IF- ffl ZONDERLINGE HUWELIJK aten geheel ose! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 4k Dinsdag 17 October 1905. No. 9S51. ithoniqg- Buitenlaudscii Overzicht. GAZOON 1ST. 44ste Jaargang. FEUILLETON. bekroon'd. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. Siroop. Het M riel waarde. fj er zyn ,8. 8.” (Wordt vervolgd.) grootste nat n 80 flessohen der succes, bt toch geen 12 flesscben irbaasd over. i 8TER— Vmrdoüw. ,üw getrouwe, gehoorzame dienaar, „Stevib Snaawnr. ,P.8. Het ia mjj niet gelakt om ait te GOtJDSCHE UHJWL Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Ijmiddel tegen ink- en sljjm- an.longaan- „Waarde Heer I n^tóoetn.” A. LATE1Ü- te Gouda. A. JSJSN, Schoon- !R, Haattrecht. v. d. SPEK idinqtvcen. M. IH. Oudewater tulkege- pingstoe- duizelig- rug, pijn ■hijnselen worden Hoe haastig ik ook dezen veracbtelgken en stuitenden brief las, toch bemerkte Ik onmiddellyk, hoe er een nieuwe samenzwering gemeed was om my nog in myn misleiding te laten, om even straffeloos het eene onheil op het andere te stapelen. Zy wist er niet van, dat ik haar naar het hais gevolgd was en haar stem en die van Mannion gehoord hadzy meende, dat ik nog onkandig was van al wat er had plaats gehad, voordat wy elkander op de stoep ontmoettenen in deze overtuiging had zy den ellendigen leugen bedacht, die de hand haars vaders had neer geschreven. Geloofde hy het werkelyk of schreef hy als haar medeplichtige Het was de moeite niet waard om daarnaar te onder zoeken: de ergste ontdekking, waarby ik 86) Het was myn grootste zorg, zooals gy zult opmerken, om zoowel in uw belang als natuurlyk in dat van myn dierbare dochter te handelen, daar ik tevens wist dat ik het huwelijkscontract in myn bezit had, en meende dat ik tot het uiterste gedreven werd, en verplicht was om in deze zaak myn hoofd te volgen. Doch, zooals ik straks zeide, ik heb een vaderlijk en vriendschappelijk ver trouwen, dat gy evenals ik van de vlekke- looze onschuld van myn kind overtuigd zyt. Ik wil daarover dus niet meer schrijven. „Daar het my na ryp overleg het best voorgekomen was om te wachten, totdat gy van uw ziekte hersteld waart, heb ik mijn dierbare Margaretba in volstrekte afzonde ring thuis gehouden (waartoe ik, daar zy uw vrouw is, eigenlijk niet verplicht was, zooals gy zelf zult erkennen), totdat gy wel genoeg gezond waart voor den dag te komen en haar tegenover haar familie en de uwe te rechtvaardigen. Ik heb niet nagelaten om byna dagelijks naar u te komen vragen, tot op den t§d waarop ik deze letteren schrijf, n) voldoende, chts 121/j of Ffc middel. Wy deelden eergister reeds mede het plot selinge overlijden van prins Troebetzkoi, een der beste en meest geziene strijders voor de liberale opvattingen in Rusland. Sergius Troebetzkoi was vroeger adels- maarschalk in Moskou. Hy had zich geheel gewijd aan de verbetering der politieke toe standen in Rusland, en was een vurig aan hanger van de constitutioneele hervorming der autocratie. Als adelsmaarschalk had hy dit krachtig en openlijk uitgesproken, en op den 19en Juli was hy de leider der depu tatie uit den Russischen adel, de Zemstvos en de stedelyke besturen, die den Tsaar een adres gingen overhandigen en hem den toe stand in Rusland gingen uiteenzetten. Aan Troebetzkoi werd toegestaan daarbij een redevoering te houden, en hy wist van die vergunning gebruik te maken, om den Tsaar duidelijk te zeggen, dat alleen bet invoeren van een volksvertegenwoordiging, het toe staan van vrijheden en rechten in staat zou den zyn aan den jammerlijken} toestand, die in het ryk heerscbt, eeq einde te maken. Sedert 20 dagen was prins Troebetzkoi op getreden, als rector der Universiteit te Mos kou, waaraan hy gewoon professor in de rechten en staatswetëhschappen was. Ten gevolge der woelingen, die verleden week de sluiting der Universiteit noodig maakten, was Prins Troebetzkoi naar Pe tersburg ontboden, om met den minister van volksontwikkeling, Glasof, te overleg gen, welke maatregelen de buitengewone toestand vorderde. In het gesprek, dat hy Donderdagmorgen met minister Glasof bad, kwam Prins Troebetzkoi krachtig op- voor de volledige autonomie der universiteiten hy wond zich daarby zóó op, dat hy een beroerte kreeg. Hy werd naar zyn hotel vervoerd en stierf Donderdagnacht. In hem verliest Rusland een man met hooge politieke idealen, den dragerVan een krachtig politiek denkbeeld, die door zyn geboorte, de plaats die hij in de Russische maatschappij innam, zyn kennis en zyn overtuiging wellicht geroepen zou geweest zyn bij de toekomstige politieke ontwikke ling van Rusland een groote rol te spelen. Of het een gevolg is van het naderen der Doemaverkiezingen of dat de reactie, door het sluiten van den vrede teweeggebracht, voorby is, een *s de onrust, de stakingen en de aanslagen in Rusland weder toenemen. Na den dood van den commissaris van Uit Parys en uit Londen is thans een offi- cieuse tegenspraak gegeven van de onthul lingen van den „Matin”. Klaarblijkelijk is dit geschied op het aan dringen van de Duitsche pers, die een zeer belangrijke bevreemding en ongerustheid uitsprak. De Fransche tegenspraak is zoo gereser veerd mogeljjk. De „mededeelingen in de Parysche bladen”, waarin „sprake is” van zekeren „ministerraad” (van de onthullingen zelf wordt niet gerept) zyn „onjuist”. De „Kölnische Ztg.” merkt op, „dat deze matte en lamme verklaring veeleer geschikt is, de verdenking, dat de bladen, zy het niet in de woorden, toch in de zaak zelve de waarheid gezegd hebben, te versterken, dan te verzwakken.” Het Ëngelsche dementie echter is aan merkelijk precieser. Mag men dit Reuter-bericht gelooven, dan heeft de Britsche regeering een mededeeling gedaan aan de regeering te Berlijn, „dat de quaestie van een Britschen bystand aan Frankryk zich nooit heeft voorgedaandat Frankrijk nooit om bystand gevraagd en dat Britannië dien nooit aangeboden heeft.” Wy gelooven dat dit bericht werkelyk als officieus moet worden beschouwd. Een be vestiging van die mëening zien wy in de toevoeging dat er géén officieel communiqué zal verschijnen. Ook die is weder zeer voor zichtig gesteld. Reuter heeft *t ~^n Britse^ en zal daarmede voortgaan totdat gy her steld zyt, hetgeen, naar ik van harte hoop, spoedig zal plaats hebben. Ik ben ongeluk- kerwyze in de noodzakelijkheid, om u te verzoeken, dat ons eerste onderhoud, wan neer gy in staat zyt om my en myn dochter te zien, niet op Noorder Villa moge plaats hebben, maar op eenige andere plaats, waar van ik de bepaling aan u overlaat. De zaak is dat myn vrouw, wier iwakke gezondheid jaren lang een verdiet en een kwelling voor ons geweest is, nu (het spijt my het te moeten zeggen) door de smart over dit vree- selyk onheil haar verstand geheel verloren heeft. Ik houd my overtuigd, dat zy in staat zou zyn om ons bier te storen, op een wijze die voor alle partijen allesbehalve begeerlijk zou zyn, en verzoek daarom, dat onze eerste gelukkige ontmoeting niet te mijnen huize plaats hebbe. „In het vertrouwen dat deze brief alle onaangename gewaarwordingen geheel uit uw geest verbannen zal, en dat ik na uw zeer gewenscht herstel spoedig van u zal hooren, blyf ik politie te Kransnojarsk, een stad in Oost- Siberie, is heden de vermoording van zyn ambtgenoot teKisjenef te vermelden, Asofski, die veel tot de Jodenvervolgingen, waardoor de naam Kisjenef berucht is geworden, heeft bijgedragen. Voorts werd te Radom een bom naar een officier geworpen zonder hem te treffen en een districtsinspecteur, Kaudamof, doodge schoten. Terwijl in Moskau gisteren slechts één botsing tusschen kozakken en werklieden is te vermelden, waarby de kozakken met achterlating van eenige gewonden uit een fabriek werden verdreven, en daar overigens meerdere kalmte schijnt te komen, wordt nu gemeld, dat in Petersburg een dergelijke stakingsbeweging op groote schaal wordt voorbereid. Ook in onderwijskringen is het allesbe halve rustig. Te Kazan heeft een ernstige botsing tusschen studenten en kozakken in het universiteitsgebouw plaats gehad. Voorts is het Conservatorium voor muziek te Petersburg door de beboerende commissie gesloten. bladen melden nu, dat als zyn opvolger, vermoedelyk de heer Klemens Delbrück, opperpresident der provincie West-Pruisen, te Dantzig zou zyn aangewezen, De Frankf. Ztg. zegt„De tegenwoordige op perpresident van West-Pruisen, de oudbur- gemeester van Dantzig, is sedert jaren een vertrouwd raadgever van den keizer. Hy is uit de ambtenaarswereld voortgekomen. Het is, volgens de „Tages Ztg.” niet waarschijn lijk, dat men spoedig weer een minister zal kiezen uit den kring, waartoe de heer Möl- ler behoort. „Hieruit mag men opmaken, dat deze oud-fabrikant, hoewel hy protectionist was en zich beijverd heeft het den agrariërs zoo weinig mogelyk lastig te maken, toch als een soort vreemd element in het ministerie Werd beschouwd..... „En men kan gerust zeggen Ondanks zyn pogingen om zich te accomodeeren, pas te de heer Möller niet in het ministerie, en nog veel minder by de meerderheid van Ryksdag of Landdag De nieuwe minister, Klemens Delbrück, is doctor in de rechtswetenschappen en is geleidelijk van referendaris (1877) tot den hoogen post dien hy thans bekleed, opge klommen. In 1901 was hy opperburgemeester van Dantzig. Toen bezocht de Duitsche Keizer die stad, en zeide in een toespraak tot burgemeester Delbrück „Uit den duisteren nevel van partijpoli tieke bijgedachten, die de stad Dantzig zoo lang gedrukt en omlaag gehouden hebben, vinden, waar die schurk van een Mannion heengevlucht .isdoch, als gy het mocht weten of vermoeden, dan moet ik u zeggen, als een bewijs, dat myn verontwaardiging over zyn schelmerij even groot als de uwe is, dat ik bereid ben om hem met de meeste strengheid der wet te vervolgen, indien de wet ten minste vat op hem heeft, terwijl ik uit myn zak alle onkosten wil bestrijden om hem te straffen en voor bet overige zjjns levens ten gronde te helpen, al moest ik er ook alles voor opofferen 1 die haar beletten zich om haar belangen te bekommeren, zie ik thans de stad verlostik zie haar bloeien on gedijen onder de vaste hand van een ver-vooruitziend stadsboofd...” Sedert die Dantziger feestdagen staat Delbrück in hooge gunst by den keizer. Maar ook in Dantzig is hy zeer bemind alle partijen, ook zyn politieke tegenstanders, ook de sociaal-democraten in Dantzig, eeren hem als een man met een open, eerlyk ka rakter, een man uit een stuk. Voor den handel en de nijverheid in Dantzig deed hy zeer veel. verwachten, zegt de „Nauu hjj als minister van handel overtuiging voor de belangen van handelen nijverheid zal opkomen. Reuter seint uit Berlyn, d.d. 14 Oct. Officieel wordt gemeld Uit Oost-Afrika is bericht ontvangen dat Officieel wordt gemeld Uit Oost-Afrika is bericht ontvangen dat de onlusten in het district Daar es Salaam niet onrustwekkend zyn, zy blyven tot het zuidelijke gedeelte beperkt. Het schynt dat het religieuse fanatisme als de oorzaak der onlusten moet worden beschouwd. De in boorlingen strijden onder de zwarte vlag, met dea kreet: Water 1 Water! dat wil zeggen tooverwater. Een der oorzaken voor die uitbreiding van den opstand is het verspreiden van valsche berichten, zooals dat van de verwoesting van Kilwa, de vermoording van den gouverneur, de vernietiging der Duitsche troepen enz. Ten noorden van den spoorweg is alles rustig. Makenge werd op 20 September .ontzet, waarby de vyand volkomen verslagen werd. Het uitgestrekte gebied waarover de opstand zich uitbreidde is byna zonder wegen, dit verklaart de langzaamheid der onderwerping. En men mag .National Ztg.”, dat 1 met kracht en regeeringskringen vernomen”. En hoewel het bekende nieuwsagentschap dezen vorm van redactie wel eens kiest voor berichten, waarvoor het eenig voorbehoud wenscht te zien aangenomen, komt het ons voor, dat ditmaal de regeering zelve zich aldus met voordracht verscb'iilt. De slotsom is dus, dat er geen nadere officieels of officieuss mededeeling in deze zaak zal worden gedaan. Men moet het maar hiermede doen. Durft de regeering niet zeggen wat er omgegaan is F Of wil men eenvoudig niet te groote waarde hech ten aan de verhalen van een Parysch dagblad P Dit laatste lykt ons het waarschijnlijkst. In regeeringskringen lacht men een weinig om het rumoer dat om deze quaestie ge maakt is. Von Bülow ook heeft badkuur niet voor afgebroken. De waarschijnlijke aftreding van den Pruisisehen minister van handel Mdller heb ben wg reeds medegedeeld. De Dnitsche Telefoon No. 8> ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Echegaray, de Spaansche minister van financiën, bevindt zich tegenwoordig in een dergelijken toestand als Villaverde in 1902. Villaverde weigerde als minister van finan ciën, goedwillig den sleutel van de schatkist at te geven aan de ministers van oorlog en marine. Hg ging heen, liever dan het even wicht der begroeting in gevaar te brengen door mee te werken aan belangrijke uitgaven voor leger en vloot. Echegaray staat voor dezelfde moeilijk heid. De liberale ministers van oorlog en marine hebben evengoed hun hooge eischen als die van het conservatieve ministerie van 1902. De minister-president is bevreesd, dat de ministers van oorlog en marine Echegaray tot ontslag zullen dwingen, en daar bet ont- belang had, had ik reeds gedaanzg was door en door een lengeuaarster en een huichelaarster 1 En het was de blik dezer vrouw, die eens voor m(j als de star geweest was, die mijn leven verhelderde! het was voor deze vrouw, dat ik een middel uitgedacht had om mjjn familie te misleiden, dat ik al wat mijns vaders toorn mij tot straf zou opleggen, ge trotseerd had, dat ik welgemoed al wat geboorte en fortuin kon schenken in de waag schaal gesteld had 1 Waarom was ik van mijn treurig ziekbed herrezen het zou beter, veel beter geweest zjjn, dat ik gestor ven ware Doch, zoolang ik in leven bleef, had het leven zjjn beproevingen en moeieljjkheden, die niet te ontwijken waren. Er was nog een anderen brief te openener was nog meer snoodheid, die ik moest weten te ont maskeren. De tweede brief van mijnheer Sherwin was veel korter dan de eerste, en waarschijnlijk niet langer dan een paar dagen geleden ge schreven. Zijn toon was veranderdbjj vleide mJ niet meer hg begon te dreigen. Hg her innerde mg, dat ik volgens het bericht van den knecht reeds sedert eenige dagen her stellende was, en vroeg mg, waarom ik onder zulke omstandigheden in het geheel niet geschreven had, (Wordt vervolgd.) 8 3 DE 1

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1