thee. IIU 1DM HUWELIJK F I baar xtract ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 2^ Donderdag 2 .November 1905. No. 9865 Bultenlaadsch Overzicht. F UIS” lrdemann iO 'Hy 44ste Jaargang. KW FEUILLETON. KMAN &Zn Wordt vervolgd). 3'/v dubbele flescli ^egte, Zaltbomiue Rotterdam. bage. J. Czn. Rotter’am 0 cts., 75 ct s en Drogisten KEH! Rotterdam. IR, Apotheker Vesthaven 198 van Eltfi te letten am zonen; GOIIDSCHE (MIRANT lNDVOOBT, OBT, J. S. A. DROST, ÏT. Ik keek hem op dat oogenblik aan met de verachting, die ik werkelijk voor hem gevoeldezfjn woede bracht geen andere gewaarwording bg my teweeg. Alle gemoeds bewegingen schenen door de gebeurtenissen van dien morgen in haar bronnen opgedroogd te zyn. „Ik zeg, m|jn dochter is een braaf meisje,” herhaalde hij, terwijl hij weder ging zitten, „en ik daag u en iedereen onverschillig wien uit om het tegendeel te bewijzen. Gy zeidet my zooeven, dat gij alles wist. Wat bedoelt gij met dat alles Komaan I wjj moeten dat uitmaken, voordat wy verder gaan. Zy zegt dat zy onschuldig is, en als ik dien verdoemden schurk van een Man nion wist uit te vinden en hier te brengen, dan zou ik hem hetzelfde doen verklaren. Welnu, wat hebt gij tegen haar in te bren gen, tegen uw wettige vrouw En ik zal maken dat gij haar als zoodanig erkent dat verzeker ik uI” „Ik ben hier niet om vragen te doen of te beantwoorden,” zeide ik „mijn boodschap in dit huis is alleen om u te zeggen, dat de ellendige leugens, die in uw brief ver vat zyn, u even weinig zullen baten als de onbeschaamde taal, waardoor gy ze nu tracht te ondersteunen. Ik heb u reeds gezegd en ik zeg het u nogmaalsik weet alles. Ik was in dat huis geweest, voordat ik uw Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. om m Nommer en i nevenstaand Wet gedepo- lering van ge selende IJL, IT Lz. die vuur gaven, byv. in Kazan, Kisjinef en Pultawa. In Pultawa en ook te Bialystok trachtte de menigte de gevangenis binnen te dringen en daarbij vielen dooden en gewonden. Ten gevolge van de onlusten in Odessa is bet stoombootverkeer tusschen Odessa en Sebastopol gestaakt. j Heden werd in groote hoeveelheden een manifest der sociaal democraten, waarin er op gewezen wordt dat door het keizerlijk manifest de stry'd van het proletariaat niet geëindigd wordt. De taktiek van ’t prole tariaat moet bestaan in het gebruik maken van de rechten, die onder zyn slagen zyn toegestaanverder in het beleggen van arbeidersvergaderingen om te beslissen hoe lang de werkstaking nog duren zal, zoowel als in het organiseeren eener militie tot be scherming van de verkregen rechten en in het eischen van amnestie. Aan de heden voor de Kazankerk te Petersburg gehouden betooging nam een buitengewoon groot aantal personen deel. Ongeveer 25,000 personen trokken vandaar naar de universiteitvan het balkon van het universiteitsgebouw waren tal van roode vlaggen uitgestoken. De stemming was zeer opgewonden men had het plan om vier uur van de Kazan-kerk naar de cellulaire ge vangenis in de Wiborgsche wyk te trekken, ten einde daar do gevangenen met geweld te bevryden. In den namiddag werden vele vergaderin gen gehouden, die een kalm verloop hadden, daar de politie zich er buiten hield. Al leen by het technologisch instituut en by de Semenofskazerne kwamen botsingen voor, waarby velen werden gewond. Des avonds hadden eveneens tal van ver gaderingen plaats. Ook soldaten, officieren en marinematrozen hielden vergaderingen. Zy hadden de schouderbedekkingen met papier omwikkeld opdat het nummer van het regiment niet zichtbaar zou zyn. Het aantal van de in den loop van den dag gedoode personen wordt op tien geschat. Te Odessa heerscht een onbeschrijfelijke geestdrift ovor het manifest van den Tsaar, de geheele bevolking is op de been, alle winkels zyn ter eero van dezen dag gesloten. Optochten trekken door de straten onder het zingen van liederen, roode vlaggen met zich voerend en ook zwarte ten teeken van rouw over de slachtoffers der laatste troe belen. Voor het paleis van den gouverneur- generaal kwamen ongeveer 20,000 burgers bijeen. De gouverneur-generaal wenschte hen geluk met dezen vreugdedag en riep Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. uit„Leve de grondwet I” De burgers bedankten hem en verzochten om loslating der gevangenen en verwijdering der Kozakken uit de stad. Baron Kaulbars beloofde onmiddellyk hunne wenschen te vervullen. In den afgelcopen nacht drong de politie het hospitaal binnen en nam, ten einde de betoogingen te voorkomen, die voor heden waren voorbereid, heimelijk vyf lijken mede van slachtoffers van de oproeren van Zon dag jl. Het bestuur van de universiteit en het stedelyk bestuur kwamen met kracht op tegen deze handelwijze en dwong de politie autoriteiten de lijken weder terug te doen brengen. De begrafenis zal nu morgen plaats hebben met buitengewone eerbewijzen, Het gepeupel, aangevoerd door vermomde politiebeambten, deden heden een aanval op de Joodsche winkels. De winkeliers boden gemeenschappelijk tegenstand, waarop de kozakken aanrenden en op hen vuurden. Velen werden gedood. Een hevig straatge vecht volgde nu. Het gevecht wordt nog voortgezet. Er heerscht een vreeselyke paniek. ver treffen •era* welbekend CHT-1Z.IX1B t Fabriekimerk). de, radicale en f ran alle, zelfs lekkige zenuw al ontstaan dooi jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek Hoofdpijn -- - Maagpjjn Onvermogen enz. - Uit, Generaal den Beer Poortugael komt in een brief aan Eugène Baie terug op een bezwaar, dat men in België tegen een de fensief verbond met Nederland heeft geop perd, een bezwaar, dat schuilen zou in het Nederlandsche stelsel van landsverdediging. Maastricht en Venloo zyn ontmanteld, zegt men, hot verdedigingsstelsel rust uitsluitend op de stelling Amsterdam, en een groote waterlinie, versterkt door forten,daaromheen. Hoe zou het Nederlandsche leger dan het Belgische te hulp kunnen komen Generaal den Beer geeft toe, dat Venloo en Maastricht onbeschermd zyn, maar waren zy wèl beschermd, dan zou er toch nog weinig gewonnen zyn, want een vijandig leger is tegenwoordig volstrekt niet beperkt tot die twee plaatsen om over de Maas te komen. Vele millioénen guldens en vele duizenden manschappen zouden er noodig zyn om van deze steden behoorlijke vestingen te maken en de vyand zou ze mogelyk stil laten lig gen. Daarom hebben wy liever al onze krachten samengetrokken op een groote stelling, zooals België dat met Antwerpen heeft gedaan. Maar daar ligt volstrekt niet in opgesloten dat het Nederlandsche leger zich niet buiten die laatste verdedigingslijn zou wagen, dat Nederland al vooraf besloten zou hebben de provinciën Limburg en Brabant nooit te verdedigen. Wil men een bewijs, dat dit dochter aan de deur ontmoette, en had uit haar mond en uit den zijnen zooveel schan delijks gehoord, dat gij er u geen denkbeeld van kunt maken, en dat ik het niet wil herhalen. Op uw vroegere bedriegerij en op uw tegenwoordige heftigheid heb ik slechts een antwoord te geven ik wil uw dochter nimmer weerzien.” „Maar gij zult haar weerzien, ja, en haar tot u nemen ook 1 Meent gy, dat ik u en al uw mooie plannen niet doorzie Uw vader heeft u met een shilling afgescheept, en nu is het uw doel om u zelven weder by hem in de gunst te dringen door een beschuldi ging tegen myn dochter Uit te denken en op die wyze te trachten om u van haar af te maken. Maar dat zal niet gebeuren I Gij zyt met haar getrouwd, mooie mynheer I en gij zyt nu aan haar vastDenk gy, dat ik haar niet meer geloof dan u Denkt gy dat ik het hierbij zal laten zitten Zy is hier boven, met een half gebroken harten daar hebt gy mijn vrouw,” (zyn stem daalde eens klaps, toen hy dit zeide) „haar verstande lijke vermogens zyn in zulk een toestand, dat ik dagen achtereen niet by de zaak heb kunnen zyn, omdat ik haar moest oppassen. ‘den toepassingen tilderde Por- "ert* Zvg-even ‘kers met kannen Keen imitaties 3D. 3en aantal oage- ANT, vien modellen t« 99) „Te beklagenwat voor den duivel be doelt gy daarmede? Niemand heeft uw be klag hier noodig „Of gy hebt my trachten te misleiden, en in dat geval heb ik u te zeggen, dat die misleiding u in het vervolg niet meer zal baten. Ik weet alles, meer dan gy denkt, meer, geloof ik, dan gij wel zoudt wenschen dat ik vernomen had.” „Zoo, wilt gij dien weg uit W^hchtig ik dacht het al zoo wat, toen g|®innen kwam Wat gelooft gy myn dochter niet Wilt gy niet met open vizier strijden, en n als een schavuit gedragen P Die verdoemde koelheid en die trotsche manieren van u I Gy zult zien, dat ik tegen u opgewassen ben dat zult gy. Habakyk eens hier 1 hier heb ik het huwelykskontrakt goed en wel in mijn zak. Wilt gij myn kind niet in haar eer herstellen Kom nu met uw zaak voor den dag 1 Of zoudt gij liever hebben, dat ik uw vader de geheele zaak meedeelde? En dat zal gebeuren ook, zoo zeker als mijn naam Sherwin is I” Reuter seint uit Petersburg d.d. 31 Oct. Het eerste deel van het keizerlijk manifest dat heden werd uitgevaardigd luidt aldus „Wij Nicolaas II, by de gratie Gods Kei zer en alleenheerscher van geheel Rusland, Tsaar van Polen, Grootvorst van Finland, enz. enz. „verklaren aan al onze getrouwe onder danen, dat de troebelen en onlusten in onze hoofdsteden en in andere plaatsen van ons Ryk ons hart met grooteflo-^martelyke droefheid vervullen, daar Act” geluk van dien Russischen souverein onverbreekbaar ver bonden is met het gelul van het volk, en de smart van het volk ook de smart van den Keizer is. „Uit de tegenwoordige troebelen kan de algeheele nationale desorganisatie ontstaan, waardoor de ondeelbaarheid en de eenheid van ons Rijk bedreigd zouden kunnen wor den. De hooge plicht, ons door onze souve- reine roeping opgelegd gebiedt ons, met ge heel ons hoofd en geheel ons hart er naar te streven, het einde te bewerken dier troe belen, welke zoo gevaarlijk zyn voor onzen Staat. „Wy hebben aan de verschillende auto riteiten last gegeven maatregelen te nemen om directe uitingen van wanorde, onlusten en gewelddadigheden te voorkomen, om vreedzame lieden, die kalm hunne plichten willen vervullen te beschermen. Doch bovendien hebben wy het noodig gevonden, om de algemeene maatregelen tot bevrediging van het openbare leven te doen slagen, meer eenheid te brengen in het op perbestuur van den Staat. „Wy dragen onze regeering op, als volgt onzen onveranderlyken wil uit te voeren „le. Aan de bevolking worden verleend de onwankelbare grondslagen van de bur gerlijke vrijheid, berustende op wezenlijke onschendbaarheid van persoon, vrijheid van geweten, van het woord, van vereeniging en vergadering. 2e. Zonder dat de vroeger bevolen ver kiezingen voor de Ryksdoema worden opge schort. worden opgeroepen om aan deze ver kiezingen deel te nemen, voor zoover de korte termyn voor de byeenroeping der Doe- ma dit zal toelaten, de klassen der bevol king, die thans geheel van bet kiesrecht verstoken zyn, terwijl voorts de regeling van het algemeen kiesrecht wordt overgelaten aan de nieuw ingestelde wetgevende macht. 3o. Als onveranderlyke regel wordt ge steld, dat geen enkele wet in kracht kan treden, welke niet is goedgedeurd door de Ryksdoema. Verder zal aan de gekozenen van het volk de gelegenheid worden gege ven daadwerkelyk toezicht te oefenen op de wettigheid der handelingen van de door ons benoemde ambtenaren. „Wy roepen alle getrouwe zonen van Rus land op, zich hun plicht jegens hun land te herinneren, mede te werken tot het doen eindigen der ongehoorde onlusten, en met ons gemeenschappelijk hun krachten te geven tot herstel van de rust en den vrede in hun geboorteland. „Gegeven te Peterhof op 17/30 October 1905, in het elfde jaar onzer Regeering. NICOLAAS”. Hedenmorgen had een grootsche betooging plaats voor de Kasan-kathedraal te Peters burg. Een groote volksmenigte trok met roode vlaggen daarheen, overal begroet door het publiek, dat met hoeden en petten zwaaide. De politie-agenten salueerden. Uit de vensters en van de balkons werd met doeken gewuifd. Een officier hield een toespraak en werd, ten teeken van instemming in de hoogte geheven. De stoet trok daarna verder. Do menigte te Petersburg maakte van het verschijnen van het manifest gebruik voor het honden van betoogingen. Den geheelen nacht trokken groote volks menigten door de straten, onder het zingen der Marseillaise. Voor de gevangenis by het Kreisgerechtshof gelegen, werden revolutio naire liederen gezongen. Toen de stoet, bij het terugkeeren, langs het huis van Pobjedonostzef kwam werd luide gefloten. Op een punt van het Newski-Prospect werd stil gehouden, om een redenaar aan te hooren, die het Keizerlyk manifest aan cri tiek onderwierp uit diens toespraak klonk, naast voldoening over de toegestane conces sies der regeering, wantrouwen tegen de vervulling ervan. De politie kwam niet tusschenbeiden. Gisteravond werd een groote vergadering gehouden van de sociaal democraten daar in werd gesproken over de voortduring der staking, doch er werd geen besluit genomen. Ook over het denkbeeld om ter verzeke ring van de oprechte en eerlijke invoering der hervormingen een arbeiders-militie te organiseeren, werd geen beslissing genomen. Behalve telegrammen ever den gunstigen indruk, dien het manifest in de provincie heeft gemaakt, komen er ook berichten binnen over onlusten en botsingen met troepen, Hy sloeg met zijn vuist op tafel en stond, ziedende van toorn op. Het schut bewoog zich even en een zacht geritsel deed zich daarachter hooren, juist toen hy naar my toetrad. Hy bleef doodelijk met een vloek staan en keek om. „Ik raad u hier te blyvqn,” zeide ik. „Dezen morgen heeft mijn vader alles uit mijn mond gehoord. Hy heeft mij als zyn zoon verloochend, en ik heb zyn huis voor immer verloten.” Hy draaide zich eensklaps om en keek my aan met een gelaat, waarop zoowel woede als vrees te lezen stonden. „Dus komt gij tot my als een bedelaar barstte hy los, „een bedelaar, die my bedrogen heeft ten opzichte van zyn deftige familie en zyn schitterende vooruitzichten, een bedelaar, die myn kind niet kan onderhouden. Ja, ik zeg het nogmaals, een bedelaar, die my zoo in bet aangezicht durft staren en zoo tegen mij durft spreken, als gy doet. Ik geef geen zier om u of om uw vader! Ik ken myn rechtenik ben, Goddankeen Engelschmanik ken myfi rechten en de rechten van myn Margaretba, en ik zal ze in spijt van u beiden handhaven. Ja, gij moogt my zoo boos aankijken als gij maar wilt; kijken doet geen zeer. Ik ben een braaf man, en mijn dochter is een braaf meisje 1”

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1