Typhus en andere ziekten* BINNENLAND. MANTELS, COSTÏÏIES, BLOÏÏSEN Stadsnieuws. VERGADERING VAN DEN 6EMEKNTER4AD BEURS VAK ROTTERDAM" ALLE en ROKKEN ADVERTENTIE DRACHEN-OUELLE NATUUR BRONWATER der karakteristiek roor de strekking dier VI:t moet liet artikel gelden - dat zeker groot wantrouwen zal wekken waarin aan de Doema verboden wordt wijziging van den grondslag van den Staat te bespreken ot ertoe te besluiten. Deze uitgesproken be doeling de vertegenwoordiging voor alle tij den te doen buigen voor bet starre beginsel der absolute autocratie, in verband met het ontbreken van alle werkelijke waarborgen voor de vrjlioid der verkiezingen, van de vrpeid 'der drnkpers, van vereeniging en vergadering, en de intrekking der oekase van 3 Maart, die een zekere vrpeid van spreken toestond, verminderen de kansen voor een vreedzame oplossing der lieerschende crisis. De uitdagende bonding van den nienwen gonverneur-generaal van Moskou, Durnovo, geeit een denkbeeld van de reactionnaire houding, waarmede do regeering na de pu blicatie van de Doema-wet optreedt. Het Juli-congres van de Zemstvo-gedelegeorden heeft zich reeds met voldoende duidelijkheid tegen de consultatieve vertegenwoordiging uitgesproken. Het Zemstvo-congres, dat binnenkort naar aanleiding van bet Doema- besluit zal bijeenkomen, zal zicli waarschijnlijk uitspreken voor deelneming aan de verkie zingen en voor aanneming van het lidmaat- schap der Kjjksdoema, doch alleen met het doel, in de Doema onmiddellijk een campagne te beginnen voor een werkelijk constitntioneel stelsel. In welken geest die campagne zul gevoerd worden kan nog niet worden vastgesteld. Maar in ieder geval zal voor de Russische vrijheidsbeweging, die tot dusver zelf in haar meest gematigde uitingen aan verbrok kelingen heeft geleden, een belangrijk con centratiepunt worden,'een soort springplank voor den grooton sprong uit hot absolutisme it den rechtstaat. De katholiekendag te Straatsburg heeft Woensdag een motie aangenomen van prof. Spahn, liet goede recht van roomsche stu denten erkennende om eigen vereenigingen op te richten en de meening uitsprekende dat die studenten zich niet moesten onthouden van den omgang met de overige studenten en met hnnno leoraren. Iets nieuws op de congressen van katho lieken was een „Franksite vergadering" die Woensdag, voor liet begin van do algomeeno vergadering, onder leiding van bisschop Benzlor, werd gehouden. Deze werd door den Fransch sprekenden clerus nit Lotharin gen met luid geroep van: Vive monseigneur I ontvangen. Priester Collin, redacteur van de Lorrain te Metz, voerde in het Fransch in de verga dering het woord, lljj zeide nit Metz gekomen te zp, „om een kleinen steen te voegen in het groote gebouw dat de Duitsehe katholie ken opbouwen als verdedigingswerk tegen ongeloof, onzedelijkheid en omwenteling". De Fransche Lotbaringers kwamen aansluiting zoeken bpde Dnitsch sprekende Elzassers. Spr. wees op „het afschrikwekkende voor beeld van Frankrjk, waarvan een jong Lo-, tharinger heeft getuigdHet ergste is niet de scheiding van kerk en staat, maar de afval van koele provincies van het Christendom". Collin deed daarna een beroep op do arbei ders. „Men kan zeggen dat bjna alles, wat hier gebeurt, in hun belang geschiedt. Zjj zjjn tegenwoordig do troetelkinderen van de kerk en den staat. Nog zijn onze arbeiders in .Elzas-Lotharingen, vooral op het land, goéddaarom willen wij hand in hand met hen gaan" „In Elzas-Lotlianngon zoo eindigde ha zijn er nog vele duizenden die geen Dnitsch kennen en de Fransche taal voor bun zaken ou de opvoeding van hnnno kinderen noodig hebben. Daarom zijn wij zoo dankbaar voor deze Fransche vergadering en hopen dat zij ook bj latere congressen plaats zal hebben. En thans, mijne beeren, aan het werk! Toep Napoleon in 1798 do vernietiging van dé Fransche vloot bij Aboekir vernam, zeide lij tegen do troepen: Onze vloot is vornietigd, wij kuntien niet meer naar Frankrijk terug. Om van hier weg te komen, moeten wjj groot worden als reuzen. De toestand van de katholieken is dezelfde. Aan ben, de reuzen dof" toekomst, aan de toekomstige heiligen van de Duitsehe en Elzassé'r kerk breng ik mijn groet 1 Ik wensch Unn geluk en dank hen bj voorbaat voor ons klein vaderland. Moge God hnn vergelden, wat zij voor ons gedaan hebben," De spreker moest telkens opbonden om de toejuichingen. Bij zijne rede' bleef het, een besluit werd niet genomen. Do Duitsehe regeering ziet natuurlijk met groote welwil- lendlieid de toenadering der Fransche gees telpheid in het rijksland tot hot Duitsehe ruk. De vervolging van de roomsche kerk in Frankrijk belooft goede vruchten te zullen dragen voor do definitieve bevrediging en verduitsching van de veroverde gewesten. De minister van buitenlandsche zaken gaf instrncties aan den Franschen gezant te Marokko om de onmiddellijke invryheids- stelling te slacken van den Algerijn die gevangen genomen werd. Een militaire be tooging zal volgen in het geval een ontwij kend antwoord gegeven wordt en het geheele personeel van do Fransche legatie zal dan Marokko verlaten. In de vergadering van den Franschen m nisterraad deed de voorzitter Rouvier medfdeeling omtrent den stand der onder handelingen betreffende de Marokkaansche conferentie. De Dnitsche regeering kondigde aan dat zij spoedig het antwoord zon zenden op het program de conferentie betreffende. De ministerraad keurde eensgezind de instincties goed gegeven aan den Franschen gezant te Fez en de maatregelen welke ovon- tueel genomen dienden te worden om een algeheele voldoening te verkrijgen in zake de arrestatie van den Algerijn op Marok- kaaasch grondgebied. Verspreide Berichten. Duitbciiland. De commandant van den kruiser „Bus- sard" meldt van DinsdagDe luitenant ter-zee Paasche sloeg den 19 en 20 Augus tus met goed gevolg een aanval af van de lieden van Kitsclii (Dnitsch Oost-Afrika). De opstand breidt zich uit ten zuiden van iHlwo. In koloniale kringen te Berlijn wordt de toestand in Oost-Afrika zeer ernstig ge oordeeld. Als de stam der Wahehe-negers in het noorden van de kolonie zich bij den opstand aansluit is een algemeene ramp te duchten. Rusland. In Moskou zijn 26 officieren in arrest gesteld, die geagiteerd zonden hebben, ook na do instelling van de ryksdoema, voor politieke hervormingen. De Doema van Moskou heeft een motie aangenomen, waarin de hooge beteekenis van de instelling van een Rijksdoema, waardoor het volk tot medewerking aan den wetge- vendon arbeid wordt opgeroepen, wordt erkend, maar tevens de overtuiging wordt uitgesproken, dat dc bedoelingen van den czaar slechts verwezenlijkt kunnen worden door het verleenen van vrijheid van meening en van drukpers, van hat recht van ver gaderen en door het waarborgen van de persoonlijke onschendbaarheid. De in het manifest beloofde uitbreiding der Ryksdoema zou het land tot rnst kunnen brengen, mits zij op het algemeen kiesrecht werd gegrond. De motie zal ter kennis van den czaar worden gebracht. Toen in Dlutow by Lodz oert vólksverza meling van 2000 personen uiteen word gedreven, werd van den kant der arbeiders geschoten, waarop ook de soldaten eenige salvo's afvuurden en drie personen doodden, terwijl meerdere gekwetst werden. Meer dan 400 arbeiders werden gearresteerd. Ook in andere plnatson van Polen blijft het roerig en op verschillende pnnten zijn politiebeamb ten dood gesehoten. In de mijnen wordt gestaakt. De Shah komt 1 Sept. naar St. Petersburg. Als er niets tusschenbeide komt! - Italië. IJit Rome wordt aan de Eclair bericht De paus zal een bijzonder gezantschap sturen naar Japan, om den mikado te be danken voor do bescherming, die hij tijdens den oorlog uan da missionarissen en de Ka tholieken in China heeft verleend. De bis schop van Portland zou een eigenhandig schrijven van den paus aan den mikado overhandigen. V De directenr-generaal der posterijen en telegrapbie maakt bekend, dat, met ingang van 1 September de gelegenheid zal worden gegeven, om, by kosteloos daartoe aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar te stel len formulieren, frankeerzegels, briefkaarten enz., by elke hoeveelheid, doch gezamenlijk tot geen mindere waarde dan van f 5, aan te vragen bij het post- of hulpkantoor, binnen welks bcstelkring de aanvrager woont. De bezorging der postwaarden aan huis zal zoodra mogelijk, doch in geen geval vóór den eerstvolgenden werkdagmorgen geschie den, tegen betaling van het voor de bestelde zegels, enz., verschuldigd bedrag. De ingevulde en onderteekende formulieren behooren aan de kantoren te worden afge geven of kannen ongefrankeerd in de plaat selijke brievenbussen worden geworpen. (St. Ct.) Onze Rotterdamscho correspondent seint Gisteravond vergaderden de kiesvereni gingen Rotterdam en Vooruitgang I en V, ieder afzonderlijk tot het stellen van candi- daten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in de plaats van heeren Fock en Van Raalte wegens ban optreden in het ministerie. Deze verkiezing beschouwende als een ver volg der Juni-verkiezing, waren beide kies verenigingen overeengekomen, dat het ge- wenscht was de party-groepeeringen, waar uit dit ministerie is voortgekomen, geen wijziging te doen ondergaan. In verband hiermede zag Rotterdam zich dan ook ge noodzaakt, zioh, zy het dan ook slechts tijde lijke, opoffering te moeten getroosten door in district V, een beslist vooruitstrevend liberaal district, thans een vrijzinnig demo craat te stellen, een opoffering welke haar echter gemakkelijk werd gemaakt, daar de heer P. R Mees, een hoogst sympathiek candidaat, bereid werd gevonden de candi- datnnr te aanvaarden, en by ook als speci aliteit op het gebied van verzekeringswezen zeker nattig werkzaam zal kannen zyn by de te verwachten verzekeringswetten. Een dergelijke verklaring afgelegd in „Vooruitgang V en door beide kiesvereeni- gifrgen werd dan ook de heer P. R Mees tandidaat gesteld Op dezelfde gronden achtte men het wen- schetyk in district I een ünie-liberaal te stollen en werd als zoodanig de heer S van den Bergh Jrkrachtig aanbevolen en ten slotte door beide vereenigingen gesteld. (N. Ct.) Gemengde Berichten. Men schryft aan de N. C. De heer H. v. Hdie met zyn familie per automobiel een bnitenlandsch nitstapje wilde maken, had ann de Duitsehe grenzen by Nij megen een minder aangename ontmoeting. Zoodra hy de grenzen naderde, vertoonde zich een tolbeambte met opgeheven geweer en vroeg of er ook iets te declareeren viel. Daar hy niet vlag genoeg stilhield naar den zin van den tolbeambte, kreeg hy een standje doch daarmede liep dit af. Hy informeerde verder by den tolbeambte naar de voor schriften, die bestonden in .langzaam rijden" en „uithalen". Speciaal vroeg hy nog of hy van zyn trompetsignaal gebruik mocht maken, wat door den tolbeambte bevestigend werd beantwoord. Ter hoogte van Kranenburg gekomen, stond raidlen op den weg een persoon met een wagen, zoodat de automobiel niet pas- seoren kon Niettegenstaande de verschillende signalen verkoos de man niet nit den weg te gaan, doch daarentegen verscheen een marechaus see die hem aankondigde, dat hij 30 mark boete had te betalen, omdat hy op de trompet geblazen had Daar er geen andere uitweg was dan te betalen of gearresteerd te worden, werd de 30 Mark betaald en om een quitantie ge vraagd, die ten slotte nadat zy eerst op hoogen toon geweigerd was, met moeite ge geven werd, Dattrop werd doorgereden naar Kleef en de hulp van den Nederlandschen consul inge roepen. Aan dezen was niets van dergelijke bepalingen bekend, doch hy adviseerde inlich tingen te vragep bij den Anstalt te Kleef, onder wiens beheer de burgemeester van Kranenburg stond- Nadat de zaak aan dezen was uiteengezet bleek dat men hier met een politieveror dening van dien burgemeester te doen had. De Anstalt erkende echter dat de geëisckte boete van 30 Mark te hoog was, terwijl hy van het onhebbelijk optreden van den marechaussee proces verbaal opmaakte. Op de terugreis werd een bezoek aan den bur gemeester van Kranenburg gebracht, die het nil met een boete van een rijksdaalder wilde afmaken, wat andermaal geweigerd werd, al reeds op grond dat een Dnitsch ambte naar sprak van een boete in Hollandsch geld. Inmiddels werd naar Holland teruggekeerd en werd nu gisteren een brief van dien burgemeester ontvangen dat hy de zaak thans met een boete van 3 Mark zon af maken. In antwoord hierop is echter aan den Ne derlandschen consul geschreven dat ook dit aanbod niet wérd geaccepteerd, daar de heer H. v. H. zich in deze volstrekt niet schul dig acht. Gistermorgen is te Hilversum de boerderij staande in de N Doelenstraat en bewoond door den landbouwer vanPntten. afgebrand. Alles was verzekerd. Aan de postkantoren zyn thans frankeer zegels van tien gulden verkrijgbaar gesteld. Aangaande den brand aan boord van de Engelsche barge Meteor in het Hollandsch diep naby Willemsdorp kannen wy nog mel den, dat het schip geladen was met 500 vaten benzine, die alle gesprongen zijn. Het schip is totaal uitgebrand, maar ligt nog op dezelfde plaats voor anker. Gisteravond stond de romp nog wit gloeiend, zoodat telkens als een zeetje tegen het wrak sloeg, het water sissend uiteenspatte en in damp vervloog. De toestand van den kok James Wills, die zoo ern8tfge brandwonden bekwam, scheen hedenochtend iets gunstiger, zoodat er kans bestaat, dat Ly het leven eraf brengt. Kapitein Smith is gisteren per sleepboot naar het wrak gestoomd. (Dordr. Ct.) De Tarysche politie heeft Dinsdag voor niet Blinder dan 8600 frs. aan telegrammen ge zonden naar alle boeken der wereld, met het doel Jean Galley, den voortvlnchtigen be diende van het Comptoir d'Escoinpte op te sporen. Het Comptoir looft voor ieder, die den dief opspoort een deel nit van het geld, dat men nog op hom mocht terugvinden Volgens de Fransche bladen is zyn aan houding ieder oogenblik te wachten. Maar Galley zal de listen der politie ook wel kennen hy is vroeger inspecteur van politie geweest Zyn jacht de Catharina moet thans te Pernambuco zyn, als het niet zyn koers ge wijzigd heeft. De zoogenaamde mevrouw Merelly is een zeer bevallige 22-jarige. Zy heeft plan haar gedenkschriften te schrijven. Haar leus is: „Het leven is een droom." Het totale bedrag, door Galley verduis terd, blykt 850,000 frs. De secretaris van het Comptoir d'Escompte verklaarde verbaasd te wezen, hoi een beambte, die uitsluitend gebruikt werd voor de correspondentie fen dus niets met de kas te maken had, zich zulk een groot bedrag kon toeëigenen. Het bedrog werd in de laatste drie maanden gepleegd op weikelyk vernuftige en onbe schaamde wys, door gebruikmaking van brieven van „baron De Grandval'< en „me vrouw Morelli", zonder dat iemand vermoed heeft dat deze baron en de kantoorbediende een en dezelfde persoon waren. Te Oudshoorn is gisteren de 18-jarige schippersknecht H. Spies, van Tiel, overboord geslagen en verdronken. Do directeur van het Barger ziekenhuis te Amsterdam deelt het volgende mede „Het verpleeggeld voor patiënten in onze inrichting wordt ons vaak per postwissel of aangeteekenden brief toegezonden. Wjj ge bruiken geheel gedrukte briefkaarten, waarop o.a. voorkomt„Dankzeggende voor de toezending, berichten wy u de ontvangst van uw postwissel, van uw aangeteekeudqn brief", en halen nn óf postwissel óf aangeteokonden brief door en frankeeren als drukwerk. „Vyftion jaren lang is dat geregeld ge schied, tot de oogen van een postambtenaar deze onregelmatigheid ontdekten en ons onlangs 6 briefkaarten werden teruggezonden met de mededeeling „doorhaling niet geoor loofd". Wy verzenden nn de kaarten zonder door haling, en zullen, zoodra de aanwezige voor raad verbruikt is, tweeërlei soort laten maken. De vraag is echter of een admini stratie, voor wie ik op grond van een ruime ervaring niets dan lof heb, door .dergelijke „kleine" maatregeltjes aan haar populariteit geen schade doet". Uit Spanje komen nog droevige berichten. De alcade van Osuna meldt, dat in zyn district vrouwen en kinderen langs don weg liggen te sterven van honger. Te Ecija zijn de bakkerswinkels door het volk geplunderd. De „aartsbisschop van Sevilla heeft een inschrijving geopend ten bate van het hon gerende volk. De „Anto" maakt melding van een wed strijd, door den heer Thoralinson te Londen gehouden, die op zichzelf niet onverdienstelijk is als reactie tegen Gordon-Bennot's, Conpe's des Ardennes en dergelyken. Hy schreef een wedstrijd nit, waarin de prjjs toegekend zon worden aan den chanffenr, die van allen 't langzaamst reed. Fr. C. W. Pennell slaagde er in den gang van een slak zoo dicht mo gelijk nabij te komen. Door een Griek is uitgevonden en patent genomen op een iiieuw model luchtschip, dat de bijzondere verdienste moet hebben van op te kannen tegen eiken tegenwind. Zooals gezegd, is de uitvinding reeds gepatenteerd, en wel in Engeland. De Daily Mail durft vertellen, dat de Brit- sche zeeofficieren bij hnn jongste bezoek aan ons land, op een reis van IJmniden naar Amsterdam, het volgend avontuar hebben beleefd Hnn trein was al een paar aren te laat weggegaan en stond toen nog eens midden op den weg stiluit de raampjes kijkende zagen de officieren, dat 't sein verkeerd stond. Maar de machinist wist er 'n mid deltje ophy daalde van zyn locomotief af, klom in den signaalmast en trok het sein eigenhandig naar benedende trein kon toen zyn weg vervolgen. Een eigenaardigheid van het Belgische volkslied de „Brabanqonne" is, dat de meeste Belgen er de woorden niet van kennen. Onlangs woonden tien Belgen een feest te Londen by en toen daar het Engelsche volkslied was gezongen, verzocht men hnn, de „Brabanqonne" te zingenhet orkest zon zeer zacht spelen, opdat men de woorden goed zoo kannen verstaan. Groote verlegen- beid by de Belgenzij kenden de woorden geen van allen. De aanwezige gezantschapssecretaris was de eenige, die zich met moeite het eerste couplet van het lied kon herinneren (Nn, verder dan het eerste couplet brengen ook niet velen van onze landgenooten 't met het „Wien Neerlandsch bloed".) By een andere gelegenheid, toen ook geen Belg de woorden van zyn volkslied wist, redde een zich en zyn landgenooten nit de verlegenheid door mede te deelen, dat de „Brabangonne" in België alleen gespeeld en nooit gezongen wordt, „omdat ze woorden bevat, die minder aangenaam zyn voor Nederland en door iedereen worden afge hard. Toen Maandag in Zuid-Warwickshire 38 kostbare paarden naar stal geleid werden, reed een auto er plotseling tnsschen door. De dieren werden wild, 25 rukten zich los en renden weg, een paard brak een poot en alle werden min of meer gekwetst. De chauffeur kreeg van een dier, dat over de anto sprong, een hoefslag, die hem zwaar gekneusd op straat wierp. Van de stalknechts, die de paarden begeleidden, bekwamen er 3 ernstige verwondingen. GOUDA, 25 Augustus 1905. Hedenmiddag had een ernstig ongelnk aan de Wachtelstraat plaats. Paard en wagen van den heer E J., van den brng aan de Wachtelstraat komende maakte de draai te kort om naar de Tarfsingel te gaan en kwam terecht in de ruiten van het liui^' van de Wed. v. R. Het paard bekwam een groote wonde aan de kop, die door de heer E. Overbosch genaaid werd. By de heden door den Majoor Garnizoens Commandant alhier gehouden aanbesteding van de Levering van Brandstoffen gedurende het tydvak 1 October 1905 tot en met 30 September 1906, werd ingeschreven door P. de Vroedt, te Gouda, voor Steenkolen f 0.90 de 100 K.G. Cokes 060 Hectoliter. Lange turven 0 80 100 stnks. Korte 060 Vnnrraakers 0.20 Ontvreemd van 15,16 Ang. -1905 te Bloe- mendual 1 étui met 12 zilv. lepeltjes en 2 dito schepjes, 1 doosje met 11 en 1 theelepeltje, 16 zilv. vorken, 15 lepels, 3 kloine zilv. lepels, 4 vorken, 1 groote soeplepel, 4 kleine vorken bewerkt, 1 vorkje gemerkt M. R. I. R. 1 P. F. R. 2 S V. W. 1 lepeltje W. V. D. R. 1 kroes met opschrift „Panla". Verdacht hiervan een 40 jarigen man, schraal gezicht met uitstekende kaakbeen deren, geele ziekelijke kleur lang 1,76 M. gekleed met bruin gespikkeld costunm wit frond, staande boord, lichte stropdas en lichte jockey pet. Bekendmaking van de verplyfplaats word* verzocht van Evert Uitentuis 22 jaren, flink gebouwd, donker uitzicht/ haar en aanko mende knevel zwart, gekleed met zwart colbert costnnm, donkere sportpet, lage schoenen met elastiek, dragende gouden horloge met dito ketting, is in 't bezit van een heerenrywiel, vermoedelijk gemerkt „van der Poll, Pnrmerend", deze persoon wordt sedert 18 Ang. jl. nit de ouderlijke woning vermist. Waddinosveen, 24 Ang. 1905. liet plan voor den historisch-allegorischen optocht, die ter gelegenheid Van het Koninginnefeest alhier zai gehouden worden, is thans vast gesteld. Jan, Burggraaf van Montfoort, Heer van Waddingsveen zal komen ter inspectie van de Alfervtófteriog „omdatter tot eniger tut bedachte qnamen over dat vaarwater". De Alferwatering (de vaart onder het z.g. Smids bruggetje) is gegraven in 1356. De inspectie had plaats in 1502, zoodat de deelnemers aan den optocht gekleed zullen zjjn in de schilderachtige kleeding van dien tijd. De hoofdpersonen Jan van Montfoort roet zyne gemalin Wilhelmina van Naaldwijk zullen vergezeld zijn van Robert van der Marck, heer van Aremberg met zyne gemalin Mach- teld van Naaldwijk en Maximiliaan van Egmond, graaf van Baren met zyne zaster «Walburg van Egmond. Andere voorname ridders, die onzen Ambachtsheer op zyn tocht vergezellen, zyn Gosewyn van den Swa- nenborghe, Frank van Matthenesse, Adolf van Wieldrecht, HalewynN van Teylingen, Walraven van Egmond efi Gerard van Al kemade, allen met hunne d\nes. Ook Schout en Schepenen van Waddingsween maken deel nit van den optrcht, dié verier bestaat nit heranten, banierdragers, <Tages, soldeniers, jagers, lansknechten, hellebardiers, enz. Za terdagavond bestaat by den heer Vermeulen gelegenheid zich als deelnemer te doen inschrijven. De commissie voor den optocht bestaat nit de heeren A v- d. Breggen, R. Doornenbal, J- Breramer Jr., A. den Boon, L. van Erk, E. J. de Jong, M. Verzijden en H. van Zuijlen- De commissie voor de mnziek bestaat nit de heeren A. v- d. Byl, J. L. Hnyzer en H. D. van de Weerdt, terwijl de commissie voor het schoolfeest wordt gevormd door de heeren A. P. Bakker, A. den Boon, E. J. de Jong, P. van Dolken, G. van Otterloo, C. J. Alblas, M. Verzyden, M. Kolkman, A. Bikker en A. Brouwer. De leiding van het geheele fee3t is in handen van de heeren Gerard Alblas, G. Schouten, G. van Lange, C. J. van Hemert cn C. Ondyk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met plaatsing van onderstaand znlt U vele kiezers voor den Gemeenteraad, ver plichten. De Wethouders Verkiezing*. Gewichtige kenze moet weldra door de leden van onzen Raad geschieden, doordien de Hoor Noothoven van Goor ingevolge zyne periodieke aftreding als Raadslid straks heeft opgebonden Wethouder te zyn en de Heer van Galen aan de beurt van aftreden is. Dat de Heer van Goor ook nn herkozen wordt, na zoovele jaren onze goede Gemeente groote diensten te hebben bewezen, achten wy zekewen blijft nog slecht te hopen, dat de Heer van Goor zyne talenten en zyn tyd nog wel weer ten beste zal willen en kun nen geven. Immers in wien zonden wjj den man moeten vinden die hem zon kunnen vervangen? Waar zonden wy den man van zyn kunde, bekwaamheid en ervaring zoeken, gepaard aan groote mate van onpartijdigheid De heer Noothoven van Goor heeft ge toond als Wethouder altijd boven de partyen te staan en wy rekenen er dan ook vast op dat onze vertegenwoordigers eenparig hem zullen herkiezen. Kannen wy nu ook verzoeken om den andere aftredende Wethouder op nieuw als zoodanig te benoemen Om zyne onpartijdig heid misschien Wèl heeft deze heer zyn benoeming te danken aan medewerking van de liberale leden van den Raad, maar fei telijk toch niet anders dan by coalitie. Wel wist men dat deze heer geen etablis sement heeft als de stearine kaarsenfabriek maar om Wethouder van publieke werken te worden en de technische beoordeeling onzer gemeentebelangen op zich te nemen en daarvoor te moeten afgaan op de voorlich ting van .hen boven wien feitelijk de Wet houder moet kannen staan ziet u, dat is ons wel wat kras. En wy en onze andere medekiezers heb ben toch dnidelyk by de verkiezing uitge sproken, dat de liberalen de meerderheid zonden hebben en hebben dns het volle recht te niten, dat het kasteel onzer gemeente regeling ook in vrijzinnige richting gericht wordt. Men kan toch geen vrijzinnige volks vertegenwoordiging hebben met een kerke lijke regeering. Wil men op ons blijven rekenen dan moet men ons ook niet teleurstellen maar de uit spraak der stembus volgen. Dat dus de vrijzinnige leden onzer Raad op hnn post zyn op dien gewichtigen eersten Dinsdag in September en mogen zy zich herinneren, dat de bekwame Wethouder van Publieke Werken, de Heer Nederhorst werd uitgeworpen, omdat hij niet tot een Kerke lijke part| behoorde Die betrekking toch vordert niet alleen een groote mate van kennis en zelfstandig heid maar ook van onpartijdigheid om dat de benoemingen van personeel, leveran ciers en wat daar meer zy, gewoonlijk buiten den Raad omgaan. Wjj zouden het een zelfmoord der liberale party achten, wanneer een toestand werd bestendigd, voortgesproten nit een meerder heid die thans een extra kleine minder heid is. En wy hopen dat geen o. i. ziekelijke drogredenen die geen eeresalnnt verdie nen de heeren van de wys zullen bren gendat de liberalen znllen toonen, liberaal te zyn, ook dó&rom, omdat zy onze verte genwoordigers zjjn- Onder beleefden dank voor Uwe welwil lende opname, ZEER VELE KIEZERS. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1905. Voorzitter de Burgemeester R.L. Martens. Tegenwoordig de hh. Noothoven van Goor, Vergeer, Van de Velde, Nederhorst, van Eyk, de Jong, van Galen, Engels, van Iterson, Donker en Jongenbnrger. Afwezig de hh. IJssel de Schepper, Her man, Prince, Fortnyn Droogleever, Lager, Dessing, Vingerling en Moylwyk. De VoorzitterDe heeren IJssel de Schep per, Prince, Herman, Vingerling, Dessing, en Lager hebben kennis gegeven verhinderd te zyn deze vergadering by te wonen. De notnlen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede le. dat by Koninklijk beslnit was goed gekeurd het raadsbeslnit tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen. 2. dat door Ged. Staten waren ontvangen de wijzigingen in de Algemeene Politie verordening en in de Bouw- en Woning verordening, dat voorts waren goedgekeurd de raadsbeslniten tot geleidelijke ontruiming van een aantal woningen aan de Raam en de Keizerstraat, het snpp'etoir kohier tot heffing van schoolgeld, het verleenen van uitzicht op gemeentegrond aan J. A Niouw- veld en dat tot wijziging der gomeente- begrooting. Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen, gedrukt en voor he^en aan de orde gesteld 1. Het rapport der Commissie belust ge weest met het onderzoek der gemeentere kening. De VoorzitterNamens de vergadering zeg ik de Commissie dank voor de moeite, die zy zich wel hebben willen geven tot onderzoek dezer rekening. 2. Een brief van Curatoren van het Gymnasium, daarbij aanbevelende voor leeraar in de Natuurkunde enz. de heer dr. J. Geest. 3. Een brief van Cnratoren van het Gymnasium, daarbij aanbevelende voor leeraar in de Hebreenwsche taal, de heer A. Ketellapper. 4. Een voorstel van ET on W. tot ver hooging van het salaris van het politie personeel. 5. Een voorstel van B. en W. om aan H. M. de Koningin te verzoeken de dd. Schutterij gelijk te stellen met eene rustende Schutterij. 6 Een voorstel van B. en W. tot niet onbewoonbaarverklaren van een woning aan de Waaierstraat 7. Een voorstel van B en W. om J. de Waal recht van uitpad te geven op gerio- leerden grond. 8. Een voorstel van B. en W. om onder hands aan te besteden de gemeente-reiniging. 9. Een voorstel van B. en W. om de gemeente-gebonwen weder voor 10 jaar te verzekeren by L'Union. 11. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeente begrooting, 12 Een voorstel van B, en W. tot het aanstellen van een assistent-leeraar* aan de Avondschool voor Ambachtslieden. 13. De begrootingen van de gesubsidi eerde instellingen van weldadigheid voor 1906. Wordt gesteld in handen eener commissie en daarin benoemd de bh. Engels, Donker en de Jong. 14. De begrooting der dd. Schutterij. Wordt gesteld in handen eener commissie en daarin benoomd de hh. van Iterson, Moijlwyk en Vergeer. 15. Het rapport der raads-commissie be last geweest met het onderzoek der begroo tingen van de Hoffmansstichting en de Volks gaarkeuken, tot aanneming conclndeerende. De VoorzitterNamens den raad, zeg ik de commissie dank voor het uitgebrachte rapport en stel voor dit met de begrooting ter visie te leggen. Aldus besloten. 16. Een brief van B. en W. ter begelei ding van de begrooting voor de gasfabriek. Ter visie. 17. De begrooting der gemeente voor 1906. Ter visie. De afdeelingen| znllen in een 'volgende vergadering worden getrokken. 18. Een brief van B. en W. tot het aan vaarden van een geschenk van den heer I IJssel de Schepper voor het Mnsenm van Ondheden. De Voorzitter Namens P. en W. stel ik voor dit nog heden te behandelen en dit geschenk te aanvaarden. Aldus besloten. 19. Een verzoek aan H. M, do Koningin van B en W. om de risico van de Onge vallenwet niet meer zelf te moeten dragen. Ter visie. 20. Een voorstel van B. en W. tot aan stelling van een schoolarts. Ter visie. 21. Een adres van de afd Gonda van de S. D.'A. P. de aanstelling van een school arts aanbevelende. Ter visie. 22. Een voordracht voor leeraars aan de Har.delscnrsns. Voorgedragen worden voor leeraar in de Nederlandsche taal de hh. P. M. Both en C. J. de Rnwe, voor leeraar in het rekenen enz. de hh. M. S Both en P. M. Both. De heer JongenbnrgerM. de Voor zitter, ik zou willen voorstellen deze be noeming nog heden te doen, d lar de cursus 1 September begint. Aldns besloten. 23. Een adres van d£n heer J. van Kem pen eervol ontslag verzoekende als hoofd der Herhalingsschool voor Jongens. Wordt eervol verleend tegen 1 October. 24. Een adres vaq T. J. Lngthart dank zeggende voor de verhooging zyner jaar wedde. Aangenomen voor kennisgeving. 25. Een adres van N. P. Zuid veld ver zoekende verhooging van salaris. Zal worden behandeld by de gemeente- begrooting. (Wordt vervolqd.) VRIJDAG 18 AUG. L.K. H. K Staateleeninqen Portüqil. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59»/,6 - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 598/,„ RüSLAHD.Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74»/4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L 100 IV, 24'/u - Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101»/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/„ Pandb. Standaard Hypb. 41 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99»/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/a - Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4,/a 1001/» Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99»/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96V8 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99» 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99»/4 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 98*/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorweg leeningen Italië. Oblig. Znid-Italiaansclie Spw.-My. A.H. 367'/« - Premieleeninqen. buiLCHE, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/a 1021/» - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Divereen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89V« worden tot meer lage prljmen OP GERUIMD. M4 7f S MA-AJ/7/7SA Predikbeurt btj de Remonstrantsch- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag. 27 Augustus 's morgens 10'uur, Ds. H. VAN ASSENDELFT. KOST SLECHTS 15 CT.PER LlTERFLESDH; IS VERFRISSCHEND.TERWUL VERMENGD MET WUN OF LIMONADE,DIT EEN FUNE DRANK GEEFT- LEIDING WATER VEROORZAAKT SOMS Verkrijgbaar bjj M. M. BELONJE Jr., Keizerstraat 103, Gonda. Telepboon No. 148.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2