Illï HUWELIJK SCHOUW No. 9854. tan- iels, MeuwS’ en Advertentieblad voor Gouda en O nistreken I ver- I Bulteiilasdsch Overzicht. FEUILLETON'. Senr., Sloolen, Wateren en Riolen. Vrijdag 20 October 1905. I 44ste Jaargang 5 Mark van Inzending van A<1 verten tien tot 1 uur des midd. 10.000 M in. ■S Wordt vervolgd.) Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VIJF CENT EN. HAMBURG, over Hl De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. lemirtg in (ionisuiE uiirivt: n/»rt «n I FBSsI fan lette I reletoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. beleefd mij te melden. de aanvraag en voor de trekking vx> ijk tot BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gelet op de artt. 148—156 dei Algemeene Politie Verordening vóór d( ze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigenaren en bruikers van de niet aan de Gemeente toe- behoorende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Maandag den 30 October 1905 eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten oï Wateren voldoen aan de afme tingen, genoemd in art. 152 der bovenbe doelde Verordening en behoorlijk zijn opge sloot, zoodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de door- strooming van het water kunnen belemmeren of stank of stankverwekkende uitdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding gesteld, zijn de eigenaren of gebruikers ver plicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maan dag den 6 November 1905. 4^, Gouda, den 19 October 1905. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. Guld. 3-5(k Guld. 1.76. Guld. 0.90. ;ende klassen •ijzen worden trekkingsplan en Staat, welk zend. :erij ontvangt plaats gehad trekkingslijst. van pr(j«n ompt aan de beimhouding. en eenvoudig ook tegen Minister Lövland voegde daaraan nog toe Als do Noorweegscho gevolmachtigden Karl stad onverrichter zake hadden verlaten, was een oorlog onvermijdelijk geweest. En minister Bomer meende, dat Noorwegen een offer bad moeten brengen om den.-oorlog te voorkomen. Te Londen zyn eenige Engelsche en Fransche officieren en burgerlijke ambtena ren mot gesloten deuren vergaderd geweest en misschien duurt de beraadslaging nog voort om de grens van Noord-Nigeriö nader te bepalen. De overeenkomst van hij de kamer verliet, aarzelde hy, keerde zich om, keek my een oogenblik bekommerd aan, kwam weder naar my toe, stak my zyn hand toe, drukte de myne een oogenblik lang, zonder een woord te spreken, en ver liet my. Zou hy my na den volgenden ochtend die hand ooit weder toesteken?” De morgen, die alles tusschen myn vader en my zou beslissen, de morgen, waarvan myn geheele toekomst afhing, was de hel derste en liefelykste, dien myn oogen ooit aanschouwd hebben. Een onbewolkte hemel, een zoele lucht, een zonneschijn, zoo opwek kend en helder, dat de meest alledaagsche voorwerpen zich in dat licht op het schoonst vertoonden, dat alles scheen te spotten met myn zwaarmoedig hort, toen ik voor het raam stond, en nadacht over de moeielyke taak, die ik zou moeten volbrengen, over het strenge oordeel dat misschien over my zou uitgesproken worden, voordat de vol gende dag aanbrak. Gedurende den nacht had ik geen plan gemaakt omtrent de wyze, waarop ik de verschrikkelijke ontdekking, waartoe ik nu verplicht was, zou doen het pijnigende voor uitzicht daarvan ontnam my alle macht om Pierre Baudin, de algemeene rapporteur voor de begrooting van 1906 in Frankrijk, is met zijn’ rapport gereed. Het stuk is in drukproef aan de kamercommissie voor de begrooting rondgedeeld. De begrooting, ontworpen voor 1906, ver schilt heel weinig van die voor het loopende jaar. Belastingverhooging of nieuwe belas tingen worden niet voorgesteld. In nieuwe uitgaven zal worden voorzien door buiten gewone inkomsten. De bezuinigingen door de commissie aangebracht op alle takken van dienst te zamen, beloopen slechts 2 millioen francs. De rapporteur zet uiteen, hoe het komt, dat er slechts zoo weinig kan worden be zuinigd, hoewel alle departementen op be- 89) „Het is niet met hem, papadat ik geschikt kan beginnen. Ik moet terug gaan „Gy moet, vrees ik, verder terug gaan, dan gy zult kunnen terug treden. Gy moet teruggaan tot den tyd, toen gy niets voor my te verbergen hadt, en toen gy tot mij kondt spreken met de vrijmoedigheid en de openhartigheid van een gentleman.” „Ik bid u, heb geduld met my, papa 1 Gun mij een paar minuten om tot myzelven te komen. Ik heb groote behoefte aan een weinig zelfbeheersching, voordat ik u alles vertel.” „Alles P de toon, waarop gij dit spreekt, zegt meer dan uw woordendeze is ten minste openhartig! Heb ik het ergste ge vreesd, als ik had moeten doen Basilius 1... hoort gymg, Basilius P Gij beeft zoo erg gij begint bleek te worden.” „Ik zal aanstonds weer beter zyn, papa! Ik vrees dat ik niet zoo sterk ben als ik dacht. Vader! Ik ben verslagen van hart «u verbroken van geestheb geduld met my, gewaarborgde n zeker rden. e voordeelige ijk iet gelukkigste i Telefoon *o. ft» ADV ERTEN TI E.N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Nu het optreden van een Hongaarsch ministerie onder leiding van baron Fejer- vary zeker schijnt, a,cht de „Neuo freie Presse” de mogelijkheid aanwezig, om de onderhandelingen over de financieels en economische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije aan do orde te stollen. In verband daarmede zegt het blad Het schijnt dat do nieuwe regeering het tol- en handels verbond met Oostenrijk niet wil vernieuwen, maar den tegenwoordige!! door Szell gescha pen toestand wil behouden, tot na afloop van de bandelsverdragen in 1917. In Weonen is de indruk gewekt, dat reeds nu door Hongarije zal besloten worden, na afloop van de thans bestaande tractaten en handels- verdragen, het handelsverbond met Oosten rijk te vervangen door een tol- en handels verdrag, waardoor na het eindigen van het handelsverdrag met Duitschland, en uiterlyk in het jaar 1917, de beide deelon der mo narchie vry tegenover elkander zullen staan. Dan kan worden uitgemaakt of by het nieuw te sluiten handelsverdrag liet vry'e verkeer zal worden toegestaan, dan of de beide landen, door het invoeren van douane tarieven de grenzen voor eikaars producten zullen sluiten Door deze handelwijze wil de regeering aan de voorstanders van het gescheiden tolgebied reeds nu oen waarborg geven, dat Hongarije in 1917, op grond der by voorbaat verkregen toestemming van de kroon, de economische scheiding kan vol trekken, indien dit ten minste in 1917 nog wenschelyk wordt geacht. Van de samenstelling van het gewijzigde kabiuet-Fejervary is nog niets bekend. Uit Boedapest wordt gemeld, dat waarschijnlijk baron Daniël als minister van financiën, en baron Feilitzsch als minister van landbouw zal optreden, en dan ook voor den gezant der monarchie bij het Vaticaan, graaf Szec- sen een plaats in het kabinet zal worden opengesteld. zuiniging bedacht zijn geweest. Alle depar tementen hebben dan ook hun deel aan de twee millioen. Wat is echter het geval. In de laatste jaren wordt er zoo op bezuiniging gehamerd, dat er op de begrootingen, dik wijls jaar op jaar posten zyn weggelaten voor uitgaven, die toch op den duur niet kunnen worden vermeden. Dat is uitstellen van uitgaven voor komende jaren en daar komt men niet verder mee. Vooral voor het leger en de vloot, zegt de rapporteur, is dat wonderlijk stelsel van bezuiniging veel toegepast Ja, per slot komt dat stelsel veel duurder dan geregelde uitgaven, want als er eenige jaren verzuimd is noodzake- lyke verbeteringen aan te brengen, wordt de toestand ten slotte onhoudbaar, en dan moet haast je rep je het verzuim worden hersteld. Men wil dan in enkele maanden doen, wat in jaren had moeten gebeuren en daar zijn dikwijls millioenen mee gemoeid. Ook op het gebied van. de spoorwegen mag niet meer worden bezuinigd op de aan schaffing van rollend materieel. In drukke tyden is er gebrek aan wagens, en het groot aantal spoorwegongelukken doet bedacht zyn op verdubbeling vqn lynen en betere veiligheidsmaatregelen. De begrooting voor 1906, door de regeering ontworpen, rekent op een overschot van fr. 154,135, de com missie heeft gemeend, dat overschot te mo gen ramen op fr. 2,360,887. Er zal ruim fr. 24,000,000 gevonden moe ten worden door de uitgifte van staats schuldbrieven. uit de verbonden partyen de afdoening van de staatszaken moet worden opgedragen aan verantwoordelijke personen in overeen stemming met de grondwet. Daarom wordt de heer Fejervary opnieuw tot minister president benoemd. De Koning legt dan verder den nadruk er op, dat, zoo men de koninklijke verklaringen aan de hoofden der coalitie naar haar juiste beteekenis uitlegt er volmaakte overeenstemming bestaat tus schen de Kroon en het volk, betreffende de onafhankelijkheid, die door de grondwet gewaarborgd is. Men beschouwt dezen koninklijken brief als een bewys, dat het ministerie-Fejervary thans niet langer een tydelyk karakter heeft. Over de beraadslagingen, in den Noor- weegschen Storthing gevoerd, naar aanlei ding van het voorstel der regeering tot goed keuring. van de overeenkomst van Karlstad, wordt nog gemeld Tijdens het tweedaagsche debat gaf de minderheid zich ontzettend veel moeite, om stemming te maken tegen de overeenkomst. Maar de ministers Michelsen, Lövland en Berner verdedigden die overeenkomst kalm doch vastberaden. Zij erkenden, dat do ge stelde voorwaarden voor Noorwegen zeer hard waren, maar zij wezen er op, dat de verwerping ervan ongetwijfeld tot oorlog zon leiden, een oorlog die waarschijnlijk het gevolg zou hebben, dat Zweden de vredes voorwaarden zou voorschrijven. Want het buitenland stond in deze quaestie niet aan de zyde van Noorwegenintegendeel, uit drukkelijk was der regeering den raad ge geven de Zweedsche voorwaarden aan te nemen, daar deze gerechtvaardigd geacht werden. De afgevaardigde Konow meende, dat dadelyk na 7 Juni een Koning had moeten worden gekozendan. zou geen enkelen Staat do erkenning hebben geweigerd, en dan had men onmiddellyk eigen Consuls naar het buitenland kunnen zenden. Tegenover deze meening stelde staatsraad Michelsen de mededeeling, dat de regeering door bijzondere gezanten had laten infor- meeren, hoe de stemming in het buitenland was, en hoever men zou kunnen gaan. Met die taak waren o. a. belast de heer Frith* jof Nansen en Von Wedel-Jarisberg. Hun advies, op grond der meeningen in het bui tenland was steeds geweestMet Zweden tot vereenstemming pogen te komen Daarom had de regeering de onderhande lingen te Karlstad aanvaard, en by die on derhandelingen had vaak de onafhankelijk heid van Noorwegen op het spel gestaan. In de heden by de sluiting van de buiten gewone zitting van den Zweedschen Rijksdag voorgelezen troonrede, betuigt de Koning zijn diep leedwezen, dat de vroegere schei ding der beide nauw verwante volkeren opnieuw is ingetreden, dat de moeilijkheden en gevaren, die in den byna een eeuw ouden bond voor altyd uit den weg geruimd schenen te zyn zich mogelijkerwijze opnieuw zouden voordoen. De Koning hoopt echter, dat, ofschoon helaas de politieke vereeniging niet langer bestaat, een duurzame vrede bewaard moge blijven tusschen de volken van Zweden en Noorwegen in het belang van de veiligheid en het geluk van beide volken. De Koning betuigt ten slotte zyn warmen dank aan het volk van Zweden voor zyn trouwe aanhankelijkheid in den voor hem zoo smartelyken tyd van beproeving. De Hongaarsche crisis. De Koning richtte een eigenhandigen brief aan minister Fejer vary, waarin hy zegt, dat aangezieri het njet mogelyk was een ministerie samen te stejjcn of ik kan niet tot u spreken.” Ik meende zijn oogen vochtig te zien wor den. Hy bedekte ze een oogenblik met zyn hand en zuchtte weder: ’t was een derge- lyke diepe zucht, als ik vroeger van hem gehoord had. Ik trachtte van myn stoel op te staan en my aan zyn voeten te werpen. Hy wist niet wat dat te beteekenen had, en greep my bij den arm, daar hy meende dat ik in onmacht viel. „Van avond niet meer over deze zaak, Basiliuszeide hy haastig, doch uiterst vriendelijk, „niet meer daarover voor morgen.” „Ik kan nu spreken, papa! het is beter om het maar dadelyk te doen.” „Neen, gy zyt thans te zenuwachtiggy zyt zwakker dan ik dacht. Morgen ochtend, als gij door de rust des slaaps verkwikt zyt. Neen I ik wil niets meer hooren- Ga nu naar bedik zal aan uw zuster zeggen, dat zy u van avond niet moet storen. Morgen zult gy tot my spreken, en mij zeggen al wat gy wilt: dan zal ik u niet in de rede vallen. Goeden nacht, Basiliusgoeden nacht Zonder my de hand toe te steken, snelde hy naar de deur, als wilde hy verhinderen dat ik het leedwezen en de aandoening zag, die zich blijkbaar van hem meester gemaakt hadden. Doch juist op het oogenblik toen ijs v. 40 000 M 80.009 M js. 20.000 M Ijs 15.000 M ji.w 10.000 M 5 000 M 8.000 M 2.000 M 1,000 M 80- M too M iterij, die uit n met 42695 bijna op de 'alt. Bij zon- ïrkelijke ver- irij, waardoor eene premie, in de laatste se te winnen, te klasse be- 0,000 Mark M., in de 8e 1 00 M., in de >t 80.0 0 M., 00,000 Mark, die officieel my daarop voor te bereiden. Ik dacht aan het karakter van myn vader, aan de aan geboren beginselen van eer, die zulk een ontzeltenden invloed op hem oefenden; ik dacht aan zyn hoogmoed, die zich zoo zelden in zyn woorden openbaarde en toch zoo vast in zijn natuur geworteld, zoo onafscheidelijk met al zyn gemoedsbewegingen, zyn bedoe lingen, zyn gevoelens en gedachten ver bonden wasik dacht aan z(jn byna vrou welijke kiescheid in het terugdeinzen alleen voor het vermelden van schandalen, waar over andere mannen zonder blozen kunnen praten on die voor hen een onuitputtelykc bron van scherts zyn. Ik dacht over dat alles, en, als ik my te binnen bracht, dat het zulk een man was, aan wien ik het schan delijke huwelyk, dat ik in het geheim ge sloten had, zou moeten bekennen, dan begaf my alle hoop op zyn vaderlijke toegenegen heid, dan werd alle denkbeeld om my op zyn ridderlijke edelmoedigheid te beroepen oen begoocheling, waarvan het dwaasheid was om er een oogenblik vertrouwen in te stellen. De opmerkingsgave wordt gewoonlyk ge scherpt, naarmate het denkvermogen ver stompt wordt door den invloed van een pijn lijke onzekerheid.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1