ster hts: Iliï BOWELIJK. rtcap sextract laar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 6 September 1905. No. 9S16. 44ste Jaargang. Bultenlandscb Overzicht. FEUILLETON, s Inkt FERK KENNISGEVING Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. LE Do vredesonderhandelingen te Portsmooth de Jenever t n hrrkbrtnd- (Wordt veruolqd.) LNT, ien modellen te RUIS” SARDEMANN Reuter seint uit Portsmouth d.d 4 Sept.: Het vredesverdrag wordt morgenmiddag te drie uur geteekend. ••H. ZANDTOORT, VOORT, J. 8. NG, A. DROST, TUFF. SO ets., 75 et ers en Drogisten NKERI Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. BESTS HADELIJt* ,AN p oorten ien toepassingen tierde terts. Zö geven tors niet kannen J, geen imitaties D. en aantal onge- op aanvraag. IRTS A Co. Iilll I1SIIIE (IIIRA NT smeten werk. Telefoon 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- on Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. laarzeBm.ifpizijt E 30. e K)eiwegste($ Reuter seint uit Petersburg d.d. 4 Sept. Naar het Tolegraafagentschap meldt seinde generaal Linjewitsj gisteren aan den Keizer In den voormiddag van 1 September sloeg onze afdeeling in Korea eenige krachtige aanvallen van zes Japansche bataljons met twaalf stukken geschut terug. Tegelijkertijd gingen de Japanners tot den aanval over op do afdeelingen by Kiankeragut in den pas van Petsjoegoelien. sen doen zonder de beloofde geheimhouding te breken. Die kwestio ligt feitelijk buiten de ontbinding der unie. Verder meent men te weten te zyn gekomen, dat de kwestie van de «looping der grensvestingen reeds ter sprake is geweest, en maakte men uit de vermoeide gezichten van de Noorsche onderhandelaars, toen zy uit de vrijmetse laarsloge. plaats der onderhandelingen, kwa men, op, dat do beraadslaging zwaar was geweest- Nu, dat kon men vooruit ook wel gezegd hebben. Opmerkelijk vindt men het, dat de Zweden een hoofdofflcior by zich hebben om hen in militaire zaken te raden, en de Noren niet. Deze hebben prof. Urbye, hoogleeraar in do rechtsgeleerde faculteit aan de universiteit van Kristiania, by zich. Ten slotte zy melding gemaakt van de mea ning, in verschillende bladen uitgesproken, dat de onderhandelingen langer zullen duren dan men verwacht haj|» Het is ook mogelyk, dat zy afgebroken zullen worden om de gevolmachtigden gelegenheid te geven thuis met anderen ruggespraak te houden. Van Zweodschen kant wordt er echter tegen geprotesteerd, dat de Noorsche onderhan delaars tot niets zouden besluiten voor zy het Storting gehoord hebben. Men meent uit Michelson's woorden in de laatste vergade ring van het Storting te moeten opmaken, dat dat het plan was. Van Noorsche zijde, althans in de Noorsche pers, wordt echter die uitlegging afgewezen. moesten dat bly'ven als vertegenwoordigers van de twee groote naties, die voorgingen in beschaving en handel De Engelschen hoopten dat de twee vloten elkander nog dikwijls zouden bezoeken. 51) Maar terstond daarop herinnerde ik mij, dat die naam van mijnheer Mannion bg mgn eerste onderhoud met mijnheer Sherwin ter sprake gekomen was en verder schoot mg de beschrijving te binnen, die ik van hem gehoord had, als van een .vertrouwden klerk”; als van iemand, die zgn kennis ten nutte van Margaretha bad aangewend door de kundigheden, die zij zich op school ver* werven had, te onderhouden. Ik wist niets meer dan dat omtrent hem, en ik was ook niet nieuwsgierig om van mgnheer Sherwin meer omtrent hem te vernemen. Margaretha en ik zaten als naar ge woonte naast elkander met onze boeken om ons heen. Er was iets haastigs en gejaagds geweest in de wjjze, waarop zg mg ontving, toen ik binnenkwam. Toen wg begonnen te lezen, dwaalden baar gedachten telkens atzg keek herhaalde malen naar de deur. Mijn heer Sherwin liep de kamer onophoudelijk •p en neer, behalve toen hfj eenmaal in zgn Inrichtingbn welke gevaar, schade or HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan G. r. van der Want en zijne rechtverkrijgende, tot het plaatsen van een stoomketel ten behoeve zijner pijpenfabriek in het perceel aan de Zeugstraat, wijk G No. 9, kadastraal bekend sectie C No. 6oq. GOUDA, den 5 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R, L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Reuter seint uit Libau d.d. 4 Sept. Toen Zaterdagavond de tot den werkelyken dienst opgeroepen reservisten naar bet station marcheerden, wierp een groote menigte zich op de geleiders van de reservisten Het volk spoorde de reservisten aan zich te ver zetten tegen de overbrenging. Toen de ko zakken tegen de menigte optraden en haar uiteendreven werd een dragonderofficier door een steenworp gewond. Uit een huis in de nabijheid werd op de troepen gescho ten. De Kozakken beantwoordden het vuur en bestormden ten slotte het buis. Acht menschen werden gewond, van wie een is gestorven. Een politieagent is gedood, een soldaat gewond. Er zyn 122 personen in hechtenis genomen. De orde in de stad is thans hersteld in de fabrieken is het werk hervat. De pantzigers en do officieren van de Engelsche vloot hebben Zaterdag op het sportveld, in vreedzamen wedyver, in ver schillende spelen en lichaamsoefeningen met elkaar gekampt. By het voetbalspel behaal den de Engelschen met acht punten, tegen geen enkel aan Duitschen kant, een schitte rende overwinning. By het wedloopen en springen brachten do Dantzigers het er veel beter af. De hardste looper en do hoogste springef waren beiden Dantzigers, maar den versten sprong dood een Engolsch officier. Voor het begin van de feestelijke samen kom.'t werden toespraken gehouden De En gelsche kapitein Arsen van den kruiser Didu zoido o. m dat do Engelschen diep getrof fen waren door de hartelijke ontvangst, vooral omdat zy in Engelsche kranten had den gelezen dat het anders zon wezen De Engelsche zeelui hadden dat echter niet ge loofd, overtuigd als zy waren dat zy de Duitschers beter kenden dan de Engelsche kranten. Zy zouden aan alle vrienden en bekenden schrijven, hoo bartelyk zy ont vangen waren. De Engelschen en Duitschers waron altoos goede vrienden geweest en was, was er niets om mijn aandacht van mynheer Mannion af te trekken. Ik keek hem aan met een nieuwsgierigheid en belang stelling, waaarvan ik mij in het eerst geen rekenschap wist te geven. Als een buitengewone regelmatigheid van gelaatstrekken alleen voldoende was om oen man mooi te doen heeton, dan was deze ver trouwde klerk van mijnheer Sherwin een van de mooiste mannen, die ik ooit gezien heb. Zyn gelaat, als men daarby niet op den vorm van zyn hoofd lette (dat eenigszins breed was, zoowel van voren als van achte ren), zyn gelaat vertoonde overal een byna volko.nene evenredigheid der deelen. Zyn hoog voorhoofd was glad en effen als marmer, zyn zware wenkbrauwen en smalle oogleden hadden de vastheid en onbewegelykheid van marmer en schenen even kond; zyn fijngo vormde lippen waren, als by niet sprak, ge- woonlyk op elkaar geklemd, altijd even onvor- anderlyk alsof er nooit eenige ademhaling over kwam. Er was nergens een plooi of rimpel op zyn gelaat te zien. Zonder zyne kaalheid van ooren on de grijsheid van zyn haar van achteren en op zyde van zyn hoofd zou het onpiogelgk geweest zyn om uit zyn voorkomen tot zyn ouderdom te besluiten, zelfs op geen tien jaren na van den ouder dom, dien hy werkelijk bereikt bad. Zoo was zyn gelaat met betrekking tot De Hongaarscho regeering wil een zon derlinge proef gaan nemen. Zy wil, blykens het program, dat aan den keizer in den Kroonraad te Ischl is voorgelegd, een krach tige propaganda gaan maken voor invoering van het algemeene kiesrecht. En vele onte vredenen zyn onmiddellijk voor die plannen der Regeering gewonnen. Het dool, dat de Rogeering hiermede be oogt, is naar de „Fraokf. Ztg.” uiteenzet de coalitie te doen uiteenvallen. Indien zy de kiesrecht-propaganda handig weet te ge bruiken, kan zy daarvan een dynamietbom tegen de coalitie maken. Want de Magyaren zyn tegenstanders eener kiesrechtregeling, waardoor de andere nationaliteiten ook mee- zeggenschap zouden krijgen. Tot nog toe waren bet do Magyaren, die door hot kiesrecht bevoordeeld, hunne oischon als die van hot Hongaarscho volk konden voorstellen. Maar waarschijnlijk zouden go- heol andere toestanden aan den dag komen, wanneer andere nationaliteiten ook eens met hunne oischen te voorschijn konden treden. Dit was de reden, dat de Kossuth partü, die toch als democratische staatsparty ze ker voor algemeen stemrecht moest zyn, tot nog toe slechts een zeer platonische liefde daarvoor toonde. Kossuth wil wel stem- recht-uitbroiding, maar op een wyze, die het nationale beginsel niet in gevaar brengt. Baron Fejervary hoeft met zyn denkbeeld, tot invoering van algemeen stemrecht, reeds dit succes gehad, dat de discussies over do Hongaarscho taal als commando-taal vrywel verstomd zyn, en dat daarvoor in de plaats breedvoerige besprekingen over bet kiesrecht gekomen zijn. Dat do regeering den moed hebben zou, het uitgebroide kiesrecht tegen den zin der Magyaarscho partijen in te voeren, kan men tot nog toe niet gelooven. Het zou een te groote tegenstelling zyn mes de sedert jaren gevoerde staatkunde van uitstellen en aarzelen. Do beweging is echter eens ontketend. De sociaal-domocraton on do niet-Magyaar- sche nationaliteiten zullen er wel voor zor gen dat de agitatie niet to spoedig uitdooft. Slechts de Duitscho partyen schijnen niet te hard tegen de Magyaren te willen optreden. Bovendien hebben een groot aantal uit nemende vertegenwoordigers op het gebied van kunst en wetenschap zich voor het alge- den vorm doch in datgene wat hot gelaat tot den spiegel der ziel maakt in de uitdrukking was het, zooals ik het nu bezie, een ledig ruim. Nooit had ik vroeger eenig menschelyk gelaat gezien, dat zoo weinig uitdrukking had, als het zijne. Het zou niet mogelyk geweest zijn om een mar ker te maken met zoo weinig uitdrukking, dat hot op zyn gelaat geleeken toch zag het er als een masker uit. Het zeide u niets van zyn gedachten, als hy sprak niets van zyn gezindheden, als hy zweeg. Zyn koude gryze oogen hielpen u niet in nw poging om hem te doorgronden. Zy hadden altyd dien onveranderlyken blik, die geheel dezelfde was, hetzy hy naar Margaretha of naar my, naar mevrouw Sherwin of naar mynheer Sherwin keek geheel dezelfde, hetzy hy sprak of luisterdehetzij l*Ü over onver schillige, of over belangrijke onderwerpen praatte. Wie was hy? Wat was hy Zijn naam en bedryf waren weinig bevredigende antwoorden op deze vragen. Was hy van nature koud en onvatbaar voor indrukken Of had een onstuimige drift, een verschrik kelijk verdriet het leven in hem verwoest en voor immer gedood Het was onmogelyk om er naar te gissen. De onderhandelaars te Karlstad hebben zich tot nog toe trouw aan de belofte van stilzwijgen gehouden. De correspondenten, die in grooten getale over het Zweedscbe stadje neergestreken zyn, kunnen niets we zenlijks te weten komen- Alleen schynt Mi- cbelsen tegengesproken te hebben, dat de Noren de candidatmr van een Zweedschen prins voor den Noorschen troon ter tafel zouden brengen. Trouwens, dat kon Michel- rusteloozen loop bleef stilstaan, om mij te zeggen, dat mynheer Mannion dien avond zou komen, on dat hy hoopte dat ik er niet op tegen zou hebben om voorgesteld te worden aan iemand, die J„zoo goed als een lid van de familie was en genoeg belezen om aan zco’n liefhebber van lezen als ik was te bevallen.” Ik vroeg my eenigszins ongeduldig af, wie toch die mynheer Mannion was, dat zyn komst aan bet huis var. zyn patroon zulk een opzien baarde Toen ik Margaretha daaromtrent iets in het oor fluisterde, glimlachte zy eenigszins gedwongen doch zeide niets. Eindelyk werd er gescheld. Margaretha schrikte een weinig, toen zy dit hoorde. Mynheer Sherwin ging zitten, terwyl hij zyn best deed om een ongedwongen houding aan te nemen, de deur ging open en mynheer Mannion trad binnen. Mynheer Sherwin ontving zyn klerk met de aangenomen meerderheid van den meester in zyn woorden, maar de toon, waarop hy die uitsprak, was daarmede regelrecht in stryd. Margaretha stond haastig op on ging toen even haastig weder zitten, terwyl de bezoeker haar zeer eerbiedig de band toe stak en de gewone vragen deed. Daarna werd hy aan my voorgesteld, en toen werd Margaretha weggezonden om haar moeder te <aan roepen. Terwijl zy de kamer alt naderen haar einde. Over enkele geschilpun ten, van ondergeschikt belang, worden be sprekingen gevoerd, die nog al spoedig tot oplossing leiden. En binnen enkele dagen hoopt men het vredestractaat gereed te hebben voor de onderteekening. Zoodra het geteekend is, zullen de Russische troepen in Mandsjoerye op Charbin, de Japansche op Moekden terugtrekken. De vraag, of de vrede werkelijk voor Rus land nuttig zal zyn, en of dit land de gele genheid zal gebruiken, om door binnenland- sche hervormingen de rust en de orde te herstellen, wordt van verschillende zijden zeer verschillend beantwoord- Welk antwoord het juiste zal zyn moet de tyd leeren. Zeker is het, dat in Russische regeeringskringon nog steeds geen goed begrip heerscht van den toestand, die door dezen oorlog geschapen is. Dat bewyst het telegram van den Tsaar aan generaal Linjewitsj, een telegram dat een voorstelling geeft van den oorlog, die na den val van Port. Arthur, de nederlagen aan de Yaloe, aan de Shaho, by Liaojang en by Moekden, en na de vernietigiug dor Russische vloot in de Straat van Tsoeshima wel eenigszins „optimistisch” mag worden genoemd Alles wat in de afgelooper. negentien maanden is geschied, wordt eenvoudig over het hoofd gezien, als de Tsaar zegt: dat hy den oorlog niet wil laten voortduren, om de helft van een verwijderd eiland, dat Japan in 1875 aan Rusland afstond, en waarvan het thans de teruggave smeekt. Indien de raadgevers van den Tsaar mee nen, dat zy op dergelyke wyze iemand zand in de oogen kunnen strooien, in Rusland of daarbuiten, dan moeten zy wel een zonder ling .denkbeeld hebben van het bevattings vermogen of het geheugen van do wereld. Of is dit een nieuwe illustratie voor het geen verleden week de Petersburger Zeitung zeide, omtrent den schijn, die alles in Rus land overhefltscht, van de manier „to save your face”. Als de schyn maar gered is Maar zelfs voor het redden van den schyn is het telegram aan Linjewitsj al te mooi, na zulk een stryd DPPE. nar aan de an E Plurt- n en bg PERS Jz. Telefoon Me. SS A DVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1