BIT Z0NDERL1N6E HUWELIJK. itcap JPPE. a LOTING ITS. ITER Nationale Militie. EltK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 28 September 1905, No. 9835. Ter Bultenlaadsch Overzicht. 3 Iff cao ler Laarzenrnaqazijn so. aglijders it FEUILLETON. 44ste Jaargang. icourant. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niidd. EERSTE OPENBARE KENNISGEVING. te Burlyn Maandag de Jenever t en bnrkirnnd. 1 INKMAN 4 Zk. WILD en OR liners enz- enz. looi’ geheel Nb briefkaartworlt oegezouden door Itbomrnel. Kleiwegsteeg. pnefbusjai a 0.36 nat Medw- i werkelijke hulp I 50 ets., 75 ct jrs en Drogisten INKER! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. X'- dat my de Echt» m, teeanusc-’ ogen ia dat win deg vervaardig 1 ai werddbs- abt* Stolt- VOOB DE aat 1031 meten werk. orten 70) Doch zy verplichtten hem ten minste om spoedig op te houden, als hy nu en dan eens bromde over myn achterhoudendheid ten opzichte van my. een soort van norsche beleefdheden te blyven inachtnemen, die in allen gevalle minder onaangenaam was dan de gewone betooning wtn zijn hartelijkheid die geregeld vergezeld ging van laffe ver tellingen en nog laffer grappen. Gedurende de lente en den zomer scheen movrouw Sherwin al zwakker en zwakker te worden, terwijl haar ziekte,,verergerde. Nu en dan gaven haar woorden en gedra gingen, inzonderheid in haar omgang met mjj, grond voor de vrees, dat haar verstand haar begon te begeven, evenzeer als haar lichaamskracht. Bij zekere gelegenheid, bijvoorbeeld, toen Margaretha de kamer voor een paar minuten verlaten had, kwam zy eensklaps naar mjj toe en fluisterde mij met gejaagden blik en op bezorgden toon in het oor„Waak over uw vrouw denk er .aan om over haar te waken en alle slechte menschen van haar af te houden. Ik heb het oelk gekookt ink voor <b> leelepeh van colate) Ah geval 7»n e gebruiken, imato H. leletoon Ho. S2. De Uitgave dezler Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.26, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommers V IJ F CENT EN. Tcleioon Ho. S2 A I) V ER TEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. en art. 42, eerste zinsnede, van bovenge noemd Koninklijk besluit „Het bewijsstuk, in de eerste zinsnede van „art. 51 der Wet vermeld, kan', zoo het „niet reeds ingevolge art. 39, derde lid, van „dit besluit onder den Burgemeester berust/* „ten minste tien dagen vóór den dag, waarop „de zitting van den Militieraad wordt ge- „opend, worden ingeleverd bij den Burge- meester der gemeente, in welke de loteling „die vrijstelling verlangt wegens eigen mili taire dienst of wegens broederdienst, voor „de militie is ingeschreven.” De opgave van eene reden van vrijstelling bg de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wensebt te worden, niet van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrij stelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Zy, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze waarop de Loting is geschied, kun nen deze inbrengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, binnen vyt dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, bij een op ongezegeld papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewijs van ontvang zal behooren te worden ingeïeverd bij den Burgemeester dezer Ge meente. GOUDA, den 26n September 1905. •Burgemeester en Wethouders voornoeind, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Het Petersburgsche Telegraafagentscbap verneemt, dat de Russische vertegenwoordi gers in het buitenland bij rondschrijven de opdracht ontvingen aan de regeeringen, bij welke zy geaccrediteerd zyn, de uitnoodiging tot bijwoning van een 2de vredesconferentie in Den Haag te doen toekomen. Bovendien werd hun opgedragen voor het geval de buitenlandsche regeeringen de Russische voorstellen aannemen, te verklaren, dat de voorstellen dier regeering een conferentie ten doel zullen hebben, wier arbeid een strikt praktisch karakter moet hebben de conferen tie zou voornamelijk of uitsluitend de ernstige quaesties behandelen, die door den laatsten oorlog aan de orde zijn gekomen en voor welke een onverwijlde oplossing noodig is. trachten te doen denk er aan, dat gij het ook doet!” Ik yroeg onmiddellijk om een verklaring vin dieft zonderlingen raad, doch zy antwoordde slechts door iets te mompelen over de bekommeringen eener moeder, en keerde daarop haastig naar haar plaats terug. Het was onmogelyk haar er toe te brengen om duidelijker te zyn, hoe v'eel moeite ik er ook toe deed. Margaretha veroorzaakte my een paar malen veel kommer en verdriet door zekere onbestendigheid en verandering in haar ge drag, die zich,kort na mijn terugkomst van buiten op Noorder Villa begonnen te ver- toonen. De eenen tyd kon zy eensklaps ver wonderlijk knorrig en stil worden, den anderen lichtgeraakt en grillig. Dan weder kon zy plotseling de meeste teederheid in haar gedragingen aan den dag leggen, ter wijl zy iederen wensch, dien ik kon hebben, voorkwam en haar dankbaarheid voor de minste oplettendheden, die ik haar bewees, toonde. Deze onverklaarbare veranderingen in haar gedrag kwelden en hinderden my onbeschrijfelijk. Ik had Margaretha te lief om de onvolmaaktheden in baar karakter met een onpartydig-en blik gade te slaan ik wist niet dat ik eenige reden gegeven had voor de menigvuldige veranderingen in haar gedrag, en, als zy alleen zoo handelde uit koketterie, zooals ik haar eens zeide, De binnenlandsche toestanden in Japan lyden nog steeds zeer onder de ontevreden heid die de vredesvoorwaarden van Ports mouth hebben opgewekt. Dat blykt uit een telegram, door de „Manch. Guardian” ont vangen, waarin wordt gezegd Het aantal smeekschriften door de meest Verschillende personen en lichamen tot den Kvifeui gCliVUl, VT wordt veroordeeld, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, voldoende aan art. 26 der Militiewet 1901 en aan art. 24 van het Koninklijk besluit van den 2n December 1901 (Staatsblad no. 230), brengen teralgemeene kennis dat de Loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in de Ge meente zal plaats hebben op Dinsdag den lOn October a.s., aanvangende des voormid- dags 10 ure dat de ingeschrevenen naar Alphabetische orde opgeroepen, zelven hun nommer trekken, dat voor, de niet opgekomen Loteling de trekking1 kan geschieden door zyn Vader, Moeder/ Voogd of Curator, terwijl dit by hunne (afwezigheid door den Burgemeester ofe eenl Lid van den Gemeenteraad wordt gedaanV dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrij stelling, die zy ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormelden dag en uur zullen moeten bevinden op liet Raad huis dezer Gemeente dat op Maandag den 6n November daar aanvolgende, van des voormiddag» 10 tot des namiddags 1 uur in het Raadhuis (bovenlokaliteit, afd. Militie) aanvraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuig schriften wegens Broederdienst en dat belang hebbenden zich moeten aanmelden vergezeld van twee met hen bekende, ter goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, die op hunne verantwoordelijkheid de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het te maken getuigschrift onderteekenen. H, Hierby zÜn aangehaald het bepaalde by art. 51, eerste en tweede zinsnede der Wet, luidende „Om vrijstelling wegens eigen militaire „dienst oi die van broeders te verkrijgen, „moet men overleggen een paspoort of ander „bewijs van ontslag, of een uitreksel uit het „stamboek of een bewy's van werkelijke „dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegens „broederdienst moet men bovendien over leggen een getuigschrift van den Burge meester, waaruit het getal zonen, tot het „gezin behoorende, blykt” IilllINIIE UIIRAM Keizer gericht, waarin het vredesverdrag wordt veroordeeld, on den Mikado wordt verzocht de ratificatie ervan te weigeren, bedraagt nu reeds meer dan veertig Opmerkelijk is het adres, door zes profes sors aan de üniversiteit te Tokio ondertee- kend, waarvan er een onlangs ontslagen is, wyl hy een krachtig betoog tegen den vrede gehouden had. In dit adres wordt de nood zakelijkheid om de vredesvoorwaarden te verwerpen betoogd, op grond, dat daardoor het doel van den oorlog, zooals dat in de proclamatie by het begin der vijandelijkheden was uiteengezet, niet wordt bereiktdaar door, zoo zegt het adres, is hot vredes traclaat een vernedering voor de natio en een bron van gevaar voor de toekomst ge worden. De hoofd artikelen der meeste bladen eischen het aftreden der ministersmaar naar men gelooft zullen deze wel in hun ambt blijven totdat de maatregelen, die na den oorlog noodzakelyk worden, vooral de Jfinancieele regeling en die van de Chineesche oti Koreaanscho quaesties een bepaalden vorm bobben aangenomen. In stryd met de verzekeringen van graaf Katsoera blykt nu toch het vredestractaat de bepaling te bevatten; dat Japan zich ver bindt do straat La Pérouse niet te bevesti gen. In invloedrijke kringen is men hoogst wontwaardigd, dat zulk een beperking der territoriale vrijheid van Japan is aangeno men. De bepaling wordt eveneens vernede rend geacht voor een land, dat nog nooit door een andere natie overwonnen werd. De constitutioneelen in Japan nemen een krachtige oppositie-houding tegen de regee ring aan. De hoofdredacteuren der voor naamste bladen hebben een commissie be noemd om bij de regeering te protesteeren tegen de ongewoon lange schorsing van het blad „Asaki”. Vrydag werd oen huiszoeking gedaan in de bureaux van het dagblad „Niroku Shilpo” en in de woningen der redacteuren, waar schijnlijk in verband met de jongste on lusten. Uit dit alles blykt, dat do opgewonden heid in Japan nog lang niet bedaard is, en dat de positie der regoering nog steeds zeer hachelyk is. Niet het gepeupel, opgezweept door volksleiders, maar de vertegenwoordi- aar aan de an E Pluri- i» en by rERS Jz. was dat wol de laatste eigenschap, die my in eonige vrouw, welke ik waarlyk liefhad, kon behagen. Deze redenen van verdriet en smart haar grillen en mijn bestraffingen waren echter gelukkig allen verdwenen, toen de termijn van mijn verbintenis met mynheer Sherwin zyn einde naderde. Margaretha’» betere en beminne- lyken aard keerde terug. Nu en dan mocht zy eenige verschijnselen van verwarring, blij ken van buitengewone verdieptheid in gedach ten verraden doch als ik herinnerde my, hoe naby de dag van de vrijverklaring .onzer liefde was, straalde haar verlegen heid een nieuwe bekoorlykheid, een nieuw sieraad tot de schoonheid van mynevrouw. Mynheer Mannion ging voort voor zoo ver het de oplettendheid mijner belanden betrof dezelfde bereidvaardige en ver trouwde vriend te zijn als vroeger, doch hy was i J-!v‘ - De ongesteldheid, waarof geleden, toen ik te LoU was, geklaagd had, schel Zyn gelaat was nog lieta^ bare gelaat, dat zulk een, op my gemaakt had toer eerst zag, maar zyn manijren, die tot dus verre zoozeer van zyn bejaardheid en zelf- beheersching getuigden, «varen nu gejaagd en veranderlijk geworden- Somtijds, al» hy gers van het intelloctueele deel des volks zooals de professors te Tokio, verzetten zich tegen den vrede, on tegen het kabinet Kat soera. De beweging zal de ratificatie van het vredestractaat niet tegenhouden maar wel zal in Japan thans een tijdperk van politie- keu stryd aanbreken, die veel noodlottiger gevolgen hebben kan, dan de concessies te Portsmouth, in het belang van den vrede, aan Rusland gebracht. Prins Bülow heeft Maandagochtend zyn verlof afgebroken, en is te Berlijn terugge keerd, om, - naar de Köln. Ztg. officieus mededeelt eenige belangrijke kwestiëii/ vooral op het gebied van ’s rijks fluancitfn en van de koloniale aangelegenheden, per soonlijk te regelen. De aanwezigheid, tege lijkertijd, van den heer Witte zoo luidt ’t bericht verder zal hem de gelegenheid geven, ook dezen te ontmoeten. Waarschijn lyk zal de Rykskanseiier binnenkort naar Baden-Baden terugkeeren. Indien de kanselier niets gewichtigs met Witte te bespreken had belangryker din gen dan \men zou opmaken uit deze ver melding, zoo terloops dan zou het wel buitengewoon toevallig zyn dat de finan- cieele en koloniale aangelegenheden prins Bülow noodhaken tot het afbreken van zyn vacantie, jdist op het oogenblik dat Witte Berlyn voorbijkomt. Bülow heeft Witte Maandagochtend da delijk ontvangen, en het noenmaal met hem gebruikt by den staatssecretaris van bui tenlandsche zaken. Overigens heeft er te Borlyn Maandag nog een andere belangrijke samenkomst plaats gehad in den loop van don avond had Bülow een langdurig gesprek met den Eranschon gezant Bihourd. Nadat de arbeiders aan de electriciteits- werken hadden medegedeeld, dat ze besloten hadden de staking door te zetten, werd dooi de maatschappijen een verklaring afgekon- digd, waarin wordt medegedeeld, dat ze tot hun leedwezen, gedwongen zyn op 30 dezer de volgende fabrieken te sluitenDe fa brieken van toestellen in de Ackerstrasse, Hüttenstrasse, de machinefabriek in de Brunnenstrasse, de turbinenfabriek in de Hüttenstrasse van de Allg. Eloktriaail&ts- gesellsch., het blokwerk in de HelmJjolu- strasse van de naamlooze vennootschap Sie mens en Halske, het dynamowerk in de Franklinstrasse, het kabelwerk aan den Non- nendamm van de Siemens Schuckertwerken. zich by het gezelschap in do pronkkamer van Noorder Villa voegde, kon hy eensklaps zwijgen, voordat wy drie of vier woorden gewisseld hadden, het een of ander mom pelen met een stem heel andeis dan zyn ge wone stem, klageover een aanval van kramp en duizeligheid, en de kamer verlaten. Deze aanvallen van ongesteldheid hadden in hun aard iets van dezelfde geheimzinnigheid, die alle andere dingen, die hem betroffen, ken merkten; zy brachten geen uitwendige tee- kenen van pijn, geen ongewone bleekheid op zyn gelaat teweeg men kon niet gissen aan welke pyn hij leed of waar hy die ge voelde. In den laatsten tijd onthield ik er my van, hem altyd te vragen om by ons te komenwant de uitwerking, die zyn plotse linge aanvallen van kramp op Margaretha hadden, was natuurlijk van dien aard, dat zy haar gedurende het overige van’ den avond ontstemde. Zoo dikwijls ik hem later by toeval zag, scheen de invloed van het opbeurende zomerseizoen geen verandering ten goede by hem teweeg te brengen. Ik merkte op dat zyn koude hand, die my ver stijfd bad toen ik die op den guren winter avond na mijn terugkomst van buiten in de mijne nam, even koud aL altjjd was, en dat wel op de warme zomerdagen, die het einde van myn verbintenis op Noorder Villa vooraf gingen. (Wordt vervolgd.) LkTSTGr, LAAR. 'TERDAM. tfo. 2031.- voor de leveran- in sommige andere opzichten veranderd. -hy maanden [en toruggekomen ^Verergerd te zyn. jW oudoordring- [machtigen indruk ik hem voor het 1, Ulü laardheid varen nu

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1