UIT Hl» I anus. heel e! Jaarlijkse)! Onderzoek. ITS. 1 f 'I I il I Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I 11 44ste Jaargang. No. 9862 LANDWEER. Maandag 30 October 1905. tinina, aglijders COBER [ELEN, loenen enz. enz. rer 1 l De Oorlogsbegrooting. E E U I L L E T O I F s zonder maar met ruim f 138.000 iGKIND v/d. ver- ootste nut flesschen succes. toch geen flesschen iasd over. in pleegkind. et vaderschap. x«en in mers eens roldoende. s 121/* of middel. IEGEN”. VANG 8 UUR. bespreken. werkelijke hulp De Burgemeester, R. L. MARTENS. ER— wdoüw. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. door het ^gezelschap rtuk )- urzenmagazijn 30. Kleiwegsteeg. leeren-, Dames- meten werk. Isch Matrozen- eelin|en), van M. Spree. 3DRIJVEN. TTIGE i Janus Recht- tang f 1.2e n beperkt aan- briefkaart wOrlt oegezonden door Ltbommel. 96) Toen zij myn vader naderde, sprak deze haar naam verwonderd uit; doch zyn stem daalde tot fluisteren, terwyl hij dat deed, Een oogenblik bjeef zy aarzelend staan, ik zag haar beven, toen haar oogen de zyne ontmoetten daarop, toen zy ze naar mij wendde, kwam het voortreffelijke meisje binnen en staarde, terwyl zij myn hand vatte en naast my stond, myn vader onbe wegelijk aan. „Clara I” zeide hy nogmaals, doch op denzelfden fluisterenden toon. Ik voelde haar koude hand in de mijne liggenhet gevoel van haar ijzige, teere vingers was pynlyk voor mij. Haar lippen bewogen zich, doch haar vlugge, zenuw achtige ademhaling maakte de weinige woorden, die zy sprak, onverstaanbaar. Clara I” herhaalde myn vader ten tweede male, terwyl zijn stem zich verhief, doch onmiddellyk daarop weder daalde, toen hy de volgende woorden op een somberen en toch vriendelyken toon sprak Clara 1 laat zyn hand los het is thans voor u de ttfd Ik zal boven met u spreken: gy moet hier niet langer blijven.” Zy sloeg haar bevende handen in elkander en zuchtte diep. „Ik kan niet weggaan, papa I” zeide zij snel en buiten adem. „Moet ik u voor de eerste maal in uw leven zeggen, dat gy u aan ongehoorzaam heid schuldig maakt?” vroeg hy.” „Ik kan niet weggaan,” herbaalde zij op dezelfde sryze, „voordat gy gezegd hebt, dat gij hem voor zyn misdryf zult laten boeten en dan vergeven. „Voor zyn misdryf bestaat er geen boete noch vergiffenis. Clara I zyt gy zoo veran derd, dat gy my in myn aangezicht onge hoorzaam kunt zyn H\j liep van ons weg, terwyl hij dit zeide. „O neen, neenZy snelden naar hem toe, doch bleef halverwege staan, en keek verschrikt naar my om, terwyl ik bij de deur stond. „Basilius 1” riep zy uit, „gij hebt niet gedaan wat gij my beloofd hebt; gy zyt niet onderdanig geweest. O, papa indien ik mij ooit uw welwillendheid heb waardig ge- maak, wees dan welwillend voor hem om mijnentwilBasilius 1 spreek, Basilius I Vraag hem op uw knieën om vergiffenis. Vader! ik heb hem beloofd dat hy vergiffenis zou krygen, als ik er om vroeg. Basiliusgy moogt nog niet vertrekkenDenk er aan, ke ge- ig'stoe- iizelig'- P’jn jnselen morden zulks in verband met technische eisclten kan plaats hebben.”. M. a. w. nu wordt eene voltooiing van een eenvoudiger stel sel onderzocht, althans voorloopig de ver dere afwerking van de dure stelling uit gesteld, gelijk ook uit de veel geringere som, die nu wordt aangevraagd, kan blij ken. Men heeft zoo redeneert men al zoo vaak tegen dergelijke hooge uitgaven geprotesteerd, dat niet meer naai de protesten wordt geluisterd. En bij de stallen van het Loo is dat nog wel het geval. Zuinigheid Telefoon No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V I.J F CENTEN. papa hoe goed en w.lwillend bij altjjd voor mij geweest is. Hy was de lieveling van mijn arme moeder ik mopt wel van haar spreken gij hebt het my zelf wel verteld, en hy is altyd de broeder geweest, van wien ik bet meest hield ik denk, omdat myn moeder hem zoo lief had 1 Het is zyn ebrste misstap, zyn eerste beleediging tevens I En wilt gy hem daarom zeggen, dat ons huis zyn thuis niet langer isStraf my, papa! ik heb even nis hy verkeerd gedaan'; toen ik u beiden zoï'luid hoorde spreken, heb ik in de bibliotheek geluisterd, Hy trekt 1 Neen, neen, neennog niet 1” Zy snelde naar de deur, toen ik haar opendeed, en wierp haar weder dicht. Over stelpt door de hevigheid van haar gemoeds beweging, was myn vader, terwyl zy sprak, op een stoel neergevallen. „Kom terug en val hem te voet fluisterde zy, terwijl zij hare verwilderde blikken op my vestigde, baar armen om myn hals sloeg en pogingen deed om my met zich mede te trekken. .Kom terug, of gy zult my krank zinnig maken 1” herhaalde zy luid, terwyl zy my naar myn vader mede trok. Hü stond (jadelijk van zyn stoel op. Wordt vervolgd.) Zuinigheid en ons oorlogsdepartement zijn twee geheel verschillende grootheden. Al dadelijk kost het Departement zelf weer vrij wat meer. „De bevordering van „twee referendarissen tot raad-pdviseur „welke in den loop van 1905 heeft plaats „gehad is geschied zpnder dat daar- „mede al dadelijk verhooging van bezol diging is gepaard gegaan”, zegt de mi nister. Wel zeker, in 1905 hebben de hoeren raad-adviseurs het gedurende liet nog resteerende van het loopende jaar gedaan met hun referendaris-tractement, doch nu wordt wel degelijk een tracte- ment als raad-adviseur voor ieder aan gevraagd of voor beide heeren f 2000 meer dan in ’t vorig jaar. Bovendien wordt f 3050 aangevraagd voor een half jaar -salaris van twee kapiteins, die in den burgerlijken dienst^ als referendaris en hoofdcommies zijn overgegaan. Beiden zouden derhalve te zamen f 6100 trac- tement hebben terwijl het maximum trac- tement van een referendaris en dat van een hoofdcommies volgens den toelich tenden staat maar f 5600 bedraagt. Se dert 1904 zijn de kosten van het De partement met ruim f 23000 toegenomen. Wanneer het Departement aldus voor gaat, behoeft het geen verwondering te baren, dat elders ook de kosten hand over hand toenemen. Een enkel staaltje moge dienen om dit aan te toonen. Men heeft de militaire hospitalen te Gronin gen en te Schoonhoven opgeheven. Daar door kon men f 1000 minder aanvragen voor aanschaffing en onderhoud van ma terieel, aanschaffing van kleeding en uit- Indien de Minister van Oorlog niet hadde zorg gedragen dat, „in de Ontwerp- Oorlogsbegrooting voor 1906 slechts zoodanige posten zijn opgenomen die uit bestaande wetten en verordeningen en reeds aangegane verplichtingen voort vloeien of wjl onvermijdelijk zijn tot het behoorlijk gflknde houden van den difnst” indieji hij niet bovendien „tot dekking der uitgaveii ten behoeve van de vol tooiing vail het vestingstelsel voor den dienst van 1906 slechts hadde uit getrokken ëene som van f 520.100 tegen een bedrag van 965.000 voor den dienst van 1905”; en indien hij niet hadde weggelaten wegens formeele redenen de aanvrage van gelden tot verhooging der soldij van verschillende eategoriën min dere militairen en militaire geëmployeer den wélke formeele redenen gelukkig bij^ Nota van Wijziging zijn te boven geko men dan zoude het eindcijfer der in gediende Oorlogsbegrooting nog belangrijk hooger zijn dan f 27.312.280, een be drag* dat de voor het loopende jaar toe niet om hier tegenwoordig te zyn ik verzoek u ons te verlaten. Gy moet zyn band niet in de uwe nemen Hy hoeft opgehouden myn zoon en uw broeder te zyn, Clarahoort gy mij niet „Ja, papa ik hoor u wel,” antwoordde zy. „God geve dat mijn moeder in den hemel u niet ifisgelyks hoore 1” Hy ging naar baar toe, terwyl zy dit zeidedoch bij haar laatste woorden bleef hij eensklaps staan en wendde hij zyn gelaat van ons atAVie zal zeggen, welko herinne ringen uit vroegere dagen zyn hart be stormden „Gy hebt daar gesproken, Clara, zooals het u niet voegde,” vervolgde hy, zonder op te kyken. „Uw moederZyn stem begaf hem by het noemen van dien naam.”: „Kunt gij zyii hand nog in de uwe houden na hetgeen ik u gezegd heb Ik zeg u nog maals, dat hy niet waardig is om in uwe tegenwoordigheid te zynmyn huis is zyn thuis niet langer moet ik u bevelen om hem los te laten?” f Het diep ingewortelde instinkt van zacht aardigheid en gehoorzaamheid behield de overhandzij liet myn Jiand los, maar week toch nog niet van myn zyde. „Verlaat ons nu, Clara,” zeide hy. „Het was verkeerd van u, lieve I om in die kamer te gaan en verkeerd om hier binnen te komen. 2o. die, daarbij verschenen zynde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hior- voren vermelde voorworpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als do zyne ver toont dat het personeel van do Landweer wordt geacht onder de wapenen te zyn niet alleen gedurende den tyd, dier, het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of ziph aan strafbare feiten schuldig makén, hetzy bij het gaan naar de plaats voor heronder zoek bestemd, hetzij gedurende het oncrerzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van bet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, de by herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoo rende, als de zyne vertoont, wordt in wer- kelyken dienst geroepen on daarin gedurende ten hoogste .drie maanden gehouden. De duur van dézen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkolyke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den workelyken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd, dat het niet-ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte ^de opkomst mocht verhinderen, daarvan moet blyken door over legging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het ver lofgangers, aan wie wegens onvermogen eene oygezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, .ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentö-secretarie worden ingeleverd Betreft het verlofgangers, aan wie, in ver band met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene onge zegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. GOUDA, den 23 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, BROUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ‘GOUDA m^ken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landwcerwet, bekend, dat het onderzoek van de in deze Gemeente gevestigde yerlofgangors van de Landweer zal worden gehouden te Gouda in het Pro veniershuis op de Gouwe wijk C no. 142, op Vrijdag, den 3 November aanstaande, des voormiddags te 10 uren voor de lichting 1903. Lichting 1904 des namiddags te 2 uren en de lichting 1905 op Zaterdag 4 November des voormiddags te 9 uren. Aan dat onderzoèk behoeft niet te worden deelgenomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen, onder do wapenen zyn geweest b. verlofgangers, in het genot van ont heffing van den werkelykon dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoomdo wet) c. verlofgangers, die het onderzoek niet behoeven bij te wonen, als behoorende tot de eategoriën, bedoeld bij artikel 15, tweede en derde lid, van voornoemde wét; d. verlofgangers, die by de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bij wonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. verlofgangers, die by de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting lot het bij- wonen van het onderzoek (art. 20 van voor noemde wet). Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende Wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de hem uitgoreikto kleeding- en uitrustingstukken on van zyn zakboekje met daarin gehechten verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastby gelegen provoost of het naastbij zynde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscommandant kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet by bet onderzoek verschijnt (■(IIIIMIIE Uil IliVI Telefoon No. 82 A O VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gestane som overschrijdt. Gewoonte is eene tweede natuur. An ders zou onze pers niet met zoo’n be trekkelijke kalmte dit eindcijfer hebben besproken, nu zij zoo’n kabaal maakt over de aanvrage van een eersttmrvter- mijn van f 190.000 voor het /ha van stallen op het Loo, welk Iva het geheel f 634.000 zal kosten.™ wat maakt eene dergelijke uitgaye in de veertig of zestig jaar uit vergele ken bij de jaarlijks met enkel® tonnen stijgende Oorlogsbegrooting? Meer dan het honderdvoud van het bedrag, dat nu voor de stallen wordt gevraagd, is aan de stelling van Amsterdam en andere vestingwerken in de laatste dertig jaren besteed en nu gaat de Regeering volgens de Troonrede na „op welke wijze eene voorziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten de stelling van Amsterdam zou worden voltooid binnen den kortsten tijd, waarin

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1