HET IDffllffi HUWELIJK. I 4 PI No. 9811. LOON, in Spreekbuizen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Isler”, Woensdag 30 Augustus 1905. 44ste Jaargang. FEUILLETON. xrer iNTKl, lectra Branders. GASFORMJIZEN, enz. LTIKELEN, aglijders ZONEN, ikamer lagscheti i is Odol beste riddel nd en tanden. I Buitenlandse!! Overzicht. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. el et» kurkbranti. Wordt vervolgd.) modellen 'EN, Wastafeltjes vak behoort. voering van ge- evelende BIJL, RT Lx. EN Franje geëmailleerde (iOIIISCIIE i werkelijke hnlp IEIIK te letten riv K. worden afgele- e pakjes van vijf sn een Ned. ons ran Nommer er. an nevenstaand Wet gedepo- japon aan en zat bevende by het licht om de vervelende uren, die nog moesten ver- loopen voordat de morgen aanbrak, te door waken. Zoo bracht ik den eersten nacht na _v„ huwelyk door 1 Zoo eindigde de dag, d’ie begonnen was met myn huwelyk met garetha Sherwin 4AGAZIJN B 13. Lt V. aan den Utrecht- Toen Tsaar Nikolaas het plan had opgevat op den naamdag van zyn zoon de oekase tot byeenroeping der Ryksdoema af te kondigen, droeg hy aan eenige ministers en andere Teleipon No. 82 A D VER TENTIEN, worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Over de geheels aarde verspreid. 3 tent Flacons. Als een naspel op den twist tusschen Lord Curzon en Lord Kitchener komt uit Engelach- Indië bericht, dat een in scherpe bewoor dingen gesteld stuk van Kitchener openbaar is gemaadt, waarin hy de voorstelling, die De offlcicuse pers toont zich tevreden met do laatste Duitsche nota betreffende de Ma- rokkaansche conferentie, omdat Duitschland niet met eigen program komt, maar zich bepaalt eenige wijzigingen in het Fransche voor te stellen. Een vaststelling in ’t pro gram kan nu spoedig verwacht worden. 46) Honderden kleine voorvallen kenmerkten den avond van onzen trouwdag beuze- lingen, die de liefde alleen opmerkt en die nog in myn geheugen bewaard zyn Een enkele daarvan ten minste zal nimmer daar uit verbannen wordenik gaf baar dien avond voor ’teerst een kus. Mynheer Sherwin had de kamer verlaten, mevrouw Sherwin was aan het andere einde daarvan bezig met het begieten van eenige bloemen voor het raam Margaretha liet my op baars vaders verlangen eenige fraaie platen zien. Zy gaf my een prachtig lorgnet in handen, waardoor ik eens naar een zeker gedeelte van een der gravures moest kijken, die als een meesterstuk van fijne bewerking beschouwd werd In plaats van het prachtige lorgnet naar de plaat te wenden, waarin ik volstrekt geen belang stelde, richtte ik het lachend op Margaretha’s gelaat. Haar schit terend zwart oog scheen door het glas in het myne te blinken, haar warme, snelle ademhaling ward op myn wang vloeibaar vaststellen, zyn benoemd en kannen den arbeid beginnen. Noorwegen heeft zich onderworpen aan alle door Zweden gestelde eischen, in de hoop daardoor een snelle afdoening der hangende quaestie te bewerken. Noorwegen toch heeft daar belang by. Het verklaarde zichzelf onafhankelijkthans wenscht hot zyn onaf hankelijkheid erkend te zien, eerst door Zwe den, daarna door de overige mogendheden. Maar er staat op het Zweedsche program één punt waarover in Noorwegen groot ver schil van gevoelen heerscht.de slechting der Noorweegsche vestingen aan de Zweed- sche grens. Vele Noorweegsche staatslieden en schrijvers zien daarin een bcleediging. De Frankf. Ztg. meent, dat dit niet hot geval ismaar het blad zou het toch be treuren als werken, die door Noorwegen met groote kosten worden aangelegd, zoo zondor meer zouden worden vernietigd. Het blad vraagt, of er niet een bemiddelings voorstel mogelijk is, namelijk de ontwapening dier vestingen. Een tweede Zweedsche eisch, betreffende hot verkeer over de Zweedsche on Noor weegsche grens, vooral wat betreft het trekken der Lappen mot hun rendieren, en het gebruik der rivieren die van het oene land naar het andere loopen, zal wol geen ernstig bezwaar opleveren. Wat de staatsinrichting betreft, die Noor wegen, na de ontbinding dor Unio zal aan nemen, zegt de Frankf. Ztg.Op dit punt moet Noorwegen geheel vry blyven. Het is mogelyk dat Zweden er in zal toestemmen, dat do dorde zoon van koning Oscar, prins Karel, die met een Deensche prinses getrouwd is, de kroon van Noorwegen zal ainnemon Doch waarschynlyk zal eerst in Noorwegen een volksstemming worden gehouden over do vraagof het volk een rej ubliek of een koningschap wenscht. Het antwoord op die vraag zou nog wel eens een verrassing kunnen brengen. briefkaart wordt toegezonden door Jtbommel- reletoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. De Wiener Allgemeine Ztg. brengt diplo matieke onthullingen over de betrekkingen het was slechts voor een oogenblik, en in dat oogenblik gaf ik haar voor ’t eerst een kus. Welke gewaarwordingen wekte die kus toen in mij op- welke herinneringen heeft hy thans in my achtergelaten 1 Het was een bewys te meer, hoe teeder, hoe rein ik haar beminde, dat ik voor dien tyd gevreesd had om van het eerste recht der liefde gebruik te maken, naar welks bezit ik vroeger zoo verlangd had en dat ik ook wel mocht bezeten hebben. Mannen zullen dat misschien niet begrijpen, vrouwen, dunkt my, wel. Het uur om te vertrekken was daarhet onverbiddelijke uur, dat my van myn vrouw zou scheiden op den avond van myn trouw dag. Zal ik belyden wat ik gevoelde, toen ik voor de eerste maal de kwalyk overwogen belofte, aan mynheer Sherwin gedaan, na kwam Neenik heb dit voor Margaretha geheim gehoudenik zal het hier ook ver zwijgen. Ik nam afscheid van haar zoo haastig als maar mogelyk was ik kon niet van my verkrijgen om haar op een andere wijze te verlaten. Zy had een middel weten te vinden om my naar het donkerste gedeelte der kamer te krygen, zoodat ik by myn vertrek haar gelaat slechts flauw kon onder scheiden. Ik ging aanstonds naar huis. Toen ik my De commissies, die de voorwaarden voor de ontbinding der Skandinavische Unie zullen ter ruste gelegd had, begon ik de vuurproef die ik mjj gedurende den dag onbewust bereid had, werkelyk te gevoelen. Iedere zenuw aan myn lichaam, die sedert den mor gen tot het hoogste punt van spanning ge komen was, werd nu eindelijk ontspannen. Ik voelde al myn leden beven, totdat het ledikant er van schudde. Ik werd door een droefgeestigheid en somberheid gekweld, waarvan ik mij geen rekenschap kon geven en ook niet trachtte te geven mijn denk vermogen scheen tegelijk met mijn lichaam verlamd. De reactie van lichaam en geest, na de koortsachtige opgewondenheid van den dag, was zoo plotseling en zoo hevig, dat het geringste geluid van de straat mij nu deed schrikken ja, letterlijk deed schrikken. Het gehuil van den wind, die sedert zonsondergang was opgestoken, deed my in bed opspringen, terwijl mijn hart hevig klopte en mijn «bloed verstijfde. Als er geen geluiden te hooren waren, dan luisterde ik of er ook een komen zou luisterde ademloos, zonder my te durven bewegen. Eindelijk werden myn zenuwachtige aan doeningen zoo hevig, dat ik bet in bed niet langer kon uithouden werden nog heviger dan de angst van een kind, dat in de duister nis moet loopen of alleen in een kamer slapen. Ik ging tastende naar de tafel toe en stak myn kaars weder aan, trok toen myn kamer- Reuter seint uit Portsmouthdd. 28 Aug. In een intervieuw zeide Witte, dat Takahira om verdaging van de conferentie vroeg, om dat hy geen instructies uit Tokio had ontvan gen. Witte had die dadelyk toegestaan Takahira zeide in een interviewToen Roosevelt de conferentie had doen bijeen roepen gevoelden de Japanners, dat zy voorzichtig moesten zyn, en trachten de conferentie niet te doen mislukken, uit eer bied voor Roosevelt. Takahira voegde daaraan toeDe toe stand is niet hopeloos, hoewel er niet veel aan ontbreekt. Naar gemeld wordt hebben de onderhan delaars besloten, dat er geen byeepkOmst zal plaats hebben voordat het antwoord van Japan ontvangen is, op wat beschouwd kan worden als het Russische ultimatum. De volgende bijeenkomst zal dus waar schijnlijk plaats hebben Woensdag of Don derdag. Het gerucht houdt aan, dat Roosevelt op nieuw een beroep deed op den Mikado. De |„Ncwyork Tribune” meldt als zeker, dat hy dit deed. vertrouwde personen op, een ontwerp op te stellen voor een manjfest aan het Russische volk, dat als inleiding voor de bedoelde oekase zou moeten dienen. Van de acht manifesten, die op deze wyze ontstonden en aan de goedkeuring van den Tsaar werden voorgelegd, werd dat van den opperprocurateur der Heilige Synode, P. K. Pobjedonostzef, de eer der publicatia waardig gekeurd. Het manifest van den Tsaar is dus van dezen hooggeplaatsten leermeester en raadgever van den Tsaar afkomstigen zyn invloed op den Keizer is nog oven groot, als voor jaren. Het is daarom van belang te weten, welke meeningin Pobjedonostzef koestert over de invoering van een parlementair stelselen wy kunnen die meening uit de beste bron kennen, namelijk uit de pas verschenen .Politieke Studiën” van Pobjedonostzef. Daarin zegt hy „Smartelijk en bitter is het, to bedenken, dat er op Russischen bodem menschen ge vonden worden en nog gevonden worden, die er van droomen dezen leugen (hot par lementarisme) ook in Rusland in te voeren dat onze professoren, en thans ook reeds hun jeugdige hoorders, de regeering door een volksvertegenwoordiging als het ideaal van een staatsbestuur voorstellen dat onze dagbladen en tijdschriften in hoofdartikelen en feuilletons eindeloos praten over dit soort regeering, zonder zich de moeite te geven, de werking van de parlementaire machine onbevooroordeeld en van naby te bestudeeren. „Reeds begint die machine, waar zij lang gewerkt heeft, te verzwakken wel pryzen de liberalen, de intéllectueelen haar maar het volk zucht onder den druk dier machine. En het begint den leugen, dien zy verbergt, in te zien. „De Voorzienigheid heeft Rusland, by de groote verschillen van afkomst en ras der verschillende volken, waaruit het is samen gesteld, voor deze ellende bewaard. Vree- selyk is het, te bedenken welke toestand in Rusland ontstaan zou, wanneer het lot ons een Al-Russisch parlement liet ten deel vallen. Ik hoop van harte, dat dit nooit geschieden moge.” Dit zyn, zegt de Russ. Korrespondenz, de meening ui van Pobjedonostzef, en daaruit valt af te leiden met welk een oprechtheid de Russische regeering, onder medewerking van Pobjedonostzef, de concessie van het bijeenroepen eener Ryksdoema heeft toege staan. Reuter seint uit Tokio: De bespreking van het kabinet en do oude staatslieden werd tot twee uur geschorst. Daarr.a werd zy in het paleis voortgezet onder voorzitter schap van den Mikado die zeide dat het besluit dat daar genomen zou worden be slissend zou zyn voor de vraag of de oorlog zou worden voortgezet of er vrede zou zijn. jL In de hoofdstad blijft het zeer kalm en naar buiten blykt niet, dat de toestand zoo kritiek is. TWEEDE AFDEELING. I. Ik ben nu aan een keerpunt in myn ver- jiaal gekomen. Tot aan den tyd van myn huwelijk ben ik in de verschillende gebeur tenissen, die ik beschreven heb, als hande lend persoon opgetreden. Na dat tijdstip, en met een of twee uitzonderingen ge durende myn geheele proefjaar, veranderde myn toestand met de veranderii/g in myn leven en werd meer lydelyk In den loop van dat jaar hadden er zekere voorvallen plaats, waar enkelq in dien tyd mijn nieuwsgierigheid opwekten, maar geen daarvan myn argwaan. Enkele verwekten in my een voorbijgaand gevoel van teleurstel ling, maar geen daarvan zelfs maar «en oogenblik kwaad vermoeden. Naar officieel wordt gemeld werden tijdens de onlusten te Tiflis in het plaatsje Mtscha- disdschwari, in het district Doechat, zeven personen gedood en 12, wellicht nog een paar meer, gewond. De boeren weigerden aan den grootgrond- - bezitter Bagration Muchranski het hem toekomende deel van den oogst af te staan. Toen drie der raddraaiers gevangen geno men werden, schoolden de boeren samen en bevrijden zy met geweld de gevangenen- ide Jenever itcap OPPE. baar aan de ran E Pluri- m en by TERS Jz.a tusschen Duitschland en Engeland. Als zy waar zyn, zouden zij een verrassend licht werpen op althans een punt, dat totdusver duister is geweest, namelijk de Engelsch- Duitsche overeenkomst aangaande Oost- Airil|a. Keizer Wilhelm zou zich, volgens het Weensche blad, beklaagd hebben dat het niet mogelük is met Engeland samen te gaan omdat Duitschland telken male wanneer het een schikking met Engeland aan is gegaan, bedrogen uit is gekomen. Dit is bet geval geweest met Zanzibar en later met het ge heime verdrag van 1898 betreffende Oost- Afrika. Toentertijd, zoo luidt het verhaal, wist Engeland dat het de Boeren zou moeten bevechten en maakte het diplomatieke toe bereidselen. om zich van de onzijdigheid van de Europeesche mogendheden te verzekeren. Het slaagde erin, Rusland’s onzijdigheid te verkrygen, en Duitschland’s onzijdigheid werd gewonnen door het geheime verdrag van 1898. Dit ging als volgt in zijn werk. Engeland gaf aan Duitschland te verstaan dat Portugal op het punt stond, om z(jne Oost-Afrikaansche bezittingen te verkoopen en stelde voor dat zoowel Duitschland als Engeland er een gedeelte van over zou nemen. De grenzen van die gedeelten wer den in het verdrag omschreven. Terwijl hierover onderhandeld werd, vestigde Enge land nadrukkelyk en vortrouwelyk de aan dacht van Duitschland op de mogelijkheid van een oorlog met de Zuid-Afrikaansche republiek en vergewiste het zich van Duitsch land’s onzijdigheid in dat geval. Duitschland was zeer voldaan over de schikking. Engeland veroverde de twee republieken, en daarna gebeurde er iets, dat men niet verwacht had. Portugal trok, onder een nieuwe regeering, het aanbod om de koloniën te verkoopen in, het geheime verdrag ver loor nu alle beteekenis en Duitschland werd voor zyne onzijdigheid met niemendal be loond. Aan het Duitsche hof was men daar sterk over in zyn wiek geslagen en de argwaan rees, dat Engeland, met xyn over wegenden invloed op Portugal, bewerkt had dat het aanbod was ingetrokken. Men ging het geheele verdrag als een klucht beschou wen, waarvan Duitschland de dupe was geworden. Sedertdien zou de Duitsche diplomatie Engeland zyn gaan wantrouwen en zyn de betrekkingen tusschen koning Eduard en zyn neef hoe langer hoe meer gespannen geworden. myn Mar- s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1