Bff MM Ml» ven, J. LOON, enSpaoekbuizen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, usf Maandag 2 October 1905. No. 983S. Bniteolandsch Overzicht. 0 O 8. WWWilfflJI, 4.TEX, ClKtefelIjes et Vak behoort. 44ste Jaargang. enz. DEN Franje. (je geëmailleerde ARTIKELEN. FEUILLETOX van Inzending van Advertentiën tot 1 uur dee midd. L van rM SvrktiwuL Wordt vervolgd). Mllfujl* dM^MUMhcMë 8.23 8 27 8.51 9.13 Reuter seint uit Weenen, 29 Sept.: De Kamer gaat voort mot de beraadslaging t 9.14 9.18 9.42 10.04 5.53 5.57 6.21 9.43 9.20 9.42 0.06 0.10 10.35 '10.57 11.21 11> ftOüME toiitivr. G-MAGAZIJt< idster”, t IJ 4^ sta modellen lEfl’IW, s Electra Branders, !U* >U W r n SO eta, IS ct ikaraen Drogisten o., Betterdam. 1GKR, Apotheker 198. lade Jenever htcap 1OFPE. gbaar aan de ran ITPluri- «na- ar## eVfiBB Jz. Telefoon We. 8’1 ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. woordige niet bestond ik leef le slechts in het verledene en in de toekomst. Ik wandelde onverschillig langs eenzame achterstraten en drukke hoofdstraten. Van de tooneelen, die een avondwandeling in een groote stad op leveren,- trok geen van alle my’ne aandacht. Droomerig en onoplettend, evenmin somber als opgeruimd, liep ik door de helder ver lichte straten van Londen. Voor geen van de geluiden, die zich deden hoorqp, had ik ooren, behalve voor de liefdemuziek mijner eigene gedachtenal wat er te zien was verdween voor de liefelijke gedaante, die zich in mijn bruilofsdroom vertoonde/Waar was op dat oogenblik mijn wereld Beperkt tot het buitentje buiten Londen, dat ons den volgenden dag zou opnemen. Waar waren de schepselen op de wereld Allen opgelost in dat eene Margaretha. Nu eens vlogen myne gedachten droomerig en bekoorlijk terug naar den dag, waarop ik haar het eerst ontmoette. Dan weder riep ik de zomeravonden in mijn herinnering terug, toen wij te zamen uit hetzelfde boek zaten te lezen en op een ander oogenblik was het alsof ik ademde met de adem, en hoopte met de hoop, en verlangde met het verlangen yan die dagen. Doch meestal hield zich mijn geest met den volgenden dag bezig. De eerste droom van alle jonge mannen - de droom om alleen samen te zijn met de vrouw, die Aan beide zijden der Vogeson is men ver heugd over het tot stand komen van de Duitsch-Fransche overeenkomst in de Ma- rokkaansche quaestie. Want de langdurige en telkens afgebroken onderhandelingen tus- scben minister Bouvier en prins Radolin, tUBBchen de heeren Révoil en dr. Rosen, tusschen Taillandier en Tattenbacb werkten zenuwschokkend op de openbare meening. Verleden week haalden wij zelfs een artikel uit de „Frankf. Ztg." aan, waarin de krijgs trompet gestoken werd in antwoord trouwens op sabelkletterende artikelen der Fransche bladen. De overeenkomst van 8 Juli had ons voor zulke uitvallen kunnen bewaren maar wat is een overeenkomst, wanneer men het over de uitwerking niet eens is. De onderhandelingen liepen over het pro gram voor de conferentie, en nu is het merkwaardige, dat zy niet geleid hebben tot het opstellen van een program, maar van een gemeenschappelijke nota, waarin een analyse van het program wordt vastgesteld. Zonder de vrijheid der conferentie ook maar eenigs- zins te beperken wordt scherp en duidelijk omlijnd uitgesproken, wat de beide regeerin- gen verwachten van de hervormings-politiek in Marokko. Dóch in welken vórm de /Tiplomatie de overeenkomst ook moge hebben opgemaakt dat zij verkregen is, wekt blijdschap. De „Petit Parisien” noemt de overeenkomst „een gelukkige belofte voor een vreedzame toekomst”. Het blad wijst er met nadruk op, dat de onderhandelingen gevoerd werden met den wensch een oplossing te vindenen dat er steeds verzoenende gevoelens bestaan heb ben by de onderhandelaars. „Zy stonden niet vyandig tegenover elkaar, maar waren bezield met het verlangen om bevrediging der belangen van beide landen te vinden. Geen persoonlijke trots behoefde gekwetst, geen onafhankelijkheid aangetast te worden. Elk der beide landen mag zich geluk won- scben met het resultaat, waardoor het in zijn waardigheid niet werd aangetast, en waarin de vrijheid wordt geacht, die elk land hebben moet, om zyn vriendschap te kunnen bewaren, zijn herinnering te kun nen behouden. Duitscbland en Frankrijk hebben thans een waarborg gevonden voor goede betrekkingen in de toekomst, wan neer andere quaesties in de wereld voorko men, en daarom hebben wy gesproken van een diplomatiek succes, waarbij van geen overwonnenen, slechts van een overwinning 73) Het was vrij wat waarschijnlijker, dat, als ik op de partjj kwam, mijn gedrag alles aan hen, die daar bijeen waren, zou verraden. Ik besloot om tot twaalf uren in den omtrek van het huis rond ie wandelen, dan de vestibule binnen te gaan en mijn kaartje aan mijnheer Mannion te laten afgeven, met de boodschap er bij, dat ik beneden wachtte om hem met Margaretha naar Noorder Villa te vergezellen. Ik stak de straat over, en keek naar de kleine steenen aan den overkant weder r.aar het huis op. Daarop stond ik een oogenblik stil, luisterde naar de muziek, die ik duide lijk kon hooren, en stelde mij voor waarmede Margaretha zich op dat oogenblik zou bezig houden. Spoedig ging ik daar weder van daan on zette myn wandeling in een meer oostelijke richting voort, onverschillig waar heen ik mijn schreden wendde. Ik voelde weinig ongeduld en niet de minste vermoeidheid, want binnen twee uren wist ik, dat ik mijne vreuw zou weerzien. Tot die tyd was het my, alsof het tegen- Geljjk te verwachten was, zyn de groote Noorsche bladen tegen het voorstel van de tien Stortingsleden om de kwestie van Noor- wegon’s toekomstigen staatsvorm nu aan do orde te brengen. Hun argumenten zyn, dat het oogenblik slecht gekozen is; de unie is nog niet afgewikkeld do eendracht onder het volk zou verbroken worden en zy is nog zeer noodigde grondwet, waaronder de Noren nog leven en die hun kracht is, schrijft bet koningschap voor tegenover de mogendheden zou het hoog spel zyn, nu aan het koningschap te raken Verdens Gang zag dezer dagen nog het vraagstuk van de republiek onder de oogen. Welke republiek wil men dan vroeg het blad Do republiek, zooals do sociaal demo craten die verlangengeen afzonderlijk staatshoofd, maar het ministerie als opperste gezag Of een republiek met een president? Én dan rijst weer de vraag of men een president wil, door de volksvertegenwoor diging gekozen, gelyk in Frankrijk, of door het volk zelf, gelyk in de Vereenigde Sta ten. Verder moet men dan nog kiezen tus schen een republiek met een president, die veel macht hoeft, en een, waar zyn gezag slechts in naam bestaat. Het vraagstuk is zoo moeilyk, meende het blad, dat men best deed zich aan bet beproefde koningschap te houden. zy beminnen, door een volkomene afzonde ring gevrijwaard voor het gezelschap van vrienden en van vreemden, was nu myn droom, een droom, die binnen weinige uren zou verwezenlijkt worden, verwezenlijkt worden reeds bij myn ontwaken op den vol genden dag Gedurende het laatste kwartier van het uur, dat ik gewandeld had, moet ik onbe wust myne schreden weder naar het huis van Margaretha’s tante gericht hebben. Ik zag het terug, juist op het oogenblik dat het geluid van de naburige kerktoren, waarvan elf slagen klonken, my uit myne afgetrok kenheid opwekteh. Ér waren nu meer rijtui gen in de straat en meer menschen in den omtrek der deur verzameld. Werd al die beweging veroorzaakt door het komen of door het vertrekken der genoodigden? Zou de party weldra afgeloopen zjjn op een uur, waarop partyen gewoonlyk beginnen Ik besloot dichter by het huis te gaan stahn, en my te overtuigen of de muziek had opgehou den of niet. Ik was dicht genoeg genaderd om de noten van de harp en de piano te hooren, die nog even vroolyk alé zooeven klonken, toen de huisdeur eensklaps open ging om een heer en dame uit te laten. Het licht uit de gang viel vlak op hun gelaat, en deed my Mar- garetba en mynheer Mannion herkennen. Zelden heeft een boekje zooveel tegen spraak uitgelokt als de beruchte Zeysig- brochure in Hongarye, een brochure waarin do schrjjver, die later bleek de Hongaarsche journalist Zigany te zyn, de noodzakelijk heid betoogdeHongarye onafhankelijk te verklaren, met een prips uit het Huis Hohenzollerr. als koning. Waarschynlyk een tegenslag tegen die brochure, waarin de duidelijke bedoeling stak de Duitsche invloeden voor de Hon- gaarsche onafhankelijkheid te winnen, is een artikel in de „Neu Freie Presse” van den vice-president der Hongaarsche onafhanke- lykbeidsparty, dr. Polonyi, waarin betoogd wordt dat naar geheel Hongarye overtuigd is, de houding van den Koning tegenover de Hongaren alleen toe te schrijven is aan Duitscjhe invloeden. PoKmyi verhaalt: dat de Duitsche gezant na d$ welwillende houding door den mo narch tegenover Hongarye aangenomen, in overleg met de regeering te Berlijn, een au- dientitt by den Keizer vroeg, en dat van dit oogenblik af de onbuigzame tegenstand van den monarch was op te merken. Het merkwaardigste van de geheele quaes tie is echter, dat de Duitsche regeering zich, zeer terecht, volstrekt niet met de Hongaar sche quaestie bemoeid heeft. Het verhaal van Polonyi wordt door den Duitschen ge zant beslist tegengesprokenen de ineenin- gen, in de Zeysig-brochure over de sympathie van Keizer Wilhelm voor Hongarye verkon digd, gelden slechts voor zoover Hongarye deel nitmaakt van de met Duitscbland ver bonden Oostenryksch-Hongaarsche monarchie. Reuter’s Agentschap verneemt, dat op de N W. grens van Indiö de strategische spoor weg verlengd zal worden naar de Afghaan- sche grens. Waarschijnlijk zal de spoorweg ongeveer een 95 K M- de Kaboelrivier vol gen. In Afghanistan zelf wil, gelyk men weet, de emir geen spoor hebben. Maar de Engelschen zullen nu gauw by do hand we zen, als Afghanistan hen te hulp roept of ook ongeroepen. De directies on de werklieden in het elec- triciteitsvak te Berlijn zyn het nog niets eens kunnen worden. De directies hebben laten mededeelen, dat zy in staat zyn ook by een algemeene werkstaking in hun fabrieken voor het-leveren van de noodige electriciteit voor de trams en de straatverlichting te zorgen. Het stakingscomité heeft op verzoek van de werklieden-leden der verzoeningscom missie van hel Gewerbegericht besloten de hulp dezer commissie in te roepen, hoewel zy zich alle andere maatregelen voorbehouden. De Bond van Berlynsche metaalwerkers beeft besloten, zoodra de drie groote elek trische fabrieken gesloten zullen zyn, by alle overige electrische inrichtingen een werk staking te proclameeren. Een ernstigen strijd staat dus te wachten. Nadat het centrale comité der stakers in de. electriciteitswerken de tusschenkomst van het „Gewerbegericht” had ingeroepen, der vredelievende denkbeelden kan worden gewaagd”. Tegenover de meening, dat het gelukkige resultaat aan de bemoeiing van Witte en van Rusland zou zijn te danken, wijst de „Figaro” er op, dat de overeenkomst reeds verkregen was, voordat Witte door den Duitschen keizer te Rominten ontvangen werd. Minister Podbielski heeft op een verzoek schrift van veehandelaars in Oost-Friesland om opheffing van de quarantainobepalingen het volgende weigerende antwoord gezonden „In Oost Friesland is den rundveefokkery niet alleen een van de voornaamste bronnen van inkomst van het land, maar het is in het algemeene belang van den staat dat aan den Duitschen landbouw uit Oost-Friesland voortdurend goed fokvee, tot verversching van bloed, kan geleverd worden De geheele Duitsche landbouw heeft er daarom, voor- zoover hij afhangt van het aanfokken van vee in lage landen, belang by dat de Oost Friesche veestapel gezond blyft en het is dus billijk, tot bescherming van dien vee stapel, ver strekkende bijzondere voorzorgs maatregelen te nemen. De daarmee strydige belangen van de veehandelaars moeten in dit geval by de andere belangen achterstaan.” Uit een mededeeling van andere zyde blijkt dat van 1902 tot 1903 uit Oost Friesland- naar de landbouwende streken van Duitscbland 40,000 stuks vee ter waarde van ongeveer 12 millioen mk. zyn uitge voerd. Nu reeds naar huis te gaan Anderhalf uur voordat het tyd was om terug te koeren Waarom was dat? Er kon slechts een reden voor zyn. Mar garetha dacht aan my en aan hetgeen ik zou gevoelen, als ik op Noorder Villa kwam en tot na middernacht op haar moest wachten. Ik snelde vooruit om een woord met hen te wisselen, terwijl zij de stoep afkwamen; doch juist op hetzelfde oogenblik werd myn stem overschreeuwd en mijn verder voortgaan Verhinderd door een standje onder het volk dat op de kleine steenen stond, en ons van elkander scheidde. Iemand zeide dat men hem zyn zak gerold had anderen schreeuwden hem toe dat zy den dief al gegrepen hadden. Er had een gevecht plaats de politie kwam er by ik werd van alle kanten omgeven door een tierend, dringend gemeen, dat als uit don grond schoen opgerezen te zyn. Voordat ik uit het gedrag en weder op het midden van de straat kon komen, waren Margaretha en mynheer Mannion in een rytuig gestapt. Toon ik my weer vrjj be wegen kan, zag ik het juist pijlsnel weg rijden. Telefoon Ko. M3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering lan Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. over de verklaring der Regeering. Een aantal sprekers spraken hunne voldoening uit over het voornemen der Regeering om de grondwet van 1867 te herzien. De Duitsche partyen spraken zich uit ten gunste van een economische scheiding van Hon garije. Do minister-president wees onder toejuichingen de aanvallen terug op de dy nastie, zonder welke de monarchie niet kan blyven bestaan. De Regeering zou dank baar zijn indien de Kamer de begrooting wildo in behandeling nemen en beraadslagen over de herziening der wetten van 1867. De minister is overtuigd, dat men een vorm zal weten te vinden voor het byeen- blyven van de twee deelen der monarchie, waarby elk do rechten behoudt, dio door do wetten zyn gewaarborgd en volle vrijheid beslissing. Indien het Oostenryksche parlement ten deputatie zal benoemen, wil de regeering haar werk in alle mogelyko opzichten steunen. De regeering zal trachten hare moeilyke taak onder volle verantwoor delijkheid ten einde te brengen. Nieuwe zitting Maandag. hebbet de betrokken firma’s verklaard, dat zy deze tusschenkomst niet aannamen, maar bereid waren den toestand te bespreken met de arbeiders-comités onder persoonlijk voorzitterschap van den president van het „Gewerbegericht”.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1