lï MEM HUWELIJK. ny CAO lextract dster Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 17 Augustus 1905. No. 9800. Buitenlandscli Overztcbl. FEUILLETON. ga 6ASF0I1HJIZKN. Jisra-, AAJÏ. ERDAM. l at 1«S ENTEN, enz. RTIKELEI, LOOH, en Spreekbuizen. 44ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot I uur des mid I. Mr Mar. mrant. iKMAN Zn. (IFordl vervolgd.) TEN, Gis tafeltjes vak behoort. RUIS" SARDEMANN 2031.- oor de leveran- 1LD en GE- ten eni. ena. >r geheel N«. l-MAGAZIJN B 13. I, ie modellen Electra Branden. JEN Franje. fe geëmailleerde fiOUDSCHE COIRANT MM. ZANDTOORT, ZOORT, J. S. <G, A. DROST, [JFF. «i llVMTHMn. ■■Mr 10. in. mm r* ■Nu— delcMtA m, teeemnn ogen ia dot ■aan daa vervaardig! M wreldbe- ■br* Stoll- Telefoon M3 ADV E R T E N T E N worden gepl mts! 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een groote niet-Joodsche bank verklaarde dat Rusland geld zal kunnen leenen in de Vereenigde Staten, indien bet vrede wil maken, maar niet om den oorlog voort te zetten. Hy voegde er by dat dit besluit ook de beslissing was van de ParQtche bankiers. Baron Kaneko, financieel agent van Ja pan, bezocht gisteren president Roosevelt te Oysterbay. Hy deelde den president mede, dat naar zyn meening Rusland geen geld te New-York zal kunnen krygen om den oor log voort te zetten en dat bet alleen zal kunnen leenen om in staat te zyn den vrede te verzekeren. verneemt nit Portsmouth, dat Witte met ren beslist „onmogeljjk” antwoordde op do vraag «of de gebeurtenissen in Mandsjoerye alsnog invloed op Rusland’s besluit zouden kunnen hebben P” Wat er ook op het oorlogsterrein gebeurt, zoo zeide Witte, of de Russen nog maals een nederlaag lyden, of een overwin ning behalen, die Japansche eischeu kunnen en zullen niet worden ingewilligd. baren. Daar, in dat zachte, fletsche gelaat, in die ontsteltenis en overhaasting, als zy iets deed, in die bevende, zwakke stem, als zy sprak daar kon ik een van die huiveringwekkende treurspelen des harten aanschouwen, die het eene bedryf voor on het andere na, het eene jaar voor en het andere na, op het geheime tooneel des huise* lyken levens worden gespeeld en altjjd weder gespeeld, treurspelen, die eenigszins verborgen worden door het langzame vallen van bet zwarte gordijn, dat iederen dag al lager en lager neergelaten wordt, dat neergelaten wordt door de band des doods, om alles ten laatste te verbergen. „Wy hebben in den laatsten tyd heel mooi weer gehad, mynheer I” zeide mevrouw Sherwin, bijna onhoorbaar, en, terwyl zy dit zeide, keek zy met angstige blikken naar haar echtgenoot om te zien, of hy het goed vond, dat zy zelfs deze armzalige alledaag- sche opmerking maakte. „Heel mooi weer inderdaad,” vervolgde de ongelukkige vrouw even verlegen alsof zy weer een kind was geworden en haar eerste les in het byzyn van een vreemde moest opzeggen. „Overheerlijk weder, mevrouwIk heb er de twee laatste dagen volop van genoten, buiten de stad, in een gedeelte van Surrey (de omstreken van Ewell), die ik vroeger nooit gezien had.” De Temps” wydt een artikel aan de reis van president Loubet naar Valence. Het blad wjjst er op, dat de president te Valence voor de eerste maal in het openbaar heeft gezegd, wat men overigens wel van hem wist, dat hy niet voor e«n herkiezing in aanmerking wenschte te komen bij de presi dentsverkiezing in 1906. De president heeft Zondag verklaard, dat hy niet zeggen kon, hoe aanJokkolyk hy hot vooruitzicht vond, binnenkort het Elysée te verlaten en weer gewoon burger te worden. Hy dacht daarmee bovendien een nuttig en heilzaam voorbeeld aan het Fransche volk te stellen. De „Temps” acht de houding van president Loubet geheel in overeenstemming met het republikeinsche beginsel. De grondwet van 1875 stelt den president herkiesbaar en in 1875 zal menig staatsman, voorstander van de cor.stituticneele monarchie, met zyn be ginselen hebben geschipperd, als maar du ‘deur openbleef voor het presidentschap voor bet geheele leven. Later zyn de republi keinen baas geworden in Frankrijk, maar wyselyk hebbort zy het artikel van 1875 niet veranderd. Vooreerst was het onnoodig, wantrouwen tegen de presidenten aan den dag te leggen, en dun zouden bijzondere om standigheden de herkiezing wenschelyk kun nen maken. Dit alles neemt niet weg, dat voor gewone tijden hel ware republikeinsche beginsel in verzet komt tegen de handhaving van de opperste macht in dezelfde hand voor een al te langen tyd, waardoor het presi dentschap een soort van verkapt consulaat of stadhouderschap zou worden. President Loubet had zyn waardige loop baan niet beter kunnen besluiten dan door deze laatste republikeinsche daad, weer een gewoon burger te worden uit vryo verkiezing. Koning Edward is op weg naar MariÖn- bad. In een deel van de pers is het gerucht verspreid van een aanstaande ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en koning Edward en met groote belangstelling besproken. Vooral eenige Engelsche bladen waren ver heugd en spraken de hoop uit, dat deze ontmoeting by zou dragen tot bet opbeffen Er was een oogenblik van stilzwijgen Mynheer Sherwin kuchte het was blijkbaar oen geluid, dio tot een waarschuwing voor zyn echtgenoot moest dienen en dat hy meer malen had doen hooren, want mevrouw £herwin sprong op en keek hem aanstonds aan. „Als do vrouw des huizes, mevrouw Sher win, zoo het my aangenaam zyn, dat gy aan een bezoeker, gelyk dezen heer, wat koek en wyn aanboodt 1” „O beste! Ik vraagu vergevingHet spyt my waarlijk, dat ik er nog niet aan gedacht heb,” en zy schonk een glas wyn in met zulk een bevende hand, dat de fiesch aldoor tegen het glas rinkinkte. Ofschoon ik aan niets behoefte had, at en dronk ik onmiddel- lyk uit medelyden met de verlegenheid van mevrouw Sherwin. Mynheer Sherwin schonk zelf een glas in, hield het met bewondering tegen het licht en zeideOp uw gezondheid, mynheer 1 op uw gezondheid I” en proefde den wijn met het voorkomen van een kenner en een veel- beteekenend smakken met de lippen. Zyn vronV (aan wie hy niets presenteerde) keek hem gedurende al dien tijd met de meest eerbiedige aandacht aan. „0$ bedient u zelf van niets, mevrouw Sherwin!” zeide ik. „Mijn vrouw, mijnheer 1” bracht haar van misstanden en verbetering van de Duitsch-Engelsohe verstandhouding. In of- floieelo Duitsche kringen was van hot plan des konings om op zyn reis naar Marifin- bad een bespreking te hebben met zyn neef niets bekend. De officieuss „Köln. Ztg.” schrijft nu, waarschynlyk geïnspireerd uit Berlijn: „Wanneer Engelsche bladen deze ontmoeting waarschynlyk noemen, dan had men wol mogen veronderstellen, dat zy daar het initiatief voor deze samenkomst van Engeland moest uitgaan beter op de hoogte waren geweest van het plan des ko nings. Dit is klaarblijkelijk niet het geval geweest. En hot laat zich aanzien, dal het veelbesproken gerucht op niets berustte.” xdk gekookt nk voor fe» vm AM gml vaa gebruiken, «ha a 35) Arme mevrouw Sherwinik had haar nauwelijks opgemerkt op den dag, waarojf zy met haar dochter in den omnibus zat het was my alsof ik haar nu voor hel eerst zag. Wat er in het gemoed eener vrouw omgaat, deelt zich als van zelf aan anderen mede. Een gelukkige vrouw verspreid haar geluk op een onverklaarbare wyze om zich heenzij heeft een invloed, die eenigszins overeenkomt met den invloed van een zon- nigen dag. Zoo is ook de zwaarmoedigheid van een zwaarmoedige vrouw altyd aanste- kely'k, en mevrouw Sherwin was er een van de laatste soort. Haar bleeke, ziekelyke gelaatskleur: haar groote, zachte, waterige lichtblauwe oogende blooheid van haar voorkomen, 'de mengeling van noodelooze aarzeling en onwillekeurige gejaagdheid in al wat zy deed alles verried duidelijk een leven van onophoudelijke vrees en zelf bedwang, een aanleg tot grootmoedigheid en deelneming, die onderdrukt was en niet meer in staat om zich te ontwikkelen of te open- De indruk, door de berichten over de vredesonderhandelingen in Portsmouth ge wekt, is zeer weinig bemoedigend. Wel worden de bijeenkomsten der onder handelaars voortgezet, maar naar uit Petersburg gemeld wordt, uitsluitend met het doel om aan „het mislukken der onder- handelingen een voor Amerika en voor de overige neutrale mogendheden een zoo min mogeljjk kwetsend karakter te geven. Rus land wenscht zooveel mogelyk een vermin dering van het aanzien van president Roosevelt te voorkomen, daar het hem fei telyk grooten dank verschuldigd is.” Japan koestert ongetwijfeld denzelfden wenseb. In Japansche diplomatieke krin gen meent men, dat Japan bij de onderhan delingen voortdurend in een valsche positie is geweestmaar om president Roosevelt niet te grieven zullen nog enkele bijeen komsten plaats hebben, waarin voornamelijk de punten zullen worden vastgesteld waar over de beide partyen het volkomen eens zyn. Die vaststelling wordt van waarde geacht voor latere vredesonderhandelingen, zoo de thans gevoerde werkelijk mislukken. Uit een gister ontvangen telegram blykt welke punten dat zijn. Rusland erkent den overwegenden invloed van Japan in Korea, en verklaart dit land voortaan te zullen beschouwen als buiten den Russischen sfeer van invloed gelegen. Rusland stemt verder toe in de ontruiming van Mand sjoerye door de troepen van de beide lan den en in de teruggave van dit gebied aan China, terwyl het tevens den afstand van den spoorweg in Mandsjoerye bezuiden Kharbln aan China goedkeurde. Deze punten konden niet veel aanleiding tot verschil van meening geven, ua den uitslag van den Mandsjoeryschen veldtocht. Maar nu komen de moeilijkheden, by de besprekingen over de schadeloosstelling en den afstand van Russisch grondgebied. Rus land kan daarin niet toestemmen de „Times” FeleUon No. St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Naar myn lichamen, die hun handelsope- tneer dan een staat uitbreiden, toezicht der nationale regeering ben niet voor haastige of on- Wat in do naaste i is een wel, waarin aan do regeering macht gegeven wordt krachtig op te treden legen de mis standen, die door de opschroeving der spoorwegtarieven ontstaan zyn. Maar do Regiering zal ten slotte wel moeten inzien, dat krachtige «lappen noodzakelijk zyn tegen alle lichamen, die den handel of de productie te veel willen centraliseercn.” Uit deze toespraak blykt, dat Roosevelt nog steeds zyn oude standpunt tegenover echtgenoot in het midden, „gebruikt nooit wyn en kan geen koek verdragen. Zy heeft een zwakke maag. Neem zelf nog een glas. Wilt gy niet, inderdaad Deze Xeres komt my op zes shillings de fiesch, on moet tegen zulk een prys wel van den besten wyn zyn en dat is ook zoo. Welnu, als gij niet meer wilt hebben, zullen wy tot de zaken over gaan. Ha! ba! zaken, zooals ik dat noem, genoegen zooals ik hoop, dat het voor ti zal zyn.” Mevrouw Sherwin kuchte: ’t was eendeer zacht kuchje dat half in zyn geboot te gesmoord werd. „Daar hebt gy het nu weer zeide hy, terwyl hy zich met oen norsch gelaat tol haar wendde. „Al weer hoesten Zes maan den lang den dokter, een rekening van zes maanden, die uit myn zak betaald moet wor den, en nog heeft het niets geholpen.” „Och, ik ben veel boter, ik dank n, ’t was maar een weinig „Welnu, mynheer! den avond nadat gij my verlaten hadt, deed ik wat men zou kunnen noemen een verklaring ten opzichte Van myn lieve dochter. Zy was natuurlijk een weinig verward, en... en verlegen inderdaad. President Roosevelt heeft Zaterdag een redevoering gehouden te Chantangua in den staat New York, waarin hy opnieuw do Monroeleer en de houding van den staat tegenover de Trusts besprak. In verband met de Venezolaanscho quaestie zeide de president; De Zuid- Amerikaansche republieken moeten op grond van de Monroclheorie niet verwachten dat zy van ons bescherming /uilen oi tvangen, zoo zy zich aan hun financieele verplich tingen tegenover het buitenland willen ont trekken. Ik bon er niet voor, dat vreemde natiën baas spelen in Zuid Amerikaansche douanekantoren maar do Vereenigde Stalen zullen geen oorlog beginnen, om Europeesche staten te beletten, hunne rechtmatige vor deringen op Zuid Aniorikannscbe republieken binnen tc halen, onder uildrukkelyke voor waarde echter, dat er van inbezitneming van grondgebied volstrekt geen sprake is. In verband met de Trustwetgeving zeide Roosevelt „Zoo do bestaande wetten ontoereikend blykon, is een uitbreiding van de wetgeving beslist noodzakelyk. Naar myn meening moeten alle ratios over onder direct ftaan. „Maar ik overlegde maatregelen, toekomst noodig zal blykcn De zitting der vredesconferentie begon te 9 uur 50. De onderhandelaars openden de beraadslagingen over artikel vier, betref fende het schiereiland Liaotoeng en den afstand der Russische pachtrechten. Tweede\telegram. Na de ochtendzitting deed de heer Siebert van het Russische ge zantsebap de volgende officieele mededee- /ing„In de ochtendzitting van heden wer den de artikelen vier en vyf behandeld. Artikel vier werd eenparig goedgekeurd. Daar de gevolmachtigden niet tot overeen stemming konden komen over artikel vyf, werd besloten een nota samen te stellen over de afwijkende meerlingen en intusschen veort te gaan met de behandeling der andere artikelen”. Wy vernemen dat artikel vier betreffende den afstand van de Russische pachtrechten op het Liaotoeng schiereiland en de Blonde en Ellioteilanden, niet betreft Port Arthur en Dalny, waarover een byzonder artikel zal handelen. Japan blyft, althans tot dus ver, vasthouden aan de bezetting van Port- Arthur en Dalny. Artikel vyf betreft den afstand van Sacbalin. Het lekt uit dat artikel drie niet handelt over den afstand van den Chineeschen Oos- terspoorweg, maar over het herstel van het Chineesch bestuur in Mandsjoerye. De afstand van den spoorweg zal in een later artikel worden behandeld. Derde telegram. De middagzitting ein digde te 4 uur 45. Toen bet onmogelyk bleek over artikel vyf tot overeenstemming te komen, werd de behandeling begonnen van artikel zes, dat van weinig beteekenis is. Ook artikel vier is na korte beraadsla ging afgedaan. Vierde telegram. Gedurende de middag zitting zyn de onderhandelaars tot volkomen overeenstemming gekomen omtrent artikel zes. Vytde telegram. De leden van de depu tatie uit de Joodsche bankiers die gisteren met den heer Witte een onderhoud hadden, verklaren dat dit onderhoud en dat, het welk later te New-York zal plaats hebben, goede resultaten zullen hebben voor de Jo den in Rusland. De bankiers ontkennen over een leening te hebben gesproken. Een der gedelegeerden zeide dat bij niet twijfelde of de Joodsche bankiers zullen Rusland geld Verstrekken als dat noodig is, indien aan de Russische joden dezelfde rechten worden ge geven als de andere onderdanen van den Tsaar genieten. De vertegenwoordiger van

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1