Ilff MM HÜWEI.I.1K STER JONGEN ITS. imeten werk. cao aar ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9824. Vrijdag 15 September 1905. Buiteiilaudsch Overzicht. FE VILLETOX. rei extract iglijders t xt los V SCiiK Laarzenmagazijn 30. 44ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. [NEMAN A Zn. Wordt vervolqd.) RUIS” SARDEMANN briefkaart w or It «gezonden door tbommel. werkelijke hnlp n aantal onge* 8 op aanvraag. HTS A Co. ton. ZANDVOORT, POORT, J. S. *1G, A. DROST, IJFF. en toepassingen derde Por- erts. Zy geven ers nietknnnen geen imitaties NT, en modellen te prmfbusjes o. 0.35 oor Neder- Gorten 1 drnkkerrj van e Kleiwegsteeg. Tartaarscbe benden zwerven nu overal rond in de Kaukasiscbe districten Zangezur en Jebrail, groene vlaggen meevoerende en den heiligen oorlog verkondigende. Er moet vree- selyk gemoord worden onder de Armeniërs, geslacht noch leeft pd is een reden voor ge nade. Duizenden Tartaarsche ruiters vap over de Perzische grens hebben zich by de opstandelingen aangesloten. By de verwoesting van het dorp Minkind zyn 300 Armeniërs vermoord. Verminkte kinderen werden voor de honden geworpen. Enkele gespaarden redden zich bet leven door den Islam te omhelzen. 59) „Ik ben zeer gevoelig voor de welwillend- heidbeid van uw aanbod en voor het belang dat gy in Margaretha en my stelt. Wy zullen beiden, dat verzeker ik u, uw goede diensten aannemen.” Ik hield op. Het onweder was wat^hinder hevig geworden, doch mijn aandacht werd nn getrokken door den wind, die opgestoken was naarmate de donder en de regen eeniger- mate verhinderd waren. Hoe akelig huilde by door de straatHij scheen op dat oogen- blik over my te weecen, over hem te weenen, over alle aardsche dingen te weenen! De vreemde gewaarwording, die zich toen van my meester maakte, deden my in stilte luisteren, doch ik bedwong ze en vervolgde aldus „Als ik u niet geantwoord heb zooals ik moest, dan moet gy dit gedeeltelijk aan het onweder toeschryven, dat ik erken het myn gedachten eenigszins in verwarring brengt, en gedeeltelijk eenige verwondering een zeer dwaze verwondering, ik erken De suciaiiat, die te Bilbao tot Kamerlid gekozen, Iglesias, is leider van de party hoofdredacteur van het socialistisch dag- Reuter seint uit Moekden d.d. 13 Sept. De heeren Oranovaky en Foekoesjima, de Russische en Japanscbe gevolmachtigden voor de onderhandelingen over den wapenstil stand, kwamen heden te 10 uur bijeen aan het Sjakoetzoe-station, 10 M. benoorden Sjantoefoede regeling der bijzonderheden van den wapenstilstand zal vermoedelyk een aantal dagen in beslag nemen. Sherwin zijn dochter bad meegenomen naar een party, waarop de familie gevraagd was. Dit was zeer natuurlijk. Gij kondt daar niet zyn om haar in uw waar karakter te ver gezellen, zonder een geheim aan het licht te brengen, dat verzegeld moet wordenen gy kondt niet weten, welke jonge mannen zy daar zou ontmoeten, die zich zouden ver beelden dat zy nog juffrouw Sherwin was, en die hun gedrag daarnaar zouden regelen. Welnu, ik denk dat ik u in dit opzicht van eenigen invloed - misschien zou ik meer naar waarheid zeggengrooten invloed op myn patroon heben als gij daj: verlangt, zou ik dien invloed kunnen aanwenden om den uwen te vermeerderen, door hem er toe te brengen om voor het vervolg elk plan om zyn dochter in gezelschappen te brengen op te geven, behalve wanneer gy ’t anders verlangt. Bovendien denk ik, dat ik het by het rechte eind heb, als ik aanneem dat gij het gezelschap van mevrouw Sherwin on eindig ver boven dat van.mynheer Sherwin verkiest, gedurende uw bezoeken by de jonge dame.” Hoe had hy dat ontdekt In allen gevalle had hy goed gezien, en ik zeide hem dit ronduit. „Die voorkeur is in vele opzichten zeer natuurlijk,” zeide hy, „maar als gjj dit aan mynheer Sherwin liet blijken, zou dit om Reuter seint uit Petersburg d d. 13 Sept. Het Russische Telegraafagentschap deelt mede, dat volgens mededeelingen van de „Handels- und Industrie-Zeitung” de oogst der belangrijkste graangewassen voor 1905 in 64 gouvernementen van Europeesch-Rus- land aldus wordt aangegeven: wintertar we ternauwernood middelmatig, de andere graansoorten beneden het middelmatige. De oogst zal vermoedelyk bedragen, uitge drukt in millioenen poedwintertarwe 302, zomertarwe 433, winterrogge 920, haver 635, gerst 358. De Zondag medegedeelde opgaven van het statistisch suikercomité over den te ver wachten oogst in 72 gouvernementen gelden voor den stand van het gewas in het begin redenen, die voor de hand liggen eon aller ongunstige uitwerking hebben. Ik zou my echter met die aangelegenheid kunnen be moeien, zonder dat hy eenig kwaad ver moeden op my kreeg ik zou veel gelegenheid kunnen hebben om hem ’s avonds uit de kamer te houden, als gij dit wenschtet. En meer nog, als gij gaarne meer op Noorder Villa zoudt komen en er telkens langer blij ven dan nu het geval is, dan zon ik dat ook wel kunnen bewerken. Ik spreek er niet van, wat ik in deze en in andere omstan digheden zou kunnen doen, onverminderd, mynheer 1 den invloed, dien gy zelf op myn heer Sherwin hebtmaar ik zeg dit, omdat ik weet dat, wat uw omgang met zyn dochter betreft, myn patroon myn raad heeft gevraagd en verder zal vragen, daar hy gewoon is om in andere zaken ook zoo te doen. Ik heb tot dusverre geweigerd om hem raad in uw zaken te gevenmaar ik zal dien geven, en ten gevalle van de jonge dame, als gy en zy dit verkiezen mochten.” Ik zeide hem dank, doch niet in zulke hartelyke bewoordingen als ik zou gedaan hebben, indien ik, al ware het ook maar den flauwsten glimlach op zyn gelaat gezien of eenige verandering in zyn beslisten toon gehoord had. «Ik gekookt nk voor da- eelepeh van »late) Ah geval van gebruiken, mat» B. TL delchtA n, tesamtn agen in dot naain des vervaardig! ;t woreidbo- ibv* SUIL In den omtrek van Monteleone zyn nieuwe schokken gevoeld, eenige oogenblikken nadat de trein waar de Koning van Italië zich be vond, was voorbijgegaan- By Paola heeft een schok Maandagnacht om drie uur byna een trein doen ontsporen eenige wagens werden opgeheven en vielen toen met een zware dreuning op het spoor terugde trein stond stil, de reizigers sprongen er uit en vluchtten, dol van angst. Doch er was o wonder niets gebroken en in matigen gang zette men de reis naar Santa Eufemia voort. Het station was verdwenen en in den om trek lag alles ter aardeverwoesting alom. Te Parghelia hetzelfde schouwspelgeen enkel huis stond overeind, ook de kazerne was vernield het scheen alsof een geweldige cycloon over het land was gevaren. De inwoners waren onder het geboomte gevlucht, half gekleed, de verschrikking stond op hun gelaat. De trein vervolgde zyn weg tot de brug van Senari, die de machinist niet durfde oversteken de reizigers riepen hem uit de raampjes toe, niet verder te gaan. Het was een oogenblik van grooten angst toen de trein de eerste boog opreed meri’zag scheuren en het spoor scheen verplaatst- Langzaam reed de machinist voorttot algemeene verlichting bereikte men zonder ongelukken de overzyde der rivier. Over het treffende spoorwegongeluk in de Amerikaansche metropolis - - waarover Reu ter reeds een en ander seinde deelen de„ Amerikaansche bladen nog verschillende bijzonderheden mede. Over de oorzaken der ramp zijn twee lezingen in omloop. Volgens de eerste was de toedracht der zaak als volgt. Een tamelyk scherpe bocht van den viaduct spoorweg verbindt de Zesde Avenue met de Negende Avenue- Door een vergissing met de signalen stond een draai brug open, juist toen een trein van de Elevated met volle snelheid naderde. De voorste wagen „sprong” over de gapende klove, en kwam aan den anderen kant terecht tegen een buis. Hy bleef echter op het viaductmaar de tweede wagen tuimelde naar beneden op straat. De volgende wagens bloven in de rails alle passagiers, welke daarin gezeten waren, kwamen met lichte kwetsuren vry. Alle dooden (12) en zwaargewonden bevonden zich in den tweeden wagen- Volgens de andere lezing van het gebeurde liep de trein met groote snelheid door fou- tieven wisselstand op verkeerd spoor Toen dit door den wisselwachter werd bemerkt, gooide hy den wissel om, waardoor de trein als het ware in tweeën werd gewrongen. Onder de gekwetsten zyn er acht, wier ver wondingen doodelyk zyn. De vallende wagen doodde slechts éen voorbijganger, een neger. De betrokken wisselwachter is in hechtenis genomen. slot is, dat de diplomatieke betrekkingen afgebroken zijn. De Roemeensche gezant heeft gisteren Athene verlaten. Daar ook Bulgarije op zeer gespannen voet staat met Griekenland verwacht men thans een aaneensluiting van Roemenie en Bulgarye in de Macedonische quaestie. Of dit werkelyk gebeuren zal, blyft voorloopig twijfelachtig. Maar van invloed op den loop der gebeurtenissen kan het niet zyn. Want het lot van Macedonië zal ten stol te toch door de groote mogendheden en niet door de Balkanstaten worden bepaald. Ook een oorlog tusschen Roemenie en Griekenland is nog niet noodzakelyk. Het is meur gebeurd, dat Staten jarenlang kalm voortleefden, zonder de gewone diploma tieke betrekkingen. En daar Roemenie en Griekenland geen enkele gemeenschappelijke grens hebben, is voor vijandigheden niet veel gevaar te duchten. Maar toch beschouwt men in Weener regeeringskringen de quaestie als zeer on aangenaam, die zoo spoedig mogelyk moet worden opgelost. Veel erger dan de wanordelijkheden op den verkiezingsdag, is wat er Dinsdag te Valencia heeft plaats gehad. De republikei nen hadden een vergadering gehouden en de b.b. Blasco Ibanez, Menendez en Pallarès gingen, met staatkundige vrienden, naar het kantoor van het dagblad El Pueblo, toen zy uit een koffiehuis zyn beschoten Een tiental republikeinen zyn gekwetst 1 Aanvankelijk werd de aanval aan de ka tholieken geweten, doch het blykt, dat de vrienden.van Rodrigo Soriano er schuld aan hebben. De socialist, is genuzejj, igicDH en hoofdredacteur b'ïbd. Nog een half jaar moet verloopen voor dat het nieuwe Duitscbe douanetarief in werking treden kan Do Bondsraad heeft als dag voor invoering genomen 1 Maart 1906. Dit geschiedde met het doel voor dien tyd de liandelsverdragen vast te stellen, die met het oog op den nieuwen toestand noodig werden geacht. Men verwacht, dat alle handelsverdragen voor den 1 Maart zullen zyn goedgekeurd de Duitscbe Rijksdag heeft de gesloten tractaten reeds aangenomen maar in de andere staten is dat nog niet geschied. En nu begint men zich bezorgd te maken, of dat nog wel zal geschieden vooral voor het tractaat met Oostenryk-Hongarye maakt men zich bevreesd, met het oog op de zon derlinge politieke toestanden, die in dat land heerschen. i Daarbij komt nu nog dat gisteren vry onverwacht de Oostenryksche minister van handel, baron Von Call, en die van onder wijs, Ridder von Hartel, van hun post ont- Uit Weenen wordt gemeld, dat tusschen Roemenie en Griekenland de diplomatieke betrekkingen afgebroken zyn. Dit beschouwt men in Oostenrijk als een zeer ^elangryko gebeurtenis. Reeds gerui- men tyd bestonden er geschillen tusschen de Balkanstaten over de Macedonische quaestie. De Grieken en Bulgaren gingen er elkaar over te lijf in Macedonië Maar dan bleef het by een paar booze diplomatieke nota’s. Sedert eenigen tyd heeft echter Roemenie de party opgenomen voor de Koetzo-Walla chen in Macedonië. De Grieksche benden begonnen nu een formeelen vernietigingastryd tegen de Roemeensche bewoners van Mace donië. En dit werd in Boecharest beschouwd als te geschieden op last van de regeering van Griekenland. Een aantal nota’s werden gewisseld, waar van de toon steeds hooger werd, En het bet dat gy nog in staat zyt om zulk een levendig belang te stellen in onderwerpen die gewoonlyk slechts als gewichtig voor jongelieden beschorfwd worden.” „Het is slechts door in hun aangelegen heden belang te stellen, dat menschen van myn jaren hun jeugd nog eens kunnen door leven,” zeide hy. „Gy zult u misschien ver wonderen, den klerk van een winkelier op deze wijze te hooren spreken; doch ik ben niet altyd geweest wat ik nu ben. Ik heb ondervinding opgedaan, maar niet zonder smart. Ik ben oud geworden voor myn tyd myn veertig jaren zyn als vijftig voor andere menschen Mijn hart klopte sneller. Was hij op het punt om ongevraagd den sluier op te lichten, die er blijkbaar over zyn vroegere leven hing Neen hy liet het onderwerp dadelijk varen, toen bij voortging. Ik wilde hem zoo graag vragen om het weder op te vatten, doch kon niet. Ik vreesde voor dezelfde weigering, die mynheer Sherwin ontvangen had, en zweeg. „Wat ik geweest ben,” vervolgde hy, „doet er weinig aan toede vraag is maar wat ik voor u doen kan. Eenige hulp kan ik u verleenen, hoe gering zy ook weze moge, doch zij zal desniettemin van eenig nut zyn. Gisteren, bijvoorbeeld, waart gy, als ik my niet vergist heb, eenigszins boos, dat mynheer l’eletoon Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie- maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F C E N T E N. heven zjjn, zonder dat eenige crisis daarto6 aanleiding gaf. De Keizer heeft het ontslag van de beide ministers op de meest eervolle wyze verleend maar het neemt niet weg dat de indruk er van in Oostenrijk en Dnitsch- land ^enigszins pijnlijk is. Baron von Call had zich zeer veel moeite gegeven om hot handelstractaat tusschen de monarchie en In-t Duitscbe ryk tot stand te brengen Het is bekend met hpeveel inspan ning do onderhandelingen zijn gevoerd en hoeveel zorg het gekost heeft om de belan- g-n van beide landen zoo goed mogelijk te vereenigen. En nu, nog voordat de minister in d<» gelegenheid is, het hahdelstractaat in den Oostenrijkscheu Rijksraad te verdedigen, volgt zyn ontslag. Het „Berliner Tageblatt” verneemt uit Weenen, dat er reeds langen tfld ernstige verschillen van meening bestonden tusschen den minister van handel en zyn ambtge nooten var. financiën en landbouw. De ver schillen vqn meening kunnen toegenomen zyn, nu het ontwerp-handelsverdrag, tenge volge van het agrarische streven van Duitscbe zijde, niot heel voordeelig voor den Oosten- rjjkschen landbouw is uitgevallen. Maar het zou locb al zeer merkwaardig zijn zoo nu, vlak voor de behandeling van het handels tractaat in den Rijksraad, een poging zou worden gedaan door den minister van land bouw om het tractaat op dit punt gewyzigd te krygen. Nu alle moeiten om tot over eenstemming te komen, is het niet aan te n?men, dat Duitscbland wijzigingen in over weging zon nemen, die van Oostenryksche zyde nog zouden worden voorgesteld. Hoe het ook zij in Duitschland maakt men zich werkelyk bezorgd over dit ontslag. Uil IISIII i: UHIU\T. Teleloon *- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1