GROOTE GELD-LOTERIJ 600,000 BINNENLAND. EXPOSITIE VALENTIN A C». ADVEETENTIffi in alle Couranten Stadsnieuws. BEURS VAU ROTTERDAM Veemarkt te Rotterdam. WESSANEN LAAN, Wormerveer, LITlTZ^.^.IDIIOEIIElSr Mark A :n Mark 8,390,485. Hark 000,000 BI October 1005. te UüMBTJEa. Advertentie-Bureau van A. BMrtkMAN ZOOM De kapitein van den in de Chineeache wateren gezonken lorlogsbodera Sully", is te Marseille aangekomen en heeft verklaard, dat het op de rotsen loopen van zyn schip alleen te wgten is geweest aan de slechte kaarten. Duitbchland. Keizer Wilhelm heeft aan president Roosevelt een belangryk geschenk van Dresdener porselein, gepakt in drie kisten, gezonden- De kisten zijn te Dresden in een schip geladen om ze naar Hamborg te bren gen, waar zy voor Amerika konden worden ingescheept. B(j aankomst te Hamborg ble ken de drie kisten gestolen te zijn. Engeland. De Londenscho Cityraad heeft zich nitge- sprokon voor de invoering van een oniver- seelen pennypost. William Watson volgt wijlen lord Inver- clydo op als voorzitter van de Conardlijn. Rusland. Te Minsk schoolden ongeveer 800 ar beiders op straat samen. Ze moesten door militaire niteen worden gedreven en een groot aantal personen werd gewond. Bij keizerlijk besloit wordt het gebrnik van de Poolsche en Lithaosche talen als on derwijstalen in de particuliere scholen van het czarondora Polen voorloopig toegestaan, alleen by het onderwijs in aardrijkskunde en geschiedenis is 't Russisch verplichtend gesteld. De Matin publiceert een interview met den Spaanschen minister-president Montero Rios, waarin deze verklaarde, dat hoe wel Spanje de vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk gaarne fil verster ken, hot haar belang niettemin is, vriend schappelijke relaties te onderhouden met Duit8chland. Op de aanstaande Marokko- conferentie zullen echter de Spaansche en Fransche belangen hand in hand gaan. By het departoment van koluniön is ont vangen bet volgende telegram van den gou verneur-generaal van Ned-Indiö In Gowa werd verzet gepleegd door Kra- eng Beroanging, zwager van den vorst en aanvoordor van de Gowasche troepen. De vorst en bevolking zyn uit Üjonggaja ge vlucht. De vijand werd aangetast by de kampongs oost van Djonggaja. Zjjn tegen stand was zwak en hy liet 50 dooden en 7 gewonden liggen. Wij hadden als gesneu veld en gewond 5 Earopeesche en 2 Inlansche militairen. Tot toelichting dient dat Kraëng Beroan- gieng, zwager vau den vorst, tevens is rijksbestierder en een dor meest op den voorgrond tredende hoofden van de ons vij andig gezinde party in Gowa. Wat het ministerie-Do Meester wil De Haagscho correspondent van do Zat- phonsche Ct. geeft als zyn meoning te kennen, dat hot ministerie-De Moester op het gobiod der sociale wetgeving niet min der maar nog meer wil doen dan het vori ge Kabinet. Wilde dr. Kuyper de ongeval lenverzekering uitbreiden tot landbouw en zeovis8cherij enz., Veegens wil ook het per soneel van onze koopvaardijvloot van die verzekering doen proflteeren. Maar de oppositie zegtDat zyn slechts wissels op de toekomst. Vooral de ouder- doms- en invaliditeitsverzekering schynt het nieuwe bewind op do lange baan te willen schuiven, want in de Troonrede wordt gezegd, dat van de hervorming niets kan komen, voordat do middelen er zyn om een zoo kostbare wet uit te voeren. Dat wordt dan zóó uitgelegd, dat men eerst nieuwe betastingen tot versterking van de middelen met eenige millioenen wil aangenomen hebben, vóór men by de Kamer met een pensioenverzekering komt. Als dat de bedoeling was dan zou ik en waarschijnlijk alle vryzinnigen met m\j dat evenzeer afkeuren. Het gaat niet aan groote kosten op de natie te leggen, voor dat bet zeker is, dat de sociale hervormin gen, die men er nit wil betalen, ook wer kelijk tot stand komen. Veel aannemelijker is het, bedoelde zin snede in de Troonrede zóó op te vatten, dat men aan de uitvoering van kostbaro sociale maatregelen niet wil beginnen, voor ook het geld gevonden is om die nitvoering te betalen. En dat is in mijn oog de eenig verdedigbare flnancieele politiek. Had de vorige rogoering die politiek ook toege past inzake onderwijs, dan zou het minis terie-De Meester nu niet voor de moeielyk- heid staan, dat het straks 2Vi^millioen op de begrooting moot uittrekken voor nieuwe subsidiën, zonder dat ook de middelen zijn aangewezenv waaruit die 21/, mülioen kun nen worden betaald. Gemengde Berichten. Ontevredenheid op Java. De staking op het land Moedjoe-Moedjoe, waar 250 man het werk neerlegden, breidt zich nit, meldde men 20 September nit Djokja aan het .Bat. Nbl." Thans zyn 600 man dier onderneming hier in de stad en men verwacht dat de heele bevolking van het land, 2000 man sterk, het werk zal neer leggen. De politie bewaakte hedennacht Moedjoe-Moedjoe, nit vrees voor ongeregeld heden tasschen stakers en niet-stakers. Hier loopen zeer verontrustende berichten, die echter overdreven zyn. Het gaat in Djokja een gangetje, zegt bet blad. In „Mataram" lezen wjj, dat de 250 stakers van Moedjoe-Moedjoe, admini strateur de heer van Nouhuys, tot de sta king overgehaald werden door de klagers van Kenajan, die beweren dat het bestuur toch niet durft optreden. Hiermede stemt overeen wat „Midden-Java" verteltde stakers van Kenajan gaan dagelijks langs Moedjoe-Moedjoe en hebben vooral in da laatste dagen een hoog woord gevoerd over hun macht en hun goede vooruitzichten in de toekomst, Volgens hetzelfde blad is het van alge- meene bekendheid, dat de opgezetenen van Moedjoe-Moedjoe altyd zeer goed behandeld zyn. Het spreekt dan ook van vermeende grieven en vernam verder, dat het voor beeld van Kenajan zoo aanstekelijk werkt dat de opgezetenen van twee andere onder nemingen mede op het pant staan van sta ken. De administrateurs doen alle moeite om het niet zoo ver te laten komen. „Mataram" zegt dan ook: Iudien het Bestuur niet krachtig optreedt en geen in grijpende maatregelen neemt, dan zyn de stakers van Kenajan in staat, ook de bevol king van nog meer ondernemingen tot sta ken over te halen. Over den oorsprong der Europeesche be schaving heeft dr. G W. Vollgraff, uit Utrecht, te 's Ilage voor de „Maatschappij t. b. v. d. Bouwkunst" een voordracht gehouden. In zyn inleiding wees spr. er op, dat in Europa vóór het steentijdperk geen bescha ving bestond, dan van Griekschen oorsprong. Het is niet aan te nemen, dat de govonden steonen voorwerpen in Europa zyn uitge vonden en er is voel voor te zeggen, dat de boschaving niet uit het Oosten, doch uit het Zuiden Europa is binnengekomen. Ook de knnst van huizen bouwen en den akker bouw heeft het Noorden aan het Zuiden te danken. Wel komen or naar het Noorden wijzigingen voor. Door den Duitschen archeo loog (oudheidkundige) 8. Miiller wordt dit alles duidelijk aangetoond. Do archeologie nu, zei spr., is interessant, oradnt ze naar den handenarbeid den mensch leert beoordeelen. De voorhistorische archeo logie echter is minder sprekend om den geest der toenmalige bewoners te beoordeelen. Toch zyn wel degelijk te constateeren do liefde voor de natuur en het geloof aan een leven na den dood, blijkend uit het begraven met wapenen en bijzondere zorg voor de graven. De Arische of Indo-Germaansche volks stam heeft zich over Europa verbreid en de oorspronkelijke rassen onderworpen, maar niet uitgeroeid. Vermenging had plaats en deod onder de overwinnaars verschillen ontstaan. In Zuid-Earopa woonde waar schijnlijk een oorspronkelijk zwartharig, in Noord-Europa een blond en blauwoogig ras. Circa drie jaren geleden is by de opgra vingen op Kreta een ontdekking gedaan van groote beteekenis, en het was spr.'s hoofd doel, daarop de aandacht te vestigen. Een Oostersch paleis, te Knossos, geheel gemeu beld, werd in vrjj goeden toestand aange troffen. H«t gebouw bevat vele kunstvoor werpen. Men vindt er geïmporteerde Egyp tische voorwerpen uit den tyd van 2200- 1800 v. Chr., nit welken tyd dus het paleis moet dagteekenen. In den bodem worden echter restes gevonden van een oudere be schaving, blijkbaar niet van hetzelfde volk. Nu toont het latere paleis een achteruitgang bij een paleis, dat vroeger op dezelfde plek moet hebben gestaan. Blijkbaar heeft er ook een stad om het paleis gelegen, doch de huizen waren minder duurzaam gebouwd, en er is niets van overgebleven. Waar schijnlijk is het paleis verbrand en geplun derd maar wat de plunderaars overlieten is nog merkwaardig genoeg om een museum te vallen. Men vindt er geschilderde maren, die fraai gekapte vrouweflguren te aanschou wen geven deze dames droegen waarschijn- lyk reeds het korset. Voorts toonde spr. zjjn toehoorders een reeks afbeeldingen van zeer fraai gevormde vazen. Men vindt er een zeker schrift, doch heeft het nog niet kun nen ontcjjferen. Waarschijnlijk heeft een vreemd volk het onde paleis vernietigd en een nieuw opge trokken. Dit tweede volk waren waarschijn lijk de Ariërs. De eerste Arische stammen hebben dns Griekenland bezet tnsschen den bouw van het eerste en 't tweede Daleis te Knossos, d. i. tnsichsn 1800 en 1500 v. Chr. Te Knossos is dus een vóór-Arisehe bescha ving geweest en de archeologen van onzen tjjd zullen na de Arische var. de vóór-Ari sche kannen onderscheiden, wat betreft godsdienst en knnst. Het onderzoek naar den godsdienst is heel wat moeilijker dan naar de knnst. Onmiskenbaar na is de over eenkomst tasschen de voor-Arische kanst en de Grieksche kunst. By de verschillende Arische stammen kwam de Ionische kunst weer het eerst bovenop. By de Doriërs wordt weinig gevoel voor kunst aangetroffen. Zoo is te Knossos gedeeltelijk proefonder vindelijk de oorsprong der Earopeesche be schaving aangi toond. Slechts waar de Ariërs zich met een an der ras vermengen, onMaat een groote kunst, zoowel naar vorm als inhoud. Wat ons land betreft merkte spr op, dat het niet in hoofdzaak door Germanen be volkt is, doch er zyn overgebleven vele elementen van het Alpinen-ras, de vóór- Arische bevolking. Applaus volgde op spr.'s rede en de voor zitter bracht den inleider een warm woord van dank voor de interessante voordracht. De justitie te Heorenveen heeft een onder zoek ingesteld naar de botsing tasschen de stoomtram en het rytuig, waarin mevrouw P. uit Beets was gezeten met haar zoontje. Het is gebleken, dat de zware goederetram later was dan gewoonlijk. De koetsier had nog geïnformeerd of een tram in aantocht was, daarop was onkennend geantwoord en toen was hy doorgereden. Gelukkig hield een boom het rijtuig tegsn, anders was het in de Schutsluis gestort. In Friesland worden in de laatste dagen veel hazen gevangen. Door den verhoogden waterstand zyn zy uit huu schuilhoeken in de slooten verdreven en hebben zy de laaggelegen terreinen verlaten om de wjjk te nemen naar de hooger gele gen gronden, waar zy zich meermalen in groepen van zes acht stuks ophouden en voor de jagers een mooi schot opleveren. De meeste van de geschoten hazen worden vorzonden naar de beide provincies Holland, naar België en naar Frankrijk. De prijzen wisselen af van f 1 tot f 2.10 per stuk. Op initiatief van den heer C. W. C- T. Visser, burgemeester van Alphen a. d. Rjjn, zal er op 2 November een proefrit met een Renardtrein plaats hebben van Utrecht naar Leiden, tot deelneming waaraan uitnoodi- gingen zyn verzonden aan de belangheb bende gemeentebesturen. Een ideale raadszitting P Men schrijft uit Venendaal aan het „Hbld." Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld worden dat de Vrijdagavond ge houden raadsvergadering, waarin niet minder dan tien punten ter openbare behandeling waren voorgesteld, waaronder de gemeente- begrooting voor 1906 en een verordening op de jaarwedde der openbare onderwijzers, binnon een uur was afgeloopen, met inbegrip van bet voorlezen der notulen van de vorige vergadering en bet gebed Een zeker nog nimmer in den lande voorgekomen feit is ook dat in de ge heele openbare zitting door niet een der tien aanwezige raadsleden één enkel woord is gesproken of zelfs ook maar de minste inlichting gevraagd, terwijl de begrooting toch nog loopt over een bedrag aan inkomsten en uitgaven van rnim f 33,880. Een lastig geval voor de Rembrandt- commissie. Het tijdstip voor de herdenking van den driehonderdsten geboortedag van dezen al lergrootste op het gebied der beeldende kunst, was vastgesteld op Juni 1906. Daar schrijft echter een zekere heer L. Delgeur het volgende in de „N. R. Ct." „Volgens de algemeene opgave, zou Rem brand Hermanszoon van Rijn geboren zyn in 1606ik (geloof echter te mogen aanne men dat hy 2 jaren later, en alzoo eerst in 1608 ter wereld is gekomen. Rembrandt heett by de aangiftffvan zijn huwelijk, in het Puiboek der stad Amster dam den lOden Juni 1631 opgetoekend, zelf verklaard toen 26 jaar oud te wezen waaruit natuurlijk volgt dat hy eerst in 1608 moet geboren zijn. Het hierbovenstaande is van de hand van dr. P. Scheltema ert te vinden in het Rem- brandtboekje, uitgave van Van Kampen 1853. Dr. Dyserinck Nfestigt ook de aandacht o^t jaartal 1608 \jn zyn Gidsartikel van Moeten na de Rembrandtfeesten in 1906 of in 1908 plaats vinden P" Dat pleit sterk voor 1608 als geboorte jaar, want Rembrandt zei het zelf en als het op tronwen aankomt zyn de beide sexen meestal goed op de hoogte van bannen leeftijd en men kan Rembrandt toch niet verdenken van dezelfde vergeetachtigheid waaraan de talloose dames ljjden die de humoristische bladen voor den rechterstoel doen verschijnen. Vrijdagmorgen had by het station van Lyon te Parijs, een ernstig ongelnk plaats op den ondergrondschen spoorweg van le Metropoli- tain. Het motorrijtuig van trein no. 71 g0. raakte door kortsluiting in brand. Onderdo reizigers, verschrikt door het geschreeuw en den rook, ontstond een paniek en 13 hunner die den wagen wilden verlaten, werden ge' wond, 3 zoo ernstig, dat zij naar het hospi taal Saint-Antoine vervoerd moesten worden. Uitsluiting van arbeiders. In de Bielefelder machinefabriek Darkopp en Co. zyn 700 arbeiders uitgesloten. Alle pogingen door den voorzitter van de Kamer van Arbeid aangewend om tot een minne lijke schikking te geraken, zyn mislukt. De uitsluiting der arbeiders aan alle naai- machinefabrieken te Bielefeld zal heden plaats hebben. De staking»- en de in verband daarmede staande nitsluitingsbeweging in Duitschland begint een gevaarlijke omvang aan te neraen. De laatste staking in het electriciteits- bedrgf heeft heel wat schade berokkend. Men berekent dat de arbeiders in de elee- tri8che nijverheid te Berlijn tengevolge van de staking en de uitslaiting, na aftrek van de aan hen uitgekeerde ondersteuningen, 1,800,000 mk. aan loon verbeurd hebben! De neringdoenden in Moabit, Rosenthal enz. hebben dit gevoelig kunnen merken. In sommige winkels is in den tijd van de uit- sluiting tot 80 pet. minder dan anders omgegaan. Weer in g9nade aangenomen Het feit dat grootvorst Cyrillus van Rus land door zijn huwelijk op bevel van den Czaar is beroofd van zyn militaire titels, wekt vooral by de Rassischu marine groote ergernis en naar gemeld wordt, zou admiraal Birilef, de minister van marine, op audiëntie bij den Czaar zyn geweest, om dezen te verzoeken den oekas tegen grootvorst Cyrillus in te trekken. Een snniversclub. Te Duchtlingen, een stadje in het Zwarte Woud, bestaat een niet-alledaagsche vereeniging, die der snui vers. De snuivers van Duchtlingen hebben de behoefte gevoeld aan een vaandel en dit is der club onlangs plechtig ter hand ge steld. Des morgens werd het vaandel der snuivers gewyd. Bij die gelegenheid sprak burgemeester Graff een welkomstrede aan de snuivers uit, hei gemeenteraadslid Beschle overhandigde het vaandel aan den president- snuiver en de onderwijzer Mali hield een feestrede over „het belang der snuif voor het menschelyk bestaan" (sic). Voor dit feest hadden de bewoners van Duchtlingen hun buizen gevlagd en talrijke vreemdelingen waren gekomen om de plechtigheid by te wonen. Een boerin nit het dorp Courmayeur, in Zwitserland, bevond zich op een bergpad met haar kind van 2 jaar, toen zy werd aangevallen door een reusachtigen arend. De vrouw verdedigde zich met de kracht der wanhoop, maar was weldra uitgeput, bedekt met wonden, door beten met deu sna vel en slagen met de vleugels. Toen greep de vogel het kind in zyn klauwen en steeg er hoog mee in de lacht, waar hij achter de bergtoppen verdween. De vrouw snelde met gescheurde kleerjn en bloedend nit haar wonden naar het dorp, van waar 60 man nen uittrokken om het nest van den roover op te sporen, maar vruchteloos. Het is een bevreemdend verschijnsel, dat men uit een fonograaf zyn eigen stem niet horkent. Dit is hieraan toe te schrijven, dat men gedurende het geheele leven zijn eigen stem anders hoort dan anderen dit doen. Het onderscheid tasschen den gehoor- indruk, welken de spreker en welken de toe hoorder heeft, kan slechts in het timbre liggen en wordt verklaard doordien de spre ker zyn eigen stem niet alleen, zooals de aangesprokene, door de lacht, maar ook door de lichaamsdeelen, tasschen spraakwerktai- en gehoorslakkenhais gelegen, verneemt, door die lichaamsdeelen overgebrachte geluid zal een ander timbre hebben dan het door de lacht overgebrachte, de toehoorder verneemt alleen het laatste, de spreker som meert beide in het slakkenhuis. Gisteren heeft door Amsterdam de eerste ziekenwagen gereden, bestemd voor het vervoer van zieken, gewonden enz- Deze wagen, die van bniten doet denken aan de wagens by ons leger in gebrnik, is van Dnitsch fabrikaat en hier ingevoerd door dr. C. W. A. Essers. Tot in de kleinste bijzonderheden keurig van afwerking, lykt ons deze wagen wel het beste wat ter vervoer van zieken en gewonden op het oogenblik in gebrnik is. Binnenin is plaats voor een van veeren en rollen voorzien draagbaar ziekenbed, zoodat de patiënt van schokken niet den minsten last hebben kan en voor ongunstige weersinvloeden volkomen beschot is. Tevens iyn er eenige zitplaatsen, gelegenheid gevend tot het vervoer van minder ernstige gewonden en verplcegpersaneel. Een halpapotheek en zoo noodig ontsraettin^sraateriaal worden meegevoerd. De wielen van het rijtuig zijn natuarlyk van gummi-banden voorzien. De bedoeling is, voorloopig dezen eenen wagen aan belangstellenden ter beschikking te stellen, zoowel in de hoofdstad als in andere plaatsen van ons land, wat dan na tuurlijk tevens een goed propagandamiddel voor deze niterst practische voertuigen zal vormen. Op den tocht van hedenochtend werd de nieuwe ziekenwagen aan verschillende medi sche autoriteiten getoond. (H.blad) T. J. te 's Gravanhage schrijft onder dag- tcekening van 19 dezer in het Handelsblad Hedenmiddag trachtte in den trein tasschen Gouda en Den Haag een jongmensch zich door vergiftiging van het leven te berooven. Sedert het vertrek had hy zich reeds vreemd aangesteld en baalde eindelijk een fleschje voor den dag, waaruit hy zeide antipyrine voor de hoofdpijn te willen gebruiken. Een der reizigers vond de verpakking wat ver dacht, en toen de jongeman het fleschje aan den mond wilde brengen, sloeg hy het hem uit de hand. By onderzoek bleek het niet minder dan 50 gram cyankali te bevatton, genoeg ongeveer om 'n heel dorp te vergif tigen. Op verzoek werd van dit geval geen kennis aan de spoordirectie gegeven, en werd hqt jonge mensch onder geleide thuis gebracht. Wijst deze gebeurtenis niet op de nood zakelijkheid van strenger toezicht tegen het verkrijgbaar stellen van dergelijke vergiften Wat men drinkt aan boord van „de Noord Duitsche Lloyd." Deze zeevaart compagnie vervoert, zooals men weet, het grootste getal passagiers. In het jaar 1904 verkocht de Lloyd aan boord 271.520 flesschen wyn wunrvan 40.694 fle8schen champagne, 92.192 flesschen rooden wyn en 132.634 flesschen rijnwijn en moe- zelwyn. Bovendien zyn er gedronken 29.274 fles schen morgen wynen, 54.495 flesschen likeur en spiritualiën, 1 820.425 liters bier en 473.743 liters minerale waters. Een zonderlinge raad. Een eenvoudig gekleed manneke treedt het spreekvertrek van een neus- en keelarts te Groningen binnen. Een pynlyke trek ligt op Z'jn gelaat. Zyn rechterduim is met doe ken omwonden. Voorzichtig wordt de hand vooruitgestoken. Hij zegt reeds langen tyd een zwerenden duim te hebben en nu is hy ten einde raad in „de stad" gekomen om hulp te zoeken by een „eerlykschen" dokter. Do doeken worden afgewikkeld. Ernstig kijkt de dokter daarbij toe. Hy verwacht een ontstoken duim te zien, en by zietvier pootjes, netjes naast elkaar ge legd en kleine spiertrekkinkjes uitvoerende vier groene pootjes, nog vastzittende aan een groen lichaampje, waarin de duim ge stoken is. Niet prettig voor zoo'n kikvorsch. „Raad van 't boertje", zegt de patiënt. „Je haalt er de ingewanden uit, terwijl 't dier nog leeft en brengt dan den zwerenden vinger er in. Is het dier dood, dan neem je een ander." „Een kikker is zuiver", vervolgt de pa tient, „eu taai, neen maar, hy leeft nog eenige uren na zyn dood. Ik heb er eenige meegenomen." En meteen haalde hy.ait zyn linker-jaszak een handvol levende kwakers. De dokter legde om den duim een voor loopig verband en zond den patient naar het ziekenhuis. Een wissel van f 600.000 gestolen. De bankier Kretschmar reisde met den snel trein van Berlijn naar Parijs en bemerkte by aankomst daar dat zyn portefeuille met zyn wissel van 50.000 p. st. (f 600.000) uit zyn brievenzak was verdwenen. Vermoedelijk is de portefeuille hem ontrold tasschen Keulen en Aken, toen in den corridor van den wag gon een heer hem tegen 't lijf liep. Alle bankiershuizen en wisselagenten over heel Europa zijn door de politie gewaarschuwd. Het verkeer op den Broeken-spoorweg in het Harzgebergte is gestremd, de lyn is door de overvloedige sneeuw geheel onbe rijdbaar geworden. Op sommige plaatsen ligt de sneenw 1.80 M. hoog. Te Coblenz is het ook een witte wereld. De straten zijn met sneenw bedekt. In den Tannns heb ben drie dagen achtereen sneeuwstormen gewoed. In verschillende deelen van Engeland is het ook reeds streng kond, bnitengewoon voor dezen tijd van het jaar. Gedurende 15 jaren is er, volgens mededeeling van het metereologisch instituut in 8t. Jamespark te Londen, in de maand October nog niet zooveel regen gevallen als thans. In de laatste dagen is de regen wat minder, maar nu treedt de strenge koude in- Over Sorrento, in deu Amerikaanschen staat Illinois, heeft een heftige cycloon gewoed, waardoor 45 huizen zyn ingestort. Er zijn 4 dooden, 3 doodelyk gewonden en een 30-tal min of meer ernstig gekwetsten. Prof. D. Nippold te Jena heeft de rede, die hy den Hen dezer op de algeene ver gadering van den Evangeüschen Bund te Hamburg gehouden heeft, uitgegeven onder den titel Die internationale Lage des Pro- testantismus. Hy besloot die rede met ta melijk lange aanhalingen uit Potgieter's ge dicht Voor het Eeuwfeest van Friedrich Schillers Geboorte, dai hy zeer bewondert, een proef tevens, zegt hy, of men 't Hollandsch in de oude Hansastad nog ver* staat. Zelf is, naar men weet, de bekende hoogleeraar met onze taal en letteren wel vertrouwd. Maar hy wilde Potgieter's weer de n ook niet vertalen, omdat, zegt hy, „de geheele kracht van een taal, die een veel beter Duitsch gebleven is dan ons nog altyd met veel onnoodige vreemde woorden ver mengde Hoogduitsch", eenvoudig verloren zou gaan Staat het met het Hoogduitsch nog zoo slecht? Of bedoelt prof. Nippold alleen de taal van Potgieter GOUDA,- 23 October 1905. Tot lsto machinist aan het stoomgemaal vuo Rijnland is benoemd de heer Bourgoignon alhier, thans 2de machinist. Heden slaagden te Rotterdam voor de akte-examer.s vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek de dames 8. H. Brinkman, J. J. G. Blok en A. E. Peppelman van Kampen, allen van Gouda. By besluit van Z. E. den Minister van Justitie zailen de Rijksveldwachters der Brigade Gouda, I). Stigter, Brigadier titulair te Gouda, en J. Miedeina, Rijksveldwachter te Reeuwyk met ingang van 4 November as. van. standplaats verwisselen. Men bericht ait Schoonhoven Door het bedanken van den Heer J. Scbaly als voorzitter der Liberale Kiesver- eeniging alhier, gezondheidsredenen noopten hem hiertoe, werd in do jl. Vrjjdag gehou den vergadering tot voorzitter gekozen de heer C. Kortland. De heer en mej. Hazenwinkel, binnenva der en -moeder in het weeshuis te Moordrecht, stichting Drost-IJzerman, hebben tegen 1 Mei 1906 eervol ontslag aangevraagd. Twintig jaren lang hebben de beor en mej. Hazenwinkel zich als zoodanig hoogst ver dienstelijk gemaakt, en al is hun een wel verdiende rust toegewenscht, toch zallen zeer velen hun noodo zien vertrekken. VRIJDAG 6 OCT. L.K. H. K. Staatsleqmnqcn Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59% - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59"/1# - Rusland.Iwang Dombr. Obli gation 4'/t 96' 4 Ami. Japan Obligation 1899 4 74"/4 747/# Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 IV. 24»/i, - Hypotheek- Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 1011/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/» Pandb. Standaard Hypb. 41, 1001/» Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99"/* Pandb. Utrechtsche Hypb. *4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/» Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/f Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/* Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank 4 99,/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41-, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99' 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99*/4 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 981/» Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendara 4 100 Spoor weg leeningen Italië. Oblig. Zaid-Italiaansche Spw.-My. A.H. 367 V4 - Premieleeninqen. büLGiB. Loten Stad Antwerpen 1887 2»/. 1021/, - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89*/« Maandag 32 October 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35, ade kwal. 3a, 3de kw. tl cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28 ade kw. 26, 3de kw 22 cent per half kilo. Vette varkens redelijke aanvoer, prijzen warem, voor iste kwal. 27 2de kw. 26, 3de kw. 23) cents per half kilo. Schapen en lammeren goed aange*«fijd. Handel in vet vee en vette kalverenprijshw^y dend. Schapen en lammejen traug. Vette varkens slecht, lager in prijs' Burgerlijke Staud. Reeuwijk. GEBORENNeeltje, ouders J. Boere en P. van Duiken. Leendert, ouders T. J. Jansen Schoonhoven en M. C. J. Kersbergen. der nieuwste modellen WINTERMAN TELSCOSTUMES, B LOU SEN, JU PES en JUPONSROBES en J APONSTOFFEN met bybehoorende Garneringen, alsmede een groote kenzo PELTERIJ EN van de goedkoopste tot de beste soorten in scherp coucurreerende pryzen. Aanbevelend, ,P'IHfcV H*< bestaoaaehadatffeata an g» nakkalykaU poetsmiddel voor Haart® an vooral da mei en IQnderaohoanwaak, iff. ia de Appretuur van C. II MMUsr k C® BerflaBaath-Str 14. - Man lette goeé 'SiAV" op naam an fabrieksmerk.— Witupia fcy Nmtm Wlikeltiri In taiapi aa. Burael-Oeea» >1 V.tarT OPGERICHT 1705. KONINKLIJKE FA BRIKKEN. Voedert uw Vee met de zuivere murwe merk „Sfer" en NIL* uitmuntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voodingswaarde. Eere- Diploma Parijn 1i)OÖ. Negen Gouden Medailles. gewaarborgd door den Staal HAMBURG. worden in hot gunstigste geval als hoogste prijs in de groote door den Staat gewaar borgde geld loterij uan- geboden lies leeifioerd ochtor 1 premie ran Mark 300000 1 prrinie van VI ark 200000 1 prijs van Mark 100000 •2 prijzen van Mark 00000 2 pryzen ran Wnrk 50000 1 prjja rau Mark 45000 2 pryzen ran Mark 40000 1 prijs rau Mark 35000 2 pryzen van Mark 30000 7 pryzen van Mark 20000 1 15000 11 prijzen van Mark 10000 prijzen van Mark 5000 83 prijzen van Mark 3000 127 prijzen rau Mark 2000 417 pryzen ran Mark 1000 577 prijzen ran Mark 300 25983 prijzen rau Mark 16» 15453 „^200,144, 111, 100, 78, 45, 21. Wij doen nogmaals uitdrukke lijk opmorken dat de Hamburger loterij onder toezicht van den Staat is en dat deze tevens voor de gewonnen prijzen waarborgt - Men gelieve derhalve deze loterij niet te verwisselen met een of ander privaat-onderneming, waarvoor oene dusdanige zeker heid niet bestaat I) ozo grooto gold loterij is geauthoriaeerd door den Slaat Ha'nburg, die daarvoor waarborgt mot zyn guns'he vermogen. Deze loterij hostaal uit 88,000 loten, waarvan 42,695 mot prijzen moeten worden ge- trokken. Buitendien wordt er over 8 groot© ©Xtrft- promiou beslist Het totaal-bedrag, dat in deze loterij uitgeloot wordt, beloopt zich op Do inrichting dezer loterij is zoo gunstig, dat ovor I alle 42,6» prijzen en de 8 premiön onvoorwaardelijk in de 7 op elkander volgende klassen beslist wordt. Do hoogste pryzen kunnen ov bedragen in do lo klas Mark 50,00(1, in du 2o kl. Mk 55,000, in du 80 kl. Mk. «0,000, in do 4o kl. Mk 65,"00, in do 5o klas Mark 7",000, on in de Po kins Mark 80,000, ter- i wijl in de 7e voornaamste klas do hoogste prijs in het gunstigste geval bedragon kan üospecificoord och tor worden Mk. 800,000, 200,000, I 100,000 enz. enz. getrokken Do firma aan den voet dezer noemt do vrijheid hier door hot gedord publiek uit to noodigon aan deze groote I gold-loterij deel te nemon By de commissies gelieve men hot bedrag to voegen, hetzij in banknoten of, wat liet gemakkelijkst is, per buiteolandscho postwissel. Ook postzegels worden in betaling aangonomon. I gohoel origineellot F1 3 50 ets 1 half 175 1 vierde —.90 Do inleggoldon dor volgende klassen, alsmede do prij zen oj» verdere byzondorhodon zijn uit het offieiöele plan te hejrzion. Ieder doolnomor ontvangt de van hot Staatswapen voorziene origineele loten, alsmede het officieoio trok- kingsplan, dat allo bijzonderheden bevat. Na afloop van elke trekking wordt aan den geinteres- I seorde de ook met hot wapen van den Stunt prijkende officieelo lijst der uitgelootte nummers en prijzen even eens toegezonden. i De uitbetaling «Ier gewonnen piyzon geschiedt naar luide van het plan prompt onder de garantie van don Staat Loten, die men ni't wenscht te bijhouden, nemen wij terug tégen vergooding van het dnnrvbqr ontvangen be drag, mits doze voor do trekking gerotouhmorÖ zijn. Wij verzoeken beleefd ons do bestollingoirew*» spoedig j mogelijk te laten toekomenin elk geval echter voor den i Hoofd-K ollekteurs Desverlang-d wordt het plan by voorbaat gratis toegezonden. worden aangenomen door bet

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2