BBS. C 'in. W ZONDERLIHGE HUWELIJK iüEGEN” 99 Xo. 9859 wordt KENNISGEVING. Buileiilamlscii Overzicht. irde, rei glijders FEUILLETON Donderdag 26 October 1905. 44ste Jaargang. V van V RU 1 ÜIG-SCHOl’ W. WETHOUDERS zwakke en föór myne NEL, (Wordt vervolgd). ren. ng 8 uur. n prö*eo. tten die ik ehandeling te kunnen it nog van )leef zwak kwam on (STELLING ter 1905, GEZELSCHAP, IJSDEN. nrkelgke hulp foldoende. 2'/, of 15 ergelljk risfkMrt wordt gezonden door bommel. tegen het duurder worden van hot vleoscb. Maar niet door ruimer openstelling van de grens. De landbouw zou dientengevolge in groot gevaar komen, terwijl ‘1° PrVs van ^ot vleesch in de steden afhankelijk is van nog andere oorzaken dan de prijzen aan den vee* houder betaald, en in veel sterker mate. Het hoofdbestuur wil een vereeniging oprichten die levend slachtvee of versch geslacht vleesch aan de steden verkoopthunnerzijds kunnen de stadsbesturen de zaak zelf ter hand nomen en er voor zorgen dat do prijs van bet vleesch niet te zeer wordt opge dreven. De Madrileenen hebben president Loubet warm ontvangen. Om half drie verliet de Koning zijn paleis om den president van den trein te gaan halen, 's Konings aanstaande schoonbroeder de prins van Beieren en de prins dor Asluriön waren ook aan het station. Om 3 uur trok de stoet do stad in, het Prado door. De Spanjaarden juichten onlstui- mig, do muziek speelde de Marseillaise on de oude heer Loubet nam al die huldeblijken in ontvangst met den bekenden genoeglijken glimlach en genoot van den aanblik der versierde straten. Toen do beide staatshoof den het paleis waren binnengegaan stak de storm van gejuich eerst recht op. President Loubet, zegt oen verslaggever, toonde zijn dankbaarheid aan de menigte. In de Spaanscho pers komen artikelen uit, die gepaste lectuur zyn aan hot ontbijt op feestdagen als Madrid thans viert. Loubet wordt geprezen als een man van onkreuk baar karakter, een edel denker, een vurig vaderlander. Men begroet hem als vertegen woordiger vin het volk, dat aan de wereld de vrijheid geschonken heeft, dat voor do rechten van den mensch is opgekomen. Nooit zijn de betrekkingen van Frankrijk en Spanje boter geweest dan in onze dagen, Spanjaar den en Franscben zijn van een familie, nl. var. de Lat(;m>che familie, enz., enz. Allemaal uitingen van de gevoelens, die de menigte op straat lucht geeft door luid te schreeuwen en opgewonden gebaren te maken. Alleen do streng katholieke bladen zyn stug. Do Fransche regeering hoeft hot or hun in de laatste jaren niet naar gemaakt, om zoo ijselyk met den president dor repu bliek op te vliegen. Zondag hoeft te Braila, waar zich do grootste Grieksche kolonie in heel Roemenië bevindt, een protestvergadering plaats gehad tegen do door do Grioken in Macedonië gepleegde euveldaden. Een groot deel dor minister van het verkeer en aan den presi dent van het minister-comité deputaties te zenden, die onder verklaring dat de dele gaties de vertogen woord igaten van het ge- heele spoorwegpersoneel zyn, zullen eischen het onmiddellyk toestaan van politieke waarborgen en vrijheden en het bijeenroepen van etn door middel van het directe kies recht gekozen constitutioneele vergadering. Verder moeten ze verklaren, dat het volk niet gedreven mag worden op den weg van een gewapende revolutie, want er is reeds bloed genoeg gevloeid. De spoorwegbeambten besloten tot de al- gemeene werkstaking op alle in Petersburg eindigende lynen van af 25 October. Reuter seint uit Moskou, dd. 24 Oct. De staking der spoorwegarbeiders breidt zich hoe langer hoe meer uit; tot dusverre strekt ze zich uit over de steden Simbirsk, Jekaterinoslaw, Kief, Smolensk, Woro- nesch, Saratof, Charkof, Simferopol, Ja- roslaw, Nisjni-Nowgorod. Op de lyn Mos- kou-Windau-Rybinsk kon de avondsnel- trein niet verder komen dan tot bet station Podmoskawnaia, van waar de reizigers te voet naar Moskou moeten gaan. Op do lyn Moskou-Kazart,' wachten 2000 personen op het vertrek der treinen en krygen ze van de spoorwegdirectie dagelykscbe schadevergoe ding. Een aantal stakers, die poogden de werk zaamheden aan het hoofdpostkantoor te be letten werden door troepen uit elkander gejaagd. De eigenaars van apotheken besloten de apotheken te sluiten, het klaarmaken van geneesmiddelen te weigeren en zich aan te sluiten by de apothekersbedienden, teneinde politieke hervormingen te eischen. BURGEMEESTER en der gemeente GOUDA; Gezien Art. 55 der Algemeene- Politie verordening voor die Gemeente, vastgesteld den In September 1896 en afgekondigd den 24n September daaraanvolgende Brengen ter kennis der Voerlieden en Huur koetsiers, dat op Zaterdag den 4 November 1905 des morgens ten 10 ure, op het plein achter het Waaggebouw, zal worden over gegaan tot de algemeene keuring hunner Rij- en Voertuigen, zullende de nakeuring der op dat tijdstip verhuurde of in gebruik zynde Ry- en Voertuigen, plaats hebben op Zaterdag den 11 November daaraanvolgende, ter zelfder ure en plaatse. GOUDA, den 24 Octotor 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, RROUWER. Het hoofdbestuur van de Kamers van land bouw in Pruisen heeft een rondschrijven ge zonden aan 43 gemeenten die slachthuizen bezitten. Het hoofdbestuur geeft te kennen dat bet bereid is, maatregelen te nemen gelaat scheen veranderd te zyn de ouderdom scheen zich daarop afgeteekend te hebben, sedert ik de laatste noodlottige woorden ge sproken had 1 „Hebt gij nog iets tegen mij te zeggen By de herhaling dier verschrikkelijke vraag viel ik op den stoel, die naast mij stond, neder en verborg ik myn gelaat in myn handen. Onbewust, hoe ik sprak of waarom ik sprakzonder vertrouwen op myzelven of op hem met geen ander doel dan om de gehoele straf voor myn schande lijk gedrag te verdragen, verhaalde ik nu de treurige geschiedenis van mijn huwelyk en van al wat er op gevolgd was. Ik her inner my niets van de woorden, die ik bezigde, niets van hetgeen ik ter myner ver dediging bybracht. Het gevoel van verbyste ring werd al heviger, en heviger in myik sprak al vlugger, verwarder, onbewuster, totdat ik weder tot zWygen gebracht werd door het geluid van mijns vaders stem. Ik geloot dat ik aan het laatste, ergste gedeelte van mjjn belijdenis gekomen was, toen hy my in de rede viel. „Spaar uitf alle verdere bijzonderheden,” zeide hy op bitteren toon, gij hebt my genoeg vernederd, gjj hebt genoeg ge sproken.” Hy haalde het boek, waaraan zyn hand tot dusverre geslagen geweest was, uit de kast en ging daarmede naar de tafel, bleef een oogenblik bleek en zwijgend staan, deed het toen by de eerste bladzijde open en ging weer op zyn stoel zitten. Ik herkende het boek dadelyk Het was een levensbeschrijving van z(jn familie, van den tijd zjjner voorouders tot dien van de geboorte zynei kinderen. De dikke kwarto bladzijden waren keurig versierd, op do manier der oude bandschriften en het ver haal, in schrijfletters, was onder zyn eigen toezicht geschreven. Dit boek had hem jaren van navorsching en volharding gekost. De datums van geboorte on dood en huwelyk, de bezittingen, de krijgsbedrijven en bijzon dere vecten van de oude Normandischo baronnen, waarvan hij zyn geslacht afleidde waren alle in geregelde orde op iedere blad zijde opgoteekend, aan het hoofd waarvan somtyds alleen een teekening stond van het geliefkoosde wapen van een ridder, somtijds ook een kopie van de beeltenis van een baron op zyn grafstede in een vreemd land. Waar de geschiedenis |tot lateren datum kwam, waren fraaie miniatuurportrotten aan het hoofd van iedere bladzyde opgeplakt, en dp versierselen zoo ingericht, dat zy de uitste kende verdiensten of den byzonderen smaak van ieder, wiens levensgeschiedenis beschre ven werd voorslelden. den autocraat oen goedon invloed hebben* Hoe groot die gunst is blykt wel uit het bericht, dat gravin Witte door de keizerin in audiëntie ontvangen is. De gemalin van den minister Witte werd aan het hof niet ontvangen, omdat z(j „maar een burgerlijke” was. N|i zy „gravin” ge worden is, werd zy „hoffahig”; en dat zy in bijzondere audiëntie ontvangen werd, wordt in Petersburg algemeen aangezien voor het bewys, dat graaf Witlte op het oogen blik de man van invloed |is. De vraag welke houding Frankrijk zal aan nemen, voor het geval dalt er strijd tusschen Duitschland en Engeland zou ontstaan, heeft in de Fransche pers gelegenheid gegei en tot zeer breedvoerige beschouwingen. Uit het groote aantal willen wy oven aan balen wat Clemenceau in do Aurore schrijft „Ik vraag my af wat een nog zoo pathetisch bevestigend antwoord kan toevoegen aan het feit, dat het parlement en hot land du poli tiek van Delcassé hebben gedesavoueerd, dadelyk toen het bleek, dat die tot den oorlog zou leiden. Voor die houding werden wjj door de Duitsche pers met hoon en bedrei ging beloond"(?) „Door woord en daad hebben wy bewezen den oorlog niet te willen. Door woord en daad zullen wy het verder bewyzen. Maar hoe kunnen wy Duitsclüand waarborgen bieden Hoe kan men verlangen, dat wy by voorbaat van onze vrijheid afstand zullen doen, wat er ook moge gebeuren en wat Duitschland ook moge doen Welk onaf hankelijk volk kan zich aan zulk een eisch onderwerpen In welken tyd heeft men aan vrye menscheu zulk een ciscb gesteld P” De Dépêche de Toulouse, die na den Ma tin als verdediger van Delcassé opgetreden is, bestrijdt in lange artikelen de aan Jaurès toegeschreven meaning, dat Frankryk met Duitschland een verbond moet aangaan. Het blad zegt, dat dit een staatkunde is, die geen Fransch staatsman mag volgen, en be toogt dat Duitschland er op uit is Frankryk met geweld in een conflict te wikkelen. „De republikeinsche partij”, zegt de Dépêche de Toulouse, „zal steeds van elk chauvinisme afkeerig zyn, maar als men Frankryk het mes op de keel zet, zal zy moeten ophouden vredelievend te wezen”. Reuter seint uit Petersburg, dd. 24 Oct. Het hier gehouden congres van afgevaardig den van spoorwegbeambten besloot aan den 93) Door «chrik overmeesterd, liep ik naar hem toe, en poogde zijn hand te grijpen. Hij richtte zich aanstonds overeind, en stiet mi) woedend van zich af, zonder een woord te spreken. Op dat vreeseljjke oogenblik, bjj dat vreeseljjke stilzwijgen, drongen de klan ken van buiten met hartverscheurende dui delijkheid en vrooljjkheid in de kamer. Het liefeljjk gesuis der hoornen vermengde zich harmonisch met het zachte, eentonige rollen van rijtuigen in de verwijderde straat, ter- wijl de orgelmuziek, nu veranderd in de levendige melodie van een straatdeuntje, zich duidelijk deed hooren, en even lustig binnen de kamer drong, als de zonneschijn die haar verlichtte. Eenige minuten lang stonden wjj daar, en geen van ons beiden bewoog zich of sprak. Ik aag hem zjjn zakdoek uithalen en daar mede zjjn gelaat afvegen, waarop het zweet uit alle poriën nitgebroken was, en ander maal tegen de boekenkast aanleunen. Toon bjj den zakdoek weder wegdeed en mij nog- maali aankeek, wilt Ik dat de hevige «trjjd (■0II1SLIIE (IIIRIVL Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda «n Omstreken. Telefoon he. St VERTENTIEN worden gepl-tatet II5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. Een telegram uit Petersburg meldt, dat binnen enkele dagen een oekaso zal worden uitgevaardigd, waarby de instelling van een minister-kabinet onder voorzitterschap van graaf Witte bevolen wordt. Dit is weer een stap voorwaarts. Tot dusver bestonden in Rusland minis ters, benoemd naar de behoeften van het oogenblik, zonder eenigen politieken samen hang met hun andere collega’s. Want een kabinet, een samenwerkende en in gelyke richting werkende ministerraad bestond niet. Wel vergaderden de ministers in comité, zeer zelden, en in samenwerking met een willekeurig aantal buiten de eigenlijke minis- tericele sfeer staande en door den Keizcfr aangewezen staatslieden als ministerraad maar deze vormen van samenwerking waren meer schyn dan werkelijkheid Iedere minister had vryen toegang tot den Tsaar en kon den heerseber bewegen tot het uitvaardigen van besluiten, waarvan de andere ministers vaak eerst na de* uit vaardiging kennis kregen. Aan dien toestand zal dus een einde komen. Een kabinet wordt ingesteld, en Witte zal als minister president niet langer eén titel dragen, die hem tot werkeloosheid doemt, maar in de gelegenheid zyn den gang van zaken te regelen. In welke richting Witte wil gaan, heeft hij voor enkele dagen in zyn redevoering in de Solski-commissie uiteengezeteen regee ring die weet wat zy wil en geen halve maatregelen neemt, maar eerlijk haar doel bekend maakt en naar streeft het te be reiken een regeering die zich op wettelyken grondslag plaatst, willekeur bestrijdt on poogt de gematigde elementen om zich te voreeni- gingen. Dit is het ideaal van graaf Witte. Sedert zyn terugkeer uit Portsmouth staat graat Witte in de gunst van den Tsaar;en waarschijnlijk zullen zijn raadgevingen op geëindigd was, dat de laatste moeielyke worsteling tusschen zyu vaderlijke toege negenheid en zyn familietrots voorby was, en dat de wijde kloof, die voortaan vader en zoon van elkander zou scheiden, zich nu voor immer tusschen ons gevestigd had. Hy wees my beslissend om weder op mijn vorige plaats te gaan zitten, doch keerde zelf niet naar zyn stoel terug. Terwyl ik gehoorzaamde, zag ik hem de deur der boekenkast, waartegen hy geleund had, open sluiten en zyn hand slaan aan een van de boeken die zich daarin bevonden. Zonder het van zyn plaats te krygen, zonder zich pm te keeren of my aan te kflken, vroeg hy, of ik hem nog iets te zeggen had. De koelheid en de kalmte van zyn toon, de vraag zelve, en de tyd, waarop bij haar deed, het onnatuurlyke bedwingen van een enkel woord van verwijt, van drift of van kommer, na zulk een belijdenis als ik zoo- even afgelegd had, maakten my sprakeloos. Hij wendde zich eenigszins van Ir boeken kast af, terwyl hy zyn hand nog aan het boek geslagen hield en herhaalde de vraag. Zyn blik, toen hy den mijnen ontmoette, was kwynend en mat, alsof hy lang genopdzaakt was om op akelige en hatelijke voorwerpen te staren zyn uitdrukking had haar natuur lijke rustigheid verloren en een gedwongene kalmte aangenomen, waardoor zyn geheel e leleioon Xo. 89. De (Jifgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1