ra HET BDERLIMGK BIIM. JTHEE. ister Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. «sa Donderdag 31 Augustus 1905. No. 9812. 44ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. FEUILLETON. Inkt GASFORNUIZEN, ENTEN, leclra Branders, enz. LOON, n Spreekbuizen ZONEN, mfan r Mol teniM «tanden itflacona, w Nader- t laag gedood {Wordt Vervolgd.') Wegens de Verjaardag van H. M. de Koningin zal de Goudsche Courant morgen niet verschijnen. MAGAZIJN B 13, BESTE IADELIJKI iND. EN, iastafeltjes vak behoort. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. modellen EN Franje geëmailleerde ITIKELEN, de IdltA 1, tMUlteo-’ gen hi dot main Am vervaardig l vrenidl» ta* Stolt l.lll IMIIE COURANT JUK te letten LM Over de geheels aarde verspreid. :man Zn. 'Ik gakockt kroor da- etapte van »W Ak jaral vm gabraüren. •teao. Wellicht komt nog, voordat de Russische Rjjksdoema gekozen wordt, «en vertegen woordiging bijeen, om te beraadslagen over de vredesquaestie. Het is namelijk den ministerraad gebleken, dat in alle ontwerpen, die voor de byeenroeping van een volksver tegenwoordiging werden gemaakt, de wen- schelykheid werd uitgesproken om de vredes voorwaarden aan zulk een vertegenwoordi ging te onderwerpen. De ministerraad heeft daarom aan den Tsaar een advies overhan digd. waarin gezegd wordt. „Het zou onjuist zyn thans te besluiten aan een gekozen lichaam de beslissing over do voortzetting van den oorlog of het sluiten van den vrede over te laten, daar de voor naamste elementen voor een beraadslaging nog niet bekend zijn. „Maar als het ministercomité deze besli de overtuiging uitspreekt, acht het tevens de opmerking noodzakelijk, dat de quaestie volkomen veranderd zou wezen, als de vredes voorwaarden bekend z(jn. Dan zou er aan gedacht kunnen worden, zich te wenden tot zulk een vergadering, ten einde aan een Reuter seint uit Portsmouth, dd. 29 Aug. De conferentie is tot volkomen overeenstem ming gekomen, de vrede is verzekerd. Tweede telegram. In een officieel bulle tin wordt meegedeeld, dat de conferentie t«t volkomen overeenstemming kwam en be sloot te beginnen met het opstellen van het vredesverdrag. Derde telegram. Japan heeft op bijna alle betwiste punten toegegeven. Japan legde zich neer bij het ultimatum van Rusland, dat er van de betaling eener schadeloos stelling geen sprake kan zijn en dat de ver- deeling van Sachalin moest plaats hebben zonder de betaling van een terugkoopsom. Japan gaf eveneens toe in de quaesties betreffende de geïnterneerde oorlogsschepen en de beperking van de Russische zeemacht in het Verre Oosten. Vierde telegram. Waarschijnlijk zal heden middag nog een regeling worden getroffen voor een wapenstilstand. Vijfde telegram. Tooneelen van groote opgewondenheid speelden zich in Portsmouth af, toen de uitslag der conferentie bekend werd. Mannen wierpen de hoeden in de lucht en hieven luide juichkreten aan, vrouwen weenden. De gevolmachtigden stelden hun keizers de onmiddellijke sluiting van een wapenstil stand voor. Zesde telegram. De heer Witte die on middellijk na de totstandkoming der over eenkomst werd geïnterviewd, zeide dat hij verbaasd was over de gelukkige uitkomst, die hij niet had durven vermdeden. In de ochtendzitting der conferentie bad hy een geschreven Russisch ultimatum overhandigd, dat de Japanners tot zyn verwondering aanvaardden. Het resultaat, zeide hy, was een groote zegepraal voor Rusland. De heer Witte wees op de punten, door Rusland gewonnen, en verklaarde dat hij alleen het zuidelijk deel van Sachalin afstond op last van den Tsaar. Wat betreft het bezoek van den financier Van der Lip gaf de heer Witte te kennen, dat Rusland waarschijnlijk een vredesleening zal sluiten en hy verklaarde van oordeel te zyn, dat voor de vaststelling van de bijzon- 47) Ik kan daarop nu terugzien als op zoo vele tijdige waarschuwingen, die ik nood lottig genoeg schandelijk in den wind ge slagen heb. Het is in die voorvallen, dat de geschiedenis van het lange jaar, gedurende hetwelk ik wachtte om myn vrouw werke lijk als de myne te verkrijgen, in waarheid vervat is. Zy waren duidelijke en veelbetee- kenende rustpunten in dat tijdsverloopen daartoe moet ik my nu zoo uitsluitend als ik kan bepalen in dit gedeelte van mijn verhaal. Het zal echter eerst noodig zyn, dat ik vermeld, van hoedanigen aard myn omgang met Margaretha was gedurende den proeftijd, die op ons huwelijk volgde. Mynheer Sherwin legde het er op toe, dat ik zoo weinig mogelyk bezoeken op Noorder Vilia zou afleggen bij vreesde blijkbaar voor de gevolgen, die een te druk verkeer met zijn dochter na zieh zouden sleepen. Maar oP dit punt was ik standvastig genoeg in voorstaan van mijn eigene belangen om Witte heeft gisteren in de straten van Newcastle rondgeslenterd en de architectuur eener kerk uit de achttiende eeuw bewonderd. De Russische secretaris Hanson speelde ’s avords piano in het salon van zyn hotel. Zoo seint Laffan. Inderdaad hebben de on derhandelaars voor ’t oogenblik weinig meer te onderhandelen, alles is afgehandeld, en men is nog niet verder dan het doode punt. Waarop wordt dan eigenlijk gewacht De meesten beschouwen het besluit om de conferentie te verdagen, als niets meer dan zuivere hoffelijkheid tegenover president Roosevelt, die bezig moet zyn met een laatste, wanhopige poping te Tokio. Voor den vorm zegt Takahira, dat hy, geen instructies ont vangen hebbende, Zaterdagavond aan Witte verdaging voorsteldeinderdaad moet Roo sevelt Takahira daartoe hebben aangezet, en men mag aannemen dat Witte zelf niets liever deed dan de gelegenheid aangrijpen om de onderhandelingen nog'wat te rekken. By de cynische of onverschillige uitlatingen, die dezer dagen uit Amerika geseind worden, moet men toch nooit vergeten dat deze ver- moedelyk een tweeledig doel hebbenJapan J 1LL1...JIILLJ iederen tegenstand van zyn kant te doen wijken. Ik verlangde van hem, dat hy my zou toestaan om Margaretha alle dagen te bezoeken, terwijl ik alle bepalingen van tyd aan eigen goedvinden overliet. Na een be hoorlijk aantal tegenwerpingen, stemde hy, ofschoon tegen zyn zin, in myn verzoek toe. Ik was door geen overeenkomst hoegenaamd gebonden om het getal mijner bezoeken by Margaretha te beperken, en toonde hem reeds terstond, dat ik nu op myn beurt gereed was om hem bepalingen op te leggen, evenals hy dit reeds ten opzichte van my gedaan had. Dientengevolge werd er bepaald, dat Mar garetha en ik elkander alle dagen zouden ontmoeten. Ik zag haar gewoonlyk des avonds. Als er eenige verandering in het uur van myn bezoek plaats greep, dan werd die ver andering teweeggebracht door de noodzake lijkheid (die wy allen evenzeer inzagen) om een ontmoeting met een der vrienden van mynheer Sherwin te voorkomen. Die gedeelten van den dag of van den avond, welke ik met Margaretha doorbracht werden zelden geheel gesleten in de bekoor lijke ledigheid der liefde. worden afgele- pakjes van tn}/ i een Ned. om n Nomraer en i nevenstaand Wet gedepo- >ering van ge- relende IJL, T Lz. Het Handelsblad vernam gisterenavond nader van zyn Brusselschen correspondent het volgende over de interparlementaire con ferentie In de eerste plaats een korte toelichting tot het voorstel der Amerikanen. De be doeling is de bevoegdheden van het Haagsche hof van arb trage uit te breiden, zoodat dit het recht zou krygen zekere geschillen aan zyn oordeel te onderwerpen, zonder dat. zooals tot dusver, alleen die zaken worden behandeld, welke door partyen zyn aango- bracht. Het voorstel werd zeer toegejuicht. De Belgische afgevaardigde Colfs wilde dat het Haagsche bof de aandacht zou wyden aan de bescherming der Belgische onzijdig heid, maar de voorzitter verklaarde dat deze bijzondere quaestie niet aan de orde was. In den namiddag werd na een verwarde dircussie, die den president de opmerking ontlokte, dat men zich in een werkelyk parlement scheen te bevinden besloten de kwestie van een uniform arbitrageverdrag te onderwerpen aan een commissie die binnen drie maanden rapport zal moeten uitbrengen. Indien de tweede Haagsche conferentie Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. tot grootere tegemoetkoming bewegen, en een indruk van onverzettelijkheid teweegbrengen in Rusland. Witte was altijd een tegen stander van den oorlog, hij begrijpt hoezeer vrede noodzakelyk is om Rusland uit don chaos te helpen, en hy heeft de opdracht om te Portsmouth te gaan onderhandelen, aan vaard. Redenen genoeg om overtuigd te zyn dat wat voor woorden de Russische onderhandelaars ook mogen gebruiken om hun ware gedachten te verbergen Witte geenszins comedie speelt, maar niets liever zou wenschen dan zyn naam onder een voor den vrede gunstig protocol te kunnen zetten; maar natuurlijk op de voor Rusland voor- deeligste voorwaarden. Intusschen doen de Russen alsof zy gebelgd zyn over Roosevelt’s optreden. Toen Roose velt de regeering te Petersburg uitnoodigde, gematigden te zenden naar Amerika zoo klaagqjLeen hunner toen beloofde de President dat hy niet als tusschenpersoon zou optreden. Maar thans stelt hy zich evengoed party by de onderhandelingen, als de twee oorlogvoerende staten zelf Wie waarde hecht aan hetgeen de onder handelaars rondvertellen, overdenko wat Takahira antwoordde toen men hem vroeg of de zaak hopeloos stond„Niet hopeloos, maar byna hopeloos Als de Russen niet toegeven, worden de onderhandelingen af gebroken, en de vijandelijkheden worden hervat.” Te Tokio (waar men ook iederen dag een andere overtuiging schynt te hebben) werd gisteren het vooruitzicht op vrede zoo goed als nul geschat- Men wil veel liever den oorlog voortzetten, dan genoegen nemen met onbevredigende voorwaarden beslissing in de eene of andere richting een hechter grondslag te geven. De bedoelde vergadering zou kunnen worden saamgesteld uit de leden der hoogste staatslichamen (Rijksraad, ministercomité en Senaat) (en uit vertegenwoordigers van de reeds be staande bestuurslichamen in de provincies adelsmaarschalken, presidenten der Zemst vos, burgemeesters, presidenten der beurs comités enz. „Zulk een vprm, om de meening van het land te raadplegen, zou te verkiezen zyn boven het bijeenroepen van een Zemski Sobor, omdat de aanneming of verwerping van bepaalde vredesvoorwaarden wanneer daarover eens diplomatieke onderhandelingen zyn gevoerd spoedeischend is, en niet wachten kan op het uitschryven van ver kiezingen in ons uitgestrekt vaderland.” Dit voorstel van den ministerraad is meer dan een formaliteit. Wanneer de Tsaar op dit denkbeeld ingaat, zal daarvan opnieuw het toestaan van belangrijke concessies het gevolg wezen. Want, zoo wordt uit Petersburg aan de Voss. Ztg. gemeld, de vertegenwoor digers van adel, Zemstvos en steden zullen na alles wat in den laatsten tyd gebeurd is geen beslissing nemen, waardoor het gezag van de autocratie wordt bevestigd, zonder daarvoor een tegendienst te vragen. Na de oekase van 19 Aug. kunnen daarvoor in de eerste plaats vryheid van uiting, vryheid van drukpers en onschendbaarheid des por- soons in aanmerking komen. Voor dien pry’s kan de regeering de mede werking des volks koopen, om den strijd met Japan voort te zetten en in dat geval bestaat er kans, dat de oorlog der bureau cratie een volksoorlog worden zal. Officieel wordt gemeld dat gedurende de onlusten in Intschadisdschwanzi in het Russische district Doeschet (Kaukasus) zeven menschen werden gedood en twaalf, mogelyk nog meer gewond. De boeren weigerden den grondeigenaar Bagration bet bem toekomende deel van den oogst te geven. Toen drie raddraaiers gevan gen genomen werden, schoolden de boeren samen en bevrijdden de gearresteerden met geweld. Een halve compagnie infanterie en eenige kozakken hielpen den grondeigenaar, waarop duizenden boeren uit alle districten in de buurt kwamen, teruggave van het graan eisebten, met stokken en hooivorken dreigden. Een officier werd met steenen gegooid, aan het hoofd gewond gaf hy den kozakken last te vuren. Na de eerste schoten stoof de menigte uiteen. De bezitting van den heer Bragation wordt door militairen bewaakt. Toch werd op klaarlichten dag een kozak in een hinder- i en twee dagen later de heer Bagration door twee schoten gewond. derheden van het vredesverdrag eenige tyd zal noodig zyn. Zevende telegram. Japansche correspon denten toonen zich weinig ingenomen met wat als basis voor de vredesverdrag is over eengekomen. In de Vereenigde Staten is men daarover zeer tevreden en bewondert men de houding van president Roosevelt, waaraan men da overeenstemming algemeen meent te mogen toeschryven. Toen het nieuws bekend werd luidden de kerkklokken en bleek de alge meene vreugde nog uit vele andere teekenen. Achtste telegram. De overeenkomst be treffende Sachalin verbiedt de beide regee- ringen Sachalin van versterkingen te voor zien of voor strategische doeleinden te ge bruiken, en verplicht Japan eveneens het versterken van de La Pérousestraat tusschen Sachalin en Hokkaido na te laten. Negende telegram. Het officieele verslag van de zitting dor conferentie van heden middag, door baron Sato bij zyn terugkeer in het hotel gepubliceerd, luidt als volgt In de zitting van heden middag besprak de conferentie de bijzonderheden van bet vre desverdrag. Men besloot de nadere uitwerking der bepalingen toe te vertrouwen aan prof. De Martens en aan don heer Dennison, ad viseur van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, met de opdracht hun arbeid zoo spoedig mogelyk ton einde te brengen. Telefoon No. 82 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De universiteit Odessa heeft bericht ge kregen, dat het ministerie van onderwijs eindelijk de noodzakelijkheid van verande ring in de regeling van het Hooger onder wijs van 1884 erkent, een regeling die over heel Rusland door professoren en studenten sedert lang noodig is geoordeeld. Er is een wetsontwerp klaaV, dat in ’t najaar voor den Rijksraad zal komen. De minister van onderwys hoopte, dat de hoogleeraren als gevolg daarvan thans hun colleges zullen hervatten en de studenten hun studiën. Die hoop is echter ijdel. Want op een gisteren in dtf universiteitsgebouwen te Odessa gehouden vergadering van professoren, waar er 342 tegenwoordig waren, is besloten het onderwys niet te hervatten alvorens de nieuwe staat van zaken is ingevoerd, omvattende niet alleen academische autonomie, maar ook verleening van alle burgerlijke rechten aan het volk, zonder welke toch geen geregelde gang van zaken aan de universiteiten mo gelyk is. Aan alle andere universiteiten zyn of zullen gelijkluidende besluiten worden aangenomen.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1