HtT ZOWLIME MIL ITS. TER sextract Meww«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 16 September 1905. 44ste Jaargang. \o. 0825. Bultenliiudscli Overzicht. FKVILLETOX. trer aglijders Laarzenmagazijn 6ASF0RXUIZSM, ÏMTEH, enz. ITIKELEN, LOOIT, m Spreekbuizen. EKK XLOt dAGAZIJN B 13, Inzending van •Ad verten tien tot 1 uur des midd. By het jongstleden Vrydag in de nabij- INKMAN Zx- bet tegenwoordige en niet naar de geschie- Wordt vervolgd.) briefkaart wordt oegezondeu door Itbommel. werkelijke hulp RUIS” SARDEMANN 30. i Kleiwegsteeg. ZANDVOORT, VOORT, J. S. ÜG, A. DROST, IJFF. EN, wastafeltjes vak behoort. meten werk modellen Iwtra Branders. EN Franje 3 geëmailleerde orten leil INIIE COURANT Woensdag is do Bulgaarsche exarch op zijn terugreis naar Konstantinopel van Weenen te Sofia aangekomen. Er waren groote toebereidselen gemaakt voor een luisterrijke Te Zurich is een van de gevaarlykste internationale anarchisten gevat Hij voerde in Zwitserland wel tien verschillende namen, o. a. die van Robanuf en dr. Meier, was een van de roerigste ijveraars en wordt van Bcrlyn en andere steden uit met inhechte nisneming bedreigd. De man weigert iets mede te deelen dat tot de vaststelling van zjjne identiteit zou kunnen leiden. TIEK -U IEN r 50 ets., 75 ct jrs en Drogisten JiKER! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. De „Petersb. Telegr. Agentuur” meldt De Engelsche grensregelingscommissie ver liet Seistan, na een tweejarig verblijfzij liet er een uitgestrekt, versterkt kampement, in een uitstekende strategische positie, met een gewapenden troep als bewakingspost. Naar gemeld wordt zal weldra een nieuwe Engelsche commissie aan de grens aankomen. Naar het „Russische Telegraafagentschap” meldt zijn de gouvernementen Velhynie en Koerland door cholera bedreigd verklaard. Om hel binnendringen der besmetting tegen te gaan, is besloten, de schepen, welke te Riga aankomen uit Duitsche havens aan een medisch onderzoek te onderwerpen. Voor het verrichten van bacteorologisch onderzoek en de opneming van eventueele patiënten 'zjjn maatregelen getroffen. Zeven-en-zeventig jaar oud, is te Parijs de oud-minister Globet* een bekend radicaal, een geboren politicus, overleden. Al in de laatste jaren van het Keizerrijk heeft hij zich met de staatkunde bemoeid, en in ’71 kwam hij in de Assemblée nationale, als lid van de Gauche républicaine. De kleine man onderscheidde zich uumiddellijk als een ietwat droog, maar temperamentvol en zeer nauw keurig debater- Zelfs onder Franschen truf zyn schielijk spreken. In ’79 werd hij lid van de regeering als onder secretaris voor justitie- Meer en meer scheidde hy zich af van de opportunisten Hy stemde nochtans vóór Gambetta op den dag van diens val en kreeg de portefeuille van binnenlandsche zaken in het kabinet, dat de Freycinet daarna vormde- In ’86 werd lij voorzitter van een korstondig ministerie, dat o. a. het incident Sclinuebelé met Duitschland kreeg af te doen. Ook later, in ’88, heeft hy de vaderlandsliefde der Franschen bevredigd door een waardig antwoord op onaangename woorden van Tisza. Het laatst is hy tot 1898, toen de ster, bus hem liet slippen voorzitter geweest van de radicaal socialistische groep. Sherwin, en maakte my opmerkzaam op in het oog vallende eigenaardigheden in zyn karakter, dien ik niet opgemerkt had. Wat hy omtrent mevrouw Sherwin zeide, scheen evenzeer door medelijden als door eerbied ingegeven te zynhy zinspeelde zelfs op haar koelheid ten opzichte van hem zelven, maar schreef deze alleen toen aan de on willekeurige grilligheid van verouderde zenuwachtigheid en ziekelijkheid. Terwyl hy over deze dingen sprak, was zyn taal even ongedwongen, even verstoken van iets bijzon ders, als ik die tot hiertoe gevonden had by het spreken over andere onderwerpen. Het begon laat te worden De donder rommelde nog bij lange tusschenpoozen in de verte met een dof geluid, en de wind scheen nog niet spoedig te zullen bedaren. Maar het gekletter van den regen tegen de glazen was niet meer hoorbaar. Er was geen reden van gewicht om langer te blijven, en ik wenschte er ook geen te vinden. Ik had ge noeg kennis met mynheer Mannion gemaakt, om my te verzekeren dat iedere poging van myn kant om hem, niettegenstaande zyn achterhoudendheid, de geheimen, die mis-e schien aan zyn vroeger leven verbonden waren, te ontfutselen, geheel vruchteloos zyn zou. Als ik hem wilde beoordeelen, dan moest Reujter seint uit T flis d.d. 14 Sept. Het geheele stadsbestuur heeft heden zyn ontslag genomen om daarmede te protes- teeren tegen de bloedige onderdrukking der bekendmaking van den Hen dezer door de militaire macht. De magazijnen, industrieele ondernemingen, paardentram, krantenverkoo- pers en vele andere beroepen hebben om dezelfde reden ten teeken van rouw voor één dag de werkzaamheden gestaakt. Ouk hebben de revolutionaire comité’s in talryke exemplaren een j reclamatie verspreid waarin tot een algemeenen opstand wordt aangespoord. De gouverneur van Elisabethpol telegra feerde aan generaal Sjirinkin, dat hy zonder oponthoud troepenversterkingen zou zenden met het oog op den zeer verontrustenden toestand, waarin stad en district zich be vinden, teneinde maatregelen te kunnen ne men tot beëindiging van de plunderingen. Nieuwe troepenversterkingen worden ook naar Bakoe gezonden, waar de werkloos ge worden bevolking de terugroeping der Tar- taarsche politie-agenten eischt, wier valsche aanwijzingen tengevolge hadden dat huizen van vredelievend gezinde inwoners werden beschoten. De gemeenteraad is gevlucht. De com missie die gevormd was om de met elkander sirydende partyen van het volk tot over eenstemming te brengen, blijft echter werk loos. aandeel de invloed van aangeboren zwakheid of de uitwendige sporen van onbekende zorg en verdriet gehad hadden in het te voor schijn roepen van die uitwendige eigenaardig heden, die mij verbaasd hadden Hy zou alle reden gehad hebben om my van onrecht vaardigheid te beschuldigen en dat wel in de sterkste bewoordingen mis ik niet be leefd geantwoord had „Het is mij niet mogelyk, mynheer Man nion om uw aanbod met eenig ander gevoel dan dat van dankbaarheid te beschouwen. Gy zult ondervinden, dat ik dat zal toonen door van uw goed? diensten voor Marga- retha en mij gebruik te maken, en dat wel spoediger misschien dan gy verwacht.” Hy boog en zeide een paar hartelyke woorden, die ik niet goed kon verstaan, want, toen ik tot hem sprak, liet zich een windvlaag, heviger dan tot hiertoe het geval geweest was, hooren, deed de ramen klappe ren en stierf weg in een somber gehuil, dat my als een kreet van beklag en wanhoop uit de geestenwereld in de ooren klonk; Toen hy na een oogenblik van stilzwygen het woord weder opvatte, was het om eenige verandering in het gesprek te brengen- Hy sprak over Margaretha, terwyl hy met hoogen lof over haar uitweidde, doch meer over haar zedelyke dan over haar lichamelijke voor treffelijkheden. Hy sprak over mijnbeer 60) Terwyl zyn woorden my tot hem aan trokken, stieten zyn bewegelijke blikken my ondanks myzelven van hem terug. ,lk fnoet u nog eens verzoeken,” vervolgde hy, om u te herinneren wat ik reeds gezegd heb ter waardeering van de redenen van myn aanbod. Als ik nog den scbyn heb, dat ik my al te gedienstig met u zaken bemoei, dan hebt gij slechts te denken dat ik onge past gebruik gemaakt heb van de vrijheid, die gy my gegeven hebt, en my niet langer te behandelen op dien voet, waarop gy het heden avond gedaan hebt. Ik zal my alsdan niet beklagen over uw gedrag, en myn best doen om u niet als onrechtvaardig te mijnen opzichte te beschouwen.” Aan die woorden kon ik geen weerstand bieden ik antwoordde hem dadelyk en zonder terughouding. Welk recht had ik om ongun stige gedachten omtrent iemand te koesteren op grond van zyn gelaat, stem en manieren alleen omdat zy den indruk op my maakten dat zy vreemdsoortig waren P Wist ik, welk Von Pichek, de Wurtembergsche minister van binnenlandsche zaken, heeft in een ge hoor dat hy aan vertegenwoordigers van do vleoschhouwers in het koninkrijk 'verleende, erkend dat de duurte van het vleesch niet te betwisten viel- Voor zoover het aan hem stond, zou hy alles deen, om den nood te helpen lenigen. Do Italiaansche grens kon, wegens de in Italië heerschende ziekten, niet geopend worden. Oostenryk-Hongarye, dat overigens ook niet vry van besmetting was, had even hooge vleeschpryzen als Duitsch land. Voor openstelling kwamen alleen de grenzen van Denemarken, Nederland en Frankrijk in aanmerking. De Bondsraad was bevoegd de daartoe strekkende maatregelen te nemen. Intusschen zou men goed doen zich in de pers en in de vergaderingen wat rustig te houden. De handelsafdeeling van den Beierschen Landwirtschaftsrat heeft de tarieven voor hare bemiddeling by het verkoopen van vee met de helft verminderd, om den aanvoer aan te moedigen. De gemeenteraad van Saarbriicken besloot, om de schaarschte aan vleesch te verhelpen, tot oprichting van een zeevischhal, en zal verder by de regeering aandringen ook van haren kant maatregelen te nemen. De gemeenteraad van Dusseldorp heeft Woensdag een door 23 leden ingediend voor stel goedgekeurd, strekkende de regeering te vragen om de bepalingen betreffende den invoer van levende slachtbeesten uit niet geheel gesloten landen te verzachten en den uitvoer uit Nederland, onder voorzorgsmaat regelen tegen besmetting, te veroorloven. De opperburgemeester Marx sloot zich by het voorstel aan en verklaarde tot de uit voering ervan alles te zullen beproeven. Een groote vergadering van militaire leveranciers van vleesch, te Berlyn bijeenge komen, is te rade geworden by den minister van oorlog aan te dringen op opening van de grenzen- De Duitsche „Staatscourant” meldt, dat van 13 op 14 September 9 ziektegevallen, waarschijnlijk cholera, zyn voorgekoinen. Officieel werden in den Pruisiscben Staat 2 sterfgevallen aan Aziatische cholera gemeld. Het geheele aantal cholera-gevallen be draagt thans 183, waarvan 66 met doodelyken afloop. ontvangst* waarmee een betooging wordt bedoeld tegen de Porte in velband met de huiszoekingen en arrestaties, die een tyd geleden in het exarchaat hebben plaats gehad Maar de Porte, die de lucht had van het plan der Bulgaren, bedierf den fraaien opzet grootendeels door den Turkschen commissaris te ..Sofia te gelasten op in ’t oog loopende wyze mee te doen aan de hartelyke begroetingen en eerbewyzen. De exarch blyft een paar dagen te Sofia en zal er een buitengewone zitting van de Bulgaarsche synode voorzitten. De Hongaarsche crisis is sedert gisteren weder in een nieuw stadium getreden. Zooals te verwachten was, heeft de keizer denis van het verledene. Ik had veel goeds en niets dan goeds omtrent hem gehoord van zyn sluwen meester, die hem beter kende en langer gade geslagen had. Hy had de grootste kieschheid ten opzichte van myn gevoelens en de vurigste begeerte om my van dienst te zyn aan den dag gelegd het zou een laaghartige vergelding voor deze beleefdheden zyn, als ik mg door nieuws gierigheid liet verlokken om in zyn zaken in te dringen. Ik stond op om te vertrekken Hy deed geen poging om my te doen blyven maar maakte, nadat hy bet gordijn opengeschoven en bet raam uitgekeken bad, do opmerking dat de regen byna geheel had opgehouden en myn parapluie genoegzame beschutting zou schenken voor de geringe hoeveelheid0, die er nog viel. Hy volgde my in den gang om my uit te laten. Toen ik my op de stoep omkeerde om hem voor zyn gastvrijheid te bedanken en een goeden nacht toe te wen- schen, rees de gedachte in my op, dat myn manieren hem koud en torugstootend moesten toegeschenen hebben, inzonderheid toen hij zyn diensten aan my aangeboden had. Als ik dien indruk werkelijk op hem gemaakt had, dan zou het wreed zyn om dien niet uit te wisschen, te meer daar hy in stand ik hem beoordeelen naar de ervaring van beneden my stond, hot tAO'pnxxrnnt-Hio'a on niot nnnr Ba n-oanhia. De onderhandelingen tusschen de Zweed sche en Noorweegsche gedelegeerden te Carlstadt zyn weer begonnen. Gisteren kwamen de Zweedsche gedelegeerden daar aan, vergezeld door kolonel Munthe, kapitein Krusenstjerna en stafkapitein Ackerman, als deskundigen. Ook do Noorweegsche gedele geerden zyn aangekomen. Een bericht van „Svonska Telegrambyran” zegt„De toestand wordt in politieke kringen in Zweden als zeer ernstig beschouwd. Zweden verlangt tot eiken prys, dat Noor wegen hot Zweedsche voorstel aanneemt, waarin ook do slechting der grensvestingen wordt bepaald. Noorwegen verzot zich op dit punt „Men hoopt echter op een gelukkige oplos sing. Want Noorwegen moet do vredelievende bedoeling van de Zweedsche eischen inzien. „Reeds wordt verzekerd, dat bet denkbeeld van een scheidsrechtelyke uitspraak, waar over in de Noorweegsche pers gesproken wordt, in Zweden geon tegenstand zal vinden, als de Noorwoogsche gedelegeerden daarvan een beslist voorstel maken. „Maar men is van meening, dat een scheids rechterlijke uitspraak eerst kan worden uit gelokt na de aanneming der Zweedscho eischen door Noorwegen, on nadat Zweden de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Noorwegen erkend heeft- Hoogstens kan tijdens de onderhandelingen over den vorm en den inhoud van die uitspraak worden gesproken.” Het officieele Zweedsche telegraaf-agentuur besluit zyn mededeelingen met de verzekering dat Zweden bezield is met don wensch een vredelievende oplossing te verkrijgen en dat slechts moeilijkheden te verwachten zyn, zoo Noorwegen weigert de Zweedsche voorwaar den aan te nomen. Wij deelden reeds mede dat Noorwegen, volgens het „Morgenblad”, bereid is, de ves tingwerken te ontmantelen, maar eerst het scheidingsverdrag geteekend wil zien. Daaruit zou dan blijken, dat niet het slechten der grensvestingen, maar het be palen van het tydstip waarop het scheidings verdrag geteekend zal worden, het voor naamste geschilpunt is. In een quaestie echter, waarin van beide zyden nu al maanden lang zooveel tegemoet koming en wederzydscho welwillendheid ge toond is, zal een dergolyke quaestie den oorlogsfakkel, waarvan „Verdens Gang” spreekt, wel niet doen ontsteken. Telefoon Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Ftestdagen. De prijs per' drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. beid van Jakobstad gezonken stoomschip zjjn thans Engelsche scheepspapieren gevonden, uit welke blijkt, dat het schip den naam „John Grafton" droeg en van Londen afkom stig was, In het schip bevinden zich nog geweren. Telefoon So. 82 A D V E R T E N T I E N worden gepl iatat van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1