HM IBM HUWELIJK Ister LOON, Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 0849. Zaterdag 14 October 1905. 44ste Jaargang. BuHenlaadsch Overzicht. - Senn, NTBN, ectra Branders. nz. HKELEN. 5 Mark KENNISGEVING f f; UIL L E T O V~" KENNISGEVING. van GEHEIMZINNIG VOORVAL. NEMAN A Zn. {Wordt vervolgd.) AGAZIJN B 13, k beleefd mij te melden. t de aanvraag •ten voor de trekking zoo rlijk tot HAMBURG, SN, astafeltjes rak behoort. modellen Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. SN Franje, geëmailleerde i Spreekbuizen. fiOIDStl IE COURANT Je prijzen zijn loor den Staat gegarandeerd. \cming in Telefoon No. 88. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. V Gold. 3.50. Gold. 1.75. Guld. 0.90. gende klassen rijzen worden trekkingsplan en Staat, welk rzend. iterij ontvangt plaats gehad trekkingslijst. van prijzen rompt aan de iheimhouding. len eenvoudig i, ook tegen to Tm«om- «nopp-Muur, Lurfana «nl xhatioxfar rik nrutt MTM,DaMM rinfadim in Gd«M.rito, i Mm tem dMidMMrk. gewaarborgde n zeker rden. s voordeelige ijk iet gelukkigste Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan L. J. Jaspers en zijne rechtverkrijgende, tot het uitbrei den zijner kleederbleekerij, door aanbouw, en het plaatsen van eene stoommachine van 20 P.K ter vervanging van de bestaande, in het perceel aan den Bleekerssingel wijk R no. 303, kadastraal bekend sectie A no. 3579. GOUDA, den 12 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER, nog alleen ’s avonds op de straat zien. Van alle huizen zijn deuren en vensters geslo ten. Talrijke patrouilles doorkruisen de straten ter bescherming der inwoners. In de kazerne der Kozakken is ten gevolge van de jongste bomaanslagen tegen Kozakken een paniek uitgebroken. De gouverneur generaal heeft bekend ge maakt dat de troepen in last hebben elke volksverzameling uiteen te drijven. In geval van tegenstand moeten zy van de wapens gebruik maken. Het verkeer met rywielen is na zonsondergang verboden. In een officieel telegram uit Upington aan de Kaapsche regeering wordt bericht, dat de hoofden der Hottentotten Marengo en Mor ris het Jerusalem-kamp na een hevig ge vecht vermeesterd hebben. De Duitschers verloren een luitenant en vyf man, een ko lonist is gedood en acht zyn gewond. Hottentotten hadden geen verliezen, maakten alle voorraden der Duitschers buit Reuter seint uit Tiflis, dd. 12 Oct. Het Pe- tersburgsche Telegraafagentschap meldt, dat in de stad een gedrukte stemming heersebt. Slechts weinige lieden laten zich en dan 84) Op de laatste bladzijde en dicht op hot einde, las ik de volgende regelen. .Heden nacht omtrent één nnr is er op Westwood Square door de politieagenten, die de wacht hadden een heer gevonden die midden op den weg voorover lag. De onge lukkige was naar alle waarschijnlijkheid dood. Hg was op een gedeelte van den weg, dat nog pas gemacadamiseerd was, gevallen en zjjn gelaat is, naar wg vernemen, door dien val verschrikkelijk verminkt. De politie agenten hebben hem naar het naburige gast huis vervoerd, waar men ontdekte dat hg nog in het leven was, en waar hg met de meest mogelijke zorg verpleegd wordt. Wjj vernemen dat de chirurgijn het ondertusschen als volstrekt Ónmogelijk beschouwt, dat bjj zoozeer kon verminkt zgn, als hg niet met kracht voorovergeworpen was, hetzg door een rjjtnig, dat woest tegen hem aangereden was ol door den aanval vu een onbekend per- Er zyn verschillende teekenen die er op wyzen, schryft de Köln. Ztg., dat een uit breiding van de uitsluiting, waarmede de bond van metaal-industrieelen dreigt, den leiders van de metaal-bewerkers-organisaties zeer onwelkom is, en dat zy daarom hun best doen de door de staking in de electri- citeit-industrie opgeroepen geesten te bezwe ren. Heden zal de groote beslissing vallen moeten. De electriciteits firma’s hebben intusschen met hare verklaring dat zy, wanneer de stakers den arbeid willen hervatten, geen wyziging zullen brengen in de concessies gedaan vóór het uitbreken der staking, der wereld meegedeeld, dat het niet aan hun onwil ligt, als de beweging uitgebreid „Het geheimzinnige van het voorval in Westwood Squara neemt nog toe. De lijder is weder tot bewustheid gekomen, hy is vol komen in staat om, wat tot hem gezegd wordt, te hooren en te verstaan, en ingelyks om te spreken, doch niet zeer duidelijk en slechts voor een oogenblik achtereen. De bestuurders van het gasthuis hoopten, even als wy, dat men, als de patiënt zyn bewust zijn terugkreeg, eenige inlichtingen van hem zou verkrijgen omtrent de oorzaak van het ongeluk, dat hem overkomen is. Doch tot ieders verwondering weigert hy bepaald om op eenige vraag die op de omstandigheden, waaronder de vreeselyke verwonding heeft plaats gehad, betrekking heeft, een antwoord te geven. Met dezelfde onverklaarbare ge heimhouding weigert hy zyn naam en woon plaats op te geven, of de namen van eenige vrienden, aan wie men kennis van zijn toe stand zou kunnen geven. Het is een ver- geefsche poging om hem te bewegen, eenige reden voor zyn zonderling gedrag op te geven. Hy schijnt een man van zeldzama vastheid van karakter te zyn en zyn weige ring om iets omtrent zich te zeggen, is blijk baar niet louter eene ©ogenblikkelijke gril. Dat alles leidt tot de gissing, dat de ver wonding, die hy ondergaan heeft, het gevolg is van een zekere persoonlijke wraak, en dat zekere personen in deze noodlottige zaak wordt tot nog 20,000 arbeiders. Onder deze omstandigheden mag men rekenen op het zeer spoedig sluiten van den vrede. Woensdagmiddag vergaderde het hoofdbe stuur van den bond van Berlynsche metaal- industrieelen met de leiders van de metaal- arbeiders-organisatie en de leiders van de electriciteits-beweging- Namens de arbeiders werd gevraagd om inwilliging van enkele eischen. Hierop werd echter niet ingegaan.- Wel herhaalden de vertegenwoordigers der werkgevers de verzekering dat zy zich houden zouden aan de concessie den schroevenmakers beloofd. Gaan deze aan het werk, dan zullen alle uitgeslotenen weer teruggenomen worden. De arbeiders-vertegenwoordigers deelden mee dat zy gisterenmiddag te vier uur het ant woord zouden geven. Is dit antwoord gunstig, dan vervalt van zelf de bedreiging van de metaal-industrieelen en is de uitsluiting af- geloopen. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 1 Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van 1. W. de Hoop te Reeuwijk om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van ’/4 P.K. tot het in beweging brengen van een karn, in een pakhuisje, achter het perceel gelegen aan de Prins-Hendrikstraat Wijk P No. 381, Kadastraal bekend Sectie E No. 1691. 2. Van Gebroeders J. en F. J. Bruijstens te Gouda om vergunning tot uitbreiding hunner bleekerij, door bijbouw van een nieuw van ijzer vervaardigd ketelhuis achter het perceel gelegen aan de Karnemelksloot Wijk R No. 374, Kadastraal bekend Sectie A No. 1441. Dat op Vrijdag den 27 October 1905, des na middags ten i’/j ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 13 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De Voss- Ztg. vraagtOf dat in Enge land ook niet kan geschieden De regeering van minister Balfour, die onbescheiden vragers vaak op hoogen toon afscheept, „zal zich toch niet te voornaam achten om inlichtingen te geven over een mededee- ling, die haar blootstelt aan het gevaar van verdenking, en ^die ernstig wantrouwen tegen de Britsche staatkunde kan doen ont staan, opdat niet de meening voet kryge dat Engeland zich van offlcieele tegenspraak onthoudt, wyl de onthullingen niet kunnen worden tegengesproken. Balfour en Lord Landowne hebben niet den naam zulke „zwijgers” te zyn, dat men hun terughou dendheid in dit geval als van zelf sprekend zou kunnen aannemen.”. Balfour en Lord Lansdowne kunnen weten wat Engeland beloofd heeft; maar tot dusver zwegen zy. Slechts de Engelsche bladen zeggen, dat er geen woord waarheid is in die beweringen Maar dan is het toch opmerkelyk, dat die beweringen in andere landen den indruk van vertrouwbaarheid maken. Zelfs de zeer Franschgezinde Romeinsche Tribuna schryft: ,Het is te betreuren dat Delcassé niet gezien heeft dat Billow hem een valstrik spande. Wat Duitschland slechts liet dóór schemeren, sprak hy openlyk uit Wat Duitschland slechts als oorzaak van den twist met Frankryk even aanduidde, be kende h\j openlyk en naïef, ex ore tuo „Hoe kan men Duitschland het recht be strijden zich te verdedigen, als Delcassé (of een zyner vrienden) de moeite neemt zon der terughoudendheid of verzachting zelf betrokken zyn, die hy om de een of andere geheime reden, waarnaar onmogelyk te gissen valt, niet aan den algemcenon haat wil blootstellen. Wij vernemen dat hy de hevige pijn die hy te lyden heeft, op zulk een wyze verdraagt, dat iedereen zich over hem ver wondert zyn lichaamslijden perst hem geen enkel woord of geen enkele zucht af. Hy toonde geen ontroering, zelfs toen de chirurgijns hem mededeelden, dat een ztfner oogen onherstelbaar verloren was, en vroeg, toen hem gezegd werd dat hy het andere zou behouden, alleen, dat hem schrijfgereed schap zou gegeven worden, zoodra hy daar mede genoegzaam zou kunneu zien. Hy voegde er, naar wy vernemen verder by, dat hy in staat was om aan de bestuurders van het gasthuis vergoeding te geven voor alle moeite, die hy hun verschafte, door, zoodra hij genezen zot zyn, aan het liefdegesticht een som gelds ten geschenke te geven. Zyn koelheid onder een lyden, dat de meeste andere menschen van het vermógen om te spreken zou berooven, is even opmerkelyk als zyn hardnekkige geheimhouding, een géheimhouding, waarvan wij voor het tegen woordige althans geen verklaring kunnen geven. soon of personen. In het laatste geval kon de zucht om hem te bestelen daarvan de oorzaak niet geweest zyn, want horloge, beurs en ring zyn alle by den ongelukkigen man gevonden Geen adreskaartje of brieven van eenigen aard werden in zyn zakken gevonden, en zyn linnengoed en zyn zakdoek waren slechts met de letter M. gemerkt. Hy was geheel in het zwart gekleed. Na hetgeen over do verminking van zyn gelaat gezegd is, is alle beschrijving van zyn uiterlyk voor het tegenwoordige, helaas! onmogelyk. Wy zyn zeer verlangend om nadere berichten omtrent deze geheimzinnige zaak te ontvangen, wan neer de lyder weder tot bewustzijn gekomen is. De laatste particuliere berichten, die onze berichtgever aan het gasthuis kon ver krijgen, waren, dat de chirurgijn hoop'had om het leven van zyn patiënt te behouden, benevens een zyner oogen. Het andere zal blykbaar geheel blind blftven.” Met een gevoel van afgrijzen, v waarvan ik my toen geen rekenschap kon géven, nam ik de courant van den volgenden dag in handen, doch vond daarin niets, dat verder op die zaak betrekking had. In het nummer van den daarop volgenden dag werd het onderwerp echter weder opgevat in de vol gende bewoordingen Telefoon No. 82 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. voor een carillon wordt aangeboden, op voorwaarde, dat de overige zes klokken zul len worden geschonken door andere Britsche koloniën. In de wyk waar deze kerk staat is Nel- sdlis’s vader predikant geweest. V De verloving van den tweeden zoon des Keizers is, gelyk wy wel verwachtten, overal met veel sympathie opgenomen. De Lokal-Anzeiger vertelt, dat Eitel Fritz hertogin Sophie bij de bruiloft van den kroon prins heeft leeren kennen. De hertogin, die toen met haar ouders in Berlijn was, logeerde by haar grootmoeder prinses Friedrich Karl. Eenige weken later in de Kieler week ont moetten zy elkander opnieuw en ook in den loop van den zomer zag prins Eitel Fritz kans haar verscheidene malen te ontmoetert, het laatste tydens zyn jachtoponthoud in Prerow in de laatste dagen van September. Toen volgde ook het gewichtige gesprek en de goedkeuring van zyn verloving door den Keizer en de Keizerin, welke oorspronkelijk eerst op den verjaardag der Keizerin, 22 October, zou worden bekend gemaakt. Daar de groote gebeurtenis echter moeilijk op de huwelijksfeesten te Glucksburg kon worden geheim gehouden, werd op verzoek van den prins do verloving daar bekend gemaakt. I» Oudenburg wist men al eenigen tyd, dat de verloving te wachten was. Opmerkelyk is, dat reeds nu ervan gespro ken wordt, dat de verloofden beiden zoo veel van watersport houden- Men vraagt zich af of, evenals thans de oudste broeder van den aanstaanden keizer een zeevaarder moet worden. Verder wordt gemeld, dat prinses Sophie veel van muziek houdt en speciaal van Wagner. ijs v. 40.000 M 80.000 M jz. 20.000 M ijs„ 15.000 M jz. 10.000 M 5 000 M 8.000 M 2.000 M 1,000 M 300 M 200 M loterij, die uit :n met 42695 t bijna op de valt, Bijzon- erkelijke ver- erij, waardoor eene premie, in de laatste sse te winnen, ite klasse be- 1 0,000 Mark M., in de *e 00 M., in de ot 80.0 0 M., 100,000 Mark, die officieel Do Zij en namen vele Duitschers gevangen, die zy ontwapenden on daarop naar generaal Trotha terug zonden met een schrijven van Marengo, waarin deze verklaart dat de Hottentotten thans in staat zyn den aanval te beginnen en dat zy tot het bitter einde zullen doorvechten. Reuter seint uit Moskou, dd. 12 Oct. Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldt, dat de universiteit heden weder is geopend Tegen Zaterdag is een vergadering van stu denten bijeengeroepen. Politie en kozakken blyven voortgaan in de fabrieken tegen de stakeis op te treden. Eenige botsingen kwa men voor. Ter versterking van het garnizoen zyn twee nieuwe sotniën kozakken aangeko men. Meer troepen worden verwacht. Het stedelyk bestuur weigert dezo troepen on derdak te bezorgen. Nu de dag nadert, waarop Engeland den honderdsten verjaardag zal herdenken van de overwinning by Trafalgar en den dood van Nelson, begint men zich in Londen te' roe ren. Gisteren werd een aanvang gemaakt met de decoratie van de Nelson-zuil op Tra falgar square. Het schouwspel lokte duizenden kijkers daar hoog, boven op de zuil, een werkman in een' zeer gevaarlijke positie met koelbloedigheid decoratie - werkzaamheden verrichtte. De predikant van „Nelson’s kerk” (te Burn ham Thorpe) heeft een schrijven ontvangen uit Canada, waarin aan de kerk een klok 8

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1