iiiï mm mw leren A Vero. IHNG. ITER ITS. «PT. OMEN IKK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, i -Tarwe OME, IT MIN», OEGEN”. lEESTEfl, Dinsdag 19 September 1905, iXo. 9827. Bulteolandscl) Overzicht. eden van een ;e Prijzen. F F F I L I. E T O X. singer. WOLLEN 44ste Jaargang. Laarzeutnagazijn 30. 'tl STELLING OONEBL •en. Kleren, inden in rinkel”, 51107. I s Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des iniiid. Verspreide Berichten. i •3 WETHOUDERS is op DINSDAG ddags te 2 aar Gisteren word een deputatie uit de Kre- tenser Kamer ontvangen door de c&nsuls .De de of Kleiweg» teeg. orten idii iniil nu in\r con. ooden. Doos. neten werk. ,tten en Muizen drukkerij van ,om godswil, n ter inzage op els inlichtingen niet bekend, maar de regeering verwacht, dat daar gekozen zullen worden.ll ministerieelen, 12 conservatieven, waarbij 4 villaverdisten, 1 independent, 1 republikein. Er worden echter tal van klachten verno men tegen onregelmatigheden by deze ver kiezingen. den gang zag. Ik trad de huiskamer dadelijk binnen. Op den grond lag een vogelkooi, met de arme kanarie dood er in (het was dezelfde kanarie, waarmee ik mijn vrouw had zien spelen op den avond van den dag, toen ik haar voor het eerst ontmoet had). Het kopje van den vogel was door de moorddagige pooten der kat bijna door do traliën der kooi getrokken. Bij den schoorsteen, met den pook, dien zij juist op den grond had laten vallen, naast zich, stond Margaretha. Nooit had ik haar er zoo mooi zien uitzien, als zij mij nu voorkwam, in den woedenden harts tocht, die zich van haar had meester ge maakt. Haar groote zwarte oogen schoten vlammen door haar tranen been, haar wangen waren met een vuurrooden blos over dekt, en zy hijgde naar adem; haar eene 'hand was gesloten en rustte op denr-fcchoor- stecnmantel, de andere was vast op haar borst gedrukt, terwijl zy met haar vingers krampachtig haar japon omklemd hield. Hoe bedroefd ik ook was over de hevige drift, die haar geheele voorkomen verried, kon ik toch een onwillekeurig gevoel vau bewonde. ring niet onderdrukken, toen ik mijn ooge^ het eerst op haar liet rusten. Zelfs too/ scheen een beminlyke aandoening op i beminnelijke gelaat! Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering Aan Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Een commissie van het Japansche Lager huis stelt een onderzoek in inzake het jong ste oproer te Tokio- Zy zal heden in een onderhoud met minister Katsoera aandrin gen, dat de krijgswet weder worde opge heven en een bijzondere commissie belast worde met een onderzoek naar het gedrag van de politie bij de ongeregeldheden. Ook de vereeniging van advocaten vraagt aan de regeering opheffing van den staat van beleg in de hoofdstad. wry’véh RIEMSDIJK en ISE. ang uur. Niet-Leden sproken worden aats. 62) Terwijl ik tegelijkertijd het plan opvatte om haar voor haar eigen best eenigszins hard aan te spreken en haar te onderhouden over hetgeen zij gezegd had, dat mij werke lijk verwonderd en bedroefd .had. By myn onverwacht binnenkomen ontstelde mevrouw Sherwin en keek beschroomder dan ooit. Margaretha echter kwam naar my toe om my met haar gewoon glimlachje te ontmoeten en stak mij de hand met haar gewone be valligheid toe. Ik zeide niets, voordat wy in ons gewoon hoekje gegaan waren en als ge- woonlyk fluisterend met elkander spraken. Toen begon ik haar, met de meeste ver- schooning en op den zachtst mogelyken toon, te berispen. Zy sloeg juist den rechten weg in om my in myn volle vaart te stuiten, niettegenstaande de vastheid van mijn be sluit. Haar seboone oogen werden aanstonds met tranen gevuld de eerste, die ik er ooit in gezien had, bovendien veroorzaakt door hetereen ik eezeed had,,en zij mom- zoo wreed was om boos op haar te zyn, omdat zy my gaarne genoegen wilde doen door evenals myn zuster gekleed te zyn, hetgeen alle plannen, die ik een oogenblik te voren gemaakt had, in duigen deed vallen. Ik wydde bet overige gedeelte van den morgen om haar tot kalmte te brengen. Behoef ik te zeggen, hoe de zaak afliep Ik sprak nooit meer over dat onderwerp, en gaf haar de nieuwe japon present. Er waren eenige weken na het kleine tooneel, dat ik vermeld heb, in volmaakte kalmte voorbijgegaan, toen ik toevallig ge tuige. werd van een andere huiselijke oneenig- heid, waarin Margaretha oen voorname rol speelde. By deze gelegenheid, toen ik naar huis ging ’t was weder in den morgen vond ik de voordeur openstaan. Er stond een emmer op de stoep, de meid bad die waarschijnlijk opgedweild, was in haar werk gestoord en had de deur achter zich vergeten te sluiten. Den aard van die stoornis ont dekte ik spoedig, toen ik den gang binnen- ging. „Om Godswjj, juffrouwgilde de stem van de meid in de huiskamer, „om godswil, leg den pook neer! Uw mama zal hier dade lijk komen, en het is haar kat!” „Ik zal dat ellendige beest doodslaan Ik zal die beroerde kat doodslaanHet kan ptember er het ed. Oost-Indië, rukken. Om 9 uur werden de deputaties van de socialistische party en van de arbeidersver- eenigingen door den president der Kamer ontvangen, zij overhandigden hem de petitie aan de Kamer, waarin de invoering van hot algemeen kiesrecht gevraagd wordt. De pres dent hield een toespraak, waarin hij zeide, persoonlijk een -voorstander van het algemeen kiesrecht te zyn. Zyn positie, die hem noopt boven de partyen in hot Huis te staan, belet hem aan het debat deel te nemen. Maar by hoopt, dat het Huis een bevredigende oplossing zal vinden. der vreemde mogendheden te Kanea. afgevaardigden kwamen aandringen op instelling van een stedelyke militie, burgerwacht, voor de bewaking van het eiland en voor het herstel van orde en rust. Want de gendarmerie is gebleken machteloos te zyn, en da internationale troepen bewaken slechts de kuststreek, maar laten het binnen land zooals bet is. De deputatie ontving van de consuls de mededeeling, dat zy niet gerechtigd of gemachtigd waren, om zulk een fielangryk besluit tc nemen. Zy zullen echter aan do verschillende regeeringen mededeeling doen van de wenschen der Kamer, en instructies vragen over de uitvoering van het gedane vtorstel. De Kamer besloot gisteren tevens, acht maanden een constitaeerende ring byeen te roepen, ten einde de Grondwet voor Kreta te herzien En daarop ging de derde zitting der Kreteaser Kamer uiteen. In de gisteren gehouden zitting van het Hongaarsche Magnatenhuis werd op heftige wyze uiting gegeven aan de ontstemming, die de liberale hervormingsplannen van minister Fejervary onder de leden van deze hoogc vergadering hadden gewekt. Graaf Dess<^vsky verweet de regeering, dat ze een verbond had gesloten met de demagogie, om de grondvesten van den Staat te ondermijnen. Baron Pronay noemde het een gevaarlijk en Jaag spel, dat de regeering de menigte trachtte op te hitsen door het algemeen kiesrecht als wachtwoord uit te geven. Graaf Zichy liet zich op dezelfde wyze uit. De ministers Eejervary, Lanyi, Gyorgy en Lukacs verdedigden ’t ministerie. In den loop van de van tyd tot tyd zeer warme discussies verweet Fejervary graaf Des- sewsky, dat by, toen bij op 21 Juni in bet Magnatenbais een motie van wantrouwen indiende tegen het ministerie dat destyds nog niets had gedaan, zich niet tegen de regeering maar tegen de Kroon bad gekant, waartegen Dessewsky en Zichy in scherpe bewoordingen opkwamen. Belgie De hertog van Orleans maakt in het voor jaar weer oen nieuwe Noordpool-expeditie. Rusland. Do chef van een fabriek te Bakoe heeft aan do None Freie Presse meegedeeld, dat het hoofd der politie te Bakoe zelf de Tar taren hooft aangezet om met hun „erfelijke vyanden” af te rekenen. Armeniërs, die by hem kwamen klagen, klopten aan doovemans deur. De rjjke Armeniër Laleits, die in zyn huis belegerd werd door 500 èk 600 Tartaren, vroeg tevergeefs hulp, met ’t gevolg, dat Laleits en zyn geheele gezin vermoord werden. Een andere Armenische koopman deed 47 Tartaren in het zand byten door welge richte revolverschoten, maar ten slotte werd zyn huis in brand gestoken en kwamen hy en zyn gez n in de vlammen om. Marokko. Erraissaoeli heeft vrede gesloten met den Angera-stam. In de nabyheid van Rabat moeten de velden, schuren en stallen van een Duit- seber vernield zyn. Volgens officieele mededeeling zal de nieuw gekozen Spaansche Kamer van Afgevaardig den bestaan uit 245 ministerieelen, 90 con servatieven van de groep Merat, 16 van de voorm. groep Villaverde, 7 van de groep Romero Boblede, 4 Carlisten, 8 regionalisten, 6 independenten, 29 republikeinen en 2 in- tegristen. In 25 districten is de uitslag nog lieve vogeltje!” Die stem was van Marga retha. Eerst droeg zy de blyken van hevige woede, daarna werd zij door een zenuwachtig snikken afgebroken. „Het arme dier!” vervolgde de meid om haar tot bedaren te brengen. „Het spyt my voor het beest en voor u ook juffrouw Maar, o I denk er eens aan, dat gij zelf de kooi op tafel heb laten staan, in het bereik der kat „Houd uw mond, malle meid Hoe durft gy my tegen te houden - laat my begaan „O, dat moet gy niet, dat moet gy waar lijk niet Denk er aan, het is de kat van uw mama dat arme mensch, dat aityd ziek en niets anders heeft om zich mede be-zig te houden.” Dat kan my niet schelen De kat heeft myn vogel gedood, en de kat zal nu dood geslagen worden omdat zy dat gedaan heeft dat zal zydat zal zyIk zal den eersten den beste jongen van de straat in buis roepen om haar te grjjpen en op te hangen Laat my gaan Ik wil gaan „Ik zal de kat er eerst uitlaten, juffrouw zoo waarachtig als myn naam Suze is.” Op hetzelfde oogenblik werd de deur eens klaps open gedaan, sprong poes my voorby, zeker blyde dat zy het gevaar ontkomen, was, en werd aanstonds gevolgd door de Frankrijk. Onder de recruten in Parys, „de stad des lichts”, zyn er nu weer 82, dia nóch leien nóch schrijven kunnen, 39, die de schrijfkunst alleen niet verstaan en 13 47 die niet in staat zyn een optelsom te maken. Te Toulon is eergisteren een accumulator, uit elkaar gesprongen op de onderzeesche boot „Gymnote”. Twee matrozen zyn ern stig gekwetst. Vóórts is te Toulon een tor- pedovernieier, da „Hollebarda”, binnenge sleept, die by de oefeningen met torpedo’s één er van in den romp gekregen had. Duitschland. Volgens een telegram uit Sydney zyn op ’t aan Duitschland toebohoorend eiland Nieuw Pommeren (by Nieuw Guinea) steenkolen gevonden. Met groote belangstelling werd gisteren de opening van de zitting dei Hongaarsche Kamer verwacht- Vooral na de-snel op el kaar volgende merkwaardige gebeurtenissen van de laatste weken, was de verwachting hoog gespannen. Wat zou er gebeuren Een groote betooging van arbeiders, ten gunste van het algemeen kiesrecht, dat de regeering te Weenen en de oppositie te Boedapest niet wil, maar dat door de re geering in Hongarije noodzakelyk werd ge acht, was voorbereid. En toen de afgevaardigden zich gisteren naar het prachtige Parlementsgebouw be gaven, zagen zy zich genoodzaakt langs de onafzienbare rflen tfetoogfrrs te gaan, die alle toegangswegen tot het parlement vulden, en zich langs den Donau-oever hadden op gesteld. Zeer vroeg in den morgen hadden de be- toogers zich opgemaakt van de met groote juistheid aangegeven Standplaatsen. Om 7 uur in den morgen waren reeds meer dan 30,000 menschen op de verzamelplaatsen aanwezig. En tegen den tyd, dat de zitting geopend zou worden,- waren meer dan 60,000 menschen in den omtrek van het par lementsgebouw aanwezig. Tallooze banieren der vereenigingen, roode vlaggen en borden met het opschrift„Geeft ons het kies recht” en „Weg met de onderdrukkers!” werden in den stoet gedragen. Muziekcorp sen in den stoet, speelden de volksliederen en de „Marseillaise”, de winkels waren ge sloten, de electrische tram had den dienst gestaakt. Den geheelen dag werd de orde geen enkel oogenblik gestoord. De reusachtige politie macht, die op de been was, en die het plein voor bet parlementsgebouw moest vrijhou den, had niet de minste moeite, evenmin als dé huzaren-patrouilles. In do kazernes waren de troepen gecon signeerd. maar zij behoefden niet uit te Tegenover de voorstelling, die van Noor- weegsche zyde over de onderhandelingen te Kaplstad wordt gegeven, stelt het „Sto.ck- holms Dagblad” een voorstelling van Zweed sche zyde. Volgens dat artikel, hebben de'WÏoor weegsche grensvestingen een groote offensieve beteekeniszoo een stryd uitbreekt kunnen de bezettingen reeds in het eerste stadium expedities naar Zweden uitvoeren, om de mobilisatie te storen, levensmiddelen weg te halen en verbindingen tc verbreken, waar door de operaties van Zweedsche zyde be langrijk zouden kunnen worden vertraagd. Bij elke politieke quaestie zou Noorwegen van die vestingen kunnen gebruik maken, om er sterke garnizoenen voor offensief optreden byeen te brengen. Daarom moeten die vestingen worden geslecht. Het is een eenigszins zonderlinge redenee ring van Zweden, om steeds het denkbeeld, dat Noorwegen aanvalsplannen heeft, op den voorgrond te plaatsen En dat klemt te m'er, nu Noorwegen zich bereid verklaarde die vestingen te slechten, mits 'tegelykerlyd ee i arbitrage tractaat tusschen de beide landen zou worden afge sloten. Dit weigert Zweden echter. Het „Stock holms Dagblad” betoogd dal Zweden dit wel doen wil, wanneer eerst de ontbinding der Unie is tot stand gebracht. Zweden kan slechts met een „onafhankelyken Stapt” onderhandelen zoolang de Unie niet ont bonden is, zoolang Noorwegen de Zweedsche voorwaarden niet heeft aangenomen, kan Zweden geen arbitrage verdrag sluiten. Maar zoo blyft men in een cirkel rond draaien, en slechts een krachtige wilsuiting kan dien tooverkring verbreken. Het zou echter al te dwaas zyn, wanneer om dit „wenn” en „aber” een oorlog tusschen de SkandinaviscLe Staten zou ontstaan Telefoon No. 82 ADV E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. over vergade- En daarop ging meia, die verschrikt keek, toen zy my m Wordt vervolgd my niet schelen van wie zy is I myn arme pelde eenige woorden van beklag, dat ik

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1