HIT ZONDERLING!! HUWELIJK. ;baar •v issztract iïteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9836. Vrijdag 29 September 1905. Buitenlandse!) Overzicht. leHj* acao laöbï FEUILLETON. 44ste Jaargang. «5 van Boekhandelaar Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid;)'.' 4 RINKMAN 4 Zx. CRUIS” I. SARDEMANN IANT, wien modellen t» roun. i. ZANDVOORT, JVOORT, J. S. )NG, A. DROST, ÜIJFF. Mor Kedex- Itdt, straat 1031 O inden toepassingen tolderde Por- gaerlt. Zp geren lakers niet kunnen ach, geen imitaties jen. een aantal oage- 'atü op aanvraag. lEUTS <t Co. vil, deïChts nngon, meiuiien emingen m don des naam dee 18, vervaardigt i het weretdbe- i Gebre. 8toU- De strijd in het electriciteitsbedryf te Berlijn duurt voort en men verwacht een groote uit breiding van de uitsluitingen legen het einde der week. De strijd is buitengewoon ver scherpt, doordat 500 uitgeslotenen geweigerd hebben, bet werk te hervatten op de voor waarden. welke de firma’s vóór het uitbre ken der werkstaking toestonden De werk gevers besloten daarop alle zes bedrijven te sluiten tengevolge waarvan te beginnen Maandag 33 000 arbeiders werkloos zullen zijn. Telefoon No. S2 ADV ERTENTIEN, worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. TE- DT1SCHE - LEDIGE - der Firma DO N 'OVHNAL ie gratis geknipte geklemde plaat. SS MA KEU eknipt patroon. OF CHILD- NS it vele gratis ge in Amerika en Engeland wordt het oordeel van admiraal Dewey, over de lessen, uit den wat vroeger terug zyn. Mannion was ge vraagd, en ofschoon hy geheel van do mon- schen afgezonderd leeft, is hQ er heen gegaan om haar te kunnen vergezellen en weder thuis te brengen. Ik wil er wel voor instaan dat zy niet laat zal terugkomen, als hy by hhar is. Zoo ziet gy, dat er geen reden hoegenaamd is om er zooveel beweging over te maken.” Het was zeker een verlichting voor my te hooren, dat mynheer Mannion Margaretha vergezelde. Hij was, naar myn meening, veel beter voor zoo iets geschikt dan haar vader. Van alle diensten, die hij my bewezen had, achtte ik deze de grootste doch het zou nog beter geweest zyn. als hy verhinderd had dat Margaretha naar de party gegaan was.” „Ik moet nog eens zeggen,” vervolgde mynheer Sherwin, nog meer geraakt, omdat ik niet dadelijk antwoord gaf, „dat er niets is, waarover een verstandig mensch zooveel beweging behoefde te maken. Ik heb alles in het belang van Margaretha en u gedaan en zy zal bij twaalven terug zyn on mynheer Mannion draagt zorg voor haar en ik weet niet wat gy hadt willen hebben en ’t is verduiveld hard om my, zoo ziek als ik ben, zoo ruw te behandelen, als gij gedaan hebt verduiveld hard 1” (Wordt Wüolgd). loll. DIJ voegsel. den voorkomende ’TE PATRONEN g fr. p. p. tegen 0,50 verkrijgbaar Den Haag. et melk gekookt drank voor <h- 2 theelepels van Chocolate) Ah >ij geval van r te gebruiken, naameto H. TL By een onderhoud, dat prins Obolensky, de gouverneur-generaal van Finland, met eenige Finsche staatslieden had, verklaarde hy, dat hot gerucht van zyn aftreden allen grond miste en hij gaf daarbij de verzeke ring, dat alle quaesties, die thans het land in beroering brengen slechts langs vreed zamen weg opgelost kunnen worden, omdat indien de revolutionnaire woelingen in het land mochten toenemen de regeering van geen toegevendheid meer zou willen weten, maar krachtige maatregelen nemen om de tegen de regeering gerichte beweging den kop in te drukken. De Finsche progressisten hebben besloten met voorloopige terzijdestelling van hunne bijzon lere politieke opvattingen zich aan te sluiten tot één enkele partij, Ze zyn thans bezig met het opstellen 'vin een petitior waarin de eischen worden samengevat, wier inwilliging naar zy betoogen alleen de rust in het land kan doen terugkeeren. Het voor de ontwikkeling van het poli tieke en economische leven in Rusland zoo belangryke Zemstvo-congres is te Moskou byeengekomcu en reeds by de opening bleek het, dat de minister van binnenlandsche zaken het houden van het congres afhan kelijk had gesteld van zeer verzwarende voorwaarden. Wanneer een der gebeurte nissen, die in een lange circulaire van dien minister zijn opgenoemd, zich voordoet, is de president genoodzaakt de zitting van het congres onmiddellyk te sluiten. Doet hy dit niet, dan zal het door de politie, en desnoods door de gewapende macht, worden uiteen gedreven. En toch is het congres in staat geweest een zeer scherpe critiek te oefenen tegen de Doema-plannen der regeering. Verschillende sprekers drongen er op aan, de Doema te boycotten, daar deze instelling immoreel is en tegen de wenschen door de Zemstvos uitgesproken. Doch vele anderen drongen aan op deelneming aan den arbeid der Doema, omdat zy daarin gelegenheid zien den stryd tegen de bureaucratie te aanvaar den, en in naam van het volk op te komen voor vrijheid en gelijkheid. Nadat tal van vaak zeer heftige redevoeringen waren ge houden, nam het congres een motie aan, waarin gezegd wordt „dat de Doema volgens de wet van 19 Augustus, geen nationale vergadering is in den waren zindoch daar de kiesvergade- ringen, die een groot deel der sociale ele menten in het Ryk vereenigen zullen, de aaneensluiting kunnen bevorderen en de op politieke vryheid gerichte beweging kunnen steunen, acht het congres het noodzakelyk dat de Russische burgers, die het politieke program van de Zemstvo’s hebben aangeno men, als een gesloten groep tot de Doema zullen toetreden, met het doel de waarbor gen voor de burgerlijke vryheid en gelijkheid te verkrijgen, die in dat program zyn aan gegeven.” Het is van groot belang, dat het congres deze resolutie heeft aangenomenwant daardoor wordt de mogelijkheid van samen werking tusschen regeering en volksverte genwoordiging niet onmiddellyk vernietigd. De regeering heeft uit de vaak heftige debatten kunnen ervaren, welke bezwaren er tegen haar schepping bestaan. Wanneer zy nog iets anders zyn wil dan de censor, die dreigt de bijeenkomst te sluiten, dan kan zy daaruit denkbeelden verzamelen, die dienen kunnen om het Doema-ontwerp te De Temps maakt een brief openbaar, den 24en Augustus door de Brazza uit Brazzaville geschfeven aan zjjn vriend. Zelf zegt hy daarin heb ik gewerkt au grand jour, onpartijdig heb ik het onderzoek geleid en van myn medewerkers onpartijdigheid ge- eischt. Maar de heer Gentil heeft my tegen gewerkt. De heerendiensten bestonden, schoon afgeschaft op schrift. In Oebangi-Chari vond hy „la continuation pure el simple de la destruction dos populations sous forme de réquisations” in Krébedjé de naweeën van grove misbruiken, waar eerst een eind aan was gekomen toen men vernam van de Brazza’s aanstaande komst Het met dynamiet geladen en in het ka naal van Suez gezonken stoomschip Chatham zal men heden in de lucht laten springen. Port Said is er vol ernstige spanning, of schoon byna 19 KM. van het schip verwijderd, wat deskundigen een voldoende afstand achten om schade van eenige beteekenis voor de stad buiten te sluiten. De electrische battery De „Temps” bevat belangrijke mededeolin- gen over de Marokkaansche quaestie, waar aan het volgende ontleend is Rouvier had Maandag een onderhoud met dr. Rosen, waarin hij dozen mededeelde, dat hy in een telegram aan den Franschen gezant te Berlijn den, stand der onderhan- delingen had uiteengezet, met opdracht aan de Duitsche Regeering de opvatting van Frankrijk over het gehcele program der Marokkaansche conferentie mede te deelen. Bihourd bracht Maandag een bezoek aan Biilow en had daarna een onderhoud met Witte, den Russischen minister, wien hy ook de berichten van Rouvier ontvangen, mededeelde. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat Witte, die gisteren den Duitschen Keizer een bezoek bracht te Rominten, met dezen ook over de Marokkaansche quaestie zou spre ken, en den Keizer de verzekering geven van de oprechtheid en de vastberadenheid der BVansche regeering waarvan Witte ik Londen voor een maand zou verlaten, daar ik het voornemen had om een mijner vrien den die buiten woonde, een bezoek te brengen. Hy hoorde my even koel en onverschillig als gewoonlyk aan, en vroeg, zooals ik wel verwacht had, zelfs niet naar welken vriend ik heenging. Na het eten vertelde ik in het geheim aan Clara, dat ik haar den volgenden dag voor myn vertrek overeenkomstig myn belofte deelgenoote zou maken van myn lang bewaard geheim, hetgeen echter vooralsnog aan niemand anders buiten haar mocht be kend gemaakt worden. Toen dit gedaan Was, spoedde ik my tusschen negenen en tienen weg om nog eens voor ’t laatst een bezoek van een half uur op Noorder Villa af te leggen, nauwelijks in staat om my van myn toestand rekenschap te geven of om de groot heid van myn geluk te beseffen. Er wachtte my een teleurstelling Marga retha was niet thuis; zij was naar een avondpartij gegaan, die gegeven werd door een ongehuwde tante van haar, welke als zeer ryk bekend stond en alzoo iemand was om door de familie ontzien en gevleid te worden. Ik was evenzeer boos als teleurgesteld over hetgeen er plaats gegrepen had, Mar garetha juist op dezen avond uit te laten gaan, toonde een gebrek aan belangstelling in ons beiden, dat my tegen de borst stiet. door zyn besprekingen Bihourd overtuigd was. De „Temps”-correspondent zegt, van Witte vernomen te hebben, dat de Russische regee ring in de laatste weken zich ernstig met de Marokkaansche quaestie en de Fransch- Duitsche betrekkingen heeft bezig gehouden, en dat ook tsaar Nikolaas en keizer Wilhelm daarover, bij hun ontmoeting te Björko hebben gesproken. Rusland poogt een vriendschappelijke oplossing te bewerken, al was het maar alleen, wyl verlenging van de moeiljjke onderhandelingen tusschen Ber lijn en Parys leiden moet tot inkrimping (reserrement) van de mark, waaronder alle financieele operaties, die op de eene of op de andere plaats zouden kunnen worden beproefd, lyden zouden. Zonder den datum of den vorm van de te verwachten overeenkomst te kunnen aan geven, verwacht de „Temps”, dat de onder handelingen, te Parys, te Berlijn en te Rominten gevoerd, zullen medewerken om de besprekingen tusschen Rouvier, Révoil, Rosen en Prins Radolin aan te vullen en tot een goed ein le te voeren. Wel is alles nog niet geregeld, maar de indruk is goed. In aansluiting met deze mededelingen van den „Temps" kan de „Köln. Ztg.” mel den dat breeds verleden week Donderdag, dank zy de breed© opvatting van minister Rouvier, de weg voor een overeenkomst tusschdh Dnïtschland en Frankryk gebaand was. 71) Zoo was de staat van zaken in myn huis en in dat van mynheer Sherwin, toen ik Margaretha voor de laatste maal in myn oude hoedanigheid ging bezoeken, op den laatsten avond die ons nog van elkander zouden scheiden. Ik had den ganschen dag toebereidselen gemaakt voor onze ontvangst op den vol genden dag, op een buitentje, dat ik voor een maand gehuurd had, en dat in een een zame streek op eenigen afstand van Londen gelegen was. Een maand lang een onver mengd geluk met Margaretha te smaken, ver van de wereld en alle wereldsche bemoei ingen, dat was het paradijs op aarde, waar zich myn dierbaarste verwachtingen en voor uitzichten een geheel jaar hadden uitgestrekt en nu, nu, zouden deze verlangens einde lijk bevredigd worden I Al myn schikkingen op het buitentje waren in tyds gemaakt, ten einde mij in de gelegenheid te stellen om even voor het eten, dat gewoonlyk laat begon, naar huis terug te keéren. Gedurende het middagmaal zeide ik tot myn vader, dat voor de ontploffing staan te Kantara, 22 K.M. van het schip verwijderd. De spoorwegdi rectie heeft duizend zakken zand klaar ligger, om terstond de lyn te herstellen. Het versch- waterkanaal is 200 meters verlegd. Gister avond hield de scheepvaart geheel op. De ontploffing zal naar de secretaris van do Suez maatschappij te Parys meedeelde ver- moedelyk niet verder dan over een gebied van 5 K.M. ernstige uitwerking hebben. In tusschen is de hoeveelheid dynamiet, die men heden wil laten springen, de grootste, die ooit in een slag ontploft is, nl. tachtig ton. In 1893 sprong in de haven van Santander by ongeluk een schip met dertig ton dyna miet in de lucht, waarbij 600 menschen het leven lieten en meer dan 2000 gewond werden. De operatie heeft plaats onder toezicht van een ingenieur van Nobel te Glasgow. Dui kers plaatsen heden een paar kistjes dynamiet op het gezonken schip, die dan verbonden worden met de electrische battery te Kantara. In den omtrek van waar de ontploffing zal geschieden, is niets dan kale woestijn. Reuter seint uit Port-Said Gisterochtend om 9 uur zou men de ontploffing der Chatham bewerkstelligen, de met dynamiet geladen stoomboot, die in het Suez-kanaal is gezonken. Duikers hebben gisteren rondom den romp en in het ruim van de Chatham patronen geplaatst, welke door electrische draden ver bonden zullen worden met een post, die op 6 kilometers van de plaats van het ongeval is gelegen. Daar zal het voldoende wezen, op een knop te drukken om de ontploffing teweeg te brengen. Onmiddelyk daarna zullen er duikers beginnen de wrakstukken weg te ruimen. Men weet nog niet hoelang deze arbeid duren zal en hoeveel dagen de vaart van stoombooten door hei kanaal zal ge stremd zyn. GOI IMIII lOIRAXT. leldonii So. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage) ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco- per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. maken tot iets grooters en beters dan het oorspronkelijk wasdan kan zy medewerken om den levenden geest van het Russische volk te doen werken voor de ontwikkeling op politiek en economisch gebied van de gehcele natie. Wat tot dusver bereikt wefd is, zooals de Zemstvo-gedelegeerden herhaaldelyk uiteen gezet hebben, maar half werk. Hot zal nu moeten blijken of de regeering zich legen do uitbreiding, de afronding, de volmaking er van zal verzetten o( niet. Mynhéer en mevrouw Sherwin waren in do kamer, toen ik binnenkwam, en tegen hem sprak ik myn meening omtrent deze zaak in alles behalve verschoonende bewoordingen uit, Hy leed aan een hevigen aanval van boofdpyn en aan een nog heviger aanval van kwaden luim, en antwoordde my zoo geraakt als hij maar durfde. „Myn waarde heerzeide hij op scherpen, klagenden toon, „sta my toch voor eens too om te beslissen, wat het beste is. Gy zult morgen geheel en al uw zin hebben, laat my vanavond voor de laatste maal den mynen hebben. Wy hebben ons waarlijk dik wijls genoeg naar u geschikt in het terug houden van Margaretha van partyen en wy zouden ons ditmaal ook naar u geschikt hebbenmaar er kwam een tweede brief van de oude dame, waarin zy zeide dat .zy zich beleedigd zou achten, als Margaretha niet onder haar gasten was. Ik kon er niet met haar over spreken, om die vervloekte hoofdpyn, die ik heb- En waarachtig I ’t is in uw eigen belang, dat Margaretha met haar tante op een goeden voet blijftzy zal eens al het geld van de oude vryster erven, als zy haar spel maar goed speelt Dat is de reden, waarom ik haar naar de party heb laten gaanhaar gang derwaarts zal te eeniger tyd eenige duizenden voor u geiden opleveren. Zy zal om over half twaalf of 1 met Rouvier en - ,‘V* S

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1