Ilff ZONDERLINGE HUWELIJK 30NHUIS, rast den ingang wijk C No. 212. aling der koop- DNGSN TS. eten werk. TER rten Klik KOOPING Aieuirs- en Advertentieblad voor Gouda en pniatreken. uis, de Gouwe te aby de aanleg- aanvaarden 1 Donderdag 21 September 1905. So. 9829 OGLEEVEB, Uultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Laarzenmagazijn 30. 1UIS 44ste Jaargang. IA, van Verspreide Berichten. irant. ÏKMAN Zn (Wordt vervolgd.) b ‘3 werkdagen tot 3 uren en to bezichtigen, s bekomen ten ris FORTUIJN Kleiwegsteeg. ING', IXB. CRDAM. 2031. - or do leverar.- LD en GE- :rs enz. enz. geheel Ne- and gelegen drukkerij van ?n GROND aan 'Vijk N. no- 222' IV O NIN G en euwe Haven te 22a. Te aan- ouden HÜIS en ehter de Viseh- 173. Verhuurd It'd INIIE Illi III\T. laast elkander HUIZEN en daarvoor en aat te Gouda, 60. Allen bjj 130 houden, HUIS Lusschen Groe- ouda, Wijk L. ing. Terstond ÏF aan de Ko- no. 23. Ver- 55. m moeilijk bet is, Berlijn tevreden te stellen- Er zullen vele menschen gevonden worden, die daarover niet verbaasd zijn, vooral zy die steeds geloofd hebben, dat de Duitsche diplomatie niet voornemens is Frankrijk’» legitieme rechten in Marokko zoomin als elders te eerbiedigen. Het aantal menschen, die zoo denken was voor enkele maanden nog al klein, maar neemt voortdurend toe”. Een goed kenner van de Marokkaansche toestanden, de Kaid Sir Harry Maclean, de hervormer van het Marokkaansche leger, zeide dezer dagen ook dat het wenschelyk is de conferentie niet te lang uit te stellen. Maar de Duitsche bladen meenen, dat thans de conferentie pas in het voorjaar zal kunnen bijeenkomen. Sir Harry Maclean heeft ook over den arbeid der conferentie eenige behartigens- waardige wenken uitgesproki n. Een der dringendste noodzakelijkheden acht hy de financiën op goeden grondslag te regelen. Dat kan het beste geschieden wanneer een algemeene belasting wordt ingevoerd, er. wanneer de consuls de volmacht ontvangen de eigen aangifte te verlangen, voor alle bezittingen in handen van Europeeërs. Dat zou den Sultan de invoering van een belas ting gemakkelyker maken, omdat de Mooren thans de betaling van belasting weigeren, wijl de Europeeërs en zij, die hunne pro tectie genieten, geen belasting behoeven te betalen. Telefoon Ma. S2 A D V E iTTEN TIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 64) Het duurde echter niet lang, of de om standigheden deden mij een besluit nemen, hoe ik mij ten opzichte van mijnbeer Man nion gedragen zou Er zou een bal gegeven worden door een van de rijke handelsvrienden van mijnheer Sherwin, waaromtrent hij mij zijn plan mee deelde, om Margaretha daarheen mede te nemen. Behalve de jaloezie, die ik gevoelde vrij natuurlijk in mijn eigenaardigen toe stand by het denkbeeld, dat myn vrouw als juffrouw Sherwin zou uitgaan en in het karakter van een jong ongetrouwd meisje zou dansen met iederen heer, die aan haar werd voorgesteld, had ik bovendien een zeer sterk verlangen om Margaretha van den omgang met menschen uit haar stand ver wijderd te houden, totdat mijn proefjaar ten einde was, en ik de hoop kon koesteren om haar voor altijd in het gezelschap van men schen van mijn stand te brengen. Ik had haar in het geheim mijn gedachten omtrent dit onderwerp meegedeeld, en bemerkt, dat zeide mij, dat het een verontschuldiging be vatte, dat Margaretha niet op het bal kon komen. Hy noemde den naam van mijnheer Mannion niet, maar zeide kortaf er op een norschen toon, dat hy de zaak nog eens overwogen had en zyn eerstgenomen besluit om redenen, die voor hem voldoende waren, veranderd had Nu ik eens den eersten stap gedaan bad, liet ik dien spoedig en zonder aarzeling door meerdere volgen. Als ik meer dan eens op een dag op Noorder Villa wenschte te komen, had ik het slechts aan mynheer Mannion te zeggen, en den volgenden morgen werd de toestemming my onmiddellyk door de gebiedvoerende macht gegeven. Dezelfde geheime machinerie stelde my in staat om mynheer Sherwin, wanneer Margaretha en ik ’s avonds by elkander waren te laten uitgaan en thuis komen, juist zooals ik verkoos. Ik kon er nu byna zeker van zyn, dat ik nooit iemand anders dan mevrouw Sherwin by ons zou hebben, als ik dit ten minste niet verkoos, hetgeen, zooals men zich lichte lijk zal voorstellen, slechts zeer zelden gebeurde. De bereidwillige tusschenkomst van myn nieuwen bondgenoot te mijnen gunste werd geheel als iets, dat vanzelf sprak door my gebruikt. Ik wist nooit hoe of wanneer hy zyn invloed op zyn patroon uitoefende, en De aardbevingen en aardschokken in Ita lië blijven voortduren. Zondag werd te Monteleone, zooals wy reeds meedeelden, een sterke aardschok waargenomen, dio onder de bevolking groote onrust verwekte. Ook uit het district Catanzaro komt weer het bericht van een aardschok. Te Reggio ver oorzaakten verschillende schokken een paniek. Het telegraafkantoor te Cosenza is inge stort de ambtenaren wisten zich door de vlucht te redden. Uit Consenza wordt van gisteren aan de „Köln. Ztg.” geseind dat ten gevolge van een nieuwen, zeer krachligen stoot, ’s morgens vroeg vele huizen ingestort zyn in Aprigliano, Rose, Agello, Rogliano, Bisignano en Fiume- freddo. Niemand werd gewond. In San Pietro werd een aardschok gevoeld, juist toen minister Ferraris er was. Te Martirano is een berg in een dal gestort. De Stromboli werkt nog steeds. Den 17en September is vastgesteld dus nog voor de jongste aardbevingen waarvan melding is gemaakt dat in de provincie Cosenza 77 gemeenten geleden hebben, in de provincie Reogio-di-Calabria 50, in de pro vincie Catanzaro 91, waarvan 46 alleen in het district Monteleone. De mili|tyire autoriteiten hebben de ver- deeling van het hout, tot bet bouwen van hutten, op zich genomen, terwijl zy ook ge deeltelijk zich mot de uitvoering bezig hou den. Deze bouw geschiedt onder de grootste moeilijkheden, daar in dit lastig te bereiken gebergte, met de slechte verkeerswegen, groot gebrek is aan werkkrachten. Frankrijk. De heer Witte is gisterenavond aan boord van de „Kaiser Wilhelm der Crosse” te Cherbourg aangekomen en onmiddellyk doorgereiid naar Parijs. Zyn vrouw en zyn dochter, mevr. Narischkine, die te Brussel woont, waren hem tegemoet gereisd. Gisteren is hot faillissement uitgespro ken van de vennootschap tec bereiding suiker en acohol, door den befaamden culant Jaluzot opgericht. Senator Comot zal den minister hinnenlandsche zaken interpelleeren den van spe- van --- over het automobielongeval, den kabinetchef van ’t ministerie van handel Juffet overko men. In Limoges loste een onderofficier der dragonders een schot op eenige personen, die hem aanrandden een steenhouwer werd er door in het onderïyf getroffen. Duitschland. Uit Kattowilz wordt gemeld, dat do opening der Russische grenzen voor do toe lating van het verhoogde contingent Russi sche varkens elk oogenbiik verwacht kan worden. 3ER 1905, dee bet Hotel ,DE i overstaan van Zicby zal aannemen. Zoolang de Kroon in de quaestie van de commando-taal van geen toegeven wil weten, wenscht de coalitie niet met de vorming van een kabinet belast te worden, welke con cessies de Kroon ook overigens bereid is te geven. Gisteren word minister Fejervary door den Keizer in audiëntie ontvangenheden of morgen wordt Johan Zicby in Weenen verwacht. Hieruit zou dus blyken, dat er in Weenen nog steeds over een nünisterie- Zichy wordt gedacht Sedert de groote betooging voor het al gemeen kiesrecht te Boedapest zyn reeds een paar maal socialistische betoogingen tegen de Kossuth-party gehouden, waarby de po litie moest optreden, en slechts met de grootste moeite Kossuth en Apponyi voor aanvallen van de zyde des volks kon be schermen. Beluik. Naar de Brusselsche Patiiote verneemt zal weldra een verkeer met motoi booten geopend worden van Straatsburg naar Antwerpen, via Luik^ Namen en Nancy. mynheer Sherwin van z^Kkant sprak tegen my nooit een woord over dieft invloed. Hij stond iedere bijzondere gunstee ik van hem verzocht, toe, alsof by geheel naar zyn eigen wil handelde, terwyl hy weinig vermoedde, hoe goed ik wist, wat de werkelijke beweeg kracht was die hem bestuurde. Ik werd des te gemakkelyker met de ge dachte verzoend om diensten van mynheer Mannion te gebruiken door de groote kiesch- heid, waarmede hy hierin te work ging. Hy gaf my geen grond voor de gedachte hy scheen er zelf niet aan te denken dat hy mij zelfs in de geringste mate verplichtte. Hij plaatste zich niet op een vertrouwelyken voet met mijzijn manieren veranderden nooithij bleef nog volhouden om zich ’s avonds nooit bij ons te voegen, dan wan- •neer ik hem uitdrukkelijk daartoe uitnoo- digde en als ik op de voordeelen zinspeelde, die ik uit zijn toewijding aan mijn belangen trok, antwoordde hij altijd kortaf en zonder andere redenen daarvoor te geven, dan dat hij zich als een begunstigd persoon beschouw Ja daar het hem toegestaan was om zijn diensten tot eenig nut voor Margaretha en mij te doen strekken. telefoon Mo. #2. De Uitgave dezer Courant geschiet! t dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers V IJ F CENTEN. In Bakoe duren de moordtooneelen steeds voort. De wonden wyzen er op dat gebruik gemaakt wordt van houw- en steekwapens. In de geheele provincie Elisabethpcrl wordt geroofd, vooral op den straatweg naar ^Agdaina Hier is generaal Tukaischwili aan gekomen met zyn troepen. De Tartaren benden werden door Kozakken achtervolgd tot in het Armenische klooster in de pro vincie Eriwan, waar zy ingesloten bleven, tot Mohammedanen, ter ontzetting toege schoten, hen bevrydden. Het gemeentebestuur van Odessa beslout in een buitengewone zitting der regeering te verzoeken voor de verkiezingen voor de leden van de Ryks-doema toe te staan vryheid van spreken, pers-vryheid en vryheid voor vereeniging en vergadering, daar anders deze verkiezingen onmogelyk zyn. De minister van binnenlandsche zaken machtigde de Zemstvo van Elisabethgrad een cungres byeen te roepen van grondeige naars in het ryk tot regeling van de agra rische qnaestie. Heden zyn te Odessa een divisie infanterie en achttien stukken snelvuurgeschut ver scheept voor Batoem, om de ongeregeldheden in den Kaukasus te onderdrukken. De „Aftenposten” meldt: Naar voor zeker meegedeeld wordt zullen, zoo lang de onderhandelingen duren, nóch Noorweegsche, nóch Zweedsche troepen naar de grenzen gezonden worden. Verder zullen maatregelen getroffen worden, om de grens- bewakingstroepen van beide ryken zoo ver terug te trekken dat voor geen wrijving tusschen hen gevreesd behoeft te worden. Over het naar huis zenden van bewakings- troepen wordt niets meegedeeld. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland over het program der Ma rokkaansche conferentie duren nog steeds vooit. Het schijnt voor dr. Rosen en Révoil moeilyk te zyn om tot een resultaat te ko men- Voor die vertraging worden allerlei redenen opgegeven en het is zeker pryzens- waardig, dat de heeren trachten goeden ar beid te leveren. Maar daartegenover staat, dat men niet te veel van het geduld der beide betrokken partyen moet vergen. Dat blykt uit de onvriendelijke opmerking in den „Figaro”: „Het blykt nu weer hoe den staat be- Het Hongaarsche blad „U jsag” ontvangt uit Weenen het bericht, dat daar in alle kalmte een oplossing van de Hongaarsche quaestie is voorbereid, zoodat reeds op 10 October een coalitie-ministerie, onder leiding van graaf Julius Andrassy, in het parlement zal kunnen optreden. De voornaamste verdienste voor deze op lossing komt graaf Goluchowski toe, die den Keizer voorstellen deed toekomen. Die voorst, leiden tot het resultaat, dat de Kroon een bespreking dor hoogheidsrechten zal toelaten, en dat de oppositie afziet van een debat over de commandotaal. De coalitie belooft verder den ongestoorden gang vfln zaken gedurende tien jaren te waarborgen. Een telegram uit Boedapest zegt echter, dat dit bericht vry ongelooflijk is, en slechts als een „ballon ’éssai” wordt beschouwd. De bladen der coalitie verklaren beslist, dat alle berichten over een overeenkomst ontydig zyn Wel wordt er tusschen Kos suth, Birnffy, Szell en Andrassy voortdurend geconfereerd maar die conferenties loopen grootendeels over de vraag, welke houding de coalitie tegenover een clericaal kabinet- zy er geheel mede instemde Het ontbrak haar niet aan eerzucht om tot de hoogste sport der maatschappelijke ladder op te klimmen, en zy was reeds met minachting beginnen neer te zien op den omgang, dien zy met menschen van haar stand had. Aan mynheer Sherwin kon ik niets van dat alles toevertrouwen- Ik kon er slechts in 't algemeen iets tegen inbrengen, dat hy Margaretha met zich mede nam, als noch zy noch ik dit wenschte. Hy verklaarde, dat zy van pptyen hield dat alle meisjes dat deden dat zy slechts voorgaf, dat zy er niet van hield, om my genoegen te doen en dat hy zich niet verbonden bad om haar om mijnentwil een geheel jaar in huis te laten suffen. In het geval van het bal, waar van nu sprake was, had hy besloten zyn eigen zin te volgen, en by zeide my dit zonder omwegen. Door zyn hardnekkigheid en zyn gebrek aan mededoggen met zyn weerloozen toe stand verbitterd, stelde ik alle twijfelingen en bezwaren ter zyde, en verzocht mynheer Mannion heimelijk om den invloed, die hy my beloofd bad ten mynen behoeve aan te wenden, te gebruiken. De aanslag hiervan was even onmiddellyk als beslissend. Reeds den volgenden avond kwam mgnheer Sherwin naar ons toe met een briefje, dat hy pas geschreven bad, en De -wapenschouwing, die de koning by Edinburg over Schotsche vrijwilligers zou houden, is eergisteren, ondanks de onaan genaamheden die ar aan voorafgingen, door gegaan. Om de wille van den koning zullen ryke lui voor de reis- en verblijfkosten van de manschappen wel in den buidel getast hebben. By het fraaie wed?r moet hot schouwspel van do ongeveer 40,000 man troepen in hun bewegingen, al zullen die by hun geringe oefening op zich zelf wel niet buitengewoon krijgshaftig zyn uitgevoerd, on de menigte toeschouwers, die oenige honderd duizenden sterk de heuvels bezettten, schoon zyn geweest. Een ongeluk gebeurde er. Terwyl Sir Thomas Lipton, de bekende schatrijke theehandelaar, als ocrekolonel aan het hoofd van zyn regiment den koning voorbijreed, werd hy van 't paard geworpen. Hy kreeg ook nog een trap van ’t dier in het gezicht. Toch heotton zyn kwetsuren niet ernstig.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1