T ER HEI' ZONDERLINGE HUWELIJK, JEU aar TS. sier ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9796. 44ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. F F U I L L E T O V. LIE /ATER RHK «larzeiiinaijazijn 30. nz FIKF.LEN, LOON, lASrORNIJlZÏS, •ITEM, set ra Branders. Zaterdag 12 Augustus 1905. ftOtIISU IEcotRANT KEftlftlISGEVIftlG. IELONJE Jr., NEMAN Zn te kennen Wordt vervolgd.) B 13, ERFLESCH; ERMEHGD )IT EEN ilDING- SOMS EKTEN. n aantal onge- op aanvraag. RTS Co. ten ïleiwegsteeg. SN Franje, geëmailleerde en toepassingen derde Por telt. Zy geven ars niet knnnen geen imitatie» NT, en modellen te Spreekbuizen. :n, istalelljcs rak behoort. eten werk. >0 ets., 75 ct rs en Drogisten VKER! Rotterdam. SR, Apotheker Westhaven 198 modellen AGAZIJN 1» Telefoon So. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommen V IJ F CENT E N. Dn No. 148. De Engeische minister voor Indië, Brodrick, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de provincie Bengalen zal worden gesplitst in twee provincies, waarvan er een den naam zal erlangen van Oost Bengalen en Assam. Deze zaak was reeds meer dan twee jaar in studie geweest. In Bengalen is naar aanleiding van dit regeeringsplan een buitengewone agitatie ontstaan onder de inlandsche bevolking. Groote volksvergaderingen zyn gehouden om te betoogen tegen het splitsingsplan, ver gaderingen, bezocht door duizenden en nog eens duizenden. Het verzet tegen het plan is zoo algemeen en uit zich daarbij °P ZOÜ hartstochtelijke wijze, dat de tenuitvoerleg- IQk voorstellen, dat dit geen bewijs is, dat z\j iets tegen myn persoon heeft. Het geluk van mgn gansche leven hangt van juffrouw Sherwin afik begeer geen grooter eer, gelijk ik mij geen grooter geluk kan voor stellen, dan de echtgenoot uwer dochter te zyn. Ik heb haar dit gezegd ik heb haar tevens gezegd, dat ik mij te dezen opzichte tegenover u zou verklaren. Zjj had hier tegen niets in te brengen, en ik ben daar door, dunkt mij, gerechtvaardigd in mijn meening, dat als gij de zwarigheden, die haar voor het oogenblik tot eer strekken, uit den weg ruimdet, zij de kieschheid niet zou gevoelen, die zü nu in het aannemen van mijn huwelijksaanzoeken aan den dag legt.” «Niet onaardig -- een niet onaardige manier, waarop gij de zaak aanlegt. Prac tise!), als het mij vergund is dat woord te gebruiken. En nu, mijn waarde heeris het belangrijkste punthoe denkt uw eigene geëerde familie er over he wJuist dat is het, waarin de moeilijkheid bestaat. Mijn vader, yan wien ik als de jongste zoon afhankelijk ben, zijn zeer stijve vooroordeelen overtuigingen zon ik ze misschien wel mogen noemen op het punt van maatschappelijke ongelijkheid.” .Juist zoo, heel natuurlijk inderdaad van den kant van uw geachten vader. Ik eer. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van G. F. van der Want te Gouda om vergun ning tot plaatsing van eene stoommachine van 2 P K. ten behoeve zijner pijpenfabriek in het perceel gelegen aan de Zeugstraat, Wijk G no. 9, Kadastraal bekend Sectie C No. 609. Dat op Vrijdag den 25 Augustus 1905, des na middags ten i*/4 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen k»n worden kennis genomen. Gouda, den n Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. 31) .Ofschoon zü mjj nu met zoovele woorden rechtstreeks alle hoop benomen heeft zü heeft er recht op, dat ik zeg denk ik toch, dat ik het zonder ijdelheid mag wagen te hopen, dat zü aldus handelde overeen komstig haar plicht, meer dan overeenkom stig haar neiging.” I .0 ja, ja! ik begrüp dat wel. Zü.wilde natuurljjk niets buiten mün weten doen.” „Er is geen twüfel aan, dat dit een van de redenen was, waarom zü mü dus behan delde, maar zü had nog een andere, die zü mjj in de duidelijkste bewoordingen te ken nen gathet verschil van ons beider stand/’ .Zoo, zeide zü dat? Juist zoo, zag zü daarin een bezwaar? Ja, ja! verbeven be ginselen, münheer 1 verheven beginselen, Goddank .Ik behoef u haast niet te zeggen, mün heer Sherwin I hoezeer ik de kieschheid gevoel die deze tegenwerping van den kant uwer dochter doet doorstralen. Gij kunt u lichte- To Tokio is het volgende ambtelüko tele gram uit Sachalin ontvangen Generaal Liapoenof, de Russische militaire gouverneur, en vüf officieren van den staf zün naar Rykof gebracht, waar zü door den Japanschcn opperbevelhebber in een kerk gebouw begroet werden. De generaal meldde dat een afdeeling van 2 officieren en 100 man die naar Nioro w ren gezonden, bevel hadden gekregen, om zien te komen overgeven. Het aantal gevangenen neemt toe. - De ballingen schynen losgelaten te zün, voor de Japanners het eiland bezet hadden. Men vreest dat zü de rust van de districten zullen verstoren. Portsmouth, 10 Augustus. Do Japansche gevolmachtigden hebben de Russische gede legeerden de vredesvoorwaarden op schrift ter hand gesteld. De Russische gevolmachtigden zullen de Japansche vredesvoorwaarden in overweging nemen het antwoord zal zoo spoedig moge- lijk worden gegeven. Inmiddels is de conferentie verdaagd. De vergadering duurde gisteren twee uur en droeg een zeer vriendschappclük karakter. Bü den aanvang overhandigde Witte den Japanners een nota, betreffende het niet over leggen der geloofsbrieven van de Japansche gevolmachtigden in de vergadering van giste- biedig zün overtuigingen, münheer I Zulke eigendommen, zulke huizen, zulk een familie als hü he<?ft vermaagschapt, geloof ik, aan den adel, inzonderheid van den kant van wülen uw moeder. Mün waarde heer 1 ik herhaal het met nadruk, de overtuigingen van uw vader strekken hem tot eer ik eer biedig ze evenzeer als ik hem acht, dat doe ik inderdaad.” „Het verbiedt mü, dat gü de denkbeelden müns vaderp omtrent maatschappelükc onder werpen in zulk een gunstig daglicht kunt stellen, münheer Sherwin I Gü zult minder verwonderd zün te hooren, hoe zü mjj b(j den stap, dien ik nu doen zal, in moeielykheden brengen.” .Hü keupt dien natuurlük af, misschien wel ernstig i,af. Welnu, ofschoon mün beminde dochter in ^Iken stand eer zou aandoen, en een man zohals ik, die zich aan handelsbe langen toegpwüd heeft, zün hoofd overal mag verheffen ajls een van de steunpilaren van dezen handeldrüvenden omtrek” (hü liet zün vingers snel door zijn haar gaan en poogde onverschillig) te kijken), ,toch ben ik bereid toe te geven, al moge ook zijn afkeuring zeer natuurlük en ook inderdaad te ver wachten geweest zi:n .Hij heeft zijn afkeuring niet gegeven, mijnheer Sherwin I” .Dat zul( gij toch niet willen beweren.” Keizer Wilhelm zit intusschen in afwach ting van bet bezoek van den kofmig van Engeland niet stil. Zooals steeds paart hy ook thans het nuttige aan het aangename en hü benuttigt elke gelegenheid op reis om zich te overtuigen of Duitschland nog wel steeds gereed is in geval van verwik kelingen met goed gevolg den tegenstander het hoofd te kunnen bieden. De Keizer vat zün taak als „Oberste Kriegsherr” niet licht op. Overal waar hü komt worden de garnizoenen geïnspecteerd en worden ma- moeuvres en oefeningen gehouden. Onlange toen de KciZe^ te Sassnitz op Rügen ver- 1 toefde maakte hü van de gelegenheid ge bruik om belangwekkende schietoefeningen door de marine te laten houden. Naar aan leiding van het succes der Japansche tor- pedobooten in den slag van Tsoesjima wenschte de keizer te weten in hoeverre de Duitsche scheepsartillerie in staat was zich door haar vuur tegen een aanval en een nadering van zulke vaartuigen te beveiligen. Met dit doel zouden op grooten afstand eenige oude torpedobooten met groote snel heid langs het opleidingsschip voor de ar tillerie worden gesleept. De torpedobooten moesten dan door de kanonnen van dit oor logsschip worden beschoten. Het resultaat Volgens een telegram uit Honningsvaag (Fininarkep) is gister de .Terra Nova” met de deelnemers aan de noordpool expeditie- Ziegler altjaar aangekomen. Het schip der expeditie, de „Amerika”, is door het jjs verbrijzeld. en gezonken, de loden der expe ditie bleven echter behouden. Alleen een Noor, Maéhre genaamd, is overleden. Hoe ver de expeditie .naar het noorden is door gedrongen weet men niet. De expeditie deed in 1904 een poging om de noordpool te bereiken. Het wetenschappelijk resultaat is zeer bevredigend. De leider 4er expedi tie, Tiala, verklaarde, dat do door vroegere expedities ingerichte bewaarplaatsen groote steun voori hem waren geweest. Het Engelsche Lagerhuis heeft de Appro priation bill in derde lezing aangenomen. In het iHoogerhuis is gisteren door den minister Van Buitenlandscho Zaken, lord Lansdowne, meegedeeld, dat de groote mogendheden beslist van plan zün, stappen te nemen teneinde zich te verzekeren van de inwilliging der aan de Porte gestelde eischen. Daarna nam het Hoogerhuis de Appropria tion bill achtereenvolgens in allo drie lezin gen aan. Hedenochtend halfolf zal de zitting van het Parlement worden gesloten. ging wel eons tot ernstige ongeregeldheden aanleiding zou kunnen geven. Naar Brodrick verklaarde, was hy volko men bekend met de stemming der Benga- leezenhü hoopte echter, dat nu de regeo ring eenmaal haar vast besluit had te kennen gegeven, dit tot uitwerking zou hebben, de publieke opinie te doen bedaren De hoofdplaats der nieuwe provincie zal Dacca zün. Op het oogenblik bestuurt de luitenant- gouvetneur van Bengalen ten oppervlakte van 189,000 Eng. vierk. mjjlen (waarvan 151,000 Britsch gebied), met een bevolking van 78,493,000 zielen (74,744,000 in Britsch gebied), De Indische regeering acht dit een te zware taak voor één man een taak welke onmogelük naar behooren kan worden ver vuld. De nieuwe provincie zal een gebied om vatten van 106,540 Eng. vierk- mijl, met een bevolking van 31,000,000 zielen, van wie 18,000,000 Mohammedanen en 12,000,000 Hindoes. Zü ki ügt een Wetgevenden Raad, en een- directoraat van financiën. De juris dictie van het Hooggerechtshof te Calcutta biyft evenwel ongewüzigd. De bestaande provincie Bengalen zal de groote Oostelüke gebieden en de vüf Hindoe- staten van Chutia Nagpur verliezendaaren tegen wordt zü uitgebreid met Sambalpur en do Uriga staten. Daardoor zal Bengalen in zün nieuwe gedaante 141,580 Eng. vierk. mijlen groot zün en een bevolking bezitten van 54,000,000 zielen, van wie 42,000,000 Hindoes zün tegen 9,000,000 Mohammedanen. In kort, het gebied, op het. oogenblik inge nomen door Assam on Bengalen zal worden gesplitst in twee homogene, op zich zelf staande provinciën, van welke de bevolking van elk in hoofdzaak van gelyken aard zal wezen. Maar hoezeer een dergelü’kc bestuursmaat regel, wegens de daardoor bereikte verlich ting der regeeringstaak, ook moge zün toe te juichen, do trots en de nationale voor- deelen der inlanders zün er op het diepst door gekwetst. En de uiting der gekrenktheid van do in landers is ditmaal zoo forsch en zoo unaniem als nog nooit is voorgekomen. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des ntiild. Heden zou eindelijk de uitspraak plaats hebben in het proces Mui ri-Bonmarlini, dat sinds jaar en dag de Ilaliaansche justitie en het publiek heeft bezig gehouden. Met goole spanning ziet heel Italië het vonnis tegemoet en er zyn kapitalen op gewed. Eergisteravond kregen de beklaagden nog- Mün ontmoeting met uw dochter heb ik diep geheim voor hem gehouden en voor ieder lid myner familie en geheim moet zü bleven. Ik spreek overeenkomstig do nauw keurige kennis, die ik van myn vader heb, als ik zeg dat ik haast niet weet, waartoe hü al in staat zou geweest,zün om het doel van dit bezoek te verijdelen, als ik hem daarover gesproken had. Hü is de beste en welwillendste vader voor mü geweest, maar ik geloof stellig dat, als ik op zün toestem- - rning wachtte, geen dringende beden van mü of van mü familie hem er toe zou bewegen om het huwelijk, dat ik ben kd’men voor stellen. met zün goedkeuring te bekrach tigen.” „Lieve hemel 1 dat is de zaken toch wat te ver trekken, ofschoon, afhankelijk als gy van hem zyt, en zoo al meer. Welnu, wat ter wereld kunnen wü doen he „Wjj moeten zoowel het engagement als het huwelük geheim houden.” „Geheim h mden 1 Lieve hemel 1 ik kan niet begrijpen hoe dat gaan moet.” „Wel, een geheim, een diep geheim tus- schen ons, totdat ik mün huwelyk aan mün vader kan. bekend maken met de beste kans van 1 van deze proefneming was schitterend, naar de Duitsche bladen melden. Een torpedo boot werd in den grond geboord, de andere kregen alje belangryke schade. Van de 35 schoten Waren 27 treffers. In Duitschland is men oyer dit resultaat zeer voldaan en de keizer was dit niet minder, dit bleek uit de onderscheidingen, die hü na du oefening verleende. ren. Daar deze laatsten geen bezwaar maakte werd de nota bü de officieele bescheiden gevoegd. In een officieele verklaring van Russische züdc wordt gezegd, dat de quaestie der vol machten geregeld is op een wijze, welko latere moeilijkheden te dier zake uitsluit. De uitwisseling- der geloofsbrieven was grootendeels een vorm quaestie, daar beide partüen in de gelegenheid geweest waren, ze te onderzoeken. Na afloop der büeenkomst begaven de go volmachtigden zich om kwart voor één naar het tuighuis om te gaan koffiedrinken. De Russen begaven zich naar bun woning om de vredesvoorwaarden te bestudeeren, welke naar Petersburg werden overgeseind, voorzien van Wittes op- en aanmerkingen. Naar kan worden medegedeeld, was de toon van de beraadslagingen ter conferentie zoodanig, dat de hoop op een gunstig resul taat aanzienlek is toeg< nomen. Komoera heeft op zeer ernstiger) toon gesproken. Hü legde de verklaring af, daj. de eischen, door zün land gesteld, gematigd zün, en dat hü hoopte dat zü aannemelük zouden zün als basis voor de onderhandelingen. Ook Witte sprak de hoop uit, dat uit de onderhandelingen een blüvende vrede zóu voortkomen. Telefoon ft o. ft 2 ADV E R T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Genten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1