HET ZONDERLINGE IM Q LOTING cao laar ;eztract Nationale Militie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 5 October 1905. No. 9841. Bulteolaadscti Overzicht. N ÏMËN 44ste' Jaargang. FEUILLETON van 1 5 gratis ge- handelaar Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des niidd. TWEEDE OPENBABE KENNISGEVING. om De ontmoeting van den Duitscben Ryks- IINKMAN Zv. {Wordt vervolgd.) t' RUIS” SARDEMANN 'irina UAL Lis geknipte irde plaat. [KEK patroon. CHILD- >ON. ZANDVOORT, fOORT, J. S. 4G, A. DROST, IJFF. INT. den modellen te VOOR DE deleft» i n, tesamfan - igen ia dot naam des vervaardigd t woreldbe- br* Stoll- uü 10S len toepassingen iderde Por» terts. Zy geven kers niet kunnen h, geen imitatie» n. en aantal onge- tit op aanvraag. HITS Co. prefbmjw a Ö.36 var IMar- HE- - IE - - a «Sb O WIIDM JIE CO IRA,\T. Bijvoegsel. oorkomende »ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. en art. 42, eerste zinsnede, van bovenge noemd Koninklijk besluit „Het bewijsstuk, in de eerste zinsnede van „art. 51 der Wet vermeld, kan, zoo het „niet reeds ingevolge art. 39, derde lid, van „dit besluit onder den Burgemeester berust, „ten minste tien dagen vóór den dag, waarop nde zitting van den Militieraad wordt ge- „opend, worden ingeleverd bij den Burge meester der gemeente, in welke de loteling „die vrijstelling verlangt wegens eigen mili taire dienst of wegens broederdienst, voor ,de militie is ^geschreven.” De opgave van eene reden van vrijstelling bij de luting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrij stelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op hot daarvoor bestemde tijdstip. Zy, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze waarop de Loting is geschied, kun nen deze inbrengen bij do Gedeputeerde Staten dezer Provincie, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, by een op ongezegeld papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewys van ontvang zal behooren te worden ingeleverd by den Burgemeester dezer Ge meente. GOUDA, den 4n October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. X Telefoon No. fc‘2 ADV ft R. TENTIEN worden geplaatst regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Het Russische Telegraaf agentschap deelt mede dat de werklieden in de reparatie- inrichting van de electrische tram te Moskou het werk gestaakt hebben. Zij weigeren de tramwagens te reinigen en in orde te houden, zoodat deze langzamerhand voor het ver keer onbruikbaar worden. Hedenmorgen vroeg trachtten de stakers het uitrijden van de wagens uit de remises te verhinderen, De staking der letterzetters breidt zich steeds verder uitop het oogenblik ligt het werk in zeven groote drukkerijen stil. Een te Boedapest gehouden vergadering, waaraan werd deelgenomen door 270 afge vaardigden, behoorende tot alle partijen behalve de liberale, vereenigde zich met al- gemeeno stemmen met een besluit, genomen door de oppositiepartijen, dat zich richtte komen, hoorde ik een langzamen, zwaren, regelmatigen voetstap door de straat klinken. Het was de nachtwacht, die in deze buurt de ronde deed. Toen hij het slop, dat naar den f tal leidde, naderde, bleef hij staan, gaapte, rekte zich eens uit en begon een deuntje te fluiten. Als Mannion de deur eens uitkwam, terwyl hy daar was. Myn bloed scheen in myn aderen te stollen, terwijl ik aan de mogelijkheid hiervan dacht. Eensklaps hield de man met fluiten op, keek de straat eens langs, en voelde aan de deur van een huis in zyn nabijheid deed eenige stappen verder bleef toen weer staan en vóelde aan een andere deur mompelde daarop by zich zelven op slaperigen toon„Ik heb al gezien, dat alles hier in orde is. maar ik heb de andere straat nog vergeten.” Hy keerde zich om en ging donzelfden weg terug. Ik vestigde myn oogen onafgebroken op het logement, terwijl ik het geluid zynet voetstappen al flauwer en flauwer in de verte hoorde. Hy hield eindelijk geheel op, maar nog bleek aljps hetzelfde nog verscheen de man, op wiens leven ik loerde, niet. Tien minuten daarna, voor zoover ik kan gissen, ging de deur open, en hoorde ik Mannion’s stem en de stem van den knecht, die my had uitgelaten. „Kyk voor u uit, voordat gy de deur uitgaat,” zeide de knecht, en zyn stem was io het slop daidelyk hoor- Bjj de bespreking in do Oostenryksche Kamer van den beweerden opstand in Brünn werden door de Tsjechen rumoerige inciden ten uitgelokt, zoodat de morgenzitting ge- sphorst moest worden. In de wandelgangen verzekert men dat te Brünn geen enkel ernstig incident is voorgevallen. Na het hervatten dor zitting verklaarde de minister van binnenlandsche zaken dat te Brünn geen enkele buitensporigheid be gaan is. ielk gekookt nk voor dfr> eotepeto van xAate) Ah geval vaa gebruiken. mateH.’l 76) Ik ging naar de straat terug en plaatste my in de pikzwarte duisternis van een slop, dat op een paardenstal uitliep en juist tegen over het logement gelegen was. In de stilte en de duisternis, in de plotse linge werkeloosheid, terwyl ik wachtte cn waakte, kwam een gedachte op myn lippen en bracht myn spraakvermogen haar werk- tuigelyk onder woorden. Ik luisterde zachtjes by myzelvenik zal hem dooden als hy er uitkomt. Myn geest dwaalde geen oogenblik van deze gedachte af dwaalde niet naar myzelven, dwaalde niet van haar af. Haat had in myn hart post gevat, en de bewustheid van myn eigene ellende was met haat ver mengd. De dood verstijft alles en dood en myn gedachten waren één. Terwyl ik op de wacht stond had ik voor een oogenblik een hevigen stryd- te voeren. Juist toen ik berekend had dat de tyd ge komen was, waarop zy genoodzaakt zonden zyn om te vertrekken, ten einde op het bepaalde uur op Noorder Villa terug te By de uitgesloten arbeiders van de drie groote firma’s in de electrische nijverheid te Berlyn hoeft zich gisterochtend, als vrij willig stakende, een vierdo groep aange sloten Het grootste deel van de stokers en machinisten van do Berliner Elektrizi- tats-Worke, die den stroom voor de tram en de verlichting van do stad leveren, hebben eveneens het werk neergelegd. Men heeft hulpkrachten aangenomen, om groote stoor nissen te voorkomen. Maar het eerste ge volg van de staking in de groote centrale was toch, dat de groote Berlynsche tram gistereii reeds den dienst moest beperken. Zy trachtte dat te verholpen, door op lynen waar dit anders niet gebruikelijk is, sleep- wagens aan de door stoom bewogen rijtuigen te laten haken. De Berlynsche brandweer, die ingevallen van nood voor Manusje-van-alles dienst doet, heeft vyftig man afgestaan, om in hot tekort aan handen in de electrische krachtstations te voorzien. En verder zyn ook ingenieurs en meesterknechts druk in de weer, om den stroom aan den gang te houden. De staking is het uitgebreidst in het Noorden van de stad en in de buitenwijken. Men schatte gisteren dat er van de 1000 machinisten en stokers in de centrales 750 niet meer werkten. Vandaag verwachtte mon onder de patroons een nieuwe uitbreiding van do beweging. Het stakingscomité heeft aan allen die mee doen, onverschillig of zy al dun niet tot een vakvereeniging behooren, ondersteuning toe gezegd. Het 2de regiment gardelansiers en de tweede afdeeling van het 1ste regiment gardeveld- artillerie, die pas Zaterdag in de stad zouden komen, zyn in allerijl van het manoeuvre- terrein ontboden en gisternacht teruggekeerd BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOUDA, voldoende aan art. 26 der Militiewet 1901 en aan art. 24 van het Koninklijk besluit van den 2n December 1901 (Staatsblad no. 230), brengen ter algemeene kennis dat de Loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in de Ge meente zal plaats hebben op Dinsdag den lOn October a.s., aanvangende des voormid- dags 10 ure dat de ingeschrevenen naar Alphabetische orde opgeroepen, zelven hun nommer trekken, dat voor de niet opgekoinen Loteling de trekking kan geschieden door zyn Vader, Moeder, Voogd of Curator, terwyl dit by hunne afwezigheid door den Burgemeester of een Lid van den Gemeenteraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van\ry- stelling, die zy ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormelden dag en uur zullen moeten bevinden op het Raad huis dezer Gemeente dat op Maandag den 6n November daar aanvolgende, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur in het Raadhuis (bovenlokaliteit, afd. Militie) aanvraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuig schriften wegens Broederdienst en dat belang hebbenden zich moeten aanmelden vergezeld van twee met hen bekende, ter goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, die op hunne vernntwoordelykheid de vercischte getuigenis kunnen afleggen en het te maken getuigschrift onderteekenen. Hierby zyn aangehaald het bepaalde by art. 51, eerste en tweede zinsnede der Wet, luidende „Om vrijstelling wegens eigen militaire „dienst of die van broeders te verkrijgen, „moet men overleggen een paspoort of ander „bewys van ontslag, of een uitreksel uit het „stamboek of een bewys van werkelijke „dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegens „broederdienst moet men bovendien over leggen een getuigschrift van den Burge meester, waaruit het getal zonen, tot het „gezin behoorende, blykt” relefoon Ifo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E NT EN. baar, „de straat is niet veilig voor u.” Geen geloofslaande aan hetgeen hij hoorde of zich daarvan althans den schijn gevende, viel Mannion den knecht toornig in de rede, en trachtte zyn deelgenoote in do misdaad moed in te spreken, door haar te verzekeren dat die waarschuwing niets anders was dan een poging om hom geld uit den zak te kloppen tot een bolooning daarvoor. Da knecht ant woordde knorrig, dat het hem volstrekt niet om zyn geld te doen was. Dftdelyk daarop werd er een deur binnen in het huis hard dichtgeslagen, en wist ik dat Mannion aan zyn noodlot overgelaten was. Er was een oogenblik van stilzwijgen, en toen hoorde ik hem tot zyn medeplichtige zeggen, dat hy alleen naar het rytuig zou gaan zien, en zy beter deed de deur te slui ten en rustig in de gang te blijven wachten totdat hij terugkwam. Dit geschiedde. Hy ging de straat in Het was na twaalven „Geen geluid van een vreemden voetstap was hoorbaar - geen mensch was tegen woordig om getuige te zyn vaafle naderende worsteling of om haar te bele/ten. Zyn leven was in myn hand. Zyn dofod volgde hem even zeker als zyn voet hem volgde, terwyl ik vlak achter hem liep. Hy keek naar alle kanten naar het rytuig uit. Toen hij echter zag, dat het verdwenen was, keerde hy haastig terug. Op dat oogen- tegen de Keizerlyke verklaring van den 27e en protesteerde tegen do voortdurende verdaging van do zitting der Kamer van Afgevaardigden. kanselier, prins Bülow, ofi den Italiaanschm minister van buitenlandsche zaken Tittoni, geeft nog steeds aanleiding tot breedvoerige besprekingen in de pers. Met het oog op den politieken toestand wordt daaraan thans veel meer beteekenis gehecht, dan an ders de gewone ontmoetingen van staatslie den plegen te hebben. De Neviq freie Presse weet medo te deelen dat Tittoni zich zeer bevredigd toonde over zyn besprekingen met den Rykskanselier. De toestand kan, op grond der uitingen van een „diplomaat, die van naby met Tittoni bekend is”, door het Weener blad aldus Worden geken schetst De Marokkaansche quaestie behoort tot de geschiedenis. De conferentie te Algeciras zal tot geen moeilijkheden aanleiding geven. De tweede Haagsche conferentie zal waar schijnlijk tot stand komen en de regeling van het zeerecht ter hand nomen, waardoor conflicten over neutraliteitsquaesties, zoo- als in den j ngsten oorlog voorkwamen, zul len worden voorkomen. j Hot Engelsch-Japansche verbond maakt een oorlog in Oost Azië in de eerstvolgende tien jaren onmogelyk. Japan, Engeland en Amerika, de laatste als latende bondgenoot in Azië, vormen zulk een reuzenmacht, dat zy het in do hand hebben, den vrede in Oost- Aziö te handhaven- De betrekkingen tusschen Oostenryk-Hon- I garye en Italië zyn uitstekend, en de beide regeeringen pogen ze op dezen voet to hou den, ook al wordt nu en dan van onbevoegde zyde getracht, die betrekkingen te versto ren. Tittoni toonde zich vastbesloten zulke pogingen tegen te gaan. Do toestand in dun Balkan geeft geen reden tot bezorgdheid. De Sultan zal, naar het oordeel van den Italiaanschen minister ondanks zyn tegenstribbelen, de finan cieels hervorming in Macedonië moeten toe slaan. En al komen ook wrijvingen voor tusschen Bulgarije en Griekenland, en tns- scheu dit land en Roemenië, deze zullen geen aanleiding geven tot stryd. De Italiaanscfie minister acht het onnoo- dig zich bezorgd to maken oen aanleiding voor een Europoesche botsing bestaat niet. Het Drievoudig Verbond is vastbesloten om voortdurend op te treden voor het be houd van den vrede. Evenals Crispi, by zyn terugkeer van Friedrichsruhe, eens de verzekering kon ge ven „Wy hebben door onze besprekingen den vrede een grooten dienst bewezen”, kan ook Tittoni verklaren, dat zyn Onderhoud met Bülow den vrede gediend heeft, en dat do overeenkomsten tusschen de verschil lende staten in het belang van den vrede blik zag ik hom vlak in hot aangezicht. Voordat er een woord kon gesproken, zelfs voordat er een blik kon gewisseld worden, waren myn handen aan zyn keel geslagen. Hy was langer en zwaarder dan ik, en worstelde met my, wetende dat het om zyn leven te doen was. Hy trachtte geen oogen blik uit myn bereik te komen, maar sleepte mij den weg op sleepte mij acht of tien ellen van de straat weg. Do zware adem haling, die uit zyn geopende mond kwam, werd op mijn voorhoofd voelbaar hy t^ok my woe dend heen en weer van do eene zyde der straat naar de andere, en sloeg naar my, terwyl hy zyn krachtige vuisten hoog boven zyn hoofd zwaaide. Ik bleef staande en hield hem op een armslengte van m(; af Toen ik myn voet diep in den grond wilde drukken om mij meer stevigheid te geven, hoorde ik het geluid van steenen do weg was pas met graniet geplaveid. Onmiddellijk vatte ik een wreed plan op, om het besluit van hem te dooden, dat bij mij vastslond, ten uit voer te brengen. Ik groep bom nu achter in den nek en bij den kraag van zijn rok en slingerde hem met zijn gezicht op den grond.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1