HIT ZONDEELIKGE HWELUK. Vero. ONGEN ITS. aar IEESTEB, TER j Aiewers- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, fnw f Woensdag 20 September 1905. No. 9828. 44ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Bf cao Laarzenmayaziju 30. TM IN”, DEGEN”. STELUM OONEEL IKK Kleinhandel In sterken drank. KEXXISGEVIXG. Tiffin! (SrrAQT I I Inzending van Advertentiën tot 1 uur <k« inidd. met een leger do [NEMAN Z« Wordt vervolgd). r. n aantal onge- op aanvraag. ICTS Co. prafbu^jM a 0.35 oar Nadar- Kleiwegsteeg. neten werk. I, ■t tna en toepassingen derde Por» erts. Zy geven era niet kunnen geen imitaties de Icht» m, tewun» n ogen ia dot nsain des vervaardig l it were id be- ibr* Stolb NT, en modellen te drukkerij van itember het sd. Oost-Indiê, orten Tentoon- eninakery 1 W ar moeite I Men lotto I nork. I - Arnhmmï Een deputatie van het Slavisch genoot schap te Moskau heeft haar opwachting ge maakt by Andrew Carnegie en hem een eere-diploma overhandigd met een zilveren beker, een waar prachtstuk Tan Slavische kunst. Kolonel Spiridorowitsj, voorzitter van het genootschap, gaf toen een zeer treffend ver haal van het onthoofden van geheele drom men christenen in Macedonië door de Turken van kinderen, met lansen doorboord en in ’t vuur geworpen in Armenië. Reuter seint uit Petersburg dd. 18 Sept. In verband met hot uit Washington mede gedeelde bericht, dat president Roosevelt het plan heeft een tweede vredesconferentie in Den Haag byeen te roepen, verneemt het Petersburgsche Telegraafagontschap, dat de Russische regeering met het plan omgaat zich met hetzelfde doel te wenden tot de vreemde mogendheden en dat president Roosevelt zeer welwillend is gestemd voor deze poging, daar hy inziot dat het initia tief tot dezen stap van den Keizer van Rusland, die de eerste vredesconferentie in Den Haag op touw zette, behoort uit te gaan Reuter seint nit Tiflis dd. 19 Sept Vyf omnibussen met Armenische vluchte lingen uit Sjoesja werden in den nacht door Tartaren aangevallen, die de meeste mannen vermoordden en de vrouwen als gevangenen medesleepten. De directie van de groote gietery Siemens in Kedal (Kaukasus) ver zocht generaal Sjirinkin om uitzending van Kozakken, daar hun streek door gewapende Tartaarsche benden was omringd, die dreig den de beambten te vermoorden Toch durfde men aan de arbeiders geen wapenen tot hunne verdediging te verstrekken. Een troep van ongeveer 2000 man viel ’s nachts een wagon met gevangenen in bet station Oebasja aan- Een groot aantal aan vallers weiden gedood en gewond in een hevig vuurgevecht, dat ook onder de be dekking van den trein offers eischte. 63) Zy bewoog zich niet, toen zy my zag. Toen ik naar haar toeging, viel zy naast de kooi op haar knieën, terwyl zy met ontzet tend misbaar schreide en een stortvloed van verwensching tegen de kat uitbraakte. Mevrouw Sherwin kwam juist binnen, en maakte door haar volkomen gebrek aan takt en tegenwoordigheid van geest de zaak nog erger. „In ’tkort, het tooneel eindigde met een flauwte. Om dien dag tegen Margaretba te spreken, zooals ik tot haar wenschte te spreken, was onmogelyk. Om het onderwerp van den dood der kanarie nog eens aan te roeren, was nutteloos. Al had ik ook maar op de zachtste wjjze en met de levendigste belangstelling in het verlies van baar kanarie op de onaan genaamheid en de verwondering gezinspeeld, die zy my my veroorzaakt bad door de wyze waarop zy zich door baar toorn bad laten vervoeren, dan zou een vloed van tranen ongetwijfeld hier eenig antwoord geweest zyn juist het eenige antwoord, dat het Reuter seint uit Petersburg dd. 19 Sept.: Het onder voorzitterschap van graaf Solsky vergaderende comité heeft de beraadslagin gen over het reglement op de verkiezingen voor de Ryks-doema voor het koninkrijk Polen ten einde gebracht. Dit kiesreglement berust op de algemeene grondslagen van het door den gouverneur generaal uitge werkte plan. Voor de verkiezingen worden kiezerscorpsen gevormd uit de grondeige naars der districten, uit de bezitters der Gmine, de kleinste landelijke bestuurseen- heid van Polen, die van 3 tot 20 morgen grond bezitten en uit de kiezers in de ste den. De landeigenaars van de Gmine, die meer dan 20 morgen in eigendom hebben, kiezen in het kiezerskorps der grondeige naars der districten. Het geheel aantal der doemaleden in het koninkrijk Polen is over eenkomstig de voor het geheele Ryk gelden de verhouding voor één afgevaardigde op ongeveer 250,000 inwoners vastgesteld. In de volgende week zal het comité beraadsla gen over het kiesreglement voor den Kau- kasus en Siberië. meest geschikt was om my tot zwygen te brengen Als ik baar echtgenoot in de wer kelijkheid zoowel als in naam geweest was als ik baar vader, baar broeder of baar vriend geweest was, dan zou ik haar eerst hebben laten uitrazen en dan een ernstig woord met baar gesproken hebben. Maar ik was baar minnaar nog, en in myn oog maakten de tranen van Margaretba bare gebreken zelfs tot deugden. idryvcn RIEMSDIJK en SE. tuig 8 uur. Niet-Leden sproken worden aats. lelk gekookt nk voor da- lealepeh van wlate) Ah geval ran gebruiken, mate B. TL Dergelijke voorvallen, die slechts enkele malen plaats hadden, brachten de eenige storingen in den gewoonlyk kalmen en geluk kigen loop van onzen omgang te weeg. Weken en weken gingen voorby, en geen driftig of hard woord viel er tusschen ons. Evenmin had er, nadat een voorloopig ver schil bygelegd was, in bet vervolg eenige oneenigheid tusschen mijnheer Sherwin en my plaats. Dit laatste bestanddeel in den huise- lyken vrede op Noorder Villa was echter minder toe te sebryven aan de zachtmoe digheid van hem of van my, dan aan de geheime tusschenkomst van mynheer Man nion.” Gedurende eenige dagen na myn onderhoud met den invloedrijken klerk in diens eigen woning, bad ik my er van onthouden om van zijn aangebodene diensten gebruik te maken. Ik was myzelven niet bewust, dat ik eenige Ondanks officieele tegenspraak uit Chris tiania houdt het gerucht der mobilisatie met groote hardnekkigheid aan. Reizigers uit Noorwegen komende spreken van aanzienlijke troepenbeweging, aanzien- lijker dan voor gewone manoeuvres het geval zou wezen. Tusschen de forten en de Zweedsche grens, zoo méldt het „Svenska keerde ten opzichte van het aannemen of afwjjzen van zyn voorstellen, in plaats van haar te verminderen. Ik kon haar niet bet minste belang in hem doen stellen. Noch zyn huis, noch zyn per soonlijk voorkomen, noch zyn bijzondere ge woonten noch zijn geheimhouding ten opzichte van zyn vroeger leven niets, in een woord, dat betrekking op hem had scheen haar aandacht of nieuwsgierigheid in de geringste mate op te wekken. Op den avond van zyn terugkomst van het vaste land was het niet onduidelijk geweest, dat zy in zijn komst op Noorder Villa belangstelde, en had zy eenige blijken van oplettendheid voor hem gegeven, toen hy bjj ons kwam. Nu scheen zy op dit punt volkomen en onbegrijpelijk veranderd Zy werd byna gemelyk, als ik er lang op aanhield om mynheer Mannion tot een onderwerp van ons gesprek te maken het was alsof zy het kwalijk nam, dat hy myn gedachten met haar in de geringste mate doelde. Wat de moeielyke vraag betrof, of wy hem in onze belangen zouden betrekken of niet, dat was een onderwerp, dat zy altyd als te beuzelachtig scheen te be schouwen om er een oogenblik met elkander over te spreken. genheid zal hebben om Indische grenzen te gaan verdedigen tegen een christelijke mogendheid, zal wellicht het gepeupel van Tokio wel bevallen. „Maar Engeland heeft nog meer te ver dedigen dan Indië alleenhet heeft ook voor Australië en Canada te zorgen. De militaire en maritieme onmacht van den Australischen Bondsstaat is van dien aard, dat do tegen Chineezen-invoer gerichte wet geving van Australië by de veroveraars van P<rt-Arthur grooten lust moest doen ont staan om Sydney, Melbourne, en Adelaide in bezit te nemen, zoo niet Australië in naam nog steeds tot het Britsche Ryk be hoorde. „Evenals Canada weigert Australië een cent by te dragen voor de kosten der Ryks- verdediging; en tevens wedyvert men in beide landen wie wol het grofst kan optre den tegen do Japanners Men doet, alsof de vrede van Portsmouth het begin van den algemeene wereldvrede is. Alsof de tocht van 130 millioen Russen naar een Oceaan zich daardoor laat tegenhouden Niemand twyfelt er aan of Rusland, dat nu in het Oosten voorloopig de deur gesloten vond, zal zich binnenkort met al zyn macht wen den tegen de Engelsche bezittingen in Azië. Tegen die mogelijkheid zoekt Engeland bjj de Japanners de hulp, die de koloniën wei geren het te geven- Het zou in ieder geval een verstandiger politiek zyn, als Engeland op goedon vriendschappelyken voet poogde te komen met Ierland, dat het tot dusver steeds onderdrukte, met Australië en Canada. Wy moeten thans beslissen, of wy de vriend schap onzer Angelsaksische verwanten, die een „blank Australië” wenschen, verkiezen zullen boven de twyfelacbtige militaire hulp van een aziatisch ras, dat met Australië doen zou, wat het met Korea deed, zoo er geen Engelsche vloot bestond. „Indien de Japansche troepen ooit op kosten der Engelsche belastingbetalers Indië tegen Rusland moeten verdedigen, zal het niet lang meer duren of de Chrysanthemum zal in plaats van de Union Jack boven het fort St. George in Calcutta wapperen.” Een mooi vooruitzicht voor Engeland, dat de hoer Arnold White daar opent BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, 10 der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank van E. Elzendoorn, wed J. G. Steenland voor den winkel en de daarachter gelegen kamer van het perceel aan den Korten Tiondeweg, wijk D No. 3. Binnen a weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder teben het verleenen van het verlot schnttelijke bezwaren inbrengen Gouda, den 19 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, W. KROMHOUT, 1 s. fiOUDSCHE COURANT reietoon No. Sï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het le Suppl. Kohier der plaatselyke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1905, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goed gekeurd, iu afschrift gedurende „vyf maan den” voor een ieder ter lezing is nederge- legd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toege- zonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 19 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT 1 s. Aaa het eind zyner toespraak smeekte hy den heer Carnegie, „architeit van den tempel des vredes”, zyn zedelyken steun te gaven om deze schandelijke moorden te doen op houden, by gebreke waarvan de Slavische landen in Armenië weldra zouden veranderd zyn in een ontzaglijk ,meer bloed.” Deze rhetoriek doet afbreuk aar. den ern- stigen weerklank dien deze mededeelingen over de geheele wereld behooren te wekken. Doch Carnegie beloofde, het vraagstuk te onderzoeken. Hy zeide dat de handhaving van het Turksche gezag in Europa een sabatfe was voor de beschaving. Den 14en dezer heeft de minister van Financiën aan den Tsaar de m imorie van nafta fabrikanten overgelegd betreffende de maatregelen te nemen tot weder opheffing dezer industrie en hot waarborgen van haar voortbestaan. Hoe noodig onmiddellyk af doende maatregelen zyn blijkt uit den uitslag van het eerste onderzoek naar de aangerichte verwoestingen de inrichtingen van 21 petro leummaatschappijen en 13 particuliere onder nemingen zyn volslagen vernield. Eerst was het plan, dat een congres te Bakoe zou bijeenkomen doch de Keizer heeft thans be paald, dat de fabrikanten zullen worden opgeroepen tot een conferentie tegen het einde van September te St.-Petersburg. De minister van Financiën zal die bijeenkomst leiden en zy zal worden bijgewoond door mijneigenaren, vertegenwoordigers der in dustrie van Midden Rusland, do wolga- scheepvaart en de betrokkep regeerings- instellingen. Op die conferentie zullen genoemde me morie en oudere quaosties betreffende de rampen van Bakoe worden onderzocht. Een voldoende militaire macht (zoo zegt een officieus bericht thans reeds geruststellend) zal in de ondernemingen en den omtrek worden samengetrokken tot herstel van de orde en een speciaal politiekorps van reser visten zal worden gevormd om de onder nemingen te beschermen. Door het nieuwe tractaat van bondge nootschap tusschen Engeland en Japan beeft de regeering van minister Balfour zich niet alleen vijanden gemaakt onder de liberalen, maar zich schuldig gemaakt aan heel wat ernstiger dwaasheid, zooals Arnold White in een deftig artikel in de „Daily Chronicle” uiteenzet „Het vooruitzicht dat de Mikado de vloot en het leger van Engeland kan te hulp roepen, en dat Japan mogelijkerwijze gele- reden had om zoo te handelen. Al wat er gedurende dien avond van het onweer ge sproken en gebeurd was, had een matigen, ofschoon onbestemden indruk op my gemaakt Hoe vreemd bet ook schijnen moge, ik kon er myzelven geen rekenschap van geven, of de korte, maar zonderlinge kennismaking met myn nieuwen vriend my tot hem had aangetrokken of my van hem had terugge- stooten. Ik gevoelde een zekeren tegenzin om verplichting aan hem te hebben, die niet het gevolg van hoogmoed, of valsche kiesch- heid, of argwaan was het was een onver klaarbare tsgenzin, die uit vrees voortsproot om een zware verantwoordelijkheid op my te nemen, doch van welken aard deze was, kon ik my niet voorstellen. Ik stelde bet uit en onthield er my als door instinkt van, en mynheer Mannion deed van zyn kant geen verdere aanbiedingen. Hy behield dezelfde manieren en dezelfde gewoonten, wanneer bij by de familie op Noorder Villa was, die ik, reeds voordat ik in zyn huis beschutting voor het onweder zocht, by hem opgemerkt bad. Hy kwam, als wy elkander nu ontmoetten, nooit meer op het gesprek van dien avond terug. Margaretha’s houding, toen ik er haar over sprak, dat mynheer Mannion geneigd was om ons beiden van dienst te z|jn, ver meerderde de onzekerheid, waarin ik ver- leleloon Na. M2 ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1