MIS DEPOT VAN THEE. TROONREDE. „Dc Avondster", M. M. v. LOON, Verspreide Berichten BINNENLAND. 8TATEN-G EN KRAAL. Gemengde Berichten. BEURS VAK BOTTERDAM Veemarkt te Rotterdam. Ontvangen COSTUMES TAILLEURS, Najaarsmantels RKGKlMliVreiJ en Jupes trotteuses. AOVi]RTENTIEN Dubbele Buurt B 13, ga§orwamentkn, iiasgloeilicfalbranilers. lias Klectra Branders. Ballons, enz. KBALEN en ZIJDEN Franje HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. BADEN, liBIÜEIIS, (iVSOVENS, bASFORMIZE\, VI. IWVKNSWAAY ZONEN, Telegrambyan" worden tydelyke versterkin gen aangelegd. In den „Figaro" vinden wy een brief, van den beroemden Noorschcn schilder Frits Tliaalow, die schrijft, dat zyn atelier van 19 September gesloten zal zyn, omdat hij als kapitein der reserve- bergartillerie een oproeping van den minister van oorlog in Noorwegen ontving Zweden neemt met het oog hierop, tegen maatregelen. Het zond in allerijl 8000 man naar de grens, en gaf bevelen voor het gereed maken van een legertje van 40,000 man. Beteek ent dit, dat de ontbinding der nnie, zoo die met onderling goedvinden to Karl stad niet kan tot stand komen, met geweld van wapenen zal worden bevochten 1* Be- teekent dit dat Noorwegen en Zweden met de mobilisatie dreigen, als een poging om elkaar tot toegevendheid te stemmen f NVy hebben uiteengezet, waarover op het oogenblik het geschil loopt. Zweden eischt de slechting dor forten aan do Noorweegsche grens, oindat hot daarin een bedreiging ziet voor Zweden. Noorwegen betoogtdat het daarin niet kan toestemmen, omdat het in dien eisch een aanslag ziet op de souvereine rechten van den staat, die op eigen grond gebied do werken kan aanleggen welke het voor zyn onafhankelijk volksbestaan noodig acht. Uiertegenover betoogt Zweden, dat die grensvestingen uitsluitend tegen Zweden kunnen gericht z|jn hot is niet denkbaar dut een andere vjjand de Zweedsch-Noor- weegscho grens kan overtrekkenen het behoud dier vestingen is dos een voortdu rende bedreiging van Zweden. Noorwegen erkent dit feitelijk door het pas gedane voorsteldat het do grensves tingen wil slechten, zoo tegolykertyd met de ontbinding der 'Jnie een tractaat van arbitrage door Zweden gesloten wordt. Ondanks het gunstige bericht uit Karlstad blijven er geruchten en mcdedeelingen over oorlogstoebereidselen van beide landen rond gaan. Zaterdag is by Tönsberg, aan de Kristianiafjord, in een storm een torpedoboot aangevaren tegen een boot, die bozig was myncn te leggen. Ken kapitein van de ar tillerie, met name Lier, en twee kanonniers zyn verdronken. De torpedoboot bleef on beschadigd Ziehier das een be wijn, dat do Noorsche fjorden van mijnen voorzien zyn of worden. Trouwens van Zweedschen kunt is dat reeds gezegd. Correspondenten te Karl stad seinen over militaire treinen, die de stad voorbijrijden op weg naar de Noorsche grens Al eenigo dagen oud is het bericht, dat 4000 man Zweden van Aavala naar Aamaal, ten N. van het YVenormeer zyn getrokken. Maar nieuw is, dat, naar wy vernemen, een Noorsche roeder heden aan een zijnor hier te Rotterdam vertoevende gezagvoerders geseind heeft, by de thuisreis de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nomen, uangezien de kustlichten gebluscht zyn. fn oen hoofdartikel geeft de Temps uiting aan het ongeduld der Franschen. Het publiok heeft geduld gehad. Het hoeft gehoord eerst van nota's, daarna van bczooken. Maar ten Inngen leste verbaast het zich dat er geen resultaat komt, dat men VAn 0 Juni tot 17 September or niet in is geslaagd, het pro gram saam te stellen voor de conferentie, dat Duitschland en Frankrijk samon zouden ontwerpen. En Frankrijk heeft toch zooveel verzoeningsgezindheid getoond 1 Duitschland o, het hooft ook goede woorden gespro ken, maar voldoening geschonken heeft het niet. Integendeel men kreeg den „zèle intompostif" van graaf Tattonbach. Nu deze „singulier diplomate" tot rost schijnt geko men, zou Frankrijk zyn manier van doen kunnen vergeten, aJs Duitschland nu eens wezenlijk toondo hot met Frankryk eens to zyn over een program, dat niets zou wezen dan do logische omschrijving van de schikking, don Hen Juli getroffen. Muar opnieuw schynt Duitschland te uarzelen, op Frankryks „droi- ture" to antwoorden- En deze aarzeling opent het void aan de meest verschillende onder stellingen. Duitschland zou goed doen, met meer zorg den staat na te gaan van de openbare mee ning in Frankrijk. Die mecning zou geen intransigente staatkunde goedgekeurd bob ben, maar is nog vaster besloten, niet to dulden, dat hot koloniale vraagstuk voor Frankryk een bron van vernedering worde. Ken onvoorzichtiger uiting van ongeduld plaatst de Gaulois als hoofdartikel. G. de Maizière betoogt er, dat de conferentie tot goen goeden uitslag zal leiden, hetzy dat ze gohoudeu worden to Tandzjor, te Madrid of to Algèsiras. Frankrijk. Naar do New York Herald verneemt, zullen de onderhandelingen tnsschen president Castro van Venezuela en do Franscho Kabel maatschappij weldra met gonstigen uitslag bekroond worden. Waarschijnlijk zal Vene zuela de kustlijnen overnemen. Iiomain Danrignac, de broeder van Thérèse Humbert, die naar Amerika was vertrokken, is by zyn aankomst in New Y'ork gearres teerd en zal naar Eoropa teruggezonden worden. Men is in Amerika van £ulke luitjes niet gediend. Maurice Binder, afgevaardigde van 't departement der Seine, zal den minister van binnenlandsche zaken Etienne in de eerst volgende Kamerzitting interpelleeren over het plan een gedeolte van het Bosch van Boulogne voor stratenaanleg te bestemmen. In de brandkast van den suikerman Cronier vond men 3<X),000 francs effecten die geen waarde hadden. Dc raffinerie d'Egypte leed door de krach van Cronier een verlies van 213,000 Turkscho ponden. Duitschlaid. Welke gevolgen het sluiten der grenzen voor buitonlandsch vee hoeft, blijkt uit een statistiek In de Allg. Floischerzeitung, vol gens welke er in de eerste 8 maandon'fan dit jaar te niet gingenin Berlyn 189, Hamborg 55, Miinehen 215, Leipzig 25— 30, Breslan 21, Dresden 20, Keulen 24, Frank furt a/M. 39, Hannover 14, Dusseldorf 19, Stettin 2H, Maagdenborg 25, Charlottenburg 30, Stuttgart 12, Bremen 13, Halle 12, l)ort- mnnd 0, Barmen 8, Mannheim 23, Dantiig 6, Aken 3, Brunswyk 7, Posen 9, Kiel 13, Krefeld 0, Kassei 8, Duisbarg 9 en Mainz 17 vlceschhpnwerjjcn. De landelijke vergadering der landbouwers van Wnrtembnrg heeft een motie aangeno men, waarin ze verklaart rich aan te sluiten hy de algemeeno protestbeweging tegen den vleeschwoeker en do openstelling dor grenzen voor bnitenlandsch vee te eischen. De boekhandelaar Lenbuer vermaakt by testament de stad Dresden eon millioen mark. Naar nit China gemeld wordt vreest men in de provincie Schnntoeng voor een opstand tegen Duitschland- Rusland. Do keizer en de keizerin zullen gedurende eenige dagen een zeetocht maken in den Finschen Archipel. Ze hebben gisteren Peterhof verlaten en znllen drie of vier dagen ondorwfg blijven. De Pctor8burgscho correspondent van het Journal seintEen vriend van admiraal Rodjostvensky heeft een eigenhandige» brief van den admiraal ontvangen, waarin dteze mededeolt, dat h|j bijna geheel hersteld is en binnenkort uit Japan zei vertrekken, ten einde in Nizza een nakuur to ondergaan. Rusland heeft er in bewilligd 1,500,000 pond nan den shah van Perzië te leenen. Jaarlijks zullen 50 millioen roebels be steed worden voor het bouwen eener nieuwe vloot. Een Russisch blad berekent, d#t do ver liezen dor Russische vloot by Port Arthur en Wladiwostock bedragen hebben 100,217,200 roebels en in den slag Tchoemima 120,718,932 roebels. In Libau is een geheim wapendepot ont dekt en in Riga is een commissaris van politie met oen mes in den rug gestoken. '8 Gravenhage, 19 Sept. 1905. Hedenmiddag heeft Hare Majesteit de Koningin in voreenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer de nionwo zitting der Hiaten-Generaal geopend mot de volgende Mijne Hf eren Het verheugt My weder te midden der Vertegenwoordigers van het Nederlundscho Volk te mogen vortoeven. De algemeene toestand van het land en van de koloniën goeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw Inidon de be richten over hot geheel genomen bevredigend, ondanks de schade, aan sommige gewassen door nadeolige weersinvloeden berokkend. Handel en Nijverheid blyven zich ontwik kelen. De scheepvaartbeweging indeNeder- landsche havens neem toe. Intusschen laten, hier evenals elders, de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. Hetzelfde geldt ten aanzien dor scheepvaart op de binnenwateren. Verschijnselen zyn waar te nemen, die weder op eenige verbetering van den eco- nomischcn toestand der Inlandsche bevolking op Java wyzen. In de Zuider- en Oosterefdeeling van Borneo werd het langdurig verzet der leden van het voormalige Sultansgeslacht gebroken De honding van sommige Inlandsche vor sten in Znid-Celebes heeft genoodzaakt tot een gewapend optreden, dat aanvankelijk met gnnstig gevolg bekroond is. Zee- en Landmacht vervallen hare taak op boogst verdienstelijke wijzemet dank bare waardeering gedenk Ik, wat in ver schillende deelen van den lndischen Archipel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewijding van het personeel der overige takken van dienst kan Ik eveneens met lof gewagen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewenschte vriend schappelijke karakter. Dc tyding der be ëindiging van don oorlog in Oost-Azië werd door My met welgevallen vernomen. Op het gebied der wetgeving wordt Uwe medewerking gevraagd zoowel voor reeds door de afgetreden Ministers ontworpen als voor nieowe voorstellen. Het in werking treden der Kinderwetten wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De aanhangige wetsontwerpen, betreffende de arbeidsovereenkomst, de regeling van het bewys in burgerlijke zaken en de Admi nistratieve Rechtspraak znllen veel van uwe aandacht vorderen. Hot ligt in het voornemen, aan eene her ziening van het in menig opzicht verouderde Twee'de Boek van het Wetboek van Koop handel de hand te slaan en enkele aanvul lingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht, waar onder de invooring der voorwaardelijke ver oordeeling. In voorbereiding zyn wettelijke maatregelen tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht. Wat het Onderwijs betreft, zal bevorde ring van den bloei en de ontwikkeling van het vakonderwijs op den voorgrond staan. Eene herziening van de Armenwet wordt voorbereid De gewijzigde Drankwet levert in bare toepassing moeilijkheden op, welke verande ring van sommige harer bepalingen wenscho- lijk doen achten De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist nood zakelijk. I)e stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bie den aan de tooneming der uitgaven. Ver sterking der middelen is derhalve noodig; aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 geraamde tekort; duurzaam, ook tor bestrijding van de te veVwachton uitga ven voor het Lager Onderwijs en voor sociale hervormingen. Voor de tijdelijke versterking wordt U by de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangeboden, voor de duarzame worden maatregelen voor bereid. Bepalingen zullen worden ontworpen bo- treffende vooroefening der jeugd, ton einde de mogelijkheid te openen om op den duur, door eene verkorting van den diensttijd onder do wapenen, te geraken tot verhoo ging van het militie-contingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van bet geheelo 'volk. - Eene regeling wordt voorbereid om hot daarheen te leiden, dat steeds over een jong en kr ichtig kader kan worden beschikt. De vraag is in overweging, op welke wyze eene voorziening ware to treffen, waardoor zonder verzwaring der las ten do stelling van Amsterdam zou worden voltooid binnen den korsten tjjd, waarin znlks in verband met technische eischen kan plaats hebben. Ter bavordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bodem in de onderscheideno deelen des Lands zal, naarmate de middelen dit toelaten, Uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of het subsidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzigingen in bestaande wetten noodig. Aan Uw oordeel zullen worden onder worpen regelingen van do verplichte ziekteverzekering in verband met wijziging der Ongevallenwet, en van de verplichte in- validitoit8- en ouderdomsverzekeringdeze laatste in te voeren, zoodra do vereischte middelen beschikbaar znllen zijn. Behalve tot hen die in landbouwbedrijven on in de zeevisscherij werkzaam zyn, zal U worden voorgesteld do ongevallenverzekering nit to breiden tot zeelieden der koopvaardij. Wettelijke bepalingen znllen worden ont worpen, teneinde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen znllen worden gedaan om to geraken tot geheele afschaffing van tienden. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië maakt verhooging van be staande en invoering van nienwe belas tingen onvermijdelijk By de voorstellen daartoo zal echter in het oog worden gebonden, dat de directe belastingen, voor zoover zy op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen worden verzwaard. Met het nemen vao maatregelen tot economische verheffing dier bevolking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking, strekkende om aan Nederlandsch Indië op financiëel gebie 1 grootere zeltstandigbeid te verleenen. Tot vaststelling van e«ne Mijnwet voor Caraqao zal Uwe medewerking worden ge- vraagd. Ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven by de regeling dor kiesbevoegdheid, zal U eene herziening worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. Vooraf wensch Ik te doen onderzoeken, welke andere wyzigingen nog in de Grond wet moeten gebracht w<rlen. By de nitvoering der aangekondigde voor nemens zal zooveel doenlijk rekening ge houden worden met de wenschen van alle groepen van Myn Volk, zonder onderscheid van richting. Gewichtig is de taak, die U wacht. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte van het Nederlandsche Volk. Ik verklaar de gowone Zitting dor Staten- Generaal te zyn geopend. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins zyn gisteravond to 5 u. 51 precies per Staatsspoor in de residentie aangekomen. Ter begroeting van de vorstelijke personen waren aan het station aanwezig de gouver neur der residentie generaal Van Ermel Scherer, de wethouder Mouton, vervangende den burgemeester, en Hr. Ms. Ie stalmeester Baron Bentinck. De Prins en Hare Majesteit onderhiel len zich met deze drie heeren op het plankier voor de koninklijke wachtkamer. In een gesloten galarytuig werd naar hot pAleis gereden langs oen dichte haag van menschen in de Rijnstraat, dio do Koningin en den Prins verwelkomden mot een zoer hartelijk hoeragejnich. De onthulling van het Gedenkteoken ter eere van het regentschap van Hare Majes teit Emma, Koningin-Regentes der Neder landen, op het Regentesseplein te 's Graven hage, zal plaats hebben Zaterdag 23 Sept. a. 8. des namiddags te 2' 4 our. De onthnl- ling zal geschieden door H. M do Koningin. De Minister van Financiën is door H. M. de Koningin gemachtigd de volgende aan hangige wetsontwerpen in te trekken le. dat tot afschaffing der Staatsloterij 2e. dat tot vaststelling van een nienwe tariefwot, en 3e. dat tot verhoogiug van den accijns op het gedistilleerd. Naar aanleiding van het verzoek om.in lichtingen op het adres van C. de Beer, gedetineerde in de centrale gevangenis te Semarang, houdende verzoek om royeoring of vermindering van hem opgelegde straffen, deelt de minister van Koloniën aan de Kamer mede, dat blijkens bericht van de Indische regeering aan den adressant inmiddels gratie is verleend van het door hem, onder meer, nog te ondergaan gedeelte van do straf van zeven jaren militaire gevangenis, waartoe hij is veroordeeld bij sententie definitief van het Hoog Militair Gerechtshof van Neder- landsch-Indië van 8 Juni 1900, met bekrach tiging van het vonnis van den krijgsraad te Weltevreden van 6 April te voren. In verband hiermede acht de minister het niet noodig in eenige beschouwing te treden naar aanleiding van den inhond van het adres. Men meldt uit Utrecht: In een boomgaard aan den Vossegatschon dijk alhier werd Zondagmiddag de nationale betooging voor algemeen kiesrecht gebonden. Door den voorzitter, den heer J. G. Van Kuykhof, van Arasterdam, word medegedeeld, dat prof. Treub en rar. Marchant verklaard hadden, dat de toon van de motie hnn niet beviel. Spreker zeide, dat de vrijzinnig demo craten zich maar by het kiesrecbt-comitiè moeten aanslniten, dan kunnen zy invloed uitoefenen op de beweging. Medegedeeld werd, dat aan de betooging ongeveer 650 organisaties deelnamen met ongeveer 300 banieren en een tiental muziek korpsen. Het woord werd gevoerd door mevr. R. Vos Stel, mevr. Haver en de heeren A. Van Hinte, mr. Marchant, mr. Mondeis, B. Spiekman, mr. Troelstra, prof. Trenb endr. Gorter. De reeds gepubliceerde motie werd overal met algemeene stemmen aangenomen. Na afloop trok men in optocht met muziek en banieren door de stad, naar het Vreden- burg waar de stoet werd ontbonden. Alles verliep in de beate orde. De motie is gisterenmiddag om 3 uur door 't comité aan den Minister van Binnenlandsche Zaken overhandigd en toegelicht. Aan de eontröle werd medegedeeld, dat de meeting door ruim 15.000 personen be zocht was. (V.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken by den heer A. Brain, kastelein aan den Schoterweg te Haarlem. De inbre ker is op zeer brutale wyze te werk gegaan. Hy heeft bnitgeraaakt een bedrag van f42 en een gouden Hollandsche kap met jnweelen veeren. De beer B. deelde vanmorgen mee, dat hy veronderstelt, dat de inbreker als olgt is te werk gegaan Door een raam aan den Schoterweg, dat werd opgeschoven is by gekomen in een kamertje, waar de zoon lag te slapen. Van hier is hy gegaan door de gang naar de koffiekamer. Hier werd de|geldlade open getrokken, maar deze werd, toen het bleek dat ze slechts een bedrag van ongeveer 80 ct. bevatte, ongemoeid gelaten Daarop is de dief gegaan in de kamer, waar het echt paar sliep in een bedstede. Met het nacht lichtje is hy hier rondgeloopen- Eerst heeft hy van een schryftafel de laadjes openge maakt en daarna de deur van de linnenkast. Hierin lag op een der planken de gouden kap van de vroow des huizes, welke kap werd weggenomen. De zwarte mats, weJke hieronder werd gedragen, werd op tafel gesmeten. Een aantal zilveren lepels en vorken, die naast de kap lagen, beeft de dief onaangeroerd gelaten. Hierop is het brutaalste stnk uitgehaald De inbreker heeft van de bedplank weggenomen, bukkende over de vrouw en den man, die in diepe rust lagen, een glazen bakje, met een bedrag van i 42 De heer Bruin werd wakker, toen hy, hoor de dat de lat viel, waarmee de voordeur is afgesloten. Hy wekte zyn vrouw en riep „Er is iemand in hnis." Daarop sprong hy het bed nit en zag door de voordeur een man verdwijnen. Buitengekomen was er geen spoor van den inbreker meer te zien. Dat de inbreker met het olielichtje heeft rondgeloopen, blijkt hiernit, dat op het laken van de schryftafel en op het vloerkleed op verschillende plaatsen olievlekken werden gevonden. Gistermorgen werden door een jongen twee groote beitels in den onderwal dicht by het hnis gevonden. Deze zyn door de Haarlera- scbe politie in beslag genomen. De recbercbears stelden ten bnize van den heer Brnin een nauwgezet onderzoek in. Van den inbreker is nog geen spoor ontdekt. (O. H. Ct.) In de Keizerstraat te Breda paften gis terenavond 11 uur pistoolschoten, vermengd met en gevolgd door snijdend gegil en doodsangst-gehuil. Menschen met schrik- gezichten en politieagenten met dienst-gelaten ijlden toe on vonden een ineengezakten man, wiens hoofd en kleeren dik bevlekt waren met bloed. By hem stond een luid weekla gende vrouw, die den gewonde poogde op ie nekten, en haar zakdoek tegen een bloed- spuitende hoofdwonde van den man drnkte. Een \liefdesdrama was daar geëindigd. Vrouw M., de wettige echtgenoote van M., had haar huwelijkstrouw snood geschonden en in plaats van haar man lief te hebben, beminde zy v. D., die haar onverholen zyn gevoelens te haren opzichte beleden hid. V. D. stoorde zich weinig aan M. en ook de vronw liet zich niets gelegen liggen aan haar man. Alsof zy niet wettelijk met hem verbonden was, ontving zy v. D., ging met hem nit en als zy M. ontmoet hadden, schrikten zy niet, maar hadden er nog ver maak in den bedrogen echtgenoot te bespot ten, Die handelingen bevielen M. zeer weinig en Zaterdag besloot hy er een einde aan te maken. Hy kocht een revolver en scherpe patronen en wachtte op de gelegenheid om zich te wreken. Die kwam gisterenavond. Hy ontmoette in de Keizerstraat zyn vroaw met v. D-, trok zyn revolver en loste k bout portant de zes schoten op den eehtbreker. De gewonde werd naar het politiebureau vervoerd en de dader gearresteerd. De revol ver was van een inferieure kwaliteit en daaraan alleen is het te danken dat M. geen moordenaar is geworden. V. D. heeft een kogel in het voorhoofd gekregen en de overige vyf in armen en beenen. Toch waren al die wonden niet levensgevaarlijk. De ge kwetste werd op het politiebureau verbonden en daarna naar zyne woning vervoerd. Hy is hedenochtend overgebracht naar het R. K. Gasthuis (3r. Men meldt ons nit Arnhem den volgenden uitslag van de#n nationalen wedstryd in l^Or mische voordrachten, uitgeschreven door de Arnhemscbe tooncelvereeniging Gezelligheid, ter gelegenheid van baar tienjarig bestaan. Aan den wedstryd namen deel 12 vereeni- gingen, door het lot aangewezen nit de on geveer 50, welke zich hadden laten inschry- ven. le prys eeremedalje van H. M. de KoninginGeorge E. Voget, lid van Door Inspanning Uitspanning, te Haarlem2e prys, eeremedalje van H. M- de Koningin-Moeder M. den Hertog, lid van Calliope, te Rotter dam Be prys, eeremedalje van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, aangeboden door de tooneelvereeniging ApolloJean Maessen, lid van de 10 Scbmookers, te Roermond 4e prysJoh- H. Schiebergen, lid van Pias X, te Arnhem5e prysWilh. A. Dempen- feld, lid van Thalia Euterpe, te 's Graven hage 6e prysL. J. Steenhouwer, lid van Oefening baart Knnst, te 's Gravenhage 7e prys, medailje voor zangGeorge E. Voget, te Haarlem. (N. R. Ct.) Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Rink, heeft gistermiddag om drie unr aan zyn departement in aadientie ontvangen het nitvoerend comité van het Nederlandsche Comité voor Algemeen Kiesrecht, ter over handiging van de eergisteren, Zondag, op de te Utrecht gebonden meeting voor algemeen kiesrecht aangenomen motie. De motie werd aan den minister aangeboden door den voor zitter van het comité, den heer J. G. van Kuykhof, die tevens met een kort woord de motie nader toelichtte. De heer Rink verzekerde den comité-leden, dat het kiesrecht onderwerp zyne groote belangstelling beeft en dat hy van het bezoek en van de by de motie nader gegeven toe lichting znededeeling zal doen aan zyn ambt- genooten. De minister gaf echter te kennen dat dit oogenblik niet toeliet zich verder omtrent de plannen der regeering uit te laten, vooral waar heden door de troonrede aan het ge heele Nederlandsche volk zal worden bekend gemaakt, hetgeen ook in deze kwestie van de regeering is te verwachten. Hiermede was de audiëntio geëindigd. Een huisschilder viel Zaterdagmiddag aan de nettenfabriek té Scbeveningen van een aanzienlijke hoogte van zyn ladder, en werd inwendig en aan het hoofd ernstig gekwetst. Op last van een geneesheer is hy na ver bonden te zjjn, in een raderbaar naar het Ziekenhois overgebracht. Het bedrag, waarover in 1904 in Frankryk successierecht werd betaald, was ongeveer 2505 millioen gld., van 381.601 erfenissen. Daarvan waren 119.530 erfenissen kleiner dan f 5000. Er waren voorts onder 311 vermogens van 5 ton tot 1 millioen, 123 van 1 tot 2\ millioen, 38 van 2} tot 5 millioen, 11 van 5 tot 25 millioen en 3 boven 25 millioen. De laatste drie, samen bedra gende ongeveer 120 millioen, werden gezegd te zijn die van Marioni, Arthur de Roth schild en koningin Isabella van Spnnje. De Mozart-Brunnen, die op den Mozart- platz te Weenen komt, is byna gereèd. Het monument is van vier straten uit te zien. De in brons gegoten, meer dan levensgroote figuren uit Mozart's „Zauberflöle"Tamino en Pamina, die elkander omvat houden, staan tusschen gedrochten, die water in het bassin spuwen- Ook aan de voorzyde van het voet stuk ziet men monsters, die het minnend paar bedreigen De maker van dit monument is de beeld houwer Karl Wollek, te Weenen. Maandag 25 September zal het beroep van Jules Cherpion, tegen het vonnis van het Hof van gezworenen te Luik, waarbij hy wegens den bekenden moord tot levens langen dwangarbeid werd veroordeeld, voor de strafkamer van het Hof van Cassatie worden behandeld^ meldt de „Petit Bleu". Cherpion zal verschillende cassatiemidde len aanvoeren. Het schynt, dat enkelo van de als deskundigen gehoorde getuigen niet in die qualiteit den vereischten eed hebben afgelegd. Verder zonden verscheidene der jnryleden over de zaak hebben gesproken, niet slechts onderling, maar ook tegenover derden, in de herberg. Men weet, dat de ge zworenen zich plechtiglyk onder eede verbin den om met niemand ruggespraak te honden tot na hun beslissing In de Balkanlanden moet een groot com plot ontdekt zyn, dat, indien de Berlynsche „Post goed is ingelicbi, wel wat veel hooi op zjjn vork genomen heeft. Het program ma der samenzweerders zon naipelyk om vatten eerst het vermoorden van Koning Peter van Servië en Vorst Ferdinand van Bulgarije met de bedoeling die landen in Republieken te hervormen Dat achter den rug zijnde, zon een opstand in Macedonië georganiseerd en een oorlog tegen Turkye begonnen worden. De leiders zouden ech ter zijn gevangen genomen. De St.Ct. (no. 218) bevat een overzicht van den oogst van consumtie-aardappelen. In den aanhef van bet overzicht wordt 0. m. gezegd De onganstige berichten, die in den laatsten tyd werden vernomen met betrekking tot den aardappeloogst in sommige streken bier te lande en in het buitenland, maakten het wenschelyk, met het pnbliceeren van officieele mededeelingen betreffende den toestand van dien oogst niet te wachten tot het verschijnen van het volgende oogst- overzicht (2e helft van October), maar eer der een eenigszins uitgebreid onderzoek naar de resultaten van den aardappelverbonw in te stellen. Met het oog daarop werden 4 dezer door de afdeeling landbouw aan 213 in verschil lende gedeelten des lauds woonachtige per sonen vragenlijsten gezonden, met verzoek deze vóór 10 dezer ingevuld te willen te rugzenden. In het geheel kwamen 201 antwoorden in. Aan bet overzicht is tevens toegevoegd datgene wat aan bovengeuoemde afdeeling op bet oogenblik aangaande den aardappel oogst in België, Engeland en Frankrijk bekend is, terwyl zoo spoedig mogelyk de resultaten zullen worden medegedeeld van een uitgebreid onderzoek, dat in deze maand in Pruisen wordt ingesteld. De gegevens omtrent den binneulandschen toestand kunnen als volgt in 't kort worden samengevat. In dat gedeelte van hot land hetwelk ten Noorden en Oosten van de lyn Arnhem Zwolle Den Helder is gelegen is de aardappeloogst goed tot zeer goed, ten Westen en Zuiden van die lyn is deze oogst matig of slecht. Van de vier belangrijkste productiegebie den van aardappelen voor den handel Friosland, do Betuwe, Zuid-Holland cn Zee land is alleen in de eerste provincie de oogst zeer goed, in de Betuwe is de oogst matig in Zuid-Holland en Zooiand is hy slecht. In de veenkoloniën zyn do fabrieksaardappelen zeer goed zoodat deze streek nog een belangrijke hoeveelheid aardappelen voor de consumtie zou kannon lovoron. Volgens het verslag van don landbouw over 1904 bedroeg de totaio oogst aan consumtie-aardappelen in dat jaar 23,5 mil lioen H. L. Op grond van gegevens kan de oogst van dit jaar geschat worden op 18,5 millioen H. L. Hierbij dient te worden opgemorkt, dat het verschil ongetwijfeld aanzienlijk grooter zal zyn voor zoover het de aardappelen voor den handel betreft, aangezien een groot deel van het land slechts aardappelen voor eigen gebruik verbouwt, welke geheel buiten den handel blijven. Het tekort zal eenigszins kunnen worden gecompenseerd doordat bij eventueele hooge prijzen een gedeelte der fabrieks en voederaardappelen voor de con- snmtie wordt bestemd. Men meldt uit Rotterdam Het vertrek van bet s.s. Goentoer, van Rotterdam naar Oost-Indië ging ditmaal met bijzondere drukte gepaard. Behalve dat daarmede vertrok een detachement supple- tiirtroepen, sterk 2 onderofficieren en 30 minderen, onder bevel van kapitein Mosch, van den generalen stut van het O.-I. leger, vertrok daarmede tevens het Brondgeest- ensemble Voor het vertrek werd door het gezelschap een afscheidsreceptie gehouden, van welke gelegenheid velen gebruik maakten om hun vrienden en verwanten, die tot het gezel schap behoorden, een vaarwel toe te roepen. Het achterdek was als bezaaid met bloem stukken, minstens een twintig in getal. Tot op het laatste oogenblik van het vertrek kwam men nog met bloemstukken aandra gen. Het gezelschap voert een geheel compleet nieuw tooneoldeceratief mede,, vervaardigd door den heer J J. Pontsma decorateur van den Grooten Schouwburg. Is de reip aanvankelijk naar Oost-Indie bestemd, wellicht zal later ook nog een reis naar West-Indie gemaakt wordjjn. VRIJDAG 15 SEPT. L.K. H. K Staat sleenmq en Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 69*/,, Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59'/u RusLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 961 4 Azib. Japan Obligatien 1899 4 74% 747/g Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. I.. 100 1'/, 2ï'/i, - Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Kotterd. Hypb. 4 101*',, Pandb. Rott&rd. Hypb. 397'/, - Pandb- Standaard Hypb. 4% 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/. Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100'/, Pandb. Znid-Holl. Hypb. 499',, Pandb. le Algom. Groninger Scheepa-Hypb. 4l/a 1001 Pandb. Neder!. Hyp. Pand- brielbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41', 101 Bewijzen ran Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank 1 96'/, Pandb. Bataalsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbrieibank 4 99* Pandb. HoUandiche Hypb. 4 99'/, Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/» Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorweg leeningen Itilik. Oblig. Znid-ltaliaansclie Spw.-Mjj. A.H. 367'/, Premielteninqen. Bki.gie, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 102'/, Scheepvaart- Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-M|j. 35 Diver een Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervo.ort 1902 89'/, Dins lag 19 September 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35, ade kwal. 33, 3de kw. «8 cents per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaarkoeien goed aangevoerd. vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 38 3de kw. 36, 3de kw. 33 cent per half kilo. V Stieren goede aanvoer ie kwal. 3», 3e kwal. 27, 3e kwai. 32 cent per half kilo, Graskalveren goed aangevoerd, De handel was voor alles prijshoudend, Burgerlijke Stand. GEBOREN 16 Sept. Willem, ouders J. Slujjter en J. Vermaas. 17. Jacobus Tboodorus Johannes, ouders J. M. Hoogoveen en M. de Boer. 18. Albert, ouders C. do Bruin en A C. Luckeson. Anna, ouders G. Pieete en S. Weyer. OVERLEDEN A Burger, 1 m. DE NOÜVEADTÉ'S IN In het VEKLICHTING-MAGAZI.IN TELEF. 117, zjjn voorhanden de nieuwste modellen Euorme keuze 1/iftcrUe geëmailleerde deugdzaam en zindelijk. KOOKAPPAHATEN, Wkodcomfiiren, Salon Ga-staleltjes en verder alles wat tot het vak behoort. Aanbevelend, Aanlegger van Gas-, Water- en Spreekbuizen. (Wen wordt verzocht op 't NEUK (e letten UIT HET MaO\/IJN VAN QORINCHEM. Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf tu>$e en een half en een Ned. one met vermelding van Nom'mer er. (Prys, voorzien van nevenstaand l Merkvolgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende i. C BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2