen aan te brengen. Gouda, 1 Augustus 1905. Gedurende den volgenden Cursus zullen op het Gymnasium alhier vermoedelijk wederom leerlingen in de 5e en 6e klasse zyn, die behoefte hebben aan onderwijs in de Hebreeuwsche taal. Met overlegging van het advies van den Inspecteur der Gymnasia hebben wy daarom de eer U beleefd in overweging te geven den Heer A. Ketellappel op nieufc voor den tyd van één jaar aan het Gymnasium te benoemen tot Leeraar in de Hebreeuw sche taal. Het College van Curatoren by het Gymnasium te Gouda, J. C. GEELHUIJSEN, loco-President. BROUWER, Secretaris. Gouda, 1 Augustus 1905. Bij Raadsbesluit van 22 Juli 1904, No. 7, goedgekeurd door den Minister van Binnen- laiidaeho Zaken den 4 Augustus d. a. v werd de Heer J. Geest tijdelijk Leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, die toen nog niet gepromoveerd was, voor den Cursus 1904—1905 benoemd tot Leeraar in de Na tuurkunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde aan het Gymnasium en zulks ter voorloopige voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. N. Quint Gzn. Sedert heeft de Heer Geest den graad van doctor in de wis- en natuurkunde ver worven en werd zijne tjjdelyke aanstelling aan de Ryks Hoogere Burgerschool in eene definitieve veranderd. Gaarne zouden wy zien, dat genoemde Leer-aar ook aan het Gymnasium definitief werd aangesteld, waarom wy de eer hebben den Heer Dr. J. Geest, Leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Gouda, by U aan te bevelen ter benoeming tot Leeraar in de natuurkunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde aan het Gymnasium en wel met ingang van den ln September a.s. Het by Art. 17 der Hoogeronderwyswet bedoelde advies van den Inspecteur der gymnasia leggen toy hierbij over. Het College van Caratoren by het Gymnasium te Gouda, J. C. GEELHUIJSEN, loco-President. BROUWER, Secretaris. Gouda, 1 Augustus 1905. Door J. de Waal, schoenmaker alhier, wonende aan de Lange Groenendaal, Wyk I, No. 79, is het verzoek gedaan om in het be lang van de uitoefening van zyn beroep ten behoeve van zyne woning het recht van uit gang en overpad te mogen hebben op den achter die woning gelegen gerioleerden grond der Gemeente, evenals do bewoners van aan grenzende perceelen dat recht bezitten. Tegen de inwilliging van het verzoek be staat onzerzijds geen bezwaar, alleen zouden wy gaarne onder de voorwaarden de bepa ling opgenomen zien, dat op den gerioleerden grond geen wagen of eenig ander voorwerp, dat voor de passage hinderlijk kan zyn en zyne buren in de uitoefening van hun recht kan belemmeren, mag worden geplaatst. Wy hebben mitsdien de eer U voor te stellen aan J. de Waal bovengenoemd, het recht van uitgang en overpad op den aan d'e Gemeente toebehoorenden gerioleerden grond kadastraal bekend in Sectie B, No. 981 te verleenen ten behoeve van het per ceel Sectie B, No. 1164, en zulks onder de gewone by Raadsbosluit van 19 Maart 1897 vastgestelde voorwaarden, aangevuld zooals boven is aangegeven. Gouda, 1 Augustus 1905. Met den 31 December a. s. eindigt de na openbare aanbesteding met P. Ooms aan gegane overeenkomst voor het ophalen van asch en vuilnis. De door hem bedongen aan- nemingssom bedraagt f 5300,— bovendien heeft de Raad hem toegekend eene tege moetkoming van f 75.per jaar wegens meerderenuitgaven in verband met de invoe ring der Ongevallenwet 1901 en eene scha devergoeding van f 250 's jaars wegens de aanwijzing eener andere ligplaats voor zyr.e vuilnisschuiten. De heer Ooms is voorts tot bet einde van dit jaar aannemer van het reinhouden van verschillende slooten in de buitenwijken der gemeente, voor eene jaar- lyksche aannemingssom van f 592.—. Wegens de beide aannemingen ontvangt hy dus in totaal per jaar een bedrag van f 6217.—. Hy heeft steeds op uitstekende wijze aan zijne verplichtingen voldaan, niettegenstaande door de sterke uitbreiding der bebouwde kom het ophalen van asch en vuilnis hem in de laatste jaren ongetwijfeld eerder nadeel dan voordeel zal hebben verschaft. Uit den aard der zaak is genoemde aannemer, door de opgedane langjarige ondervinding en de verkregen relatiën voor den verkoop van de opgehaalde afvalstoffen, natuurlijk beter dan iemand anders, beter ook dan de gemeente zelve in staat de hem opgedragen werk zaamheden nu en in de toekomst zoo goed en zoo goedkoop mogelijk te verrichten. By de overweging van de maatregelen, welke als gevolg van het afloopen der boven bedoelde aannemingen zouden moeten worden genomen, stond by ons dan ook op den voorgrond dat getracht moest worden met den tegeuwoordigen aannemer P. Ooms tot over eenstemming te geraken. Eene eenvoudige verlenging der overeenkomst ware niet mo gelijk, eenerzyds omdat de aannemingssom ongetwijfeld hooger zou moeten zyn, ander zijds omdat wy daarin ingrijpende wijzigingen noodig achten. Met den gemeente-bouwmeester, wiens desbetreffende voorstellen wy aanvaarden, zijn wy toch van oordeel dat het beter is de geheele gemeentereiniging zooveel moge lijk in ééne hand te brengen, zoodat de eventueele aannemer niet alleen zou wor den belast met het ophalen van asch en vuilnis, maar evenzeer met het uitbaggeren en rein en op diepte houden van de openbare wateren en van slooten, het schoonhouden van zijlen en riolen, het weghalen en vervoeren van mest uit beerputten, het weghalen, verwisselen en schoonhouden van privaat- tonnen enz. Voorts maakt de uitbreiding der bebouwde kom het o. i. noodig dat voor het ophalen van de asch zoowel als van de v vuilnis ten minste twee wagens meer worden in dienst gesteld (alzoo tien asch wagens en tien vuilniswagens), zouden wij nog eenige slooten meer dan nu het geval is van gemeentewege willen doen schoonhouden, en bovenal zouden wy wenschen dat alle vuilnis en faecaliën rechtstreeks werd ver voerd naar buiten de gemeente, met verbod van overlading in vuilnisschuiten, waardoor alle reden tot trouwens wel gegronde klach ten over deze schuiten en moeilijkheden om trent hare ligplaats worden opgeheven. De hierby gaande ontwerp-overeenkomst, waarin met een en ander rekening is ge houden, is den aannemer P. Ooms voorge legd; hij vet klaart zich bereid op den voet daarvan de gemeente reiniging gedurende zes jaren op zich te nemen tegen eene jaar- lyksche vergoeding van f 8550.- (acht duizend vyf honderd vijftig gulden). Neemt men in aanmerking dat door hem de kosten der bediening van de meerdere vier karren worden berekend op f 750.— 's jaars en de groolere uitgaaf voor het, zonder overla ding in schuiten, rechtstreeks rijden van alle karren met vuilnis naar de vuilnisbelt aan de Breevaart wordt gesteld eveneens op f 750.-- per jaar, dan kan de bedongen aan nemingssom niet anders dan billijk genoemd worden. Wy besloten dan ook voorloopig Uwe vergadering in overweging te geven het aan bod te aanvaarden en P. Ooms onderhands voor de jaren 1906 tot en met 1911 de gemeente-reiniging te gunnen. Alvorens daar toe het voorstel te doen hobben wy echter ter voldoening aan het bepaalde in artikel 6 der Gezondheidswet, het advies der Gezondheidscommissie gevraagd. In haar hierby gevoegd schrijven van 27 Juli jl No. 51 B. deelt deze ons o. a. mede zich met de uitbreiding der werkzaamheden, aan den heer P. Ooms op te dragen, zeer goed te kunnen vereenigen, meer speciaal het hem opdragen van het ledigen en verwisselen van privaattonnen ten zeerste toe te juichen. (Over den verderen inhoud van haar advies zal te zijner tyd met de Gezondheidscommissie, die kennelijk de voorschriften van artikel 142a der Algemeene Politieverordening ten aanzien van de inrichting van beertonnen over het hoofd heeft gezien, nader in correspondentie worden getreden). Thans hebben wy mitsdien de oer den Raad voor te stellen, door vaststelling van het hierby aangeboden ontwerp-besluit, ons te machtigen den heer P. Ooms voor den tyd van zes jaren, aanvangende met 1906, de gemeente-reiniging tegen eene aanne mingssom van f 8550.—per jaar onderhands op te dragen. Stolwijk. De heer D. C. Marck, in de vergadering van 31 Juli jl. benoemd tot waarnemend secretaris der gemeente, heeft thans weer als zoodanig zyn ontslag geno men. Onze vroegere burgemeester, de heer J. C. Kroon, blyft secretaris tot zyn ontslag de goedkeuring van hoogerhand heeft ont vangen-; de heer T. J. Kroon heeft zich bereid verklaard, voorloopig de werkzaamheden te verrichten. Lopik, 7 Aug. Vrijdagavond vergaderden de betrokken landbouwers by de procedure omtrent het al of niet verschuldigd zyn van krytende| tiend onder Lopik. De vergadering was flink bezocht. Met algemeene stemmen werd besloten niet te berusten in het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarby de tiendplichtigheid word aangenomen, doch van het vonnis in hooger beroep te gaan. Dat da zaak van veel belang is staat vast, echter niet alleen voor tiendheffers en tiend- plichtigen, ook voor anderen. Reeds nu moet alleen de in het ongelijk gestelde party aan proceskosten enz. kwyt zyn ongeveer f 1700. En wie ziet nog het einde P Zondagavond omstreeks zes uren, toen de passage in de Brugstraat te Bodegra ven by het aangaan van de kerken zeer druk was, werd juist op de brug een meisje van ongeveer 4 jaar door een vreemden fietsrijder aangereden, waardoor het kind in den Rijn stortte. De fietsrijder ging da delijk van zyn rijwiel, sprong onmiddellijk gekleed van de brug in den Rijn en dook naar het zinkende kind, dat hy gelukkig spoedig naar boven bracht, tot groote vreugde van de vele omstanders. Met een inmiddels naar het raidden van den Rijn gebracht bootje werd nu de dappere red der met het kind naar den wal gebracht. De talryke getuigen van dit tooneel juich ten den kordaten redder toe. De heer C. Zaal was zoo vriendelijk hem van droge kleeren te voorzien, waarna hy zyn reis per fiets kon vervolgen. Door de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam werd gisteren o.a. het volgende vonnis gewezen J. Van K., huisvrouw van J. F. 36 jaar, te Schoonhoven, wegens mishandeling tot l 5 subs. 5 dagen hechtenis. No. 5046 en 7839 ieder I 1000. 9443 1 400. 1342 en 10835 ieder t 200. 6153, 8547, 8810, 10197, 13086 en 15482 ieder 1 100. Prijzen van f 30. 11 2730 5466 8768 11832 14732 18426 43 84 85 71 11900 •66 18530 49 2858 5506 8930 15 14865 40 125 2912 66 34 33 15041 69 39 40 94 66 65 77 207 89 5731 9007. 42 88 85 23 95 34 24 47 90 18625 65 3075 87 36 64 15105 62 86 81 5826 60 12152 55 18765 301 3132 96 59 61 65-18808 7 56 5907 9332 12306 31 81 49 43 12472 15217 19065 76 83 56 70 81 25 i 70 410 3222 6003 9432 88 69 19131 18 72 90 53 12501 15309 63 64 84 96 9553 8 63 78 510 99 6102 84 19 15513 19224 45 3346 12 9628 34 32 32 67 76 67 9734 51 91 96 621 3489 6236 41 12662 15613 97 72 3503 75 58 73 29 19335 713 21 99 9809 76 36 39 98 72 6315 9979 94 15714 53 819 73 6405 10011 12749 48 67 901 3662 41 33 12882 54 19520 63 3759 72 82 12938 15827 23 86 89 93 88 89 15987 65 88 3842 6564 97 13020 16131 89 91 43 6646 10123 42 78 98 97 64 51 42 44 16301 19658 1107 3922 6831 48 13101 9 19763 35 91 62 53 10 66 86 67 4066 94 82 22 16456 19818 76 99 6988 10233 49 16589 19 1247 4130 7075 63 13259 16710 20 1374 96 7145 10304 78 76 38 1448 4214 62 17 13316 16811 43 50 75 7356 36 13426 45 49 1555 4345 7402 10430 58 16927 19900 95 4456 7526 83 13556 36 2 1614 85 7646 94 13001 72 '87 73 97 57 10586 25 79 20043 77 4552 65 10619 13954 17051 92 1717 61 85 41 69 95 20104 '22 64 92 67 14063 17141 41 1975 93 7726 96 14114 42 97 2018 4601 41 98 38 49 20214 2156 9 49 10744 40 79 20374 83 25 7974 10946 64 17317 20406 2204 27 77 58 88 41 32 12 49 79 86 90 17431 86 61 58 84 11028 95 61 20567 65 4710 8134 83 14200 17537 73 93 34 41 11104 17 82 75 2301 50 51 28 18 17600 20666 2 73 74 64 14358 1 58 23 97 88 96 64 97 60 41 4821 8279 11216 70 17716 62 55 29 8317 50 94 17813 71 2487 4903 42 11334 14419 87 73 2502 21 8461 58 36 17917 88 14 38 8532 74 44 99 20715 46 5021 54 11422 89 18040 45 62 52 58 40 14503 67 76 76 5134 8659 53 53 91 20816 2607 91 8710 11550 14610 18125 35 11 5243 17 11635 76 18226 53 73 5370 28 87 95 91 01 91 72 56 11740 14731 18400 08 2723 5429 58 f 2e Klasse. Trekking van Woensdag 9 Aug. No. 20017 1 20,000. 7032 f 2000. 3867 1 1500. worden tot zeer Inqe prijzen OP GERUIMD. Af,4Ams JHfïA5/C/r/A Getrouwd: JAC. F. VAN ZUTPHEN te Harlingen EN W. U. VAN NOOTEN te Brielle, die, ook namens wederzydsche Familie, hnnnen hartelyken dank betnigen voor de vele belangstelling by huri hnwelyk onder vonden. Brielle, 8 Augustus 1905.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2