itcap J ;baar w No. 9842. S.E iseztract l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken f BulteolaBdsch Overzicht. ni VERKIEZING van cen lid vandenGenieenteraad. ne. iclitchei» Vrijdag 6 October 1905. 44ste Jaargang. FEUILLETON" nu zromum door eene dame, g of schriftelyk van 4 ide Jenever 4 el en !ntrkbr»*(L I (Wordt vorvolgd.) CRUIS” I. SARDEMANN OPPE. baar by TERS Jz.' IANT, wien modellen la 50 cis., 75 ct irs en Drogisten ItKEIll Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. i-oon. I. ZANDVOORT, 3V00RT, J. S. JNG, A. DROST, UIJB’F. )nden toepassingen tolderde Por» gaerU. Zjj geven takers niet kunnen rich, geen imitaties gen. een aantal onge- ratis op aanvraag. IHHTS A Co. met dit g -.w w" zekerheid heeft dat te Parys niemand meer f waardeloos te beschouwen”. Telefoon ft o. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDNHE COURANT: reletosn ho. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt c’.'geliik met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Do BURGEMEESTER van GOUDA, Geiien de artt. 5 on 8 der Gemeentewet benevens art. 3 van het Koninklijk besluit van den 8en Mei 1897 (Staatsblad No. 144), doet te weten dat op DINSDAG den 17en OCTOBER e.k. in het tweede kiesdistrict dezer gemeente eene verkiezing zal plaats hebben i van een lid van den Gemeenteraad in dat district, tor voorziening in de vacature, ont staan doordien de Heer C. H. ENGELS zyn ontslag heeft genomen dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, by hem knnnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Candidaten, waarvoor de voorgeschreven formulieren van af heden ter Secretarie voor de kiezers verkrijgbaar zjjn en dat voor deze verkiezing de stemming, zoo die noodig mocht zyn, door Burgemeester en Wethouders is bepaald op WOENSDAG den 25en OCTOBER e.k. en de herstemming, zoo noodig, op VRIJDAG den 3en NOVEM BER d.a.v. GOUDA, den 5en October 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Kapitein Bongoulin, gewezen maritiem attaché by het Fran.’che gezantschap te Tokio, wiens veroordeeling wegens verspio- dersdiensten ten nadeele van Japan wy inder tijd hebben vermeld, is, na begenadigd te zyn, te Marseille aangekomen. De kapitein is ziek, maar hy heeft zich toch dadelijk laten interviewen, en verzekert, dat al wat in Japan over zyn zaak geschreven is, on juist is. Deze verzekering klinkt uit zyn mond niet vreemd, maar als zyn medereiziger (en mede veroordeelde) Strange zegt dal de Japanners gebeten waren op de Franschen, wegens de hulp door ben aan de Russen verleend, en dat zy d&Arom veroordeeld zyn, dan behoeft men dit niet \oetstoots aan ta nemen. Evenmin het bericht van de Echo de Paris dat de Fransche regoering b.j de Japansche zal aandringen op herziening van het vonnis. Engelscho bladen, voornamelijk die, welke in betrekking staan tot het ministorie- Balfour, zyn ijverig bezig een toenadering te bewerken tusschen Engeland en Ruslai.d. De „Times” is een eerste voorstander B. Huur Ca -MnbttacMl Mtti- NtwariUM*"**** sprakeloosheid deden ondervinden, juist op een tijd, waarop ik de macht om een enkel oogenblik te spreken met myn leven zou gekocht hebben. Zonder een woord te kunnen spreken of een traan te kunnen laten, ging ik naar baar toe, nam haar by den arm en trok haar van het huis weg. Toen ik dit deed, had ik een onbestemd doel om haar geen oogenblik los te laten en haar zelfs geen duimbreed van mij te doen wijken, voordat ik zekere woorden tot haar ge sproken had- Welke woorden dat waren en wanneer ik ze zou uitspreken, kon ik niet zeggen. Een kreet om genade was op haar lippen, doch op het oogenblik, dat onze blikken elkander ontmoetten, stierf hy weg in aan houdende, zenuwaehtige klaagtonen. Haar wangen waren doodsbleek, haar gelaatstrek ken onbewegelijk, haar oogen staarden als die van een idioot; misdaad en schrik hadden haar reeds een afzichtelyk voorkomen gegeven- Ik trok haar eenige schreden ver naar het plein. Toen hield ik op, daar ik aan den man dacht die met zijn gelaat naar den grond gekeerd op den weg lag. De woedende kracht van weinige minuten te voren had my verlaten sedert hei oogenblik dat ik haar bet eerst zag. Ik waggelde waar ik nu stond louter van lichaamszwakte. Het geluid van Graaf Witte is, na de totstandkoming van den vrede in Portsmouth, de gevierde man in Rusland. De Tsaar verhief hem in don gravenstand, en de gunst van den autocraat die vóór zyn vertrek naar Amerika niet ^hpol groot was, bestraalt thans den presi dent van den ministerraad met nieuwen glans. Zyn tegenwoordig „presidentschap” is slechts cen titel en niets meer. Doch wordt hy minister van binnenlandsche zaken, dan kunnen betere tjjden aacbreken. Witte wordt waarschijnlijk een kracht voor de regeering van Rusland. En zyn invloed is reeds in menig opzicht merkbaar. Zoodra Witte bij den Tsaar op Björkö ont vangen was, werd officieus gemeld, dat binnen enkele dagen een oekas tol regeling van de verkiezingen voor de Ryksdoema zou worden uitgevaardigd. En ook op ander gebied heerscht, na Witte’s terugkeer, buitengewone werkzaam heid. Er vormden zich twee sterke partijen 77) In de dolle zegepraal van dat oogenblik had ik my reeds naar hem voorovergebogen, terwijl hy onbewegelijk aan myn voeten lag, om hem nog eens op te lichten en hem op het graniet niet alleen het leven, maar even zeer de gelijkenis van een mensch te ontne men, toen ik in de doodelijke stilte, die op de worsteling volgde, de deur van het loge ment weder open hoorde gaan- Ik verliet hem aanstonds, en snelde van het plein ik wist niet met welk doel of met welke gedachte naar die plaats terug. Op de stoep van het huis, op den drempel van die verfoeielyke plaats, stond de vrouw, die de dienaar van God my voor het aange zicht Gods tot echtgenoote gegeven had. Een hevige aanval van schaamte en wan hoop doorvlymde mijn hart, toen ik naar haar keek, en ontnam my al den moed, dien ik nog pas getoond had. Duizenden by dui zenden van gedachten schenen in de wildste verwarring myn hoofd te doorkruisen gedachten, die mijn hoofd in vlam zetten gedachten, die m j de heliche marteling van gevoejen vereenigen zoodra zij do 1 er aan denkt de opinie van anderen als Het aantal uitgeslotenen en stakers te Berlijn is gisteren tot 38,000 geklommen, daar ook de werklieden in de fabrieken van gloei- en Nernstlampen, welke behooren tot de Allgemeine ElektricitUtsgesellschaft, het werk hebben neergelegd. De directie had die fabrieken niet willen sluiten, omdat twee derden van het personeel uit vrouwen be staat. De directie van de fabrieken van Siemens deelt mede dat de pogingen van het stakingscomité om het tiende gedeelte van het personeel, hetwelk niet uitgesloten was. in de staking te betrekken, mislukt zyn, on dat byna alle niot-uitgeslotenen voltallig zyn opgekomen. De groote centrales voor licht on kracht hopen binnen enkele dagen in staat te zjjn, het bedryf weer in zyn vollen omgang uit te oefenen. Er is gisteren reeds meer stroom geleverd dan de vorige dagen, hoe wel de trams nog te kampen hadden met onvoldoenden toevoer en daarom maar voor de helft konden ryden. De gesleepte tram- rytnigen veroorzaakten in nauwe straten en op drukke kruispunten eenige stoornis in het verkeer. De krachtstations worden dag en nacht door politie bewaakt, en de goedge zinde stokers en machinisten zyn daar geheel in den kost. Uit de provincie zyn honderden werklustigen aangekomen, die onder politie- geleide naar de fabrieken gebracht worden. Aan de eindpunten van de tramlijnen in Moabit was het gisterenavond een beetje rumoerig, doordat opgeschoten jongens en janhagel, dat met de stakers niets te maken had, relletjes veroorzaakten. De politie kon echter, met de krachtdadige hulp van de commissarissen van orde uit de arbeiders, de rust gemakkelyk handhaven. De stakers zelven gedragen zich voorbeeldig. Twee leden van het stakingscomité zyn gisteren by burgemeester Kischenor geweest, om zyn tusschenkomst in te roepen. De burgemeester verklaarde zich bereid, maar verzocht de afgevaardigden hun verzoek schriftelijk te herhalen, opdat het een officieel karakter zou dragen. De hoop op een spoedige ver zoening behoeft dus nog niet opgegeven te worden. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de» midd. Het „Berliner Tageblatt” bevat een ge ruchtmakend bericht uit Duitsch Zuidwest- Afrika: Te Windhoek, de hoofdplaats dier Duitsche kolonie, zou een aanslag ontdekt zyn, door Kaapsche en Transvaalsche boeren haar hijgen en trillen, van haar laaghartig, onduidelijk gemompel om genade, greep my met een wonderbaren schrik aan. Myn vingers beefden om haar arm, het zwe t gudste in stroomen van myn gelaat; ik greep de hekken in myn nabyheid vast om niet te vallen. Toen ik dat deed, rukte zy haar arm los, even gemakkelyk alsof ik een kind ge weest ware, en vlood met een kreet om hulp naar het andere einde der straat. Nog had het vreemde instinkt om haar niet los te laten invloed op my. Ik volgde waggelende als een dronken man, in een oogenblik was zij buiten mijn bereik en uit myn gezicht. Ik ging niettemin verder verder, en verder, en verder, ik wist niet waarheen Ik verloor alle denkbeeld van tyd en afstand. Nu eens liep ik dezelfde straten op en neer. Dan weder spoedde ik my in dezelfde richting rechtuit voort. Waar ik ook ging, scheen het my dat zy nog vlak voor my was; dat haar weg en myn weg een waren, dat zy zich pas had losgerukt en dat zy zoo even op de vlucht ging, Ik herinner my, dat ik op dezen tocht twee mannen in een breede straat ontmoette. Zy bleven beiden staan, keerden om en liepen een oogenblik achter my. De een lachte om my als om een dronkaard. De ander riep hem op ernstigen toon stil te zwijgen want ik wm niet dronken, maar krankzinnig de eene voor, de andere tegen den nieuwen graaftot de laatste behoort natuurlijk de hofparty. Maar haar invloed is nog niet groot genoeg, en heeft nog niet lang genoeg kunnen werken, om de gunst, waarin Witte thans by den Tsaar staat, te ondermynen. De „Temps” publiceert een interview van zyn ^pecialen correspondent te Baden-Baden met prins Von Bülow. Deze zeide o.a. „Zoowel thans als te voren zullen wij, mits uwe koloniale politiek onze handels belangen en onze waardigheid ontziet, u niet alleen in Marokko en elders den voet niet dwars zetten, maar u zoo noodig zelfs helpen. Ik weet wel dat er menschen zyn die voorspellen dat tusschen Engeland en Duitschland cen oorlog niet uit kan blijven. Minister Tittoni zeide Zaterdag dat hy niet aan dezen ooriog geloofde. Ik voor my ga verder, ik ze» dat het een dwaashei 1 is dien oorlog air onvermijdelijk voor te stel len. Duitschland en Engeland zouden el kander te veel kwaad doen, zy zullen deze proef niet wagen, en ik durf verzeke ren dat de regeeringen te Londen en te Berlijn te veel verantwoordelijkheidsgevoel hebben om zich te laten influenceeren door de heftigheid van de pers en de opgewon denheid van het publiek. „Zoo er tusschen Engelschen en Duit- schers vooroordeelen bestaan, die vroeg of laat zullen verdwijnen, kan Frankrijk medehelpen om die uit den weg te ruimen. „Wat Rusland aangaat, staan wy tot uwe bondgenooten in een bijzonder goede verhouding. Waarom zoudt gij daar iets kwaads van denken P Wij hebben ook geen argwaan gekoesterd tegen het Fransch Rus sische verbond, omdat dit ten opzichte van ons nimmer het agressieve karakter heeft gedragen, dat men heeft toegekend aan zekere toenadering, die, zonder te komen tot een verbond, toch veel verontrusten der is. „Een dubbel stel vredelievende bondge nootschappen verzekert het evenwicht in Europa. Gy staat op goeden voet met Italië niets is wenschelykerwy ‘zyn goede vrienden met Rusland uitstekend. Men moet alleen maar niet aan de Fransch-Ita- liaansche toenadering een anti-Duitsch ka rakter geven, en aan de Russisch-Duitsche toenadering oen anti-Fransch karakter. Wat is gemakkelyker dan aan dit vereischte te voldoen P „Ik hoop, dat onze overeenkomst betref fende Marokko het eerste teeken zal zijn van wederzydsch vertrouwen. De openbare meening in Duitschland zal zich gaarne hy had myn gelaat, toen ik een gaslantaarn voorby ging, gezien en hy was er zeker van dat ik krankzinnig was. „Krankzinnig!” dat woord klonk, toen ik het hborde, achter my als een stem des oor deels. „Krankzinnigeen vrees had mij overmeesterd., die in al haar venchrikkelyk- heid was uitgedrukt in dat eene woord een vrees, welke voor hem die er onder lydt zelfs erger is dan de vrees voor den dooddie geen menschelyke taal in al haar verschrikkelijke werkelijkheid ooit aan ande ren heeft toovertrouwd of immer zal toever trouwen. Ik had my tot dusverre voortge spoed, omdat ik een spook zag, dat my den weg wees een wenkende schim, die voor my uitging, en nog donkerder was dan do nachtelyke duisternis. Ik ging nu nog voort, maar alleen omdat ik niet durfde stil staan. Ik weet niet hoever ik geloopen had, toen mijn krachten my begaven en ik hulpeloos neder zonk, op een eenzame plaats, waar de huizen weinig in getal waren en ver strooid stonden, en boomen en landeryen in de verte door de duiste nis t-lechts flauw te onderscheiden waren. Ik verborg myn gelaat in mijn handen, en trachtte mij t ovenuigen dat ik nog in het bezit van mijn versland was. gesmeed tegen do Duitsche heerschappij in dat gebiedNadere berichten melden, dat de samenzwering b<ra md is door Am’ries de Wetden 22en Augustus word het be staan van het complot by de politie bekend. Ton huize van Andries de Wet worden ge heime bijeenkomsten gehouden, met het doel op oen gegeven oogenblik, met behulp van Capeboys en inboorlingen een „coup de main” te ondernemen tegen Windhoek en andere plaatsen. Den volgenden dag werd by Do Wet huiszoeking gedaan vyf personen, die in zyn huis waren, werden gevangen geno men en oen groote voorraad wapens en ammunitie in beslag genomen De „Windhuker Nachrichten” deelt het plan van do samenzweerders medeZy wilden Windhoek overrompelen, do paarden en het vee buit maken en de gevangen Boeren bevrijdenals zy deze stad in bezit hadden zouden zij naar Barmen gaan, en wanneer dit genomen was, in verbinding met Witboi Kuiseb nomen. Van daaruit zou gepoogd worden de hulp der Bastaards in te roepen. Een zekere Spangenberg had zich aan do grens gevestigd en leverde groote hoe veelheden kryg>behoeflen aan de oproerige Hottentotten. Deze Spangenberg was vroe ger raadgever van Hendrik Witboi en orga niseerde in do Kaapkolonie de beruchte „Van der Westruizen-trok” naar Namalund.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1