i UIT ZONDERLINGE HUWELIJK. I) I s !i RIEK, Bei’ 1 1 Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, UW, er het vorige lom van eene liter deVisch* -OOIT, ote Dinsdag 13 September 1905. No. 9821. 44ste Jaargang. au llultcnlaudseli Overzicht MONTIJN, I h FEUILLETON. huis, SFORMJIZEN, tafeltjes ,k behoort. [KELEN. ITEM, tra Branders. '5J a, Inzending van Advertentie» tot 1 uur dee midd. van gas- en te hour of uit ff zijn eigen hnis geheel dezelfde I ine KAMERS i TUIN, a. d. HZ. N Franje jeëmailleerde lodellen i fiOlIIS(lli: COtBANT Spreekbuizen. KMAN Zx. De minister van Binnenlandsche zaken in Hongarjje hield een redevoering voor de kiezers van het district Bogsan, waarin hy zich verklaarde voor het algemeen en geheim stemrecht- Dit stelsel, zeide hjj, is in het waarachtig belang van het volk. Het parle ment van vertegenwoordigers van de bevoor rechte klassen verdiept zich in den warwinkel van politieke rechten, indien het parlement werd aangevald mot nieuwe elementen, ver kozen by algemeen stemrecht, zou het, voor alle andere vraagstukken, zaken behan delen, waarmede het waarachtig welzyn van bet volk is gemoeid. 56) De bliksemstralen, die zich aan den horizon vertoonden, gaven aan de donkere lucht het voorkomen van een dik gordyn, dat onop houdelijk werd op- en neergelaten voor een hemel van verblindend licht De weinige voet gangers die ons voorbijkwamen, liepen stevig door, want er vielen reeds groote druppels, dié de nadering van het onweer voorspelden. Wy verhaastten onze schreden, doch hadden nog geen tweehonderd stappen gedaan, of de regen begon met stroomen neer te vallen en de donder vreeselyk te rommelen, vlak boven onze hoofden. „Mijn hnis is dichtbij,” zeide myn metgezel, even bedaard en beslist als gewoonlijk, „ga met my mee, mynheer! totdat het onweer voorbij >s.” Ik sloeg een zijstraat met hem in hy deed een denr met zyn sleutel open, en een oogen- blik later was ik veilig onder het dak van mynheer Mannion. Hy geleidde my dadelyk naar een beneden kamer. Er brandde vaar aan den haard ile e voor II IHIll. I rouwen, i 65 I w een leuningstoel, met een lessenaar er aan vast, stond daarby de lamp was reeds op gestoken het theeservies stond op tafel klaar de donkere, dikke gordijnen waren voor het raam geschoven en, als om het gezellige tafereel te voltooien, lag er een groote, zwarte kat op een kleedje, en koes terde zich lekker in den vuurgloed. Terwijl mynheer Mannion de kamer uitging om zoo- als hy verklaarde, het een en ander aan zyn meid te zeggen, bad ik de gelegenheid om het vertrek nauwkeurig optenemen- De inrich ting van iemands woonkamer te leeren kennen, staat er zeer dikwijls geljjk met een kennis making met het karakter van den bewoner. Het contrast tusschen de persoonlijkheid van mynheer Sherwin en zyn klerk was al opmerkelijk maar het contrast tusschen de grootte en het ameublement hunner woon kamers was nog veel opmerkelijker. Het ver trek, waarover ik mjjn oogen nu liet gaan, was nog niet half zoo groot als de pronk kamer op Noorder Villa. Behangselpapier en gordijnen waren donkerroodhet tapijt was bruin, en als het eenig patroon bad, dan was dit patroon toch te stil en te een voudig om by lamplicht onderscheiden te worden. De eene muur werd geheel inge- nomen door ryen van donkere mahonie houten planken, geheel met boeken gevuld, meerendeels goedkoope uitgaven van de was in zyn eigen hnis geheel dezelfde man, die hy in dat van mijnbeer Sherwin was.” Hy had my niet behoeven te zeggen, dat hy wat de thee betreft een, Epicurist was de wijze, waarop hy die zette, zon dat aan iedereen verraden hebben. Hy deed omtrent driemaal zooveel thee in den trekpot, als gewoonljjk voor twee personen voldoende zou geacht worden, en begon, byna dadelyk nadat hy dien met kokend water had gevuld, de kopjes in te schenken terwyl hy op dié wjjze al den geur en de fijnheid van smaak der thee bewaarde, zonder daarmee iets van baar grovere bestanddeelen te vermengen. Toen wy onze eerste kopjes uitgedronken hadden, werd het bezinksel der kopjes in een kom uitgegoten" en werd er niet weder water op den trekpot geschonken. Een meid van middelbaren leeftyd, die er zindelijk uit zag, kwam binnen, nam het theeblad met zich mede en bracht het ons een oogenblik later terug, met de kopjes schoon en den trekpot ledig, om er weder versche thee in te kunnen doen. Dit waren kleinigheden om op te merken maar ik dacht aan andere winke- liersklerken, die hun jenevergrog thuis of in een herberg welgemoed drinken, en bemerkte dat mynheer Mannion nog een grooter raad sel voor my werd dan hy ooit geweest was. (Wordt vervolgd.) l elctoon Mo. S2. De, Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering \an Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. voorstel in behandeling, jjl. om het Congres van Vakvereenigingen, het Algemeen Verbond van Vakvereenigingen en de Commissie voor Arbeidsvertegenwoordiging samen te smelten. Er bleek echter ras, dat de groote meerder heid er tegen was. Men vond ’t beter voor ’t werk, dat verschillende lichamen het uit voerden, en achtte niet aller doel hetzelfde. Het eind was, dat het voorstel zonder hoof- delyke stemming verworpen werd. Verder besloot het congres, dat te begin nen met het volgende jaar de algemeens secretaris vast en niet slechts voor een jaar aangesteld zou worden, en hy zich geheel aan zyn werk moest wyden, zoodat hy geen andere betrekking mag hebben. ember 1905, fieliuis „HET reg aldaar, in en verkoopen il van jaren met 2 tal jaren n*ar I ingeridiïe, inde SNEL AZIJN, en a. d. Spie- groot 2 A. 92 ^hoorenden In- ondden toeslag ;r J. E Kiers). Er heerscht hongersnood in Rusland. En onder de tegenwoordige omstandig heden is dat nog erger, nog ernstiger dan anders. Hongersnood, een gevolg van mislukking van den oogst, in het rijkste graanland van Europa. Hongersnood, een gevolg van den oorlog, die in tal van dorpen alle beschik bare werkkrachten weghaalde, om die te voeren naar de slagvelden in Mandsjoerye Hongersnood, ook een gevolg van de onbe kendheid der Russische boeren met de moderne landbouwkunde, van hun gebrek De quaestie der grensvestingen schynt nog steeds het struikelblok voor de regeling der Zweedsch-Noorweegsche betrekkingen te zyn. Het Stockholmsche „Aftonblad” bevat een breedvoerig artikel, waarin het de nood zakelijkheid dier slechting uiteenzet. Het blad wyst er op, dat in de overeen komst betreffende dc ontbinding der Unie in de eerste plaats de bepaling ipoet voor komen dat tusschen de beide rijken een gebied wordt vastgesteld binnen hetwelk de bestaande vestingen moeten worden ge slecht en geen nieuwe mogen worden aan gelegd. Dat artikel eischt dus de instelling eener neutrale zóne, waarin geen vestingwerken mogen voorkomen. Maar daar aan de Zweed- sche grens geen vestingen bestaan, worden alleen de Noorweegsche grensvestingen door die bepaling getroffen. Dit acht hot „Aftonblad” ook noodig, want, zoo betoogt hetuit de geschiedenis van herkomst, doel en karakter dier ves tingwerken blijkt duidelijk, dat zy slechts tegen Zweden gericht zyn. Alleen door de slechting kan de vrede tusschen Zweden en aan ontwikkeling, die het nieuwe veracht, omdat het niet gekend wordt. Hongersnood dus een gevolg van een toestand, die onderwijs en kennis uitsluit, omdat slechts het „domme” volk de amb- tenaarswillekeur verdraagt, mokkend en morrend wel is waar, maar met het geduld „van een marmot in den winter”, zou Mul- tatnli zeggen.... Maar de hongersnood kan, onder die om standigheden, een bondgenoot van de revo lutie worden. Toen voor eenige dagen de Petersburg- sche bladen inschrijvingen openden, om den nood onder de arbeiders te lenigen, werd dit door de censuur verboden, wyl hiervoor de vergunning der politie niet vooraf was gevraagd. Thans is het echter reeds zoover gekomen, dat de regeering zelf meent maatregelen te moeten nemen- Donderdag had te Peters burg de eerste bijeenkomst plaats van een commissie, onder leiding 'van den adjunct minister van binnenlandsche zaken, Batazzi. ter bespreking van den nood, en tot orga nisatie der hulp voor de bewoners van de provinciën, dïo door don mislukten oogst getroffen zyn. De rapporten van die commissie toonen eerst, hoe ernstig de economische ramp is, die Rusland thans treft. Het blykt dat in de provinciën Suratof, Rjasan, Samara, Pensa, Tambof, Orel, Woronesch, Toela en Wiatka de oogst geheel, in de provinciën Witebsk en Kasan grootendeels mislukt is. Slechts de provincie PskcJ zal waarschijn lijk in staat zyn zonder hulp voor zich zelf te zorgen. Uit de provincie Simbirsk zyn nog geen berichten ingekomen. Dus geheel midden-Rusland lydt onder het misgewas. De commissie heeft een berekening ge maakt, om te kannen nagahn welke hulp het ryk geven moet, opdat de hongersnood eenigermate gelenigd worden zal. Zy meent, dat 36 j millioen Poed graan als voedsel, en 12$ millioen Poed graan als zaaigraan naar de meest bedreigde streken moet worden gezonden voor de andere provinciën, bere kent zy, zal nog 22 millioen Poed graan voor voedsel en 3| millioen Poed voor zaai graan noodig zyn. En voor het aankoopen van dit graan zal zy aan de regeering een crediet van 36 mil lioen roebels aanvragen. Thans hebben do Anghera’s den officieelen rooverhoofdman Raissoeli zelven aangevallen, zonder dat men de bijzonderheden van dat gevecht kent. Zyn woonplaats Zinat is in brand gestoken en door de gewapenden van drie oproerige stammen omsingeld. Verder heeft zich weder een nieuw Fransch- Marokkaansch incident voorgedaaneen Fransche veearts is op de markt met steenen geworpen en aan den arm gewond. De autori teiten verklaren niet in staat te |zyn, de on geregeldheden te bedwingen. De dagelyksche opgave van nieuwe cholera gevallen in Pruisén wyst een bedenkelyke vermeerdering aan. Van X lot 8 September, beide dagen op 12 uur ’s middags berekend, hebben zich 19 nieuwe gevallen voorgedaan, tegen 15 nieuwe gevallen van 6 op 7 Sept. Het totaal der gevallen bedraagt daardoor 123, waarvan 39 doodelyk zyn afgeloopen. Van de 19 nieuwe gevallen kwamen er 6 voor in de omgeving van Mariönburg (West- Pruisen), 1 te Thorn, 1 in de stad en 1 in het district Bromberg, 1 to Wirsitz, 3 te Gnesen, 1 te Czarnikau en 1 te Königsberg. In Hamburg is de cholurapatiënte over leden en zyn geen nieuwe gevallen aange geven. Daarentegen hebben zich 5 cholera gevallen voorgedaan iu een Duitsch stoom schip, dat uit Bangkok naar Bremen onder weg is. De landverhuizers, die in aanraking ge weest waren met den Rus, die te Hamburg aan cholera is gestorven, zyn na een quaran taine van zes dagen naar New-York inge scheept. Het is begrypeJyk, dat men zich te Ham burg, in de herinnering aan de verschrikkelijke epidemie van 1892 wat zenuwachtig maakt Op de beurs gingen dan ook allerlei ge ruchten over nieuwe ziektegevallen in de stad, welke echter onjuist bleken. Deze vrees is vooral te danken aan hot feit, dat de thans overleden vrouw zich gedurende de incubatie-periode welke by cholera 5 dagen duurt met allerlei menschen in de stad, vooral zeelui, heeft afgegeven. De autoriteiten leggen er den nadruk op, dat niets aangaande de cholera wordt of zal worden verzwegen en dat alle veiligheids maatregelen op de meest stelselmatige wyze zyn genomen. Iedereen die te Hamburg komt uit Rusland, Galicië, Posen, Oost- en Westpruizen, moet onmiddellyk van zyn aan komst by de politie aangifte doen en iedereen, die logies verhuurt, is verplicht zyn gasten op dit punt te ondervragen. Ook de gezondheidspolitie te Altona heeft omvattende maatregelen genomen. Op het Congres van Vakvereenigingen te Hanley kwam Donderdag een. belangryk klassieke wefken van oude en nieuwe littera tuur. De muur daarentegen over was dicht behangen met gravures van de werken van nieuwere Engelsche en Fransche schilders in lysten van ahornboomhout. Al de overige voorwerpen in dit vertrek waren hoogst een voudig maar netjes, zelfs de witte porseleinen trekpot en kopjes, die op tafel stonden, waren effen en zonder eenige kleur. Welk een contrast was er tusschen deze kamer en de pronkkamer van Noorder Villa By zyn terugkomst zag mynheer Mannion, dat ik naar zyn theeservies zat te kyken. „Ik vrees mynheer I dat ik my in twee op zichten voor een verkwister moet verklaren,” zeide hy, „een epicurist wat de thee betreft en een verkwister wat de boeken aangaat. Trouwens, ik ontving een aanzienlijk salaris en kan aan myn smaak voldoen, waarin die ook moge bestaan, en nog geld overhouden. Wat mag ik u presenteeren, mynheer P” Daar ik do toebereidselen op tafel zag, verzocht ik om een kop thee. Terwyl hy tot my sprak, was er een bijzonderheid, die ik by hem opmerkte. Byna alle menschen vertoonen zich als by instinct eenigszins anders, wanneer zy in hun eigen hais zyn, dan wanneer zy by anderen zynde stijfste menschen worden wat losser, de koelste wat warmer aan hun eigen haard. Doch dit was niet het geval met mynheer Mannion. Hy Telefoon Mo. S2 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend o naar plaatsruimte. Het gerucht loopt, dat in Japan een sa' mewzwering gesmoed is om den overbrenger van het vredesverdrag by zyn landing in Japan te vermoorden en hem het kostbare document te ontrooven. Mislukt dat complot dan zouden de samenzweerders hun woede richten tegen den Mikado en zou men met behulp van de socialisten, die in Japan zeer in aanhang toegenomen zijn, een omwenteling beproeven. Voor de waarheid van dit geiucht staan wy niet in, maar een revolutie is in Japan niet onmogelyk wanneer het leger medehelpt. Heeft niet Japan twee eeuwen lang een militair keizer gehad, terwyl de rechtmatige soeverein wel geëerd en bemind en met alle uiterlyke teekenen van macht bekleed bleef, maar niets te zeggen had De Japansche gezant te Parys, Motono, heeft tegenover een redacteur van den „Temps” tegengesproken, dat de telegraaf kabels zyn doorgesneden en het verkeer be lemmerd is. Hy had dien dag (8 September) nog twee dépêches uit Tokio ontvangen. Dat de oppositie-de band in de beweging heeft, wilde Motono niet ontkennen, doch de zeer begrypelyke teleurstelling van het uiterst vaderlandlievende volk over het onvoordee- lige vredesverdrag was de natuurlijke oor zaak. „Doch”, zei hy, de openbare meening in Japan ziet scherp en zal daarom spoedig de redenen begrijpen waarom de regeering haar eischen niet te hoog opschroefde. Zy zal dan hetgeen in het uiterste Oosten be- freikt is, juister beoordeelen en de stoffelyke en zedelyke positie die ons land in het con cert der mogendheden door onze gematigd heid verzekerd is, beter waardeeren. Zelfs wanneer men dus aanneemt, *dat de couran tenberichten over de onlusten niet overdreven zyn, zullen deze slechts dure’n als een stroovuur.” e inlichtingen 'NTIJN voor- eel 1 betreft, M. TREUB lage. kGAZIJN sier”, J 13,

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1